Zware branden de Londensche dokken 1940. No. 17680. De brandstoffen- in distributie Feestdag Boekarest m Maandag 23 September. zwaar Vlissingen zwaar getrof fen door Engelsche bommen Britsche hoofdstad wordt onafgebroken gebombardeerd TIJDEN VAN ZONSOP- EN ONDERGANG Groot succes voor het onderzeebootwapen Britsch convooi in de Roode Zee aangevallen Luchtbasis van Alexandrië gebombardeerd Drie en twintig millioen kilo bommen op Engeland uitgeworpen PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Verplichte opgave van voorraden Het Italiaansche weermachtbericht men, verbruikers, behoo- in Door De aankomst van koningin-inoeder Helena van Roemenië in de hoofdstad Vier hoofdstations in Londen vernield Ook elders aanvallen, o.a. met phosphorplaatjes Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct. men gevallen in Noord- Londen, alsmede in eenige van het graafschap Surrey. wie dit heeft, In verband met deze berichten zij met nadruk de aandacht gevestigd op de publicatie van den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken, elders in dit blad, betreffende het onschadelijk maken van de plaatjes. (gesplitst turf) en worden i t Het Opperbevel van de Weermacht maakte gisteren bekend Een duikboot onder bevel van lui tenant ter zee le klasse Schepke heeft 8 vijandelijke koopvaardij schepen van in totaal 61.300 bruto registerton, tot zinken gebracht. Tegelijkertijd melden andere duik booten, dat nog 8 vijandelijke koop vaardijschepen van 35.700 bruto registerton in totaal, tot zinken is gebracht. Inclusief de vijandelijke koopvaardijschepen, waarvan giste ren gemeld werd, dat zij tot zin ken zijn gebracht, zijn daarmede in 2 dagen 176.000 bruto register ton scheepsruim te van de vijande lijke koopvaardijvloot door onder- zeebooten tot zinken gebracht. Een record-prestatie, die voor de eerste maal in dezen oorlog geleverd is en bovendien in gebieden, waar de te genstander over overvloedige mid delen tot bestrijding van onder zeeërs beschikt. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incas Ai binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. worpen bommen met volstrekte nauw keurigheid hun doel hebben geraakt. In de Royal Albert Docks zijn ont zaggelijke ontploffingen waargenomen. Een steekvlam schoot op tot enorme hoogte en verlichtte de omgeving, waardoor het helder werd als bij dag. Later optredende machines konden haar doelen met meer gemak vinden, cmdat de vroeger aangevallen haven installaties in een hellen gloed stoncfen, waardoor de wolken reeds op verren afstand rossig gekleurd waren. Vandaag gaat de zon om 7.36 uur onder. Zonsopgang op Dinsdag 24 September 7.28 uur. Geduren de den tusschenliggenden tijd moet dus worden verduisterd. stoffen (gesplitst naar soorten, inclusief turf) en huisbrandolie, moeten worden ingevuld. Onder huisbrandolie wordt in dit verband verstaan huisbrandolie, dunne en dikke stookolie, voor zoover be stemd voor verwarmingsdoeleinden. In de vroege morgenuren van Zater dag is de burgerbevolking van Vlissin gen als gevolg van een Britschen lucht aanval op die stad, zwaar getroffen. Een aantal Engelsche bommen ontplof ten in de woonwijken, waardoor ver scheidene woonhuizen werden geraakt en niet minder dan 12 burgers werden gedood en talrijken zwaar of licht ge wond. Een huizenblok werd totaal verwoest. Andere woningen bekwamen ernstige schade. De opmarsch der Boelgaren in Zuid-Dobroedsja Zaterdag zijn de Boelgaarsche troe pen op 8 punten aan de grens hun opmarsch in de Zuidelijke Dobroedsja begonnen. De Boelgaarsche gouver- neur-generaal, generaal Popof, hield Zaterdagmiddag zijn feestelijken in tocht in de stad Baltsjik. Er heersch- te groote geestdrift onder de bevol king, die de straten en pleinen van het havenstadje aan de Zwarte Zee vulde. De nieuwe Boelgaarsche bur gemeester van Baltsjik verwelkomde den generaal aan wien bij het be treden der stad volgens oud-Boelgaar- sche zede zout en brpod, door een jong meisje werd overhandigd. De generaal trok te voet aan het hoofd van zijn staf, onder het spelen van een muziekcorps, de stfed binnen en werd door de geestdriftige bevolking op de schouders genomen. Achter den staf volgden de militaire attachés van Duitschland, Italië en Hongarije Op het met vlaggen en bloemen ver sierde marktplein had een parade plaats. Voor het raadhuis hield de burgemeester een toespraak. Hij ge waagde hierbij ook van de diepe dankbaarheid, die het Boelgaarsche volk jegens den Führer en den Duce vervult voor de door hen verleende hulp bij de 'hereeniging van de Zui delijke Dobroedsja met het moeder land. In den loop van den dag kwam in de haven van Baltsjik een Boel- gaarsche vlootafdeeling aan, geleid door 3 torpedobooten en 2 motortor- pedobooten, die van Varna waren aangekomen. Gisteren kwam te Balt sjik een eskader van de Boelgaarsche luchtmacht aan. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 -37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Een onzer luchtpatrouilles heeft een aanval op Isiolo (Kenya) gedaan. Na een gevecht met vijandelijke jagers aangegaan te hebben, is de patrouille, die een vijandelijk toestel getroffen had, behouden teruggekeerd. De vij and heeft verscheiden luchtaanvallen in Somaliland ondernomen, waar her haaldelijk het dorp Boergavo ten Zuid westen van Kisimaoi is gebombar deerd, waar men 2 gewonden betreurt en bommen geworpen zijn op landings terreinen ten Zuidwesten van Bardera. Te Massaoea zijn bij een luchtaanval geen personen gewond en is ook geen schade aangericht. Een vijandelijk toestel is neergeschoten door luchtaf weergeschut en de bemanning is ge vangen genomen. Een ander vliegtuig is vermoedelijk neergeschoten. Controle Voorts zij vermeld, dat op de door de verbruikers opgaven controle oefend. Aan bepaalde rende tot de groepen b, c, d en e zul len door een door het Rijkskolen- bureau aan te wijzen instantie, tegen betaling van 1 plus eventueele porto kosten. zoogenaamde identiteitskaarten worden uitgereikt, welke door de hou ders bij het in ontvangst nemen van de distributiebescheiden bij de plaat selijke distributiediensten voor identi ficatie en ter waarmerking moeten worden overgelegd. Uitzondering voor de groot industrie Een uitzondering op het verbod geldt voor de bij het Rijkskolenbureau als „grootindustrie” ingeschreven verbrui kers met een jaarverbruik van 240 ton of meer. Deze categorie van in- dustrieele verbruikers zal dus ook ge durende /ie periode van 30 September tot en met 8 October de haar door het Rijkskolenbureau toegewezen hoeveel heid vaste brandstoffen kunnen be trekken. Van het verbod kan door het Rijks kolenbureau te ’s Gravenhage of een door dit bureau aan te wijzen instan tie dispensatie worden verleend. De luchtbasis van Alexandrië is hevig gebombardeerd door onze luchtafdeelingen. Een schip heeft een voltreffer gekregen, van een bom van groot kaliber. Een an dere vliegtuigformatie viel de in stallaties van het petroleumcen- trum Haifa aan, waarbij een ben- zineopslagplaats en een nieuwe raffinaderij, hetgeen aanzienlijke branden deed ontstaan, de vlieg tuigen, welke bij deze operaties betrokken waren, keerden alle op hun basis terug. In de Roode Zee werd een vijan delijk convooi, geëscorteerd door kruisers en torpedojagers, door onze luchtmacht aangevallen. Twee transportschepen werden ge troffen en zwaar beschadigd. Ondergrondsche beurs te Londen De Londensche City neemt, naar United Press meldt, op het oogen- blik maatregelen om de voort zetting van het economische leven ondanks de Duitsche luchtaanvallen mogelijk te maken. Zoo heeft de be kende verzekeringsmaatschappij Lloyd haar bedrijf naar de kelders van het gebouw verplaatst. De Lon densche stadsregeering heeft voor de beurs ondergrondsche ruimten be schikbaar gesteld, waar het bedrijf kan worden voortgezet. Het plan om de beurs naar Denham over te bren gen, heeft men op grond van de transportmoeilijkheden laten varen. Zelfs de bank van Engeland heeft haar halfjaarlijksche vergadering ge houden in ruimten, die zooals de pre sident Norman uitdrukte, op treurige catacomben geleken. (Zie verder le blad, pag. 2.) delen voor den afweer van duikbooten moet beschikken, heeft een duikboot onder commando van kapitein-luite- nant Schepke, het tot zinken brengen gemeld van vijandelijke koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 61.300 bruto ton. Tegelijkertijd hebben eenige andere duikbooten te zamen 35.700 bruto ton tot zinken ge bracht. Bijgevolg is door de marine binnen een tijdsverloop van 2 dagen het tot zinken brengen gemeld van een totale tonnage van 176.000 bruto ton vijandelijke handelsscheepsruimte. Britsche mededeelingen over de luchtaanvallen Reuter meldde gistermorgen uit Lon den Vanochtend heeft het ministerie van luchtvaart medegedeeld „De vijandelijke aanval, die kort voor het invallen van de duisternis be gon, was niet zéér hevig. In de streek ten Zuidwesten van Londen en in eenige plaatsen in Kent en Sussex zijn eenige bommen gevallen. In dezen nacht was de activiteit van den vijand wat grooter dan in de voorafgaande, hoewel Londen weer het hoofddoel der aanvallen was. Op verschillende plaat sen in het centrum zijn bommen ge worpen, terwijl de aanval in de Weste lijke en Zuidelijke wijken het krach tigst was. Een stad in het Noordwesten van En geland is opnieuw aangevallen. In deze omgeving zijn huizen vernield en be schadigd. Er ontstonden branden er zijn verschillende doodelijk gewonden. In het Zuidoosten van Engeland is een zeker aantal huizen vernield. Er zijn eenige slachtoffers gemeld.” In den nacht van Zaterdag op Zon dag, aldus Reuter, hebben de Duitsche aanvallen zich over een vrij groot deel van Engeland uitgestrekt. Vijandelijke vliegtuigen hebben boven meer dan 20 steden en dorpen gevlogen, ook boven verschillende steden in liet Noord oosten. Een explosieve bom maakte eenige slachtoffers in Zuid-Londen. In den loop van den nacht zijn bom- in Noord- en Oost- districten Ook bij Hollum op het Waddeneiland Ameland kwamen Engelsche bommen neer. Hier werd een 4-jarig meisje van den winkelier J. de Boer aan de Buren- laan gedood, een 6-jarig zusje werd zwaar gewond en de moeder lichter gekwetst. Een boerderij werd vernield en een andere beschadigd. In een weide bij Kethel (Zuid-HoL land) werden als gevolg van een aantal zware bomontploffingen 10 koeien ge dood. Eenige boerderijen bekwamen zware glasschade. Nabij Echt in Limburg strooiden de Engelsche vliegers de gevaarlijke brand plaatjes. Vele werden in de omgeving opgeraapt. Andere, die op daken van boerderijen en schuren terechtkwamen, veroorzaakten, ondanks de zware re gens, kleine branden, die, dank zij tijdig ingrijpen en met behulp van volgende regenbuien, geen schade van beteekenis aanrichtten. Eenige burgers bekwamen lichte kwetsuren bij het blusschen der bran den. Ook in Noord-Brabant bij de Belgi sche grens werden phosphorplaatjes uit gestrooid. Deze richtten er geen schade aan. Voorraden op 29 dezer moe ten worden opgegeven Verder wordt medegedeeld, dat de plaatselijke distributiediensten op nader bekend te maken wijze en tijdstip de verbruikers behoorende tot de groepen a, b, c en d in het bezit zullen stellen van formulie ren „voorraadopgaven vaste brand stoffen”, waarop door de verbrui kers de per 29 September 1940 aanwezige voorraad vaste brand- Verkoop van 30 September tot 8 October verboden De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Maandag 30 September tot en met Dinsdag 8 October 1940 de verkoop en de aflevering van vaste brandstoffen aan verbruikers ver boden is. Onder vaste brandstoffen worden verstaan steenkolen, steenkool briketten (ook eierbriketten), cokes (<ook gascokes), bruinkolen, bruin koolbriketten, turf en petroleum cokes. Deze voorraadopgaven moeten door de betreffende verbruikers op door de distributiediensten plaatselijk bekend te maken data, gedurende de periode van 30 September tot en met 8 October 1940 bij deze diensten worden inge leverd ter verkrijging van de voor de brandstoffendistributie benoodigde be scheiden. De aandacht wordt er nog op ge vestigd. dat zoogenaamde „vrije kolen” niet bestaan, zoodat alle vaste brand stoffen, onder welke beschrijving deze ook zijn- of worden aangeboden, onder het afleveringsvgrbod en onder de ver plichte voorraad opgave vallen. Gisteren nieuwe bombar dementen Gisteren zijn in den loop van den morgen Duitsche gevechtsvliegtuigen over het Kanaal gevlogen om strategi sche doelen in Zuid-Engeland te bom- bardeeren. Het kwam hier en daar tot luchtgevechten, waaromtrent nog geen nadere gegevens zijn ontvangen. 4 (Holland) Het 107e Italiaansche'. weermachtbe richt d.d. gisteren luidt als volgt: Het bombardement van de militaire doelen van Marsa Matroeh, uitge voerd door onze luchtmacht, heeft re sultaten opgeleverd, welke indruk ma ken door de nauwkeurigheid en de he vigheid van het vuur. De talrijke branden, welke waargenomen werden, de doelen, welke ondanks het hevige vuur van het luchtafweergeschut ge troffen en vernield werden en de af wezigheid van vijandelijke jagers, welke onze formaties niet durfden aanvallen, getuigen van het volledige succes der operaties en van de paniek van den tegenstander. Onee vliegtuigformaties bombar deerden ten Oosten van Marsa Ma troeh de vliegvelden van Maaten Boe- goesj en El Daba, het station en ten tenkampen in laatstgenoemde plaats. De vijandelijke luchtmacht wierp den afgeloopen nacht bommen op Sidi waar door énkele personen gewond werden. Er is geen schade van beteekenis aan gericht. Een vijandelijk vliegtuig is waarschijnlijk neergeschoten door luchtafweergeschut. De vergeldingsaanvallen op Engeland gingen ook gisteren voort. Londen was weer het hoofddoel voor de aanvallen. Overdag en des nachts werden in het centrum en langs de Theems talrijke militaire en voor den oorlog belang rijke doelen succesvol met bommen bestookt. In de nabijheid van het Royal Albert en het West India-Dock ont stonden nieuwe, zware branden. In de groote bocht van de Theems kon ge constateerd worden, dat nog talrijke oude braaden woeden. Andere aanval len richtten zich op verscheidene vliegvelden en troepenkampen, alsme de op enkele havenplaatsen aan de Zuid- en Oostkust van Engeland. Op een bijzonder hevig bestookt vliegveld in de nabijheid van Londen werden treffers op hangars en onderkomens geplaatst. Hernieuwde pogingen van vijande lijke luchtstrijdkrachten om het Rijks gebied binnen te dringen, mislukten met uitzondering van enkele vluchten boven de Fransch-Belgische kust. De hier uitgeworpen bommen richtten in het geheel geen militaire schade aan. De vijand verloor 2 vliegtuigen, 2 Duit sche vliegtuigen worden vermist. Het frontbericht van het D.N.B. Het frontbericht van het D.N.B., d.d. gisteren, luidt als volgt Naar uit het weermachtbericht van vandaag blijkt, duurt de tegenwoordi ge luchtslag in afwisselende sterkte, steeds in den gevoeligsten vorm voor Engeland, onvermoeid voort. Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben giste- ren den geheelen dag hun bedrijvigheid voortgezet en nog steeds gloeiende of smeulende brandhaarden in de Brit sche hoofdstad waargenomen. Bij hun gisteren uitgevoerde vergeldingsvluch- ten wierpen Duitsche gevechtsvliegers wederom boven het stadsgebied van Londen bommen van alle soorten kali ber en veroorzaakten zij in de City, in de haveninstallaties in de Royal Al bert- en West-India-docks, nieuwe branden. Behalve een spoorwegstation, werden ook industrieele bedrijven aan beide oevers van de Theems doeltref fend met bommen bestookt. Andere aanvallen waren gericht op troepen kampen en vliegvelden. Zoo werd een in de buurt van de Britsche hoofdstad gelegen vliegveld bijzonder gevoelig getroffen. Van de ongeveer 100 vlieg tuigen, die in hangars en op het vlieg veld stonden, werd een aanzienlijk ge deelte met zekerheid vernield. Onder komens en hangars werden zwa<r be schadigd. Ook verscheidene havenplaatsen aan de Zuid- en Oostkust van Engeland zijn gisteren met bommen aangevallen. Scheepsverliezen en andere zwaar ma- terieele schade vielen waar te nemen. Zooals reeds in het weermachtbericht van vandaag met bijzonderen nadruk wordt vermeld, heeft het Duitsche duikbootwapen wederom een maxi- mum-prestatie volbracht. Hoewel het hietr gedeeltelijk zeegebieden betreft, waarin Engeland over voldoende mid- Geweldige ontploffingen de Royal Albert Docks een afdeeling van de lucht macht, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag boven Londen is opge treden, wordt gemeld, dat alle neerge- gedane voorraad- zal worden uitge- 12 dooden, vele gewonden en groote schade Onder de verbruikers op afleveringsverbod betrekking vallen Groep a. particuliere personen. Groep b. openbare gebouwen (niet voor publieke vermakelijkheden), zie kenhuizen, sanatoria, rijks-, gemeente en provinciale kantoren, gestichten, kerken, gevangenissen, kazernes, scho len, centrale keukens, apotheken, wacht- en behandelingskamer van artsen e.d. Groep c. warenhuizen, winkels, ho tels, pensions (ook kamerverhuurders), 'restaurants, café’s, particuliere kanto ren, lesruimten in particuliere huizen. Groep d. gebouwen voor publieke vermakelijkheden, vereenigings- of ver gaderlokalen, niet behoorende tot de groepen a, b en c. Groep e. kleinindustrie met een jaar verbruik van vaste brandstoffen van minder dan 240 ton en niet behoorende tot de groepen a, b, c. en d. Het Duitsche luchtwapen heeft, naar het D.N.B. verneemt, sedert 10 Augustus 23 millioen kg. bommen van alle kalibers op militaire objecten in Groot-Brittannië geworpen. In de af geloopen 6 weken zijn de belangrijk ste Engelsche havens aan alle kusten in ongeveer 200 aanvallen bestookt met 8 millioen kg. springstof. In denzelfden tijd werden 700 aanvallen naar vliegvelden in industrieinstalla- ties in Zuid- en Midden-Engeland, met inbegrip van Londen, onderno- waarbij 15 millioen kg. bommen i Barrani, Tobroek en Derna, werden neergeworpen. Zesduizend industrie- en fabrieks- installaties, waarvan alleen reeds 1400 in Londen, werden beschadigd of vernield; 20 pCt. der gas- en elec- triciteitsinstallaties in groote Engel sche steden werden deels vernield, deels voor maanden onbruikbaar ge maakt. De belangrijkste verkeers knooppunten en honderden kilometers rails werden voor het transport van personen en goederen onbruikbaar. Alleen in Londen zijn 4 hoofdstations vernield en 3 belangrijke ondergrond sche trajecten in puin geworpen. Door branden ontstond alleen in de levens- middelenpakhuizen, graansilo’s en maalinstallaties van de Engelsche havens een verlies van IJ milliard Rijksmark. MA Bi w J HAAGSCHE COURANT I 4 t t t t i 4 f i i i Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekm Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119401 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1