Af halen der identiteitsbewijzen Dinsdag a.s. de letters E, G, H, I, J een gedeelte van K PAGINA 2 VTEPDE BLAD, BESCHIKBAARSTELLEN VAN VOORSCHOTTEN en woningbouw Men zorge op de juiste plaats aanwezig te zijn GEBOUW: b Zy-Zaal Ha t.m. Heins G de Ruyterstraat 67 G t.m. K HAAGSCHE COULANT VAN ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1940 Op braakliggende gemeentelijke bouwterreinen UITBREIDING TEELT VAN VOEDINGSGEWASSEN DE OPLEIDING DER NIEUW AAN GESTELDE POLITIEAGENTEN NIEUW GEBOUW BATAAFSCHE IMPORT MAATSCHAPPIJ REINIGINGSAUTO’S MET L1CHTGASTRACTIE Willemstraat hoek Kazernestraat DINSDAG 24 SEPTEMBER 194C Heinsbargen t.m. Hofkes Hofland t-m. einde H Kleyberg t.m. Kranendonk E, I, J en Ka t.m. van der Kley KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Zwarteweg AMICITIA West einde 15 UITBREIDING GEBOUW ZEE VAARTSCHOOL EN NIJVER HEIDSSCHOOL SCHEVENINGEN DE EXPLOITATIE VAN DEN STADSSCHOUWBURG GYMNASTIEK OP AMBACHTS SCHOLEN GEVRAAGD DIERENTUIN ingang Benoordenh.weg a Groote Zaal Hulpsecretarie Loosduinen (alleen voor bewoners, die aldaar in het bevolkings register staan ingeschreven OUD GOUD. ZILVER en BRILJANT kunt U het beste verkoopen of ruilen £5 RINGENHUIS, Prinsestraat 86 Daar ontvangt U den hoogsten prijs! huurprijzen Tijdelijke afwijking van de Voor middenstands- en arbeiders- RECLAMES. NOG 33 HECTARE. =S Zes nieuwe leslokalen apparatuur, GODONFONDS BENOEMING VAN TIJDELIJKE LEERAREN zeevaartschool te Scheveningen en Bos als leeraar in de scheepswerk- BENOEMING TIJDELIJKE LEER KRACHTEN GYMNASIUM Eerste steenlegging op Zaterdag 28 September Op Zaterdag 28 September a.s., om half twaalf, zal de eerste steen worden gelegd van het nieuwe gebouw der Bataafsche Import Mij., dat verrijzen zal op den hoek van den Wassenaar- scheweg en de Floris Grijpstraat. 1 - f ,*A.. Rheinische a. Kameraden teitsbewijzen moeten halen, zich tijdig foto’s te voorzien. Men stelle het dus niet tot het allerlaatste oogenblik uit zich te laten fotografeeren. De fotografen hebben het overstek pend druk en men moet verscheidene dagen wachten, voor en aleer men zijn foto’s kan af halen. Zij, die een bezoek aan den fotograaf zoo lang mogelijk uitstellen loopen een groote kans, dat zij dan op den dag dat zij zich moeten melden, niet in het bezit zijn van een vereischte foto. Thans geldt meer dan ooit het spreek woord „Stel niet uit tot morgen, wat Zaterdag 28 September) hun identi- gij heden doen kunt”. >9 wals. R. Rhapsodie, auf see, Proef aan de school de la Reyweg geslaagd Het bestuur der Vereeniging: „De Ambachtsschool te ’s-Gravenhage” ver zoekt den Gemeenteraad een uitspraak te willen bevorderen over de invoering van gymnastiekonderwijs aan de drie onder zijn beheer staande ambachts scholen in deze gemeente en daarvoor de noodzakelijkheid te willen uitspre ken. Dit verzoek vindt zijn grond in de gunstige resultaten, welke een proef neming met dit onderwijs van 6 maan den met 2 groepen van leerlingen aan de 2e ambachtsschool, de la Reyweg 168, alhier, onder medewerking van het Rijkscollege voor de lichamelijke opvoeding, heeft opgeleverd, alsmede in de circulaire van den secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van 23 Juli 1940, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat, bij overweging tot invoering van dit leervak aan nijverheidsscholen, daar tegen geen bezwaar bestaat De gunstige resultaten van deze oefeningen bepalen zich niet alleen tot een bevredigend verloop van den licha- melijken groei van de proefpersonen, maar ook tot een verbetering van de houding en tot grooter zelfstandigheids- gevoelen dit vooral bij die natu ren, die geneigd zijn zich in hun omge ving op den achtergrond te plaatsen. De Regeeringscommissaris voor den Wederopbouw heeft den 13den Augus tus 1940 een regeling vastgesteld be treffende het beschikbaar stellen van voorschotten onder hypothecair ver band voor middenstands- en arbeiders woningbouw (hypotheekregeling 1940). Volgens deze regeling kunnen van Rijkswege voorschotten worden ver strekt ten behoeve van: a. herstel of herbouw van door oorlogshandelingen getroffen woningen; b. voltooiing van in aanbpuw zijnde woningen, indien deze voltooiing als gevolg van crediet- moeilijkheden ernstige belemmering ondervindt; c. bouw van nieuwe wonin gen. De voorschotten worden verleend aan de Gemeente, teneinde deze in staat te stellen aan belanghebbenden geldlee- ningen te verstrekken onder verband van hypotheek, onder voorwaarde, dat de Gemeente zich borg stelt voor de betaling van de verschuldigde rente en aflossing. Een eventueel verlies in ver band met deze voorschotleening wordt door het Rijk en de Gemeente in de verhouding 9 1 gedragen. Voorschotten worden verleend zoo wel voor arbeiderswoningen als be scheiden middenstandswoningen, daar onder begrepen winkelwoningen e.d., tenzij de bedrijfsruimte een overwe gend deel van het perceel uitmaakt. De inhoud per woning mag, buitenwerks gemeten boven den beganen grondvloer, niet meer dan 450 m3, bedragen. De voorschotten worden alleen ver strekt, indien en voor zoover gebleken is, dat belanghebbende niet op andere wijze de noodige geldmiddelen kan ver krijgen. Vaststelling van het bedrag van het voorschot geschiedt steeds in dier voege, dat de onder verband van eerste hypotheek verstrekte som, dan wel het totaal bedrag der onder verband van tweede hypotheek verstrekte som en de op aridere wijze "verkregen eerste hypo theek, 90% van de geschatte verkoop waard van het onderpand (de waarde van den grond, zoo deze eigendom is. inbegrepen) niet overschrijdt. In geval van herstel van door oorlogs handelingen getroffen woningen blijft het bedrag van het voorschot bovendien beperkt tot 90% der werkelijke kosten van het herstel. De hypothecaire voorschotten worden in het algemeen verstrekt tegen een rente van 4% ’s jaars. Indien de vooruitzichten met betrek king tot de exploitatie van het onder pand, beoordeeld op grond van de daarop rustende lasten en de ten hoog ste te bedingen huur, zoomede in ver band met de financieele positie van den eigenaar, daartoe aanleiding geven, kan incidenteel en voor zooveel noodig worden toegestaan, dat de hypothecaire geldleening ten deele renteloos wordt verstrekt; zulks echter tot een maxi mum van 40% der leening en van 600 per woning. Ieder jaar moet ten minste worden af gelost 2% van het oorspronkelijke totaalbedrag der eerste en tweede hypo theek tezamen. B. en W. zijn van meening, dat het alleszins aanbeveling verdient mede werking aan de vastgestelde regeling te verleenen. Omtrent enkele punten heb ben zij intusschen den Regeeringscom missaris voor den Wederopbouw nog nadere inlichtingen gevraagd. Aange nomen kan worden, dat deze punten geen moeilijkheden zullen opleveren. B. en W. geven den Raad derhalve in overweging tot medewerking te beslui ten. BENOEMING DIRECTEUREN HAN- DELSAVONDSCHOLEN RAAM STRAAT 28 EN BEEKLAAN 445 Ter voorziening in de vacaturen ont staan tengevolge van het overlijden van A. Wildschut en van het aan H Slagtef verleende eervol ontslag, bevelen B en W. den Gemeenteraad aan ter benoe ming tot directeur van de gemeentelijk® handelsavondschool: Raamstraat 28: dr. A Blonk alhier 2. J. G. A van det Haar, alhier; Beeklaan 445: 1. J. Schaafsma, alhier. 2. H. J. J. Dessens, alhier B. en W. stel len den Raad tevens voor, te bepalen, da* de benoemingen zullen ingaan 1 OctobeX 1940. Raadgeving. Het is raadzaam voor hen, die Dins dag a.s. en op de daarop volgende dagen (n.l. Donderdag 26 September en SUBSIDIE R.K. OPENBARE LEES ZAAL EN BIBLIOTHEEK De Vereeniging R.K. Openbare leeszaal en bibliotheek, verzoekt detf Gemeente raad, haar ten behoeve van de exploitatie van haar leeszaal en bibliotheek aan de Sophialaan 9, voor het jaar 1941 een sub sidie te willen verleenen van 11.837. In zijn vergadering van 6 Mei 1940 keurde de gemeenteraad goed, dat de daarvoor naar het oordeel van B. en W. in aanmerking komende braaklig gende gemeentelijke bouwterreinen tijdelijk zouden worden gebezigd voor het in werkverschaffing door armlasti gen telen van bruine boonen en late aardappelen en stelde hij voor dat doel een crediet van 18.300.beschikbaar. Op 12 Augustus 1940 besloot de Raad tot uitbreiding van deze werkverschaf fing en bepaalde hij het crediet daar voor op 8100.De te betelen opper vlakte grond werd daardoor uitgebreid tot 30 b.a. Van de 20 h.a., waarop hét raads besluit van 6 Mei 1940 betrekking heeft, is thans ruim 16 h.a. beteeld Ondanks den laten aanvang bestaat er gegronde verwachting, dat de uitslag Van de teelt voor 1940 zeer bevredigend zal zijn. De ruim 10 h.a., bedoeld in het be sluit van 12 Augustus 1940, werden voor een deel nog beplant met boerenkool, herfstknollen en winter-andijvie en an derdeels bewerkt voor de teelt in 1941. Zooals bekend, werd aan de te werk gestelde armlastigen 10 bijslag op de ondersteuning uitbetaald, terwijl zij, die als voorman optraden, een bijslag van 20 ontvingen. Mede met het oog op het belang van de voedselvoorziening in deze uitzonder lijke tijden komt het B. en W. geraden voor aan deze werkverschaffing, onder de geldende voorwaarden, van tewerk stelling, verdere uitbreiding te geven door nog andere braakliggende gemeen telijke bouwterreinen met een totale op pervlakte van rond 13 h.a. té doen be werken en te beplanten met bruine boo- nen, aardappelen en grove tuingewas sen. De duur van deze werkzaamheden wordt geraamd op 13.000 mandagen en de kosten op rond ƒ53.900.t.w. 42.550.voor ondersteuning, ƒ4700. voor bijslag en 6650.voor mate rialen als palen, draad, gereedschappen, loodsen, poot- en zaaigoed, bemesting enz. Ook particulieren voelen onder de huidige omstandigheden meer en meer behoefte om, zij het gedeeltelijk, te kun nen voorzien in eigen behoefte aan gro ve tuinbouwproducten en verzoeken aan den gemeenteraad daarvoor tegen vergoeding grond beschikbaar te stel len. Om hieraan tegemoet te komen, zouden B. en W. voor deze teelt tijde lijk een oppervlakte van 20 h.a. braakliggende gemeenteterreinen wil ier bestemmen. behoudens bevoegd heid om deze oppervlakte ten aanzien van particulieren te beperken en aan te wijzen voor de voedselteelt door armlastigen. Het verdient aanbeveling om het in orde brengen van dezen grond voor de teelt en het afrasteren van de ter reinen eveneens in werkverschaffing door armlastigen te laten verrichten. Hierdoor wordt een werkgelegenheid van 20.000 mandagen geschapen. De kosten worden geschat op rond 81.500.n.l. 65.500.voor onder steuning, 7150.voor bijslag en 8500.voor gereedschappen, afras- teringsmateriaal, een loods, enz. B. en W. vertrouwen, dat het bestuur van den Gemeentelijken dienst voor maatschapppelijk hulpbetoon even als vorige malen met een en ander kan instemmen en dat het bereid is de steunbedragen, welke de dienst, bij niet-tewerkstelling van armlastigen in deze werkverschaffing, aan deze arm lastigen zou moeten uitkeeren, ook bij tewerkstelling voor zijn rekening te ne men. Een verzoek daartoe hebben zij bereids gedaan. De kosten van de bijslagen op den steun en de bijkomende kosten kunnen dan ten laste van de gemeente worden gebracht. In totaal zal de Raad dus beschikbaar moeten stellen 27.000.4700 6650 ƒ7150 8500). De opbrengst van de teelt, voor zoo ver zij niet door particulieren ge schiedt, kan naar de meening van B. en W. evenals bij de voorafgaande regelingen ter beschikking gesteld worden van den Gemeentelijken dienst voor maatschappelijk hulpbetoon ten dienste van de verzorgingstehuizen. De uitvoering van de werkzaamheden zal ook thans geschieden onder leiding van den directeur van de Gemeentelijke school- en kindertuinen, zoo noodig in overleg met de directeuren der gemeen te plantsoenen en van den Dienst der stadsontwikkeling en volkshuisvesting. Op grond van het vorenstaande stel len B. en W. den raad voor tot de hier- voren omschreven maatregelen te be sluiten en voor de uitvoering daarvan een crediet van 27.000.toe te staan. Tengevolge van het verbod om zich des avonds na 10 uur op straat te begeven en tengevolge van de vervroeging van den laatsten rit van tram en bussen is het geven van avondvoorstellingen In den Stadsschouwburg vrijwel onmogelijk’ ge worden. In elk geval zou de aanvang der voorstellingen op een dergelijk abnormaal uur gesteld moeten worden dat men niet op veel belangstelling zou mogen rekenen en zelfs de kosten der voorstellingen niet zouden worden goed gemaakt. Hierdoor is voor het tooneelleven een geheel nieuwe toestand ontstaan, met de nadeelige gevolgen van dien voor de too- neelgezelschappen en het bedrijf van den Stadsschouwburg. B. en W. zijn van meening, dat zoowel het algemeen belang, als het bejang van de verschillende Nederlandsche tooneel- gezelschappen en dat van den vasten be speler in het bijzonder, eischt, dat de exploitatie van den schouwburg zooveel mogelijk regelmatig voortgang heeft Het stopzetten van de exploitatie van den schouwburg toch zou voor velen ernstige gevolgen hebben. Daarom is overgegaan tot het geven van middagvoorstellingen, ook op werkdagen, in de hoop op deze wijze zekere inkomsten te verkrijgen. Het behoeft echter geen betoog, dat de in komsten van deze middagvoorstellingen belangrijk minder zijn dan die van de avondvoorstellingen. De tooneelgezel- schappen welke reeds een belangrijk deel van hun inkomsten uit de provincie moe ten derven, zullen als gevolg daarvan in geldelijke moeilijkheden geraken Onder deze omstandigheden is het uiteraard uit gesloten, dat de tooneelgezelschappen eenig risico kunnen en willen aanvaarden met de bespeling van den schouwburg, Dit risico blijft bestaan, indien zij den schouwburg onder de thans geldende voorwaarden zouden moeten huren. Daar om zal het noodig zijn, wil men althans een zooveel mogelijk normalen voortgang van het tooneelbedrijf bevorderen, de huurvoorwaarden aan den thans besiaan- den toestand aan te passen. Dit zou kun nen geschieden door verlaging van de huurprijzen. B. en W. achten dit evenwel niet gewenscht, omdat de omstandigheden zich elk oogenblik opnieuw kunnen wij zigen en het daarom mogelijk moet, zijn de tarieven telkens weder onmiddellijk aan de nieuwe omstandigheden aan te passen. Teneinde deze aanpassing op eenvou dige wijze te kunnen bewerken, achten B. en W. het daarom beter de. bij raads besluit van 30 Maart 1936 vastgestelde ta rieven tijdelijk buiten werking te stellen en de Commissie van beheer te machti gen de huurvoorwaarden^ al naar gelang van de omstandigheden, vast te stellen. Het is de bedoeling, dat de commissie, zonder de belangen van de Gemeente uit het oog te verliezen, zich daarbij richt naar een zoo billijk mogelijke verdeeling van de recettes tusschen den huurder eenerzijds en den schouwburg anderzijds. Slechts op deze wijze zal het mogelijk gijn de exploitatie van den schouwburg, waarbij uiteraard vele personen recht streeks of .zijdelings betrokken zijn, zij het dan op beperkter schaal, voort te zet ten. Op grond van het bovenstaande stellen B. en W., den Raad voor, in dezen zin te besluiten.’ Curatoren der gemeentelijke gymnasia deelen den Raad mede, dat de tijdelijke aanstellingen van de leeraren aan het gymnasium W. J. Verdenius en E Boswin kel voor verlenging gedurende het school jaar 1940—1941 in aanmerking komen. Voorts moet in dit schooljaar worden voorzien in een aantal lessen in de Fran- sche taal en letterkunde. In vérband hiermede bevelen curato ren, den Gemeenteraad aan ter benoe ming aan het gymnasium tot tijdelijk leeraar (ares) in- le. de klassieke talen en de oude geschiedenis W. J. Verdenius en E. Boswinkel, beiden als zoodanig werkzaam; 2e. de Fransche taal en let terkunde mej. M. H. Pool, en L. Goud- smit, beiden alhier. Curatoren der gemeentelijke gymna sia deelen den Raad mede, dat de tijde lijke aanstelling van den leeraar aan het voormalige gymnasium, thans lyceum Bildersstraat. A. Schippers voor verlen ging gedurende het schooljaar 1940-41 in aanmerking komt. Voorts moet in dit schooljaar worden voorzien in een aantal lessen in de Fransche taal en letterkunde de geschiedenis, de wiskunde, en de aard rijkskunde. Zij bevelen den Gemeenteraad aan ter benoeming aan voormeld lyceum tot tij delijk leeraar(ares) in: le. de klassieke talen en oude geschiedenis A. Schippers als zoodanig werkzaam; 2e. de Fransche taal en letterkunde mej M. H. Pool; 3e. de geschiedenis W. A. Veenhoven, 4e. de wiskunde P. N. Degens, reeds werkzaam aan H.B.S. Aronskelkweg; 5e. de aard rijkskunde F. C. J. Baars, allen wonende alhier. Curatoren stellen den Raad voor te bepalen, dat deze benoemingen zullen gelden voor den duur van het schooljaar 1940-41 of zooveel korter, als noodig mocht blijken. Theoretische scholing aan de practijk getoetst Zooals indertijd reeds werd medege deeld, is het Haagsche politiecorps ver sterkt met eenige honderden agenten. Teneinde een inzicht te krijgen over dé opleiding van deze „nieuwelingen” brachten wij een bezoek aan het schoolgebouw aan de Teylersstraat, waar 282 gedemobiliseerden, thans agent, theoretisch geschoold worden onder deskundige leiding. Het is de inspecteur van politie, de heer K. v. d. Ham, onder wiens leiding het noodzakelijke onderricht wordt gegeven, die daarbij geassisteerd wordt door inspecteurs, hoofdbrigadiers en brigadiers. Deze 282 man vormen het resultaat van de enkele maanden geleden begon nen wervingsactie. De meesten van hen bekleedden in dienst'een onderofficiers- rang. Vrijwel alle onderdeden uit leger en vloot zijn vertegenwoordigd. Men heeft een indeeling van zes klas sen gemaakt; twee aparte klassen wor den gevormd door hen, die reeds in het bezit zijn van een politiediploma, gezien het feit, dat zij ingedeeld zijn geweest bij de politietroepen. Het twee maanden lang te geven theoretische onderricht omvat o.m. het onderwijzen in de verschillende wette lijke bepalingen, het geven van een in zicht over welke bevoegdheden een agent beschikt, welke plichten hij heeft en hoe hij in bepaalde omstandigheden moet handelen enz. enz. Voóral de wetskennis is zeer omvang rijk, waaronder men ook dient te ver staan een volledig op de hoogte brengen van de door den Rijkscommissaris uit gevaardigde verordeningen. Bij de werving is rekening gehouden met de diverse wenschen der gegadig den. Ook voor hen geldt de proeftijd van één jaar. De opleiding kenmerkt zich vooral door den soldatesken geest; de militaire discipline, welke er onder de menschen leeft, wordt er dan ook ingehouden. Teneinde moeilijkheden bijvoorbaat te ondervangen, is eenheid gebracht in de commando’s. Wij hebben ons van dezen militairen geest kunnen overtui gen, toen de klassen zich volkomen model present meldden. Eenmaal per week wordt door allen een excercitie- oefening gehouden. Gezien de te verwachten inniger sa menwerking tusschen de verschillende politie-organen, wordt groote aandacht besteed in het bijbrengen van de noo dige kennis over de constellatie enz. dezer organen. Eenige middagen per week gaan de agenten onder vertrouwde leiding de straat op, teneinde zich op de hoogte te stellen van het stratenplan, de lig ging der verschillende gebouwen en wat dies meer zij. Met ingang van Maandag a.s. gaan de nieuwe agenten naar de sectie en worden één maand gesteld onder alge meen toezicht van hoofdagenten en bri gadiers. Bovendien volgen zij nog den A-cursus, om na één jaar examen te doen, waarbij de menschen vooral ge test worden op wetskennis, brandweer en sport. Er wordt door allen onder deskundige leiding hard gewerkt. De organisatie van een dwingt bewondering af, en ander bewondering af, waarvoor inspecteur v. d. Ham zeker een com pliment verdient. De Raad van bestuur van de Acade mie van Beeldende Kunsten heeft de re kening van het Godonfonds over het jaar 1939 ingezonden. Deze rekening met de daarbij behooren- de bescheiden is door den Gemeentelijken Accountantsdienst nagezien en in orde bevonden. B. en W. stellen den Raad voor deze rekening goed te keuren. In verband met de vermeerdering van het aantal leerlingen is uitbreiding van de localiteit dér gemeentelijke zeevaart school en visscher ij school te Schevenin gen, Visschershavenweg 56, dringend noodzakelijk. Deze vermeerdering, welke in hoofdzaak de visscherijschool betreft, zal zich ten gevolge van de wet van 2 Augustus 1935, houdende bepalingen, be trekking hebbende op de zeevischvaart- diploma’s, zeer waarschijnlijk in de toe komst nog in belangrijker mate voor doen. B en W hebben onderzocht, of voor die uitbreiding gebruik kan worden ge maakt van bestaande lokalen. Bij dit onderzoek is gebleken, dat geen lokalen beschikbaar zijn, welke voor, het doel ge schikt mogen worden geacht of met rede lijke kosten daarvoor geschikt zijn te maken Zij hebben daarom een voorloopig schetsontwerp voor de uitbreiding van het bestaande gebouw doen opmaken, waaraan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen destijds, be houdens ten aanzien van een paar pun ten van ondergeschikt belang, ter voldoe ning aan het „Subsidie-voorwaardenbe- sluite N.O. 1936”, zijn goedkeuring heeft gehecht Thans bieden B. en W. den Raad een overeenkomstig de verlangens van den .minister opgemaakt plan, met bijbe- hoorend bestek, voor de uitbreiding van meergenoemd schoolgebouw aan. - De uitbreiding, welke zes leslokalen zal omvatten, zal blijkens door den di recteur der Gemeentewerken op 18 September 1940 opgemaakte raming van kosten een uitgaaf van 52.500 vorderen. Het zal noodzakelijk zijn voor de dek king daarvan te zijner tijd een geldlee ning aan te gaan, waarvan de rente en aflossing in de rekening en verantwoor- dig van de zeevaartschool en van de vis scherijschool verantwoord zullen behoo- ren te worden. Ingevolge de bepalingen der Nijverheidsonderwijswet zal het Rijk dan in de voor eerstgenoemde school ko mende kosten 75 pCt. en in de op laatst genoemde school drukkende kosten 70 pCt bijdragen B en W stellen den Raad voor, te be sluiten tot uitbreiding van het gebouw van da zeevaartschool en de visscherij- school te Scheveningen en voor deze uit breiding een crediet te verleenen van ƒ52.500. CONCERT OP HET BINNENHOF Morgenochtend 22 September zal het muziekcorps van den Duitschen mili tairen bevelhebber in Nederland on der leiding van Musikmeister Friess, van 11 tot 12 uur op het Binnenhof een concert geven. Het programma luidt als volgt: 1. Königsmarsch, Strauss. 2. Ouver ture van de Opera Wilhelm Tell, Ros sini. 3. Wotans Abschied und Feuerzauber uit de opera „Walküre”, Wagner. 4. Rosenkavelier, Strauss. 5. Prager. 6. marsch, Küssel. b. Botnben auf Eng land, marsch, Schultze. Voorstel van B. en W. aan den Gemeenteraad Met het oog op mogelijke bezine- schaarschte heeft de directeur van den Gemeentelijken Reinigingsdienst reeds vóór eenigen tijd proeven genomen met gecomprimeerd lichtgas als vervangings- brandstof voor auto's. Oorspronkelijk werd gedacht aan hét gebruik van tot ten minste 200 atmosfeer begindruk ge comprimeerd gas, waarvan zooveel kon worden medegenomen, als voor een dag taak voldoende was Zulks is niet meer mogelijk, daar noch de noodige compres soren, noch de hoogtedrukflesschen thans verkrijgbaar zijn. De tegenwoordi ge omstandigheden maken hét echter niettemin zeer wenschelijk deze proeven, in eenigszins gewijzigden vorm, voort te zetten. Op grond van deze onderzoekin gen wordt thans door den directeur in overweging gegeven in plaats van 40 m3, gas op de auto mede te voeren, welke hoeveelheid ruim voldoende zou zijn voor de geheele dagtaak, slechts 15 m3, met een begindruk van 30 atm. mede te nemen, waarmede één vracht kan wor den gedaan Voor het comprimeeren van het gas tot 30 atm. kan met een veel eenvoudi ger compressor-installatie volstaan wor den, evenals voor de installatie, welke op het voertuig moet worden aange bracht. De gastanks zelf kunnen in tegen stelling met de hoogedrukflesschen, wel ke bij de eerste proef w’aren gebruikt in Nederland worden gefabriceerd. Door toepassing van dezen lagen druk wordt tevens een aanzienlijke besparing verkregen, zoowel op de aanschaffings- kosten, alsook doordat veel minder ener gie noodig is voor het comprimeeren. Hiertegen staat echter het nadeel, dat voor ieder vracht, dus driemaal per werkdag, ten minste 5 minuten noodig zullen zijn voor het vullen van de tanks. Gezien de urgentie van deze zaak, met het oog op het nog verkrijgen van de noodige apparatuur, hebben B. en W. reeds bij besluit van 18 Juni 1940 den directeur gemachtigd daarmede voort te gaan, in afwachting van een nadere fi nancieele regeling. De directeur heeft thans medegedeeld, dat met de aanschaffing van twee com pressoren, de noodige reservoirs enz. op 53 auto’s en alle verdere bijkomende on derdeden een totaal-bedrag van f 57.250 gemoeid zal zijn De exploitatie-kosten blijven niet onbelangrijk beneden die Van benzine-tractie. Belangrijk is voorts nog, dat de aan te brengen gasinstallatie de mogelijkheid openlaat de wagens onmid dellijk op benzine om te schakelen B. en W stellen thans den Raad voor, de bovenbedoelde voorloopige machtiging goed te keuren en het genoemde bedrag van ƒ57.250 beschikbaar te stellen. Dinsdag a.s. zal het de tweede dag zijn, dat een gedeelte van de in woners van ’s-Graven hage zich tusschen 8 Uur v.m. en 6 uur n.m. op verschillende plaat sen in de stad Zullen moeten vervoegen om hun distributie-stam- kaart (event, kan ook een bewijs van Neder landerschap, niet ouder dan een jaar, meege bracht worden) geldig te laten maken tot identiteitsbewijs. Met nadruk vestigen, wij, voor hen die Dins dag a.s. aan de beurt zijn, er de aandacht op, dat de mee te brengen distributie-stamkaart voorzien moet zijn van de handteekening van den houder c.q. houd ster. Alleen zij, wier na men met de letters aanvangen, voorko mende op nevenstaand staatje, moeten zich Dinsdag op de daar voor aangegeven plaatsen aanmelden. Men overtuige zich van te voren goed in welk gebouw men zijn moet, alvorens men zich op weg begeeft. Tevens drage men er zorg voor, dat een goedgelijkend portret van 3*4 bij 4*4 c.m. niet vergeten wordt. Zij, die Dinsdag hun identiteitsbewij zen niet halen, zullen niet op andere dagen in de gelegenheid zijn, dit te doen. Ouden van dagen, zieken en ge- brekkigen vallen hier buiten. Voor hen zal te zijner tijd een aparte regeling be kend gemaakt worden. De tijdeTijke aanstellingen van D. G. Ma gé als leeraar in de aardrijkskunde aan de van m. _rv tuigkunde aan de zeevaartschool en aan de visscherijschool te Scheveningen ko men voor verlenging in aanmerking In verband hiermede dragen B. en W den Gemeenteraad voor ter benoeming tot: A tijdelijk leeraar in aardrijks kunde aan de zeevaartschool te Scheve ningen: D G Magé, als zoodanig werk zaam; B. tijdelijk leeraar in de scheeps- werktuigkunde aan de zeevaartschool en de visscherijschool te Scheveningen: M. Bos, als zoodanig werkzaam B. en W. stellen den Raad voor tevens te bepalen, dat deze benoemingen zullen gelden voor den duur van het schooljaar 1940-1941 of zooveel korter, als noodig mocht blijken. VOORZTENINGEN AAN SPEEL- PLAATS SCHOOL PAETS-VAN TROOSTWUKSTRAAT In zijn vergadering van 31 Jul! 1939 heeft de Raad, overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten tot verplaat sing van een op een terrein aan de Dou- wes-Dekkerstraat aanwezig tweeklassig schoolpaviljoen naar een van het scho lencomplex PasteurstraatPaets van Troostwijkstraat deel uitmakend terrein, ten behoeve van een aldaar te vestigen voorbereidende school door de Gerefor meerde schoolvereeniging „De Bilderdijk- school” alhier. De Raad heeft voor die verplaatsing een crediet verleend van /4000. Thans heeft de vereeniging verzocht nog een crediet van 307.50 toe te staan om het bij het paviljoen behoorende, als speelplaats bestemde terrein van een te- gelbedekking en een betonnen kantplank te voorzien en om een zandspeelbak, waarvoor de materialen gedeeltelijk aan wezig zijn, op te bouwen. Bij de aanvrage van dit bedrag is «r rekening mede ge houden, dat de werkzaamheden vanwege de vereeniging zullen worden uitgevoerd en dat de vereeniging in de gezamen lijke kosten 108.75 zal bijdragen. B. en W. zijn van meening, dat er aan leiding bestaat aan het verzoek der ver eeniging te voldoen en stellen den raad voor het crediet van 307.50 te verleenen. SUBSIDIE NED. INSTITUUT VOOR OPLEIDING VAN LEERKRACHTEN BIJ HET NIJVERHEIDS ONDERWIJS In zijn vergadering van 28 Juni 1937 heeft de Raad aan de hand van het in de Bijlagen van dat jaar onder no. 325 opgenomen praeadvies van B. en W„ besloten om, overeenkomstig de bepalin gen der Nijverheidsonderwijswet, de noodzakelijkheid uit te spreken van de oprichting en instandhouding door het Nederlandsch Instituut voor opleiding van leerkrachten bij het nijverheidson- derwijs, gevestigd te Utrecht, van den al hier bestaanden cursus voor opleiding van leerkrachten bij het nijverheidson derwijs. Bij K B. van 11 Februari 1938, no. 32, is de door den Raad uitgesproken nood zakelijkheid van de oprichting en in standhouding goedgekeurd, te rekenen van den aanvangsdag van den cursus 1938/1939 af. Blijkens de van het bestuur ontvangen rekeningen en verantwoordingen over 1938 en 1939 en de begroeting voor 1940 komt het Instituut, ingevolge de Nijver heidsonderwijswet, voor 1938 in aanmer king voor een gemeentelijke subsidie yan 149.50, voor 1939 van 444,98 en voor 1940 van ten hoogste 762,45, zijn de 30 pCt van de netto-kosten, bedoeld in artikel 25 dier wet. Aangezien de rekeningen noch de be groeting aanleiding geven tot het maken van op- of aanmerkingen, zijn B. en W. van meening dat de verlangde subsidie» behooren te worden toegestaan. Zij stellen den Raad voor aldus te be sluiten.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 14