De besprekingen te Rome iii G. BLOM IwlSl Jl Duitschland Engelsche luchtaanvallen op versterkten Duitschen aanval *1 Engeland binnen het bereik van den «0 HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1940' EERSTE BLAD, PAGINA 2 de Theems den benedenloop De havens van aan en van FRANKRIJK. Bommen op Heidelberg Bruchsal De Fransch-Japansche onderhandelingen Het militaire weekover zicht van het D.N.B. PALESTINA. De oorlog ter zee RECLAMES. Eischen door A Vertrouwelijk onderhoud Italiaansche tegenspraak S3 Mislukte Engelsche aanvalspogingen op Hamburg en Berlijn rococo vorst- Panameesch schip getorpedeerd Te New York wordt medegedeeld, dat het onder Panameesche vlag va rende tankschip „Beme” (3.139 b.r.t.) na het vertrek van Haifa, in de Middel- Duitschland zal de Britsche misdaden betaald zetten landsche Zee verloren gegaan is, meldt het D.N.B. Blijkbaar is het schip door een Italiaansche duikboot getorpedeerd. Er is geen bericht ontvangen, dat op» varenden van dit schip zijn gered. De Engelsche vloot In de Middellandsche Zee. De in Gibraltar gestationneerde En gelsche vloot, welke ongeveer 14 dagen geleden naar de Middellandsche Zee was uitgeloopen is tot dusverre niet op haar steunpunt teruggekeerd. Scheepvaartbeweging te Gibraltar. Uit Algeriras wordt gemeld, dat Don derdag een uit 29 koopvaardijschepen, waaronder 5 tankschepen bestaand con- vooi, van Gibraltar in de richting van den Atlantischen Oceaan is vertrokken. Het convooi werd door 3 torpedojagers en een verkenningsvliegtuig vergezeld. Óp de reede van Gibraltar liggen op het oogenblik 20 koopvaardijschepen, o.m. 3 Spanjaarden, een Portugeesch en een Grieksch. Zij worden aan de Engel sche controle onderworpen. Engelsche hulpkruiser te Rio de Janeiro. In de baai van Rio de Janeiro heeft de Engelsche hulpkruiser „Asturias'* het anker uitgeworpen om proviand in te nemen. De bodem heeft een convooi van. 5 schepen naar Rio vergezeld. 5 Engelsche controle op neutrale scheepvaart nog strenger. Van nu af aan zal een lijst van neu trale schepen gepubliceerd worden, be vattende de namen van vaartuigen waarvan bewezen is of die ervan ver dacht worden tegen de Britsche belan gen te werken. Aan deze schepen zui den geen navicerts en geen havenfacili teiten verleend worden, zoodat hun reis waarschijnlijk zeer vertraagd zal wor den, meldt het A.N.P. uit Londen. Binnenkort zal een lijst van neutrale schepen verschijnen, waarmede elke handelsbetrekking strafbaar is en we! op grond van de wet betreffende den handel met den vijand. Beide kaarten geven een overzicht van de meest belangrijke dokken en ha venwerken van Londen. Het gelukte de Duitsche luchtmacht boven deze strategische punten te komen en vele dezer havenwerken werden in den loop van drie dagen hevig uit de lucht ge bombardeerd. Van 17 t/m. 20 Septem ber werden o.a. getroffen het Victoria- 1 De Amerikaansche torpedo jagers voor Engeland. Volgens een mededeeling van den Amerikaanschen minister van marine zijn 6 van de onlangs in Canada aan gekomen oude Amerikaansche torpedo jagers bij de Canadeesche vloot inge deeld. De Engelsche scheepsverliezen in Noorwegen Naar in scheepvaartkringen te New York verklaard wordt, is tijdens den oorlog in Noorwegen ook het Britsche mailschip „Georgic” (27.759 b.r.t.) van dj Cunard-White Star Line, door Duit sche vliegers zwaar beschadigd. Voorts is nog een passagiersschip van dezelfde lijn, de „Franconia” (21.157 b.r.t.) dor vliegtuigbommen getroffen. Beide schepen zijn er echter in geslaagd een haven te bereiken om gerepareerd te worden. Op het oogenblik liggen zij nog in het dok. dok, de West-India en Londen dokken. In den nacht van 19 op 20 werden de Royal Albertdokken getroffen bij Silver town. Op de gasfabriek van Bromley wer den voltreffers geplaatst, alsmede op het Woolwich Royal arsenaal. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) van Tokio veroorzaken moeilijkheden De berichten volgens welke de on. derhandelingen tusschen den gouver- neur-generaal van Indo-China en een Japansche delegatie in Hanoi geleid hebben tot het sluiten van een over, eenkomst over Indo-China, worden tot dusver in het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken niet bevestigd In welingelichte kringen te Vichy legt men er den nadruk op, dat de Japan, sche en ook de Fransche regeering be. lang hebben bij bespoediging der Gn, derhandelingen. Men laat echter door, schemeren, dat er in zoover moeilijk- heden zijn opgedoken, dat de door Ja- pan in Hanoi naar voren gebrachte eischen uitgaan boven de tevoren in Tokio getroffen principieele regeling. Naar het D.N.B. uit Sjanghai meldt, wordt in een officieel Fransch com muniqué uit Hanoi verklaard, dat de ondvrhandelingen in een moeilijk sta dium zijn gekomen. Tevens wordt be. vestigd, dat de onderhandelingen tot dusver nog niet zijn afgebroken. Japansche militaire kringen geven eveneens toe, dat eischen zijn gesteld, doch dat het verloop der onderhande lingen tot dusver niet een conclusie wettigt als zou een verscherping in de Fransch-Japansche betrekkingen aan staande zijn. Verklaring van Baudoin De Fransche minister van buiten, landsche zaken, Baudoin,. heeft volgens Amerikaansche berichten uit Vichy, in zijn reeds gemelde rede voor de Ame rikaansche journalisten in de Ameri can Club de eischen van Thailand (Siam) ten aanzien van Indo-China behandeld en verklaard, dat de Fran sche regeering zich genoodzaakt gezien heeft de door Thailand op het laatste oogenblik ingediende eischen af te wij zen. Verder wees hij met nadruk op het feit, dat Frankrijk bereid is met Japan een militaire, politieke en eco nomische overeenkomst te sluiten, die rekening zal houden met de voorreek- ten, welke door dit land verlangd wor den. Baudoin zeide, dat Japan als groote mogendheid in het Verre Oosten be paalde voorrechten opeischt. De ge rechtvaardigheid hiervan wordt erkend door de Fransche regeering, die thans een realistische politiek voert. Frank rijk onderhandelt met Japan op den grondslag van den wensch van Tokio, die betrekking heeft op het transport van Japansche troepen over Indo-Chi- neesch gebied. De vroegere minister van luchtvaart, Guy la Chambre, is uit Spanje aan de Fransche grens bij Perthus aange komen en heeft zich ter beschikking gesteld van de Fransche autoriteiten. Guy la Chambre, tegen wien, zooals bekend, door den advocaat-generaal bij het opperste gerechtshof in Riom, een bevel tot arrestatie was uitgevaardigd, is gearresteerd. De ex-minister was vergezeld van zijn vrouw. De as vormt het nieuwe beeld der wereld De onverminderde, ja toenemende belangstelling in de besprekingen te Rome komt tot uitdrukking in de Ber- kringen eenige naar aanleiding van het bezoek van von Ribbentrop aan Rome het vermoeden hebben uitgesproken, dat de beide asmogendheden het voornemen koes teren den Pan-Amerikaanschen geest te vernietigen en den invloed van de Vereenigde Staten in Amerika te be lemmeren. Dergelijke vermoedens, aldus verklaart men van Italiaansche zijde, zijn ten eenen male grotesk en vertoonen maar- al te duidelijk de Britsche inspiratie. Italië en Duitsch- land hebben voor het Pan-Amerika- nisme, dat hun niets aangaat, totaal geen belangstelling en bekommeren zich niet om dingen aan den overkant van den Atlantischen Oceaan. Von Ribhentrcp gisteren weer Mussolini ontvangen Volgens een communiqué te Rome heeft de Duce gistermiddag in tegen woordigheid van den Italiaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, opnieuw den Duitschen minis ter van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, voor een hartelijke be spreking ontvangen. Bij het onder houd, dat van 5 tot 6 uur duurde, wa ren de Duitsche ambassadeur te Ro me, von Mackensen, en de Italiaan sche ambassadeur te Berlijn, Dino Al- fieri, aanwezig. Na de bespreking met den Duce be gaf von Ribbentrop zich in gezelschap van den Duitschen ambassadeur von Mackensen, naar de Duitsche ambas sade, waar hij de verbouwingswerk zaamheden aan de ambassade, welke bijna gereed zijn, in oogenschouw nam. Omstreeks half 7 keerde de Rijksminister in Villa Madama terug. De „Essener Nationalztg.” over de besprekingen In een hoofdartikel houdt de „Esse ner Nationalztg.” zich bezig met de besprekingen in Rome. Het blad uit de meening, dat Engeland na den oorlog van iederen invloed in Afrika zal zijn uitgesloten. In dit artikel wordt aangeduid, dat de „nieuwe orde in Afrika” een der belangrijkste on derwerpen van de besprekingen van von Ribbentrop is. Het blad schrijft: „De inzet der wapenen van de Zui delijke aspartner in een niet-Euro- peesch gebied laat reeds duidelijk zien, dat de toekomstige nieuwe orde zich niet tot Europa zal beperken. Afrika behoort tot de invloedssfeer van de Middellandsche Zee en de uit stralingen van Europa op Afrika tot Kaapstad toe zijn van nu af aan voor de ontwikkeling van het Afrikaansche continent de eenige doorslaggevende factoren. De nieuwe orde in Europa zal dus ook het Afrikaansche continent omvatten. Engeland’s machtspositie in Afrika is met het einde van het Britsche empire ten einde. Evenals Groot-Brittannië voor den nieuwen op bouw van Europa uitgeschakeld wordt, evenzoo zal het uit Afrika ge worpen worden. De volken van euro pa, die zich van het Britsche juk bevrijd hebben, zullen een voortbe staan van de Britsche tyrannie in Afrika niet dulden. Als eerste stoot tegen de Britsche veste in Afrika werd daarom de aanval op Egypte gericht. De nationalistische beweging in Egypte, die door de Engelschen onderdrukt is, asal spoedig haar va derland van de Engelsche tyrannie bevrijd zien. De autoritaire staten van het avondland hebben zich tot een gemeenschap verbonden, wier actieprogram nu te Rome wordt vast gelegd. De „Nationalztg.” duidt verder aan, dat ook Spanje aan de nieuwe orde ning van Afrika zal deelnemen en schrijft: „In veelvuldige solidariteits betuigingen heeft het Spanje van Franco zijn verbondenheid met de as-mogendheden doen blijken. Als voornaamste macht van het Iberische schiereiland wil Spanje bij de nieuwe ordening niet afzijdig blijven. Deze wil heeft Spanje menigmaal geuit. Zoo is dan het eenheidsfront van de jonge Europeesche volken tegen den Engelschen vredesverstoorder duide lijk afgeteekend”. Engelsche vliegers hebben in den afgeloopen nacht van Donderdag op Vrijdag in het gebied der stad Heidel berg opnieuw op woonwijken bommen neergeworpen, ofschoon in deze stad wijd en zijd geen militaire doelen zijn te vinden. De stad is in de wereld bekend als plaats der wetenschap en van histo rische herinneringen. Daarom is het Duitsche volk over het bericht, dat Engelsche vliegers op Heidelberg bommen hebben geworpen, waarbij voornamelijk de arbeiderswijk Pfaf- fengrund, zwaar getroffen werd, zeer verbolgen. Een arbeiderswoning werd totaal vernield. Van het hierin wonen de gezin werden de kostwinner, als mede dochter en zoon gedood. Andere brisantbommen, die in de naaste omgeving van Heidelberg wer den neergeworpen, doodden een kind van 14 jaar en veroorzaakten bij ver scheidene personen zware verwondin gen. Verder wierpen Engelsche vlie gers talrijke bommen in de onmid dellijke omgeving van het kasteel bij BruchsaL Geen Fransche oorlogsschepen naar Indo-China Het Fransche ministerie van buiten landsche zaken dementeert alle in het buitenland verspreide berichten, vol gens welke de 6 Fransche oorlogssche pen, die volgens een officieele mede deeling uit Toulon via Gibraltar naar Dakar gezonden zijn, thans naar Indo- China verder zouden varen, meldt Uni ted Press. De schepen zullen blijvend in Dakar gestationneerd worden. Engelsch vrachtschip tot zinken gebracht Volgens berichten uit Jeruzalem heb* ben onbekende daders op klaarlichten dag een bom geworpen naar het Brit sche recruteeringsbureau nabij de Jaffa-poort, waar aanmeldingen voor de nieuwe Arabische militie worden ingeschreven. Er werden vernielingen aan het gebouw veroorzaakt, terwijl talrijke voorbijgangers werden gewond- De daders konden in het tumult ont vluchten. In Jeruzalem zijn aanplak biljetten gevonden, die iederen Arabier, die zich voor Engeland laat aanwerven, met den dood bedreigen. /Zie verder 2e blad, pag. 2ji Het Amerikaansche kustetation Mackay Radio heeft een S.O.S.-sein op gevangen van het Engelsche vracht schip „Elmbank”, groot 5158 ton. Het schip meldde op 57 graden N.B. en 27 graden W.L. te zijn getorpedeerd. JUWELIER 1404 PLAATS 9 DEN HAAG Telefoon 115221 I il K n n P van GOUD, ZILVER en I n R U U r JUWEELEN Arbeiderswijk zwaar getroffen Geen oude Amerikaansche koop vaardijschepen voor Engeland? Ten aanzien van de in de pers opge doken beweringen, volgens welke En geland 30 oude koopvaardijschepen in de Vereenigde Staten wil koopen, heeft minister Huil verklaard, dat hem daarover niets bekend is. Hetzelfde zeide hij over de geruchten, volgens welke de Vereenigde Staten toestem ming zouden willen geven tot opleiding van Canadeesche piloten in het Zuiden der Vereenigde Staten. In Italiaansche politieke wordt er op gewezen, dat Noord-Amerikaansche bladen X°THE.rhi Het D.N.B. meldt uit Rome: Bij de door de vooraanstaande staatslieden der asmogendheden gevoerde bespre kingen is, naar in Italiaansche krin gen wordt verklaard, een volledige overeenstemming geconstateerd tus schen de gezichtspunten over de ver schillende vraagstukken, welke aan een onderzoek zijn onderworpen, als mede over de toekomstige oorlogvoe ring, welke voor het verslaan van den vijand tot een hoogtepunt is gekomen en volkomen bevredigend werd geacht. Wat het Donauvraagstuk en de be trekkingen met Spanje betreft, wordt in Italiaansche kringen verklaard, dat, zonder bijzonderheden te melden of indiscreties te begaan over de ab soluut vertrouwelijke besprekingen, vanzelfsprekend bij het bestudeeren van alle actueele problemen, ook deze beide kwesties zijn behandeld. Doch over deze, door de hoogste autoritei ten gevoerde en nog aan den gang zijnde besprekingen, kunnen geen bij zonderheden worden gegeven. Iedere waarnemer weet echter, dat de vraagstukken van Zuidoost-Europa door de asmogendheden steeds met de grootste opmerkzaamheid en in een geest van volledige samenwerking worden nagegaan. Wat Spanje betreft, is het door de hartelijkheid van zijn betrekkingen met de asmogendheden, door de op de slagvelden zegenrijk be proefde wapenbroederschap en door de samenwerking van de idealen en ideologieën geheel normaal, dat de vraagstukken, welke dezen sector van Europa betreffen, in den geest van de meest bereidwillige en hartelijkste sa menwerking worden bestudeerd. boord. Daar komen dan nog 10 stoom schepen bij, die voor een deel zwaar beschadigd en voor een deel uitge brand zijn en dus ook voor den aan voer naar Engeland wegvallen. Ook een torpedobootjager is onschadelijk gemaakt. Wanneer het aantal der in den grond geboorde Britsche oorlogs schepen thans steeds meer daalt, vormt dat een nieuw bewijs, dat aan den eenen kant de vloot van het imperium niet meer durft op te tre den tegen de Duitsche lucht- en zee- strijdkrachten, maar dat aan den anderen kant wel zoo bindende ver plichtingen jegens de Vereenigde Sta ten bestaan, dat bij de aanstaande ineenstorting in Engeland de groote en nog steeds machtige vloot onge deerd moet worden uitgeleverd aan de Noordamerikaansche unie. Slechts de helft van de Britsche zëevloot be vindt zich nog in haar schuilhoeken aan de Engelsche kust, terwijl de andere helft in de Middellandsche Zee is ingesloten en ook wel nauwelijks meer den weg zal vinden uit deze val. Alleen tegenover de Fransche kust hebben lichte Britsche zeestrijd- krachten een aanval ondernomen, welke door de Duitsche kustartillerie onmiddellijk met succes kon worden afgeweerd en die, omdat hij zwak was opgezet, geen succes had. Overigens heeft opnieuw het Duit sche verre afstandsgeschut deelgeno men aan den aanval op Engeland. Het beheerscht het Kanaal en heeft in Dover zware verwoestingen aange richt. Ondanks de moeilijke weersomstan digheden heeft de Duitsche aanval op Engeland geenerlei onderbreking on dergaan. Bommen van het zwaarste kaliber hebben de belangrijke haven installaties en olieopslagplaatsen in brand gestoken. Zware rookwolken hangen nog steeds boven Engeland. Van de Westkust tot de Oostkust is het Britsche eiland blootgesteld aan den Duitschen aanval, die voortdurend krachtig is en zwaar toeslaat. Wederom kon een Duitsche officier van het luchtwapen zijn 20ste lucht overwinning boeken. Wederom zijn in de afgeloopen week ruim 300 Britsche vliegtuigen bij luchtgevechten en door luchtafweergeschut neérgeschoten. De Duitsche superioriteit is sterker dan ooit* Zeven bommen van geringe hoogte uitgeworpen Omtrent de luchtaanvallen op Hei delberg en Bruchsal verneemt het D. N. B. nader van ooggetuigen, dat de Britsche vlieger in den maanver- lichten nacht meermalen in scheer- vlucht over de Heidelberger arbei derswijk Pfaffengrund vloog en daar bij duidelijk moet hebben gezien, dat hier sprake was van een aantal kleine woonhuizen. Desondanks daalde hij plotseling lager en wierp toen vlak achter elkaar 7 bommen uit. Een der huizen werd door een bom getroffen, waarbij een gemeente arbeider en zijn beide kinderen om het leven kwamen. Andere huizen werden door bomsplin- ters en door luchtdruk aanzienlijk be schadigd. Ook in de kleine stad Bruchsal in Baden werden de bommen bij helde ren maneschijn in scheervlucht op een dichtbevolkte woonwijk, die precies tusschen de stadskerk en het zieken huis ligt, geworpen. Tot in den verren omtrek van de plaatsen, waar de bom men terecht gekomen zijn, bevindt zich geen enkel militair doel, fabrieks gebouw of spoorwegemplacement. Door het bombardement werden ook hier vrijwel uitsluitend menschen uit minder welgestelde kringen getrof fen en van hun onderdak beroofd. Zoo viel een bom in een huisje van één verdieping, dat evenals het huis er naast, instortte. Door een andere bom werden 2 meisjes bedolven, waarvan er een om het leven kwam. Twee huizen verder werd een 8-jarige jon gen door bomsplinters levensgevaar lijk gewond. Ook het historische slot van Bruchsal, het beroemde bouwwerk van de vroegere bisschoppen van Spiers, werd bij den Britschen luchtaanval zeer ernstig beschadigd. Een bom ontplofte op het trottoir, vlak voor het slot en veroor zaakte aanzienlijke schade aan een vleugel van het gebouw* De Duitsche bladen geven uitdruk king aan de verontwaardiging van het Duitsche volk over den aanval op Hei delberg en constateeren, dat de schuldrekening van Engeland toe neemt tot in het onmetelijke, maar dat Duitschland de misdaden betaald zal zetten. De „Völkische Beobachter” schrijft: De gangsterstreek van Hei delberg kan niet verontschuldigd wor den met het misselijke excuus, dat de aard van deze stad niet bekend is ge weest bij de Londensche regeering of haar erbarmelijke luchthelden. Want juist Heidelberg is sedert tientallen ja- ren, ja, reeds sedert ruim honderd jaar het voornaamste doel geweest van alle Engelschen, die een bezoek hebben gebracht aan Duitschland. Oud-Heidelberg is voor Engeland de kern van het begrip der Duitsche ge moedelijkheid, Duitsche vroolijkheid en tezamen met het Zwarte Woud, van Duitsche landschapsschoonheid. Dit Heidelberg heeft het Britsche moordenaarsgespuis thans uitgekozen als doel van zijn bommen... Wij Duit- schers echter hebben de laatste ge voelsbewegingen jegens Engeland in ons uitgeroeid. Wij zijn vast en defi nitief besloten, meedoogenloos af te rekenen met dit Engeland en het dui zendvoudig te vergelden wat het onzen vrouwen en kinderen iederen nacht aan misdaden en gemeenheid heeft aange daan. Engeland is voor ons wereld- vijand nr. 1 geworden, wiens onder werping en bestraffing het doel is van al ons denken en streven. De oorlog tegen Engeland zal thans zoo gevoerd worden, dat geen Engelschman van komende geslachten het meer zal wa gen Europa aan te vallen. lijnsche ochtendbladen van vandaag, die, zonder in te gaan op bijzonder heden, den nadruk leggen op de prin cipieele beteekenis der ontmoeting in Rome. Onder het opschrift „De as vormt het nieuwe beeld der wereld” noemt de „Lokal Anzeiger” de bespre kingen in Rome een documentaire bijdrage tot de geschiedenis der as en daarmede tot de geschiedenis van Europa en Afrika. Ook ditmaal zijn problemen van groot belang en verre strekking behandeld. De politieke posi tie der twintigste eeuw staat open voor de regeling voor beide asmogendheden. De vertegenwoordigers van Europa moesten tot helderheid komen omtrent een fundamenteele vormgeving, want het vasteland is door de Westelijke mogendheden verraden. Evenzeer is Afrika zonder ethisch beginsel slechts uitbuitingsobject geweest van de demo cratische politiek en haar klieken. De „Berl. Börsenztg.” spreekt over een „oeteekenisvolle beslissing”, welke met de bekende eensgezindheid is ge vallen. De tegenstander zal te zijner tijd vernemen, waarom het in bijzon derheden gaat. Hij kan er op ver trouwen, dat deze beslissing des te grondiger is, daar juist thans met vernietigende kracht de slagen neer komen op hoofd en hart van het em pire. Verrassingen kunnen de resul taten van Rome alleen brengen voor hen, die de misdaad tegen den vrede hebben georganiseerd, en nog verder zouden willen organiseeren op het oogenblik, waarop voor hen op de laagtepunten van hun eigen laaghartig heid in Europa en Afrika het welver diende einde wordt gereed gemaakt. „Kortgeleden nog geloofde Londen op den Balkan te kunnen intrigeeren, aldus het blad in dit verband. Het zal spoedig zien, dat ook Rome een ver mindering van zijn vijandige intriges met zich mee gebracht heeft, even radicaal, even uniek en geldig, even zeer onttrokken aan het eigen Engel sche willen en met dezelfde instem ming van het continent”. De militaire medewerker van het D.N.B. generaal von Glaise Horste- nau, geeft het volgende militaire over zicht van de afgeloopen week: Nu de Britsche luchtafweer van de Zuidkust van het eilandenrijk tot Londen is teruggedrongen en ondoel treffend is gemaakt, bevindt Enge land zich sedert 10 dagen binnen het bereik van den versterkten Duitschen aanval. Tegelijkertijd kon worden ge meld, dat alleen in 6 weken 2000 Engelsche vliegtuigen zijn neerge schoten. Daarmede zal het Koninklijk Britsche Luchtwapen in zijn omvang wel gedecimeerd zijn. Met de aanhoudende, omvattende bestorming van het Duitsche lucht wapen op Londen is de ravitaillee- ringsbasis van Groot-Brittannië thans ten zeerste in gevaar gebracht. Lon den zelf is een van de meest essen- tieele opslag- en omslagplaatsen van het land. Alleen in Londen en omge ving zijn 24 dokken uitgebrand, welke voor het scheepsverkeer en den in voer van vitale beteekenis zijn. Bo vendien hebben de 2.000.000 kg bom men, die op Engeland zijn neergewor pen, tot resultaat gehad, dat de ver zorging van het land van levensmid delen geenszins meer verzekerd is. Alleen Londen slaat voortdurend een kwart op van alle voor het eilanden rijk voor de consumptie bestemde levensmiddelen en de helft van het vleesch, dat in Groot-Brittannië ge bruikt wordt voor de voeding der menschen. Thans staat reeds vast, dat bij het voortdurende alarm in Londen, dat soms 13J uur heeft geduurd, niet alleen alle werk stil ligt, maar dat door de ontzaglijke uitwerking der Duitsche bomaanvallen essentieele deelen van de ravitailleering van Engeland op de meest gevoelige wijze zijn getroffen. Tegelijkertijd is het van beslissende beteekenis, dat in de afg*eloopen week wederom door Duitsche duikbooten 140.350 ton en door gevechtsvliegtui gen 30.000, d.w.z. in totaal wederom 179.350 ton Britsche koopvaardij- scheepsruimte in den grond is ge- Het D. N. B. seint uit Berlijn :In den afgeloopen nacht hebben de En gelschen met twee golven getracht hun aanvallen op Hamburg en de rijkshoofdstad te hervatten. Ook dit maal gelukte het den vijand door ge concentreerd in werking gebracht en verrassend afweervuur te verhinde ren, zijn taak uit te voeren. Een deel der vliegtuigen, dat over de Duitsche bocht Hamburg naderde, werd, toen het de monding van de Elbe had be reikt, door nachtjagers en afweerge schut verdreven. Een andere Britsche formatie slaagde er in tot West- Duitschland door te dringen. Zij kwam echter in de provincie Hannover te genover een krachtige luchtafweer- versperring en vloog, achtervolgd door nachtjagers, terug. LONDEN'S VOORNAAMSTE DOKHAVENS 1 L< -O: DOKKEN EILAND GUY LA CHAMBRE GEARRESTEERD fSSt-AI BOM OP BRITSCH RECRUTEERINGS- BUREAU 4 1 St Kathanne dok 2 Tower brug g Theems tunnel 4 Rotherhtthe tunnel 5 Ferry veerdienst -i Pieren —O Ondergrondsche spoorweg Spoorwegen met stations CHfivLoodsen opslagplaatsen O 500 Meter\koefhuizen EASTHAM SILVER TOWN WOOLWICH lOOO Meter LONDEN'S VOORNAAMSTE DOKHAVENS 2 1 BlacJfwalt tunnel 2 Gasfabrieken 3 Royal Arsenaal Bromley station Poplar Canning POPLAR g 4 West India dok 5 0Ost India dok 6 Pontoon dok C ANNIN'

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2