Afhalen der identiteitsbewijzen Verstopping REGSNA™- GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN UIT DE OMSTREKEN Morgen de letters A, B, C, D b Zü-Zaal KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN AMICITIA West einde 15 DIERENTUIN en F HAAGSCKE COURANT VAN VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 GEBOUW: Ba t.m. Borro Da t.m. van Oord Geen teeken van richtingverandering A en C de Ruyterstraat 67 A t.m. F Twee-jarig kind gedood De Christus-iiguur echter verdwenen Donderdag Zaterdag te KRUIS UIT KERK TE UTRECHT GE STOLEN, DOCH TERUGGEVONDEN TUINMAN DOOR AUTOBUS AAN- GEREDEN EN GEDOOD KINDERWAGEN DOOR AUTO VERPLETTERD Willemstraat hoek Kazernestraat Brongersma t.m. einde B F en Dordrecht t.m. einde D Bors tm. Brongers ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1940 I T X z Zwarteweg POGING TOT OPLICHTING Aambeien? Huiduitslag? Overtollig vet? OAN Br. Schleffer*» Stofwisselinqszout Men voelt zich vrijer en gezonder. Vtaaon f 1.05. Dubbel* flacon f 1.7® ingang Benoordenh.weg a Groote Zaal gegeven Hulpsecretarie Loosduinen (alleen voor bewoners, die aldaar in het bevolkings register staan ingeschreven OVERDRACHT ORGEL DORPSKERK ten RAADSVERGADERING RECLAMES. verdachte’s Aanbesteding Ben ik aan de beurt? ZES MAANDEN GEEISCHT Letterverdeeling: 21-9-40 26-9-’4« n M 28-9-40 Donderdag H 99 Technische bijzonderheden. geen der Prijsuitreiking Fioralia-Vereeniging aan en ;estaan had. lit onderhoud stelde de heer Brom de be was ver- Ditzelfde voorbeeld zouden wij van- zelfsprekend ook voor namen met K ot M of S enz. kunnen geven. Hieronder I laten wij in alfabetische volgorde, niet f volgens dagindeeling, een lijst volgen, f waarop men kan zien waar en wanneer men zijn papieren moet afhalen. bet weer na en ziet dan, dat een naam met Bor ook nog aan de beurt is. Is de vierde letter van den naam, dien met Bor begint een s, laten wij zeggen Borst, dan blijkt, dat hij daar niet moet zijn, want het register loopt voor die zaal en op dien dag slechts t/m Borro. Om het nog duidelijker te maken, heet iemand Borren, dan valt hij er nog bij, omdat de e voor de o komt. Donderdag Zaterdag Dinsdag Zaterdag Dinsdag 24-9-’4ö 21-9-40 24-9-40 A Ba t/m Borro Bors t/m Brongers Brongersma t/m einde B, C Da t/m van Dord, Dordrecht t/m einde D E F G Ha t/m Heins, Heinsbergen t/m Hofkes, Hofland t/m einde H, J Ka t/m van der Kley, Kleyberg t/m Kranendonk, Kraneveld t/m einde K, La t/m van Leeuwen, Leeuwenberg t/m einde L, M N O Pa t/m Peperzak, Peppel t/m Pex, Pey t/m einde P, Q Ra t/m v. d. Rhee, van Rheeden t/m v. d. Ruit, Ruiten t/m einde R, Sa t/m Schurink, Schurman t/m Steendelaar, van Steenderen t/m einde S, U V Wa t/m Wegman, Wegner t/m einde W, IJ Arrondissements-rechtbank 26-9-’4O 28-9-'4O 26-9-’40 Wielryder door autobus gegrepen en gedood Gistermorgen heeft op den Noorderweg ‘te Leeuwarden een doodelijke aanrijding plaats gehad. De 44-jarige wielrijder J. Nauta, wonende in de Leliestraat aldaar, is door een uit den Groningerstraatweg ko menden autobus aangereden en vrijwel op slag gedood. Ml apothekers en vakdrogUten. Woensdagavond had in „Het Wapen van Wassenaar” de prijsuitreiking plaats van de Fioralia-Vereeniging. De voorzitter wees in zijn openingswoord op de moei lijkheden, waarmede de vereeniging in deze tijden te kampen heeft, wat zijn in vloed uitoefent zoowel op den kweek als op de prijzen. Hij sprak de hoop uit, dat allen de vereeniging trouw zullen blijven. Tenslotte bracht hij dank aan het Ge meentebestuur en den beschermheer den heer D. Th. Ruys. De winnaars van de prijzen voor de tui nen waren: eere-afdeeling le prijs: L. A. Klarenberg. 2e prijs J. Goor; amateurs le prijs A. Emmerzaal, 2e prijs: G. van 't Slot; 3e prijs P. van Zanten; vaklieden 2e prijs D. van Barneveld, 3e prijs J. J. van der Ploeg. Gevonden voorwerpen. Hij wilde voor honderd gulden horloges koopen Een onderwijzeres uit Amsterdam Zuid heeft bij de politie aldaar aangifte gedaan van den diefstal van ruim tweehonderd gulden. Zij droeg dit geld bij zich in haar handtaschje. In het schoolgebouw, waar zij werkzaam is, was toen plotseling het geld verdwenen. De verdenking rust op een 9-jarigen jongen, die zegt geld te hebben gevonden. Hij is kort daarop bij een hor logemaker gekomen met het gezegde voor een bedrag van honderd gulden aan horlo ges en klokken te willen koopen. De gehuwde of gescheiden vrouwen, de weduwen, stief- of pleegkinderen moeten zich aanmelden op den voor hun eigen (familie) naam aangegeven dag. *1 De Ruyterstraat 67, Dierentuin Zij-zaal, In de kosten foto’s Het is gebleken, dat er tal van per sonen niet goed weten, hoe er achter te komen, wanneer zij zich moeten melden voor het afhalen van hun identiteits bewijs. Zij moeten bedenken, dat hun namen in het register alfabetisch ge rangschikt zijn, zooals bijv, in een tele foongids. Medegedeeld is, dat op Zaterdag 21 September Ba tot en met Borro zich moeten melden in de groote zaal van den Dierentuin, dus moet niet alleen hij wiens naam met Ba begint daar heen gaan, maar ook hij, wiens naam met Be of Bi aanvangt. Begint de naam met Bo, dan gaat hij de letters van het alfa- Gebouw: De Ruyterstraat 67, Dierentuin, Groote zaal, Zij-zaal, W illemstrKazernestraat, De Ruyterstraat 67, Kunsten en Wetenschappen, Amicitia, Westeinde 15, Dierentuin, Groote zaal, Amicitia, Westeinde 15, Amicitia, Westeinde 15, Dierentuin Zij-zaal, Kunsten en Wetenschappen, Willemstr./Kazernestraat, Dierentuin, Groote zaal, Datum: Zaterdag W W De Ruyterstraat 67, 99 99 Amicitia, Westeinde 15, Dierentuin, Groote zaal, Zij-zaal, Dierentuin, Groote zaal, Kunsten en Wetenschappen, Dierentuin Groote Zaal, Amicitia, Westeinde 15, Willemstr./Kazernestraat, Kunsten en Wetenschappen, Willemstr./Kazernestraat, Amicitia, Westeinde 15, Kunsten en Wetenschappen, Dierentuin Zij-zaal, Groote zaal, Tegemoetkoming in de kosten voor pasfoto’s voor ondersteunden Gisterochtend omstreeks zeven uur is bij de Hoeksterpoortbrug te Leeuwar den een verkeersongeval gebeurd, waarbij de 44-jarige tuinman J. Nauta, werd gedood. N. kwam per rijwiel van den kant van den Groningerstraatweg. Achter hem aan reed een autobus uit Murmerwoude met arbeiders, die te Leeuwarden werkzaam zijn. De wiel rijder veranderde van richting zonder een teeken te geven. Het gevolg was, dat hij werd aangereden en op slag dood was. De bestuurder van den autobus remde uit alle macht, tengevolge waarvan de bus slipte, kantelde en nog eenige me ters op het wegdek voortschuurde. De inzittenden kwamen er nog al goed af. Eenige werklieden werden door glas scherven gewond. WASSENAAR Woensdag heeft de restaurateur van het orgel in de Dorpskerk, dr. H. L. Ous- soren, het instrument overgedragen aan het college van kerkmeesters. Jhr. mr. dr. J. D. H. de Beaufort, president-kerkvoogd, heette de aanwezigen welkom, waarna hij in het licht stelde, dat wegens het ont breken van een deskundige de restauratie van het orgel een moeilijke zaak was. Maar gelukkig trof het college het met de komst van dr. Oussoren, die zich geheel aan het werk wilde wijden. De heer Oussoren sprak zijn voldoening uit over het feit, dat hij hier aantrof een orgel met fraaie kwaliteiten, dat bleek ge bouwd te zijn door A. A. Hinsz, een leer ling uit de school Schnitger. Het orgel was evenwel in een minder goede con ditie, waarvan spreker verhaalde, om ver volgens de aangebrachte verbeteringen te noemen. Spreker bracht het college van kerkmeesters dank voor de verleende medewerking en in het bijzonder dankte hij den orgelbouwer, den heer van Leeu wen, voor de goede samenwerking. Als organist liet spreker vervolgens de hoedanigheden van het orgel hooren, waarna jhr. de Beaufort met dank aan restaurateur en bouwer het orgel aan vaardde. Bij de dan volgende thee werd gespro ken door dr. Honders, die o.m. in het licht stelde, dat het calvinisme wel dege lijk aandacht heeft voor de cultuur, ge tuige o.a. de orgelconcerten en den tem pelbouw. Wegens niet en onvoldoende verduisteren werd door de politie proces verbaal opgemaakt resp. tegen K. en de K Wegens prijsopdrijving werd door de politie bekeurd K. alhier. T^gen S. uit den Haag werd dooBde politie procesverbaal opgemaakt wegens overtreding van de Dlstrlbutiewet. Burgemeester en wethouders en het bestuur van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon 's Gravenhage deelen mede, dat steuntrekkenden, dus werkloozen armlastigen, een tegemoetkoming zal van hel DELFT. SCHUUR AAN DEN OOSTSINGEL UITGEBRAND. Gistermiddag is brand ontstaan in een schuur, staande op den tuin van den heer C. W. Bukman aan den Oostsingel te Delft. De schuur, die omringd was door een aantal rietmatten en waarin 450 riet matten waren opgeslagen, brandde geheel uit. De politie-brandweer bestreed het vuur met drie stralen op de motorspuit. De schade, die óp omstreeks duizend gulden wordt geschat, wordt door verzeke ring gedekt. In den speeltuin aan de Fred. Hendrikstraat werd de 11-jarige Bertus de Nie door een schommel aan het hoofd ge troffen. De jongen werd gewond en be kwam vermoedelijk een hersenschudding. Per politie-auto is hij naar het ziekenhuis Bethel overgebracht en aldaar ter verple ging opgenomen. In den nacht van Woensdag op Donderag hebben zes personen, waaronder vier dames, tot 's ochtends vier uur in het bureau van politie in het arrestanten- verblijf gezeten, omdat zij zich na 10 uur op straat bevonden. LEIDSCHENDAM is a.s. Zaterdagavond na 9 uur GEGOTEN A a n v a n g van het winterseizoen op Zaterdag 28 September a.s. met een SPECIAAL FEEST tot ’s morgens 4 uur. 2801 Gisteren had ten gemeentehuize de aan besteding plaats van de rioleeringswerk- zaamheden in het stratenplan rond om het nieuwe raadhuis. De aanbesteding had plaats in vier perceelen. Ingekomen waren in totaal 17 inschrijfbiljetten. Laagste in schrijvers, voor alle perceelen waren de heeren: P. J. en H. Visser, te Wassenaar, perceel I met 41560, perceel II 3020, perceel III 8270, perceel IV 2120. RIJSWIJK. Concert in „Westhoff”. Woensdagavond heeft het ensemble „Pro Musica” onder leiding van mevr. Julie Nussy-Dallmer, een concert gegeven in het sanatorium „Westhoff’ ’alhier. Mede werkenden waren: Juli Nussy-Dallmer (so praan), Truus van Dijk-de Ridder (alt- mezzo), H. C. A. van Batenburg (tenor), J. Schoustra (le viool), Annie de Bruyn (2e viool), Annie van Dorssen (cello), Nick Witt (piano), J. F. van Batenburg (piano begeleiding) Alle medewerkenden oogstten zeer veel succes. Aan het slot heeft een der aanwe- zign, namens allen, met enkele hartelijke woorden dank gezegd voor het gebodene. Gistermiddag omstreeks half drie is de wielrijder W. C. B. uit den Haag op den Haagweg aangereden door een auto, die plotseling van richting ver anderde. De wielrijder kwam te vallen en werd aan zijn linker oog en voet ver wond. zitter zegt, dat deze zaak zoo objectief mogelijk is behandeld. Uit alle sollicitan ten is gebleken, dat de heeren Batelaan en Thijssen de meest geschikter) waren voor het bedrijf. Dat de heer Batelaan eischen heeft gesteld is volgens spr. niet zoo erg, omdat in de toekomst ingrij pende verbeteringen noodzakelijk zijn. De heer Batelaan werd met 9 tegen 4 stemmen benoemd tot directeur van het lichtbedrijf. Voorts wordt besloten om de twee nieuwe wegen, loopende van den Prinses Julianaweg naar den vijver en naar het nieuwe raadhuis den naam te geven van resp. Vijver laan en Raadhuis laan. Het voorstel van B. en W. om de huur van de ambtswoning van den burgemees ter te handhaven op /450 per jaar wordt met 10 tegen 3 stemmen aangenomen. De bedrijfsrekeningen worden z.h.s. vastge steld over het jaar 1939. Aan de orde komt hierna de ombouw van een gasoven aan de gasfabriek. De heer Zuijdwijk wil dit punt van de agenda afvoeren tot de nieuwe directeur aan het bedrijf is. De heer Willemse ontraadt ten sterkste om een bedrag van 1200 uit te geven, zonder eenige garantie. De voor zitter zegt, dat het in het belang van het bedrijf is, dat wordt ingegrepen en uit er zijn verwondering over, dat de heer Willemse het voorstel thans ontraadt, ter wijl hij in de commissievergadering een warme voorstander was van vernieuwing van den gasoven. De heer Koerts, als tegenstander in de commissie van bij stand, geeft liever /2800 uit voor een nieuwen oven dan 1500 te besteden voor een oude, terwijl af ge wacht moet worden of deze aan de verwachtingen zal vol doen. Hierna wordt het voorstel van B. en W. in dien geest gewijzigd, dat de raad sanctie verleend aan B. en W. om 1200 uit te trekken voor het aanbrengen van de noodi ge herstelwerkzaamheden aan den ouden oven. Moch de nieuwe directeur, die thans is benoemd, adviseeren een nieuwen oven te bouwen, dan zijn B. en W. gemachtigd, daarvoor de noodige gel den uit te trekken. Dit voorstel wordt z.h.s. aangenomen, evenals de wijziging van de bedrijfsbegrooting 1940. Bij de verder voorkomende zaken was een verzoek van verschillende menschen, welke vergoeding vragen voor diensten verricht in oorlogstijd. Hierop zal prae- advies van B. en W. worden afgewacht. Verder was ingekomen een verzoek van twee personen om de vuilnisstaal te pach ten. Uit de besprekingen hierover blijkt, dat de raad meer voelt voor publieke ver pachting. Burgerlijke Stand van Delft. ONDERTROUWD: S. van Buuren en A. van der Kooij. C. van der Gaag en J. C. Verhagen. A A Huiberts en J P. Ho- gervorst. W. van der Mark en H A Visser I. J Montenij en H, W Lim burg. PA Paludanus en M E. Gon- lag. M. E. Rooijakkers en C. J. Beze- mer. W J. P. Verhagen en V. van den Bout. F J .Waser en P H. van Buij- sen. P, p. van Zeist en J Bezemer. J. G. F. Snijder en J. A. Sanderse. Burgerlijke Stand van Wassenaar. GETROUWD: S. H. van Iterson en 8- A. Kloosterman. BEVALLEN: E. M. Davldse geb. Siebert d. M C. Kortekaas geb. van der Zwet, d. M.C. van der Schrieck geb. Conijn.*- OVERLEDEN: G. W. Maarsen. ongeb* 25 j. C. C. H. Blom, wed. van J. O Franken, 88 j. J. W. Nijenhuis, 15 j. M. C. Hordijk, ongeh., 45 j. G. H. la Ramelje, wed. van J. J. Jansen, 68 k worden gegeven verplicht aanschaffen van behoeve van de uit te reiken identi teitsbewijzen ten bedrage van 25 cent voor elk gezinslid, voor wie(n) een identiteitsbewijs wordt vereischt. Woensdagavond, toen het reeds donket was, viel het den heer drs. J. Houtgast, hoofdassistent van de Sterrenwacht „Zon- nenburg” te Utrecht, op, dat een man zich plotseling op verdachte wijze trachtte te verwijderen van het terrein van genoemde Sterrenwacht. Niet wetend, welke de reden kon -ge weest zijn, waarom de man zich op het terrein had opgehouden, ging de heer Houtgast direct op onderzoek uit en zag na eenig rondzoeken, dat er iets onder de aarde moest gestopt zijn. Het duurde niet lang, of bij verwijdering van eenige omwoelde aarde deed hij een ontstellende ontdekking. In den grond lag n.l. weggestopt een groot verguld altaar- kruis, waarvan het corpus (de Christus figuur) verwijderd was. Pogingen om den onbekenden man, die zich uit de voeten gemaakt had, te achter halen, konden geen succes meer hebben, zoo lezen wij in de Tijd. De heer Houtgast stelde daarom aanstonds alles in het werk om eenige aanwijzingen te vinden, welke eventueel van dienst zouden kunnen zijn bij een nader in te stellen onderzoek. In de achterzijde van het kruis ontdekte de heer Houtgast n.l., dat daar de naam G B. Brom ingegraveerd was, hetgeen den vinder van het kruis aanleiding gaf, zich ©ogenblikkelijk om inlichtingen te wenden tot de edelsmeden Brom, Een der heeren Brom begaf zich direct naar de Sterrenwacht en nam het gevonden kruis in oogenschouw. Waar de heer Brom kon constateeren, dat het niet een werkstuk was, dat hij persoonlijk had vervaardigd, moesten ten huize en op het atelier van de heeren Brom pogingen worden ingesteld, om de herkomst van het kruis vast te stellen. Daar men intusschen met zekerheid wist, door de gravure, dat het stuk uit de eigen ateliers afkomstig moest zijn, kon men er, aan de hand van archivarische gegevens, tamelijk spoedig in slagen, de herkomst te ontdekken. De zaadhandelaar J. J. A., alhier, thans uit anderen hoofde gedetineerd te Rotterdam, heeft zich te verant woorden gehad wegens poging tot op lichting. Met een exporteur van tuin bouwproducten hier ter stede had hij op 20 October van het afgeloopen jaar een bespreking gehad, waarbij hjj o.a. had verteld gouwleider te zijn van de N. S. N. A. P. Op grond van relaties, die hij met Duitsche autori teiten beweerde te hebben, zou ver dachte zoo had hij gezegd kun nen bevorderen, dat Duitsche klanten, die bedoelden exporteur had verloren weer tot hem zouden terugkeeren. De groentecentrale zou tengevolge van een nieuwe, op andere leest geschoei de regeling worden uitgeschakeld. Het gevolg daarvan zou zijn, dat be paalde Nederlandsche exporteurs door Duitsche instanties zouden kun nen worden aangewezen, zoo had ver dachte o.a. betoogd. Hij had daaraan nog toegevoegd, dat de exporteur, die door hem zou worden geholpen, een bijdrage moest geven voor partij, ook concurrenten hadden dragen toegezegd. De exporteur ten slotte op het aanbod van dachte ingegaan, en had toegezegd, een bedrag van 150 te zullen gi- reeren. Twee zoons van den exporteur had den hun vader na diens conferentie met verdachte den raad gegeven, om, alvorens tot de geldzending over te gaan, informaties in te winnen om trent A., zoowel de exporteur als een zoon van dezen werden als getuige ge hoord en verklaarden, dat verdachte zich had voorgedaan als iemand, die relaties had met Duitsche instanties en dat zij den indruk hadden gekregen, dat hij hun daarvoor van dienst kon zijn. Er zou een regeling worden ge troffen, waardoor de oude exporteurs in de eerste plaats weer in aanmer king zouden komen voor opdrachten. Verdachte had nadrukkelijk gezegd: Voor wat hoort wat, en om een bijdrage verzocht. Bij informatie op het Duitsche consulaat was echter gebleken, dat men daar van verdach- tes relaties niets afwist. Ook kwam men te weten, dat hij geen gouwlei der van de door hem genoemde par tij was. De exporteur had op grond van de verkregen inlichtingen geld afgezonden. De heer K.A.D., ambtenaar Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale hier ter stede, verklaarde in antwoord op door den president tot hem gerichte vragen, dat na 1 Octo ber 1939 practisch geen mogelijkheid bestond, dat bepaalde personen ten aanzien van den export zekere privi leges konden verkrijgen, omdat na dien datum aan lederen belangheb bende een bepaald contingent werd toegewezen. In zulk een afgebakend contingent voor hoofdproducten ver schuivingen tot stand te brengen, was toen niet mogelijk. Verdachte hield staande vele rela ties in Duitschland te hebben, al waren die niet beslist van officieelen aard. Hij had zich geruimen tijd bezig gehouden met het tot stand brengen van een betere exportorganisatie, waardoor wantoestanden uit den weg zouden worden geruimd. Als tegen prestatie voor zijn bemoeiingen zou den de exporteurs een bijdrage geven uit de winst van hun „meerexport” voor de partij. A. zou aan zijn rela ties mededeeling doen van het feit, dat deze steun inderdaad werd ge geven. Dat zou dan voor hen een aanbeveling zijn. De tegemoetkoming zal worden uit betaald op de gewone uitbetaling»* dagen in de week van 29 Septembef tot 5 October a.s. De ondersteunden dienen zelf voor het doen maken van de foto’s zorg ta dragen. Morgen zal het de eerste dag zijn, dat een gedeelte van de inwo ners van ’s-Gravenhage tusschen 8 uur v.m. en 6 uur n.m. in de daar voor aangegeven ge bouwen hun distribu- tie-stamkaarten (ev. bewijzen van Neder landerschap niet ouder dan een jaar), geldig kunnen laten maken tot voorloopig identi. teitsbewijs. BEVALLEN: W. Brouwer geb. Montenij, z. J. F. Weber geb. Heuvelink, d. - H J. Hoogenhout geb. Koome, z. M. van Veen geb. Knaap, d. M. van Zuijlen n geb. Kneteman, z. OVERLEDEN: G. van Veen, geh. metG. Havenaar, 44 j. D. J. Vermeer, 20 1. -* N. Verwoert, 68 j. Tammo BeishulzeH 5 mnd. Daaruit bleek, dat het kruis een werk stuk was uit het jaar 1860, vervaardigd <Joor den heer Gerard Bartel Brom, groot vader van de huidige eigenaars der edel- smidse, die in 1856 de Utrechtsche kunst- werkplaatsen Brom gesticht heeft. Het kruis is van verguld brons, bezet met half-edelsteenen, versierd met vijf email-plaquettes. Een dezer email-plaquet- tes was echter bij het terugvinden op de Sterrenwacht niet meer aanwezig, evenmin als het geciseleerd bronzen corpus. Toen de heer Brom deze gegevens had geveri fieerd, wist hij ook, dat het kruis afkom stig moest zijn uit de Kathedrale Kerk te Utrecht. Het stond daar, tot Dinsdagavond j.l., geplaatst in de midden-nis van het Sacra- ments-altaar; het rustte in een gegoten bronzen voet, boven het Tabernakel; deze voet echter was niet medegenomen. Voorzien van deze gegevens begaf een der heeren Brom zich naar den koster van de Kathedrale Kerk, den heer Buijl, en in formeerde daar of er in de kerk niets gemist werd. Toen de koster hierop bevestigend ant woordde en mededeelde, dat het kruis van het Sacramentsaltaar vermist werd, kon de heer Brom het geruststellende antwoord geven, dat het kruis reeds teruggevonden en herkend was. Een groote teleurstelling bleef echter het feit, dat het corpus van het kruis verwij derd was en dat men nog niet kon zeggen, w daarmede was gebeurd of waar zich d „evond. Tijdens het onderhoud toonde de koster den heer Brom o.m. den voet, waarin het kruis gi Na d den heer Houtgast met het resultaat van zijn onderzoek in kennis Besloten werd de politie van de vermis sing en terugvinding op de hoogte te stel len. Aan het politiebureau te bevragen des morgens van 9 tot 12 uur: een zilverbon, een portemonnaie met inhoud, een stuk dekzeil, een manchetknoop, een kraag een slot met twee sleutels, een Lipssleutel een damesregenmantel. een regenjas, een da- mestasch. met inhoud, twee fietsen, een bril, een rekenboekje, een sleutel een zak waschgoed. een jongensriem, een koppel riem. een schooltasch. een badcostuum met handdoek en schoentjes, een wieldop van een auto, een hamertje, een rijwielslot met met de voordracht van B. en W. De voor- ketting, een damesschoen. Voorts een poes. De heer Batelaan tot directeur van het gasbedrijf hsatioenid. Onder voorzitterschap van den loco-bur- gemeester, den heer L. C. de Koning, kwam de raad dezer gemeente gistermid dag in openbare vergadering bijeen. Het voorstel om een gedeelte van de kosten verbonden aan door den secretaris-gene- raal van Sociale Zaken goedgekeurde wachtgeldregeling voor rekening van de gemeente te nemen, werd z.h.s. aange nomen. Zonder hoofdelijke stemming werd voorts beslotentot grondafstand langs de Stompwijksche Vaart aan de provincie Zuid-Hoïland, ten behoeve van de ver betering van den provincialenweg Zoeter- meer-Leiden, tot wijziging in het uitbrei dingsplan der gemeente, tot wijziging van het werkliedenreglement, tot wijzi ging van de bouwverordening, tot wijzi ging van het aflossingsplan eener hypo thecaire geldleening en tot vaststelling van de bedragen bedoeld in art, 55ter der Lageronderwijswet 1920. Vervolgens komt aan de orde de benoeming van den di recteur van het lichtbedrijf. De heer Blokland stelt voor niet no. 1 maar no. 2 te benoemen De heer Willemse is van meening, dat beide personen de noodige bekwaamheid bezitten en zal daarom geen invloed uitoefenen op de stemming. Op een vraag van den heer Kerkhof, deelde de voorzatter mede dat de heer Batelaan. no. 1 van de voordracht, het maximum salaris zou krijgen, waarop de heer Wil lemse mededeelt, dat de heer Thijssen, no. 2 van de voordracht, met het mini mum begint. De heer Koerts kan zich vereenigen Door de c r i si s a m b te na r en zijn bij van v. B., alhier 8 zakken tarwe in beslag genomen, welke niet gedekt vervoerd waren. De tarwe werd naar het politiebureau overgebracht, terwijl tegen v. B. proces-verbaal is opgemaakt Woensdagmiddag reed een vracht auto te Drachten achteruit. De bestuur der zag niet, dat achter de auto een juffrouw met een kinderwagen stond, waarin een tweejarig kind zat. De kin derwagen werd onder de auto plat ge drukt, waarbij het kind om het leven kwam. Requisitoir Mr. Rouffaer, het O.M. waarne mend, meende, dat het aan verdachte ten laste gelegde strafbare feit wet tig en overtuigend was bewezen door de verklaringen van de getuigen en van die van verdachte zelf. Verdach te’s voorspiegelingen misten eiken reëelen grondslag. Wegen poging tot oplichting eischte het O.M., daarbij rekening houdend met verdachte’s antecedenten, ge vangenisstraf voor den tijd van zes maanden. Verdachte hield een uitvoerig be toog, waarin hij critiek uitoefende op z.i. onhoudbare toestanden op het ge bied van den uitvoer van tuinbouw- prpducten en naar voren bracht, dat hij inderdaad iets voor de kleine ex porteurs te Berlijn zou hebben weten te bereiken. Hij had gemeend aan zijn bemoeiingen meer kracht te kun nen bijzetten, wanneer hij er op kon wijzen, dat de betrokken exporteurs een partij als de N.S.N.A.P. steunden. Mevr. mr. Broekhuyzen voerde als raadsvrouwe van verdachte aan, dat het opzet tot oplichting niet was ko men vast te staan. Verdachte heeft ernstige bedoelingen gehad, terwijl vóór 1 April 1940 de mogelijkheid om buiten de hoofdproducten om bevoor- deeling te verkrijgen nog bestond. De bemoeiingen van verdachte dateerden van October 1939. Pleitster conclu deerde tot vrijspraak. Uitspraak 3 October. Voor hen, die morgen aan de beurt zijn, ves tigen wij er nogmaals de aandacht op, dat de distributie-stamkaart de handteekening moet dragen van den houder of de houdster. Tevens dient men een goed- gelijkend portret van 3% bij 4% c.m. mee te brengen. Alleen zij, wier namen met de neven staande letters aan vangen, moeten zich morgen op de daarvoor aangegeven plaatsen aanmelden. Zij, die morgen niet hun identiteitsbewijzen halen, zullen niet op andere dagen in de gelegenheid worden gesteld zulks alsnog te doen. Voor ouden van dagen en gebrekkigen zal I nog een aparte regeling afkomen. Felle brand in een opslagruimte te Bussum Gistermiddag wilde de bloemenhande- laar de Jager in de groote opslagplaats van bloemen, onder zijn winkel aan den Huizerweg te Bugsum een gedeeltelijk ge demonteerd motorrijwiel verplaatsen. De loshangende draden van de accu maakten daarbij met elkaar contact en plots sloeg uit den motor een groote vlam. De heer de Jager liet van schrik den motor val len, met het gevolg, dat in een oogwenk het geheele motorrijwiel in brand stond. Toen hij met zand de vlammen wilde dooven, stond de groote opslagruimte in lichter laaie en vonden de vlammen haar weg reeds naar buiten, waar zij winkel en woonhuis bedreigden. De vrijwillige brandweer, die aanvankelijk met een groep arriveerde, rukte spoedig met het geheele korps uit, daar uitbreiding in dit winkelblok door den sterken wind niet denkbeeldig was, De brandweer tastte zoowel aan den voorkant van den winkel als aan den ach terzijde van de opslagruimte, de vlam men aan; deze trokken toen reeds door het trapgat naar de boven den winkel gelegen woning. Zij wist uitbreiding te voorkomen. De opslagruimte brandde ge heel uit. Winkel en woonhuis kregen be halve eenige brandschade belangrijke wa terschade. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG Op 10 December j.l. had ter hoogte van den Lange Kleiweg onder Rijswijk een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een wagentje, waarin een kleine jongen was gezeten. Het voertuigje werd geheel versplinterd en het jongentje kreeg door het on geval zulk een hevigen zenuwschok, dat het aan de gevolgen daarvan is overleden. De bestuurder van de auto, de bakkersknecht G. P. V. uit. Hille- gersberg, die geen rijbewijs bezat, was, ondanks het feit, dat een met hem meerijdend militair hem op de botsing had gewezen, doorgereden. Zelfs op een omroep per radio had hij later niet gereageerd. Vooral door de be moeiingen van den militair was het, eenige dagen na het ongeval, gelukt den roekeloozen bestuurder op te spo ren. Deze had zich thans voor den strafrechter te verantwoorden. Daar hij inmiddels in Duitschland was gaan werken, was hij niet verschenen. Bij verstek eischte het O.M., waar genomen door mr. Rouffoer, na getui genverhoor drie maanden gevangenis straf met ontzegging van het recht om een motorrijwiel te besturen voor den tijd van één jaar, tegen verdachte. Uitspraak 3 October.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6