CINEAC naar Rome reis Japan De Von Ribbentrop’s STADSNIEUWS Indo-China en zee ter Onrustige zenuwen Het plan van een hulpactie voor de getroffen landen HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 RECLAMES. RECLAMES. NIEUWS 2730 van en oo De De door Engelsche versperrings ballons aangerichte schade De mede, dat de De Engelsche duikboot „Narwhal” gezonken Britsche AANLEG TWEEDE GEDEELTE MOERWEG vluchtende schepen begaven zich naar de havens van Dover, Deal en Folke stone. den te de De „Petit Parisien” meldt in tegen stelling tot de beweringen van de Lon- densche radio, dat er in geheel Marok ko volkomen rust heerscht. De Fran- sche kolonisten hebben nooit gehoor gegeven aan buitenlandsche oproepen. De gehechtheid van de inboorlingen heeft eveneens niets geleden. De ver zorging van het land is de eenige moei lijkheid, die de autoriteiten tegenwoor dig ondervinden. Er is echter voldoende brood, vleesch, groente en vruchten. De. gouverneur-generaal van Algiers, Admiraal Abrial, is te Vichy aange komen om verslag uit te brengen. Hij heeft besprekingen gevoerd met ver scheidene leden der regeering en met den gedelegeerde voor Fransch Afrika, generaal Weygand. Begin October zal de chef van den Braziliaanschen generalen staf, Goes Monteiro, naar de Vereenigde Staten vertrekken, in antwoord op de uitnoo- diging van den chef van Amerikaan- schen generalen staf aan alle chefs der generale staven der Zuidamerikaanche landen. Een vroolijke teekenfilm in kleuren. Mijnhardt’s Zenuwtabletten maken U spoe dig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 ct. Fransche vliegers als blinde passagiers het De tunnelbouw in Rotterdam. Geestdriftige ontvangst van de Hongaarsche delegatie in Budapest. Uitreiking van identiteitskaarten in Rotterdam. Hitler opent de tweede oorlogs- winterhulpactie. De opbouwdienst gaat zingen. De Weensche Messe. Bussumsche kunstenaars exposeeren in een tent. Grooie Duitsche betooging in Warschau. Kinderen terug uit de Oostmark. Portugal viert zijn 800-jarig bestaan. Electrisch glazenwasschen in de Rijks-Verzekeringsbank. Wedstrijd om het Nationaal jollen kampioenschap op de Kaag. De eerste groentendrogerij in werking. UITREIKING VLEESCHKAARTEN Morgen vindt de uitreiking var vleeschkaarten plaats aan personwu, wier familienaam begint met een der letters S, T, U, V, IJ of Z. Buckinghampaleis meegedeeld, dat, weet dat zich op De Engelsche oorlogspropaganda ka rakteriseert de Duitsche bomaanvallen op Londen als barbarisme en als een afschuwelijk voorbeeld van onmen- schelijke oorlogvoering. Daartegenover staat eenvoudig duidelijk het Duitsche standpunt, dat scherp omlijnd werd gegeven door den Führer, toen hij deze aanvallen aan- kondigde als een vergeldingsmaatregel der Duitsche luchtmacht jegens Enge land, welks bomeskaders, aldus werd ons heden van officieele Duitsche zijde verzekerd, in Duitschland duizenden slachtoffers hebben gemaakt onder de burgerbevolking. DUITSCHLAND De Spaansche minister van binnen- landsche zaken, Serrano Suner, heeft als gast van den rijksleider S.S. en chef van de Duitsche politie, Himm ler, Woensdagmorgen met zijn gezel schap op het kazerneterrein van de Leibstandarte S.S. „Adolf Hitler”, een heden van de S.S. en de politie be zocht. Hierna gaf de rijksleider S.S. een receptie, waar ook de Spaansche ambassadeur aanwezig was. De „Dienst aus Deutschland” meldt, dat het Duitsche volk aan de bevriende Spaansche natie een ver zameling waardevolle voorwerpen van den Katholieken eeredienst ten geschenke gegeven heeft. Deze moe ten bijdragen tot vergoeding van de schade, welke de katholieke paro chies in Spanje tijdens den burger oorlog geleden hebben. Dit geschenk is het resultaat van een inzameling, die met bijzondere toestemming van de rijksregeering in Duitschland ge houden is. Het bestaat uit 86 kande labers, 75 kelken, 7 kostbare mon stransen, 29 hostieschalen en 31 krui sen. Voorts omvat het 145 waardevol le misgewaden, meer dan 200 misboe ken en allerlei andere voorwerpen van den Katholieken eeredienst. FRANKRIJK. UITVOERVERBOD VAN LEVENS MIDDELEN Als gevolg van het gebrek aan grondstoffen en levensmiddelen in het onbezette deel des lands, waarvoor de Engelsche blokkade verantwoordelijk is, heeft de Fransche regeering zich ge noodzaakt gezien een uitvoerverbod uit te vaardigen voor alle in Frankrijk ver vaardigde levensmiddelen en landbouw producten, vee, vleesch, graan, oliën, vetten, huiden, vellen, een aantal tex tielproducten, alle chemische produc ten en alle soorten metalen. Italianen van Portugeesch schip gehaald Het Portugeesche schip „Serpa Pin to’” is op de terugreis van Brazilië op 4 mijl voor de monding van de Taag door een Engelschen torpedojager op gebracht en meegenomen naar Gibral tar. Naar verluidt zou het schip het door de Engelsche regeering verlang de navicert niet bezeten hebben. Aan boord van de Serpa Pinto” werden de Italiaansche consul te Ma- naos en verscheidene andere Italiaan sche passagiers door de Engelschen gearresteerd. Naar in scheepvaartkringen te Lis sabon verluidt, zijn voorts de Portu geesche schepen „Cassequel” (7300 ton) en „Fungue” door Engelsche tor pedojagers aangehouden en naar Gi braltar opgebracht. Het ministerie van financiën deelt mede, zoo wordt uit Vichy gemeld, dat binnenkort een nieuwe postzegel met de beeltenis van maarschalk Pétain zal worden uitgegeven. Tevens zullen de muntstukken van 5 franc, die tijdens den oorlog werden inge trokken, met den beeldenaar van het Fransche staatshoofd, in omloop ko men. Minister Huil heeft op de persconfe rentie geweigerd zich uit te laten over een radiobericht, volgens hetwelk het ministerie van oorlog binnenkort 4 vlie gende vestingen aan de fabrikanten zou teruggeven, opdat deze dan aan Enge land verkocht kunnen worden. Alge meen wordt aangenomen, dat het radio bericht juist is geweest, meldt het D.N.B. uit New York. Normaal contact United Press meldt uit Berlijn: Over de reis van von Ribbentrop naar Rome, wordt in gezaghebbende kringen verklaard, dat het slechts een „natuurlijk, normaal contact” betreft, von Ribbentrop legt een tegenbezoek af, nadat Ciano reeds meerdere ma len in Duitschland geweest is. Het hui dige bezoek is een teeken, dat (ie bei de harten van de as denzelfden slag hebben. „Von Ribbentrop, zoo werd verder verklaard, heeft zich per trein naar- Rome begeven. Hij zal mogelijk aan het eind van deze week naar Berlijn terugkeeren. Ook voor doorgaans goed ingelichte kringen was von Ribbentrop’s reis een volkomen verrassing. Men wacht de eerste berichten over zijn besprekin gen in Rome met de grootste belang stelling af, en brengt ze in verband met de conferenties, die de minister van buitenlandsche zaken kort voor zijn vertrek gehad heeft met den Spaanschen minister Serrano Suner, den Führer en met toonaangevende persoonlijkheden van de Duitsche re geering. De eindstrijd tegen Engeland Ook de Berlynsche ochtendbladen schenken groote aandacht aan de reis De bommen op het Buckinghampaleis Ten aanzien van de bommen op het werd ons voorts wie Londen kent, enkele honderden meters afstand van het koninklijk pa leis een kazerne der Royal Guards be vindt. Overigens schroomden de Engel schen niet, om hun bommen te depo- neeren op het Rijksdaggebouw te Ber lijn. 9 Uit alle deelen van Zweden komen berichten binnen over de zware be schadigingen die door den storm los geslagen Engelsche versperringsbal lons met hun sleepkabels hebben aan gericht. Het groote Zweedsche elec- triciteitsbedrijf Trollhatta heeft nog steeds niet alle zware beschadigingen kunnen herstellen. De stroomlevering voor de Bergslag-spoorlijn, die naar het mijngebied leidt, kon nog niet worden hersteld. Het grootste gedeel te van de provincie Bergslagen is op het oogenblik zonder stroom en alle industrieën liggen stil. In 24 uur tijds moesten de door de Engelsche ballons beschadigde gelei dingen van den spoorweg naar Ka- tharineholm meer dan 8 maal worden gerepareerd. Het Zweedsche trein verkeer ondervindt groote moeilijkhe den. Sneltreinen hebben een vertraging van een tot 5 tfur. Op een kruispunt in de drukste buurt van Stockholm is een trein blijven steken’ door gebrek aan stroom, waardoor het geheele verkeer een heelen tijd stil stond. Volgens de laatste berichten komen uit het Westen nog steeds nieuwe ballons boven Zweden. IEDEREN MIDDAG van 4.30 THÉ DANSANT in MONTE CARLO DE LUXE (Foyer Metropole) 2 orkesten: v.m. AVRO-DANSORKEST (Crooner: LAMY v. d. HOUT) TZIGANE-ORKEST FERRY MARISCHKA m. m. van den bekenden Radio-zanger Tweede groep Amerikaansche torpedojagers in Canada aangekomen Van de door’ de Vereenigde Staten aan Engeland overgedragen oude tor pedojagers is thans de tweede groep in een haven aan de Canadeesche Oostkust aangekomen. De schepen zul len terstond bij de Britsche marine worden ingedeeld. I Enkele voorbeel- den van de prac- lischetoepassing Het departement van justitie deelt mede, zoo wordt uit Vichy gemeld, dat het openbaar ministerie van het staatsgerechtshof thans de aanklacht tegen Daladier en Gamelin, die zich in het kasteel Chazeron bevinden, heeft ingediend. Honderdtwintig ballons neergeschoten Van de tallooze Britsche versper ringsballons, die gisteren boven Duitschland dreven, zijn er 120 door Duitsche jachtvliegtuigen neer gescho ten, voor zij eenige schade konden aanrichten. De gemeenschappelijke politiek van de asmogendheden Uit Berlijn wordt officieus gemeld ïn politieke kringen te dezer stede merkt men omtrent de reis van Rijks- minister von Ribbentrop naar Rome op, dat deze voortvloeit uit den bijzon deren aard van de DuitschItaliaan sche verhoudingen. Men wijst er op, dat dergelijke besprekingen tusschen de ministers van buitenlandsche zaken van de beide as-mogendheden, welke nu en dan op Duitsch of Italiaansch grond gebied gehouden worden, dengene niet kunnen verrassen, die begrepen heeft, dat de as een politiek instrument van de grootste hogomeniteit is. Hieruit volgt zonder meer, dat bij alle politieke vraagstukken, welke de belangen van beide mogendheden raken, gemeen schappelijk geraadpleegd, gemeenschap pelijk besloten en dienovereenkomstig gemeenschappelijk opgetreden wordt. Deze besprekingen vormen dan tel kens een openhartige behandeling van al die problemen, welke met het oog op de toekomstige reorganisatie van Europa voor de beide verbonden mo gendheden, die gemeenschappelijk in den levensstrijd staan, van bijzondere beteekenis zijn of kunnen worden. Om een dergelijke bespreking, zooals bij vorige gelegenheden reeds meermalen gehouden is, gaat het thans. Het bericht over de reis van den Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, naar Rome, wordt door de Berlijnsche bladen groot opgemaakt. De militaire samenwerking van de as, zoo schrijft de „Deutsche Allg. Ztg.”, vindt haar sluitstuk in de gemeenschap pelijke politiek van de beide verbonden landen. Midden in den oorlog worden de telkens opkomende vraagstukken opgelost. De „Berl. Börsenztg.” schrijft: Be sprekingen tusschen de leidende staats lieden van de as plegen tot positieve resultaten te leiden, welke door de vrienden van een rechtvaardige orde ning begroet, door de vijanden gevreesd worden. De „Angriff” is van meening, dat nu Rijksmipister von Ribbentrop naar Rome is vertrokken, het hier niet gaat om een bestudeering van den toe stand en ook niet om een bespreking over loopende kwesties. De reis betee- kent méér”. Het „Hamb. Fremdenbl.” schrijft: Bij het begin van de Duitsch- Italiaansche leiding op het Europeesche vasteland is ook een nieuw soort diplo matieke bedrijvigheid in zwang ge komen, welke zich kenmerkt door het feit, dat zij doet en resultaten bereikt, waair anderen genoegen zouden nemen met fraaie redevoeringen. Men kan er ook nu van overtuigd zijn, dat de be sprekingen te Rome geen leege geste beteekenen. Er bestaat geen enkel vraagstuk, waarbij de verbonden mo gendheden gescheiden van elkaar op treden. Haar gemeenschappelijke be langstelling en haar gemeenschappelijk werken is in het bijzonder gericht op die vraagstukken, welke voor de toe komstige nieuwe ordening reeds actueel zijn geworden of nog actueel kunnen worden. (Narwhal” was een groot type duikboot van 1520 ton waterverplaat- sing boven water en werd in 1938 in dienst gesteld. admiraliteit deelt duikboot „Narwhal” over tijd is en als verloren moet wor den beschouwd, meldt het D.N.B. uit Londen. De cirkelvormig verkeersplein OP KRUISPUNT VAN MOERWEG EN ERASMUSWEG Kosten geraamd op ƒ470.000 In zijn vergadering van 8 Januari 1940 heeft de Raad besloten tot den aanleg van het eerste gedeelte van den Moerweg. Ook het raadsbesluit van 15 April 1940 had op dezen aanleg be trekking. B. en W. achten het thans, in het belang van de werkloosheidsbestrij ding, wenschelijk, dat ook de verdere aanleg van dien weg, voor zoover deze op het grondgebied der Gemeen te zal komen te liggen, dus tot de Broeksloot, ter hand wordt genomen. Aan de grens der Gemeente zal de weg aansluiten aan een door de Pro vincie aan te leggen weg naar Delft. Het ontworpen wegprofiel komt gc-> heel overeen met dat van het aanslui tende eerste gedeelte van den weg, n.l. twee rijwegen, elk 7 m. breed, geschei den door een verhoogd middenpad van 1 m„ met aan de Zuidwestzijde, langs de toekomstige bebouw j. een vent- weg van 7 m. en aan de Noordoost zijde een rijwiel- en een voetpad. De ventweg zal intusschen voorloopig niet worden aangelegddit kan beter ge schieden tegelijk met de uitvoering van het aangrenzende stratenplan. Op het kruispunt van den Moerweg en den Erasmusweg is een cirkelvor mig verkeersplein ontworpen, welks midden zal bestaan uit een vijver, waarin de Lange en de Korte Laak samenkomen. Over beide wateren zijn bruggen ontworpen met een doorvaart- Wijdte van 4 m. en een doorvaarthoog- te van 2.55 m. D.P., overeenkom stig de in aanbouw zijnde brug over de Lange Laak in de Melis-Stokelaan. Het is de bedoeling, aan de aesthe- tische verzorging van het plein bijzon dere aandacht te besteden. Er zal een terras komen als gelegenheid tot ver- poozing aan den vijver, met een toe- gangstrap, en in de groene strook rondom den binnensten ringweg zul len eenige beeldengroepen een plaats kunnen vinden. In het geraamde kostenbedrag i& begrepen een bedrag van f 20.000 voor een later te bouwen duiker in de Broeksloot. Een gedeelte dezer kosten komt intusschen ten laste van de Pro vincie hierover wordt overleg ge pleegd. B. en W. zijn voornemens het werk, voor zoover het den door ongeschoolde werklieden te verrichten arbeid be treft, in werkverschaffing te doen uit voeren.. Hiertoe bestaat aanleiding, eenerzijds omdat het werk zich door zijn aard daartoe zeer goed leent, an derzijds omdat, »are er niet het euvel der werkloosheid, met de uitvoering van dit werk stellig nog een aantal jaren zou zijn gewacht. De verschillende voor de uitvoering noodige vergunningen zijn reeds aan gevraagd. De kosten van het werk, welke voor een later te bepalen gedeelte ten laste van het Gemeentelijk Grondbedrijf zullen komen, dienen voorloopig ge heel voor rekening van de Gemeente te worden gebrachtzij worden ge raamd op ƒ470.000. waarin is begre pen 33.700 voor loonen in werkver schaffing. Het aantal manweken wordt geschat op 3750 (waarvan 1400 arbeid in werkverschaffing). B. en W. geven den Raad in over weging, tot de uitvoering van het werk op den aangegeven voet te be sluiten. Een afdeeling Zwitsersche berg- jagers uit Unterwalden is bij een oefenmarsch door een lawine overval len. Een korporaal en een Roode- Kruis soldaat kwamen hierbij om het leven. Zestien -soldaten werden ge wond. Te Moskou is gisteren een Deensch-Russisclj handelsverdrag ge- teekend. Per 1 October is in Italië een menggebod voor meel afgekondigd. Van dien dag af moet het voor de consumptie bestemde meel 90 pCt. graanmeel en 10 pCt. maismeel be vatten. Engelsch convooi door kustbatterij beschoten Maandag trachtte, naar het D.N.B. verneemt, een sterk Britsch convooi, dat uit 10 schepen tusschen de 4000 en 5000 ton bestond, met gebruikmaking van het slechte zicht in Het Kanaal bij regenachtig weer in Westelijke richting te verdwijnen. Deze poging werd door de Duitsche luchtverken ning opgemerkt, waarna een kustbat terij begon te vuren. Binnen 10 minu ten werden verscheiden schepen ge troffen. De luchtverkenning kon con- stateeren, dat de schepen van het con vooi, welke nog in staat waren om te varen, zich terugtrokken. Reeds bij vroegere beschietingen van Engelsche convooien door verdra gende Duitsche kustbatterijen zijn schepen tot zinken gebracht en treffers op de overige vaartuigen geplaatst. In verscheidene gevallen zag de tegen stander van zijn voornemen af. VERLENGING TERMIJN VAN ONT RUIMING ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONINGEN De bewoners van de onbewoonbaar ver klaarde woningen Koningstraat nos. 331, 333, 339, 379 en 381 hebben verzocht den termijn van ontruiming van deze wonin gen met zes maanden te verlengen. Naar aanleiding tan dit verzoek dee len B. en W. den Raad het volgende mede. Bedoelde woningen zijn met andere wo ningen onbewoonbaar verklaard bij raads besluit van 11 September 1939, waarbij tevens werd bepaald, dat de woningen moesten zijn ontruimd binnen zes maan den, te rekenen van den dag, waarop de tijd tot voorziening tegen dat besluit zou verstreken of dat besluit, in beroep zou zijn gehandhaafd. Het tegen dat besluit o.m. ten aanzien van eerstgenoemde wo ningen ingestelde beroep is door de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland bij be sluit van 2 April 1940 ongegrond ver klaard. De woningen moeten derhalve 2 October ontruimd zijn. B. en W. achten in verband met de tijdsomstandigheden termen aanwezig het verzoek in te willigen. Zij geven mitsdien den Raad in over weging aldus te besluiten. UITVOERING TEN BATE VAN DE BOSCHKANTKERK De opvoering door de R. K. Dames- zangvereeniging „Wie zingt er mee” van de operette „Goudsprookjes Tooverlied” (ten bate van de Boschkantkerk) zal plaats hebben op Zondagnamiddag 27 Oc tober a.s. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, alhier. Mgr. J. M. van der Tuyn heeft het be schermheerschap over deze benefice- voorstelling aanvaard. Zie verder le blad, pag. 3 Hull over den toestand Op een vraag over den toestand in Indo-China en over het eventueel uit breken van vijandelijkheden aldaar, verklaarde minister Huil gisteren, dat hij niet wilde aannemen, dat de Ja- pansche regeering haar belofte de status quo te eerbiedigen, zal breken. Bij deze gelegenheid deelde Huil verder nog mede, dat de onderhande- lingen met Japan over het verdeelen van het politietoezicht in de inter nationale nederzetting van Sjanghai nog geen vorderingen hebben gemaakt. Tokio en de Britsch-Ameri- kaansche houding Het gemeenschappelijke Engelsch- Amerikaansche vertoog jegens Japan in verband met de thans aan gang zijnde onderhandelingen Hanoi tusschen de Japansche en Fransche autoriteiten in Fransch In do-China wordt door de „Kokoemin sjimboen” opgevat als een Engelsch- Amerikaansche uiting van welbewus te pogingen om het Japansche voorne men tot verhaasting van de oplossing der Chineesche kwestie te dwarsboo- men. Ten aanzien van een dergelijke Engelsch-Amerikaansche houding be toogt het blad, dat Japan gedwongen is zich op het ergste voor te berei den. Het orgaan wijst erop, dat de wereld als gevolg van den Europee- schen oorlog in vier groepen of ruim ten zal worden verdeeld, t.w.1. De Europeesche ruimte onder leiding van Duitschland. 2. De Amerikaansche ruimte onder leiding van Vereenigde Staten. 3. De sovjet-Russische ruimte onder leiding van de sovjet-Unie. 4. De groot-Aziatische ruimte onder leiding van Japan. Het blad dringt er ten slotte bij de regeering op aan voort te gaan met het opbouwen van de groote Oost- Aziatische ruimte van gemeenschap pelijke welvaart, met inbegrip van het Zuidzeegebied, zonder aandacht te schenken aan Engelsch-Ameri- kaansch verzet of tusschenkomst. De Fransch-Japansche onder handelingen Naar United Press meldt is tot dus ver overeenkomst bereikt tusschen Ja pan en Frankrijk op de volgende grondslagen: de Japanners mogen in Haiphong landen, doch slechts over den spoorweg het land doortrekken; Japan mag het vliegveld van Hanoi gebruiken; Japan mag 30.000 man troepen landen. De Japanners zouden er echter op gestaan hebben 120.000 man aan land te zetten. Bomaanvallen op Londen slechts vergelding van von Ribbentrop naar Rome. De „Völkischer Beobachter” schrijft: Niet alleen de strijd tegen Engeland, doch ook de midden in dezen strijd komende en door den strijd geboren nieuwe ordening van Europa werpt vraagstukken en problemen op, welke zooals de uitspraak van Weenen heeft aangetoond door de staatslie den der asmogendheden bestudeerd en opgelost moeten worden. Iedere ge meenschappelijke gedachtenwisseling brengt Europa een stuk verder naar de oplossingen, welke de volken van het tot dusver van Engeland afhanke lijke continent, verbeiden. Midden in den beslissenden strijd tegen Engeland, tijdens de aanrollende luchtaanvallen tegen het Britsche eiland en tijdens den zegevierenden opmarsch door de zandwoestijnen van Noord-Egypte bin den Duitschland en Italië den helm vaster en verkondigen dien geest van kameraadschap, welke na de over winning de geest in Europa zal zijn. De „Essener Nationalztg.” bekijkt de reis uit den gezichtshoek, dat over eenkomstig de ervaringen, de gedach tenwisselingen tusschen de asgenooten dadelijk op den voet gevolgd worden door gemeenschappelijke daden. Die gene, die den huidigen toestand be schouwt, ziet de in de naaste toe komst door het vastbesloten inzetten van alle krachten der beide verbonden mogendheden op te lossen vraagstuk ken duidelijk voor oogen. Het is, tot een korte formule terug gebracht, de eindstrijd tegen Enge land, welke thans in een beslissend stadium is gekomen en alle krachten van Duitschland en Italië in den be slissenden stoot vereenigd zal zién. De onherroepelijke ineenstorting van Groot-Brittannië echter stelt alle in de naaste toekomst opduikende vraag stukken van de nieuwe ordening van Europa, van het Middellandsche Zee gebied en van de wereld aan de orde. De opbouwende politiek van de asmo gendheden moet zich thans reeds met de oplossing van deze vraagstukken bezig houden. te helpen, die onder de gevolgen van den oorlog te lijden hebben. Het is reeds altijd het doel van den Heiligen Stoel geweest, den slachtof fers van den oorlog hulp te bieden. In het bijzonder is dit tijdens den wereld oorlog gebleken. Een officieele bevestiging van een gemeenschappelijke actie van het Va- ticaan en de Vereenigde Staten is ech ter nog niet te verkrijgen. Een secre taris van het Vaticaan verklaarde laconiek, dat het „te vroeg was hier iets over te zeggen”. In goed ingelichte Vaticaansche kringen vestigt men er de aandacht op, dat Paus Pius tijdens den wereld oorlog geruimen tijd in de landen, die hulp noodig hardden, in het bijzonder Duitschland en Polen, heeft doorge bracht. Hij zou nog kortgeleden gezegd hebben, dat het zijn bedoeling was de organisatie voor de hulp aan de oor logsslachtoffers te bespoedigen.' In deze kringen wordt nog verklaard, dat de paus thans alle hoop heeft opge geven dat er nog een mogelijkheid zou bestaan den oorlog langs diplomatie- ken weg te beëindigen. Hij zou hebben gezegd, dat hij zich thans uitsluitend aan het gebed voor den vrede en aan het hulpwerk voor de oorlogsslachtof fers zou wijden. VEREENIGDE STATEN De onafhankelijk-democratische „New York Times” kiest heden voor het eerst sinds meer dan dertig jaar partij voor den republikeinschen can- didaat voor het presidentschap. Het blad verklaart, dat het voor Willkie is, omdat hij geschikter dan Roose velt is voor uitbreiding van de lands verdediging en daar hij de noodzake lijkheid van opvoering der productie inziet. Willkie is daarom geschikter dan Roosevelt, omdat hij zich van de mislukte financieele politiek van Roo sevelt afkeert en bovendien door de bestrijding van den derden ambtster mijn de traditie handhaaft, welke den V.S. in dezen crisistijd dubbel heilig moet zijn. Naar het D.N.B. verneemt zal Duitschland, die Fransche krijgsgevan genen, die een kwaal of gebrek heb ben, definitief in vrijheid stellen, over eenkomstig de overeenkomst bij het verdrag van Genève van 1929. Verder zullen het in Duitschland voor de ver zorging van de krijgsgevangenen niet noodzakelijke personeel van den ge zondheidsdienst, alsmede de in krijgsge vangenschap geraakte veldpredikers worden teruggestuurd. Het klimaat in Duitschland is voor de krijgsgevangen inheemsche soldaten uit de Fransche koloniën te ruw gewor den. Om ernstige storingen in hun ge zondheid te vermijden, is het grootste deel van hen naar streken met milder klimaat in het bezette deel van Frank rijk overgebracht. De rest zal in den loop van September weggevoerd wor den. Duitschland bewijst ook op dit ge bied, dat het krijgsgevangenen overeen komstig den waren zin van het volken recht behandelt. HONGARIJE. Minister-president graaf Teleki zal vandaag in gezelschap van verscheidene deskundigen naar Zevenburgen vertrek ken, waar hij ongeveer 6 dagen zal blijven, teneinde de belangrijkste vraag stukken betreffende de teruggekeerde gebieden ter plaatse te bestudeeren. Gisteren is een ministerraad gehouden, waarbij de uit Zevenburgen terugge keerde ministers over het toekomstige herstelprogramma van het teruggekre gen gebied hebben beraadslaagd. Het Huis van afgevaardigden zal aan het einde van deze maand bijeehgeroelien worden. Het eerste onderwerp van be spreking zal zijn de wet over de her- eeniging van Zevenburgen met Hon garije. Verder zullen de wet over de benoeming van afgevaardigden voor het teruggekregen gebied en de voorloopige begrooting voor het grooter geworden Hongarije in laatste lezing worden be handeld United Press meldt uit Vaticaanstad: In gewoonlijk goed ingelichte kringen drukt men de hoop uit, dat de Veree nigde Staten zich wellicht bereid zul len verklaren met den Heiligen Stöel samen te werken in het streven, een grootsch hulpwerk voor de door den oorlog getroffen landen te organisee- ren, teneinde deze te helpen den win ter door te komen. Door den steun van de Vereenigde Staten zou dit plan succes kunnen hebben. In dezelfde kringen wordt gezegd, dat de Paus binnenkort aan alle geloovigen ter wereld een oproep zal richten om met de kerk samen te werken om diegenen Op het Engelsche vrachtschip „Highnear” werden kort voor het ver trek uit de haven van Lissabon met bestemming naar Engeland door de havenpolitie 2 Fransche vliegers ge arresteerd, die zonder pas over de Spaansch-Portugeesche grens geko men waren en met voorkennis van de .scheepsautoriteiten als blinde passa giers naar Engeland wilden varen. 7 uur EN IN MAROKKO HEERSCHT VOLKOMEN RUST VOOR DUIZENDEN DOODEN ONDER DE DUITSCHE BURGERBEVOLKING CHEF VAN BRAZILIAANSCHEN STAF NAAR AMERIKA ELMER OE GOUDVISCH DIEREN VAN DICHTBIJ een prachtige documentaire Doorloopende voorstellingen van 's morgens'9.30 tot 's avonds 9.30 SUNER GAST VAN HIMMLER DUITSCH GESCHENK AAN SPANJE POSTZEGELS EN MUNTSTUKKEN MET BEELTENIS VAN PÉTAIN DE „VLIEGENDE VESTINGEN” VOOR ENGELAND JEAN ROEM. TELEVISIE AANKLACHT TEGEN DALADIER GAMELIN INGEDIEND VERSPREIDE BERICHTEN „NEW YORK TIMES” STEUNT WILLKIE DE FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN TELEKI NAAR ZEVENBURGEN

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2