HAAGSCHE COURANT fvROUWÉNHOEKJE Tusschen schelpengruis en wier STADSNIEUWS FINANCIEEL Vrijdag 20 September 1940. HOEVEEL PASFOTO’S ZIJN ER IN ONS LAND NOODIG? VERIFICATIEVERGADERING FAILLISSEMENT MANNHEIMER Bloemkool VIERDE BLAD Enkele indrukwekkende getallen TEGEN DE VERBODEN IN PICCADILLY-CABARET VEREENIGINGEN EEN „ONS” VLEESCH WEEGT 80 GRAM HULDEBETUIGING AAN Jhr. H. LOUDON VERKEERSONGEVALLEN HIER TER STEDE BATEN RUIM 3% MILLIOEN, SCHULDEN 42 MILLIOEN MOEILIJKHEDEN BIJ DE INVENTARISATIE MARSCH VAN HET WACHTBATAL- JON VAN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN OPENSTELLING BIJPOST- KANTOOR De bekende natuuronderzoeker Kees Hana verzamelt kleine zeedieren als studiemateriaal. Door handige manoeuvres met het slibnet verschalkt hij plankton, kleine kreeftjes en zeemicroben. In de kennis van de levensgewoonten dezer dieren bestaan nog vele leemten, (Polygoon) Pikante havermoutkoekjes - C3 l’ met DE van Duizelingwekkende cijfers identiteitsbewijs een de moeten voor- Het publiek behoeft aparte beenderen niet als vleesch te betalen distributie ongedachte No. 17678 In het tweede kwartaal van 1940. Blijkens de opgaven betreffende de ver keersongevallen hier ter stede in het twee de kwartaal van 1940 vonden in totaal 712 (1185) verkeersongevallen plaats, waarvan 6 (2) met doodelijken afloop, 93 (133) waarbij ernstig letsel werd bekomen, 120 (173) met licht letsel, 493 (877) waarbij uitsluitend materieele schade ontstond. De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op het tweede kwartaal van 1939. In het tweede kwartaal van 1940 vonden 29 ongevallen plaats door niet rechts hou den, 176 door verkeerd uitwijken, geen voorrang verleenen, 28 door verkeerd om den hoek rijden, 19 door nalaten signalen of teekens te geven, 284 door het op andere wijze in gevaar brengén van de veiligheid van het verkeer, 8 door niet-opvolgen van de bevelen der politie, 40 door den toe stand van den weg, slippen, doorglijden e d., 13 door gebreken aan voertuigen, 17 door op hol slaan of schrikken van een paard, 44 door verkeerd oversteken, ver keerd of niet uitwijken door voetgangers, 6 door onvoorzichtig spelen op straat, 28 door andere omstandigheden en 19 door onbekende oorzaak. J en met Wim Fransdonk als balleider de bij eenkomst wordt besloten BEËEDIGD ALS ADVOCAAT EN PROCUREUR De Hooge Raad heeft heden beëedigd als advocaat en procureur mr. J. C. de Vroom en mr. A. F. A. van Velzen. beiden te Leiden. Onthulling bronzen plaquette Woensdag had in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in intiemen kring de onthulling plaats van een bronzen plaquette, voorstellende de beeltenis van jhr. H. Loudon, vervaar digd door de beeldhouwster mej. Rüeb. Jhr. Loudon is meer dan 30 jaren voorzitter geveest van het Residentie orkest, waarvan hij nu het eerevoor- zitterschap bekleedt. Het bestuur van het Residentie-orkest bood bij monde van zijn voorzitter, mr. Gerbert Schol ten, de plaquette aan. Namens het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen voerde mr. P. v. Sonbeeck het woord, waarna jhr. Loudon woorden van dank sprak. Een achttal leden van het orkest voerde onder leiding van dirigent Frits Schuurman een dubbelconcert van Bach uit. Na afloop werd thee aange boden. VEREENIGING VAN AQUARIUM- HOUDERS „SCALARE”. Bovengenoemde vereeniging waarvan het secretariaat gevestigd is Oranjelaan 30 te Rijswijk (Z.H.), viert Zondagmiddag 22 September a.s. haar 10-jarig bestaan met een matinée in haar clublokaal (gouden, zaal) restaurant „den Hout”, Bezuiden- hout 13, voor haar leden met familie en gerioodigden. Het bestuur heeft voor dien middag een vroolijk programma samenge steld. Het heeft de bekende cabaretiers Hans Snel en John Charly geëngageerd. Hans Snel, die ook in Indië groot succes had, zal de Scalarianen vergasten op lied jes, gespeelde moppen en enkele sketches, terwijl de in ons land niet minder bekende snelteekenaar John Charly zal optreden met zijn wonderteekenbord en enkele ver rassende goocheltoeren ten tooneele zal brengen. Er wordt gedanst en er zullen zelfs dansjes-met-verrassingen zijn. In October zal wederom de gewone maandelijksche bijeenkomst plaats vinden. Men bedenke, dat hooge boeten kunnen volgen Gedurende het afgeloopen etmaal werd in 49 gevallen proces-verbaal opgemaakt tegen wielrijders, die onvol doende afschermingsmaatregelen voor hun lantaarn hadden getroffen. Tot in beslagneming van 22 fietsen moest wor den overgegaan. Men dient te bedenken, dat de maxi mum straf op overtredingen van dit gebod 150 boete, subs. 4 weken hech tenis, bedraagt. De politie heeft ook enkele woningen moeten binnendringen, waarvan de be woners afwezig waren en waaruit licht naar buiten straalde. Zeven burgers werden tusschen 10 uur ’s avonds en 4 uur ’s morgens op straat aangetroffen, zonder dat zij in het bezit waren van een vereischte ver gunning. Zij werden overgebracht naar de sectiebureaux, waar proces-verbaal tegen hen werd opgemaakt. Omstreeks middernacht kwam een agent op den Fluweelen Burgwal een rijtuig tegen. Bij aanhouding bleek de bestuurder geen vergunning te hebben zich op straat te mogen bevinden. Hij deelde mede het gespan voor een café aan het Bleijenburg te hebben zien staan en dat hij plotseling zin had ge kregen om ermede op stap te gaan. Rijtuig en bestuurder werden meege nomen naar het bureau Prinsestraat. Hier kwam zich inderdaad eenigen tijd later ook de werkelijke eigenaar melden, die in het bezit was van een vereischte vergunning. Iedere distributie brengt haar vaak ongedachte moeilijkheden mee. Gisteren hebben we in ons blad geschreven over de „vleesch-been-zeen”- puzzle. De vleeschdistributieleiders hebben gistermiddag op een vergade ring te Utrecht deze puzzle opgelost. De oplossing van deze puzzle moet men het publiek vleesch met of zon der been verkoopen? zal door de slagers aanvaard worden. Wie op een bon een ons vleesch koopt, krijgt in het vervolg slechts 80 gram vleesch. De 20 gram beenderen houdt de sla ger zelf. Het publiek behoeft echter de beenderen niet te betalen. Wie dus een ons vleesch bestelt, ontvangt 80 gram en betaalt ook voor 80 gram. Dit geldt ook voor de vleeschsoorten, waar geen been aan vastzit, b.v. bief stuk en gehakt. De verkoop van been deren is vrij; men kan die dus apart koopen. schuldigd. Naast deze zakelijke zekerheid stond een borgtocht van dr. Mannheimer ten behoeve van Mendelssohn en Co. voor .Artistic” Op grond van deze borgtocht kan Mendelssohn en Co., een vordering geldend maken in het faillissement der nalatenschap, waarbij rekening zal zijn te houden met de opbrengst van het onder pand, dat door de hoofdschuldenares is verstrekt. De hiertegenover staande regresvordering op .Artistic” is waarde loos, daar deze vennootschap, buiten de verpande kunstverzameling, niets bezit. Benadeeling van schuld- eischers Reeds op 31 Augustus 1939 gewerden den curator inlichtingen, waaruit viel af te leiden, dat kunstvoorwerpen kort voor het overlijden van dr. Mannheimer, uit het perceel Hobbemastraat 20 waren ver wijderd en aan den boedel onttrokken waren. Begin Augustus werden tal van schilderijen en teekeningen zoowel naar Parijs als naar Londen verzonden en ten name van mevrouw Mannheimer-. Reiss opgeslagen. Volgens verklaringen zou een gedeelte van deze voorwerpen toebehooren aan eenige minderjarige fa milieleden van dr. Mannheimer. De cu rator heeft geen aanleiding de waarheid dezer verklaringen in twijfel te trekken. Sollicitors te Londen hebben in op dracht van curator de rechten van boe del en van „Artistic” geldend gemaakt te gen mevrouw Mannheimer en tegen de bewaarster aldaar. De naar Parijs ge zonden goederen zijn in October 1939 naar Vichy overgebracht en aldaar is door den Franschen bewindvoerder op aanwijzing van curator verzet gedaan te gen afgifte aan mevrouw Mannheimer, totdat bij gewijsde zal zijn beslist, wie de rechthebbende is. „WIENER MELODISTEN” IN AMICITIA Van morgen af zullen de „Wiener Melodisten’” iederen avond van 59| uur in de cafézaal van het gebouw Amicitia optreden. Het geheel staat onder leiding van den bekenden refreinzanger Willy van Beek. Mede werking verleent ook de populaire accordeon-virtuoos mr. Jean Bolero. Deze kapel heeft gedurende het seizoen in het Wiener Café te Scheveningen groot succes gehad. JUBILEUM L. J. VAN ROSSUM Dezer dagen zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer L. J. van Rossum, oudste firmant van de Haagsche (vroe ger Loosduinsche) aannemersfirma van dien naam, zijn intrede in de aan- nemerswereld deed. In 1890 kwam hij als leerling bij zijn vader in de zaak en in 1913 richtte hij met zijn broer de firma J. van Rossum op. Tal van bouwwerken in den Haag en ook in andere steden van ons land zijn onder zijn leiding tot stand gekomen. Morgen zal ten kantore van de fir ma aan den Haagweg het personeel een tegeltableau aanbieden. In verband met de tijdsomstandigheden zal de her denking overigens sober geschieden, zoodat geen officieele receptie zal wor den gehouden. De uitgebreide kunst verzamelingen De beschrijving van den inboedel in de woning van dr. Mannheimer aan de Hobbemastraat te Amsterdam vereischte zeer omvangrijke en langdurige werk zaamheden. Hier bevonden zich namelijk de uitgebreide kunstverzamelingen, waar van een overgroot gedeelte niet meer aan den overledene toebehoorde, maar op 25 Juni 1934 In eigendom was overgedragen aan de, naar Engelsch recht opgerichte, Artistic and general securities company ltd. Deze vennootschap was opgericht met een kapitaal van 50.000 pond en heeft de toenmalige kunstverzameling van dr. Mannheimer, behoudens enkele uitzonde ringen, gekocht voor een bedrag van 6.35 millioen gulden, op den grondslag van een reeds verscheidene jaren eerder, waarschijnlijk in 1925. samengestelde lijst, die in 1934 summierlijk is vergeleken met de toen aanwezige voorwerpen. De koop prijs is door de firma Mendelssohn en Co. overgeschreven ten gunste van de reke ning van dr. Mannheimer. waarmede zijn destijds aan haar bestaande schuld vrij wel is gedelgd, en gebracht ten laste van een, door haar geopende rekening, der Artistic and General securities company ltd. Tot zekerheid voor het aldus door Mendelssohn en Co. aan de Engelsche vennootschap geopende crediet, werd haar de kunstverzameling verpand, die zij op haar beurt met goedvinden en medewer king der .Artistic” verhuurde aan den overledene. De huurprijs zou gelijk zijn aan de rente in rekening courant door „Artistic” aan Mendelssohn en Co. ver- Door den curator in het faillissement van de nalatenschap van dr. Fritz Mann heimer, mr. E. J. Korthals Altes, is heden in de verificatievergadering ten overstaan van den rechter-commissaris dr. mr. P. H. Smits in een der lokalen van het pa leis van justitie te Amsterdam, verslag uitgebracht. Aan de zeer uitvoerige en omvangrijke beschouwingen van den curator ontlee- nen wij het volgende Zooals bekend, overleed op 9 Augustus 1939 te Vaucresson in Frankrijk na een langdurige ziekte dr. Fritz Mannheimer, in leven beheerend vennoot van de com manditaire vennootschap op aandeelen Mendelssohn en Co. te Amsterdam. Daags na het overlijden staakte de ven nootschap haar betalingen, en diende kort daarop een verzoek in tot het bekomen van surséance van betaling. In overleg met de, naar aanleiding van dit verzoek door de lechtbank benoemde bewindvoer ders, is door de vennootschap het faillis sement der nalatenschap aangevraagd, dat bij vonnis van 28 Augustus 1939 is uitge sproken. JUBILEUM J. C. MOOR Gisteren herdacht de heer J. C. Moor den dag, waarop hij, 45 jaar geleden, als expeditiebediende in dienst trad van het Nederlandsch (Haagsch) Correspondentie- bureau voor Dagbladen dat in 1935 op ging in het Algemeen Nederlandsch Pers bureau. In het gebouw van het Haagsche kantoor van dit persbureau, waar hij thans nog als zoodanig werkzaam is, is den heer Moor gistermiddag door direc tie, redactie en collega’s een huldiging bereid, waarbij ook enkele oud-collega’s aanwezig waren. De directeur van het Alg. Ned Persbureau, de heer H. H. J. van de Pol, sprak den jubilaris en zijn echtgenoote in zeer waardeerende bewoor dingen toe, waarbij hij er op wees, dat de heer Moor gedurende zijn geheele loop baan steeds dezelfde trouw entoewijding heeft getoond. Namens de directie bood de heer van de Pol den jubilaris een ge schenk aan. Vervolgens sprak de oudste redacteur, de heer J. M. A. Kroes, den heer Moor toe, waarna hij hem namens redactie en expeditie enkele geschenken overhan digde. Aan mevrouw Moor werden bloe men aangeboden. MINDERJARIGE MEISJES OP STAP Gisteravond omstreeks half zeven werd een burger op het Plein aangesproken door twee 17-jarige meisjes, resp. afkom stig uit Amsterdam en Haarlem. Het tweetal vroeg om eten. De burger vond het raadzaam een agent op de hoogte te brengen van een en ander. Zij werden aangehouden, waarbij bleeft, dat de meis jes al sinds Maandag op stap waren. Haar opsporing was door de ouders verzocht. Vandaag is het avontuurlijke tweetal op transport gesteld. Het wachtbataljon van het Duitsche luchtwapen zal op zijn marsch morgen door de stad, de volgende route volgen: Wassenaarscheweg, Koninginnegracht, Princessegracht, Heerengracht, Korte Poten, Plein, Lange Poten, Kapelsbrug. Lange Poten, Plein (om 1 uur voorbij- marsch langs het voormalige departe ment van Defensie), Korte Poten, Hee rengracht, Bezuidenhoutsch’eweg, le v. d. Boschstraat, 3e v. d. Boschstraat, Theresiastraat tot Louise Henriette- straat. Als wij eens ruwweg berekeningen gaan maken hoeveel pasfoto’s in ge heel Nederland al afgeleverd zijn en in de komende dagen nog afgeleverd zullen worden, dan komen wij tot dui zelingwekkende getallen. Zooals men dezer dagen in ons blad heeft kunnen lezen, zullen ongeveer 380.000 Hage naars halen. Elk identiteitsbewijs zal zien moeten zijn van een pasfoto. Wij nemen als uitgangspunt voor onze be rekeningen de verhouding aan van onze stad n.l. 380.000 op een totaal bevolkingsaantal van ruim 500.000, dan zijn er voor geheel Nederland, de be volking ruwweg geschat op 8 000.000 inwoners, 16 x 380.000, dus 6.080.000- Afgerond wil dit getal dus zeggen, dat, volgens onze berekening, in Ne derland 6.000.000 personen een pasfoto zullen moeten hebben. Het aantal foto’s, dat aan iedere ge gadigde wordt afgeleverd is 3. Deze 3 foto’s hebben samen een gemiddelde lengte van 12 centimeter. De 6.000 000 Nederlanders, die ieder elk 3 foto’s krijgen hebben dus samen 18.000.000 foto’s, die, als zij achter el kaar gelegd werden, een lengte van 72.000.000 centimeter zouden hebben oftewel een afstand van 720 kilometer. Dat is ongeveer de afstand van den Haag naar Bazel (711). Ieder pasfototje heeft, als het 3 bij 4 c.m. is, een oppervlakte van pl.m. 12 c.m2< Tezamen hebben de 18.000.000 foto’s dus een oppervlakte van 216.000.000 c.m2. Dit is 21.600 m2 of ruim 2 H A. Er is dus ruim 2 H.A. afdruk-papier noodig. Tenslotte vermelden wij nog, dat per liter ontwikkelaar ongeveer 750 foto’s ontwikkeld kunnen worden. Voor de 18.000-000 afdrukken is dus benoodigd 24-000 liter vloeistof. Men ziet dus uit deze berekeningen tot welk een groote getallen men komt. Natuurlijk willen wij er geenszins aan spraak op maken, dat zij onaantast baar zijn. Het was alleen de bedoeling een ruwe schatting te geven. Met ingang van 23 September a.s. worden van Maandag tot en met Vrij dag de stadsbijkantoren opengesteld van 8.30 v.m. tot 6 nam. Op Zaterdag zijn deze kantoren geopend van 8.30 v.m. tot 3 nam. De openstellingstijd van de bijkantoren Wittebrug en mag. De Bijenkorf ondergaat geen wijziging. vennootschap beschikt. Hierbij wordt dan het op de kunst' erzameling van de „Artistic” verstrekte crediet nog buiten beschouwing gelaten. Niet alleen de zaken der commanditaire vennootschap zijn in feite met het geld harer crediteuren gefinancierd, maar ook de particuliere uitgaven van haar leiden- .den beheerenden vennoot. Het is tegelijk de kracht en de tekort koming geweest van den man, die de firma Mendelssohn en Co. te Amsterdam terecht beschouwde als zijn persoonlijke onderneming, dat hij gemeend heeft het bankbedrijf zonder tastbare middelen te kunnen uitoefenen. Met behulp van eigenschappen, die zich onttrekken aan het oordeel van een ieder, die dr. Mann heimer niet persoonlijk heeft gekend, heeft hij voor zich en zijn firma een cre diet geschapen en gehandhaafd, dat bijna onaantastbaar scheen, ook toen de feite lijke grondslag was komen te ontbreken. Een onderzoek naar het verloop van het persoonlijke vermogen van dr. Mann heimer tijdens den ganschen duur van zijn verblijf hier te lande leert, dat dit vermogen na de aanvankelijke deficitaire jaren, gedurende zekeren tijd wel eenigen omvang heeft gehad, maar dat het nimmer ook maar in de verste verte heeft beant woord aan het fortuin, dat hem vrij al gemeen werd toegeschreven. Naarmate voor de vennootschap grootere zaken wer den ondernomen en aan snel wassende risico’s het hoofd moest worden geboden, werd de schijn van persoonlijken rijkdom van den man, op wien het crediet voor namelijk steunde, tot steeds onwaarschijn lijker afmetingen opgedreven. Naast de mislukking van groote en ris kante zaken, die de vennootschap in 1939 heeft ondernomen, en naast den ongun- stigen invloed van den naderenden Euro- peeschen oorlog op het crediet en op den gang van zaken, heeft hierbij naar de overtuiging, van den curator, ook de snelle lichamelijke en geestelijke achter uitgang van dr. Mannheimer, als gevolg van zijn ziekte, een verderfelijken invloed gehad. Totaal der schulden Het bedrag, waarvoor crediteuren van Mendelssohn en Co. Amsterdam verificatie in het faillissement der nalatenschap heb ben verzocht, bedroeg op 15 Sept. 1940 84.939.629.69. Een belangrijk gedeelte van dit bedrag is gedekt door onderpand, verstrekt door Mendelssohn en Co. Ander zijds is een groot gedeelte der vorderingen op Mendelssohn en Co., waarvoor de na latenschap mede aansprakelijk is, niet of althans nog niet ingediend Bewindvoer ders van Mendelssohn en Co. hebben in hun laatste verslag het deficit der com manditaire vennootschap gesteld op 27.437.835.99. Neemt men dit saldo als het bedrag, waarvoor de nalatenschap uit- eindelijk tegenover crediteuren van Men delssohn en Co. aansprakelijk zal zijn, dan komt men op een totaal van schulden der nalatenschap van 42.003.882.38. Blijkens de faillissementsstatistiek, sa mengesteld door het centraal bureau voor de statistiek, laatstelijk over 1938, bedroeg het totaal der schulden van alle in 1938 afgedane faillissementen in Nederland ruim 73 millioen gulden en van die. af gedaan in 1937, ruim 83 millioen gulden. bloemkool strooien we nu nog wat ge raspte kaas; we leggen er hier en daar een klein klontje boter op en we zetten den schotel in een oven met flinke bovenwarmte, zoodat zich vlug een korstje vormt van de lichtbruin geroosterde kaas. Blijft van dit gerecht een restje over, dan kunnen we er den volgenden dag aan de lunch een smakelijk scho teltje van opdienen door de bloemkool» resten fijn te maken en ze, laag om laag met wat aardappelpürée in een vuurvast schoteltje even in den oven te warmen. Dat de Haagsche Stichting tot hulp voor de Rotterdamsche geëva- cueerden, zich ook op breeder terrein beweegt, ondervonden de bewoners van het Verzorgingshuis, Laan van Meer- dervoort 112 c, gisteravond. De heeren Verhoef en Stegman ver toonden eenige kleurenfilms en een paar speelfilms. Ze mochten hiervoor veel dank oogsten van de aanwezigen. De aangekondigde bijeen- komst van de afdeeling den Haag van de Ned. Ver. van Huisvrouwen op 26 September in Hofwijck te Voorburg gaat niet door. De Volksliederenmatinee, die de Volksuniversiteit zich had voorgesteld morgen te geven, is tengevolge van om standigheden uitgesteld moeten worden. De 92- jarige weduwe S. K. is gisteren in haar woning in de van By- landtstraat gevallen en kreeg dientenge volge een verwonding aan het achter hoofd. Door den geneeskundigen dienst werd zij naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde gebracht. 75 gr. havermout; een halve liter water; klontje boter; 2 eieren; 1 uitje; 1 eetlepel geh. peterselie; bo ter of olie om te bakken; zout. Havermout in water weeken en daarna aan de kook brengen, zoodat een dikke massa ontstaat. Steeds roe ren, klontje boter en zout toevoegen en daarna af laten koelen. Eieren kloppen en er door roeren, daarna de zeer fijn gehakte ui en peterselie bij het meng sel voegen. Ronde plakjes vormen en in de koekepan aan beide zijden bruin bakken. In plaats van peterselie kan men ook rauw gehakte groenten toe voegen, terwijl tomatenpurée weer een ander smaakje geeft. Warm opdienen en bestrooien geraspte kaas. Een groot gedeelte van de bevolking van Nederland neemt dezer dagen plaats voor de lens van den pasfoto graaf. Als wij nagaan hoe eigenlijk het be roep van pasfotograaf is ontstaan, dan moeten wij teruggaan tot Augustus 1914, toen de wereldoorlog uitbrak. In dat jaar is n.l. vastgesteld dat iedere Nederlander, die over de grens wilde gaan, van een paspoort voorzien moest zijn. Voordien kon men rustig zijn va- cantie in het buitenland doorbrengen zonder maar iets bij zich te hebben wat ook maar eenigszins op een pas poort, zooals wij dat thans kennen, leek. Natuurlijk waren er wel per sonen, die een z.g. diplomatiek paspoort hadden, doch het overgroote deel van de bevolking hoefde zich bij buiten- landsche reizen nergens om te bekom meren. Vele fotografen gingen zich in dat jaar speciaal toeleggen op het maken van pasfoto’s. Verschillende voorschrif ten, waaraan de pasfoto’s moesten vol doen, kwamen in den loop der jaren af. Eerst moest men bijv, wel een hoofd deksel op hebben, omdat men, zoo werd gezegd, meestal op reis ging met een hoed of pet op. Nadien werd voorge schreven zonder hoofddeksel, omdat men een juist beeld van den reizende alleen kan krijgen als de haren zicht baar waren. Als voorloopers van de pasfoto’s kunnen we de zgn. „Druk-op-de-knop”- foto’s beschouwen. De volledige bena ming van dit soort foto’s was„Tip- Top, druk-op-de-knop en u staat er op”. Ook de marktfotograaf was toen ter- tijd zeer in trek. Vele marktbezoekers lieten zich tijdens hun rondwandeling door hem met tasschen, karbiezen en spoormandjes vereeuwigen. Langzamerhand is dit gebruik ver dwenen. Thans ziet men nog wel eens den Amerikaanschen fotograaf, die bin nen enkele oogenblikken een goed ge lijkend portret op metaal af levert. Deze is alweer grootendeels ver drongen door den filmoperateur op straat, die het wandelend publiek neemt. „U bent zoo juist gefilmd” staat op het kaartje, dat hij handig in de handen van zijn „slachtoffers” moffelt. Tot zoover dit relaas naar aanleiding van de run op pasfotografen, die dezer dagen in vrijwel alle deelen van ons land plaats heeft. De baten Omtrent de waardeering van de kunst verzameling, waaraan een waarde van 2.877.085 is toegekend met het oog op het afsluiten van verzekeringsovereen komsten op zoogenaamde getaxeerde po lissen, kan worden gezegd, dat een liqui datie hiervan volstrekt niet onbereikbaar is. Indien het totaal van den staat van ba ten van 3.617.902.78 wordt verminderd met de waarde van verpande zaken, kan bij voorzichtige beoordeeling der vooruit zichten voor concurrente crediteuren zeer globaal geschat omstreeks 2.500.000 be schikbaar komen, waarbij de opbrengst der kunstverzameling verreweg den be langrijksten factor vormt. De oorzaken van de debacle Geen der beheerende vennooten heeft, in welken vorm ook, kapitaal aan de ven nootschap verstrektEn de eénige be heerende vennoot, aan wien op grond van üiterlijke omstandigheden en ongestaafde geruchten een groot persoonlijk fortuin werd toegeschreven, heeft in feite over meer dan het tweevoud van het geheele commanditaire kapitaal uit de kas der „VITA NUOVA” De amusementsvereeniging ,,Vita Nuova" houdt morgenmiddag om half vier in den Haagschen Kunstkring, Lange Houtstraat alhier, een feestelijke bijeenkomst voor leden en genoodigden. Een gevarieerd programma is samengesteld. Het pro gramma wordt geopend met The Harmony Four; vervolgens zullen voor het voet, licht worden gebracht twee één-acters, te weten ,,’n Drama” en ,,Hotelratten”, waar, aan medewerking verleenen de dames Mary Schippers—d’Hondt, die een gast rol vervult, en Els Piekaar en de heeren Joop Eymaal, Kees de Goede en Jacq. Veeren, en het optreden van Rien den Hartog. Als conferencier treedt op heer Kees dé Goede, terwijl met een bal met muziek van The Vita dwingers Op Italiaansche manier klaargemaakt Bloemkool behoort tot de groenten, die den zomer uitluiden: we hebben er reeds in ’t voorjaar van geprofiteerd, we hebben ze de laatste weken een minder ruime plaats op de markt zien innemen en we zien ze nu nog even terug... om er afscheid van te nemen! Laten we dat afscheid eens vieren door een bijzondere bereidingswijze en de bloemkool klaarmaken op Italiaan sche manier met ham en geraspte oude kaas. Voor 4 personen nemen we 1 flinke bloemkool, koken die op de gebruike lijke wijze gaar en laten ze goed droog uitlekken op een schuimspaan b.v.). We leggen de kool in een vuurvasten schotel en bedekken ze met een goed gebonden kaassaus van: 4 d.I. melk, 3y2 afgestreken eetle pel bloem, 1% af gestreken eetlepel boter, een half ons geraspte oude kaas en een half ons ham. We verwarmen de boter met de bloem op een zacht vuur tot een gelijk mengsel en voegen daarbij onder voortdurend roeren, scheutje bij scheutje, de melk, laten de saus even doorkoken tot ze mooi gebonden is en roeren er dan de geraspte kaas en de fijngesneden of gehakte ham door. Over de geheel met saus bedekte Op de Groot H er t o g i n n el a a n is gistermiddag de 35-jarige N. W. D. uit de Antonie Heinsiusstraat met zijn rijwiel geslipt. Hij kreeg een verwonding aan het hoofd en werd door den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Afscheidsavond van Peter Siers Gisteravond heeft de bekende humo- rist-conferencier Peter Siers, na twee maanden onafgebroken met veel succes in het Piccadilly-cabaret opgetreden te zijn, voor het laatst op deze plaats zijn liedjes gezongen en moppen getapt. In deze twee maanden heeft Siers zich veel vrienden onder het Haagsche pu bliek gemaakt en zoo waren velen gistermiddag en -avond gekomen om nog éénmaal hun favoriet te hooren en te zien. Omstreeks 9 uur nam Bernard Ba- rendse namens de collega’s van het Piccadilly-cabaret het woord, om den scheidenden artist, die thans elders ver bintenissen heeft afgesloten, toe te spreken. Bijna acht weken hebben allen prettig met Peter Siers samengewerkt. Hij wist, aldus Bernard Barendse, steeds wat nieuws in zijn repertoire te brengen. Tenslotte bood spr. Peter Siers een grappig aandenken aan, sa mengesteld uit ingrediënten van de keuken van het restaurant., Spontaan zongen hierna allen hem een „Lang zal hij leven” toe. Na dit afscheid dankte Peter Siers collega’s en directie voor de prettige samenwerking, alsmede het Haagsche publiek, voor al het goede, waarmee het hem altijd beloond had in die twee maanden. Vit

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13