HAAGSCHE COURANT HET DUITSCHE HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT WEERMACHTBERICHT s BINNENLAND BUITENLAND TELEGRAM» STADSNIEUWS Woensdag 18 September 1940. BS Strandpost opgeheven Sidi el Barrani bezet De nieuwe verordeningen De verlenging van De rechtspositie van het Overheidspersoneel De voorloopige regeling van de radiodistributie Londen, Liverpool en Glasgow gebombardeerd BERUCHT POSTWISSELVER- VALSCHER DOOR HAAG SCHE POLITIE GEARRES TEERD DERDE BLAD TE LAAT OP STRAAT VON RIBBENTROP NAAR ROME Succesvolle inval in werkkamer Britsche koopvaarder in den Atlan- tischen Oceaan getorpedeerd ENGELSCHE VERSPERRINGS BALLON BOVEN ONZE STAD HET POSTVERKEER IN DE KUSTZONE De werkzaamheden op hei kruispunt Thorbeckelaan-Appelstraat (Polygoon?, De politie heeft haar post op het strand te Scheveningen weer verlaten. De strandpost, welke van hout vervaardigd is, is afgebroken. De hestanddeelen worden met vereende krachten naar boven gehaald. DADER LEGDE VOLLEDIGE BEKENTENIS AF SCHADE-ENQUETECOMMISSIE REGISTREERDE BIJNA 800 GEVALLEN Nader toegelidit Voorwaarden van aanstelling en ontslag EXTRA RANTSOEN VOOR ZIEKEN Een nadere uiteenzetting Collectief contract in de metaal industrie RIJWIELBEZITTERS NOG STEEDS IN GEBREKE VERTROKKEN f w onze No. 17676 „ONS HUIS”. „Ons Huis”, Prinsegracht 77, heeft zijn deuren weer opengesteld voor kinderen van 513 jaar en voor jongeren van 13 tot 16 jaar. Zij kunnen aan verschillende clubs deelnemen o.a. speelclub, knutsel club, handwerkclub, rhythmische gymas- tiek, tooneelclub, handenarbeidclub, enz. het uur (Polygoon) V' H. is reeds in 1926 met het verval- schen van postwissels begonnen, liep tegen de lamp en werd deswege tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In 1930 begon hij opnieuw, doch had weer geen succes, want in hetzelfde jaar nog kwam de politie hem op het spoor, met het gevolg, dat hij wederom drie jaar achter de tralies ging. Na een rust van twee jaren, nam H. in ’35 weer zijn oude handwerk ter hand, doch de pech vervolgde hem, want zijn nieuwe experimenten op het gebied der falsificaties bezorgden hem 5 jaren gevangenisstraf. Na zijn veroordeeling in dit jaar werd van het vonnis bij het gerechts hof te Amsterdam, revisie aangevraagd. Het verzoek werd gesteund door den Amsterdamschen politiedeskundige C. J. van Ledden Hulsebosch, die bij het onderzoek geassisteerd werd door den deskundige B. W. Viëtor. Dezen hadden stelling genomen tegen het uitgebrachte deskundigenrapport van den Haag- schen hoofdinspecteur van politie J. M. Waltman, die volhield, dat in alle ge pleegde vervalschingen alleen H. de hand had gehad. Zoo werd het een strijd tusschen de deskundigen, want het bleek, dat niet H. zelf het verzoek om revisie had gedaan. Bij de verschillende huiszoekingen bij H. was men er nimmer in geslaagd stempels te vinden. Wel had men steeds formulieren aangetroffen. Door de arrestatie van den 44-ja- rigen, zich noemende scheikundige, G. L. H.. is een einde gemaakt aan de practijken van een berucht post- wisselvervalscher, die op geraffi neerde wijze den Staat heeft bena deeld. De aanhouding beteekent voorts een succes voor de Haagsche politie en wel in het bijzonder voor den hoofdinspecteur J. M. Waltman. den Schade- commissie Het T.jarig jongetje H. R. ui' de Paulus Potterstraat was gistermi> dag op de Vaillantlaan op een wag< geklommen, waarvoor een paard was g' spannen. De onvoorzichtige knaap viel af en kreeg dientengevolge een der wie len over het lichaam. Met een verwon- ding aan de rechterknie en een gebro ken linkerarm, werd hij door den ge neeskundigen dienst naar het R.K. Zie kenhuis aan het Westeinde gebracht. Nieuw motorschip voor den dienst Texelden Helder De N.V. T.E.S.O. heeft een nieuw mo torschip aangekocht voor haar dienst Texel—-den Helder. Dit nieuwe schip is dertig meter lang en ongeveer vijf meter breed en staat nog op stapel. De verdere afbouw geschiedt onder toezicht van het scheepsbureau Cornelissen. De bedoeling van de aanschaffing van dit schip is vooral om in het drukke sei zoen de beide booten der vennootschap te ontlasten van vervoer van auto’s, fietsen en vracht. Op het nieuwe schip zal naar raming plaats zijn voor tweehonderd pas sagiers. VERSPREIDE BERICHTEN Te Goteborg (Zweden) zijn gis termiddag op een station in een voor stad twee personentreinen in volle vaart op elkaar gereden. Van beide treinen zijn twee wagens verpletterd. Er zijn 9 dooden en 26 gewonden. Waarschijnlijk spoedig weer normaal. Het verbod, zich in de kustzone na tien uur op straat te begeven, heeft er aanvankelijk toe geleid, dat, wat de post betreft, het vervoer met de laatste treinen moest uitvallen, terwijl de laat ste buslichtingen moesten worden ver vroegd. De bestelling van telegrammen kon na negen uur niet meer worden uitge voerd. Inmiddels zijn voor het post- en tele graafpersoneel, dat met deze diensten belast is, nachtvergunningen aange vraagd, en gedeeltelijk reeds verleend. Zoo kunnen thans hier ter stede en te Rotterdam telegrammen met een drin genden inhoud reeds weder na 9 uur ’s avonds bezorgd worden. Zoodra de noodige vergunningen zijn verkregen, zullen ook de laatste bus lichtingen weder op de tot dusver ge bruikelijke tijdstippen plaats vinden, terwijl dan eveneens het postverkeer met de laatste treinen zal worden her steld. De vele nieuwe verordeningen, welke den laatsten tijd in hc4 „Verordenin genblad” zijn verschenen, blijken hier en daar verwarring te hebben gesticht en niet iedereen schijnt doordrongen te zijn van de draagwijdte van de ver schillende bepalingen en voorschriften. Van bevoegde zijde ontvingen wjj daar om op een aantal verordeningen een nadere toelichting. Dezer dagen is bijvoorbeeld gepubli ceerd een besluit van den secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, betreffende de bevoegdheden van den directeur- generaal van de voedselvoorziening en de instelling van een college voor de voedselvoorziening. Het is nu gebleken, dat de op grond van de Landbouwcrisiswet 1933 ge schapen organisatie van den landbouw onder de tegenwoordige verhoudingen in den tot nu toe geldenden vorm niet ten volle geschikt is voor de vervulling van de taak, waarvoor het landbouw- beheer in Nederland staat. De nieuwe verordening draagt de be voegdheden van de regeeringscommis- sarissen, respectievelijk van het college van regeeringscommissarissen over aan een directeur-generaal voor de voedsel voorziening, naast wien, ter raadple ging, een college voor de voedselvoor ziening ingesteld wordt. De leden van dit college worden benoemd door den secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij. Dcor deze nieuwe regeling zijn alle bevoegdheden, welke de diensten met betrekking tot de voedselvoorziening tot heden bezaten, op straffe wijze ge concentreerd in handen van den direc- In Nieuw Schotland en Nieuw- Brunswijk is door een tornado, gewel dige schade aangericht. De kustvaart heeft zeer geleden. Vele kleine vaar tuigen zijn vergaan. Op vele plaatsen ligt het verkeer e’neel stil. Bij lezing van het bovenstaande zal men allicht de opmerking gemaakt hebben, dat het getal 800 erg klein is immers van talloos vele huizen zijnde ruiten vernield. Dit is natuurlijk zoo, maar de schade-enquête-commissie strekt haar werkzaamheid slechts uit tot die gevallen, waarin de aangerich te schade het bedrag van 100 te bo ven gaat tenzij de schade meer be draagt dan het wekelijksche inkomen van den benadeelde. Huurders, die voor eigen rekening de schade aan rui ten moeten vergoeden, kunnen zelf standig aangifte doen. Er doen zich nog al eens gevallen voor van personen, die uit hun huis getrokken zijn. De kosten van het verhuizen en van extra- huur worden echter niet in de enquête opgenomen. BERLIJN, 18 September. (D.N.B.). Het opperbevel der Weermacht deelt mede: De vergeldingsvluchten naar Lon den werden in den loop van den 17den September voortgezet, evenzoo in den nacht van 17 op 18 September me* toenemende heftigheid. Er zijn bommen van alle kalibers geworpen op de West-India, London- en Victoria-docks, op waterleidig en gasfabrieken, op stations en andere strategische doelen Nieuwe groote branden waren overal het gevolg van deze aanvallen. Andere aanvallen in den loop van den dag waren gericht op het vlieg veld Croydon, alsmede op vliegvel den en strategische doelen van de Zuidoostkust Liverpool is overdag en ’s nachts herhaaldelijk aangevallen De vliegtuigfabrieken te Liverpool-Speke werden ernstig getroffen. Ook de Noor delijkste groote haven van Engeland, Glasgow, is in den afgeloopen nacht aangevallen Bij een aanval ten Noor den van Ierland is een Britsch stoom schip van 5000 ton zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht hebben we derom Britsche vliegers in Noord- en West-Duitschland woonwijken gebom bardeerd en eenige woonhuzen be schadigd. De vijand verloor gisteren 7 vlieg tuigen tijdensluchtgevechten en 2 door afweergeschut 4 Duitsche vlieg tuigen worden vermist teur-generaal. Tot directeur-generaal voor ae voedselvoorziening heeft de secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw en Visscherij, zooals men weet, benoemd den onder-voorzit- ter van het college van regeeringscom missarissen, ir. S. L. Louwes. Opnieuw op pad Tijdens de oorlogsdagen, werden er in onze stad, in Amsterdam en Rotter dam aan de verschillende bijkantoren der posterijen, postwissels aangeboden. Na uitbetaling kwam aan het licht, dat de postwissels valsch waren. Het ging hierbij in hoofdzaak om bedragen van 17.50 a 18. Op 31 Augustus vervoegde zich aan het bijpostkantoor in Amsterdam een man, die een postwissel kwam verzilve ren. De ambtenaar vertrouwde het niet en verstond zich met den beheerder van het bijkantoor. De aanbieder achtte het raadzaam de beenen te nemen, hetgeen voor de ambtenaren voldoende aanleiding was de politie in de zaak te mengen. Men beschikte over een vaag signalement, dat aan de politiecorpsen in de Ver schillende steden werd doorgegeven. De Haagsche politie achtte het zeer waarschijnlijk, gezien de verstrekte ge gevens, dat de bij haar bekend staande H., hier wel eens de hand in zou kun nen hebben. Hij verbleef sinds zijn ont slag in het begin van dit jaar uit de gevangenis in een woning in het Be- zuidenhoutkwartier, terwijl zijn werk kamer elders in onze stad was gelegen. Geschaduwd De inspecteur J. H. Groeneveld en de rechercheurs Teeuwsen en v. d. Gaag schaduwden H. vrijwel onafge broken. Men was zoo ver gevorderd, dat het gewenscht werd geacht in H.’s werkkamer eens een inval te doen, het geen gistermiddag geschiedde. Aange troffen werden een geldkist, welke bij opening stempels voor postwisselformu- lieren bleken te bevatten, een cliché- inrichting, talrijke postwisselstrookjes en een groot aantal voor inning gereed gemaakte formulieren. H. volgde de methode de postwissels steeds te en- dosseeren. Nu men de beschikking had over zulk een bezwarend materiaal, besloot men tot de arrestatie van H. over te gaan. Aanvankelijk ontkende hij, doch toen men hem mee nam naar ’t hoofdbureau van politie, waar een tentoonstelling van het in beslag genomen materiaal was ingericht, en hem deze toonde, was H. dermate overbluft, dat hij opmerkte: „Ik zit in de klem. Ontkennen heeft nu geen zin meer. De Haagsche politie is slimmer dan ik”. Het succes zit vooral in het in beslag kunnen nemen van den stempelvoor- raad, terwijl tevens is komen vast te staan, dat het indertijd door hoofd inspecteur Waltman gegeven oordeel juist is geweest. Van bevoegde Duitsche zijde geeft men de volgende toelichting op de in het „Verordeningenblad” no. 26 opge nomen en dezer dagen gepubliceerde nieuwe bepalingen omtrent de rechts positie van ambtenaren en overig per soneel in openbaren dienst De verordening is een algemeen voor schrift, dat de mogelijkheid moet schep pen, de rechtsverhoudingen van in openbaren dienst aangestelden, leeraren aan bijzondere scholen en dragers van bepaalde ambten, zooals b.v. notaris sen en advocaten, aan te passen aan de geldende staatsrechtelijke economi sche bepalingen. Krachtens deze veror dening kunnen de rechts- en financieele verhoudingen, waaronder genoemde personen verkeeren, in het bijzonder de voorwaarde van aanstelling en ont slag geregeld worden, zoo noodig in afwijking van het tot dusver geldende recht. De op zichzelf staande bepalin gen zullen worden gemaakt in den vorm van beschikkingen. Deze beschikkingen kunnen in de Nederlandsche Staats courant openbaar gemaakt worden. In de beschikbaarstelling van een extra-rantsoen boter, margarine, spijs- vet, meel, rijst, suiker, room, gort of havermout is wijziging gekomen. Tot dusver moest men voor het ver krijgen van een extra-rantsoen voor zieken, een formulier afhalen bij het Hoofdkantoor of één der kringkantoren van den Distributiedienst. In den ver volge moet men zich echter daartoe rechtstreeks wenden tot zijn huisdokter. Met het van den huisdokter ontvangen daarvoor aangewezen formulier moet men zich vervoegen op het spreekuur van den, met de uitvoering van deze regeling belasten, geneeskundige van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, welke dagelijks van 10 tot 11 uur in het gebouw Wal- deck-Pyrmontkade 3 zitting houdt. Na dat deze zijn advies op de aanvrage heeft gesteld, levert men deze liefst per post in bij het Hoofdkantoor van den Distributiedienst, Goudenregenstraat 36, kamer 17. Van het Hoofdkantoor ont vangt men vervolgens de mecfedeeling, of en in hoeverre een extra-rantsoen is toegestaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in sommige gevallen, vóórdat een extra-rantsoen wordt ver strekt, de door deze verstrekking over bodig geworden bon(s) van de boter-, vet- of andere kaarten moet (en) wor den ingeleverd. Ook de verstrekking van een extra hoeveelheid room, welke men tot nu toe met een verklaring van den huisdokter zonder meer bij den leverancier kon bestellen, geschiedt thans op geheel de zelfde wijze als boven aangegeven. De verordening van den Rijkscom- missaris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende de voorloopige regeling der radiodistributie, versche nen in „Verprdeningsblad” nr. 10 van 13 Juli 1940, wordt, naar men ons van bevoegde zijde mededeelt hier en daar nog verkeerd uitgelegd. In par. 3 van deze verordening staat „Op vordering van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied, van den Duitschen Weermachts- bevelhebber in Nederland, alsmede van him diensten en organen, is iedere in het bezette Nederlandsche gebied werk zame radiodistributiecentrale verplicht om terstond, binnen het gebied van haar concessie, een radiodistributie-aan- sluiting kosteloos tot stand te brengen en in technisch goeden staat te hou den”. Deze verordening wordt door vele Nederlanders om onbegrijpelijke rede nen zóó uitgelegd, dat iedere persoon, die radiodistributie-aansluiting wenscht, deze kosteloos zou kunnen krijgen. Bij de radiocentrales zijn daarom reeds ver scheidene particulieren met het verzoek om een dergelijke kostelooze aanslui ting gekomen. De radiocentrales hebben deze verzoeken natuurlijk afgewezen. In één geval heeft een particulier zich tot de Nederlandsche politie gewend, die zich eveneens op het standpunt stelde, dat ook particulieren op hun verzoek en op grond van de verordening van den Rijkscommissaris een kostelooze aansluiting zouden kunnen krijgen. De oorzaak van deze misverstanden is, dat de desbetreffende paragraaf door vele Nederlanders verkeerd wordt ge lezen. Er bestaat echter ook de moge lijkheid, dat deze verordening bewust verkeerd wordt uitgelegd en verder ver spreidt wordt door personen, die Duitschland vijandig gezind zijn. Inzending van formulieren gaat niet erg vlug In het belastingkantoor aan Zuid-Binnensingel zetelt de Enquête-commissie. Deze heeft tot taak, in haar rayon nauw keurig de schade- te bepalen, welke veroorzaakt werd en wordt door oor logsgeweld. Tot nu toe zijn bijna 8-00 gevallen geregistreerd. Wie oorlogs schade heeft, wendt zich tot de com missie. Men ontvangt dan de benoo- digde formulieren en vult daarop de schade in. Deze formulieren worden teruggezonden, liefst zoo vlug moge lijk. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat het publiek, althans een deel weinig haast maakt met de inzending van de formulieren, hoewel het toch van het grootste belang is, dat de zaak zoo snel mogelijk afgewikkeld wordt. Ongeveer 420 formulieren zijn binnen, dat is iets meer dan de helft. In de enquête wordt opgenomen schade, wel ke aangericht is aan onroerend goed, bedrijfs- en beroepsuitrusting, handels- en bedrijfsvoorraden, huisraad en sche pen. Het betreft in hoofdzaak gevallen van gedeeltelijke schade. In slechts enkele gevallen is er sprake van, dat de betrokken persoon alles verloren heeft. Blijkens een bericht van den persdienst van het Nederlandsch Verbond van Vak verenigingen, is thans de reeds jaren gekoesterde, doch onder de voormalige om standigheden nimmer bereikte wensch van de Nederlandsche metaalbewerkers, om te komen tot een collectief arbeidscontract, in vervulling gegaan. Het N.V.V. heeft te dien aanzien over leg gepleegd en besprekingen gevoerd met de werkgeversorganisaties en de andere werknemersorganisaties. Het resultaat van dit optreden van den algemeenen Neder- landschen metaalbewerkersbond van het N.V.V. is geweest, dat deze week reeds het collectieve arbeidscontract in werking is getreden. Bij de loonbepaling is men. uitgegaan van een onderscheiding in geschoolde en ongeschoolde werklieden en een indeeling in gemeenteklassen. Door de in het con tract vastgestelde loonen is een einde ge komen aan de willekeurige loonbepaling van individueele werkgevers. Den metaal bewerker wordt thans door het collectieve contract een bepaald inkomen gegaran deerd. In het contract is de bepaling op genomen, dat aan arbeiders, die het ge- heele loopende kalenderjaar in dienst zijn, een vacantie van één werkweek moet wor den gegeven. De arbeiders in de metaal industrie zullen dus van het inwerkingtre den van het collectieve contract af verze kerd kunnen zijn, dat zij na een jaar van zwaren arbeid een week rust zul len kunnen vinden, een regeling, welke zeker voor de metaalarbeiders evenzeer noodig is als voor iedere andere vakgroep. Instelling fabriekscommissies. Daarnaast vinden wij in het contract een regeling opgenomen, welke bepaalt, dat in elke onderneming een werklieden vertegenwoordiging, een z.g. fabriekscom- missie dient te worden ingesteld. Deze commissies hebben tot taak in alle fa- brieksaangelegenheden de moreele en ma- terieele belangen, alsmede de veiligheid der arbeiders te bevorderen en zullen zoowel adviseerend als onderhandelend op treden. Het contract In haar geheel beteekent dus een belangrijke verbetering in de so ciale en economische positie van de me taalbewerkers. Ieder, die bekend is met de moeilijkheden, welke de onderhande- lingen tusschen werkgevers en werkne mers in de metaalindustrie steeds geken merkt hebben, zal met voldoening dit suc ces, waarin de A.N.M.B. van het N.V.V. het grootste aandeel heeft, vernemen en zich er over verheugen, dat op zulk een korten termijn reeds voor een grooten groep van Nederlandsche arbeiders ingrij pende verbeteringen zijn bereikt. Regulee- ring van de arbeidsvoorwaarden, zooals bij dit contract is geschied, beteekent een be langrijke bijdrage tot den socialen en economischen vooruitgang van de arbei ders. Gisteravond en vanochtend vroeg is in 28 gevallen proces-verbaal opge maakt tegen wielrijders en wielrijd sters, die geen afdoende afscherminr maatregelen voor hun of haar rijwi lantaarns hadden getroffen. Twr fietsen werden in beslag genomen. Op het Stationsplein werd van' tend omstreeks half zes een auto a gehouden, waarvan de lampen niet ren afgeschermd. Bovendien gaf de jarige bestuurder nog knippersignalt Tegen hem is proces-verbaal opgi maakt, terwijl de auto in beslag werd genomen. to>:f - s» BERLIJN, 18 September. (D.N.B.). De Rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop is hedenmorgen voor een kort verblijf naar Rome ver trokken. ROME, 18 September. (Stefani.) De Duitsche Rijksminister van buitenland sche zaken von Ribbentrop zal mor genochtend in Rome aankomen. Hier over wordt in officieuse politieke krin gen te Rome verklaard, dat, hoewel die bezoek aen karakter van groote politieke strekking draagt, het niette min valt binnen het normale kader der nauwe samenwerking tusschen Italië en Duitschland. Ten aanzien van het doel van het bezoek wordt opgemerkt, dat dit tweeledeig is, t.w. een onder zoek naar alle politieke kwesties, wel ke voor beide landen van beteekenis zijn en een beantwoording van het be zoek, dat de Italiaansche minister van •buitenlandsche zaken graaf Ciano on langs aan Duitschland gebracht heeft. Eenige schade aangericht Evenals boven andere plaatsen in ons land, is gistermiddag ook boven onze stad een losgeraakte Engelsche versperringsballon verschenen. De sleepkabel heeft hier en daar eenige schade aangericht. Zoo werden de lichtleidingen van het G.E.B. in de v. d. Vennestraat en op de Soestdijksche- kade vernield, evenals een spandraad van de H.T.M. in de Honthorststraat. De 46-jarige J. W. S. kreeg den kabel in de v. d. Vennestraat tegen het gezicht, waardoor hij een verwon ding aan den neus bekwam. Aan het politiebureau in deze straat werd hij verbonden. Voorts werden enkele an tennes en ruiten vernield, terwijl van het perceel Hofwijckstraat 60 de top gevel werd beschadigd, zoomede een ruit op de tweede étage. De ballon is door Duitsche vliegtuigen buiten onze gemeente neergeschoten. ERGENS IN ITALIË, 18 September (Stefani.) Het 103de Italiaansche weer- machtbericht luidt als volgt: In Noord-Afrika hebben de troepen uit het moederland en die uit Libyë laatstgenoemde hebben ook bij deze actie ten volle hun groote krijgsmans deugden en hun volstrekte trouw aan Italië opnieuw betoond bij de voort zetting van hun zegevierenden op- marsch Sidi el Barrani bezet, hemels breed op 100 k.m. van de oude grens van Cyrenaica gelegen en zij zijn doen de een nieuwe basis en stellingen voor de achterhoede te organiseeren. Overal werd het hardnekkig verzet van den vijand, gesteund door gepantserde af- deelingen, gebroken. Onze luchtmacht heeft zich verschei dene malen met bommen en machine- geweervuur in den strijd gemengd. Vijf vijandelijke toestellen van het type Gloster stortten brandend neer, één werd vermoedelijk neergeschoten, 4 van onze toestellen worden vermist. De vijand heeft nachtelijke aanvallen ondernomen op Benghazi en Derna, die in de haven van Benghazi het verlies van een landingssteiger en een torpe doboot veroorzaakten; alsmede enkele branden, die men terstond meester was. Te Derna werd geringe schade aan een mailboot berokkend. Een vijandelijk vliegtuig werd vermoedelijk neerge schoten. Op Malta bombardeerde een formatie „picchiatelli” (duikbommenwerpers), be geleid door jagers, het vliegveld van Micabba, waardoor brand en aanzien lijke schade ontstond, en vernielde op den beganen grond tenminste 3 vlieg tuigen. Nadat vijandelijke jagers ge tracht hadden zich aan het gevecht met onze escorte vliegtuigen te onttrekken, vielen zij de duikbommenwerpers aan, die op hun beurt een krachtigen tegen aanval deden en 2 vijandelijke toe stellen omlaag brachten; 2 van vliegtuigen worden vermist. In Oost-Afrika bombardeerde onze luchtmacht Boma (beneden Soedan), waarbij een versterking beschadigd en brand in een kampement veroorzaakt werd. Tijdens een verkenningsvlucht boven Aden werd een vijandelijk toestel neergeschoten. Het eigen vliegtuig keer de behouden op zijn basis terug. Te Sarap Said (ten Noordwesten van Galla- bat) werd een vijandelijk vliegtuig door onze toestellen op den beganen grond vernield. De vijandelijke luchtaanvallen op As in totaal 19 overtredingen Terzake van overtreding van verbod om zich tusschen 10 ’s avonds en 4 uur ’s morgens op straat te bevinden,, zijn 15 burgers en 4 bur geressen door de politie aangehouden en overgebracht naar de sectiebu- reaux. Tot 4 uur in den ochtend moes ten zij daar verblijven en kregen bo vendien nog een proces-verbaal. Een bewoonster van de Herderinne- straat had om half één vannacht haar woning verlaten, omdat zij zoo be weerde zij althans door haar echt genoot bedreigd was. De politie trof haar dwalende aan op de Groote Markt. Zij werd gebracht naar het bureau aan de Prinsestraat en tot ver bazing van politie en echtgenoote ver scheen een uur later ook de echt vriend, die zich bezorgd over de ver dwijning had gemaakt en eens pools hoogte kwam nemen. Het gevolg was, dat beiden den verderen nacht op het bureau moesten doorbrengen en ook nog een bekeuring kregen. •r-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9