VOOR DEN PUZZELAAR V W KUNST EN LETTEREN SPORT FILM EN BIOSCOOP O* Philharmonisch orkest uit Dresden HAAGSCHE COUKAM VAN ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1940 DERDE BEAD, PAG11NA 2 Elïffi ult en t/uiis Concert voor de Duitsche Weermacht Wijzigingen bij verordening vastgesteld Maatregelen op het gebied der Sociale Verzekering Inspecteur-generaal der Neder- landsche politik MARNIXHERDENKING TE LEIDEN Het heden verschenen „Verordeningenblad” De duurdere rookartikelen Toelichtingen inzake de nieuwe afkondigingen VAN DE HAAGSCHE CLUBS Onthulling van een gedenkraam in de Pieterskerk 7# Tz V7 s-o van een Verticaal: VOETBAL solygoon) moeten neerleggen, dat hij voor zijn genot wat meer zal moeten betalen. verordening (nr. 145) bij den bevoeg den directeur van politie (procureur- generaal) aangifte te doen. Deze aan gifte moet geschieden door inlevering van een bij den procureur-generaal ver krijgbare vragenlijst, die door de be trokkenen moet worden ingevuld als mede door inlevering van een ver mogensstaat. Over vermogensbestand- deelen der betrokken vereenigingen en stichtingen mag tot nader order slechts in het kader van het loopende zaken verkeer worden beschikt. Op overtre dingen der verordening zijn straffen gesteld. 1 leelijk bedrog 2 compagnon 3 in vrede (latijn afk.) 4 pronkten 5 mandje 6 meisjesnaam 7 bunzing 8 steen 9 vragen logeergasten 10 den lezer heil (latijn afk.) 11 de onbekende 12 receptenbox 20 richting 21 met de 23 dier 24 hoogstaande 26 vergezichten (Fr.) 27 de (Fransch) 28 bevestiging 29 hakkelen 30 meisjesnaam (afk.) 31 walm 36 de oudere (afk. om gekeerd) 42 een enkelen 43 schrijfgereedschap 44 het beste staal 45 voegwoord 46 oude taal van de hindoes 47 hap 48 als 24 verticaal 53 zomer (Fransch) 54 voegwoord 56 rivier in Nederland 57 halt 65 gegroet 66 als 38 horizontaal 67 echtgenoote 68 telwoord 70 voorzetsel 71 gij 73 ontkennend (Fr.) 74 lidwoord In de historische Pieterskerk te Leiden is hedenmiddag op plechtige wijze het feit herdacht, dat vierhonderd jaar gele den Philips van Marnix van Sint Alde- gonde het levenslicht aanschouwde. Naar aanleiding van de op 15 Sep tember ingegane tabaks-accijnsverhoo- ging hebben de fabrikanten, zooals ge meld werd, zich genoodzaakt gezien de prijzen van verschillende tabaksartike len te verhoogen. Gisteren ontleenden we in verband hiermede e.a. aan een artikel in de „Tel,”, waarin aan de hand van prijscouranten,, door de si garenwinkeliers ontvangen, een aantal prijsverhoogingen werd opgesomd. Ons is gebleken, dat deze opsom ming onvolledig is geweest en dat hier uit misverstand kan voortvloeien. Daar om meenen we goed te doen een korte aanvulling te geven. De sigaren van 3J, 4 en 5 cent zul len, in het algemeen gesproken, ver dwijnen, zoodat de goedkoopste kleine sigaar 6 cent zal worden. Alleen de senoritas zal in dit genre gehandhaafd worden en dan zal de goedkoopste ten minste 4 cent kosten. De prijs van de goedkoopste groote sigaar zal tenmin ste 8 cent bedragen. Volgens de prijscouranten zal de shagtabak gemiddeld 5 cent per half ons duurder worden en alle pijptabak tenminste 4 cent per half ons, hetgeen eveneens geldt voor de pruimtabak. Men geve zich er rekenschap van. dat wij hier slechts over sigaren en tabak in de lagere prijsklassen en dan nog in algemeenen zin hebben gespro ken. omdat het niet op onzen weg ligt te zeer in détails te treden. Een en an der dient slechts ter orienteering van den rooker, die zich bij het feit zal man, J waard. D. S. Terlaak speelt morgen thuis (Veur) voor de competitie tegen S V.C. met H. de Jong, A Jansen. W. Sloot, N Nolten. N. Smoor, A. Bakker, H. van Ballengooyen, J Rietveld. J Blom, W. Pierik, G. Batens. De roodbroe- Wij ontvangen van bevoegde zijde de volgende toelichtingen op het heden verschenen „Verordeningenblad” nr. 27: Wijziging rundveebesluit. Deze verordening (nr. 149) bevat een volledige vernieuwing van het crisis- rundveeljesluit 1934. De noodzakelijk heid is n.l. gebleken de in dit besluit vervatte teeltregeling voor rundvee op verschillende punten te wijzigen. Deze nieuwe regeling omvat in hoofdzaak het volgende Het is in beginsel verboden rundvee zonder identiteitsbewijs voorhanden te hebben. De identitietsbewijzen worden slechts aan diegenen verstrekt, die aan gesloten zijn bij de crisis-organisaties. Daardoor wordt bereikt, dat de vee houders voor het geval dit noodig mocht zijn aan het tuchtrecht van deze organisatie onderworpen zijn. De nadere bepalingen over identiteitsbewijzen worden uitgevaardigd door den secre- taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij. Vrijstelling van leges. Door deze verordening (nr. 146) van den secretaris-generaal van het depar tement van Binnenlandsche Zaken wor den afschriften van of uittreksels uit de akten van den burgerlijken stand, welke vereischt zijn voor de regeling der pensioenen van nabestaanden van gesneuvelde of vermiste militairen van de voormalige Nederlandsche land- en zeemacht, vrij Reeds betaalde teruggevorderd. Correspondentie voor Amerika Onlangs is bericht, dat corresponden tie voor Noord-, Midden- en Zuid- Amerika(uitgenomen de Engelsche, Fransche en Nederlandsche kolonieën), n.l. brieven, briefkaarten en ook druk werken, akten, monsters en gemengde zendingen, via Lissabon en van daar per Amerikaansche scheepsgelegenheid naar hun bestemming kunnen worden verzonden. Deze regeling wordt thans in zoo verre gewijzigd, dat alléén correspon dentie, welke het opschrift „via Lissa bon” draagt, via deze route wordt ver zonden. Alle andere’ gewone correspon dentie (ook drukwerken enz.) wordt via SiberiëJapan verzonden. De ver zending naar Amerika per luchtpost (alleen brieven en briefkaarten) is on gewijzigd gehandhaafd. Luitenant-kolonel de Koningh Door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is voor- loopig belast met de functie van in specteur-generaal der Nederlandsche politie, de kolonel der marechaussee A. W. de Koningh, die tevens voorloo- pig belast blijft met de functie van in specteur der marechaussee. Van be voegde zijde zal zeer binnenkort een toelichting op deze benoeming worden verstrekt. Wie er waren. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, commissaris der provincie Zuid-Holland, prof. dr. J. Huizinga, voor zitter van’ de Nederlandsche Academie van wetenschappen, afd. letterkunde en van leges verstrekt, leges kunnen worden Paraat speelt morgen op haar terrein aan den Leyweg resp. om 12 en 2 uur wedstrijden tegen elftallen van Oranje Blauw. Het H.V.V.-elf tal, opgeleid door den nieuwen trainer, den oud-Hercu- lesspeler ’Vijhe, zal morgen aldus uitkomen tegen UnitasDankelman, Gentis en Dei- bert, Exalto, Geuze en Bool, v. Steyn, de Villeneuve, Colthoff, Reidt en Roes. ken stellen hiertegen over: C. Roebroek, H. van Kesteren, J. Stam, A. van Es, J. Kranenburg, M. Peers, G. Meuleman, T. Kranenburg, H. van Es, J. Oorebeek, A. Metz. Morgen speelt de sportver- eeniging W B.B. op haar terrein aan den Fruitweg met twee elftallen wedstrijden tegen haar buurtgenoot Red Cocks. Er zijn voor de twee winnende elftallen elk een wisselbeker beschikbaar gesteld, welk- eigendom wordt na driemaal in successie of vijfmaal in het geheel ge wonnen te hebben. Deze wedstrijden worden tweemaal in een jaar gespeeld en wel vóór en na het campetitieseizoen. -H Niet de geringste roem van Marnix is, dat hij geldt als de dichter van het Wilhelmus. Het wetenschappelijk onder zoek der laatste jaren heeft weliswaar twijfel gewekt aan de juistheid van deze voorstelling en deze is sterk genoeg om ons volkslied te beschouwen als het werk van een onbekenden dichter. Maar het feit, dat men Marnix groot I genoeg achtte om schepper van air lied te zijn, bewijst de beteekenis, die men hem toekende. Aan den rand van onze gouden eeuw werkzaam is hij een der talenten, die op velerlei gebied de zaak van onze vrij- 1 heid en onze beschaving gediend heeft, levend in het begin van den opstand, I maakten de omstandigheden van hem I een der vormende krachten van ons Ne derlandsche volksbestaan. Hierna vond de onthulling van het Mar- 1 nix gedenkraam plaats. Deze geschiedde door de echtgenoote van den burgemees-1 ter, mevrouw S. A. W. van de Sande BakhuyzenGericke. Horizontaal: 1 drenkeling 13 als 2 verticaal 14 soepbestanddeel 15 vervoeging van lezen 16 ontkennend (Fransch) 17 dezelfde hoeveelheid (op recepten, latijn) 18 deel van het hoofd 19 slede 21 familielid 22 meisjesnaam (afk.) 24 rivier in Nederland 25 roman 29 tuurde 32 prijziger 33 gebakje 34 zomer (Fransch) 35 omroepvereeniging 37 boom 38 opgave 39 ijveriger 40 steen 41 steen 44 afval 47 rustplaats 49 generaal (afk.) 50 inwoner van Ierland 51 plaats in Gelderland 52 sommigen 55 twee 58 schakel Weber uitgevoerd. Daarna volgde Schumann’s vierde symphonic, terwijl het gedeelte na de pauze geheel in be slag werd genomen door de eërste van Johannes Brahms. Een in mu- zikaal-cultureel opzicht uitstekend ge kozen programma dus. De uitvoering van deze, de Duitsche muzikale ro mantiek op haar best vertegenwoordi gende meesterwerken, was voortreffe lijk en zooals men het trouwens van een zóó goed gedisciplineerd, vast en semble van beroepsmusici, onder lei ding van een ter zake kundigen, doel- bewusten, kunstzinnigen dirigent als van Kempen niet anders kon verwach ten. Een leider, die het rhythmische element naar den voorgrond brengt, doch tevens de melodische en harmo nische schoonheden van de hem toe vertrouwde werken tot haar recht weet te brengen, de groote lijnen vast houdend, zonder het détail te verwaar- loozen. De bijvalsbetuigingen uit de zaal, waarmee het in den loop van den avond crescendo ging, waren terecht geestdriftig gestemd. Het was een mooie avond, die, zooals zoovele an dere door „Kraft durch Freude” geor ganiseerde, ongetwijfeld het zijne zal hebben uitgewerkt in de richting van het doel, dat deze gemeenschap met haar cultureel belangrijke „Erziehungs- arbeit” zich voor oogen heeft gesteld. In de frontloge woonde Rijkscommis saris Seyss Inquart het con cert bij. Rede van prof. dr. A. A. Schelven Daarna sprak prof. dr. A. A. van Schel ven, de voorzitter van het comité over „Marnix als nationale figuur”. Spr. zeide dat aan een vlotte en algemeene herken ning van Marnix als nationale figuur naar zijn meening, verschillende dingen in den weg staan. Vooreerst stelt spr. de vraag of hij eigenlijk wel een Nederlander geweest is. Van afstamming was hij het misschien maar weinig, doch van inborst was hij het volkomen. En kan iemands afstam ming hoe gewichtig die ook is, in zulk een geval wel beslissend worden ge noemd? Omdat er ook Nederlanders zijn wier afstamming niets te wenschen over laat, maar wier Nederlandsch besef zich vergeefs laat zoeken, kan de spreker die vraag niet bevestigend beantwoorden. Met een korte beschouwing over het belang van bezinning op ons nationaal verleden met het oog op de taak, die ons, Nederlanders, straks in een heror- dend Europa zal wachten, en over de hoop op de toekomst, die deze ons vermag te geven, besloot spreker. Het collegium musicum „D. F. Scheur leer” onder leiding van Henri Geraedts zong vervolgens Psalm 138 vers 1 en 2 in de berijming van <VIarnix op muziek van J. P. Sweelinck. Rede van prof. dr. J. de Vries Hierna werd het woord gevoerd door prof. dr. J. de Vries, vice-voorzitter van het comité, die sprak over Marnix als let terkundige figuur. Hieraan is het volgen de ontleend: De dichter Marnix naast den staatsman en den theoloog Marnix is een teeken van den vollen rijkdom onzer renaissance. Letterkundige was hij trou wens slechts, voorzoover hij de taal op meesterlijke wijze hanteerde, wanneer hij van haar tot het bereiken van practische doelen gebruik maakte. De felle overtui ging, de wil ook om anderen voor eigen meening te winnen, geven hem in mind en pen het kernachtige woord, dat recht streeks den hoorder treft. Dit is te meer te bewonderen, omdat zijn opvoeding ge heel verfranscht was. De gemeenschap „Kraft durch Freu de” als „Reichsbeauftragter” voor Ne derland van het Duitsche Arbeidsfront, had voor de leden der Duitsche Weer macht hier te lande een concert geor ganiseerd, waarvoor de medewerking was verkregen van het Philharmonisch Orkest uit Dresden. Ditmaal had men het oog laten val len op onzen Schouwburg aan het Korte Voorhout, als concertruimte. Bij zonder geschikt voor concertuitvoerin gen is deze uiteraard niet. Het orkest moet op het tooneel, dat wel een flinke diepte heeft, maar weinig breed is, worden opgesteld, wat tengevolge heeft, dat de klank van de meer naar achteren geplaatste instrumentale groepen niét steeds op de voor hen meest voordeelige wijze tot den hoor der komt. De schouwburg was bijna geheel bezet met „Wehrmachtsange- hörige” en bood evenals het geheel door de orkestmusici ingenomen met bloemen afgezette, toopeelpodium, den toeschouwer een intiem-gezelligen aan blik. Duitschland mag zich verheugen in het bezit van een groot aantal voor treffelijke symphonie-orkesten, waar onder ook dat der Dresdener Philhar monic te rangschikken valt. Bij monde van zijn leider, den heer van Kem pen, werd de inhoud van het program ma bekend gemaakt. Als openingsnum mer werd de ouverture der romanti sche opera „Euryanthe” van C. M. von 59 vervoeging van een woord gelijk aan ves tigen 60 de onbekende 61 voegwoord 62 meisjesnaam (afk.) 63 voegwoord 64 bitter maagvocht 67 lof 69 kippenproduct 71 vervoeging van woord gelijk aan af staan 72 grap 74 van de (Fransch) 75 onderhoudende opgave Mofgen worden op het D. H. B.- veld de volgende wedstrijden gespeeld: DHB 2Celerits 4 om 12 uur; om 2 uur: DHBCeleritas 3 en om 12 uur de finale derde groep verliezers van het Bedrijfs- tournooi DHB 2DDT 2. Voor de competitie komt Laakkwartier morgen om 2.30 uur aan de Janssoniusstraat tegen Hillinen uit met C. Groen. J. v. d. Harst, J. v. d. Ven. R. Palstra, A. Tap, N. Zoutendijk, H. Bos, A. Jelders, Toon Berg, P. v. d. Roest, G. van Orizande. Aan de van Thuyllstraat speelt P.D.K morgen om 2 uur tegen de Dodge S.V en om 10.30 uur P.D.K. 2 tegen W.D.S. 2. Scheveningen speelt mor- gen voor de competitie op Madesteijn tegen Postduiven om 2 uur. De groen- hemden komen uit in de volgende for matie: O. Lochmans, K. Vink, H. de Reyer, D. van Amstel, A. v. d. Harst, E. Osse, J. v. d. Harst, P. de Roode, P. de Lange, A. Pronk, Henk Sasse. De volgende vriendschappelijke ontmoetin gen heeft Scheveningen voor morgen op het programma staan: 10 uur: Comb. C ADO 8, 11 uur: Scheveningen 3ADO comb.; Comb. AADO 6 om 12 uur en Comb. BADO 7 om 2 uur. (Allen op eigen terreinen.) Texas speelt morgen voor de competitie te Gouda tegen G.S.V. Om 12.45 uur vertrekt van het Staatsspoor het volgend elftal: M. Brouwers, J. van Leeuwen, A. van Thiel, B. Wijnands, C. Zwarts, H Mozel, J. van Dam, D. Pros- Zwarts, J. Ketelaar, P Dille- Marnix staat rechts voor den beschou wer en heeft den prins aan zijn rechter zijde, terwijl deze hem de linkerhand op den schouder legt. Onder hen vindt men hun beider wapens. Boven hen ziet men, naar Marnix’ eigen schets, de il lustratie van zijn devies „Repos Ailleurs”. Het scheepje door storm en onweer tusschen de klippen door koersende naar het licht, waarin de Godsnaam en de naam van Christus verschijnen. Het hoogveld is in hoofdzaak in drieën ingedeeld. In den vierpas links: de ineen geslagen handen, met den bedelnap het embleem der Geuzen, van 1566. In den rechtervierpas de harp, aanduidende de Psalmen Davids, waarmede Marnix zijn leven lang heeft omgegaan en die hij zoo wel in proza vertaald als berijmd heeft In de vierdeelige rozet, geheel boven de symbolen der Evangelisten. De zijpanden van het raam, aan weers zijden van de hoofdfiguren, bevatten, doorstrengeld met de wapenen en het vuur van den Vrijheidskrijg, de wapens van steden en provinciën, die het too neel van Marnix’ staatkundige werkzaam heden of wel zijn woonplaats vormden. Beginnende links boven aan heeft men de wapens van Brussel, zijn geboorteplaats Breda, van Dordrecht, Delft, Rotterdam, en Holland, dan het tweede vak rechts beneden en vervolgens omhoog gaande: Zeeland, Schiedam, Utrecht, Antwerpen, Souburg, Leiden, alwaar hij 15 December 1598 stierf. Het rechter bënedenvak be vat de wapens van Wessel van de Boetze- Amelie. Marnix’ afstammelingen raam zijn Het dr. C. W. Th. baron van Boetzelaer van Asperen en Dubbeldam, allen leden van het eere-comité, voorts jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken, mr. H. J. Reinink, waarnemend secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschap pen. voorts bijna alle leden van het natio naal comité, bestaande uit de heeren prof. dr. A. A. van Schelven, voorzitter, prof. dr. J. de Vries, vice-voorzitter. prof, dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, secre taris, Jacob Mees, penningmeester, mej. dr, P. W. Havelaar, mr. A. Meerkamp, van Embden, en gep. generaal-majoor K. E. Oudendijk, tal van leden van het algemeen comité, den rector-magnificus van de Leidsche universiteit, prof. dr. A. W. Bijvanck, den secretaris van den aca- demischen senaat, prof. dr. B. G. Escher, leden van den universiteitsraad, vertegen woordigers van het gemeentebestuur, o.w. de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, den ontwerper en vervaardi ger van het te onthullen gedenkraam Georg Rueter, vertegenwoordigers van de studentencorpora, o.w. van het Leidsche studentencorps, dat in belangrijke mate bijdroeg tot de verwezenlijking der plan nen, van de V.V.S.L., S.S.R. en de U.S.L. B., vertegenwoordigers van de gemeente commissie der Ned. Herv. gemeente alhier en voorts tal van hoogleeraren en andere belangstellenden. De plechtige herdenking ving om drie uur aan met orgelspel van den heer Leo J. Mens, die een chromatische fantasie van J. P. Sweelink. ten gehoore bracht, gevolgd door de hymne a tre voci van Cavazoni, uitgevoerd door vier koper blazers van het residentie-orkest. Financiering uitgaven voedselvoorziening. Door deze verordening (nr. 148) wordt bepaald, dat de uitgaven voor de uitvoering van wettelijke voorschrif ten op het gebied der voedselvoorzie ning, die na 1 September 1939 zijn ge daan, uit het landbouw-crisisfonds kun nen worden gedekt. Overzicht vereenigingen en stichtingen. Om een overzicht over de hier te lande bestaande niet-economische ver eenigingen van personen en stichtingen zonder economisch doel te verkrijgen en een overzicht over haar economische doeleinden en financieelen toestand te verkrijgen, wordt voor alle niet-econo mische vereenigingen van personen, hetzij vereenigingen, verbonden, orga nisaties en dergelijke instellingen en voor alle stichtingen van niet-economi- schen aard de verplichting in het leven geroepen van haar bestaan binnen 20 dagen na het in werking treden der OM DEN „ROMIJN-WISSELBEKER” Morgen zullen de finales van de S.S.C.- serie, om den Romijn-wisselbeker ge speeld worden op het Esdo-veld, Buurt weg. Diverse spannende wedstrijden staan op het programma, welke voor de toe schouwers, zeer zeker een gang naar den buurtweg waard zijn. Om 10.45 uur wordt aangevangen met VVLESDO; wij verwachten dat de man nen van Drunink. na flinken strijd, de meerderheid moeten erkennen van Esdo. Om 12 uur gaat HMS—RIA 2; dit wordt een aardige strijd, met eenig overwicht van RIA. Om 1.15 uur Paré-BoysRIA om den 3en en 4en prijs; gezien de presta ties van beide ploegen in deze serie, ge- looven wij, dat strafschoppen de beslis sing moeten brengen. Om 3 uur volgt de clou van den dag SSC-combinatieWil helmus. Deze beide teams hebben in deze serie een prachtig spel laten zien; indien S.S.C volledig kan uitkomen, dan geloo- ven wij, dat, na spannenden kamp, de Schev. Sport Club beslag zal leggen op den Romijn-wisselbeker. Deze wedstrijd wordt geleid door den heer Romijn, schen ker van den beker. Om 4.45 uur volgt Paré Boys 2HMS, welke wedstrijd wel een gelijkspel zal opleveren en om 5.30 uurSSC-comb.DHB 2; hier gaat het ook om de bezetting der eerste plaats in de 2e afdeeling en we geven den Sche- veningers de meeste kans om met de overwinning te gaan strijken Aanvaarding door den heer P. J. Mulder De heer P. J. Mulder, voorzitter der gemeentecommisie, aanvaardde hierna het raam, en zeide: Het doel, dat het Marnixcomité zich bij de oprichting voor oogen stelde, vond alom in den lande instemming en waar- deering. De oproep tot het schenken van bijdragen was niet tevergeefs. Dat was niet te verwonderen. Het ging er immers om, de nagedachtenis van den man, die zoozeer verdient in Nederland in eere gehouden te worden, bij ver- nieöwing van het tegenwoordige geslacht Het comité had daartoe geen passender plan kunnen bedenken, dan het aanbren gen van een gebrandschilderd raam in het koor van dit aloude bedehuis, tegen over de plek, waar zijn stoffelijk over schot rust. Met dank aan God mogen wij erkennen dat de geloofsvrijheid waarvoor Marnix streed, nog steeds ons deel is, die vrij heid blijve ons deel, voor ons geslacht en voor de geslachten na ons. Met deze woorden geef ik namens de gemeente-commissie gaarne de verzeke ring, dat wij het Marnixraam met groe ten dank aanvaarden en onder onze hoede willen nemen. Mogen wij in staat blijken te zijn, het ongeschonden te kunnen blij ven bewaren voor hen, die na ons komen. De indrukwekkende plechtigheid wérd besloten met gemeenschappelijk gezang van het eerste en zesde vers van he> Wilhelmus met begeleiding door orgel en koper. Na afloop der plechtigheid bezichtigden de aanwezigen met groote belangstelling een in eenige vitrines in het koor inge richte expositie van Marnixiana, voorna melijk brieven van Marnix, zijn vrouw en kinderen, voorts door hem geschreven boeken, waarvan enkele in perkamenten band, die het goudstempel van zijn eigen bibliotheek dragen, benevens de beschei den der kerk, welke zijn graf aan wij zen. Deze expositie werd ingericht door de Leidsche universiteitsbibliotheek en het kerkelijk archief. Het gedenkraam De hoofdfiguren van het raam door Georg Rueter te Sloterdijk ontworpen en geschilderd en door het atelier van W. Bogtman te Haarlem uitgevoerd en geplaatst, zijn Marnix en Prins Willem L MET SVEN HEDIN DWARS DOOR DONKER AZIË Voor de achttiende week, en tevens voor het laatst, zal de Cinematografische Volksuniversiteit een vertooning geven van de boeiende en belangwekkende ex- peditie-film „Met Sven Hedin dwars doof Donker Azië”, het filmisch verslag *»n den beroemden ontdekkingsreiziger van zijn beroemden tocht door de Gobi- woestijn. De vertoonng begint te twaalf uur precies in het Studio-theater, Ket- tingstraat, morgen Zondag 22 dezer. laer van Asperen en tweede dochter, wier medestichters van het linkerbenedenvak bevat het wapen en de ■nnspreuk „Virtus, Concordia, Fides” van het Leidsche studentencorps, eveneens medestichter van het raam, met de bij schriften: Academia Lugduno-Batava en de jaartallen 15751940. In het Verordeningenblad is opgeno men een besluit van den secretaris-gene raal yan het departement van Sociale Zaken, houdende wijzigingen en aanvul lingen van bestaande wettelijke bepalin gen op het gebied der Sociale Verzeke ring. In de eerste plaats wordt artikel 23 lid 3 der Ziektewet, dat thans luidt: „met ziekte worden zwan" schap en bevalling van een gehuwde vrouw gelijkgesteld enz.” gelezen ais volgt: „Met ziekte wor den zwangerschap en bevalling gelijk, gesteld”. In verband hiertnede vervalt ook in andere artikelen het woord ge huwde. Verder wordt in artikel 53 be paald, dat de Raad van Arbeid ook be voegd is de uitkeering van ziekengeld en eventueel het verleenen van verloskun dige hulp geheel of ten deele te weige ren, indien de ongeschiktheid tot wer ken het gevolg is van een ziekte, welke haar oorzaak vindt in een vecht- of klop partij, waaraan de verzekerde uit eigen ïeweging heeft deelgenomen. Voorts wordt voor den duur van een ;aar buiten werking gesteld de bepaling van artikel 1 onder primo en secundo van het K. B. van 10 Juli 1929 tot uitvoe ring van artikel 101 derde lid der Ziekte wet. Deze bepaling luidt: „De bedrijfs- vereeniging is bevoegd de toelating van een werkgever als lid te weigeren of het lidmaatschap aan een reeds toegetreden werkgever op te zeggen: 1. indien de werkgever bij in kracht van gewijsde gegaan vonnis in staat van faillissement is verklaard of hem bij zoodanig vonnis voorloopige of definitieve surseance van betaling is verleend2. indien de werk gever, nadat hij deswege in gebreke is gesteld, nalatig blijft om eenige gelde lijke verplichting jegens de bedrijfsver. eeniging, waarvan hij lid is of geweest is, na te komen”. Vervolgens wordt bepaald dat de leider en de leden van een orkest als werkne mers in dienst van den exploitant, in wiens bedrijf of in wiens naam het or kest optreedt, onder de verplichte verze kering overeenkomstig de bepalingen van de Ziektewet en de Invaliditeitswet val len, alles voor zoover het bestuur der Rijksverzekeringsbank niet beslist heeft, dat het orkest overeenkomstig de bepa lingen der Ongevallenwet 1921 als een zelfstandig bedrijf moet worden be schouwd. Hetgeen voor de verrichting van werk zaamheden, als bovenbedoeld wordt ge noten, wordt als loon in den zin van- de Ziektewet en van de Invaliditeitswet be schouwd. Hetgeen voor den gezamenlijk verrichten arbeid wordt genoten, wordt, voor zoover niet blijkt van een andere verdeeling, geacht door ieder dergenen, die den arbeid hebben verricht voor een gelijk deel te zijn genoten. Tenslotte is bepaald, dat onder leer ling in den zin van het tweede lid, onder le van artikel 2 der Ongevallenwet 1921 mede wordt verstaan hij, dié tegen beta ling van leergeld in een onderneming werkzaam is, hij, die af of niet tegen be taling van leergeld als leerling eener in stelling van technisch onderwijs in een onderneming ten behoeve van zijn practische vakopleiding werk zaam is gesteld, alsmede hij, die aan een aan een onderneming verbonden vakschool opleiding ontvangt. In de vorenbedoelde gevallen wordt degene, in wiens onder neming de leerling werkzaam is, of aan wiens onderneming de vakschool, aan welke de leerling opleiding ontvangt, is verbonden, als de werkgever van den leerling beschouwd. Daartoe is niet ver eischt, dat door of voor den leerling met den werkgever een arbeidsovereenkomst is gesloten.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10