weer De Britsche aanval de Aanvallen op Engeland duren voort ondanks slecht op. „Stad der Barmhartigheid” 1940. No. 17678. De Duitsche oorlogsmarine paraat Von Ribbentrop’s besprekingen te Rome s Vrijdag 20 September. De brooddistributie en Onderhoud met Mussolini is Acht bommen brachten dood en verschrikking TIJDEN VAN ZONSOP- EN ONDERGANG Talrijke nieuwe branden in Londen PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Het frontbericht van het D.N.B. Nieuwe Duitsche aanvallen van het Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. -r- Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct. gang 7.44 u., zonsopgang 21 Sep tember 7.24 uur. Gedurende den tusschenliggenden tijd moet dus worden verduisterd. met als Het Engelsche koningspaar be zoekt de geteisterde wijken Engelschen verliezen hun vertrouwen. Ook in den afgeloopen nacht zijn de Duitsche luchtaanvallen op Lon den voortgezet. Verscheidene ha vens aan Oost- en Westkust, als mede wapen- en andere fabrieken in Midden- en Zuid-Engeland zijn gebombardeerd. Tot middernacht hadden geen Britsche vliegtuigen boven Duitschland of het bezette gebied gevlogen. omgeving, blijkbaar om de doelen te onderkennen. Er kan geen twijfel aan bestaan, dat zij in het schijnsel van de parachutefakkels de vele roode kruisen van de 19 afzonderlijke gebouwen heb ben moeten opmerken. Duitsche pers pleit voor ver geldingsmaatregelen. De „Nachtausgabe” schrijft: „Bij de Duitsche luchtmacht ligt de beslissing, wanneer en in welken omvang in En geland wraak zal worden genomen. Dat heeft dan niets meer uitstaande met de correcte oorlogsvoering der Duitsche luchtmacht tegen militaire en strategi sche doelen te Londen, dat is dan wer kelijk een strafexpeditie tegen het En gelsche volk volgens de moreele wetten der menschheid.” de Engel- de heb- Hedenavond uur van zonsonder- J 4 I 4 4 4 4 4 4 Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Hevige verontwaardiging in Duitschland Bons no. 7 geldig van 23 tot en met 29 September Omtrent den bomaanval op de in richting Bethel bij Bielefeld, die in dt geheele wereld als „Stad der Barmhar tigheid” bekend staat, verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden: In den nacht van Woensdag op Don derdag vloog een vijandelijk vliegtuig te 20 minuten voor een over het gebied van de inrichting Bethel en wierp ach tereenvolgens 8 brisantbommen uit, deels van vrij zwaar kaliber. De eerste bom trof den grooten winkel van de in richting en richtte aanzienlijke mate- rieele schade aan. Daarbij werden 3 personen in de gang gekwetst, terwijl zij op weg naar den schuilkelder waren. De tweede bom trof de verpleegin richting voor zwakzinnige en epilepti sche kinderen Klein-Bethel en sprong op de eerste verdieping. Daardoor wera een slaapzaal met 15 kinderen op den leeftijd van 9 tot 18 jaar getroffen en totaal verwoest. Vijf vrouwelijke ver pleegden waren terstond dood, de an deren waren alle deels zwaarder, deels lichter gewond. Twee andere patiënten gaven na hun overbrenging naar het zie kenhuis den geest. Voorts verkeeren er nog 2 in levensgevaar. De kinderen lagen nog in bed, daar zij voor het Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35-^37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Rookverbod op straat Volgens het Zweedsche blad „Afton bladet” is gisteren in Engeland het parool uitgegeven, het rooken van siga retten, sigaren en pijpen op straat na te laten. Dit wordt gemotiveerd het brand- en ontploffingsgevaar gevolg van vernielde gasbuizen. Volkomen overeenstemming Omtrent het eerste onderhoud, dat de minister von Ribbentrop gisteren als afgezant van den Führer in het palazzo Venezia met den Duce en graaf Ciano heeft gehad, wordt in po litieke kringen vernomen, aldus meldt het D.N.B. uit Rome, dat deze be spreking gevoerd is in een atmosfeer van bijzondere hartelijkheid. De groo- te problemen, waar het thans om gaat, zoo verklaart men, zijn aan een uitvoerige en diepgaande bespreking onderworpen. Het is bij de asmogend heden niet gebruikelijk, dat bij be sprekingen, welke de groote proble men betreffen, lang over en weer ge- Onder groote opschriften, zooa’s „De kindermoord van Bethel” of „Bom men van Engelsche misdadigers op het ziekenhuis Bethel” publiceert de Duit sche pers verontwaardigde artikelen over den Britschen aanslag op de alom bekende inrichtingen van ds Bodet- schwingh bij Bielefeld in Westfalen. De „Deutsche Allgem. Ztg.” schrijft onder meer „het masker is thans afgevallen. De bijbelvaste Engelschen hebben Bethel, het „Huis Gods” aangevallen. Hier zijn geen uitvluchten meer. Hier ligt een geheele stad, waarin zich niets anders dan werken van barmhartigheid bevinden, niets anders dan ziekenhui zen, kindertehuizen, kapellen en woon huizen voor de werkers der naasten liefde. De afrekening zal vieeselijk zijn, zooals het Engeland verdient, dat ons den oorlog verklaarde, doordat het zijn kracht overschatte, dat den oorlog voortzette, omdat het de geboden kan sen herhaaldelijk afwees en dat in, de zen oorlog den strijd tegen vrouwen en kinderen heeft ingevoerd. Frankrijk, dat op soldateske wijze streed, is on dergegaan, verraden door zijn bondge noot. Thans hebben we te doen met een vijand, die zich aan de verachting heeft prijsgegeven en dan ook de verdiend? slagen krijgt. De „Lokal Anzeiger” zegt, sprekende over de Engelschen: „Gelooven zij nog altijd niet, dat wij op geheel andere wijze zouden kunnen vergelden? Het oorlogsrecht kent een oude onderschei ding, die tusschen de continentale en de Britsche oorlogsopvatting. De eerste opvatting heeft den oorlog altijd gezien als een strijd van staat tegen staat, ter wijl Engeland altijd slechts den oorlog van volk tegen volk heeft gekend. Als de Engelschen het wenschen, zullen zij in den grond gestampt worden. Dan zal Londen slechts het zachte voorspel zijn. Als zij den Duitschen volkstoorn willen uitdagen, mogen zij het doen. Dan is er echter aan ieder medelijden een einde gekomen, dan spreekt nog slechts het dynamiet”. Ook de „Börsenztg.” legt er den na druk op, dat de Duitsche militaire maatregelen in overeenstemming zullen zijn met het Engelsche oorlogsdoel en de schurkachtigheid der Britscne oor logsvoering. In den loop van den nacht van Woensdag op Donderdag hebben, naat het D.N.B. verneemt, zeer sterke Duit sche gevechtsformaties Londen, Bil lingham, Liverpool, Newcastle en vele andere voor den oorlog belangrijke doelen met bommen van alle kaliber bestookt. De Engelschen verloren 35 vliegtuigen, 13 Duitsche toestellen zijn niet teruggekeerd. Ook Zuid-Oost Londen zwaar geteisterd De Amerikaansche bladen melden dat bij den laatsten Duitschen aanval nu ook in het Zuidoosten van Londen aanzienlijke schade is aangericht door explosieve- en brandbommen, terwijl in het Noordwesten talrijke ob jecten in de industriewijken geheel vernield zijn. Voor de stations van de ondergrondsche stonden de menschen weer in rijen om den nacht in de tunnel door te brengen, hoewel de autoriteiten het publiek hadden aange maand, het verkeer in de ondergrond sche niet te belemmeren. De corres- de „New York Times” Reuter meldt uit Londen: De Ko ning en Koningin hebben drie Londen- sche wijken bezocht, die sterk onder de Duitsche bomaanvallen geleden hebben. Zij onderhielden zich met de geredden en met de leden der passie ve verdediging. Op een afstand van 25 m van den hertog van Kent is een tijdbom ont ploft, toen hij de geteisterde wijken van Londen bekocht. De bom was in een tuin terechtgekomen. De noodige maatregelen waren genomen, opdat er geen schade zou worden aange richt. De Londensche correspondent van de Hearst-pers, Knickerbocker, meldt, dat steeds meer teekenen wijzen op een omslaan van de stemming in Londen. De Engelschen beginnen het opge wekte vertrouwen, dat zij tot dusverre bezaten, te verliezen. Men komt ook steeds meer onder den indruk van de toenemende schade in de hoofdstad. De aandacht is getrokken door een radio rede, waarin een generaal zeide, dat de laatste tien dagen „uit de lucht heftig op Londen is gehamerd”. De nachten zijn vol lawaai en inspannend voor lichaam en geest. pondent van zegt, dat de censuur niet toelaat, dat veel over de schade aan militaire ob jecten wordt medegedeeld. Stockholms Tidningen” meldt dat de afgeloopen nacht weer door veel omvattende beschadigingen is geken merkt. Nog nooit hebben de Duitsche vliegtuigen zoo laag boven Londen ge vlogen. De lucht trilde van het aantal ontploffingen en dreunde van de kanonschoten van het Engelsche luchtafweergeschut. Na een nacht van waakzaamheid is een rust van enkele uren de bemanning van een 1 Duitsphe snel boot welkom (Holland) De toestand in de Britsche hoofdstad De Londensche correspondent van de Spaansche „Ya”, die eenigen tijd De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 23 tot en met 29 September a.s. de met „7” genum merde bons van het broodbonboekje tezamen recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bons geeft derhal ve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bons, welke 29 September nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met Dinsdag 1 October a.s. gel dig. Naar het D.N.B. verneemt, heeft de Duitsche luchtmacht gisteren haar aanvallen op militaire en strategische doelen te Londen voortgezet, in weerwil van het ongunstige weer. praat wordt of dat de wereld tot in bijzonderheden op de hoogte wordt ge steld van hetgeen besproken is. Een ding is echter zeker: Het onderhoud werd gekenmerkt door de wederzij d- sche volkomen overeenstemming op alle besproken punten. Ook is daarbij de groote voldoening over den mili tairen toestand tot uiting gekomen. De besprekingen met den Duce, zoo betoogt men verder, worden gevoerd op het oogenblik, waarop Duitschland en Italië tot den grooten aanval tegen Engeland zijn overgegaan. Terwijl Duitschland het hart van het Britsche wereldrijk in Europa aanvalt, mar cheert Italië op tegen de sleutelstel- ling van het Engelsche koloniale rijk in Afrika, opdat eindelijk de weg vrij wordt voor de nieuwe orde, waarvoor de asmogendheden strijden. In Italiaansche politieke kringen legt men er den nadruk op, dat von Ribbentrop niet alleen een der nauw ste medewerkers van Hitler is, maar ook een der belangrijkste exponenten van de aspolitiek. De „Giornale d’Italia” zegt, dat na i tusschen Roemenië, Hongarije en Boelgarije en na de liquidatie van de internationale Donaucommissie, opnieuw een be langrijke stap is gedaan op den weg naar pacificatie en opheldering tus schen hen en de asmogendheden. Deze feiten hebben nationale en internatio nale gevolgen gehad, welke een onder werp van gesprek voor Duitschland en Italië kunnen vormen. Wat den oorlog betreft, de beide asmogendheden zijn vastbesloten den strijd voort te zetten tct een totale en definitieve overwin ning. Zij weten, dat deze overwinning zeker is. Zij weten, dat bij de over winning ook andere, zeer met haar bevriende en representatieve volken belang hebben en dat niet alleen als toeschouwer. De „Tribuna” wijst er op, dat Duitschland den ring om de Britsche eilanden steeds nauwer maakt, terwijl Italië een offensief heeft begonnen, dat gericht is tegen geweldige strijdkrach ten in het hart van het Britsche Rijk. Bovendien toont Spanje zich steeds meer solidair met de asmogendhedea* Een bezoek aan de zieken inrichting Een verslaggever van United Press meldt: Gisteren bezocht ik tezamen met an dere büitenlandsche journalisten de Bethel-ziekeninrichtingen. Ik zag een volkomen vernield en een zwaar be schadigd gebouw, waarin 8 zwakzin nige kinderen en 2 verpleegsters kort na middernacht door Britsche bom men werden gedood. Deze 8 zieke kinderen moesten we gens hun toestand in een direct onder het dak gelegen ruimte verblijf hou den. De bom sloeg door het dak hier in. Naar beambten van het ziekenhuis ons mededeelden, waren schen reeds boven de stad, toen alarmsirenes weerklonken. „Zij ben ons verrast”, zeiden ze. Ambtenaren van het ministerie van propaganda, die deze bezichtigings- tocht leidden verklaarden, dat in een omtrek van 8 k.m. van de groote Bethel-ziekeninrichting geen militaire objecten aanwezig zijn. Ze is gelegen in het Zuidelijk deel van Bielefeld, een industriestad van meer dan 100.000 inwoners. Inwoners van Bielefeld vertelden, dat de stad tot düsverre 50 maal luchtalarm heeft gehad. Voor den aanval'van Donderdagmorgen hadden de Bielefelders 10 dagen lang geen aanvallen béleefd. Bij dezen laatsten korten aanval zouden de Engelsche vliegtuigen behalve de Bethel-zieken- huizen ook andere deelen van de stad hebben gebombardeerd. De aange richte schade was daar echter gering. Vijfendertig Britsche toestellen verloren gegaan grootste deel volkomen hulpeloos wa ren en in den korten tijd tusschen alarm en aanval niet naar den kelder ge bracht konden worden. De derde bom viel omstreeks 10 m. yan bovengenoemde verpleeginrichting in den tuin en ontplofte daar. De scher ven richtten schade aan het gebouw aan en aan de eveneens omstreeks op 10 m. afstand gelegen verpleeginrich ting Siloah. Hier werden 2 volwassen vrouwelijke patiënten gedood en een verpleegster zwaar gewond. De vierde bom viel een meter of 15 verderop, vlak naast het lazaret en ziekenhuis Nebo in den tuin en explodeerde op slechts 8 m. van dit gebouw. Hier wera slechts schade aangericht door scher ven De vijfde bom viel een 25 m. verder op het kerkhof van Bethel en vernielde een groot aantal graven. Grafsteenen en doodkisten liggen rondom verspreid. De zesde bom kwam een 50 m. ver derop in een boschje terecht. De zeven de en de achtste kwamen vlak naast, de verpleeginrichting Magdala neer. Hier zijn geesteszieke vrouwen onder gebracht. Ofschoon beide bommen slechts op enkele meters afstand insloe gen, werd hier slechts door scherven aan de buitenmuren en ramen schade aangericht en een deel van den inboedel werd vernield. Op de gebouwen bevindt zich een groot, duidelijk en ver zichtbaar rood kruis. Voor het uitwerpen der bommen cirkelden een of meer vijandelijke vliegtuigen een minuut of 20 boven de buiten Londen is geweest, meldt, </at hij de hoofdstad zeer veranderd heeft teruggevonden. Alle bewoners zijn be vangen door de verschrikkingen der laatste weken. Het verkeer is vol komen in wanorde geraakt. Het is geen uitzondering, wanneer arbeiders 2 of 3 uur te laat op hun werk komen. In de arbeiderswijken hebben vele men schen geen ander tehuis meer dan de schuilplaatsen. Deze ontredderde me nigte gelijkt op een somberen rouw stoet. In de uitzending van de „Columbia Broadcasting System”, die Woensdag nacht van Londen uit plaats vond, heeft de omroepster een beeld gegeven van de vernietigende uitwerking van de voortdurende Duitsche luchtaanval len. Toen zij zich voor de uitzending van haar hotel naar de studio begaf, had zij niet minder dan 5 maal dek king moeten zoeken. Het gebouw, waarin de Londensche kantoren van de Columbia-System waren onderge bracht, moest ontruimd worden, nadat de beide bovenste verdiepingen door bominslagen volkomen waren vernield. Van 8 ondervraagde Amerikaansche correspondenten hadden er 6 de laatste week wegens bommen aangerichte schade van woning moeten wisselen. De bevolking toont duidelijk de sporen van hetgeen zij moet doorstaan. In de armenwijken, waar de schuilkelders onvoldoende zijn, bieden de mannen, vrouwen cn kinderen, die tengevolge van de eindelooze slapelooze nachten oververmoeid zijn, een jammerlijken aanblik De Duitsche minister van buiten- landsche zaken, von Ribbentrop, is gis termiddag te 5 uur op het Palazzo Ve nezia aangekomen voor een eerste on derhoud met den Duce. De besprekingen met den Duce heb ben van 5 tot 7 uur geduurd. Na af loop werd een officieel communiqué gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de Duce den Rijksminister van bui- tenlandsche zaken ontvangen heeft voor een hartelijk onderhoud. De besprekingen werden gevoerd in tegenwoordigheid van minister Ciano, den Duitschen ambassadeur te Rome, von Mackensen en den Italiaanschen ambassadeur te Berlijn. Alfieri. De beteekenis van de Tyne en Glasgow De gisteren door de Duitsche lucht macht aangevallen Tyne-dokken tt Newcastle behooren tot de belangrijk ste van Engeland. Zij zijn zoo groot, dat zij zelfs de 52.000 ton metende „Berengaria” kunnen opnemen. Over de Tyne-havens kwam een groot deel van den ertsinvoer Engeland binnen. Voorts werden in 1937 rond 8 millioen ton kolen en cokes over de Tynehavens verscheept. In het havengebied aan de Tyne liggen belangrijke werven voor den bouw van oorlogsschepen, zooals b.v. Vickers-Armstrong en Armstrong- Whitworth. De reparatiebedrijven van deze werven zijn in den oorlog van bijzondere beteekenis. Op de staats- werf te Chatham, die eveneens gebom bardeerd werd, worden kruisers en torpedojagers gebouwd en gerepa reerd. De aan deze werf toegebrachte schade is daarom zoo verstrekkend in haar gevolgen, omdat hier speciale installaties voor het repareeren van kleine schadegevallen aanwezig zijn. Glasgow, dat in den nacht van 17 op 18 September werd aangevallen, is een belangrijke haven voor ijzererts en ijzerafval, aardolieproducten en graan. Over de haven van Glasgow loopt een groot deel van de aanvoeren voor Noord-Engeland. In het havengebied van Glasgow liggen belangrijke Engel sche werven, waarop kruisers, torpedo jagers, mijnenleggers, vliegtuigmoeder- schepen en zelfs slagschepen gebouwd worden. Te Glasgow is verder rond een vierde van de Engelsche scheeps- machinebouwcapaciteit geconcentreerd. Diner ter eere van von Ribbentrop De Duitsche Rijksminister von Rib bentrop heeft gisteravond aangezeten aan een diner, dat graaf Ciano te zij ner eere in de jachtclub heeft gege ven. Tot de aanzittenden behoorden voorts de minister van volkscultuur, regelen der problemen de Duitsche ambassadeur en de voor naamste leden van de Duitsche mis sie. Andere leden dezer missie, als mede het personeel van de Duitsche ambassade en hooge ambtenaren van het ministerie van büitenlandsche za ken. zaten tezelfdertijd aan een ander diner aan, dat in een geest van harte lijke kameraadschap verliep. Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau d.d. gisteren luidt Ook gisteren heeft de Duitsche lucht- macht in weerwil van het ongunstige weer den geheelen dag de aanvallen op Engeland voortgezet, eerst in kleine ■4 groepen, later in grootere formaties. Bij de vergeldingsaanvallen op de Brit sche hoofdstad, in den afgeloopen nacht ondernomen, kon men met zeker heid een toeneming van het aantal nieuwe brandhaarden vaststellen, naast de vele oude branden, die in het ge heele stadsgebied nog woeden. Opmer kelijk was, dat ditmaal rondom de stad weer zoeklichten aanflitsten, die den laatsten tijd geen dienst hadden ge daan. Vermoedelijk houdt dit verband met het feit, dat op 16 en 17 Septem ber meer dan 200 versperringsballons rondom Londen losgeslagen zijn. Zoek lichten noch versperringsballons kun nen de Duitsche luchtmacht beletten, haar vergeldingsvluchten tegen strate- gische doelen in het centrum der stad te ondernemen. In den afgeloopen nacht is ook een nieuwe aanval gedaan op de zeehaven Liverpool, waarvan de Engelschen hoopten, dat zij de haven van Londen gedeeltelijk zou kunnen vervangen. 1 Daar hebben de opslagplaatsen van i grondstoffen, thans de grootste van I Engeland, zeer te lijden gehad. Gisteren hebben officieele Britsche I instanties verklaard, dat alleen het weer der laatste dagen de Engelsche vluchten boven het vijandelijke gebied verhinderd had, want, aldus zeiden zij. I Engelsche vliegers werpen hun bom men slechts op nauwkeurig verkende I doelen. Derhalve is het bombardement I op de ziekenhuizen van Bethel 'opzet telijk ondernomen. 'kX COURANT HAAGSCHE 4 i 4 4 4 4 4 I 4 4 4 4 4 I 4 1 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J, B. v. Seters Jr., There- slastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1