HAAGSCHE COURANT Denk om Uw voorloopig identiteitsbewijs Wat ten behoeve de oorlogs- van slachtoffers te Rotterdam is gedaan BINNENLAND Maandag 23 September 1940. en een De vleeschdistributie b Zy-Zaal Ruim 12 millioen uitgekeerd De arbeid van de Stichting Rotterdam 1940 Morgen zijn de letters E, G, H, I, J gedeelte van K aan de beurt VIERDE BLAD GEBOUW: De tunnelwerken te Rotterdam Ha t.m. Heins G de Ruyterstraat 67 K G t.m. Breda credieten De bons „01 vleesch” tot en met 29 September geldig De phosphor-celluloid brandplaatjes Concentratie van amusements kunstenaars Willemstraat hoek Kazernestraat AMICITIA Westeinde 15 KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Zwarteweg Hofland Lm. einde H Kleyberg t.m. Kranendonk Heins borgen t.m. Hofkes E, I, J en Ka t.m. van der Kley DINSDAG 24 SEPTEMBER 1944* Het houden van optochten en vergaderingen DIERENTUIN ingang Benoordenh.weg a Groote Zaal Verschuiving van den werktijd der ambtenaren Hulpsecretarie Loosduinen (alleen voor bewoners, die aldaar in het bevolkings register staan ingeschreven Tweede petroleumhaven te Pernis grootscher van opzet en Sint Niklaas-Waas Hoe ze bestreden moeten worden Goede vorderingen Aangesloten bij de N.O.K. Besloten vergadering weer toegestaan. de aan Indirecte schade. Noodwinkels Ondervonden medewerking Huisvesting industrie aan in Ten overvloede geven w(j nogmaals voor hen, die morgen aan de beurt zjjn hun stamkaart in orde te laten maken tot voorloopig identiteitsbewijs, onderstaand staatje: Groninger studenten-hulpfonds opgericht Bijzondere nooden Het spreekt vanzelf, dat er in de stad Rotterdam nog tallooze moeilijkheden wor- Tweede petroleumhaven te Pernis haar be- Schriftelijke uitnoodiging verplicht. In een circulaire aan de burgemees- ters deelt de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Binnen- landsche Zaken mede, dat wederom toe laatbaar zijn vergaderingen, in beslo ten gebouwen, waartoe slechts daartoe schriftelijk uitgenoodigde leden der be trokken vereeniging of partij toegang hebben. Door den bevoegden procureur-gene- raal, fungeerend directeur van Politie mag dispensatie van de bepalingen, dat de deelnemers aan vergaderingen, uit gaande van staatkundige vereenigin- gen of van plaatselijke afdeelingen daarvan, of waar staatkundige onder werpen besproken worden, schriftelijk moeten worden uitgenoodigd en dat de uitnoodiging op naam moet zijn gesteld, voorshands niet worden verleend. In het bijzonder behoort geen be zwaar gemaakt te worden tegeh verga deringen van leden van vereenigingen van zuiver economischen of commer- cieelen aard voorzoover deze niet in gevolge de verordening nr. 24 van 21 Juni 1940 van de secretarissen-generaal van Justitie en van Binnenlandsche Zaken uit anderen hoofde ongewenscht zijn te achten. Verboden zijn en blijven voorshands: optochten in het openbaar, bijeenkom sten in de openlucht, en openbare, voor het publiek toegankelijke vergaderin gen in besloten lokalen. No. 17680 Arbeid van de Stichting Rotterdam 1939 Hotels, restaurants e.d. restaurants, cantines, Een blijk van erkentelijkheid. Naar de correspondent van de N.R.Crt. meldt, heeft het stadsbestuur van Breda, als blijk van erkentelijkheid voor het bij zonder gulle onthaal, dat de bevolking bij de evacuatie der stad te Sint Niklaas-Waas in Mei j.l. te beurt viel, een legpenning geschonken aan dr. E. van Haver, wnd. burgemeester aldaar. Ook de heeren P. van Wiele, onderwijzer en A. Spaenhoven, bureauchef te Sint Niklaas-Waas zijn ieder met een exemplaar van denzelfden legpen ning bedacht. Huisslachting Een bijzondere regeling voor huis- slachtingen van varkens zoowel wat betreft het recht tot slachten als het gebruik van de vleeschkaarten zal binnenkort worden gepubliceerd. Huis- slachtingen van runderen zullen niet worden toegestaan. tot een totaalbedrag van f 12.008.037.50. Daarnaast werden 1856 aanvragen af gewezen, ingetrokken, naar andere in stanties verwezen, of terzijde gelegd, omdat van de aanvragers op een ver zoek om nadere inlichtingen niets meer werd vernomen. Dientengevolge zijn thans nog ter behandeling 2431 credie ten, waaronder zich echter een groot aantal bevindt van personen, die nog geen zakelijke plannen hebben of aan een gegeven oproep nog geen gehoor hebben gegeven. Werkverschaffing kunstenaars In deze moeilijke tijden is met name de jositie van de kunstenaars op verschil- ende gebieden precair geworden. De Stichting Rotterdam 1939 heeft gemeend ook op dit terrein een taak te vervullen te hebben, waartoe zij eveneens de mede werking heeft kunnen vinden van een bijzondere commissie onder leiding van dr. J. Ph. Backx. Deze heeft haar taak tweeledig gezien 1. Het scheppen van werkgelegenheid voor kunstenaars. 2. Het geven van directen of indirec- ten steun aan kunstenaars Tenslotte is nog in overweging een drie tal literatuurprijzen beschikbaar te stel len tot steun aan schrijvers in deze stad. den ondervonden, welke niet worden be streden door een van de bovenbesproken vormen van hulpverleening Er wordt thans naar gestreefd in deze gevallen in samenwerking met het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden de naar omstan digheden geëigende oplossing te vinden. Het spreekt vanzelf, dat naast deze hulp aan de ondernemingen ook steun ter voorziening In persoonlijke nooden noo- dig was. Op dit gebied is in de eerste plaats zeer veel werk verzet door den gemeentelijken dienst voor maatschappe lijk hulpbetoon. In nauwe samenwerking met dezen dienst heeft zich voorts op dit terrein bewogen de Stichting Rotterdam 1939, welke in dat jaar is opgericht door personen uit Rotterdamsche handelskrin- gen ter verdediging van de mateneeie en geestelijke belnncen der r’Mterdamsche bevolking in moeilijke tijden. Textielcredieten. Ir het bijzonder moet in dit verband melding worden gemaakt van de samen werking met de benadeelde bedrijven uit de textielbranche. Aanvankelijk hebben betrokkenen een contactcommissie ge vormd, welke later is omgezet in de Tex- tielstichting Rotterdam, waarmede de Stichting Rottercjam 1940 ten nauwste samenwerkt. Met het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart en met het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten Voor den handel is thans een regeling getroffen, waardoor de hervoorziening van oorlogsslachtoffers met goederen van dezen aard naar rede lijke waarschijnlijkheid is verzekerd. Hiertoe heeft de Stichting Rotterdam 1940 verleend de z.g. ..textielcredieten”. tot dusver tot een aantal van 103. en een totaal bedrag van 1.027.150 Er zal intus- schen nog veel meer noodig zijn, wan neer de bovenbedoelde regeling met de Haagsche autoriteiten op volle kracht zal werken. De grens is in verband hier mede gesteld op een totaalbedrag van 4 millioen gulden aan textielcredieten. plan van aanleg nader te onderzoeken. Het is gewenscht de kruisbreedte van de haven te brengen van 200 op 230 meter, terwijl een tot 280 meter verbreed ge deelte is ingevoegd om te voldoen aan de behoefte aan gelegenheid van directen overslag van brandbare vloeistoffen van schip op schip. Tevens is voorzien in het gewijzigde plan, dat B. en W. den raad thans aanbieden, in een 100 meter breede veiligheidszone, welke het geheele terrein omgordt. De oppervlakte aan verhuurbaar terrein stijgt van 139 ha. tot 192 ha., de totale terreinoppervlakte, gemoeid met het ge wijzigde plan, bedraagt 345 ha. tegen 247 ha. in het oude plan. Bij de verdere werkzaamheden achten B. en W. het raad zaam terstond het oog gericht te houden op de voltooiing van het complex in zijn geheel. De aanlegkosten worden nu ge raamd op ƒ2.700.000, waarin ƒ940.000 reeds toegestaan voor den aanleg van het eerste gedeelte. Als gevolg van het ge wijzigde plan kan de diepte van de oever- terreinen aan de Oostzijde van de eerste petroleumhaven van 200 op 400 meter worden gebracht. Noodzakelijk is dan ech ter den z.g. petroleum weg met spoorlijn geheel om te leggen, hetgeen naar ra ming ƒ200.000 zal kosten. Met de „Standard” is nu overeenstem ming verkregen over een nieuwe optie- overeenkomst op het huren van een ter rein van 32 ha., waarvan de duur afhan kelijk is van den oorlogstoestand. De Standard” zal tot 100 per strekkende meter bijdragen in de kosten van weg- omlegging achter dit optie-gebied. Ook met de B.P.M. is een regeling getroffen. Voorts stellen B. en W. den raad voor om aan de Texas Cy. optie te verleenen op een terrein van 18 ha. aan de tweede petroleumhaven. Een belangrijk deel der terreinen rond beide havens wordt aldus bestreken door optie- en voorkeursovereenkomsten met de aldaar gevestigde maatschappijen. In een persconferentie heeft de bur gemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, mededeelingen gedaan over den stand van zaken van den arbeid van de stichting Rotterdam 1940 ten be hoeve van de oorlogsslachtoffers in den ruimsten zin te Rotterdam. Met medewerking van verschillende andere instellingen en gemeentelijke diensten is dit werk met kracht ter hand genomen, waarbij het departe ment van Financiën de noodige gelden ter beschikking stelde. De eerste maanden van het werken der stichters zijn een tijd geweest van overstelpenden arbeid. Niet minder dan 7800 verzoeken van door oorlogsgeweld benadeelde bedrijven ter verleening van crediet voor het weder opvatten van hun zaken zijn in betrekkelijk kor ten tijd binnengekomen. naars in deze organisatie te vereeni- gen, teneinde met kracht het in de statuten gestelde doel te kunnen be reiken. Naast het bestuur wordt een raad van arbitrage ingesteld, welke alle geschillen, waarin leden der organisa tie uit hoofde van hun beroep betrok ken zijn, zal hebben te beslechten. Als leden van den raad van advies werden benoemd de heeren Bob Pe ters, F. Mikkenie, Kees Pruis, F. Mi*< riloff en Antonini. Het bestuur bestaat uit de heeren H. de Wolf, voorzitter, Kees van Dam, 2e voorzitter, Herman Tholen, 2e secretaris, Louis Noiret, 2e pen ningmeester, C. Faveur en Piet Muy- selaar, commissarissen, terwijl als se- cretaris-penningmeester fungeert de! heer E. L. Bakhuijs, Joh. Vermeer- straat 34, tel. 23050 Amsterdam, bij wien aanmelding voor het lidmaat schap kan geschieden* j Export van tuinbouwproducten Verscheidene bladen meldden dezer dagen, dat Duitsche importeurs van versche en geconserveerde tuinbouw producten zich uit Hamburg te Rot terdam zouden vestigen, teneinde ge heel of gedeeltelijk den uitvoer van deze producten naar Duitschland van de Nederlandsche exporteurs over ta nemen. In Nederlandsche handelskrin- gen heeft dit bericht veel stof doen op waaien. Vele exporteurs vreesden hier door broodeloos te geraken. Wij heb ben een onderzoek ingesteld naar de juistheid van dit opzienbarende be richt. De bevoegde Duitsche en Neder landsche instanties deelen ons thans mede, dat genoemd bericht van allen grond ontbloot is. Ook de betrokken handelskringen te Hamburg verwijzen het naar het rijk der fabelen. Het ligt dus niet in de bedoeling der Duitsche importeurs om hier te lande het werte van de Nederlandsche exporteurs t* komen overnemen. Zeer moeilijk zijn die gevallen, waarin niet rechtstreeks van de oorlogshandelin gen schade is- ondervonden, doch een zaak in haar bestaan wordt bemoeilijkt door dat de kring harer relaties is getroffen. Het is duidelijk, dat het in zulk een geval niet helpt, wanneer men de betrokken zaak gefdelijken steun biedt, omdat zij daarmede nog niet weder een voldoenden klantenkring heeft terugontvangen en dus in wezen toch niet is geholpen. Intus- schen moet in dit verband de aandacht er op worden gevestigd, dat de Neder landsche Middenstandsbank gemachtigd is crédieten te verleenen aan middenstands- bedrijven, welke tengevolge van indirecte oorlogsschade in liquiditeitsmoeilijkheden zijn gekomen. Voorts deed mr. Oud nog mededeeling over het verloop der werkzaamheden voor den aanleg van een tweede petro leumhaven te Pernis. De raad van Botterdam heeft zich twee en een hall jaar geleden vereenigd met een voorstel van B en W. om een tweede petroleumhaven onder Pernis aan te leg gen. Dit zou in drie stadia gebeuren, waarbij werd besloten om tot uitvoering van het plan in zijn kleinsten opzet over te gaan. De transacties gingen zeer vlot, reeds nu hebben bijna alle terreinen een defi nitieve of tijdelijke bestemming gevon den, zoodat meer moet worden uitgevoerd dan in het eerste project was begrepen. Ook bleek de noodzakelijkheid om het Aan allen, die hun goeden wil en hun capaciteiten ter beschikking hebben ge steld, moge in het algemeen hartelijk dank worden gebracht, dit geldt niet in het minst de overheid in haar verschil lende instanties, terwijl ook in het bij zonder melding moet worden gemaakt van het begrip, dat bij de Duitscne autoritei ten voor den arbeid is aangetroffen. Teneinde practisch te kunnen wer ken, zijn de credieten gesplitst in groote credieten, zoo ongeveer van den aard als banken plegen te verleenen, en kleine credieten, welke meer in het bijzonder noodig zijn voor midden- standszaken, die in den regel niet met bankcredieten werken. Reeds zijn verleend 3513 Donderdag 19 September is onder leiding van Mr. J. F. van Royen, al gemeen secretaris van het hoofdbe stuur van P.T. en T., in zijn kwaliteit van voorzitter van de Algemeene Ne derlandsche Kunstenaars Organisatie (N.O.K.te Amsterdam opgericht de Nederlandsche Organisatie van Kun stenaars op het gebied der Amuse mentskunst (N.O.K.A.). Tot deze organisatie, waarvoor zeer groote belangstelling uit vakkringen Gelijk bekend is, tracht het gemeente bestuur in de nooden van den winkel stand mede te voorzien door het be schikbaar stellen van noodwinkels, zulks in nauwe samenwerking met de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot terdam en de stichting Rotterdam, welke voor de financiering van den bouw zorgt. Totdusverre zijn de benoodigde gelden voor ongeveer 300 noodwinkels toegezegd, welk aantal nog uitgebreid zal moeten worden. Na den oorlog heeft de stichting begre pen, dat voor haar een voorname taak is gelegen in verlichting van de eerste nooden van de bevolking. Op practische gronden is een werkverdeeling met den Gemeentelijken dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon ingevoerd, welke uit stekend werkt. De groote moeilijkheid was aanvankelijk natuurlijk de benoodig de gelden te verkrijgen. In dit opzicht is prachtige medewerking ondervonden van een groep jonge menschen uit zakenkrin gen buiten ep binnen Rotterdam, die op ruime schaal de medewerking van het zakenleven van Nederland hebben weten te verkrijgen. Voorts zijn bedragen ont vangen uit de nationale inzameling, ter wijl thans ook het vooruitzicht is ge opend, dat uit de. gelden, welke de Rijks- commissaris ter voorziening in de sociale nooden ter beschikking heeft gesteld, de zoo hoog noodige steun zal worden ont vangen. Aanvankelijk is een eerste uit- keering vari'ten hoogste 150 ter beschik king gesteld Het lag in de bedoeling deze eerste uitkeering bij het naderen van den winter aan te vullen met een tweede, waardoor het geheel op ten hoogste ƒ300 zou komen. Door de medewerking, welke thans uit den Haag is toegezegd, zal even wel, naar men hoopt, dit bedrag ver hoogd kunnen worden. Tot dusver is in 3397 gevallen een eerste uitkeering verstrekt tot een totaal bedrag van ƒ330.391, alsmede in 1054 gevallen een tweede uitkeering tot een totaal be drag van ƒ88.082.50. In enkele gevallen werd ook reeds een derde uitkeering ver strekt. bestond, zijn bereids vele vooraan staande kunstenaars uit alle takken der amusementskunst (operette, re vue, cabaret etc.) als lid toegetreden. De oprichting dezer organisatie be- teekent een belangrijke concentratie op het gebied der amusementskunst, aangezien niet alleen uitvoerende en scheppende kunstenaars, doch ook on dernemers en bemiddelaars in de N.O.K.A. worden opgenomen. De N.O.K.A. heeft zich tot taak gesteld naast de stoffelijke langen der leden in niet mindere mate de cultureele belangen van de amuse- ments-kunstenaars en de amusements kunst in Nederland te dienen en te beschermen. Het is haar streven om alle kunste- Door de gemeente wordt voorts in Rot- terdam-Zuid ruimte gemaakt voor vesti ging van kleine industrieën. Ook deze bouw wordt door de Stichting Rotterdam 1940 gefinancierd. Verdere plannen dezelfde richting staan op stapel. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van h*t departement van Landbouw en Visschcrij deelt, in aansluiting aan hetgeen reeds eerder is gepubliceerd jnet betrekking tot de distributie van vleesch en vleeschwaren het volgende mede Met ingang van heden zal de nieuw uitgereikte vleeschkaart in gebruik worden genomen. Elke der vier met „01 vleesch” gemerkte bons geeft gedurende het tijdvak van 23 tot en met 29 Septem ber a.s. recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „01 worst, vleeschwaren” gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bons, welke op Zondag 29 September a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met 6 October. Dit geldt niet voor de voor het verkrijgen van vleesch en vleeschwaren aangewezen bons van het algemeen distributie- bonboekje, welke slechts gedurende de week van 16 tot en met 22 September geldig zjjn. Hotels, restaurants, cantines, e.d. dienen voorloopig ter verkrijging van vleesch gebruik te blijven maken van deze instellingen reeds ver strekte, met „een rantsoen vleesch” en „een rantsoen vleeschwaren” gemerkte bons. Ziekenhuizen, krankzinnigengestich ten, sanatoria e.d. moeten zooveel mo gelijk bons van de patiënten in ont vangst nemen. De plaatselijke distribu- tiediensten verstrekken voorts aan deze instellingen op desbetreffend ver zoek losse bons. Ten behoeve van bakkers, die sau- sijzenbroodjes vervaardigen, en exploi tanten van automaten, die croquet- ten verkoopen, zullen geen losse bons meer verstrekt worden. In verband met de verduistering De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Binnenland sche Zaken, heeft aan de secretarissen- generaal, waarnemende hoofden der departementen van algemeen bestuur, rondschrijven gericht, dat o.m. het vol gende bevat: De wenschelijkheid heeft zich gel openbaard, een voor alle departemen ten en rijksdiensten geldende regeling te ontwerpen tot verschuiving van den werktijd gedurende de komende win termaanden, wanneer de verduiste- ringsplicht nog zal bestaan. Zou men n.l. departements- en andere groote ge bouwen en werkplaatsen afdoende wil len verduisteren, dan zouden daarmede belangrijke kosten gemoeid zijn, terwijl in verband met de toenemende schaarschte aan materialen reeds thans de noodige voorbereidende maatrege- le zouden moeten worden getroffen. Aan de thans geldende arbeidstijden is bovendien nog een andere moeilijk heid verbonden, n.l. het verkeer in een verduisterde stad. De secretarissen-generaal der onder scheidene departementen van algemeen bestuur zijn van meening, dat de vo- renomschreven bezwaren door verschui ving van den werktijd dienen te wor den ondervangen. Uitgaande van de veronderstelling, dat gedurende den aanstaanden winter de Midden-Euro- peesche wintertijd zal gelden, zal behoudens onvoorziene omstandighe. den van 1 November 1940 tot 1 Fe bruari 1941 de kantoortijd als volgt geregeld worden: Op alle werkdagen, behalve des Zaterdags, van 912.30 en van 14.30 uur. Des Zaterdags van 91 uur. De middagpauze wordt dus van IJ uur teruggebracht tot J uur. De kantoortijd blijft 39 uren per week, terwijl de vrije Zater dagmiddag behouden blijft. Voor de werklieden zal bezwaarlijk een algemeen geldende regeling getrof fen kunnen worden. De onderscheidene diensten en bedrijven zullen zelve een regeling moeten treffen, rekening hou dende met alle bijzondere omstandig heden. Die afzonderlijke regelingen zullen er uiteraard op gericht moeten zijn, den duur van de normale werk week zooveel mogelijk te behouden en den arbeid zoo weinig mogelijk bij kunstlicht te doen geschieden, De secretaris-generaal heeft zijn ambt genoot in overweging, ten aanzien van hun departementen en de daaronder ressorteerende diensten, bedrijven, in- richingen en instellingen overeenkom stig het vorenstaande te handelen en te doen handelen. Bovendien geeft de genoemde secre taris-generaal bij een tweede circulaire den burgemeesters en wethouders der onderscheidene gemeenten in overwe ging, in overeenkomstigen zin te han delen en te dijen handelen. In een circulaire aan de burgemeesters vestigt de secretaris-generaal, wnd. hoofd van heL departement van Binnenlandsche Zaken nogmaals de aandacht op de Engel- sche phosphorplaatjes. welke den laatsten tijd herhaaldelijk boven ons land wórden afgeworpen om branden te stichten. De secretaris-generaal doet den burgemees ters als bijlage toekomen de volgende aanschrijving van den Befehlshaber der Ordnungspolizei omtrent de bestrijding van deze brandplaatjes. 1. Uiterlijk voorkomen: 5x5 c.m. groot celluloidplaatje van pl.m. 1 m.m. dikte in de meest verschillende kleuren (zwart, wit, rood, schildpad) met een geponsd gat in het midden van 15 m.m. grootte. Boven dit gat is‘aan de boven zijde een stukje stof van 3,5 c.m. lengte en 1,8 c.m. breedte met haakje bevestigd, dat in het midden geel doorschijnend, een rond schijfje van geel phosphor met een gewicht van pl.m. 0,4 g. bevat, ’t Schijfje is ongeveer zoo groot als een cent en nog geen 1 m.m. dik. Duidelijke reuk van phosphor. 2. Uitwerking: Bij het uitgooien uit het vliegtuig verdampt weliswaar een deel van het water. Aangezien echter het stukje stof uit zeer absorbeerend ma teriaal bestaat, blijft een belangrijk deel van het water in het weefsel achter. Al naar het weer zal dit na uren of ook eerst na dagen tot ontbranding komen. 3. Wijze van bestrijdingWanneer het vermoeden bestaat, dat er brandplaatjes zijn uitgeworpen, of ook al bij laag over vliegen van het platteland door vijandige vliegtuigen, moeten overdag direct opspo- ringsmaatregelen voor deze plaatjes wor den getroffen. Bij het verzamelen van de brandplaatjes moet er op worden gelet, dat het stukje stof met de phosphor, hetwelk zich in het midden van het plaatje bevindt, niet met de hand wordt aangeraakt. Het is aan te bevelen deze plaatjes, om nadee- lige gevolgen voor de gezondheid te ver mijden (brandwonden, vergiftiging) met twee houten stokjes beet te pakken en in het water te leggen. Daar phosphor reeds bij gebruik van 1/10 gram den dood tengevolge heeft en bovendien moeilijk heelende en zeer pijn lijke brandwonden veroorzaken kan, is groote voorzichtigheid geboden. De gevonden plaatjes moeten in bussen (bijv, oude jambussen enz.) onder water worden bewaard. Door ze in het water te werpen wordt het ontbranden onmogelijk gemaakt. Nadat de opsporingen beëindigd zijn moeten de reservoirs met de brandplaatjes bij den burgemeester, bij een post van de veldwacht of binnen het gebied van een stad op het dichtstbijzijnde politie bureau worden afgeleverd. 4. De dienstbureaux moeten de plaatjes als volgt onschadelijk laten makeneen put graven en de plaatjes daarin laten opbranden. Nu verscheidene studenten in fi— nancieele moeilijkheden verkeeren, is te Groningen opgericht een studen ten-hulpfonds. Het wordt beheerd door de hoogleeraren Cohen, Lindeboom en Backer resp. voorzitter, secretaris en penningmeester van het Groninger Uni- versiteitsfonds en door den secretaris van het college van curatoren, mr. Cluysenaer. Dit tijdelijke fonds wil rechtstreeksche hulp verleenen aan studenten, die steun noodig hebben en ook verdienen. Mogen talrijke Groningers en alle vrienden van de Groninger Universiteit naar vermogen medewerken tot dit mooie doel, door een bijdrage in eens af te staan. Deze kan worden gegireerd op de postrekening no. 73200 van het Groninger Universiteits- fonds, met de vermelding: „Hulpfonds". De handel in boter De Vereeniging van handelaren in melk, boter, kaas, eieren, enz. (voorzit ter de heer van Woerden te ’s-Gra- venhage). heeft aan de Nederlandsche Zuivelcentrale en het Bureau voor Voedselvoorziening in oorlogtijd, het verzoek gericht, een loonende winst marge vast te stellen voor het artikel boter, aangezien door de Ornpakveror- dening, hooge vracht- en papierprijzen, de hoogere omzetbelasting, enz., de detailhandel in boter hoegenaamd geen Winst meer oplevert. Uiteenloopend rantsoen voor verschillende soorten Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, loopt uiteen voor de verschillende soorten. Het be draagt 75 gram voor gerookt of ge kookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten. Tot deze groep behooren o.a. ham, schou der, carbonade, spek, rookvleesch, pe- kelvleesch, Geldersche rookworst, plockworst en snijworst. Voor gekookte worstsoorten, zooals bóterhamimenworst en vlunchworst en voor rolpens en knakworst, zooals Frankforter en Weener, bedraagt een rantsoen 100 gram. Van leverartikelen, als bijv. Berliner-, Saksische- en Haag sche leverworst en verder van tongen worst en nierbrood zullen 125 gram tegen afgifte van een bon gekocht kun nen worden. Tenslotte geeft een bon recht op het koopen van 150 gram bloedworst. Bij vleeschwaren in blik dient bij de berekening van het benoo digde aantal bons te worden uitge gaan van den netto-inhoud, met in achtneming van de verschillende rant soenen voor de uiteenloopende soorten. Bij soepen en gemengde spijzen in blik, waarin vleesch is verwerkt, moet wor den gelet op de verwerkte hoeveelheid vleesch. In de in de advertentiekolommen op genomen officieele publicatie zijn de nadere regelingen, waaraan grossiers, slagers en kleinhandelaren zich hebben te houden, vermeld. De bouw van de tunnel onder de Maas vordert gestadig. Men kan thans van den wal af doorwandelen tot in het vijfde stuk, waarbij men het mid den van de rivier reeds passeert. Het stuk nr. 9, dat aansluit op het venti latiegebouw op den Linker-oever, is dezer dagen gelegd, waaraan de stuk ken 8 en 7 zullen worden neergelaten, waarna de geheele tunnel compleet is. De schotten tusschen het eerste tun- nelstuk en het ventilatiegebouw op den Linker-oever zijn weggebroken, zoodat van de landzijde af een ongehinderde doorgang tot in de riviertunnel moge lijk is. Derhalve kurihen de drie instijg- schachten op het eerste tunnelstuk, welke voor het ventilatiegebouw ston den, worden weggenomen. Zij zullen op stuk no. 9 aan de overzijde der rivier worden geplaatst, waar zij de zelfde functie zullen hebben. Op den Rechter-oever wordt thans druk gewerkt aan het tweede gedeelte van het verkeersplein bij den Westzee- dijk, waar het tweede tweetal onder doorgangen komt. Het circulatiege- bouw op den Linker-oever heeft zijn grootste hoogte bereikt. In het inwen dige van de landtunnel op dezen oever werd voortgegaan met het aanbrengen van het plafond, dat thans ^nagenoeg geheel is afgewerkt. De werkzaam heden aan de laatste drie tunnelstuk- ken in de Waalhaven naderen haar einde. Stuk acht is gereed gekomen en reeds naar de plaats gesleept, waar het voor de versleeping over de rivier naar zijn uiteindelijke plaats van bestem ming gereed wordt gemaakt. Ook de bouw van de machine- installaties heeft regelmatigen voort gang. De ventilatoren op den Rechter oever zijn vrijwel klaar. In de groote machinezaal op den Linker-oever wordt aan de montage van deze groote ma chines hard gewerkt.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13