OPEL Noordoost-Afrika De oorlog BUCKINGHAM PALEIS EN WESTMINSTER HOUSE DE TELEFOON Japan Indo-China en in van RINCESSE Ëv avillon De houding van Egypte De oorlog ter zee HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 RECLAMES. RECLAMES. RECLAMES. toestand De Geen Japansche troepen In Hanoi geland de het een die President Roosevelt zal vandaag mi litaire installaties te Philadelphia be zichtigen en *s middags een rede hou den ter gelegenheid van zijn eere-pro- motie aan de universiteit van Penn- sylvanië, die haar 200-jarig bestaan herdenkt oude zoo- van het 1938 N.V. F. VAN DER VALKs AUTOMIJ, i - - De beste vorm van snelverkeer Natuurlijk 2812 InL: Marnixstraat 18 Den Haag Telefoon 334010» DE MEEST GEVRAAGDE EUROPEESCHE AUTOMOBIEL IN NEDERLAND Volgens berichten uit Londen, zijn 2 van de door Roosevelt naar Enge land gezonden stafofficieren, generaal Emmons en brigade-generaal Strong, gisteren naar de Vereenigde Staten te ruggekeerd, om Roosevelt rapport uit te brengen. De leider der Amerikaan- sche militaire missie, vice-admiraal Ghormley, blijft nog te Londen. heeft, uitlatingen combinaties Volgens de „Eclaireur de Nice” hebben zich te Nice wederom anti- semietische betoogingen voorgedaan. Bij de Joodsche winkels zijn ruiten in gegooid. Op grond van de opschriften op de steenen, welke daarvoor gebruikt werden, kan men aannemen, dat de be. toogers leden van de Fransche volks partij van Doriot waren. Hetzelfde blad meldt, dat te Nice 15 buitenlandsche Joden, die heimelijk de Fransche grens waren overgekomen, zijn veroordeeld tot gevangenisstraf en boete. Gisteren werden 7 personen bij een auto-ongeluk op den weg van Cannes naar Nice gedood en 20 min of meer ernstig gewond. Bij het ongeluk is ook de gewezen Argentijnsche gezant te Bern, Freyre, die pas kortgeleden tot ambassadeur in Chili was benoemd, om het leven gekomen. FRANKRIJK. De „Revue des deux Mondes” publi ceert een artikel van maarschalk Pétain over de sociale politiek in Frankrijk. Pétain zegt daarin, dat de nieuwe re geering reeds talrijke vraagstukken heeft geregeld, waaraan de regeeringen der derde republiek zich niet eens ge waagd hadden. De sociale wetten der derde republiek hebben 't levensniveau der arbeiders niet verhoogd en de ka pitalistische heerschappij niet aange tast. De economische middelen van het land hebben zij grootendeels vernietigd. Beter dan haar voorgangsters kan de tegenwoordige regeering de sociale vraagstukken aansnijden. Het gezin is de grondslag, waarop het sociale ge bouw moet rusten. De opvoeding der jeugd is daarmede nauw verbonden. Het beroepsleven moet op corporatieven grondslag georganiseerd worden. De nieuwe sociale organisatie zal noch libe ralisme noch socialisme noch kapitalis me zijn. Frankrijk begrijpt thans, dat het zich vergist heeft, toen het trachtte instituten en methoden in te voeren, waarvoor zijn grond en zijn klimaat niet geschikt waren. Spanje kan niet afzijdig blijven Het V.P.B. meldt uit Berlijn In buitenlandsche perskringen alhier wordt de reis van von Ribbentrop naar Rome, onmiddellijk na het bezoek van den president van den Spaanschen Phalanx, Suner, met het naderend deel nemen aan den oorlog van Spanje aan de zijde der as-mogendheden in verband gebracht. In de Wilhelmstrasse werd Woensdag opgemerkt, dat deze reis niets bijzonders behoeft te beteekenen. Intusschen ziet de „Berliner Börsen- ztg.”, wier goede betrekkingen met het ministerie van buitenlandsche zaken bekend zijn, in de reis een uiting van eenheid der as-mogendheden bij het maken en uitvoeren van nieuwe plan nen. „Duitschland en Italië”, aldus ge noemd blad, „zijn ideëel en materieel zóó nauw verbonden, als tot dusver nog nimmer tusschen twee sterke en zelf bewuste mogendheden het geval is ge weest. In hun bondgenootschap van geest, hart en wapenen staan Duitsch land en Italië niet naast elkaar, doch zijn zij één met elkaar. Gemeenschap pelijk overleg en gemeenschappelijke besluiten verzekeren hun gemeenschap pelijke daden het grootste succes. Dit hebben de gebeurtenissen van den laat- sten tijd bewezen. Het zal ook in de naaste en verdere toekomst het geval zijn. Besprekingen tusschen de leidende staatslieden der as-mogendheden plegen heeft de eenvoudige staf uit de oudhsid evenzeer carrière gemaakt als de drager, de maarschalk, daar men zich zal herinneren dat een maarschalk in den ouden tijd niets anders was dan t de man, die de paarden verzorgde. De Amerikaansche Senaat heeft gisteren de nieuwe winstbelasting aangenomen. Men verwacht, dat deze belasting ongeveer een milliard dollar, zal opbrengen. Ex-koning Carol van Roemenië! is met zijn gevolg uit Sitges te Bar-; celona aangekomen. Bouw van kazernes Het Huis van afgevaardigden heeft 338 millioen dollar toegestaan voor den bouw van kazernes. De militaire commissie van den Se naat heeft de plenaire vergadering aanbevolen, toe te stemmen in de op leiding van burgerwachten in de ver schillende staten, nu de nationale gar de onder de jurisdictie van de fede rale regeering is gekomen. Nauwere samenwerking met Canada? In de jaarvergadering van Ameri kaansche burgemeesters, waarop ook 7 Canadeesche ambtsgenooten genoo- digd waren, heeft de voorzitter, La Guardia, verklaard, dat de tenuitvoer legging van het wapeningsprogramma 80 procent waarschijnlijkheid biedt, dat de oorlog Amerika niet zal berei ken. De eerste burgemeester van Otta wa, Lewis, zeide, dat de instelling der Amerikaansch-Canadeesche verdedi- gingscommissie voor de redding der democratie verstrekkende gevolgen kan hebben. Terwijl de Britsche en Amerikaansche volken vroeger hun eigen weg zijn gegaan, zullen wellicht in de toekomst alle Engelsch-spreken- de volken vereenigd opmarcheeren. In dien de internationale toestand slech ter zou worden waarop men voor bereid moet zijn zal het oogenblik voor een nog nauwere samenwerking tusschen de Vereenigde Staten en Ca nada naderbij komen. CHINA. Volgens uit Tsjoengking te Hong kong ontvangen berichten heeft de opperste raad voor de landsverdedi ging Sits-Janghsjen (Hsitsjang), 500 km ten Zuidwesten van Tsjoengking en 300 Km ten Noorden van Koen- ming gelegen, gekozen als nieuwe ze tel van de regeering—Tsjang kai sjek. BRITSCH-INDIE. Gandhi die nog steeds de onvoor waardelijke leider van het ,,AU In dia” congres is, is naar Wardha ver trokken. Hij heeft instructies achter gelaten, volgens welke alle aanhan gers de wet moeten gehoorzamen en moeten wachten op verdere instruc ties, welke na de komende besprekin gen met den onderkoning gegeven zul len worden. Het congres heeft de ver plichting op zich genomen, de Engel- sche politiek niet te dwarsboomen, doch tegelijkertijd de propaganda te gen den oorlog op den grondslag van lijdelyk verzet verder te voeren. HOOVER OVER DE TOEKOMST VAN DEN OORLOG Oud-president Hoover heeft in een rede voor de economische faculteit der universiteit van Pennsylvanië voorgesteld, dat de Vereenigde Sta ten in plaats van zich met oorlogs gedachten bezig te houden, zich zullen voorbereiden op de verdediging der Amerikaansche economie na afloop van den oorlog, door de industrieele capaciteit van het land te verhoogen, zich van buitenlandsche grondstoffen markten onafhankelijk te maken, en wederzij dsche handelsverdragen te sluiten. Daar het goud, aldus Hoover, als internationaal betalingsmiddel een groote waardedaling zal ondergaan, moet met een periode van inflatie re kening gehouden worden. Hoover gaf als zijn meening te kennen, dat een deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog de hoop op het be houd van een vrijen wereldhandel voor geslachten lang zal verijdelen. Het denkbeeld, dat den laatsten tijd in de Vereenigde Staten wordt gepropa geerd volgens hetwelk de vrije lan den zich na den oorlog in economisch opzicht zullen aaneensluiten tegen de totale staten, noemde hij onzin. VEREENIGDE STATEN Stimson over de defensie De minister van oorlog, Stimson, heeft medegedeeld, dat sedert het be gin van Juli 9174 vliegtuigen besteld zijn. In November zullen opnieuw 37.000 leden der nationale garde in werkelijken dienst worden geroepen. In September zijn 60.000, in October worden 36.000 leden der garde opge roepen. Sprekende over het defensieprogram- ma, zeide de minister, dat de ineen storting van Frankrijk voor de Ver eenigde Staten gevaren heeft doen ont staan, die wel gevolgen moeten hebben voor de bewapeningsplannen. Ook oude Amerikaansche duik- booten naar Engeland? Het blad „P M" verklaart uit be voegde diplomatieke kringen vernomen te hebben, dat de Vereenigde Staten overwegen, een aantal „verouderde” duikbooten aan Engeland af te staan, meldt het D.N.B. uit New York. Er schijnt hier sprake te zijn van de „S”- klasse. waarvan Amerika 38 eenheden bezit, die verkocht of ingeruild zouden worden. De „S”-klasse duikbooten werd kort na den vorigen oorlog gebouwd. De tonnenmaat der booten bedraagt on geveer 800 ton. De Italiaansche duikbootoorlog Naar aanleiding van de vruchtbare actie der Italiaansche duikbooten op den Atlantischen Oceaan, wordt er in politieke kringen te Rome op gewezen, dat, in opmerkelijke tegenstelling tot de Britsche methode, de Italiaansche duikbooten de neutrale scheepvaart niet op onwettige wijze belemmeren. Zoodra bij de contróle blijkt, dat de documenten in orde zijn, kunnen de schepen de vaart ongehinderd en zon der tijdverlies voortzetten. Tevens merkt men op. dat de duikbootvloot op den Atlantischen Oceaan veel meer resultaten afwerpt dan in de Middel-1 landsche Zée, waar de vijandelijke scheepvaart zoo goed als verdwenen is. De politie is thans bezig met het onderzoek naar de vele plunderingen en beroovingen, welke door Fransche burgers bij den aftocht van het Fran sche leger in Parijs en vooral in de Zuidelijke voorsteden gepleegd zijn. Tot dusver heeft de politie 241 personen gearresteerd. Ruim 1300 personen wor den ervan beschuldigd aan deze plun deringen te hebben deelgenomen en meer dan 700 processen zijn reeds aan hangig gemaakt. Naar uit Vichy vernomen wordt, zou de vroegere Fransche minister van luchtvaart, Guy la Chambre, zich aan boord van den Clipper begeven hebben om naar Frankrijk te reizen en zich daar ter beschikking van de Fransche rechterlijke macht te stellen. IERLAND. Levendige debatten in het Noord- lersche parlement „Irish Independent” maakt mel ding van een levendig debat in het Noordiersche parlement, waarbij de regeering door den Labour-afgevaar- digde Agnew fel is aangevallen, die het ontslag van de regeering eischte, om dat zjj het arbeidsvraagstuk ondanks alle beloften niet weet op te lossen. De afgevaardigde Beattie klaagde er over, dat er in Noord-Ierland Britsche arbeiders werk vinden, terwijl lersche arbeiders langs de straat loopen. De afgevaardigdeHenderson stelde de emigratie van zijn landgenooten voor, omdat nergens in de wereld in een zoo arm land de leden der regeering en po litici zulke enorme salarissen ontvan gen, terwijl 70.000 personen gebrek lij den. De minister-president praat van offers, die hij het volk brengt. In wer kelijkheid heeft hij 200.000 pond van het volk ontvangen. tot positieve resultaten te leiden, welke door hun vrienden gewaardeerd, door hun vijanden gevreesd worden". Het is zeer opmerkelijk, dat de „B.Z. Am Mittag” boven een telegram uit Madrid het opschrift plaatst: „Spanje kan niet afzijdig blijven”. De Italiaansche pers over het bezoek Alle ochtendbladen te Rome brengen onder zeer zware koppen en met ver scheiden foto’s van den Duce, von Ribbentrop en graaf Ciano uitvoerige verslagen, welke bijna de geheele voorpagina beslaan, over den eersten dag, welken de Duitsche minister van buitenlandsche zaken te Rome doorge bracht heeft. Men legt grooten nadruk De „Messaggero” schrijft o.a., dat op de hartelijke ontvangst, welke de bevolking van Rome den vertegen- diger van den Führer bereid heeft. Rome gisteren ter gelegenheid van de komst van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken een dag van tin telenden geestdrft beleefd heeft en wijst er op, dat aan de ramen van alle openbare gebouwen en particu liere woningen in de zon driekleuren en swastica-vlaggen wapperden. De hoofdredacteur van de „Popolo di Roma” schrijft o.a., dat de komst van Ribbentrop te Rome onmiddellijk volgt op den zegevierenden opmarsch der Italiaansche troepen op Egyptisch gebied, geschiedt op het oogenblik, waarop de Duitsche luchtstrijdkrach ten hun actie van het hart van Enge land tot Schotland uitgestrekt hebben en terstond na het ontstaan van een nieuwe situatie in het Donaubekken en op den Balkan. Omtrent de onderwerpen, welke door von Ribbentrop met den Duce en Ciano besproken zijn, merkt de „Po polo di Roma” op, dat het voor de hand ligt, dat men de vraagstukken behandeld heeft, welke de aandacht van de beide groote bondgenooten trekken en besluit met de verklaring, dat het zeker is dat deze nieuwe ont moeting een nieuwen stap vormt op den revolutionnairen weg van de bei de negimes. ROEMENIE Het ministerie van buitenlandsche zaken te Boekarest heeft het diploma tieke corps medegedeeld, dat de minis ter-president, generaal Antonescu, den titel „Conducator” zal hebben en dat in het internationale verdeer deze titel ook gebruikt zal worden. Hiertoe is be sloten met uitdrukkelijke goedkeuring van de beweging der legionnairs, die daarmede Antonescu als één der hunnen erkend hebben. De vice-ministerpresident en leider van de beweging der legionnairs Ho- ria Sima heeft bepaald, dat de 22e September een gedenkdag zal zijn voor de helden en martelaren der be weging ter herinnering aan de tal rijke leden der Ijzeren garde, die op 22 September 1939 na den moord op den toenmaligen ministerpresident Ca- linescu in het geheele land vermoord zijn. De minister voor Italiaansch Oost Afrika, Teruzzi, is gisteren van zijn bezoek aan Duitschland te Rome te ruggekeerd. De leider van de Hongaarsche nationaalsocialistische organisatie der pijlkruisers, Szalasi, is krachtens de algemeente amnestie voor politie ke gevangenen in vrijheid gesteld. De Belgische steenkolen-produc- tie bedraag thans ongeveer 80 pet. van het cijfer van vóór den oorlog. In alle fabrieken is het bedrijf hervat. Negentig pet. der arbeiders is volledig in dienst. De voorraad steenkolen wordt op bijna 2 millioen ton ge schat. Tusschen Belgrado en Moskou is een geregeld telefoonverkeer geopend. Na den aanslag op de voortrek kerstoorts te Pretoria en de ontwij ding der nationale gedenkteekenen te Bloemfontein en Harrismith hebben Een koninklijk paleis, dat voor een hertog was bestemd V. P. B. Het Buckingham Paleis neemt in Londen nog steeds dezelfde plaats in, als het vroegere koninklijke slot in Berlijn of de Tuileriën in Pa rijs. Het is alleen kleiner en minder majestueus. Oorspronkelijk was het ook geen koninklijk slot, doch bestemd voor de hertogen van Buckingham, die in de Engelsche geschiedenis een groote rol hebben gespeeld. De En gelsche koninklijke familie heeft het eerst in bezit genomen, toen het Ja mes Paleis, het vroegere koninklijke slot, een prooi der vlammen was ge worden. Een bijzondere bezienswaardigheid is het niet; doch voor eiken welge- aarden Engelschman is het „Het hart van Londen’. Dat is ten deele ook toe te schrijven aan het feit, dat het park van het slot onmiddellijk aan Hyde Park grenst, dat in het centrum van de stad ligt. Voor vele Londenaars en de talrijke vreemdelingen, die vroeger Londen bezochten, was het derhalve een soort pelgrimsoord. Het dagelijks aflossen van de wacht, dat met zekere plechtigheid plaats vindt, trekt tal van nieuwsgierigen. Inwendig is het slot prachtig inge richt. Uit den grooten, door marmer zuilen gedragen ingang leidt een rood en wit gehouden trap, belegd met een rooden looper, naar de bovenverdie pingen. Hier is de geheele ruimte ver deeld in tal van zalen, waarvan de troonzaal, de met prachtige vazen versierde groene zaal en de muziek salon de kostbaarste zijn. Dit is evenwel niet het eenige ko ninklijke paleis. Op 30 km afstand van Londen ligt het bekende slot Wind sor in het Graafschap Berkshire, op den rechteroever van de Theems. Ver der bezit de koninklijke familie het slot Sandringham, en als nummer vier het slot Balmoral bij Aberdeen. In de wijk, die bekend staat als Westminster, in de nabijheid van de Theems, werd in het jaar 1299 de eer ste steen gelegd voor een gebouw, aanhangers van Smuts thans voortrekkersmonument, dat in te Paarl is onthuld, omvergeworpen. Het geheele Engelsch sprekende t personeel van het Anglo-Roemeensch4 instituut te Boekarest is uitgenoodigd I Roemenië te verlaten. De nieuwe eischen van Tokio De verovering van Sidi el Barrani door de Italiaansche troepen naar uit verschillende blijkt, de Engelsche over de vooruitzichten van de oorlogs- ontwikkeling in Afrika gewijzigd. Woensdagmiddag verklaarde Engelsche radio, aldus meldt A. N. P. uit Stockholm, dat de Brit sche militaire autoriteiten te Cairo zich door de jongste ontwikkeling niet verontrust gevoelden. Een feit is, dat de Italiaansche opmarsch over 120 km in 3 dagen de nog tot Dinsdag middag te Londen gehoorde uitlatin gen over de mogelijkheid van zulk een offensief weerlegt. In berichten uit Cairo wordt bevestigd, dat Sidi el Barrani door twee gemotoriseerde colonnes is ingenomen. Dinsdagavond zijn besprekingen geopend tusschen den Egyptischen minister van Defen sie, Mahmoed Fahmy, en den chef van het Britsch-Egyptische officiers corps, Elkiss Pasja. Het onderwerp van bespreking was volgens een be richt van „Nya Dagligt Allehanda” uit Cairo de houding van Egypte na de Italiaansche grensoverschrijding. In dit verband deelt het Zweedsche blad mede, dat het staande Egypti sche leger 873 officieren en 24.000 man sterk is. Het Engelsch-Egyptische ver drag De „Frankf. Ztg.” gaat in hoofdartikel de beperkingen na, voor de Egyptische souvereiniteit uit het Engelsch-Egyptische „bondge- nootschapsverdrag” van 26 Augustus 1936 voortvloeien. In deze overeen komst die ook thans nog den rechts grondslag van de verhouding tusschen beide staten vormt, daar het niet op zegbaar is, werd weliswaar de bezet ting beëindigd verklaard, maar des ondanks bleven Engelsche troepen in het land. De bijzondere bestemming, die zij in het' land van een andere, z.g. souvereine regeering hadden, was vastgelegd in de uiterst rekbare bepaling, dat zij moesten blijven tot de Egyptische troepen sterk genoeg waren om „op eigen kracht de vrij heid en volkomen veiligheid van het kanaal te waarborgen”. Andere bepalingen kwamen hierop neer, dat Egypte geen overeenkom sten of verdragen met andere landen mocht sluiten, die met het bondge nootschap in strijd waren en dat En geland in geval van nood verplicht was Egypte te hulp te komen, indien het bedreigd werd. Deze verplichting tot hulpverleening van Groot-Brittan- nië aan Egypte, niet echter omge keerd van Egypte jegens Engeland, is thans van beslissende beteekenis, zoo meent het blad, want tegenwoordig is de situatie zoo, dat slechts Enge land zich in oorlog bevindt, niet ech ter Egypte. Overigens heeft het verdrag aan het land nog groote lasten opgelegd en Londen veroorloofd om Egypte tot een steunpunt van zijn macht in het Oos ten van de Middellandsche Zee te makeft. In plaats van dichter bij de autarchie te komen en de Engelsche troepen te zien aftrekken, naar de eigenlijke zone van het Suezkanaal, moet Egypte zich thans weer de niets ontziende militaire heerschappij van Engeland laten welgevallen. Het ligt voor de hand, dat dit niet zonder gevolgen voor de binnesland- sche politiek van Egypte kon blijven. Ook Egypte behoort tot de landen, die ZONDAG DANSEN van 4 tot 10 uur waarin zich drie eeuwen later het En* gelsche parlement vestigde. Daartoé moest echter eerst het gebouw gron dig hervormd worden en daarbij ont stond een mengelmoes van Gothiek en Renaissance. In het jaar 1884 vernie tigde een hevige brand dit bizarre mengsel en moest het worden her bouwd. In de daaropvolgende tien jaar za gen de Londenaars een nieuw gebouw verrijzen, het „House of Westè minster”. Ten koste van twee en eej half millioen pond sterling werd hier een Gothisch paleis geschapen, in ver gelijking waarmede de Parlementsge^ bouwen op het vasteland van Europa er uit zien als gewone villa’s, zoo I enorm is het. De Engelschen bezaten I wel is waar geld genoeg, om een der- I gelijk paleis te laten neerzetten, doch zij kwamen niet op het origineele’l denkbeeld, daarvan iets oorspronke- I lijks te maken. De rijkdom van het Engelsche volk I kwam alleen tot uiting in het prestige, de afmetingen, de pracht. Het ge bouw werd versierd met drie reus achtige torens, elk meer dan 100 me ter hoog; en langs de Theems werd een steenen terras aangelegd, van byJ na een vierden kilometer lang, waar op de eerwaardige heeren van het Parlement vroeger de thee plachten I te gebruiken. Het Engelsche Parlement herbergt I zoowel het Hoogerhuis als het Lager- I huis („House of Lords” en „House I of Commons”). De twee zalen*; in welke deze beide lichamen hun I zittingen houden, vormen slechts twee droppels in de zee van steenen,I die het Westminster-House vormt. Betreffende een conferentie in het keizerlijke paleis te Tokio, welke giste ren drie uren heeft geduurd, verklaarde de woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken, dat er over wegend „nationale aangelegenheden” zijn behandeld. De woordvoerder sprak vervolgens tegen, dat Japansche troepen, zooals verluidde, in Hanoi geland waren. Het feit, dat de in Japan aangekomen vriendschapsmissie van Thailand (Siam) overwegend uit hooge officie ren bestaat, verklaarde de woordvoer der daarmede, dat stellig besprekingen met Japansche militaire autoriteiten gevoerd zullen worden. De „Yomioeri Sjimboen” meldt uit Bangkok, dat de regeering van Thailand alle berichten over een binnenrukken van Siameesche troepen in Fransch Indo-China en over een schending van het Indo-Chineesche grensgebied door Siameesche vliegtuigen officieel als onjuist heeft tegengesproken. zich door den last van hun bondge nootschap met Engeland niet laten neerdrukken en die niet meegesleept willen worden in de catastrofe van de Westersche mogendheden. Het blad besluit; „De Italianen weten dit, zij zijn ook bekend met de moeilijk heden, waaraan het Egyptische natio nalisme blootstaat. Evenals voor Duitschland, bestaat er ook voor Ita lië slechts één noodzaak Den Bn- gelschen vijand te verslaan. Het is niet Italië’s schuld, dat deze vijand ook op Egyptischen bodem staat”, Italië wil Cairo niet bombar- deeren Het Italiaansche luchtwapen is niet van plan Cairo te bombardeeren. Deze verklaring werd Woensdag door officieele Italiaansche kringen gepu bliceerd, meldt A.N.P. uit Rome en beteekent een antwoord op de Engel sche bewering, waarmede onder de Arabische bevolking in Egypte propa ganda tegen Italië gevoerd werd. De verschillende luchtalarmeeringen, wel ke het Britsche opperbevel in Cairo verordend heeft, hebben plaats gevon den zonder dat ook maar een enkel Italiaansch vliegtuig zich boven de stad bevond. United Press meldt uit Sjanghai: Van betrouwbare zijde wordt gezegd dat een ultimatum, waarin Japan zijn nieuwe eischen stelt, die verder zouden gaan dan de concessies waartoe de Fran sche regeering zich bereid heeft ver klaard, morgen te middernacht afloopt. Bijzonderheden zijn tot dusver echter nog niet bekend. Men gelooft evenwel, dat Japan in de eerste plaats den af stand van permanente vloot- en lucht steunpunten heeft geëischt. Betrouwbare kringen zijn van meening dat de Japanners wat betreft den vrijen doortocht van hun troepen tot onder handelen bereid zijn, maar dat zij zul len vasthouden aan den eisch inzake de steunpunten. Het agentschap Havas meldt nog uit Hanoi dat de evacuatie van Japanners gisteren reeds begonnen is. De Fran sche gouverneur-generaal zou alle me dewerking aan deze evacuatie hebben gegeven, ofschoon „voor de evacuatie geen aanleiding bestaat”. De speciale Japansche gezant Nisji- hara is uit Hanoi naar Tokio vertrok ken. Hij zou afscheid hebben genomen van den Franschen gouverneur-gene raal Decoux. Vierhonderd Japansche burgers zou den de aanwijzing hebben gekregen zich Vrijdag naar Haiphong te bege ven, waar 3 Japansche schepen voor hen gereed zouden liggen. Te Hanoi acht men den wederom kritiek. In Fransche kringen is men echter van meening, dat de Japansche handelwijze eerder een soort bluf is. De leden van de Japansche delegatie zouden getracht hebben met spitsvondigheden te verdoezelen dat Tokio de door hen geuite bedreigingen met geweld niet ondersteunde. wapen. Bij de droegen de leiders „commando-bijlen", Hoe ontstond de' maarschalksstaf? De gewoonte, om de opperbevelheb bers van leger en vloot met een staf te vereeren, den maarschalks- of admi-i raalsstaf zooals dat in den loop van de vorige week te Berlijn plaats had als uiterlijk teeken van hun hoogen rang, is in de meeste landen in zwang. Vanwaar is deze gewoonte afkomstig?' Het lijdt geen twijfel, of deze staf be lichaamt het symbool van een bijzon der wapen. Nog in den tijd na de Reformatie was een lichte strijdhamer het speciaal voor officieren in ver schillende regimenten kurassiers gere serveerde Hongaren genaamde welke er nog 8 bestaan en die men helmbrekers noemde. Dergelijke aanvoerdersbijlen waren I er ook reeds ten tijde van de Trojaan- sche oorlogen; ook hiervan bestaan er I nog enkele. Een daarvan is versierd met lapis lazuli, andere met bergkristal, t Zelfs in het steenen tijdperk bezat men wapens, die opvallen door hun bijzon- dere versieringen, welke door onder- I zoekers eveneens worden gehouden voor wapens van opperhoofden. Het is opmerkelijk, dat de staf In v het algemeen gold als een teeken, dat S de drager daarvan een hoogen rang be kleedde. De koninklijke scepter, de I „skeptron", beteekent in het oud- f Grieksch eveneens „staf”. Echte pronk- staven vond men in den tijd van deI Renaissance bij de Italiaansche „con- I dottieri”, de aanvoerders van in dien I tijd gebruikelijke soldeniers. Later I vereerden de Fransche koningen hun I maarschalken met zulke staven; deze waren versierd met lelies, het wapen l der Bourbons. Het vermoeden ligt voor de hand, j dat men deze maarschalksstaven heeft ingevoerd omdat in den tijd van het handgemeen bij de gevechten de he vigste strijd zich altijd afspeelde om I de persoon van den aanvoerder. Ten* I einde nu te bereiken, dat deze ken- 1 baar was voor zijn eigen soldaten, van wie velen hem niet van gezicht Kenden, werd hem een staf gegeven, door mid* I del van welke hij zich kon identificee* ren. Uit dezen staf heeft zich in deö loop der tijden het teeken van c’e hoogste waardigheid ontwikkeld. Zoo u - ROOSEVELT HOUDT VANDAAG EEN REDE Off. Fabrieksagenten voor Den Haag en Omstreken) DE AMERIKAANSCHE OFFICIEREN IN ENGELAND ANTI-SEMIETISCHE BETOOGINGEN ZEVEN DOODEN BIJ AUTO-ONGELUK PÉTAIN OVER DE SOCIALE POLITIEK SCHEVEN1NGEN NIEUWE ZETEL VAN TSJANQ KAI SJEK INSTRUCTIES VAN GANDHI 4 PLUNDERAARS GEARRESTEERD OUD MINISTER KEERT TERUG ANTONESCU „CONDUCATOR” GEDENKDAG VOOR VERMOORDE IJZEREN GARDISTEN VERSPREIDE BERICHTEN ZATERDAG 21 SEPTEMBER NACHTVERGUNNING MET DANSEN TOT 4 UUR

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2