HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT STADSNIEUWS TELEGRAMMEN LAATSTE BERICHTEN UIT DE OMSTREKEN GeneesmiddelD U H HA'AGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1940 DERDE BLAD, PAGINA 2 ER STRAALDE WEER LICHT UIT Treinen worden verduisterd Commissie voor aangehouden lading Uiterste zuinigheid betrachten met motorbrandstof Vergeldingsvluchten duren voort MEN HALE ZIJN VLEESCH- KAARTEN AF! Jhr. Mr. P. A. J. VAN DEN BRANDELER TEGEN HUIDAANDOENINGEN POOLSCH TROEPENTRANSPORT SCHIP VERLOREN GEGAAN DE VOORLICHT1NGSCURSUSSEN VOOR HUISVROUWEN Engelsche bommen op Weert en Wageningen Afdeeling Tractie van de N.S. neemt thans proeven ENGELSCHE VERSPERRINGS BALLONS BOVEN DENEMARKEN De slagers voor een pnzzle gesteld VON RIBBENTROP TE ROME AANGEKOMEN DE IDENTIFICATIEPLICHT Britsche kruiser zwaar beschadigd DE DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP LONDEN Zonder bon en been geen vleesch EEE^flEI Driel, Sinjeur diverse V, in te te Derde distributieperiode verlengd tot en met 6 October Stipendia en bekroningen door de Maatschappij tot redding van drenkelingen Zestig jaar geleden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschappen. de ze Zooals we zeiden, is het overgroote deel der treinen niet zoo gemakkelijk te verduisteren, zoodat het nog wel wat voeten in de aarde zal hebben vóór alle treinen des avonds weer verlicht zijn. De tijd dringt echter! op ver- zonder schade Tyne- vlieg- Geen openluchtconcerten. In verband met de omstandigheid, dat de stafmuziek van de Ordnungspolizei met verlof is, zullen tot nader order geen concerten op de bekende plaatsen hier ter stede worden gegeven. Zondag a.s. zal jhr. mr. P. A. J. van den Brandeler, oud-procureur-generaal bij het Gerechtshof alhier, wonende al hier, het zeldzame feit herdenken, dat hij 60 jaren geleden aan de Leidsche academie werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschappen. MOTORLOGGER GEKOCHT. De reederij J. J. van der Toorn te Sche- veningen heeft aangekocht den motorlog ger Sch. 289. De Sch, 289 wordt verlengd. Zij, die dus deze week van de ge boden gelegenheid om de vleeschkaar- ten af te halen geen gebruik maken, zullen zich volgende week voor het feit zien gesteld, dat zij geen vleesch kunnen koopen. De politie- heeft gisteravond en in den afgeloopen nacht weer enkele per- ceelen moeten binnendringen omdat daar, ondanks het verduisteringsver- bod, toch nog licht uitstraalde. Zoo moest de politie in een perceel aan het Plein, aan de Groenmarkt, aan de Cornells Speelmanstraat (waar vol op licht in een étalage brandde) en aan den Kranenburgweg ingrijpen. NEW YORK, 19 September (D.N.B.) Associated Press meldt, dat „Poolsche kringen” in New York, ten gevolge van de Britsche censuur eerst thans vernomen hebben, dat het vroe gere Poolsche mailschip „Chrobry” (11.442 ton) bij den terugtocht der En- gelschen uit Narvik door Duitsche vliegtuigen tot zinken is gebracht, waarbij het grootste gedeelte van de Poolsche bemanning, alsmede de En- gelsche troepen, die met het schip vervoerd werden, zijn omgekomen. heb ben. Wel zijn als regel alle trein raampjes voorzien van een gordijn, maar de stof, waarvan ze gemaakt zijn, laten het licht meestal geheel of gedeeltelijk door. In enkele treinen, waar de gordijn tjes gemaakt zijn van leerdoek. was de oplossing echter eenvoudig. Men heeft aan de randen van de raampjes een flinke strook zwart geschilderd. De reizigers zijn verplicht na zons ondergang de gordijntjes neer te laten. Gisteravond om half twaalf zijn boven Weert zes bommen omlaag geworpen. Deze vielen grootendeels in achtertui nen van perceelen aan den Singel, welke om de oude kom van de stad loopt- De schade beperkte zich tot het vernielen van ruiten en dakpannen. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. In den afgeloopen nacht hebben En gelsche vliegers zeven bommen gewor pen nabij Wageningen. Een bom was van zwaar kaliber. Zij kwamen terecht in boomgaarden nabij Nude. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade is gering en beperkt zich tot enkele gesprongen ruiten van het gebouw van het instituut voor ver edeling van landbouwgewassen. Als gevolg hiervan zullen weder- verkoopers van 1 tot en met 6 Octo ber a.s. zoowel de thans geldende coupons met groenen opdruk op grij zen ondergrond, welke bevestigd zijn aan de op grijzen ondergrond ge drukte vergunning, o.m. voorzien van het groene cijfer 3, mogen accep- teeren als de voor October ontworpen coupons met gelen opdruk op licht- grijzen ondergrond, bevestigd aan een op lichtgrijzen ondergrond gedrukte vergunning, waarop o.m. in gele kleur .het cijfer 4 voorkomt. Speciale aandacht van wederverkoo- pers wordt nog gevraagd voor den thans verschoven datum van laatste inzending aan leveranciers van op- plakvellen met coupons. In tegenstel ling met de laatste alinea van een schrijven dd. 16 dezer, hetwelk aan wederverkoopers uitgegaan is onder het hoofd „motorbrandstofbeschikking 1940 no. 1”, wordt de uiterste datum, waarop September-coupons nog aan leveranciers ter aanvulling van den voorraad mogen worden ingezonden, bepaald op 7 October a.s. Naar wij vernemen, is de afdeeling Tractie van de Nederlandsche Spoor wegen momenteel bezig met het nemen van proeven voor de verduistering van treinen. Thans zijn de treinen ’s avonds niet verlicht, zoodat de reizigers in het donker zitten. Hetgeen verliefde paar tjes wellicht op prijs zullen stellen. Maar men begrijpt, dat vooral nu de duisternis steeds vroeger begint in te vallen, het voor vele reizigers onaan genaam is een of meer uren in een donkeren trein te moeten zitten. Men kan maar niet zoo één twee drie met het nemen van verduiste- ringsmaatregelen beginnen, aangezien er verschillende treinsoorten zijn, die ook verschillende verlichtingen alle een ze D D D. la a«n beider* rloel- «tot die diep ia de porlta doordringt en de ziebte» kiemen doodt. Flacon» 6 75 et., t 1-50 en L 2.» Mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten Dinsdag is op 68-jarigen leeftijd Amsterdam mr. A. baron van Harinx ma thoe Slooten, oud-procureur-gene- raal bij het Amsterdamsche gerechts hof, overleden. Volgende week bestaat hiertoe geen gelegenheid Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, bestaat de indruk, dat het publiek zeer nalatig is in het af halen van de vleeschkaarten waartoe deze week de gelegenheid is openge steld. In dit verband wordt er op ge wezen, dat de nalatigen zelf de conse quenties hiervan moeten dragen daar het onmogelijk is om hen de volgende week hiermede te helpen in verband met het systeem, dat gevolgd wordt bij de uitreiking van identiteitsbewijzen. KOPENHAGEN, 19 September. (D. N. B.). Tot gisteravond toe zijn wederom nïeuwe Engelsche versper ringsballons boven Denemarken ver schenen en hebben schade aangericht aan het telefoon- en electrische net. Noord-Sleeswijk en een gedeelte van Jutland werden het zwaarste getrof fen. In Arrild (Noord-Sleeswijk) werd een knecht bij het herstellen van een prikkeldraad-omheining, waarover een door een ballon afgerukte sterk- stroomleiding gevallen was, door den stroom gedood. DE LIER. DE IDENTITEITSKAARTEN. Zij, die niet in het bezit zijn van een geldig paspoort, of van een bewijs van Nederlanderschap, niet ouder dan een jaar en dientengevolge zich van een identiteits bewijs met portret willen voorzien, of hun distributie-stamkaart met een portret tot een dusdanig bewijs willen maken, zullen zich persoonlijk ten gemeentehuize moeten melden op Donderdag 26 September a.s., voorzien van een foto, beantwoordende aan de 'eischen, welke dienaangaande zijn gesteld. Deze aanmelding op genoemden dag moet geschieden o.m.: 810.45 uur v.m. yoor de: Hoofdstraat, Kerkstraat, Koorstraat en Witte Poort. 10.4512.30 en 1.302.30 uur n.m. voor de Kerklaan, van Rijnstraat, Molenstraat, Tuinstraat, Achterlaantje, Nieuwe Tuinen, Heulstraat, Albionstraat. Zwetstraat en Burgemeester Cramerlaan. 2.305.15 uur nam. voor de: Kijcker- weg, Leeweg, Burgemeester van Doorn- laan, Hoefweg, Hooflaan, Oudecampsweg, Hoog weg en Koorlaantje. 5.158 uur voor de: Burgemeester Cre- zéelaan Oostbuurtscheweg, Noord Lier- weg, Kanaalweg, Burgerdijkscheweg, Oranjestraat, Emmastraat, Wilhelminastr., Julianastraat, Rusthoflaan en Lierweg. ROME, 19 September. (Stefani) Om 12.56 is de Duitsche Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, in een extra trein te Rome aangeko men. Hij werd verwelkomd door den Italiaanschen minister van buitenland sche zaken, graaf Ciano, den Italiaan schen ambassadeur te Berlijn, Alfieri, den Duitschen ambassadeur te Rome, Mackensen, den ambassadeur van Spanje, de gezanten van Hongarije en Slowakije en verschillende autoritei ten. De begroeting tusschen von Rib bentrop en Ciano droeg een bijzonder vriendschappelijk karakter. De hooge gast schreed langs de eerecompagnie en werd bij het verlaten van het sta tion door de menigte geestdriftig toe gejuicht. Hij reed vervolgens naar de villa Madame, waar hij tijdens zijn verblijf te Rome zal vertoeven. ’s-GRAVENZANDE. Wpensdag 2 October a.s. zullen de 'catechisaties der Evangelische Unie weer aanvangen. Om 3 uur de oudere meisjes, 4 uur jongere iheisjes, 5.45 jon gere jongens en 6.45 uur oudere jongens. NAALDWIJK. De distributie-stamkaart met portret (pasfoto), waarop gemeentestempel wordt kosteloos voor u geldig gemaakt tot iden titeitsbewijs door de gemeente-secretarie; Daa’rtoe worden de inwoners van 15 jaren en ouder opgeroepen om persoonlijk te verschijnen op de dagen en uren hieronder vermeld, elk voorzien van distributiestam- kaart en portret (pasfoto). Voor Naaldwijk in het gebouw „Hulp en Voorzorg” op Donderdag 26 September 8.3012.30 voor hen, wier geslachtsnamen beginnen met A tot en met D (gehuwde vrouwen op geslachtsnaam van den echtgenoot) 24 E t/m G 45 H, 68 vervolg H. Vrijdag 27 September 8.3012.30 I t/m K 2—5 L, 6—8 M. Zaterdag 28 September: 8.3012.30 N t/m R. Maandag 30 September: 8.3010.30 S t/m U, 10.30—12.30 V, 2—5 vervolg V, 6—8 W t/m Z. Voor Honselersdijk in de O. L. school II Molenlaan. Donderdag 19 September: 812.30 A t/m D, 2—5 E t/m J, 6—8 K. Vrijdag 20 September: 812.30 vervolg K t/m M, 2—5 N t/m R. 6—8 S. Zaterdag 21 September 812.30 T t/m Z. Voor Maasdijk in gebouw „Concordia”. Maandag 23 September; 8.30—1 A t/m L, 1.30—6 M t/m Z. Een ieder kome op het voor hem vast gestelde uur! De secretaris der maatschappij tot red ding van drenkelingen schrijft ons: Ter bevordering van de studie van on derwerpen over en in verband met het opwekken der levensgeesten bij schijn- dooden hebben bestuurderen der maat schappij tot redding van drenkelingen besloten, stipendia en bekroningen toe te kennen. Een stipendium kan worden toe gekend aan een Nederlander, die een wetenschappelijk onderzoek wenscht in te stellen over of in verband met het op wekken der levensgeesten van schijn- dooden. Een stipendium bedraagt ten hoogste ƒ500. Meer stipendia kunnen aan verschillende personen worden toege kend, indien de geldmiddelen der maat schappij zulks toelaten. Een bekroning, zijnde de gouden me daille der maatschappij, benevens een geldsom van 250, kan worden toegekend aan een Nederlander voor de beste pu blicatie over of in verband met. het op wekken der levensgeesten bij schijndoo- den. De publicaties, welke beoordeeld worden, moeten in een tijdperk van drie opeenvolgende jaren zijn verschenen. Het eerste tijdvak vangt aan op 1 Januari 1940. Aanvragen tot het toekennen van een stipendium of een bekroning moe ten worden gezonden aan den secretaris der maatschappij, adres: Amsterdam, Rokin 114. Zij dienen vergezeld te gaan van een korte beschrijving van het on derwerp, waarop het in te stellen onder zoek betrekking heeft en van'de wijze, waarop de aanvrager zich voorstelt, dat onderzoek in te stellen. Aanvragen tot het toekennen van een bekroning dienen vergezeld te gaan van vier exemplaren der publicatie. Voor het toekennen van deze stipen dia en bekroningen worden bestuurde ren bijgestaan door een commissie van advies, wier leden door de afdeeling na tuurkunde der Nederlandsche Academie van Wetenschappen worden aangewezen. Deze commissie van advies bestaat thans uit prof. dr. J. G. G. Borst, prof, dr. H. T. Deelman en prof. dr. G. van Rijnberk, allen te Amsterdam. Perschef „Nederlandsche Unie” Tot perschef van „De Nederlandsche Unie” is benoemd de heer H. J. Kraus, tot nu toe verbonden aan de redactie van het „Algemeen Handelsblad”. Vrljgeving van het meerendeel toegestaan Bij het uitbreken van den oorlog hier te lande zijn door dé Duitsche autoriteiten een aantal schepen, die zich op weg naar Nederlandsche ha vens bevonden, aangehouden en naar Duitsche havens opgebracht. De commissie voor aangehouden la ding („Coval”) heeft de verdediging van de belangen der lading-eigenaren op zich genomen. De waarde der be trokken goederen bedroeg ongeveer 1.500.000. Na een reeks besprekingen met het Prisenhof te Hamburg en an dere Duitsche instanties, is vrijgeving toegestaan van het meerendeel dezer goederen, waarvan verschillende zen dingen inmiddels reeds hier te lande zijn aangekomen. man, Kettingstraat 23; een paar glacé hee. renhandschoenen, van Klaveren, Soest- dijkschekade 958; een distributiebrood- kaart, van Rijn, Kokosnootstraat 70; een bruin lederen heerenhandschoen, Rap- mund. Laakkade 345; een ring met sleu tels, v. Zanten Schalkburgerstraat 369; een Yale-sleutel, Schamper, Herman Cos- terstraat 377; een grijze gabardine regen jas, Gordaen, Kemperstraat 99; een ro zenkrans, den Reyer, Rijswijkscheweg 129; een geel damestaschje inh. kam en geld, Wintink Oudemanstraat 408; 35 k.g. aardappelen, Buckner, Nannostraat 50; een zwart damesrijwiel, v. Driel, Sinjeur Semeynsweg 141; een vulpotlood, Born, Weteringkade 42; een lichtbruin regen- kapje, Wald, Paulinastraat 39; een arm band, Vosschot, Jaccb Mosselstraat 71; een „Holland” damesrijwiel Robaard, Mient 206; een zwarte verrekijker in leeren taschje, Tuytel, Laan van Meerdervoort 252, gev. 3-9; een rijwielbelastingmerk, Hoff, Akeleistraat 39; een bruine dames- portemonnaie inh. postzegels, huissleutel en geld, mevr. v. d. Barstlaar, v. Blan kenburgstraat 28; een verm. gouden scha- kelarmbandje, Gerritsen, Smitstraat 208; een .Eversharp” vulpen in blauw étui, v. Doesburg. Mient 531; een langwerpig gou den dameshorloge aan zwart bandje, Boot, Tasmanstraat 80; een zwart hondje, de Lijzer, Cartesiusstraat 191; een tex- tielkaart No. B 49345. Mommers, Zuider- parklaan 92; vier paar dameskousen, Hus, Obrechtstraat 418 A; een paar zwarte regenpijpen, Jalink, Loosduinscheweg 1061; een étui, waarin een vulpen,, vul potlood, in vulpenhouder gegraveerd „Mia v. d. Meer”, dr. Brockmuller, Stad- houdersplein 150; een zwarte kindergymn. schoen, waarin de naam „Welles”, Wage- naar. Tuinfluiterlaan 4; een ring met twee Lipssleutels, Oosthoek, Laan van Meer dervoort 283; een rood-geruite dames- regenmuts, v. d. Harst, Visschershaven- straat 11; een enveloppe met patroon uit „Het Rijk der Vrouw”, Beuzenkamp, Rot- terdamschestraat 59; een Yalesleutel, mevr. Pijl, Willem de Zwijgerlaan 69; een nikkelen damespolshorloge met bruin le deren bandje, Bennik, Berkenbosch Blok- straat 5; een rijwielbelastingmerk, v. Gro ningen, Sonderdanckstraat 14; een alg. distributiekaart t.n.v. Annie v. d. Oever, v. d. Oever, Dirk Hoogenraadstraat 158; 2 katten en een hond, Asyl, Nieuwe Ha ven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. BERLIJN, 19 September (D. N. B.) Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Het luchtwapen viel óók gisteren, ondanks de slechte weersomstandig heden verschillende voor den oorlog belangrijke doelen in de omgeving van Londen aan. De havencomplexen en haveninstallaties in Tilbury, de staatswerf in Chatham en de groote olieopslagplaatsen van Port Victoria werden doeltreffend met bommen be stookt. Verscheidene olietanks en een tankschip gingen in vlammen op. In den nacht werden de vergeldings vluchten tegen Londen in versterkte mate voortgezet. Vooral de Silvertown en Royal Albertdocks, alsmede ande re belangrijke doelen kregen onop houdelijk talrijke bomtreffers van het zwaarste kaliber. In vele stadsdeelen van Londen ontstonden uitgebreide branden. Ook in andere deelen van Engeland werden voor den oorlog be langrijke doelen, zooals de havenin stallaties in Liverpool, de chemische fabrieken in Billingham, de docks in Newcastle, alsmede velden in Midden-Engeland met suc ces aangevallen. Vijandelijke vliegtuigen wierpen in Noord-Frankrijk en België scheidene plaatsen bommen, noemenswaardige militaire aan te richten. Het versperren van Zuid-Engelsche havens door mijnen werd voortgezet. In den nacht van 18 op 19 Septem ber werden Britsche vliegtuigen, die West-Duitschland binnenvlogen door den Duitschen afweer tot terugkeeren gedwongen. Zij wierpen hun bommen op niet-militaire doelen en vielen daarbij het herstellingsoord van Be thel aan. Drie ziekenhuizen werden vernield, hoewel zij door het Roode Kruis duidelijk als zoodanig geken merkt waren. Hierbij werden 9 kinderen gedood, en 12 gewond. Tijdens den nacht werden 9 vijan delijke vliegtuigen door luchtdoelar- tillerie en 2 door nachtjagers, over dag 24 vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten. Aan de noordzeekust schoot de ma- rine-artillerie een vijandelijk vliegtuig neer. Twee andere vliegtuigen werden zoo zwaar beschadigd, dat zij als ver loren beschouwd kunnen worden. De gisteren door den vijand geleden totale verliezen bedragen dientenge volge 38 vliegtuigen. 13 eigen vlieg tuigen worden vermist. Sterk gestegen belangstelling In het geheele land worden, zooals bekend, cursussen georganiseerd voor huisvrouwen. In deze cursussen leeren zij hoe men zich het best kan aan passen aan de gewijzigde omstandig heden op huishoudelijk gebied. Tot verleden week Zaterdag hadden zich in den Haag ongeveer 40 huisvrou wen aangemeld. Nu de cursussen be gonnen zijn is de belangstelling in eens veel grooter geworden. In slechts enkele dagen hebben zich nog een 100- tal huisvrouwen aangemeld en ver wacht wordt, dat er nog veel meer zullen volgen. Aangezien verschillen de huishoudscholen reeds overbezet zijn, zijn speciale maatregelen in voorbereiding, om des middags, ’s avonds worden de cursussen niet gegeven), een gedeelte der lokalen vrij te maken. In enkele andere plaatsen kunnen de huisvrouwen haar kleine kinderen mee naar school brengen. Er worden dan gedurende de cursussen kleine kleuterklasjes gevormd, die onder toezicht staan van leerlingen van de Nijverheidsscholen. Naar wij vernemen tracht men ook in den Haag over te gaan tot de vorming van kleuterklasjes, zoodat dan ook huisvrouwen, die een of meer kleinere kinderen hebben, de cursus sen kunnen volgen.. ERGENS IN ITALIË, 19 September. (Stefani.) Het 104de Italiaansche Weermachtbericht luidt Eenheden van de vijandelijke marine hebben langs de kust tusschen Bardia en Sidi el Barrani een actie tegen ón ze troepen gevoerd. Onze luchtmacht kwam tusschenbeide, bombardeerde den vijand en noopte hem, zijn actie te staken en te vluchten. Een kruiser van 10.000 ton werd getroffen door een torpedo, uitgeworpen door een onzer torpedo-vliegtuigen, en zwaar bescha digd. Onze luchtmacht wierp bommen van klein kaliber en gaf machinege- ueervuur, waardoor overal vijande lijke colonnes en gemotoriseerde strijd middelen op de vlucht getroffen wer den, alsmede versterkingen te Mersa Matroeh en andere militaire doelen. De vijand voerde luchtacties uit in de omgeving van Tobroek, Bomba en Benghazi, waardoor beperkte verliezen en schade veroorzaakt werden. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neer geschoten door onze jagers, 3 werden waarschijnlijk omlaag gehaald en een ander neergeschoten door het lucht afweergeschut van de marine. Al onze vliegtuigen keerden terug. Vijandelijke vliegtuigen vielen de eilanden Rhodos en Laos aan, waarbij lukraak bommen uitgeworpen werden. Een deel daarvan viel in zee of ver oorzaakte kleine branden en zeer ge ringe schade aan een huis, doch geen slachtoffers. Een vijandelijk vliegtuig werd door het luchtafweergeschut neergeschoten, In Oost-Afrika deed de vijand lucht aanvallen op Kassala, Assab, Djavelle, Mogadisco, Diredaoea, Zeila, Mersa, Teclai en de Roode Zee. waarbij in tptaal van Italianen en inheemschen 7 personen gedood en 13 werden ge wond en onbeteekenende schade werd aangericht. Onze luchtmacht bombardeerde te Aden mailbooten, die voor anker la gen. STOCKHOLM, 19 Sept. (D.N.B.) Gis teren hebben de sirenes te Londen practisch den geheelen dag geloeid, meldt de Londensche correspondent van „Stockholm’s Tidningen”. Gewel- dige gevechten hebben zich boven de Theems afgespeeld. Het Duitsche lucht wapen heeft steeds weer opnieuw in sterke formaties aangevallen. Vooral waren er veel jachtvliegtuigen waar te nemen. Daar de Britsche censuur hun streng verbiedt mededeeling te doen van de verwoesting van objecten, die voor den oorlog van beteekenis zijn, moeten de Londensche correspondenten zich be perken tot berichten over schade van anderen aard, die ten gevolge van de verspreiding der uit militair oogpunt belangrijke installaties over Londen on vermijdelijk zijn. „Stockholms Tidningeri” weet te melden, dat drie leden van de regee- ring bijzonder te lijden hadden van de Duitsche bomaanvallen. Een minister had in een hotel moeten overnachten, omdat zijn huis door een bom verplet terd was. Een andere minister had niet naar huis kunnen gaan, omdat het aan grenzende huis verwoest was en voor het huis van een derden minister was een niet-ontplofte bom ingeslagen, zoo dat de minister er de voorkeur aan gaf zijn woning te mijden. Ook de huizen van enkele Lagerhuisleden zijn vlammen opgegaan. Het blad wijst er op, dat men te Londen onmiskenbaar den indruk heeft, dat de Duitsche aanvallen hevi ger worden. In de straten van de Engel sche hoofdstad zijn de hoopen glas scherven zoo hoog en zoo talrijk, dat men ze met de sneeuwhoopen van een Zweedschen winter kan vergelijken. Gevonden voorwerpen Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en mon deling tusscher 12.30 en 2.30 uur: een rozenkrans in étui, een distributie- stamkaart t.n.v. J. H. M v. d. Poll een identiteitsbewijs t.n.v. Ca. Hen-Goudsmit, een groen kindertaschje, een schaar een kaart van net Nutsziekenfonds t.n.v. Jo hanna C. M. Spaapen, een „Simplex” hee- renrijwiel (9128), een heerenrijwiel, een koperen penning No. 1530, een doublé kettingarmband, een bruin lederen por- temonnaie inh eenige bons en geld, eenige kleedingstukken. boorden en zak doeken, in gestreepten doek geknoopt, een wit metalen armband, een vloermat, twee pakjes hoefnagels, een belastingbiljet, t.n.v. Lauwarst, een .damfestasch met schouderriem, inh. ƒ0.25, foto’s, boekje en potlood, een blauwe rozenkrans, een bruin lederen actetasch inh. leerboek Theorie der electriciteit en pakje brood, een bril met bruin hoornen montuur, een boek (Handleiding moderne bijenteelt), een rozenkrans met donkere kralen, een textielkaart t.n.v. de Visser No. 29506, een zilveren heerenhorloge gemerkt Cylindre, een ongemerkt damesrijwiel (Duitsch mo del), een ring waaraan 6 sleutels en gou den ring, een rechter bruine schoen met rubber zool, een witte paarlemoeren ro zenkrans in wit étui, een rekenboekje, een blauwe kinderportemonnaie inh. 0.06 en Lipssleutel, 3 pasfoto’s in papie ren étui gemerkt C 111, een bruin lederen portemonnaie met inh., 6 pasfoto’s, een heerenrijwiel frame, no. 193, een honden- riem, diverse handschoenen, ceintuurs, sleutels en rijwielbelastingmerken. Bij de navolgende ingezetenen een damesparapluie, Bronkhorst. There- siastraat 93; een roode doorschijnende regenmantel. Stalpertstraat 71; een dames parapluie en diverse handschoenen, Vroom en Dreesmann, Spuistraat; een rol centen, Laseur, Irisstraat 223; een paar bruin lederen - Bruin, Laan van N. _O. Indië. 225; een bril in hoornen montuur, van Niel, Helmersstraat 130; een laadbalk van vrachtauto, den Otter, Molenstraat 44; een gouden schakelarmband, Bosman, Haag- schestraat 11, gev. 9-9; een beige gabar dine regenjas, Snelfotostudio, Wagen straat 130a, een bruin lederen tasch inh. registerboekje met groen omslag, Dijk- lederen' heerenhandschoenen, de 17. O.'L.—2"; een sleutel, Eggermond, Da Costastraat 137; Morgen de oplossing De vleeschdistributie, welke Maan dag j.l. is ingegaan, houdt op het oogenblik de gemoederen bezig, niet alleen in den kring van de slagers, maar ook in dien van de klanten. In een toelichting op de vleeschrant- soeneering hebben dezer dagen des kundigen verklaard, dat beenderen en zenen ook worden gerekend tot het vleesch te behooren en dus onder het vleeschrantsoen vallen. De slager moet been leveren bij de hoeveel heid vleesch, welke per bon is toege staan, zoodat de klant ongeveer 20 pCt, minder vleesch krijgt, dan waar op de bonnen recht geven. Oppervlak kig bezien lijkt de regeling zeer een voudig, maar bij nadere beschouwing rijzen de puzzles als paddestoelen uit den grond. Iedere huisvrouw, die zich op de hoogte heeft gesteld van de vleesch distributie en welke huisvrouw heeft dit niet zal na lezing van de regeeringsmaatregelen uitroepen: Dan koop ik voortaan biefstuk en runderlapjes, enz., denkende dat zij dan de moeilijkheid van vleesch en beenderen heeft onitloopen. Van ’t stand punt van de huisvrouwen bezien, lijkt dit inderdaad een oplossing. Maar de slager spreekt ook een woordje mee. Hij houdt zich aan de bepaling vleesch wordt met been en zeen ver kocht. Wanneer een klant een stukje biefstuk bestelt van 4 ons en er op rekent inderdaad 4 ons vleesch zon der been te ontvangen, omdat in biefstuk nu eenmaal geen been hoort, kan zij tot de ontdekking komen, dat de slager zich strikt houdt aan de bepaling „vleesch en been en zeen” en haar 3 ons biefstuk en een ons beentjes bezorgd. Hetzelfde kan haar overkomen bij de bestelling van run derlapjes. Een andere slager zal haar 4 ons biefstuk zonder been doen toe komen, maar 5 ons biefstuk rekenen, uitgaande van de redeneering, dat hij maar 3 ons biefstuk heeft te leve ren voor den prijs van 4 ons. Een derde slager zal haar 4 ons biefstuk leveren en een ons beentjes, omdat hij volgens voorschrift vleesch met been moet verkoopen. Het kan ook voorkomen, dat een slager 4 ons biefstuk verkoopt zonder been en 5 bonnen in ont vangst wil nemen. Tot al deze puzzles geven de bepa lingen van de vleeschdistributie aan leiding. Maar het zijn niet de eenige, er zijn er meer. We zullen bij de biefstuk blijven. Een klant koopt 4 ons biefstuk en krijgt 3 ons met 1 ons beentjes. Wat moet hij nu betalen? Beenen en ze nen moeten als vleesch worden be schouwd, zeggen de deskundigen. Dus de slager rekent ook 4 ons betalen, m.a.w. de slager verkoopt beentjes tegen den prijs van biefstuk. Van zelfsprekend komen de huismoeders hiertegen in opstand en verlangen, dat de prijs wordt berekend als: 3 ons biefstuk en 1 ons beentjes, met welke prijsberekening de slager weer niet accoord kan gaan. Een andere slager zal wel onderscheid maken tus schen den prijs van biefstuk en been tjes, enz. Koopt een klant 4 ons vleesch en laat hij de beentjes door den slager verwijderen, omdat zij waardeloos voor hem zijn, dan moet hij toch 4 ons vleesch betalen, al krijgt hij maar 3 ons en laat hij de beentjes in den winkel achter. De puzzle is ingewikkeld en slagers weten zelf ook niet hoe haar moeten oplossen. Daarom wordt vanmiddag Utrecht vergaderd over de vraag: Moet vleesch met of zonder been worden verkocht, ook al hoort in het vleesch geen been, moet het been tegen vleeschprijs of tegen „been”- prijs worden berekend, mogen voor 4 ons vleesch zonder been 5 bonnen worden afgehouden, mag een klant het been weigeren en hoeft hij het dan ook niet te betalen? Morgen komt de oplossing van de „vleesch-been-zeen-” puzzle. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, in overleg met den secretaris-gene raal, waarnemend hoofd van het departement van Waterstaat, maakt bekend De huidige benzinesituatie in ons land maakt een nog verdere béper- king dringend noodzakelijk. Niet al leen zal deze beperking gevonden moeten worden in een verminderde toewijzing voor de Octoberperiode, doch ook zal het voor iederen benzine- verbruiker noodzakelijk zijn, zich zelf daar waar mogelijk uit eigen bewe ging beperking in het verbruik van benzine op te leggen. Het is de plicht van iederen staatsburger, dat hij zoo veel mogelijk bijdraagt tot het in stand houden van het economische leven. Men zal zich dus keer op keer weer hebben af te vragen vóór men met zijn auto rijdt: „Is het wel drin gend noodzakelijk, dat ik dit doe”. Van overheidswege moeten in dit verband tevens de volgende maatre gelen genomen worden: Het bij beschikking van 14 Augus- tus 1940 aangewezen tijdvak van 1 tot en met 30 September 1940, zijnde de derde motorbrandstof- distributieperiode, wordt verlengd tot en met 6 October a.s. Als 4de distributieperiode wordt niettemin aangewezen het tijdvak van 1 tot en met 31 October 1940.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10