J. C. VERMAAT Jr„ Juwelier THOMSONPLEIN 18 TEL. 333328 BUITENLAND BIOSCOPEN STADSNIEUWS TWEEDE BLAD, PAGINA 2 HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1940 VEREENIGDE STATEN GEMEENTERAAD Epidemieën in Egypte NA 10 UUR OP STRAAT Koning Faroek onder Engelsche controle CHINA. De Boelgaarsche troepen bezetten Zuid-Dobroedsja BELGIE Rede van president Roosevelt Predikbeurten DUITSCHLAND Hitler’s „Mein Kampf” BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN RECLAMES. 5 uur cand. M. N. de Wolf. het het Van de Egyptische grens meldt plechtigheid redevoering, 14 kr. zware massief gouden Armbanden. INKOOP VAN GOUD. Uw Juwelier sinds 1927 in 't Westen. Effathakapel, 10 uur cand. M. N. de Wolf, uit Leidschendam, 5 u. ds. mr, W. VERSPREIDE BERICHTEN Het Noorsche telegraaf agentschap meldt, dat de vrijmetselaarsloges in Noorwegen zijn ontbonden. Een geweldige brand heeft in een verffabriek te Stockholm groote ver nielingen aangericht. Men raamt de door den brand aangerichte schade op meer dan een half millioen kronen. Te La Coruna is een Spaansche vischftredler binnengeloopen, die den eenigen overlevende aan boord had van den Spaanschen vischtreiler „Al- mirante”, welke kortelings in den storm is vergaan. Zeventien opvarenden zijn daarbij verdronken. DE JAARBEURS TE KEULEN Het Nederlandsche perskantoor te Berlijn meldtDe jaarbeurs te Keulen is een groot succes geweest. Het viel op, dat het gebied van Eupen en Mal- medy voor het eerst zijn kooplust in Keulen bevredigde. De Nederlandsche belangstelling was zeer beperkt. Niet temin hoopt men. dat de jaarbeurs in het voorjaar van 1941 de internationale jaarbeurs van West-Europa zal worden. ROOSEVELT TE PHILADELPHIA Na bezichtiging van de marinewerf te Philadelphia heeft president Roose velt gisteren tegenover de pers uiting gegeven aan zijn tevredenheid over het tempo der bewapening. In een jaar tijds is het aantal arbeiders op de marinewerf van 8000 tot 19.000 geste gen. De president beschouwt dit als een gevolg van de in September j.l. door hem gegeven opdracht, 30 torpedoja gers uit den wereldoorlog weer be drijfsklaar te maken. Aan de moderni- seering van de laatste groep dezer tor pedojagers en van een groep oude duik- booten wordt, naar Roosevelt voorts verklaarde, thans gewerkt. De torpedo jagers vormen een deel van de 50 schepen, die aan Engeland geleverd worden in ruil voor de marinebases. LEENING VAN 3 MILLIARD Het D.N.B. meldt uit BrusselTer beveiliging van de financieele positie en ter vermijding van alle gevaren, welke uit een tekort zouden kunnen voortvloeien, zal als gedeeltelijke ver effening van de zwevende schuld, wel ke de laatste maanden ontstaan is, een consolideeringsleening met een looptijd van tien jaren, ten bedrage van 3 mil liard franc worden uitgegeven. Nog steeds zijn er menschen, die een onbedwingbare lust toonen na 10 uur op straat te loopen. niettegenstaande ze een nacht in het politiebureau moeten blijven en een flinke boete oploopen Vannacht waren het er weer 25, 9 vrou wen en 16 mannen. Tegen 28 wielrijders is gisteravond proces-verbaal opgemaakt. Van 5 zondaars werd het stalen ros in beslag genomen. Volgens een bericht van de „Mes- saggero” van de Egyptische grens is koning Faroek onder Engelsche con trole gesteld. De Egyptische wacht van den koning is uit het paleis van den koning verwijderd en vervangen door Engelsche soldaten. leenen aan de Rijksregeling nopens het beschikbaarstellen van voorschotten voor middenstands- en arbeiderswoningbouw; 16. het voorstel om het bij Raadsbesluit van 30 Maart 1936 vastgestelde tarief voor de verhuring van den Stadsschouwburg tijdelijk buiten werking te stellen en om de Commissie van beheer over den Stads schouwburg tijdelijk de bevoegdheid te verleenen de huurvoorwaarden voor elke verhuring vast te stellen; 17. het voorstel om aan ’t Nederlandsch Instituut voor opleiding van leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs, ten behoeve van zijn te ’s-Gravenhage gevestigde op leiding van leerkrachten bij het Nijver heidsonderwijs, voor de jaren 1938, 1939 en 1940 subsidie toe te kennen; 18. het voorstel tot verhuring van grond aan den Scheveningscheweg aan de N.V. Mij. tot exploitatie van het Hotel de la Promenade; 19. het voorstel om te besluiten tot uit. breiding van de teelt van voedingsgewas sen op braakliggende gemeentelijke bouw terreinen en tot inrichting van dergelijke terreinen voor deze teelt en om voor de uitvoering daarvan een crediet toe te staan; 20. het voorstel tot het treffen van voor zieningen aan de speelplaats van de bij zondere school voor voorbereidend onder wijs Paets van Troostwijkstraat 103A; 21. het voorstel om te besluiten tot uit breiding van ’t gebouw der zeevaartschool en visscherijschool. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk. Rietzangerlaan 2a, 10.30 uur Gez. H. Mis 4 uur Vespers en Lof.. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Idastraat no. 7, H. Dienst, 10 uur. Scheveningen. Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. Stolk. Remonstr. Geref. kerk, aula Vrijz. Chr. lyceum, van Stolkweg 35,. 10.30 uur dr. J C. A. Fetter. Geref. gem., N. Laantjes 120, 7 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem., Westduinweg 194, 9.30 uur en 2.30 uur de heer J. Vijverberg. Ned, Herv. vereen., Menninckstraat 41, 10 uur en 6 uur leesdienst. Nieuw Hersteld Apost. Zendinggemeente Visschershavenstraat 77, samenkomst 10.15 uur. Leger des Heils, Wassenaarschestraat 2c, 10 uur heiligingssamenkomst, 7 u. verlos- singssamenkomst. Leidster: adjudante E. KSckhefer. de teekenfilm: Een trip naar Mars. CORSO brengt deze week een reprise van de alleraardigste en geestige film „Het getrouwde schoolmeisje” met de po pulaire filmspelers Hans Moser en Theo Lingen. Ook Gusta Huber vervult er één der groote rollen in. Aan deze film gaat een keur van actua liteiten van Profilti vooraf. Verder noemen we nog een grappig gekleurd teeken- filmpje van Walt Disney; „Good Scouts”; een R.K.O. Radio-film „Woestijnbewo- ners” en een Amerikaansche klucht „Ed gar en Goliath” FLORA draait de lachschlager „Knock out” met Anny Ondra en Max Schmeling, een van de aardigste films van het gui- landsche kinderen uit hun vacantiever- blijf in de Oostmark. Voorts is er een in teressant kleurenfilmpje „De Arabische bazar”. Als hoofdfilm gaat deze week „De ver dwenen minnaar” Theo Lingen speelt de hoofdrol en verzorgde tevens de regie. We zullen niet probeeren het geheele ge val in enkele woorden weer te geven, daarvoor is alles te ingewikkeld en het slot verrassend. Een film waarmee men zich ruimschoots kan amuseeren. tige Duitsche actriecetje, welke wij warm aanbevelen. Max speelt vanzelfsprekend een boksrol, wat hem wel toevertrouwd is. Op het tooneel treden op Johnny en Jones, het bekende en geliefde radlo-duo, met een vlot programma van eigen werk en geestige arrangementen in hun typi. schen en origineelen stijl. Het applaus mag zeker stormachtig heeten. In het voorprogramma een dolle bankrooversge. schiedenis ENGELSCH STOOMSCHEP DOOR JA- PANSCHEN OORLOGSBODEM BESCHO TEN EN OPGEBRACHT Het Engelsche stoomschip „Marie Moller” is gisteren in Haimoem in de Jangtse-delta beschoten door een Ja- pansch oorlogsschip. Het schip werd door een granaat getroffen. Later werd de „Marie Moller” door de Japanners opgebracht. Van Japansche zijde wordt verklaard, dat de gebeurtenis in ver band staat met de blokkade van de Chineesche kust. Ter gelegenheid van het feit, dat de universiteit van Pennsylvanië 200 jaar geleden werd opgericht, is gisteren aan president Roosevelt te Philadel phia het eere-doctoraat verleend. In aansluiting op de hield Roosevelt een waarin hij uitvoerig de verkiezingsar- gumenten van zijn tegenaandidaat Willkie besprak, volgens wien een za kenman of een nationaal econoom ge schikter zou zijn om president van de Vereenigde Staten te worden en dat de onder Roosevelt ingevoerde uitbrei ding der overheidscontrole op ’t par ticuliere bedrijfsleven ingaat tegen de democratische beginselen. Het einde van de verhuizing naar het Westen en de snelle ontwikkeling van de industrie, zoo verklaarde Roo sevelt, hebben in de Vereenigde Sta ten geleid tot problemen, waarin de regeering ordenend moest ingrijpen. Wat de regeering echter ook doet, het democratische beginsel en de vrijheid van den burger kunnen onmogelijk, in gevaar worden gebracht zoo lang Amerika vasthoudt aan het principe der periodieke, vrije verkiezingen. In deze tijden kan niemand zich binnen zijn vier muren terugtrekken en het recht voor zich opeischen dat hem de problemen en het leed van zijn omge ving niets aangaan. De tijd eischt veel meer het moedige geloof, dat de wereld kan worden veranderd en wel verbeterd. Wanneer de democratie wil worden behouden, moet het Ame rikaansche volk alle vooroordeelen vergeten en eensgezind zoeken naar de waarheid. METROPOLE vertoond als hoofdfilni „Burgemeester-Comediant”. waarin Weis Ferdl de hoofdrollen vervult van den ty- rannieken „Landeshauptmann” en zijn dubbelganger, een rondreizenden acteur. Het is een buitengewoon grappige ge> schiedenis, die genoegelijke oogenblikken verschaft. Zij werd na het Ufa-journaal voor de pauze gedraaid. Na de pauze trad Louis Gimberg op in de naono. schets „Het geval Morris” een beknopt» boeiende detectivegeschiedenis, waarvan hij een uitnemende vertolking gaf De bekende radio-zanger Jean Roem zong eenige liederen en het voormalige Avro. dansorkest, vulde de rest van het ge comprimeerde programma. OLYMPIA: „De avonturier van Parija”, In dit theater draait deze week een boeiende film, welke speelt in het Russi. sche emigrantenmilieu in Parijs. Vele voorname Russen leven in de lichtstad in verbanning, ze zijn arm en moeten in hun onderhoud voorzien. Eén van hen betaalt de studie van zijn broer door te dansen in een nachtgelegenheid, De broer weet echter niet beter of hij leeft op een prach- tig kasteel Dit geheim kan natuurlijk niet bewaard blijven. Van binnen- en buitenlandsch nieuws zien we bommen op Engeland, kinderen terug uit de Oostmark, enz. Een vroolijk voorfilmpje completeert het programma, ODEON: Een gevarieerd, aantrekkelijk programma wacht deze week den bezoe kers van bovengenoemd theater. Vóór de pauze een uitgebreid Polygoon-journaal, gevolgd door een alleraardigst filmpje, getiteld ,,Bal in Hollywood”, dat een wel zeer omvangrijke parade der meest be. kende filmsterren te zien geeft. De hoofdfilm is een reprise van één der grootste lachsuccessen van Heinz Rüh- mann, n.l. „Allotria”. In deze doldwaze geschiedenis doet hij, geassisteerd door Jenny Jugo en Renate Muller, een aanval op de lachspieren, welke dit drietal uiter. mate goed gelukt. PASSAGE. „Laila”. Gezien het feit, dat deze film voor de vierde maal gepro- longeerd is geworden, blijkt deze Nor- disk-film wel de belangstelling van het publiek te genieten. Het verhaal, het welk wij reeds in deze kolommen be- schreven, speelt zich af in het hooge j Noorden en brengt ons nader tot het Ie- ven van dit Nomadenvolk met zijn zoo geheel eigen zeden en gewoonten. Op het tooneel oogstte Charles Aerts met zijn liederen een warm en welver- diend applaus, waarvoor hij op zijn beurt dankte met een toegift. In het voorpro gramma toonden Ufa en Profilty ons hun interessant en uitgebreid wereldnieuws. REMBRANDT: Heinz Rühmann heeft als filmkomiek een onsterfelijken naam verworven. In „Wij zijn toch allemaal geen engelen” één zijner eerste films doet hij dien naam weer allen eer aan; hij toont ons hier de benauwde perikelen van een degelijk echtgenoot, die bij een bezoek aan Keulen zijn degelijkheid even vergeet en dat zich hierbij tal van uitermate komische situaties voordoen, laat zich begrijpen. In het voorprogramma, dat o.a. actua liteiten bevat, treedt de bekende parodist Daan Hooykaas op, wiens aardige liedjes en kostelijke parodieën veel bijval ge nieten. REX. De film „Escapade" met Magda Schneider in de hoofdrol, is een span nende spionnage-geschiedenis, spelende in het Rusland van voor den wereldoor log. Een jonge vrouw, strijdend voor de vrijheid van Polen, weet met ongeloofe lijke koelbloedigheid en geraffineerdheid drie ter dood veroordeelde landgenooten te redden. Dat zij dit bovendien zonder bloedvergieten weet te volbrengen, ver- groot haar verdienste. Een vlotte film, welke men moet gaan zien. In het .voorprogramma het Hollandsch nieuws, een buitengewoon grappige tee- 1 Vervolg van le blad, pag. 2. Vandaag begint de opmarsch van de Boelgaarsche troepen in Zuid-Dobroed sja. De opmarsch zal tegelijkertijd op acht grenspunten geschieden. Zes regi menten infanterie en 4 regimenten cavalerie staan daartoe op vredes- sterkte gereed. De eerste zóne omvat de steden Baltsj ik en Toetzakan de tweede zóne omvat de steden Dobritsj en Kawarna, welker bezetting op 25 September zal geschieden. Op 28 Sep tember zal de derde zóne en op 8 October de vierde zóne worden bezet. De laatste étappe omvat de steden Silistra en Kassim. Deze marsch naar de grens is voor troepen en bevolking een dag van nationale vreugde. On- miTidellijk na de bezetting van het Zuiden der Dobroedsja zullen op 3 October in alle garnizoenen parades worden gehouden, die hun hoogtepunt zullen vinden in Dobritsj, dat door het koninklijke garderegiment cavalerie wordt bezet. Denzelfden dag wordt bij de te houden parade ook koning Boris verwacht. Het Boelgaarsche parlement bijeen In de buitengewone zitting van het parlement te Sofia heeft de kamer voorzitter Logofetof er namens het Huis zijn blijdschap over geuit, dat dank zij de politiek van koning Boris en van de regeering het vraagstuk der Dobroedsja is opgelost. Boelgarije was echter ook verheugd er over, zei hij, dat twee groote staatslieden, de Führer en de Duce, niet alleen ten volle begrip hadden getoond voor den nood van het Boelgaarsche volk, doch ook met terdaad voor de verwezenlijking van de Boelgaarsche wenschen hadden ge zorgd. Het Boelgaarsche volk voelde zich derhalve jegens de groote volken Duitschland en Italië, hun leiders en hun ministers van buitenlandsche za ken tot onuitsprekehjken dank ver plicht. Toen Logofetof uiting gaf aan de dankbaarheid van het Boelgaarsche volk jegens den Führer en den Duce stonden alle aanwezigen op en braken ovaties los voor den Führer, den Duce, den Duitschen minister van buiten landsche zaken, von Ribbentrop, en zijn Italiaansche ambtgenoot, Ciano, en voor de gezanten van Duitschland en Italië. Proclamatie van koning Boris Ter gelegenheid van den opmarsch der Boelgaarsche troepen in de Do broedsja heeft koning Boris een pro clamatie gericht tot fijn volk. Hierin wordt gesproken over den triomf der gerechtigheid en het herstel der tradi- tioneele vriendschap der beide nabuur volken. De proclamatie eindigt met een oproep tot eenheid van het Boel gaarsche volk. het D.NJ3.In de door de geëvacueerde bevolking van Alexandrië overvolle dorpen in het achterland van de Egyp tische havenstad zijn epidemieën uit gebroken. Het besmettingsgevaar is nog toegenomen door den ellendigen toestand, waarin de vluchteljngen zich bevinden. De meesten hebben nog steeds geen onderkomen gevonden en sleepen zich van het eene dorp naar het andere. Het luchtverdedigingsco- mité van Alexandrië ontvangt dage lijks heftige eischpn voor het terug brengen van de vluchtelingen naar hun geboortestad. Een aantal geëvacueerde personen is in het geheim weer naar Alexandrië teruggekeerd, waar zij hun woningen niet meer konden betrekken, daar hun stadswijk door de militaire autoriteiten tot „gevarenzone” was verklaard. MINISTER SUNER TE BRUSSEL De Spaansche minister van binnen- landsche zaken, Serrano Suner, is gis termorgen uit Berlijn in Brussel aan gekomen. Op het station jverd hij door den plaatselijken commandant van Brussel, kapitein Freiherr von Edels- heim,, en door den ambassaderaad von Bargen ontvangen. De militaire bevel hebber in België en Noord-Frankrijk, generaal von Falkenhausen, heeft gis teravond ter eere van den Spaanschen minister een receptie gegeven. Hierbij waren o.m. aanwezig de Spaansche ambassadeur te Berlijn, generaal Es pinosa de los Monteros, de Spaansche consul in Brussel, Ricardo Ventosa, de chef van het kabinet van Serrano berde is gebracht AMICITIA: Het programma opent deze week met een zeer aardige één-acter, een gooi- en smijtfilmpje van de beste soort, waarom braaf wordt gelachen. Vervolgens draait de hoofdfilm „Betooverlng om ,,La Bohème”. Dat dit een zeer uitstekende film is, blijkt wel uit het feit, dat zij reeds vele malen is vertoond en nu wederom in bovengenoemd theater draait en wel voor een uitverkochte zaal. Ten volle ge niet men van den heerlijken zang Van Marta Eggerth en Jan Kiepura en hun buitengewoon goed spel. Paul Kemp en Theo Lingen verzorgen het vroolijke ge deelte in deze pracht rolprent. APOLLO. „Amsterdam bij Nacht”, een der producten van onze eigen filmstudio’s zal bij velen welbekend zijn en menigeen zal de herinnering er aan nog eens wil len opfrisschen. Het is een goed opgezet verhaal over een filmscenario, waar veel geld aan te verdienen is. Een boekhouder die gaarne ’n avondje er tusschen uit knijpt, om de bloemetjes buiten te zetten een verliefd paartje, een kaaskooper e.a. worden in een reeks avonturen betrok ken. De hoofdpersonen Louis de Bree, Piet Kohier, Annie van Duyn, en de overige Hollandsche artisten maken deze film tot een amusante tijdpasseering. ASTA: „Wiener Geschichten”, de film uit het oude, gemoedelijke Weenen is voor de derde week geprolongeerd. Ze ver haalt op luimige wijze, zoodat de tae- schouwer geamuseerd het verloop volgt, het wel en wee van oberkellner Ferdinand (Paul Hörbiger) diens aanvankelijk vruchtelooze liefde voor de eigenares van het koffiehuis (Marte Harell) en van collega Hans Moser, een goede, doch domme vriend. Voortreffelijke regie en de uitstekende rolbezetting gaven deze film cachet en succes mee. Vooraf, journaals eh Asta-virtuozen aan drie vleugels. CAPITOL: „Bel-Ami” is in Capitol Het is een vlotte comedie, gebaseerd op den gelijknamigen roman van Guy de Mau passant. Deze onderhoudende amuse mentsfilm vol gratie, charmé en geestig heid, is een meesterwerk, waarmee Willy Forst wederom zijn kwaliteiten van goed regisseur en speler toont. Naast hem ge ven «eveneens uitstekend spel te zien Olga Tschechowa Johannes Riemann, Ilse Wer ner en Hilde Hildebrand Als attractie deze week ten tooneele „Esmeralda” het orkest van Eddy Walis, in een muzikale show, welke gezien het hartelijk applaus, dat deze virtuoozen na iedere compositie of solo oogstten, een groot succes bleek. CASINO: Mie en Ko, het bekende ori- gineele jordaan duet, hebben hun zetel van de 2e Anjelierdwarsstraat naar de Boekhorststraat verplaatst en de bezoe kers van het Casino-theater, die zeer tal rijk waren opgekomen, hebben genoten van de jordaan-klucht „Paling Mie”. Zon der een enkelé der medewerkenden te kort te doen moet een apart woord van hulde gebracht worden aan „meneer Mie”, die een figuur creëert die bulde rende lachsuccessen ontketend. Na de pauze de geestige Ufa-film „Es war einmal ein Musicus” met Ralph Arthur Roberts. CENTRUM. „Verboden lading” is de titel van de hoofdfilm van deze week. Hans Albers is geknipt voor de rol van den sympathieken kapitein, dien het noodlot achtervolgt. Door omstandigheden krijgt hij het bevél over een schip, dat gesmok kelde wapens aan boord heeft, waarvan hij echter geen idee heeft. Het slot is, dat zij midden op zee worden gearresteerd en de kapitein in hechtenis genomen. Een spannende en interessante film. Voor de pauze Profilty. een teekenfilmpje en een comedie „Hoe kom ik aan een man?” CINEAC, het levende weekblad, brengt ons o.a. van de gebeurtenissen uit het buitenland de viering van het 800-jarig bestaan van Portugal, kijkjes op de Wee ner Messe en de geestdriftige ontvangst van de Hongaarsche delegatie In Buda pest. Van eigen bodem vermelden wij. de uitreiking van identiteitskaart in de Maasstad, zeilwedstrijden op de Kaag, als mede de terugkeer van de kinderen uit de Oostmark Een interessant filmpje over televisie en een fraaie serie natuur opnamen: „Dieren van dichtbij, comple- teeren tezamen met een vroolijk teeken filmpje in kleuren Elmer de goudvisch” het zeer aanbevelenswaardige Cineac-pro- gramma. CITY: „De Dorpsrechter”, een film naar den roman van „Der zerbrochene Krug” van Heinrich von Kleist, geeft aan Emil Jannings volop de gelegenheid zijn prach tige spel te ontplooien. Het geval speelt zich af na den strijd van de Nederlanden in een klein plaatsje nabij Utrecht en draait om een gebroken kruik en een stoutigheidje van den dorpsrechter, die zijn eigen zaak te berechten krijgt. Naast Jannings noemen wij Paul Dahlke als Ruprecht Tümpel en Friedrich Kaysler als de raadsheer Walter. De oud-Nederland- sche sfeer wordt gezocht in huisjes met bruggetjes, veel eten en drinken, en kijven. In het voorprogramma journaals, een musical Spaansche peper en een gekleur- kenfilm en een „musical”. ROXY: Het voorprogramma biedt actueel nieuws, een tweetal interessante varié- I té-filmpjes en een klucht „Vechtende schoonvaders”. In de hoofdfilm volgt het publiek in angstige spanning de halsbre- t kende toeren der gebr. Arlen (Attila Hörbiger en Albert Matterstock), evenals I „De auto des doods”, de grootste sen- I satie van de film „Manege", welks tui- melingen onder doodsche stilte worden gevolgd. Buiten dit circusleven zien we de liefdesgeschiedenis tusschen een I jong meisje en de twee broers. Veel lief 9 en leed maken zij mee, maar het slot heeft een gelukkigen afloop. STUDIO: Een amusementsfilm, zonder pretentie, maar allergenoegelijkst, leven dig en vol afwisseling en grappige vond sten, dit „Huzarenkoorts”, met frissche I muziek van Robert Stolz. Het is een ver- I makelijke liefdes-cocktail van twee jonge I huzaren-officieren met twee beminnens- I waardige jongedames, romantisch en ga- j lant gevolg van inkwartiering (den cock- I tail n.l.), en als hors-d’oeuvre de vroolijke liefdesavonturen van een vrijmoedigen oppasser, die als een variant van den Rattenvanger van Hamein al fluitend j de lieve meisjes naar zich toe lokt. Het spel van Leo Slezak. Ida Wüst, Maria Andergast, Mady Rahl, Hans *Hoit, Rudolf Platte, Jupp Herstels en vele an deren draagt veel bij tot het succes van deze de zinnen verzettende film. SEINPOST: „Het geheim van Dr. Fel- gentreu”. Zoo is de titel van de zeer boeiende en treffende hoofdfilm, welke deze week vertoond wordt. Karin Hardt, 1 Hans Söhnker en Albrecht Schönhals ver- i tolken de hoofdrollen in deze film van waarlijk schoonen inhoud. De uiterst span- I nende scènes spelen zich meerendeels at in een ziekenhuis, waaraan dr. FelgentreU (Albert Schönhals) verbonden is. Het voorprogramma brengt het Ufa- I wereldnieuws, Holland’s Nieuws van Po- I lygoon en een ski-film uit Tirol. THALIA. Het voorprogramma bestond I deze week uit een aardig kleurenfilmpje J van „Donald Duck”. Verder „Amateur I Parade” met zang en dans en tenslotte I een klucht getiteld „Don Pedro is ja- I loersch”. Na de pauze werd de hoofdfilm „Ver- bannen" vertoond met de beroemde tra- I gedienne Zarah Leander. Het dram® speelt zich af in officierskringen, waar j een onschuldige actrice zich terwille van I haar vriend tot dwangarbeid laat veroor- I deelen. Bijgestaan door Willy Birgel gaf Zarah Leander ontroerend spel en zong t nog eenige liederen met zuiver doorvoel- de voordracht. WEST-END opent deze week haar pro- I gramma met nieuws uit buiten- en bin- nenland o.a. de terugkomst van de Hol- u.._ AANVULLINGSAGENDA Gemeente raadsvergadering op Maandag 23 Sept, a.s., te half twee. Benoeming van: vijf leden in elk der commissiën tot wering van schoolverzuim in de le af- deeling, de 2e afdeeling, de 3e afdeeling, de 4e afdeeling, de 5e afdeeling, de 6e af deeling en de 7e afdeeling; twee tijdelijke leeraren aan de zeevaart school en een tijdelijk leeraar aan de vis scherijschool; een directeur van de gemeentelijke han- delsavondschool aan de Raamstraat en een directeur van de gemeentelijke handels- avondschool aan de Beeklaan; vier tijdelijke leerkrachten aan het gym nasium en vijf tijdelijke leerkrachten aan het lyceum Bildersstraat. Beraadslaging over: 6. het voorstel om tot den wnd. Secre- taris-Generaal, wnd. hoofd van het dept, van Sociale Zaken, het verzoek te richten om B. en W. te machtigen tot het ver leenen van een tapvergunning ingevolge art. 8, le lid, der Drankwet, voor eenige localiteiten van het perceel Kneuterdijk 6 (Huize Johan de Witt); 7. het voorstel om te besluiten tot de verlenging van den Strandweg en tot den aanleg van het stratenplan „Oostduinen”; 8. het voorstel om aan mevr. A. van Reedt Dortland-Sillevis eervol ontslag te verleenen als leerares aan de Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus; 9. het voorstel om te besluiten tot den aanleg van het tweede gedeelte van den Moerweg; 10. het voorstel om den termijn van ont ruiming van eenige onbewoonbaar ver klaarde woningen aan de Koningstraat met 6 maanden te verlengen; 11. het prae-advies op de adressen van het bestuur der Vereeniging voor Chr. U.L.O. voor Rijswijk en het Laakkwartier e.a., houdende verzoek om medewerking krachtens art. 72 der Lager-Onderwijswet 1920; 12. het voorstel tot goedkeuring van de rekening van het Godonfonds over 1939; 13. het voorstel tot toekenning van een jaarlijksche gratificatie aan C. J. Herf- kens; 14. het voorstel om de voorloopige machtiging, welke B. en W. den directeur van den Gemeentelijken Reinigingsdienst hebben verleend in zake de aanschaffing van twee compressoren, de noodige re servoirs enz. op 53 auto’s en verdere bij komende onderdeden ten behoeve van het gebruik van gecomprimeerd lichtgas als vervangingsbrandstof voor voertuigen, goed te keuren; 15. het voorstel om medewerking te ver. MINISTER HULL OVER OE BESPRE KINGEN MET ENGELAND Ten aanzien van de in de Ameri- kaansch bladen uitgesproken vermoe dens betreffende voortdurende bespre kingen tusschen minister Huil, den Engelschen ambassadeur Lothian en den Australischen gezant, heeft de mi nister van buitenlandsche zaken, Huil, verklaard, dat men bij deze besprekin gen alle internationale problemen be handelde voor zoo ver de drie landen daarbij betrokken zijn. Hij legde er den nadruk op, dat men tot dusver nog niet was overgegaan tot formeele onderhandelingen. Huil gaf toe, dat de kwestie van het gebruik van het vloot- steunpunt Singapore door de Ameri kaansche vloot bij de besprekingen te Ned. Protest, bond, Pulchri Studio, Lan ge Voorhout 15, 10.30 uur ds. A. de Kat Angelino, van Emmen. Remonstr. Geref. gemeente, 10.30 uur prof. dr. L. J. van Hoik, van Leiden. Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. P. Vis. Luth. gem, 10.30 uur ds. C. Riemers, m.m. van het Evang. Luth. zangkoor o. 1. v. den heer H. D. Baank. Federatie van Vrijz. Protestanten, Lu- therkapel, Haverschmidtstraat 57, 10.30 uur ds. H. W. Meihuizen. Waalsche kerk, 10,30 uur ds. R. le Gras. Duitsche kerk, 10.30 u. pfarrer Kaetzke. First Church of Christ. Scientist, Andr. Bickerweg 1, Ned. 9.45 v.m. Eng. 11.15 Onderwerp: „Werkelijkheid”. Gulden tekst: Lucas 12: 32. Duinoordkerk 10 uur ds. Creutzberg, 10 uur jeugdkerk ouderen ds. Schoch. 11.20 uur jeugdkerk jongeren, groepvorming. Nassau jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 uur ds. F. M. Kooiman. Geb. Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur ds. A. de Voogd, van Delft. Vrijz. Hervormden, Beeklaan hoek Hout- rustweg, geen morgendienst; 3 uur beves tiging door ds. A. Trouw van ds. J. F. Kruyt en intrede. Kerk 3e van den Boschstraat, 10.30 uur ds. D. A. Vorster, van Arnhem Bresterstraat 7 (Spoorwijk) 10.30 uur mej. W. E. J. ten Dam Ham. Vrijz. Chr. Jongerenkerk, (15 jaar en ouder), Bondshuis Houtrustweg 3, 10.30 u. ds. W. S. Wiardi Beekman. Vrijz. kinderkerk der Federatie, Brester straat 7 (Spoorwijk) 10.30 uur mej. W. E. J ten Dam Ham. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hannemanstraat, 7 uur samenkomst. Spr. de heer L. Jansen. Onderwerp: „Een werk dat af is”.- Stads-Evangelisatie. Geref. Kerk-West, lokalen N. Zuiderkerk, Kockstraat 134, 8 uur samenkomst. Spr. de heer H. J. de Lugt. Onderwerp: „Zacheüs” (Lucas 19:110) m. m. van mej. B. Jansen, zang en mej. M. Kleyne, viool. Geref. kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 uur ds. L. Nieuwpoort. Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 5.30 uur ds. Nieu- wenhuyze. Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 5.30 uur ds. de Jong; Bilderdijk- school, Linnaeusstraat, 10 uur en 5.30 uur ds. L. Kleisen, van Boskoop. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur en 4.30 uur d$. Honkoop. Oud Geref. gem., Wesselsstraat 49, 10 uur en 5.30 uur leesdienst. Oud Geref. gem., (Centrum), geb. Gas laan 46, 10 u. en 5.30 u. ds. E. van Dijk. Vergadering der geloovigen, Rozenburg straat 7, 10 uur samenkomst. Geb. de Ruyterstraat 67, 10 uur en 6 uur ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 6 uur Prediking des Woords. Vrije Evang. gem., Zuid-West Buitensin gel 112114, 10 uur en 5.30 uur ds. Vas- seur. Evangelisatie „Nazareth”, Fagelstraat 22, 10.15 uur en 6 uur de heer Langstraat, van Rotterdam. Christen-gemeenschap, Assendelftstraat 18, 10.15 uur de heer J.. Sevensma, van Amsterdam en 6 uur de heer Heeresma, van Amsterdam. Christen-gemeenschap, Bew, t. Rel. Ver nieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschenwijdingsdienst. Christ gem. Eliëzer, Beeklaan 296, 10 u. en 7 u. prediking. Baptisten-gemeente, kerklokaal v. Dijck- straat 149, 10 uur en 5 uur prediking ds. J. B. de Neef, 7 uur jongeliedensamen- komst. Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin- nensirigel 10, 10 uur en 6 uur de heer 8 uur jongelieden-samenkomst. Oud Baptisten, gem. Zuid-West Buiten singel 39, 10.30 uur en 6 uur prediking, ds. B. Fabrie. Oud Baptiste-gemeente, Boylestraat 51, 10.30 uur en 7 uur prediking. Zevende Dags-Baptisten-gemeente, lo kaal C.J.M.V., Heelsumstraat 159, Zater dag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P. Tae- kema. Kerkgenootschap der Zevende Dags-Ad- ventisten, kerkzaal „Maranatha”, Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (verschil lende sprekers). Gemeenschap der Zevende Dags Adven tisten, gebouw Aurora, Assendelftstraat 18. Eiken Sabbatmorgen 10.30 u. samenkomst. Zevende Dags Adventisten geb. „Fila- delfia”, de Ruyterstraat 90'. Eiken Zater dag (Sabbat) 11 uur prediking. Verschil lende sprekers. Hersteld Apostolische Zendinggemeente (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 u. en 6 u. Leger des Heils, Prinsegracht 57, 10 u. heiligingsdienst, 7 u. verlossingssamen- komst. Leidster adjudante M. E. Crok. Korte Molenstraat 23, 10 uur heiligings samenkomst, 7 uur verlossingssamenkomst Leidster adjudante H. v. d. Vosse, Fisherstraat 78, 10 uur heiligingssamen komst, 7 uur verlossingssamenkomst. Leid ster: kapiteine F. Staüdt. Jacob Catsstraat 240, 10 uur heiligings samenkomst, 7 uur verlossingssamenkomst Leider: luit.-kolonel J. Wijkhuizen. Linnaeusstraat 205-207, 10 uur heiligings samenkomst, 7 u. verlossingssamenkomst. Leidster kapiteine A. Prost. Hemsterhuisstraat 176a, 10 uur heili- gingssamenkomst, 7 u. verlossingssamen komst. Leider: brigadier M. Scherer. Nederl. Leger des Heils, 9.30 uur geb. Lange Beestenmarkt 108, wijdingsdienst. geleid door kommandant G. Maste; 3 uur muziek -en zanguitvoering; 7 uur uitzen- dingsdienst, geleid door kommendant G. Maste, bijgestaan door verschillende staf- en hoofdkwartier-officieren. Op een tentoonstelling, die op oogenblik te Hamburg wordt gehouden, kan men een goed overzicht krijgen van de vertalingen, welke thans in Hitler’s boek „Mein Kampf” worden uitgegeven. Behalve het Russisch zijn alle Europeesche talen en door het Engelsch, Spaansch en Portugeesch dus ook de Amerikaansche beschaafde talen vertegenwoordigd. Daarnaast zijn ook de voornaamste Aziatische talen als Chineesch en Japansch aanwezig. Voor het aantal der vertalingen kan nauwelijks een cijfer genoemd worden, daar er voortdurend nieuwe vertalin gen, dikwijls in talen van zeer afgele gen gebieden, bijkomen. Evenzoo kan de grootte der oplage met meer dan 6 millioen exemplaren slechts bij benadering worden aangege ven. Men kan echter wel zonder over drijving zeggen, dat „Mein Kampf” na den Bijbel het meest verspreide boek ter wereld is. De belangstelling in het buitenland is nog onverminderd, zooals b.v. blijkt uit het feit, dat zooeven de 12e druk van de Deensche vertaling is verschenen. De Chineesche uitgave heeft den derden druk bereikt. Voor de Angelsaksische landen bestaat ’n Engel sche en een Amerikaansche vertaling eh het interessante is, dat deze ver schillende titels dragen. „My Strug gle” is de Engelsche titel en „My Battle” de Amerikaansche. In Duitsch land is het boek dit jaar ook als Feld- postausgabe” verschenen. Soefi Beweging. Universeele Eeredienst, Bazar straat 20, 11 u„ spr. de heer G. van Essen. Onderwerp„Innerlijke weder opbouw”. Spirit Christen Gemeenschap, boven zaal Plaats 22, 10.30 u. Voorgangster mevr. C. J. M. van Loon-Thierry, van Voorburg. Onderwerp„Het leven heeft den dood overwonnen”. Het geestelijk verkeer zal worden waargenomen door mevr, van Wijngaarden. Spirit. Ethische Stichting, Prinsesse- gracht 23, 10.30 uur wijdingsdienst. Toe spraak door den heer C. van den Engel, van Delft. Helderziende waarnemingen door mevr. Rósedana. Ond. Vereen. Psychisch Leven, Huize Bethel, Spui 166, 10.30 u. wijdingsdienst. Spr. mevr. Melczarek-Timmerman. 23 Sept. 7.30 u. openbare seance. 25 Sept. 7.30 u. seance o.l.v. mevr. Mayer. 26 Sept. 2.30 u. seance. Bond van den Heiligen Geest, Geb. „Ex celsior", Zeestraat 57-59, 10.30 u. Spr. de heer Jos van Veen. Onderwerp„Tegen stellingen tusschen de religie spiritis sancti en het Christendom”. Loosduinen. Stichtingskerk Bloemendaal, 10 uur en 2.30 uur ds. Boswijk. Geref. kerk (dorp), 10 uur ds. J. Sme- lik; 5 uur ds. W. A. Wiersinga. Leyenburg 9 en 11 uur ds. W. A. Wiersinga, 5 uur ds. J. Smelik. Wassenaar. Ned. Herv. kerk (Schoolstraat), 10.05 u. ds. Honders, 5.30 u. ds. ten Kate. Kievitkerk, 10.05 ur. ds. ten Kate. Rijswijk- Ned. Herv. kerk, 10 uur ds. Post en 6 uur ds. J. v. d. Wiel. Geb. Chr. Belangen, Oranjelaan 26, 10 uur dr. G. P. van Itterson. Voorburg. Ned. Herv. kerk, Heerenstraat, 10 uur ds. J. Roodenburg, 6 u. ds. A. Hoekert. Kinderkerk Vreugd en Rust, 10 uur de heer A. v. d. Rest. Effathakapel, 3 uur de heer C. Hoek (voor doofstommen). Geref. kerk (Laan van Oostenburg), 10 uur ds. mr. W. S de Vries, 5 uur ds. P. K. Keizer. Effathakapel, 10 uur cand. M. TTT-lf ..JA T J.»- C J S. de Vries Noorderkerk, 9.30 u. ds. P. K. Keizer, 5 uur cand. M. N. de Wolf. Vereen, v. Vrijz. Gods., gebouw Fran- sche gem., 10.30 uur ds. F. Kleyn. Leidschendam. Ned. Herv. kerk, 10 uur en 5 uur ds. Vermet. Geref. kerk, 10 uur en 5 uur cand. v. d. Vaart, van Pijnacker. Suner, Halcon, en de landelijke leider der Spaansche phalanx in België, Can telli. Van Duitsche zijde waren boven dien o.m. verschenen de Duitsche am bassadeur in Madrid, Freiherr von Stohrer, en de leider der afdeeling van het departement van buitenlandsche zaken in Brussel, ambassaderaad von Bargen. Van Brussel uit onderneemt Suner een tocht door het bezette ge bied.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6