HAAGSCHE COURANT van Eerste dag van bijschrijving der Distributiestamkaarten Grootste drukte concentreerde zich bij den Dierentuin LAATSTE BERICHTEN MEN KNIPPE ZIJN FOTO THUIS REEDS OP MAAT H BINNENLAND STADSNIEUWS Zaterdag 21 September 1940. een Overzicht van vereenigin- gen en stichtingen zonder economisch doel Wachttijd varieerde van tot vijf kwartier A In VIJFDE BLAD. NED. HERV. GEMEENTE DE De Dö drukte bij het Gebouw voor K. en W. meesten kwamen zich in de ochtenduren melden Opneming in den Opbouw-* dienst ERNSTIG VERKEERSONGEVAL OP DE LAAN VAN MEERDERVOORT OP DE „WISSELSCHOLEN” WORDT ECHTER VOORLOOPIG TOT 5 UUR LESGEGEVEN SCHOOLTIJDEN DES MIDDAGS VAN 1-3 UUR zeer bijzondere gevallen voor 19-jarigen TIJDEN VAN ZONSOP- EN ONDERGANG Moeten worden opgegeven bij den procureur-generaal Verboden voor ben, die niet bij een crisisorganisatie zijn aangesloten Engelsche bommen op Wissekerke en Vlissingen Avonddiensten worden vervangen door middagdiensten UITREIKING DER VOOR LOOPIGE IDENTITEITS BEWIJZEN Het voorhanden hebben van rundvee Hulpacties van den Heiligen Stoel fff) de Bejaarde (Polygoon) 1 hoogte van i l i i i i i i i i i i i l l l i i i RADIOREDE ZOMERPOSTZEGELS. Ir. R. A. Verwey, wnd. secretaris generaal, wnd. hoofd van het departe ment van Sociale Zaken is bereid ge vonden ten bate van de zomerpostzegels 1940 een radiorede over beide zenders uit te spreken op Maandag 23 Septem ber a.s. van 7.50 u.8 u. n.m. r 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4. No. 17679 Op grond van de verordening van den waarnemenden secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken inzake den Opbouwdienst, zou den volgens art. 2 punt 3, jongelieden van onbesproken gedrag, die het 19e levensjaar hebben volbracht en tot lichamelijken arbeid in staat zijn, in aanmerking kunnen komen voor opne ming in den Opbouwdienst. De aandacht wordt er echter op ge vestigd, dat opneming in den Opbouw dienst volgens deze bepaling voorloo- pig slechts in zeer bijzondere gevallen zal plaats vinden. aard en ook aan kleedingstukken ge dacht. In kerkelijke kringen neemt men aan, dat president Roosevelt het voor stel van den Paus zal aannemen. Naar wij verder vernemen, zal de Berlijn- sche vertegenwoordiger van den H. Stoel zich met de Rijksregeering over de uitvoering van de hulp-maatregelen in verbinding stellen, zoodra de noo- dige richtlijnen voor de geheele actie zijn opgesteld. Vandaag is een aanvang gemaakt met de bijschrijving der Distribu tiestamkaarten, teneinde deze als voorloopig identiteitsbewijs te kun nen doen gelden. Zijn allen opge komen, voor wie zulks gold, dan zijn vandaag 97.500 personen aan de vijf lokaliteiten in onze stad en aan de hulpsecretarie te Loosduinen geholpen. zware hersenschudding werd de man door den geneeskundigen dienst naX het Roode Kruis ziekenhuis ventjeH. alwaar hij ter verpleging is opgenowlta. Het tramverkeer ondervond gedu rende 25 minutën stagnatie. Bij onzen rondgang, welken wij van middag langs de verschillende gebou wen, waarin de voorloopige identiteits bewijzen worden uitgereikt, maakten, kregen wij den indruk, dat de drukte lang niet zoo groot was als in de och tenduren. Inderdaad was het grootste percentage van de 97.500 menschen, die zich vandaag moesten melden, voor 12 uur geholpen. Merkwaardig was, dat aan sommige tafeltjes groote opstoppingen voorkwa men, terwijl andere ambtenaren vrij wel niets te doen hadden. De oorzaak was dat de namen bij de letter B. niet alleen zeer talrijk zijn, doch dat deze categorie ook voor het grootste gedeelte volwassenen telde. De organisatie was er op berekend, dat ambtenaren, die het minder druk had den onmiddellijk hun collega’s kwamen assisteeren, zoodat het tempo van af handeling gehandhaafd koir blijven. Voor de ambtenaren is het een buiten gewoon drukke dag geweest, doch deze eerste dag heeft hun veel routine voor de komende dagen bijgebracht. Onder leiding van den heer P. C. Wesseling heeft de waarnemend Burge meester, professor ir. C. L. v. d. Bilt, in de verschillende gebouwen zich van den gang van zaken op de hoogte gesteld. Een enkele uitzondering daargelaten heeft de uitgiftendienst vandaag uitste kend gefunctionneerd, zoo deelde men ons van bevoegde zijde mede. Heden gaat de zon om 7.42 uur onder. Zonsopgang op Zondag 22 September 7.25 uur, terwijl de zonsondergang morgen om 7.39 uur is. Zonsopgang op Maandag 23 September 7.27 uur. Geduren de de tusschenliggende tijden moet dus worden verduisterd. Enquête onder de werkgevers betreffende het nijverheidsonderwijs Eenige dagen geleden hebben wij be richt, dat de schooltijden voor het la ger onderwijs geen verandering zullen ondergaan, hoewel men daartoe aan vankelijk wel het plan had. Naar wij thans vernemen zullen de schooltijden des middags wel gewijzigd worden. De lessen zullen een aanvang nemen om één uur en beëindigd worden om 3 uur. De reden van de vervroeging is niet gelegen in de duisternis. Er heeft zich echter een onverwachte moeilijkheid voorgedaan. Wij schreven reeds, dat het gemeentelijk nijverheidsonderwijs in plaats van des avonds des middags zal worden gehouden en omstreeks 3 uur zal aanvangen. De leerkrachten van het nijverheidsonderwijs zijn voor het overgroote deel leeraar of onder wijzer aan een school. Zou dus het nijverheidsonderwijs om ongeveer 3 uur aanvangen en zou den de gewone scholen om 4 uur ein digen, dan zou men niet de beschik king hebben over de leerkrachten. Na tuurlijk zou men de scholen, waaraan deze leerkrachten werken ook vroeger kunnen sluiten. Aangezien dit aantal scholen niet gering is, heeft men thans het plan opgevat de lessen aan alle scholen van het lager en voorbereidend onderwijs te beëindigen om 3 uur en te laten aanvangen om 1 uur. De mid dagpauze woYdt dus een uur ingekort. Voor de zgn. wisselscholen wil men eveneens een andere regeling treffen. Tot dusver was het zoo, dat op een aantal scholen een groep kinderen ’s ochtends onderwijs kreeg en een tweede groep kinderen des middags. Dit heeft op opvoedkundig gebied nogal bezwaren. De kinderen zijn een ochtend of een middag vry, hebben niets te doen, loopen op straat rond of zitten thuis. Tot groot ongerief van de ouders dikwijls! Men heeft thans het plan opgevat de schooltijden voor die scholen te „breken”. De eene groep kinderen krijgt onder wijs van 8.45 uur - 10.45 uur en van 1-3 uur. De tweede groep krijgt on derwijs van 10.45 uur (of iets later) 12.45 uur en van 3-5 uur. Deze rege ling wil men van kracht laten blijven zoolang het voor 5 uur nog niet don ker is. Dan wil men des middags de eene groep onderwijs geven van 1-2.30 uur en de andere groep van 2.30-4 uur. In het eene geval krijgen de kinderen dus 4 uur per dag les en in het twee de geval 3% uur. man door tram aangereden en zwaar gewond Op den hoek van de Laan van Meer- dervoort en de Archimedesstraat heeft hedenmiddag kort na half één, een aan rijding plaatsgehad, waarvan de 78- jarige G. H.' het slachtoffer is gewor den. De man, die slecht ter been is en in de Kessler-stichting aan den de la Reyweg wordt verpleegd, wilde op ge noemd tijdstip den rijweg oversteken. Hierbij heeft hij niet op het verkeer gelet, zoodat hij door efen motorwagen ven lijn 3 gegrepen werd. Hoewel de bestuurder onmiddellijk remde, werd H. verscheidene meters meegesleurd, voor de tram tot stilstand kwam. Met ernstige hoofdwonden en een Het Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissa- ris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende bepalingen ter ver krijging van een overzicht (Erfas- sung) van vereenigingen van perso nen en stichtingen zonder economisch doel. Hierin is bepaald: Artikel 1. 1) Alle vereenigingen van personen (vereenigingen, bonden, or ganisaties en soortelijke instellingen), alsmede alle stichtingen in het be zette Nederlandsche gebied, zonder economisch doel, moeten binnen 20 dagen na het in werking treden van deze Verordening, worden opgegeven bij den bevoegden procureur-generaal fungeerend directeur van politie. 2). Bevoegd is de procureur-gene raal, fungeerend directeur van politie, binnen wiens rechtsgebied de vereeni- ging van personen of de stichting is gevestigd. Wanneer er geen plaats van vestiging is, dan wordt de be voegdheid bepaald naar de plaats, waar het bestuur wordt uitgeoefend. Is ook deze niet aan te wijzen, dan geldt de plaats, waar hij, die op den voet van artikel 3 tot aanmelding ge houden is, zijn woonplaats of zijn gewoon verblijf heeft. e Artikel 2. 1). Een vereeniging van personen wordt geacht geen econo misch doel na te streven, wanneer haar doel niet in de eerste plaats gericht is op het verkrijgen van op geld waardeerbare voordeelen ten be hoeve van de vereeniging of van haar leden. 2). Het eerste lid is van overeen komstige toepassing op de in artikel 1 genoemde stichtingen. Artikel 3. Het bestuur van de ver eeniging van personen of van de stichting of, bij ontstentenis daarvan, hij, die met de dagelijksche leiding is belast, is tot het doen der op gave gehouden. Ontbreekt ook laatst bedoelde, dan dient de opgave te ge schieden door dengeen, die de belan- Het heden verschenen Verordenin genblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij ter uitvoering van de Landbouw-crisis- wet 1933 wijziging van het crisis- rundveebesluit 1934 1). In de ochtenduren hebben we een rondgang langs de verschillende gebou wen gemaakt. De grootste drukte con centreerde zich vooral op den Dieren tuin, waarvan alle zalen in gebruik waren genomen. Hier stond vanochtend om zeven uur reeds een lange rij van gegadigden. Om half zeven waren de bakken met per soonskaarten van het gebouw van de Bevolking aan de Goudenregenstraat met auto’s naar de diverse lokalen ge bracht. Om half acht ongeveer hadden de ambtenaren in den Dierentuin hun plaatsen ingenomen en tien minuten later werden de deuren al geopend, teneinde vroegkomers een nog langeren wachttijd te besparen. Naarmate het later werd groeide de file en zoo stonden de laatsten in de TWEE JUBILARISSEN BIJ HET SCHILDERSBEDRIJF L. A. VAN TOUR EN ZOON Heden herdachten de heeren N. A. Roozendaal en W. H. van Poelgeest het feit, dat zij 25 jaar geleden bij het schil dersbedrijf L. A. van Tour en Zoon N.V. in dienst kwamen. Beide jubilarissen, waarvan de heer N. A. Roozendaal als onderbaas en de heer W. H. van Poel geest als schilder werkzaam zijn, werden vamiddag met hun familie door de di rectie en collega’s in het gebouw „Excel sior” ontvangen. Na een toespraak door één der directie leden, den heer J. H. van Tour, werd den heer N. A. Roozendaal een gouden hor loge, voorzien van een inscriptie, en een gouden ketting en aan den heer W. H. van Poelgeest een gouden horloge, even eens voorzien van een inscriptie, overhan digd. Hirena sprak namens de collega’s de heer K. Schilperoord, die beiden jubi larissen een blijvend aandenken schonk. De Duitsche tuinderij van Onnes van Nijenrode Het Nederlandsche perskantoor te Ber lijn meldt: Op de tuinderij en bloemkwee- kerij van den heer Onnes van Nijenrode, den gewezen slotheer van Nijenrode, die thans te Freienhagen, ongeveer 68 k.m. ten Noorden van Berlijn, in het district Niederbarnim, op een landgoed van vier honderd morgen het tuindersbedrijf uit oefent, is een groot aantal Fransche krijgsgevangenen te werk gesteld. Gisterochtend zijn in een polder on der de gemeente Wissekerke zes bom men geworpen. Drie schapen werden gedood. Er zijn geen militaire doelen in deze omgeving. Gisteravond hebben Engelsche vlieg tuigen drie bommen boven de stad Vlis singen uitgeworpen. Een huis geraakte in brand. In de Kasteelstraat kwamen twee bommen neer, waardoor de ruiten van alle hui zen braken. Ook in de Badhuisstraat viel een bom. Er zijn veel gewonden. Bom neergekomen bij WeltkapeMe Nader vernemen wjj nog, dat van nacht te Westkapelle een bom is ge vallen, welke niet tot ontploffing kwam. Daar men vermoedt, dat het een tijdbom is, heeft men de omgeving waar de bom gevallen is, af gezet. Van middag zou men maatregelen nemen om den bom te verwijderen. Onze V.P.B.-correspondent te Berlijn meldtNadat de R.K. kerk in Duitsch- land eerst eenige weken geleden een inzameling van kerkelijke voorwerpen voor de Spaansche kerken gehouden heeft, koesteren de Duitsche bisschop pen thans het voornemen, een om vangrijke hulpactie voor België en Ne derland te organiseeren. Met toestem ming van de Duitsche regeering zal een geldinzameling in alle Katholieke kerken gehouden worden, waarvan de opbrengst als een soort winterhulp aan de Duitsche autoriteiten ter ver- deeling in de beide genoemde landen ter beschikking zal worden gesteld. Daarnaast zal een bijzondere kinder- hulpactie worden georganiseerd. In de zen vorm zal aan de Hollandsche en Belgische kinderen voor eenige maan den verblijf worden aangeboden op de landgoederen en andere bezittingen van de R.K. kerk in Duitschland. Naar wij in Duitsche katholieke kringen verne men, heeft de Paus zich tot den presi dent der Vereenigde Staten gewend, met het voorstel gemeenschappelijk een hulpactie ten bate van de door den oorlog getroffen landen op touw te zetten en gedurende de winter maanden te blijven voeren. In de eer ste plaats is hierbij aan de verschaf fing van levensmiddelen van eiken DRIE VERMISTE AMSTERDAMSCHE MEISJES TERECHT De drie Amsterdamsche meisjes, die sedert eenigen tijd vermist werden, de gezusters Feenstra en de minderjarige Tenge, zijn terecht. De meisjes Feen stra zijn in IJmuiden teruggevonden. Eergister reeds zagen vijf personen in IJmuiden twee jongedames, die aan het verspreide signalement beant woordden. Zij waren inmiddels ge vlucht, doch nog dienzelfden avond wist de politie haar aan te houden. Het meisje Tenge werd dichter bij huis teruggevonden, in Badhoevedorp. Ook zij werd door een burger herkend. Het moderamen van den algemeenen kerkeraad der Ned. Herv. gemeente hier ter stede heeft besloten, dat met ingang van Zondag 29 Sept. a.s. de avonddiensten in de verschillende bedehuizen zullen ver vallen en worden vervangen door middag diensten van 34 uur. Het aanvangsuur van de morgengodsdienstoefeningen blijft ongewijzigd. De speciale Doopdiensten, die op Zon dagmiddag en den eersten Woensdagavond van de maand in de Groote kerk plachten plaats te vinden zullen met ingang van bovengenoemden datum vervallen en in de gewone middagdiensten worden op genomen. Deze maatregelen heeft de ker keraad getroffen met het oog op de vroe ger invallende verduistering. Geref. Kerk van Scheveningen. De kerkeraad der Geref. kerk van Sche veningen heeft besloten met ingang van Oct. a.s. de avonddiensten op Zondag te verzetten naar 's-middags 3 uur. Wat de Avondmaalszondagen betreft be sloot de kerkeraad in de morgendiensten geen korte predicaties meer te houden doch om redenen van tijd onmiddellijk over te gaan tot het lezen van het Avond- maalsformulier. Wat de Prins Willemkerk betreft besloot de kerkeraad tot het nemen van enkele speciale maatregelen om een vlot verloop van den dienst te verzekeren. Het nijverheidsonderwijs Zooals we reeds berichtten heeft men onder de ouders van de leerlin gen van het gemeentelijk nijverheids onderwijs een soort enquête gehouden om te vernemen hoe zij stonden tegen over de gewijzigde schooltijden van het nijverheidsonderwijs. Naar wij vernemen heeft het grootste deel der ouders medegedeeld er geen bezwaar tegen te hebben, dat ’s middags les gegeven wordt. De afdeeling Onder wijs zal thans ook aan de betreffende werkgevers een circulaire doen toeko men om hun standpunt te weten te komen. rij rond 11 uur niet ver meer van de Javabrug af. Zoo op het oog zag het er hopeolos uit en er werd in de rijen flink gemopperd. Persoonlijk hebben we ons van de verschillende klachten op de gesteld en het moet ons eerlijk het hart, „dat het nogal jneeviel”. Tientallen hebben we in den ochtend aangeklampt, zoowel die stonden bij den Dierentuin, bij het Gebouw voor K. en W., bij Amici- tia, bij de Vereeniging en bij het gebouw aan de de Ruyterstraat. Daarbij bleek ons, dat de tijd van wachten in de meeste gevallen de 5 kwartier niet te boven ging. Wij beamen volmondig dat het toch nog een behoorlijke duur is, doch men dient te bedenken, dat gezien de admi nistratieve plichtplegingen, de afhan deling onmogelijk in een sneller tempo kon plaats vinden. Wij hebben aan de verschillende tafeltjes met het horloge in de hand gecontroleerd en kwamen tot de slotsom, dat in het uiterste geval de betrokken ambtenaar 2 minu ten noodig had om iemand af te helpen veelal duurde het niet lan ger dan een halve minuut. En de menschen, die 2 minuten aan de tafeltjes moesten wachten, droegen hiervan meestal zelf schuld. Zij hadden hun foto’s niet op de ver- eischte maten thuis reeds afge knipt, zooals het uitdrukkelijk ver zocht was. Dit moest de ambtenaar dan doen, hetgeen weer tijd vorderde. Laat een ieder toch voordat hij naar het betreffende lokaal gaat, zijn foto afknippen op een maat van 3J bij 4| c.m. Men dient daarmede eigen belang en dat van anderen. gen van de vereeniging of stichting waarneemt, hetzij krachtens een hem van overheidswege gegeven opdracht bijv, als liquidateur), hetzij krach tens eenige andere lastgeving. Artikel 4. 1). De opgave geschiedt door het indienen van een ingevulde vragenlijst en een vermogensstaat. De indiening dezer stukken geschiedt in duplo. Twee exemplaren der statuten dienen te worden bijgevoegd. 2). Zij, die tot het doen der opgave gehouden zijn, moeten tijdig aan de in artikel 1 genoemde instantie een verzoek om toezending van de be- noodigde formulieren indienen, een en ander onder nauwkeurige opgave, op welke der in het eerste lid van artikel 1 genoemde organisaties dit verzoek betrekking heeft. Artikel 5. 1). Tot nader order mag over bestanddeelen van het vermogen van de in het eerste lid van artikel 1 genoemde vereenigingen slechts wor den beschikt, voor zoover dit voor de loopende zaken en voor het vereeni- gingsleven noodzakelijk is. Boven en behalve voornoemde rechtshandelin gen mogen geen rechtshandelingen 'worden verricht of verklaringen wor den afgegeven, waardoor op eéniger- lei wijze over bestanddeelen van het vermogen wordt beschikt of verplich tingen daartoe in het leven worden geroepen. 2) . Het eerste lid is van overeen komstige toepassing op stichtingen zonder economisch doel. 3) . Rechtshandelingen, in strijd met de bepalingen van het eerste of tweede lid verricht, zijn van onwaarde. Artikel 6. 1). Personen, als in arti kel 3 bedoeld, die de opgave niet tijdig doen, of die bij de opgave on ware of onvolledige gegevens ver strekken, worden gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste twee jaar en met geldboete van ten hoogste tweeduizend gulden of met een dezer straffen. 2) . Met gelijke straffen wordt ge straft hij, die in strijd handelt met de bepalingen van artikel 5. 3) . Handelingen, als bedoeld in lid 1 en 2, zijn misdrijven. Artikel 7. De bepalingen van Verordening no. 24-1940 blijven van kracht. Artikel 8. Deze verordening treedt in werking op den dag barer afkon diging. Ook zijn er, die foto's meebrengen, die gemaakt waren met een z.g. „box”. Wij zagen zelfs een portret, waarop de betrokkene stond afgebeeld met een poes op den arm. De poes was duidelijk, doch het hoofd van de lieftallige dame, die er mede op stond afgebeeld, ging ten deele schuil achter den poesenrug... Ook de handteekeningen op de Dis tributiestamkaarten moesten geveri fieerd worden en in tal van gevallen bleek, dat het hoofd van het gezin indertijd voor alle familieleden maar geteekend had. Soms waren er op de kaarten ver anderingen aangebracht welke haar als voorloopig identiteitsbewijs on geldig maakten. In al deze gevallen moesten de oorspronkelijke kaarten vervallen en nieuwe worden uitgereikt hetgeen plaats vond aan aparte ta feltjes. In ieder gebouw was een hoofdlei der aanwezig, die omringd was door een staf van medewerkers. Gisteravond heeft de heer Wesse ling, die de leiding van het geheel heeft, alle 400 ambtenaren, die erbij betrokken zijn, in den Dierentuin by elkander geroepen en hen van den gang van zaken op de hoogte ge bracht. Ieder, die met de uitgifte belast was, kreeg zijn plaats achter een ta feltje, welke tezamen een lange rij vormden. Voor hem stond een „steun” waarin 500 persoonskaarten waren ge plaatst. Achter hem prijkte een bord, waarop met duidelijke cijfers een nummer stond vermeld, met vermel ding der namen van de personen, die hij had te helpen. Er zijn slechts wei nigen geweest, die vandaag niet be hoefden te komen. Wel kwam het voor dat men in een verkeerde file ging staan, hetgeen tot gevolg had, dat de normale wachttijd verdubbeld werd. Doch hiervoor kan men de organi satie van het geheel niet aansprake lijk stellen. De foto van de(n) gega digde werd met een „nietje” op de kaart bevestigd en daarna van een stempel van de Gemeente voorzien. Onder de handteekening werd het be roep geplaatst. Klopte dit niet meer met dat, wat op de persoonskaart stond aangegeven, dan werd dit op de laatste toegevoegd. Zoo heeft deze uitreiking ook nog een goede zijde, want verandering van beroep behoeft in tegenstelling met adreswijziging, niet aan de Bevolking te worden op gegeven. In de omgeving van alle gebouwen was de drukte buitengewoon groot. Zooveel mogelijk werd het verkeer door de straten, waar doorheen de honderden meters lange files zich slin gerden, voor het doorgaande verkeer afgesloten. Tientallen beijverden zich met het stallen der rijwielen en maak ten goede zaken. Zij, die niet tegen staan konden, hadden klapstoeltjes meegebracht en zelfs den noodigen mondvoorraad. In en rond de gebou wen droeg politie zorg voor een vlotten gang van zaken. Ouden van dagen en gebrekkigen liet men zooveel mogelijk voorgaan. De trams en bussen, welke naar de verschillende lokalen leiden, waren stampvol. Men kreeg den in druk, dat door de H.T.M. niet alles op alles was gezet, om den menschen- stroom te verwerken. Bij informatie deelde men ons echter mede, dat alle trams met aanhangwagens reden, ter wijl extra materiaal was ingelegd. Extra bussen kon men niet laten loo pen, gezien de beperkte benzinetoe- wijzing. Hierin is o.m. het volgende bepaald 1) Het voorhanden en in vooraad hebben van rundvee is verboden. 2) De verbodsbepaling, vervat in het eerste lid, geldt niet: 1 voor hem, die als georganiseerde is toegelaten tot eenige daartoe door den secretaris-generaal aan te wijzen crisis-organisatie, 2) Voor den rundveehandelaar, die als georganiseerde is toegelaten tot, en ingedeeld in de groep van rund- veehandelaren van de door den secre taris-generaal daartoe aan te wijzen crisisorganisatie, 3) Voor den slager, die als geor ganiseerde is toegelaten tot en inge deeld in de groep van rundveesla- gers van de door den secretaris-gene raal daartoe aan te wijzen crisis-or ganisatie. Echter met dien verstande, dat het voorhanden en in voorraad hebben van rundvee, waarvan het gewicht is gelegen binnen door den secretaris-ge neraal te bepalen gewichtsgrenzen, voor de tijdvakken, aanvangende en eindigende met ingang van nader door den secretaris-generaal te bepalen tijdstippen gedekt moet zijn door een geldig indentiteitsbewys. Artikel 3. 1) Voor de indeeling als georganiseerde in de groep van rund- veehandelaren, als bedoeld in artikel 2, lid 2, onder 2, is vereischt, hetzij dat ten genoegen van de in artikel 2, lid 2, onder 2, bedoelde crisis-organi satie blijkt, dat de aanvrager den han del in rundvee als beroep of bedryf heeft uitgeoefend, hetzij dat de aan vrager hiertoe door den secretaris generaal is toegelaten. 2) Voor de indeeling als georga niseerde in de groep van rundveesla- gers, als bedoeld in artikel 2, lid 2, onder 3, is vereischt, hetzij dat ten genoegen van de in artikel 2, lid 2, onder 3, bedoelde crisis-organisatie blijkt, dat de aanvrager zijn beroep of bedrijf maakt van het slachten van runderen, welke daartoe door hem voorhanden of in voorraad plegen te worden gehouden, hetzij dat de aan vrager hiertoe door den secretaris-ge neraal is toegelaten. Artikel 4. 1) De tijdvakken, be doeld in lid 2 van artikel 2, kunnen verschillend worden ingesteld voor mannelijke, al dan niet gecastreerde, en vrouwelijke runderen, voor de ver schillende gewichtsgrenzen, bedoeld in lid 2 van artikel 2, en voor de ver schillende deelen des lands. 2) De gewichtsgrenzen, bedoeld in lid 2 van artikel 2, kunnen verschil lend worden gesteld ten aanzien van mannelijke, al dan niet gecastreerde, en vrouwelijke runderen. 3) De indentiteitsbewijzen, bedoeld in lid 2 van artikel 2, kunnen uit sluitend door de daartoe door den se cretaris-generaal aan te wyzen crisis organisaties, overeenkomstig door hem te stellen regelen, aan een geor ganiseerde, als bedoeld in artikel 2, lid 2, onder 1, worden uitgereikt. Artikel 6. De door den secretaris generaal uit te vaardigen voorschriften noodig voor toepassing en uitvoering van dit besluit, worden in de Neder landsche Staatscourant bekendge maakt. Artikel 7. 1) Dit besluit treedt in werking met ingang van den tweeden dag na dien van zijn afkondiging. Het eindigt met ingang van 1 Januari 1941. 2) Het kan worden aangehaald als „crisis-rundveebesluit 1934 1)”. 1

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 15