BINNENLAND KUNST EN LETTEREN HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 3 Studio-theater m Anton Molkenboer’s Zonnemozaïk „HET HART VAN ROTTERDAM” NAAR DEN HAAG HET NEDERLANDSCH TOONEEL HET RAADSEL VAN DE „VALSCHE MANET” OPGELOST „Huzarenkoorts” irfB - iHi Eenheid in de vakbeweging In den Stadsschouwburg van „ZE WILDEN EENS ZIEN WAT DE KUNSTCRITICI ZOUDEN ZEGGEN” Het bezoek aan weekmarkten Inschakeling van den Opbouwdienst Een scene uit „De getrouwde vrouw”. Van links naar rechts Henri Eerens, Josephine van Gasteren, Annie van der Lugt Melsert-van Ees en Jan van Ees. polygoon) in het Studio-theater alhier draait van morgen af de groote film „Huzarenkoorts”, rtiet muziek van Robert Stolz. Op de foto van links naar rechts de acteur R. A. Roberts, de bekende filmactrice Maria Andergast en Leo Slezak Daders meldden zich gisteravond aan het woonhuis van den hoofd commissaris van politie Het reizende uitoefenen een bedrijf Voedsel voor zieken 41 onze zieken, Zal niet leiden tot hoogere loonkosten van ar de slot Na hun verhoor zijn de beide jonge ihannen voorloopig in verzekerde be waring gesteld. aan ge- CONCERT VRIJZINNIG HERVORMDE KERK BEEKLAAN. Zaterdag 21 September des avonds 7 u. zal de heer Aart Smink, .organist van de kerk' Beeklaan der Vereeniging van Vrij zinnige Hervormden, een orgelbespeling geven met medewerking van den heer En gelbert Oskam, cello. Het programma ver meldt orgelwerken van: Henry Purcell, J. S Bach en mede voor violoncel werken van: Georg Friedrich Handel, Robert Schu mann en W. Oskam. meene Er blijkt in sommige gemeenten eenig misverstand te heerschen omtrent de tewerkstelling van personeel uit den Opbouwdienst. Met name is er niet voldoende klaarheid over de financieele regeling, welke bij de uitvoering van werkobjecten zal moeten gelden. Ten aanzien van deze materie kan worden medegedeeld, dat er nauw con tact bestaat tuschen den Opbouwdienst en den Rijksdienst voor de werkverrui ming. Plannen van eenigen omvang worden door dezen dienst in overleg met de betrokken afdeeling van den staf van den Opbouwdienst onderzocht en zoo noodig verder voorbereid. De be rekening van de kosten, welke belang hebbenden bij door den Opbouwdienst uit te voeren werken zullen hebben bij te dragen, zal op overeenkomstige wijze geschieden als gebruikelijk bij de tewerkstelling van werkloozen door bemiddeling van den Rijksdienst voor de werkverruiming. Aldus wordt getracht te voorkomen, dat om financieele redenen aan perso neel van den Opbouwdienst de voor keur zou worden gegeven. Slechts lig ging en aard van het werkobject mogen doorslaggevend zijn voor de toewijzing. Van den anderen kant behoeft het geen betoog, dat in geen geval de kos- ten-bijdrage van belanghebbenden bij uitvoering door den Opbouwdienst grooter zal mogen zijn dan bij uitvoe ring door werkloozen. De vrees, dat het inschakelen van een groot aantal werkers uit den Opbouw dienst zal leiden tot hoogere loonkosten is derhalve geheel ongegrond. Door samenwerking van de betrokken inspecties van den Rijksdienst voor de werkverruiming met de betreffende af deeling van den staf van den Opbouw dienst is de behartiging der wederzijd- sche belangen volkomen gewaarborgd. Zulks is van bijzondere beteekenis met het oog op de voortzetting van wer ken, welke aan de voedselvoorziening van ons land ten goede komen, doch welke als gevolg van de huidige om standigheden niet met het gewenschté tempo kunnen worden uitgevoerd door werkloozen uit de groote steden. „De getrouwde vrou w”, door J o ha nn vonBokay. Gezagvoerders, stuurlieden en scheepswerktuigkundigen sluiten zich aan De Vereeniging van Nederlandsch Gezagvoerders en Stuurlieden en dc Vereeniging van Scheepswerktuig kundigen hebben zich bij het Neder landsch Verbond van Vakverenigin gen aangesloten. ZOLTAN SZÉKELY CONCERT-. MEESTER CONCERTGEBOUW ORKEST Het bestuur van het Concertgebouw orkest heeft voor het seizoen 194041 den heer Zoltan Székely uitgenoodigd zijn medewerking te verleenen als eerste con certmeester van dat orkest. De heer Szé kely heeft deze benoeming aangenomen, Een oude geschiedenis, die altijd nieuw blijft zoolang menschen menschen zijn. De brave maar wat impulsieve Peter is sinds 10 jaren getrouwd met de voor treffelijke Anna. Een zeer gelukkig hu welijk van twee menschen. die elkaar op recht lief hebben, met twee kinderen Kortom er zou geen wolkje aan den ech telijken hemel zijn gekomen als Peter niet verstrikt was geraakt in de netten van een schoone, doch koude en berekenende vrouw, Helene, die zijn maitresse wordt in ’t geheim. Helene echter is met deze ■-* -j-_xi ...ii een for- Gisterochtend, omstreeks elf uur, is het groote wandmozaïk ter verheerlijking van zon en leven, van den bekenden kunste naar, onzen stadgenoot Anton H. J. Mol- kenboer, wiens werk tot ver over de lands grenzen bewondering, waardeering en er kenning vond, in de hal van de Dalton H. B. S. aan den Anonskelkweg opgesteld. Oorspronkelijk was de bedoeling, dat het mozaïk naar Amerika zou gaan, maar de tijdsomstandigheden hebben dit onmogelijk gemaakt. Voorloopig staat Molkenboer’s Zonnehulde dus op een geheel andere plaats opgesteld als waarvoor zij eigenlijk bestemd was. Maar zij maakt ook hier een voortreffelijken indruk en het Zonnemo zaïk met zijn rijke en kleurige schakeerin- gen moet een sieraad voor het gebouw ge noemd worden. De kunstenaar heeft het vlak kloek verdeeld in een cirkel, waar onder een donkerder sigment het rijk van de aarde omsluit. Daarboven, in de laaien de zonneruimte schittert de gouden zonne wagen, een wentelende schijf, die een straal van vuur achter zich laat en getrok-j |ige omgeving Men zal zich de geruchtmakende zaak van de z.g. „valsche Manet”, welke hier ter stede in een kunsthandel tijdens een tentoonstelling te koop werd aange boden, nog wel herinneren. Een Haagsch schilderes, die thans in Indië woont, vervaardigde eenige jaren geleden een schilderij, voorstellende „een rustende vrouw”. Voor haar vertrek heeft zij enkele schilderijen weggedaan. Eenige werden verkocht en enkele aan kennissen weg gegeven. Begin September is in een kunsthan del een tentoonstelling gehouden van schilderstukken, waaronder ook een doek was gesignaleerd met den naam „Manet”, een Hollandsch kunstschilder uit de vorige eeuw, voorlooper van het z.g. impressionisme. Verschillende critici, die de tentoon stelling bezochten twijfelden echter aan de echtheid van deze „Manet”, die voor een flink bedrag te koop hing. Het toeval wilde, dat een vriendin van de schilderes, die naar Indie was gegaan, ook deze tentoonstelling be zocht. Zij herkende het bewuste schil derij als een van de doeken van haar vriendin en maakte er aanmerking op, dat er „Manet” onder stond. De kunsthandelaar, die het werk ten toon stelde, en die den jongen kunst schilder reeds langen tijd kende en zich voor diens werk interesseerde, kreeg den schilder bij zich met de me- dedeeling„U hebt zooveel voor mij gedaan, ik ben blij dat ik nu eens iets voor u kan doen ik heb een buiten kansje een echte Manet voor u te koopDe kunsthandelaar betaalde den schilder een gering bedrag voor het doek, met de mededeeling, dat hij bij verkoop van de, door hem voor echt gehouden Manet, een grooteren prijs zou betalen. ZONDAGAVONDVOORSTELLING RES1DENTIE-TOONEEL Op dringend verzoek geeft het Residen tie Tooneel Zondag a.s. een avondvoor stelling in den Stadsschouwburg. Opge voerd zal worden het blijspel „Dertig Se conden liefde”. De voorstelling begint om kwart voor zeven precies en eindigt om 9 uur, zoodat men op zijn gemak de laat ste tram naar huis kan halen. De kaashandelaren in Gouda en Leiden Zoo kunnen b.v. de kaashandelaren uit Gouda en Leiden, alsmede de pluimveehandelaren uit de provincie Gelderland, zooals vroeger de regel matige weekmarkten bezoeken. Daar entegen is het niet toegestaan om in het kader van het al reizende uitoefe nen van een bedrijf, andere, niet op de levensmiddelenvoorziening betrek king hebbende producten, al reizende op weekmarkten te koop aan te bie den. Dit geldt in het bijzonder voor die producten en voorwerpen, die men tot nu toe op de markten kon krijgen, doch die in geen enkel opzicht nood zakelijk zijn ter dekking van de eer ste levensbehoeften. Artikelen, welke bestemd zijn voor het dagelijksch ge bruik zijn normaal overal te verkrij gen en het verhandelen hiervan op de weekmarkt is bovendien niet noodZa- kelyk. Rechercheurs aan ’t werk Aangifte werd bij de politie gedaan van deze „vervalsching”. Enkele re chercheurs gingen ijverig aan het speu ren hoe de naam „Manet” op dit doek, dat door den kunsthandel voor een zacht prijsje was opgekocht, kon ko men. Tot gisteren is men bezig ge weest met het nagaan in welke han den het schilderij al zoo geweest was. Gebleken is, dat het vele eigenaars gehad heeft. De één had het weer ver kocht, een ander aan een goeden vriend ten geschenke gegeven. De vervalsching Tenslotte kwam het veelbestreden doek in het bezit van een jeugdig restaurateur van schilderijen. Deze heeft nu samen met een jeugdig kunstschilder het doek voorzien van den naam „Manet”. Voor een zeer ge ring bedrag verkochten zij het aan een kunsthandel hier ter stede. In verband met fyet ijverig speuren van de politie in deze zaak, begrepen de beide jon gelieden, dat ze vandaag of morgen wel eens op het politiebureau geroepen konden worden om wat nadere inlich tingen te geven. ken door vurige zonnerossen voorbijwer velt. De sombere aarde, met de zonne ruimte omgeven door te teekens van den dierenriem, en doorsneden door den blau wen stroom van water, symbool van het leven, bevat vier fragmenten, de jeugd: zorgeloos spelende kinderen met vlinders en vogels, de mensch in de kracht van het leven, de aarde bewerkende, de dichter, wiens woorden zijn „Beatrice” overdekken als bloemen en de ouderdom, zich in be zinnend peinzen neerbuigend naar een houtvuur. Molkenboer, wiens technisch kunnen een meestelijke virtuositeit heeft gekregen, wist in dit zonne-mozaïk een pracht en rijkheid van kleuren en een warmen gloed te verzamelen, die een feest voor de oogen werden. Wij weten niet wat wij méér moe ten verlangen: voor den kunstenaar, dat zijn werk weldra verdwijnt, of voor de Dalton H.B.S. en onze stad, dat dit mooie werk van den kunstenaar nog eenigen tijd in deze hal moge blijven, die er een rue- voor vormt. RESIDENTIE TOONEEL Het Residentie Tooneel, directeur Dirk Verbeek, geeft morgenmiddag om half drie precies in den Stadsschouwburg een herhaling van den nieuwsten schlager.: „Dertig seconden liefde”, blijspel in drie bedrijven van Aldo de Benedetti, onder regie van Bets Ranucci-Beckman, met de damesMimi Boesnach, Coba Kelling, Mieke Flink, Joekie Broedelet en de hee- ren Adolphe Engers, Theo Frenkel. Ri chard Flink, Chris Baay en Bob Oost hoek in de hoofdrollen. Stuk en spel oogstten bij de première een doorslaand succes. De politie voor Ze besloten de politie maar liever voor te zijn. Gisteravond' trokken ze de stoute schoenen aan en belden om 9 uur aan bij de woning van den nieu wen hoofdcommissaris van politie, met de boodschap, dat zij zich zelf kwamen aangeven. De hoofdcomsnissaris resteerde direct den restaurateur en den schilder en voelde hen nader aan den tand. Als motief van hun daad werd op gegeven, dat zij eens wilden zien, hoe verschillende kunstcritici zouden reageeren als plotseling een nieuwe „Mahet” opdook. Opvoeringen in den Princesse- Schouwburg Men schrijft ons Van Zaterdagmiddag a.s. af zullen in den Princesse-Schouwburg alhier vertoo- ningen worden gegeven van het spel in revue-trant „Het hart van Rotterdam”, dat gedurende eenige weken met veel succes te Rotterdam vertoond is. Dit spel, waarover wij reeds eerder geschre ven hebben, beoogt propaganda te ma ken voor den wederopbouw van Rotter dam en is tevens opgezet als werkver schaffing voor Rotterdamsche artisten, die door het verdwijnen van alle schouw burgen uit de Maasstad hun werkgelegen heid verloren hadden. Hier komt nu nog bij, dat „Het hart van Rotterdam” bui ten Rotterdam in de eerste plaats getui genis zal afleggen van den geest van voortwerken en vertrouwen in de toe komst, die te Rotterdam op zoo’n bewon- derenswaardige wijze en door alle moei lijkheden heen naar boven is gekomen. Drie weken lang is dit spel met stij gend succes in het theater Arena te Rot terdam vertoond. Het lijdt geen twijfel, dat ook den Haag in ruime mate belang stelling zal toonen. Immers, deze revue staat op een hoog artistiek peil en tal rijke eerste-rangskrachten verleenen er hun medewerking aan, o.a. Jan Musch, John Gobau, Matthieu van Eysden, Rob Milton, Tatia Wyma, Sophie Stein, Fol- kert Kramer, en niet te vergeten. J. H. Speenhoff, de dijfhter-zanger, die in het laatste tafereel, op de Beurs, den geest van Rotterdam komt personifieeren. Vijf Rotterdamsche auteurs, A. Kool haas, B. Stroman, Albert van Waasdijk, W. A. Wagener en G. Zalsman, hebben het spel geschreven. Willem Landré com poneerde de muziek voor den indruk- wekkenden proloog en Anton Schweitzer voorzag het verdere gedeelte van een zeer geslaagde omlijsting. Prof. H. Rosse heeft de ensceneering ontworpen, in sa menwerking met Rotterdamsche kunste naars. In het spel zijn schimmen opge nomen van Frans ter Gast. De leiding van de balletten berust bij de Rotter damsche danseressen Corrie Hartong en Netty v. d. Valk, die ook persoonlijk haar medewerking aan de vertooning verleenen. De dichter J. C. Bloem maak te voor dit spel een treffend gedicht, dat, door Tatia Wyma gezegd, de derde scène, die zich in het puin afspeelt, inleidt. De regie van het spel berust bij Anton Koolhaas. Schweitzer heeft de muzikale leiding. De avondvoorstellingen beginnen om kwart voor zeven en zijn om negen uur afgeloopen, zoodat men, zonder zich te haasten, op tijd thuis kan zijn. Moge den Haag het streven van deze Rotterdammers, die het land met dit spel toonen, hoe Rotterdam leeft en dat Rotterdam niets van zijn intensen werk lust verloren heeft, begrijpen en zijn be langstelling toonen ook voor het goede doel, dat met deze vertooningen wordt beoogdsteunverleening voor de Rotter damsche kunstenaars. De opbrengst komt immers, na aftrek van de kosten, den getroffen kunstenaars ten goede op een manier, door dr D. Hannema, den direc teur van museum Boymans, te bepalen. hun producten op de markten van hun woonplaats van de hand te doen. Slechts, waar dit niet mogelijk is, of wanneer op andere weekmarkten een dringende behoefte en een groote vraag naar door hen te koop aange boden levensmiddelen bestaat, om dat er ter plaatse een gebrek aan de ze producten bestaat, kunnen de be treffende handelaren ook op andere weekmarkten hun waren te koop aan bieden. Artsen kunnen van de getroffen regeling niet afwijken De geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid schrijft Verschillende voedingsmiddelen val len thans onder de distributie. Ook onze zieken kunnen niet langer meer krijgen wat zij meenen noodig te heb ben, en misschien wel graag zouden wenschen. Het is dan de gewoonte, om zich tot zijn behandelenden geneesheer te wenden, met het verzoek extra-voed- sel voor te schrijven. Schrijft de arts niet precies die artikelen voor, die vele patiënten wenschen, of geeft hij een mindere hoeveelheid dan de pa tiënt zelf meent noodig te hebben, dan geeft dit vaak aanleiding tot een ze kere wrijving tusschen patiënt en arts. Het is, om teleurstelling en wrijving te voorkomen, nuttig, dat onze zieken weten, hoe in korte trekken de zieken voedseldistributie loopt. Alle artsen zijn op de hoogte gebracht voor welke ziek ten extra-voedsel mag worden voorge schreven. Zij weten ook de hoeveel heid, die voor de ernstige gevallen maximaal mag worden verstrekt. Deze hoeveelheden zijn zoodanig, dat de i zieken niet bang behoeven te zijn, dat ze te kort zullen komen, al wordt mis schien niet aan al hun wenschen vol daan. Bovendien zullen de artsen bij som mige ziektegevallen genoodzaakt zijn, te adviseeren bons voor voedings middelen, die aan den patiënt verbo den zijn, in te houden. Dit geval kan zich bijvoorbeeld voordoen bij diëet- patiënten. Maakt het dus den artsen niet moei- I. lijk, door voedingsmiddelen te vragen, l die hij u niet kan en mag voorschrij ven, moppert niet, als hij bons laat I inhouden. Noch het een, noch het an- I der doet hij voor zijn plezier. Hebt ver trouwen in uw artsen en in de instan ties aan wie de distributieregeling is i opgedragen. Zij allen handelen welbe wust in het belang van onze zieken, zoowel als in dat van onze geheele be- j volking. Het koopen binnen de verboden zóne Het koopen van producten, onver schillig van welken aard binnen de verboden zóne voor een gevestigd be drijf is geen reizend beroep in den zin van de verordening. Zoo kan b.v. een slagerij, zooals vroeger binnen het verboden gebied het noodige vee koopen. Gevestigde zaken, zooals vooral grootfiliaalbedrijven, die hun afzet tot nu toe in hoofdzaak in de provincie hadden, is het ook in de toekomst veroorloofd, door employé’s die met haar een vaste overeenkomst hebben en niet voor eigen rekening werken, haar klanten te laten bedie nen, wanneer het zwaartepunt ook tegenover den kooper uitsluitend bij de centrale en gevestigde handelszaak ligt en geen venten plaats vindt. Dat de genoemde verordening een door de tegenwoordige oorlogsverhoudingen noodzakelijken maatregel beteekent, behoeft geen bijzondere vermelding. Klachten en buitengewone wenschen van individueele personen zijn doel loos. Daar waar het noodig is, moet een reorganisatie van de reizende han delszaak plaats hebben of de betref fende personen moeten hun bedrijf buiten de verboden zóne uitoefenen, waarbij zij dit gebied dus moeten ver laten. Beroeps- en vakorganisaties, die inlichtingen betreffende de beteekenis varl deze verordening wenschen, die nen zich uitsluitend in verbinding te stellen met het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Grafische arbeiders vereenigen zich De N.V.V. Persdienst meldt: Na het besluit tot fusie tusschen het Nederlandsche Verbond van Vak- vereenigingen en de Nederlandsche vakcentrale is men ijverig begonnen I met de verdere voorbereiding van de versterking van de algemeene positie der vakarbeiders. Naar buiten werd de eenheid, waarnaar thans ge streefd wordt en die na jaren nu ook bereikt zal worden, reeds gedemon streerd door bovengenoemde fusie, terwijl thans ook naar binnen aan de eenheidsgedachte, aan de vorming van sterke vakgroepen, gearbeid is door vereenigingen of bonden, waar van de leden in één bedrijfsgroep algemeen-menschelijke naast het typisch- persoonlijke van de figuren. Knap zijn vooral de Helene van Josephine van Gas teren, koel en geraffineerd naar den eisch én ook uiterlijk geheel beantwoordend aan hetgeen men zich van deze rol voor stelt, en Jan van Ees, natuurlijk en over tuigend als Walter, de tragische figuur in het stuk. Doch ook Annie van der Lugt Melsert-van Ees als Anna (hoewel mis schien in bewegingen en intonaties wat te jongensachtig voor een dame, die tien jaren degelijk getrouwd en moeder van twee kinderen is) en Henri Eerens als de licht geëmotionneerde en nerveuze Peter, geven goed spel. Het samenspel in het bijzonder valt te loven. Een extra compliment verdienen de zeer smaakvolle décors van Karei Brück- tnan. De eerste Haagsche vertooning gister middag in den Stadsschouwburg, is een verdiend succes geworden. Er was har telijk applaus na elk bedrijf en Annie van der Lugt Melsert-van Ees kreeg bloemen. DEELEN VAN DRIELUIK VAN MEMLINC GEVONDEN Wij vernemen door D.N.B.De Belgi sche kunstkenners Renders en Beyaert hebben twee paneelen herkend als het werk van den middeleeuwschen Vlaam- schen schilder Hans Memlinc. Het zijn de beide buitenkanten der vleugels van een altaardrieluik uit het jaar 1472, voorstel lende de boodschap van den engel Gabriël aan Maria. Op de Memlinc-tentoonstelling van 1939 werden beide paneelen toege schreven aan leerlingen van Memlinc. Thans is na nauwkeurige onderzoekingen de echtheid ondubbelzinnig vastgesteld. De figuren zijn van een drieluik afge zaagd, waarvan het middenstuk zich be vindt in de pinacotheek van Vincenza. De beide binnenkanten der vleugels maken deel uit van de kunstverzameling Pierpont Morgan te New York. NIEUWE UITGAVEN In de Salamander-Serie van Em. Que- rido te Amsterdam, verschenen herdruk ken van: „Maria en haar timmerman”, door Herman de Man; „De lotgevallen van Thérèse”, gedicteerd aan Henriëtte van Eyk, (vroeger verschenen onder den titel Intieme revue) en „Eva” van Carry van Bruggen. DE OVERLEDEN KUNSTSCHILDER DICK KET TE ARNHEM HERDACHT Gisterochtend heeft, in de aula van de Middelbare Kunstnijverheidsschool te Arnhem, de directeur, de heer G. J. van Lerven, den onlangs overleden kunst schilder Dick Ket, een oud-leerling van de school, herdacht. In de hal van het gebouw was een zelfportret van den schilder geplaatst, versierd met een ruiker immortellen. De heer van Lerven heeft den leerlingen en leeraren, die in de aula bijeen waren ge komen, een karakterschets gegeven van den zoo talentvollen leerling, die aan deze school zijn akte middelbaar teeke- nen haalde en zich daarna aan de schil derkunst heeft gewijd. Het stoffelijke overschot van den over leden kunstschilder Dick Ket zal, naar wij vernemen, morgenmiddag om 1 uur te Bennekom ter aarde worden besteld. CONCERTMEESTER A.O.V. BENOEMD Tot concertmeester der Arnhemsche Orkestvereeniging is benoemd de jeug dige violist Herman Krebbers te Ede. De heer Krebbers toonde reeds vroeg een zeer grooten aanleg voor de muziek. Hij is een leerling van Oscar Back te Amsterdam en bezit het einddiploma van het muzieklyceum te Amsterdajn. Meer malen trad hij reeds op als solist bij de concerten der Arnhemsche Orkestveree niging en elders. Dezen zomer speelde hij met zeer veel succes het vioolconcert van Paganini in het Kurhaus te Scheve- ningen. De nieuwbenoemde concertmeester is reeds in functie getreden. verhouding niet tevredenzij wil scheiding tusschen Peter en Anna ceeren om daarna Peter’s vrouw te wor den. Om dit doel te bereiken lokt zij Anna en Peter’s besten vriend Walter (huisvriend en medicus) naar haar wo ning tijdens Peter’s aanwezigheid. Walter tracht dé situatie te redden door Helene tegenover Anna als z ij n maitresse uit te geven, maar Anna heeft het spel da delijk door. Zij speelt het echter met vröuwelijk raffinement mede, inviteert. Helene op de thee en maakt haar dan een scène onder voorgeven, dat Walter haar minnaar is, dien zij niet wil afstaan. He lene verklapt het vermeende „geheim” van Anna aan Peter, die" woedend en rampzalig is van jaloezie en verdriet en op zijn beurt uitvaart tegen den in waar heid dood-onschuldigen pseudo-minnaar van zijn vrouw Doch waarom de geschiedenis met al haar verwikkelingen nog verder verteld? Ter geruststelling alleen ditPeter’s groote liefde voor Anna herleeft, hij wijst Helene de deur, gelooft tenslotte in de onschuld van zijn vrouw (Walter, die- zijn groote liefde voor Anna heeft be kend, heeft inmiddels voor altijd afscheid genomen) en een verzoening tusschen de echtgenooten vormt het gelukkige van deze veelbewogen episode. De Hongaarsche schrijver heeft deze intrige een boeienden vorm geven, met goede dialogen en psycholo gisch interessant, vooral in het eerste en tweede bedrijf, welke knap gebouwd en spannend zijn (het derde bedrijf is matter en wat langdradig, vooral aan het slot). Onder regie van Cor van der Lugt Mel- sert wordt het stuk zeer goed vertolkt, sober en natuurlijk, met nadruk op het veiuiueiung van ui missaris betreffende de r_„„j Nederlandsche Litho-, Foto- en Chemigrafenbond en de Nederlandsche Grafische Bond. Dit heeft ertoe geleid, dat de Alge- i -Nederlandsche Typografen- bond, als grootste der drie organisa- I ties, de opdracht van Commissaris j Woudenberg ontving, deze groepen tot i één vakgroep te vereenigen. Terstond t zijn besprekingen gehouden tusschen de drie genoemde organisaties, met het gevolg, dat thans algeheele over- I eenstemming is bereikt. Door de fusie tusschen N. V. V. en N. V. C. en door de samensmelting i van de drie organisaties in het gra- I fische bedrijf zullen de werkers in dit bedrijf sterker dan ooit als georgani seerde vakgroep naar voren treden. werkzaam waren. In vele organisaties, welke tot het Nederlandsche Verbond van Vakver- eenigingén behooren of vroeger in de I Nederlandsche Vakcentrale vereenigd waren, werd dit punt zeer actueel. Zoo bleken door de fusie tusschen N. V. V. en N. V. C. samengebracht te zijn de Algemeene Nederlandsche r Typografenbond, de 11 De verordening van den Rijkscom- L- beperking van het al reizende uitoefenen van een bedrijf, welke 9 September j.l. verschenen is in „Verordeningenblad” nr. 25, heeft hier een daar tot mis verstand aanleiding gegeven. Van of- ficieele zijde wordt met betrekking tot deze verordening daarom de volgende toelichting gegeven: Door de beperking van het al rei zende uitoefenen van een bedrijf wor den in feite niet diegenen getroffen, die op weekmarkten zelfgemaakte of j niet bewerkte producten van land- tuin- en boschbouw, van vee- en bijen- i teelt, van pluimveefokkerijbedrijven en van producten van de jacht en vis- scherij te koop aanbieden,' welke pro ducten uitsluitend voor de levensmid delenverzorging van de bevolking die nen. Dezen voor de levensmiddelen voorziening, werkzamen handelaren is het ook in de toekomst toegestaan, de weekmarkten te bezoeken, zooals zij dit tot nu toe deden. Voorwaarde is slechts, dat deze handelaren een vaste plaats op de weekmarkt heb ben en hun producten niet door heen tn weer te trekken ook buiten de weekmarkten te koop aanbieden. In de eerste plaats moeten deze han delaren zooals tot nu toe probeeren 1 -

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7