PLANETARIUM Haagsche Courant van Vrijdag 20 September 1940 „Nieuwe orde” in het verleden Bfi j Teekenstudies. den Haagschen Dierentuin BINNENLAND EEN MERKWAARDIG DRIETAL in o Haagsche politie-agenten in DERDE BLAD, PAGINA 1. 1 f 0^0' Ju i De Nederlandsche Unie Ge Engelsche bommen Het politiek verval. Sigaren en sigaretten Met ingang van heden DE GEBOORTE VAN HET CHRISTELIJK EUROPA absurde De hei- idealen dezelfde De nieuw aangestelde Haagsche politie agenten, die nog in opleiding zijn, moeten o.a. over voldoende kennis der stad beschikken. Hiervoor is een eerste vereischte, dat zij voldoende op de hoogte zijn van de ligging der open- die den het bare gebouwen. In verband hiermede worden zij onder deskundige leiding in diverse ploegen de stad ingestuurd om aan de hand van een schriftelijke order diverse belangrijke punten op te zoeken. (Polygoon) tot de maan tot Jupiter tot Saturnus 363 000 km 630 000 000 km 1 268 000 000 km Verzoek om een ordedienst De Nederlandsche Unie deelt in haar weekblad De Unie mede, dat zij eind Augustus aan den Rijkscommis- saris verzocht heeft een ordedienst te mogen oprichten. Christendom en heidendom het laatste roemlooze tijdperk het West-Romeinsche rijk diep zedelijk verval, van den godsdienst Met ingang van heden is de opneming in den Opbouwdienst voor gedemobili seerde militairen voor onbepaalden tijd opgeschort. In verband hiermede is zoowel de verplichte als de vrijwillige inschrij ving voor den Opbouwdienst tot nader order gestaakt. De leerlingen van de Haagsche Academie voor Beeldende Kunsten maken ‘studies in den Haagschen Bierentuin, Bij de leeuwenkooi, welke een geliefd onderwerp is. .(Polygoon) Nu was langzamerhand de tijd geko men, dat het aanschijn der aarde ging veranderen. Nog was het heidendom niet overwonnen, nog kwamen er kerk- vervol^rs, maar onder Constantijn kwam de kerk uit de Catacomben en begon zij haar openbare werkzaamheid. Het antieke heidendom was aan het verdwijnen, het nieuwe Europa werd geboren en verrees op de puinhoopen van het verleden. Het is een uiterst smartelijke en lang durige geboorte geweest, deze eerste worsteling van het Christelijk Europa, waarbij het ging om zijn ontstaan. (Nadruk verboden.) Opneming in den opbouwdienst voor gedemobiliseerden stopgezet kon wor- algemeene ook het programma verzorgt. Lopik heet voort- aan Hilversum I, Jaarsveld Hilver sum II, Kootwijk blijft Kootwijk, meldt de „Radio Bode”. De persberichten (A.N.P.) worden uitgezonden op Hilversum I en II en wel op werkdagen te 8, 12.45, 17.15, 19, 20 en 20.55 uur. Op Zondagen ver valt de uitzending van 19 uur. De sigaretten Met betrekking tot de vraag: waar blijven toch de sigaretten? deelt de Tel. verder mede, dat de verklaringen van autoriteiten en belanghebbenden, kort samengevat, op het volgende neer komen: In de eerste plaats moet worden vastgesteld, dat, wanneer omtrent een artikel ook maar het gerucht de ron de doet, dat het wel eens schaarsch zou kunnen worden, de prijzen oploo- pen en de voorraden op mysterieuze wijze verdwijnen. Is er van een be paald product ook slechts een frac- tioneel tekort, dan zal de gewone koo- per de neiging krijgen meer in te slaan dan gewoonlijk. Op deze wijze wordt het tekort kunstmatig vergroot, waar door de toestand ongunstiger lijkt dan hij is. Een wijziging in dezen toestand zal eerst intreden, wanneer de aanvoeren grooter zijn dan de consumptie. Dit is dan ook de reden, dat het rijksbureau voor tabak den sigaretten fabrikanten toestemming heeft ver leend, de productie, die aanvankelijk was bepaald op 120 pCt. van den om zet over 1939, tot het maximum op te voeren. Hoe was nu de verdeeling van deze 120 pCt., die gedurende de jongste maanden de fabrieken heeft verlaten In de eerste plaats moest een ge deelte gereserveerd blijven voor de Duitsche weermacht. Voorts kreeg de „Tel.” verneemt, staat het echter nog niet vast, dat deze verhoo- ging die ver uitgaat boven de op centen op den accijns welke per 15 September van kracht zijn geworden ook inderdaad tot stand komt. De fa brikanten hebben een uitvoerige moti- veering ingediend bij het bureau Prij zen van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, dat dit rap port in studie heeft. Hierin wijzen zij op hun gestegen onkosten en in het bijzonder op de op- geloopen prijzen van ruwe tabak, ter wijl tevens als grond van de prijsver- hooging wordt aangevoerd, dat men een wachtgeldregeling voor d^ arbei ders in het leven wil roepen voor het geval te eeniger tijd op grond van de voorraadpositie der ruwe tabak, een gedeeltelijke of algeheele stopzetting der productie onder de oogen gezien zou moeten worden. In de tot dusver geldende prijzen was een loonsverhooging voor de siga renmakers, die reeds in Maart j.l. was ingegaan, nog niet gecalculeerd. Het fonds voor een wachtgeldregeling nu zou tot stand moeten komen door den arbeiders opnieuw een loonsverhooging van 5 procent toe te kennen, die door de arbeiders in haar geheel in het fonds zou moeten worden gestort. Van hun kant zouden de fabrikanten even eens 5 procent van het loon in ge noemd fonds storten, zoodat een to tale stijging van het loon met 15 pro cent op de nieuwe prijzen zou komen te drukken, ongeacht de gewijzigde grondstoffenprijzen en andere kosten. Fabrikanten berekenen dan ook, dat zij met de voorgestelde sigarenprijzen, vooral in de duurdere soorten, slech ter uitkomen dan met de oude. Op basis van bovengenoemd rapport zou den zij, naar aan genoemd blad werd medegedeeld, evenwel de garantie kunnen geven, dat de kwaliteit op peil zal blijven. De moeilijkheid zit ook hierin, dat prijsverhoogingen voor rookartikelen veelal slechts met sprongen tot stand Eerlijke verdeeling Blijkens prijscouranten, door de si garenwinkeliers van verschillende fa brikanten ontvangen, hebben deze laatsten de bedoeling om, naar aan leiding van de op 15 September inge gane accijnsverhooging, de sigarenprij zen als volgt vast te stellen De sigaar van 3i cent wordt 4J cent, die van 4 cent komt op 5 cent, die van 5 cent op 6, die van 6 cent op 8, die van 8 cent op 10, die van 10 cent op 12, die van 12 cent op 15 en die van 15 op 1& cent. De prijsVerhooging voor de senop- tas zou dan als volgt worden die van 2J cent worden 3 cent, die van 3 cent 4, die van 3i cent 4J, die van 4 cent 5 en die van 5 worden 6 cent. Naar de In politiek opzicht begin het verval tegen het einde van de derde eeuw. De geweldige inspanning van den oorlog tegen de Marcomannen bewees, dat het rijk reeds veel van zijn vroegere kracht had ingeboet. Door de daling van het geboortecijfer en de, door de talrijke oorlogen, groote sterfte van mannen moest de verdediging grootendeels wor den toevertrouwd aan hulptroepen, die uit de overwonnen volkeren gerequi- reerd werden. Op zichzelf was dit niet zoo erg, want over het algemeen waren deze hulptroepen trouw aan den Ro- meinschen Adelaar. Erger was, dat na den oorlog met de Marcomannen groote groepen bar baren werden uitgenoodigd, om zich in onbewoonde gedeelten van het rijk te gaan vestigen, om zoodoende de be volking op peil te houden en er frisch bloed in te brengen. Deze georganiseer de volksverhuizingen beteekenden een vreedzame penetratie, waardoor de eenheid kunstmatig bewaard bleef. Maar zij beteekenden ook een steeds meer inboeten van het Romeinsch op pergezag. De hoogste posten kwamen op den duur in handen van deze „volksvreemden”, ja er waren onder de keizers van de derde eeuw zelfs een Syriër, een Arabier en een Afrikaan. Om de zuiverheid van het ras bekom merden de oude Romeinen zich al heel weinig! Reeds in de derde eeuw scheen de val van het Imperium nabij. De druk der Barbaren op de lange en zeer on voldoende beschermde grenzen nam steeds toe. De Goten trokken plunde rend door den Balkan, de Krim, de kustgebieden van de Zwarte Zee en Klein Azië. De Franken vielen Spanje binnen, de Alemannen verwoestten de Rhone- en de Povlakte, Antiochië werd herhaaldelijk veroverd. Keizer Aurelianus slaagde er echter in, de rust te herstellen en door ver enging der grenzen de verdedigingslinie te versterken. In den tijd van Constan tijn den Groote telde het rijk ongeveer 70 millioen inwoners, maar de grootste sterkte van het leger bedroeg slechts 650.000 man, hetgeen absoluut onvol doende was, om aan de stormloopen der barbaren, die omstreeks 375 het begin vormden van de Volksverhuizing, het hoofd te bieden. Dat het rijk er desondanks nog langer dan een eeuw in slaagde stand te hou den is voor een zeer groot deel te dan ken aan het werk van Diocletis^us, den beruchten despoot en Christenvervolger en Constantijn den Groote, die hem na een tijd van twisten opvolgde. kunnen komen, daar nu eenmaal niet voor eiken prijs een banderolle be staat. Fiscale overwegingen hebben er bijvoorbeeld reeds toe geleid, dat de l cents-sigaret geheel van de markt zal verdwijnen. De goedkoopste siga ret zou, naar verluidt, 22 cents per 20 stuks gaan kosten. Bij dit alles dient men te beseffen, dat sigaren nergens ter wereld zoo goedkoop en zoo goed werden gerookt als in Nederland. Voor velen zal de voorgestelde verhooging niettemin be- teekenen, dat zij iets minder moeten gaan rooken. Daar zit echter ook nog een lichtzijde aan: wij doen langer met onze voorraden. Centrale sociale dienst in voorbereiding Voorts meldt De Unie, dat de lei ding van De Nederlandsche Unie van meening is, dat het op haar weg ligt, het initiatief te nemen om te komen tot een centrale maatschappelijke or ganisatie, die in den meest uitgebrei- den zin des woords de nationale hulp- verleening zal leiden en, waar noodig, deze zelf ter hand nemen. Hierbij sta duidelijk voor oogen, al dus het blad, dat een dergelijke Cen trale Sociale Dienst zonder medewer king van overheidswege weinig kans van slagen heeft. Het is echter nood zakelijk, dat het initiatief voor dezen dienst uit het volk zelf voortkomt en dat de overheid zich beperkt tot het geven van een sanctie. Tevens zullen, waar velerlei overheidsinstanties van ouds op het arbeidsveld der maat schappelijke hulpverleening werk zaam zijn, door deze medewerking van de overheid ook deze instanties in de samenwerking opgenomen be- hooren te worden. In zooverre is de medewerking der overheid onmis baar. Anderzijds zal, dank zij het feit, dat De Nederlandsche Unie geen partij is in den ouden zin van het woord, doch een beweging, die terwille van de ver sterking en de hernieuwing onzer volksgemeenschap en van onze Neder landsche volkskracht, uit ons Volk zelf voortsproot, en door ons Volk in al zijn geledingen gedragen wordt, op de medewerking van alle in ons land werkzame actieve krachten gerekend kunnen worden, en temeer, daar de Centrale Sociale Dienst een zelfstan dig instituut zal zijn, dat naast De Nederlandsche Unie mogelijkheid tot aller samenwerking tot practischen maatschappelijken opbouw zal geven. Het initiatief van de leiding der Ne derlandsche Unie kan echter een ze kerheid vormen voor allen, die deze wenschen, dat in deze organisatie het Nederlandsche Volk aan zichzelf zal arbeiden en dat hier een echt Neder landsche daad verricht wordt. Den Centralen Socialen Dienst wordt een drieledige taak toegedacht: a. de bestaande organisaties tot een effi ciënte samenwerking brengen; b. de werkzaamheid van deze organisaties activeeren, uitbreiden en aanvullen, en c. waar noodig zelf de werkzaamheid ter hand nemen. DE ONDERGANG VAN HET OUDE ROMEINSCHE RUK Nu in dezen tijd zooveel gesproken wordt over de „Nieuwe Orde”, is het belangwekkend, eens iets te vernemen over nieuwe ordeningen in het ver leden. Want ook toen is het probleem van een nieuwe orde dikwijls gesteld, zij het. dat de ordening in de huidige maatschappij veel en veel dieper in grijpt en een totalen ommekeer in de verhoudingen teweegbrengt. Een om mekeer, die zich in sommige landen reeds voltrokken heeft, terwijl hij in andere in het stadium van ontwikke ling verkeert. Na elke periode van groote oorlogen Is er een andere ordening gekomen, in de verwachting van een langdurig tijdperk van rust en vreedzame ont wikkeling der wereld. Wij wijzen b.v. op de groote volks verhuizing en de daaruit voortkomen de ontwikkeling van het Middeleeuw- sche Europaop de Kruistochtende Hervorming en de daarop volgende eeuw van strijd, welke eindigde met de nieuwe orde, die door den Westfaal- schen Vrede van 1648 werd geschapen op de Fransche Revolutie en de Napo leontische oorlogen, welke het nieuwe Europa van 1813 tevoorschijn riepen en tenslotte op onzen eigen tijd en het streven naar vernieuwing, dat begon met den Wereldoorlog, maar zijn eigen lijk aanknoopingspunt vond in het Ver drag van Versailles. De nieuwe orde, die toen tot stand kwam, is gebleken, het tegendeel te brengen van rust en vrede en van daar dat nu de oorlog opnieuw is los gebarsten, om tot een definitieve rege ling te geraken, welke eindelijk de vol doening van een oprechten vrede zal moeten brengen. Cursus voor kapiteins en stuurlieden ter koopvaardij De Vereeniging voor de Zeevaart organiseert een cursus voor kapiteins en officieren ter koopvaardij, Sie door de huidige omstandigheden geruimen tijd binnengaats moeten blijven. De cursus, die waarschijnlijk zal worden gehouden in een der lokalen der Ge meentelijke Zeevaartschool te Rotter dam, zal een aantal leervakken omvat ten, welke voor de practijk van groot belang zijn. Het is gebleken, dat velen der be trokkenen het denkbeeld toejuichen de theoretische grondslagen van hetgeen zij in de practyk reeds zoovele jaren beoefenen, nog eens op te halen, zoo dat te verwachten valt, dat deze cur sus (de deelneming is kosteloos) in den smaak zal vallen. Bijzonderheden over het programma en de plaats, waar men zich kan opgeven, volgen spoedig. Nieuwe zendtijdregeling gaat 14 October in De nieuwe 415 meter-zender te Lopik zal 14 October in gebruik worden ge nomen. Van dien datum af is het on der volgende uitzendschema vastge steld: lo. Er wordt uitgezonden over drie zenders, n.l.: a. Lopik 415 m.; b. Jaars veld 301 m.; c. Kootwijk 1875 m. De programma’s, uitgezonden via Lopik 415 m., worden aangekondigd met „Nederlandsch programma”, via Jaarsveld en Kootwijk met naam van de vereeniging, die op den duur geen stand houden, doch de Romein vroeg zich niet af, waar al zijn weelde vandaan kwam. De legioe nen zorgden ervoor, dat de gelden naar Rome stroomden. Ondernemingsgeest bezat de Romein evenmin, omdat het immers niet noo dig was een zaak te ondernemen en risico’s te dragen. Wat verkwist werd, werd niet meer aangevuld en er werd slechts gedacht aan het heden, niet aan de toekomst. Pluk den dag! Er bestond geen credietwezen en geen industrie van beteekenis, zoodat econo mische tegenslag niet den hersteld. Door de verslapping verminderde krijgszuchtige karakter van weleer en zoo waren de omstandigheden gunstig voor het welslagen der invallen van krachtige natuurvolken, die tijdens de Groote Volksverhuizing het Romein- sche wereldrijk ineen deden storten, althans het voornaamste en meest Europeesche deel daarvan. Uit het voorgaande is al wel duide lijk geworden, dat de ontbinding niet ineens kwam, maar het onvermijdelijke besluit was van een langdurig verwor- dingsproces, waaraan verschillende fac toren meegewerkt hebben. Wat ge zult zien, is dus geen botsing. Verre van dat. De maan gaat iusschen de aarde en die beide planeten door. Morgen-, Zaterdagavond, zal de maan om 21.52 opkomen. Jupiter en Satur nus zijn dan reeds verschenen, want de maan zal dan een flink stuk links van Jupiter en Saturnus staan. Inmiddels zult ge de maan dankbaar zijn, want zij heeft u den weg gewezen. Ge weet nu, waar de planeten Jupiter en Saturnus staan. En ik twijfel niet, of ge zult voortaan geen onbewolkten avond voorbij laten gaan zonder even een blik te werpen op dat allermerk waardigste tweetal. Zij bieden ons dit jaar een zeldzaam schouwspel, een reeks van verschijnselen, die onderden naam „groote conjunctie” wordt sa mengevat. Deze verschijnselen worden u in ons Planetarium getoond. Het be gon reeds in begin Augustus en het laatste bedrijf van de groote conjunc tie wordt in de tweede helft van Fe bruari gespeeld. Wanneer ge nauwkeu rig op Jupiter en Saturnus blijft letten, zult ge er getuige van zijn, dat zij voortdurend hun standen wijzigen. Nu staat Jupiter links van Saturnus. In November zal Jupiter vlak boven Sa turnus staan. Tn December ziet ge Ju piter rechts van Saturnus hun glans begint dan te tanen. R. Geringe schade op verschillende plaatsen Vanochtend vroeg om ongeveer kwart voor vijf zijn Engelsche bom men neergekomen op een veld ge naamd de Brembosch, een gehucht gelegen tusschen Roosendaal en de Belgische grens. Vier brisantbommen kwamen tot ontploffing en maakten groote gaten in den grond, waarvan negen met een middellijn van acht me ter. Van de tientallen brandbommen, welke werden uitgeworpen, kwam er niet een tot ontbranding. Enkele rui ten werden vernield van in de nabij heid gelegen boerderijen van den land bouwer J. van Eekelen en van de we duwe Back. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Gisternacht zijn op het land van den heer A. Meyer aan den Middenweg te Anna Paulowna vijf explosieve bom men geworpen, waarvan een in een sloot weggleed en niet ontplofte. Bo vendien kwamen er nog achttien brandbommen neer en ook hiervan kwamen er twee niet tot ontbranding. De schade aan de te velde staande aardappelen en koolraap is niet groot, die aan de bloembollen van iets meer beteekenis. Ook de verdere schade is gering. Ten huize van den heer D. Ko- ning sloeg een scherf door een asbest- plaat en bij den heer A. van Duin sneuvelde een ruitje. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Met het oog op de niet ontplofte bommen zul len er waarschijnlijk waarschuwings borden geplaatst worden. Gistermiddag is een drietal bommen buiten de kom der gemeente West- kapelle gevallen. Een sloeg een trech ter van zes meter, de beide andere waren lichter. De materieele schade is gering, aangezien op de plaats, waar de bommen neerkwamen, de oogst reeds binnen was gehaald. Gisternacht is onder de gemeente Veere door Britsche vliegers een aan tal tijdbommen neergeworpen, welke alle in het weiland aan de overzijde van het kanaal zijn neergekomen. Er werd geen schade aangericht. Hedenavond komt de maan om 21.20, dus tegen half tien, op. Zij wordt he denavond op den voet gevolgd door de twee planeten, die dit jaar in het brandpunt van de belangstelling van eiken sterrenvriend staan. Het zijn de planeten Jupiter en Saturnus, die ons dit jaar het zeldzame schouwspel van een drievoudige conjunctie te zien ge ven. Met de maan vormen Jupiter en Sa turnus een merkwaardig drietal, dat ongetwijfeld uw aandacht zal boeien en misschien zelfs angstige gevoelens bij u zal opwekken. Want in den loop van den avond zult ge de maan steeds dichter bij Saturnus zien komen, vreest een botsing. Doch laat ik u ver tellen, wat er te zien zal zijn. Als de maan opkomt, staat zij zoo laag, dat ge haar alleen kunt zien, wanneer ge buiten staat en vrij uit zicht op den oostelijken horizon ge niet. Later staat de maan hooger aan den hemel, doch dan moet ge bin nenshuis zijn. Geen bezwaar. Er is wel een raam dat op het Oosten ziet. Aanvankelijk zult ge Jupiter, Satur nus en de maan vrijwel op één lijn zien staan. Saturnus iets ter rechterzijde boven de maan en Jupiter iets ter rechterzijde boven Saturnus. De pla neet Jupiter zult ge het duidelijks^ zienzijn glans kan het felle maan licht glansrijk weerstaan. Saturnus bezit een zwakker schijnsel. En juist voor Saturnus zult ge be ducht zijn. De afstand maanSatur nus wordt al kleiner en kleiner, maar.tenslotte ook Weer grooter. Ge zult een zucht van verlichting wil len slaken. Uw ongerustheid is echter volkomen ongegrond. De maan staat aan den hemel weliswaar vlak bij Saturnus, maar in de ruimte zijn zij door een afstand van millioenen kilometers gescheiden. Ge kunt nu eenmaal geen afstandsverschillen inde sterrenwereld zien. Maar ze zijn er wel. Hedenavond bedragen de afstan den van de aarde In van het West-Romeinsche rijk was er een diep zedelijk verval. De invloed van den godsdienst werd steeds geringer. De leer van het boven natuurlijke verloor haar vat op het volk, dat op het laatst niet meer ge- looven kon in een tot het opgevoerde godenaanbidding. densche góden waren geen meer, maar idolen, die met zonden en gebreken behept waren als de menschen. Voor dergelijke góden kon men geen eerbied meer hebben. Toen het eenmaal zoover was, dat de godloosheid gemeengoed geworden was, kwam weldra de goddeloosheid. De remmen, die de groote massa nog tegengehouden hadden, waren opge heven en het gevolg daarvan Was een hand over hand toenemende zedeloos heid, want wat zou men zich nog be kommeren om wetten en menschelijk- heid als met het leven alles ophield Daarom was het devies pluk den dag, de logische consequentie voor een menschdom zonder bovenaardsche idea len. Dat hierbij de sterksten en de rijksten het meest genoten, spreekt vanzelf en ook, dat het gevolg was de diepste ellende voor de armen en slaven. In deze maatschappij was het op komende Christendom van de grootste Spciale beteekenis, omdat het ’t Gods besef deed herleven en daardoor de laagste klassen ophief uit de ellende van haar bestaan, terwijl het aan het leven der hooger op de maatschap pelijke ladder geplaatsten weer inhoud en doel gaf. Een der sprekendste symptomen van den ondergang der heidensche cultuur was de .jpodeme” geesel der geboortebeperking, in de geschiedenis van alle beschavingen een bedenkelijk verschijnsel, omdat de geboortebeperking leidt tot verzwak king van volk en individu en tenslotte tot volkomen ondergang. Financieel-economische fouten Een ander symptoom was de voort durende devaluatie van de munt, welke een algemeene verarming tengevolge had. Deze begon bij de kapitalistische klasse en werkte daarna door in alle lagen der bevolking, terwijl de mid denstand geruïneerd werd. De waardeverminderingen van de munt in het oude Rome werden ver oorzaakt door een volslagen gebrek aan economisch inzicht. Het heele produc- tie-apparaat der aan Rome onderwor pen wereld was er slechts op gericht, om de heerschers te verrijken. De be lastingen waren zóó hoog, dat zij aan de afhankelijke volkeren slechts toe stonden, om voor zichzelf het aller- noodigste te fabriceeren, terwijl al het overige naar Rome ging, dat zelf niet produceerde, doch alleen maar consu meerde. Een dergelijke roofbouw kon. Het is interessant enkele van die perioden, waarin een „nieuwe orde” werd voorbereid, aan een nadere be schouwing te onderwerpen en wij zul len daarom de geestesverhouding van een viertal der genoemde tijdperken schetsen, n.l. den overgang van het oude heidendom naar het Christelijk Europa der Middeleeuwende Renais sance, tijd van geweldige gisting, welke de inleiding vormde tot den modernen tijdde achttiende eeuw, welke zulk een enormen invloed heeft uitgeoefend op de hedendaagsche wereld en het laatste tijdperk der geschiedenis, dat naar de huidige omwenteling geleid heeft z KT -

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9