D.F.C. Overmaas en u.f .c. komen Zilveren Bal-finale HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 23 SEPTEMBER 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 VOETBAL in Goed werk der tweede klassers A.D.O. klopt Quick, doch verliest van D.F.C. EEN GOEDE START VAN H.B.S. H.S.V. SPEELT GELIJK MET HET ZUIDEN OM DEN ELMER-BEKER Xerxes met 3-2 verslagen VAN DER VEGT SCOORT DRIEMAAL üen moment uit den wedstrijd D.F.G.—A.D.O. BEDRIJFSTOURNOOI VAN DEN H.V.B. Eervolle nederlaag van Ons Eibernest tegen Deetos Achilles verovert een punt in Delft O.B.—B.T.C. 3—4 POSTDUIVEN—SCHEVENINGEN 0—3 V.I.O.S.—EMMA 0—8 H.V.V.—UNITAS 3—2 R.F.C.Hermes D.V.S. 12. LAAKKWARTIER—HILL1NEN 7—0 B.M.T.—EXCELSIOR 2—2 H.K.V. VERPLETTERT FLUKS Zie verder 2e blad, pag. 1 voor schuiver maakte de links-buiten van KORFBAL te achteraan, speelde geeft de (Polygoon) nu door Westhoven, 12. inmiddels moedig’ vol, maar op. een genoeg, achter- Dordtenaren het beste van het spel, het geen tenslotte tot uiting kwam in een tweede doelpunt van Koese, 02. A.D.O. was een geslagen ploeg en had vrijwel niets meer in te brengen. Einde 0—2. OM DEN SPAERNEBEKER Het door de voetbalclub „Haarlem” georganiseerde Spaernebeker-tournooi had het volgend verloop: Eerste ronde: V.S.V.—Ü.V.S. 2—1; Haarlem—Quick 4—2. Verliezersronde Ü.V.S.Quick 30; Fi nale V.S.V.—Haarlem 1—1. V.S.V. wint na het nemen van strafschoppen. te genieten, terwijl Jaap Jonker o.i. als spil zijn plaats zeker nog waard is. Beide elftallen gaven prima eerste klas spel zien. De tweede helft Na verloop van 10 minuten, zet Kramer uit een corner goed voor doelv. d. Vegt kopt hard in, maar v. d. Peppel staat op de juiste plaats. Een stormloop van Kok kan een der Haagsche backs slechts door corner te trappen breken, maar ook deze levert niets op. Xerxes is nu in deVi' aan val, maar doelpunten levert dit nog niet op totdat Sjerp een aanval opzet, waar uit de bal bij Kok belandtdeze schiet hard in en brengt hiermede den stand op 12. De H.B.S.-aanvallen zijn niet zoo gevaarlijk meer als voor de rust, terwijl Xerxes er alles opzet een 2e doelpunt te fabriceeren. Wanneer een kleine onregel matigheid in de H.B.S.-achterhoede ont staat, maakt Hoegenberg hiervan gebruik, door den bal in het door Pellikaan ver laten doel te jagen, 22. Het heeft er den schijn van, dat dit ook de einduitslag zal worden, H.B.S. denkt er echter anders over en weer is het v. d. Vegt, die H.B.S. een voorsprong verschaft, 2— 3. Wel probeert Xerxes een gelijk spel uit het vuur te sleepen, maar dit gelukt haar niet. O.B. is volledig, terwijl B.T.C, twee invallers telt. Op een bijkans onbespeel baar terrein trapt B.T.C. met den wind in den rug af, en stevent al direct op het O.B.-doel af, doch treft den O.B.-keeper in goeden vorm aan. Nadat er een kwartier gespeeld is, scoort de O.B. linksbinnen na een snelle door braak fraai het eerste doelpunt, doch nog geen minuut later ligt de gelijkmaker in het net door een even fraai doelpunt van van Alphen. B.T.C. blijft steeds in den aanval, doch de keeper der gastheeren blijft het groote struikelblok, doch de druk op het O.B.- doel wordt steeds grooter en doelpunten kunnen niet uitblijven. Het is dan ook Zonnevelt, die 21 voor B.T.C. doet no- teeren, terwijl even later de B.T.C. rechts binnen van Dalen met een zéér hard schot den stand op 31 bracht. Dat wordt O.B. te bar en na een mistrap van den B.T.C.- linksachter scoort O.B. een tegenpunt, 32. Na den aftrap stevent midvoor van Alphen er geheel in z’n eentje vandoor en de stand is 4—2 voor B.T.C. Na de rust zitten de O.B.’era steeds vinniger op den bal en hun zwoegen wordt beloond als wederom de linksachter van B.T.C. gran dioos mist en de O.B.-middenvoor den bal in het doel tipt, 43. Nu zijn de Delftena- ren niet meer te houden en moet v. d. Scheer in het B.T.C.-doel enkele malen z’n talent toonen om z’n doel schoon te houden. Onder hoogspanning breekt het einde aan; B.T.C. heeft een zwaar bevoch ten doch verdiende overwinning geboekt. Het was beiden ploegen aan te zien, dat sinds lang niet werd gespeeld. Vooral de voorhoede der zwart-witt’en, welke het zonder Kriek en Lunenburg jr. moest stel len, bracht er weinig van terecht. In de eerste helft waren de partijen goed aan elkaar gewaagd, de voorhoede der groen- hemden heeft echter door de fusie aan kracht gewonnen, en vooral het spel van den oud C.V.D.-middenvoor de Lange, viel op, en zoo kon het gebeuren, dat een goed aangegeven bal van de Lange, door Sas sr op keurige wijze werd benut, o.i. echter in buitenspelpositie, 0—1. Eenige corners op ’t Scheveningen-doel bleven voor de zwart-witten zonder suc ces. Na enkele buitenspelgeyallen kreeg Scheveningen een corner te nemen, waar uit de bal via het lichaam van Midden dorp sr. in het net verdween. 02. Na de thee had Postduiven haar opstel ling gewijzigd en was Anders, die voor de rust midvoor speelde, de backplaats gaan ruilen met Ark. Doch ook dit bracht geen verbetering. Toen de achterhoede der zwart-witten er en brui aangaf, kwam ge heel onnoodig het derde doelpunt voor Scheveningen, 03. lijk te maken. Uit een voorzet van van Meel, die als kant-half ver opgedrongen was, wist Kruis te do'elpunten, 11. Kort daarop ontkwamen de Zuiderlin gen aan een tweede doelpunt, toen de bal, bij een scrimmage voor hun doel, tenslot, te tegen den paal belandde, buiten be reik van doelman Mes. De pauze kwam met 11. Daarna ging de strijd aardig op en neer. Overmaas beet flink van zich af en wist wederom bijna te scoren, maar Spijkers zag nog kans het leder van de doellijn weg te trappen. Kort daarop kreeg Overmaas een strafschop te nemen (we gens hands), maar Jongejan schoot den bal véél te zacht, zoodat de keeper hem kon keeren. Toch kon op den duur een Rotterdamsch doelpunt niet uitblijven. Enkele minuten voor ’t einde kwam dan ook het beslissende doelpunt (van Ver. wey), dat de Rotterdamsche club in de halve finale bracht. Het seizoen is voor H.b;s. niet slecht ingezet, want al behoort Xerxes nu niet tot de sterkste ploegen van haar afdee- ling, is het toch altijd een vereeniging, waarmede terdege rekening moet worden gehouden. De uitslag is wel in verhouding tot het spelbeeld, want al is misschien de strijd voor een grooter gedeelte op de H.B.S.-helft gestreden, voor doel was het met de Rotterdammers totaal mis. Bij H.B.S. liep alles meer vanzelf het plaat sen was zuiverder en ook de aanvallen waren gevaarlijker. Xerxes zat meer op den bal, zij zwoegde meer en daardoor werd wel eens de indruk gewekt, dat zij sterker was, maar bij nader inzicht moest de balans ten gunste van H.B.S. over slaan. De vorige week trok V.I.O.S. naar Dor drecht om daar Emma te bekampen. Daar de Hagenaars onvolledig waren, werd on derling overeengekomen, den wedstrijd als vriendschappelijk te beschouwen. De gedachte was, dat de groote 010 neder laag te wijten was aan de onvolledigheid onzer stadgenooten, maar gisteren is ge bleken, dat de Moerwegspelers inderdaad wel een heel stuk bij de Dordtenaren ten achter staan. Immers in den gisteren al hier gespeelden competitiewedstrijd werd V.I.O.S. door Emma met 0—8 gekraakt. De spelopvatingen der Hagenaars wa ren wel heel erg simplistisch en de uit voering was dienovereenkomstig, zoodat het voor de bezoekers een klein kunstje was hun wil aan de tegenpartij op te leggen. De Dordtenaren behoefden zich heusch niet geheel te geven en het is dui delijk, dat de strijd onder deze omstan digheden niets om het lijf had. Kort na den aanvang nam Emma de leiding door Schmith, waarna v. d. Gijp er 02 van maakte. De sporadische tegen aanvallen van V.I.O.S. werden steeds re soluut afgeslagen. Bij een schot van ZwedenFinland 5—0 en Roemenië—. Zuid-Slavië 2—1 De landenwedstrijd tusschen Zweden en Finland is te Stockholm, in een groote 50 overwinning voor dë Zweden geëin digd, nadat de rust met 10 voor Zwe den ingegaan was. Te Belgrado vond een landenwedstrijd plaats tusschen Roemenië en Zuid-Slavië. Het was een spannende strijd. De rust ging in met een 11 gelijken stand. In de tweede helft waren de Roemenen meer in den aanval en zij wisten deze meer derheid tenslotte om te zetten in een doelpunt. Ondanks hardnekkige pogingen van de gastheeren bleef de stand tot het einde ongewijzigd. De B-ploegen van deze landen speel den in de Roemeensche hoofdstad tegen elkaar; ook hier behaalden de Roemenen een 21 overwinning. aanvallen resoluut in. Gerust werd een 10 voorsprong voor D.F.C. Ook in de tweede helft hadden V.U.C. WINT MET 6—4 VAN SPARTA Aan de Schenkkade heeft V.U.C. giste, ren den uitgestelden vriendschappelijke:! wedstrijd tegen Sparta gespeeld, welke door de gastheeren met 64 werd ge wonnen, Hoewel de uitslag geen groot krachtsverschil doet vermoeden hebben de zwart-witten het grootste gedeelte van den wedstrijd het beste van het spel gehad. V.U.C. heeft zijn oude speltype: hoog tempo en open spel, hervonden en dat zulks resultaat afwerpt bewijzen wel de fraaie overwinningen in de reeks vriendschappelijke ontmoetingen. Bij Sparta vlotte het niet in de mid- denlinie, hetgeen zijn terugslag had op de voorhoede, welke hierdoor niet tot groote prestaties kon komen. Bij V.U.C. was B. den Harder de groo. te man, die zelf eenige doelpunten maak- te en voor bijna alle andere den grond slag legde. Keeper Metselaar maakte een lang geen onbevredigend debuut. Er was vrij veel belangstelling den aantrekkelijken wedstrijd. NeptunusD.F.C. 11 Toen de eerste speelheïft bijna verstre ken was en niets bijzonders was geschied, kwam er eindelijk eenige opleving in de zen bewegingiloozen wedstrijd, aangezien de Neptunus.linksbinnen Beun er in slaagde een doelpunt te maken, 10. Erg veel invloed had deze goal echter ook weer niet en zoo kwam half-time dan ook met een 1—-0 voorsprong voor de dappere tweede klassers. Het spel in de tweede helft was van een iets beter gehalte. Toch werd er af en toe nog aardig geprutst. Zoo denken wij b.v. aan de kans, die van Spaendonck om hals bracht. Aan den anderen kant Was doelman Landman in prima vorm. Zeer sensationeel was het einde, want wegens hands in het beruchte gebied, kreeg D.F.C. een strafschop te nemen. Punt plaatste zich achter het bruine monster en het werd 1—1. De strafschoppen brachten D.F.C. in de halve Finale Hermes-D.V.S.Overmaas 12 Er lag een zekere loomheid over het spel in dezen wedstrijd, die zich óverigens kenmerkte door een Schiedamsch offen sief. Overmaas moest zich hoofdzakelijk op verdedigen toeleggen en slechts een enkele maal kreeg de Hermes-defensie iets te doen. Doch met dat al zagen de Schiedammers geen kans te doelpunten daarvoor was het spel’ te doorzichtig en slap. Zoo kwam de rust met 00. Een zeer groot contrast met de eerste helft vormde de tweede speelheïft. Er werd aardig „op den bal gezeten” en weldra slaagde Verwey er in te doelpunten, 0—1. Borrani echter zorgde voor den gelijkma ken, 11. Hierna werd er zeer hard ge vechten om de leiding. Meer en meer nam het spel een ruw karakter aan en ver scheidene malen moest scheidsrechter Israëls vrije schoppen en waarschuwingen uitdeelen. Kort voor tijd hernam Over maas de leiding wederom door Ver. wey, 12. Het publiek geraakte in een wonderlijke extase, hetgeen het spel niet ten goede kwam. Zelfs moest van der Tuyn van het veld gezonden Worden. Het einde van dezen ruchtmakenden strijd kwam tenslotte met een zeer onver wachte, niet-verdiende Overmaas-zege. A.D.O.—D.F.C. 0—2 Niettegenstaande het feit, dat onze stad genooten van meet af aan iets meer aan vallend waren, nam D.F.C. de leiding door een doelpunt van Bergeyk, 0—1. Men zou nu hebben kunnen verwachten, dat dit tegendoelpunt de Hagenaars tot grootere activiteit zou stimuleeren, het tegenover gestelde was haast het geval. De Dordte naren daarentegen kwamep er steeds be ter in en grepen bij de_weinige A.D.O.. met V.D.V. en D.H.B. veroveren den eersten prijs. Ondanks de stagnatie heeft de competi- tieleider de wedstrijden voor het Bedrijfs- tournooi kunnen afwerken voordat het nieuwe seizoen een aanvang neemt. Er rest slechts één wedstrijd voor de finalisten van de eerste groep verliezers namelijk W. B.B. en waarschijnlijk RVC wanneer het onderzoek nopens den wedstrijd RVC contra Daring, welke ontmoeting een on tijdig einde had door het uit het veld loo- pen van eenige spelers van Daring, ten gunste voor R.V.C. uitloopt. De wed strijd zal dan plaats vinden op Zondag middag a.s. om 2 uur op het terrein van W.B.B. aan den Fruitweg. Tweede groep winnaarsfinale: Voor de derde maal in successie bond V.D.V. den strijd aan tegen D.D.T. en laten wij er onmiddellijk aan toevoegen, dat, behalve één incident, de wedstrijd een uiterst spor tief verloop had. V.D.V. won voor de derde maal in successie van D.D.T.. dit maal met 80. De heer G. J. de Zwaan, competitieleider, complimenteerde „Ver- eenigd Door Vriendschap” met het be haalde resultaat en betreurde ’t, dat enkele spelers geen zelfbeheersching hadden. Ook de heer B. van Dijk, van D.D.T., bood zijn gelukwenschen aan, de verzekering gevende, dat de betrokken speler zijn ver diende straf niet zou ontloopen. Aanvoer der Roozenburg sprak het dankwoord. V. D.V., dat voor het eerst aan het tournooi meedeed, onze hartelijke gelukwenschen. Derde groep verliezers finale: D.D.T. 2 is eveneens met de haven in zicht ge strand. Tegen D.H.B. werd het 22. Toen kregen we de strafschoppen. D.D.T. be nutte geene, terwijl Verhuist „De Hechte Band” in veilige haven bracht. D.H.B. leg de btslag op den eersten prijs. De heer B van Dijk, van D.D.T., bood zijn geluk wenschen aan. De eerste competitiewedstrijd voor de geelzwarten in dit seizoen- is in een over winning geëindigd. Terstond dient gezegd dat de zege echter veel grooter had moe ten zijn, want de thuisclub heeft zeker drie of vier kansen gehad, die niet ge mist hadden mogen worden. Met uitzon dering van v. Steijn, die voor de rust een goede partij speelde en er na veel te wei nig in het spel betrokken werd, rammelde het in de H.V.V-voorhoede. Scheidsrechter C. J. Simmers, die goed leidde, liet precies twee uur aanvangen. Reeds na drie minuten gaf v. Steijn een prachtigen voorzet, die helaas niet benut werd en uit den hoekschop, die eruit ont stond, kopte de Villeneuve in v. Deursen’s handen. Even later vliegt een hard schot van van Steyn rakelings naast. Door tijdig uitloopen weet Dankelman een goeden Unitas-aanval onschadelijk te maken. Na een kwartier geeft Roes den gastheeren de leiding. Acht minuten later wordt een, door H.V.V. gemaakt, doelpunt niet toe gekend wegens buitenspel. Bij Unitas pro beert Benjamins het met verre schoten, die voor Dankelman geen moeite opleve ren. itust 10. Na de thee forceeren de gasten een hoekschop, die Zuidam echter achtertrapt. Verschillende hoekschoppen op beide doe len leveren geen resultaat op. Via het been van Deibert. die op de doellijn stond, maakt Benjamins gelijk. Na ruim een kwartier hergeeft Colthoff de thuisclub de leiding en dezelfde speler brengt na een half uur de stand op 31. Na een goed opgebouwden aanval verkleint Benjamins den achterstand tot 32, waarmede ook het einde komt. Quick—A.D.O. 1—3 Van eenig „standsverschil” een twee de klasser tegen een eerste klasser was vooralsnog niets te bespeuren. Hoofdza kelijk werd er op ’t middenveld gespeeld, terwijl beidé doelen slechts enkele ma len in een gevaarlijke positie kwamen te verkeeren. Bij A.D.O. maakte doelman Koek weer de oude fout: te ver uitloopen. De Haantjes echter wisten hier geen ge bruik van te maken. Onder de Quick- deklat stond de oud U.V.V._er Pino, die aanvankelijk weinig te doen kreeg. Quick ging meer en meer tot den aan val over en als Arkema een pracht kans niet om zeep gebracht had, zou zij zelfs de leiding genomen hebben. In de hierop volgende periode kreeg de tweede klasser, dank zij haar offensief, nog verscheidene kansen, maar het leek wel, of Arkema zijn hoofd kwijt was. De thee kwam met dubbel blank. In de tweede helft waren de bordjes eenigszins verhangen. A.D.O. was nu veel meer in den aanval en de Quick- voorhoede stond werkeloos te wachten. Na ongeveer tien minuten kwam dan ook een A.D.O.-doelpunt. De Heer plaatste den bal zacht in den uitersten hoek, 01. Niet lang daarna kwam echter de ge lijkmaker. Uit een penalty n.l. maakte Arkema op onberispelijke wijze 11. Hierna werd er nogal hard gespeeld, waardoor enkele noodzakelijke vrije schoppen het spel ophielden A.D.O. slaagde er in opnieuw de lei ding te ne^rien, Quick hield ini haar jonge voorhoede, met Schoemaker als „oude rot”, bleek niet opgewassen te gen de stevige rood.groene verdediging. Uit een doorbraak van A.D.O., kort voor tijJ, zag Neuteboom nog kans, zijn ploeg in veilige haven te brengen, 13. Na eenigen tijd is het Koning, die, uit een voorzet, v. d. Vegt in de gelegenheid stelt den voorsprong tot 02 te ver- grooten. Xerxes gooit er nu een schepje op en de strijd krijgt een levendig karak ter. Kok krijgt even een kans den achter stand in te loopen, maar hij schiet den bal tegen den uitloopenden Pellikaan. Xerxes brengt nu verandering in haar voorhoede, zoodat die er van links naar rechts aldus uitzietHoegenberg, Kruis bergen, Kok, v. Olfen en Sjerp. Dit blijkt al direct een groote verbetering er komt nu meer vaart in de voorhoede, zoodat de H.B.S.-achterhoede het zwaarder te ver antwoorden krijgt. Voor de rust komt er echter geen verandering, zoodat deze met een 20 voorsprong voor onze stadge nooten ingaat. Ockenburg sloeg de keeper den bal in het net, 03. V.I.O.S. raapte al haar moed nog eens bijeen en bracht het tot een paar aanvallen, welke beter lot hadden ver diend, want het houtwerk hield twee schoten. Kort voor het einde maakte Welzenes er 04 van. Na de hervatting brachten v. d. Gijp en Welzenes den stand op 0—6 en de laatste voegde er weldra nog een doelpunt aan toe. V.I.O.S. pakte daarop de zaken wat forscher aan eó dat verbeterde de stemming in het veld niet. Een der Hagenaars werd daarop naar de kleedtent verwezen. Tot besluit scoorde v. d. Gijp nummer acht en toen was ook dit drama ten einde. In het Sparta-stadium te Rotterdam zijn gisteren, na de gedwongen onderbreking, de wedstrijden om den Zilveren Bal voort gezet. De belangstelling was, evenals bij de eerste ronde, matig. In de morgenuren gaf burgemeester mr. P. J. Oud blijk van belangstelling. Ook nu weer stond het spel in het alge meen op laag peil. Weliswaar waren alle wedstrijden min of meer spannend, doch in de competitie zullen de verschillende ploegen beter moeten aanpakken. Een gunstigen indruk maakten de tweede klas sers. Zoo slaagde zelfs Overmaas er in zoowel Willem II als HermesD.V.S. te slaan. Begonnen werd met de ontmoeting tus schen R.F.C. en HermesD.V.S. Laatst genoemden hebben in dezen wedstrijd blijk gegeven over meer spirit te beschikken' dan R.F.C. Bij de Schiedammers traden op den voorgrond linksbuiten Borrani en de snelle, beweeglijke midvoor A. Janse. Door met 21 te zegevieren, kwam Her mes des middags in de halve finale. Overmaas, dat voor de eerste ronde vrijgeloot was, moest het opnemen tegen Willem II, dat in de eerste ronde zoo’n mooie overwinning had behaald op Heracles (31). Het spel van den Rotter- damschen tweede klasser was verrassend doortastend. Hoewel Overmaas een straf schop niet wist te benutten, zag zij toch kans, Willem II te kloppen. Voorwaar fraai werk De twee Haagsche clubs, die nog aan bod waren, waren A.D.O. en Quick, dat voor de vorige maal vrijgeloot was. De derde ontmoeting tusschen deze twee ploegen. Quick begon met haar oude, beproefde voorhoede (de Grooth, Arkema, Kramer, Schoemaker en Pronk). Vrij spoedig echter moest Kramer uitvallen, Lagerwey verving hem. A.D.O. miste van Kampen en had Westhoven weer op de rechtsbinnenplaats opgesteld. Het spel van Quick, in de eerste 30 mi nuten vertoond, was van een vrij goed ge halte er werd echter door de voorhoede te veel gemist. In ieder geval belooft het wel wat voor de komende competitie. Onze rood-groene stadgenooten schijnen hun nood-competitie-vorm maar niet meer te kunnen terugvinden. De overwinning (31), die zij tenslotte op de Haantjes wisten te behalen, was o.i. wat geflatteerd. In de wedstrijd NeptunusD.F.C. had den de Rotterdammers tot vier minuten voor het einde een 10 voorsprongen verdiend D.F.C. had zich zeker niet een klasse beter getoond. Een penalty voor D.F.C. verstoorde daarna echter de Rot terdamsche illusie op een zege. In de sensationeele strafschoppen, die daarop moesten volgen, werd Neptunus versla gen Vanzelfsprekend sprak het feit, dat Hermes en Overmaas, die elkaar in den eersten halven eindstrijd ontmoetten, reeds een wedstrijd gespeeld hadden, een hartig woordje mée. In een tamme eerste helft, volgde een rumoerig, emotioneel half uur, waarin Overmaas letterlijk een zege uit het vuur wist te slepen. A.D.O.D.F.C. was de laatste match van den dag. Onze stadgenooten moesten het nu zonder P. Eversteyn stellen, aan gezien deze in den eersten wedstrijd ge blesseerd geworden was. De voorhoede bestond nu uit: (v.l.n.r.): Neuteboom, de Heer, Westhoven, Vreken en Hanzela*» Ook in deze ontmoeting was het spet overigens van een matig gehalte. En wij weten zeker, dat A.D.O. in de a.s. compe titie veel beter en enthousiaster zal moeten spelen, wil zij eenige aanspraak maken pp een hooge plaats op de ladder. Het begin van de eerste helft van dezen wedstrijd was niet meer dan een terrein- verkennen. Door den zwaren mist, die des nachts over het Westen van ons land ge hangen had, was het grastapijt zeer glad geworden. Daarna evenwel toonden de Schiedammers zich, zij het op bescheiden wijze, de meerderen van de Rotterdamsche Football Club. Na eenige mislukte Hermes-aanvallen doelman Hulscher moest meermalen zijn talenten toonen slaagde A. Janse er in, uit een door Borrani genomen hoek schop te scoren, 01. R.F.C. pakte hierna stevig aan, doch zij bracht het nog niet verder dan een hoekschop, welke echter niets opleverde. Rust 01. Niet lang evenwel na de hervatting werd de gelijkmaker geboren. Verbeek, de R.F. C.-linksbuiten, plaatste den bal hoog voor ’t doel, waar de naar voren gekomen van Vliet het leder „een wipje” gaf, zoodat dit buiten bereik van Beun in het doel kwam, 11. Dit doelpunt gaf den Rotterdammers blijkbaar het zelfvertrouwen terug, want hierna traden zij met meer initiatief op. Hermes liet zich hierdoor echter niet in- timideeren en slaagde er zelfs in, de lei ding te hernemen door Lengkeek, 12. Naar later bleek was dit doelpunt tevens het beslissende, zoodat HermesD.V.S. des middags in de halve-finale moest uit komen tegen Overmaas. Willem IIOvermaas 12. Het duurde niet zóó lang, eer Willem II haar superioriteit ;door een doelpunt be vestigde. Uit een voorzet van Blex n.l. kogelde de goede rechtsbuiten Engel den bal in het Overmaas-doel, 10. Deze goal was voor Overmaas echter het signaal om meer tot den aanval over te gaan en zoowaar slaagde zij er in ge- Laakkwartier heeft de nieuwe compe titie wel heel goed ingezet. Met een ge voelige nederlaag moesten de Hillegom- mers naar huis. Laakkwartier is gedu rende den heelen wedstrijd steeds sterker geweest. Hillinen maakte een zwakken indruk. De thuisclub is aanstonds sterker; een enkelen keer probeert de Hillinen-voor- hoede er wel eens tusschen uit te trek ken, maar de Laaakkwartier halflinie is zoo goed op dreef dat er geen gevaar dreigt. Eindelijk opent Toon Berg de score. Op heel onverwachte wijze zendt hij een hard schot in, dat -in het Hilli- nen-net verdwijnt. Nu er één schaap over den dam is volgen er meer. Weer is het Toon Berg, die den stand op 20 brengt. Even komt er dan wat meer leven in den Hillinen-aanval. De links- buite gaat snel langs de lijn, zet voor, maar de rechtsbinnen kogelt hoog over. Het is dan weer de beurt aan Laakkwar tier. Bos krijgt een corner te nemen. Hoog komt het leder voor het Hillinen- doel, waar Jelders inkopt (30). Ook na de rust is het Laakkwartier, dat de lakens uitdeelt. Reeds heel spoe dig krijgt Jelders een goede trefkans en het is 4—0. Nog steeds brengt de Hilli- nen-voorhoede er niet veel van terecht. Laakkwartier voert intusschen den stand op. Jelders geeft door naar Roest en deze maakt er 50 van. Toon Berg zendt een overhard schot in, dat den Hillinen-keeper de grootste moeite bezorgt. Tap geeft door naar Jel ders en de Laakkwartier-rechtsbinnéh maakt er 60 van. Nog heeft Laakkwartier niet Palstra haalt het leder uit de hoede, centert naar Bos. De Laakkwar tier rechtsbuiten gaat langs de lijn, zet over naar Oriezande, deze geeft door naar Roest en het is 70. Excelsior loopt direct hard van stapel en al spoedig plaatst de middenvoor eenige kogels in den doelmond. Kruijs staat echter op de goede plaats, zoodat resultaat nog uitblijft. Er wordt snel ge speeld en vooral de Rotterdammers zijn zeer actief, waardoor menige gevaarlijke situatie voor het Haagsche doel ontstaat. Manissen toont zich nog steeds de tacti cus en zijn voorzetten zijn steeds goed geplaatst. Geleidelijk komt de thuisclub er beter in en dan gaan de partijen gelijk Nihoff blijkt letterlijk en figuurlijk groot struikelblok, maar als J. v. d. Lem hem passeert, moet tevens de doelman er aan gelooven en leidt B.M.T. met 1—0. Nadat het Haagsche doel aan groot gè- vaar is ontsnapt zit de voorhoede voor de Rotterdamsche veste en ook hier is For tuna noodlg, om den gasten geen grooter achterstand te bezorgen. De tweede helft begint als de eerste met een overwicht vati Excelsior. Een tijd lang houdt B.M.T. stand, doch als Mans- sen de verdediging uit haar verband speelt, plaatst hij zelf den bal in het net (11). B.M.T. komt ër wel beter in, doch het initiatief blijft nog bij de Rotterdam mers, die dan ook verdiend de leiding weten te nemen (12). Dat schijnt B.M.T. wakker te schudden. Er wordt feller ge speeld en eenige malen kan de doelman slechts met moeite redding brengen. Een hard schot van J. Lem stopt hij keurig de bal komt weer bij denzelfden speler, die thans voor open doel hopeloos faalt. Toch zit er een doelpunt in de lucht en het is van Wieringen, die met een ver hard schot juist langs den paal gelijk maakt (22). Rijswijk 2 en A.E.C. in de finale Onder flinke belangstelling zijn Zon dag op het Rijswijk-terrein een tweetal wedstrijden gespeeld, die uit moesten ma ken, welke twee teams Zondag a.s. in den eindstrijd zouden komen voor den fraaien Elmerbeker. Om ruim 12 uur bestreden elkaar eerst Laakkwartier 4 en Rijswijk 2. Het spel van de rood-zwart geblokten is ons, eerlijk gezegd, tegengevallen, waar mede wij echter de 21 victorie, door de groen-zwarten behaald, geenszins willen te kort doen. De Laakkwartier doelver- dediger begon met een o.i. kapitale fout te maken, die den Rijswijkers een kost baar doelpunt opleverde. Trouwens, de spelers van Janssoniusstraat bleven vrij wel allen beneden hun kunnen, terwijl die van het Julialaantje een pittig, enthou siast spel te zien gaven en keeper Blom veel van zijn vaders capaciteiten ten beste gaf. De 21 victorie voor de jongens van v. d. Heijden en Luckx was welverdiend, al heeft de gelijkmaker langen tijd in de lucht gehangen. Een stevige, vlugge ontmoeting is Mon sterA.E.C. geweest. Bij de geel-zwarten ontbrak v. d. Berg, doch Jaap v. d. Nol was weer van de partij, terwijl bij de blauw-witten Leen Veth door Frans Bik was verhangen. De A.E.C.-keeper, die ge blesseerd was, had, naar onzen smaak beter gedaan als toeschouwer te fungee- ren. In de tweede helft, toen hij boven dien nog een handschaafwond opliep, moest hij tenslotte toch worden vervan gen. De keurig spelende back Boers had het ongeluk onhoudbaar voor A.E.C. te scoren, zoodat Monster achter kwam te staan met 10, doch met een keurigen de Westlanders gelijk (11). Was vóór de de en OM DEN ARCHIPEL-BEKER Van niet minder dan zes interessante ontmoetingen heeft men aan den Buurt weg kunnen genieten. Archipel had de grootste moeite, om Zwart Blauw er onder te houden en stond bij de rust nog achter met 0—1. Tenslotte trokken de rood-wit- ten met 31 aan het langste eind en zij kregen hiermede een tikje meer dan zij verdienden. De keeper van Zwart-Blauw bewees wederom uit het goede hout ge sneden te zijn. Oranje Blauw heeft zich verdienstelijk geweerd tegen Spoorwijken smaakte het genoegen, na een van beide kanten matige vertooning een draw (00) uit het vuur te sleepen. Van het nemen van strafschoppen hadden de jongens van Raspé meer kaas gegeten dan die van Semeijn en van Kampen. Wassenaar leid de met de rust tegen Celeritas met 31, won tenslotte met 63, doch voor 100 pCt. was deze nederlaag voor de rood-gelen niet verdiend. CromvlietRijswijk was en bleef tot het einde spannend en beide par tijen verzoenden zich reeds met een punt- looze draw, toen de Rijswijkers even voor tijd wisten te scoren en daarmede de halve finale wisten te bereiken (10). Deze demi-finale bracht hen tegen Was senaar, welken kamp zij eervol .met 1—3 verloren, nadat de rust een puntenverdee- ling (11) bracht. Archipel speelde tegen Spoorwijk hopeloos slecht en laks en nim mer zagen wij de Buurtwegspelers zoo'n tammen strijd leveren. De blauw-wit- geblokten profiteerde daar handig van en klopten de jongens van Gerrese en Sloo- ver met 21, zoodat nu Zondag a.s. in de finale elkaar bekampen Wassenaar en vSpoorwijk. OPENING TERREIN SEMPER ALTIUS. Over officieele belangstelling had het huidige Semper Altius (Steeds Hooger) Zaterdag niet te klagen, want o.a. gaven actë de présence de heeren J. H. F. de Boer, H. J. Hierck, M. D. Naar en G. H. v. d. Moolen sr., bestuursleden onderafd. ’s-Gravenhage van den N.V.B., van de Z.M.C., de heeren B. v. Zuiden, K. Ned'er- pelt en J. A. van Erk en tenslotte van de adspiranten-commissie de heer J. Schroot. Fraaie bloemen waren gezonden door Clingendaal, de Spoorwegen en Duinoord. Deze belangstelling gold de opening van hët nieuwe terrein van de rood-witten aan den Benoordenhoutscheweg (Clingendaal). Voorzitter v. d. Griend sprak zijn groote vreugde uit over het kostbaar bezit, dat zijn leden hebben verkregen en wekte zijn jongens op de rood-witte kleuren op de meest sportieve wijze in eere te houden. Namens de Z.M.C. sprak daarna de heer v. Zuiden, namens Duinoord de heer Touw, namens Clingendaal de heer H. Heesemann. Daarna verrichtte de heer v. Zuiden den aftrap voor den hoofdwed strijd Semper Altiusde Zwaluwen, door de Rotterdammers met 40 gewonnen, terwijl de uitslagen van de daaraan voor afgegane ontmoetingen luiden: Semper Al tius jeugdSpoorwegen jeugd 13; Sem per Altius 3—Duinoord 3 6—1, Semper Altius 2Duinoord 2 61. Het verloop Om 2 uur traden de navolgende ploegen in het veld Xerxesv. d. Peppelv. d. Toorn, Loumede Haan. Dubbeldam, Verploe- genSjerp, v. Olfen, Kruisbergen, Hoe genberg en Kok. H.B.S.: PellikaanTaverne, Walhain Graafland, v. ’t Oever, VervloetKra mer, Langelaan, Herklotz, v. d. Vegt en Koning. Reeds direct na den aftrap gaat Xerxes ten aanval en moet Pellikaan handelend optreden. De hierdoor ontstane corner wordt echter achter het doel geplaatst. Een hierop volgende aanval van H.B.S. doet den bal bij v. 't Oever belanden zijn schot is echter te zacht om succes op te leveren. Lang duurt echter het Xerxes- overwicht niet. H.B.S. begint zich meer te roeren een goed opgezette aanval wordt Xerxes noodlottig. Kramer trapt den bal hard naar voren Herklotz loopt er snel zet fraaivoor, waarna v. d. Vegt hard en onhoudbaar inschiet (01). Er is dan ongeveer 10 minuten gespeeld. rust Monster sterker, daarna gaven Fruitwegspelers meer den toon aan verkregen wederom de leiding (21), doch Boers zorgde met een gloeienden kogel, dat de eindstand 22 werd. Door beter benutten van de strafschoppen plaatste A.E.C. zich in den eindstrijd Bij A.E.C. speelde Dries de Geer voor de zooveelste maal een schitterende partij, doch ook zijn broer Han gaf subliem spel Begunstigd door goed weer hebben gis teren de Zuid-Hollandsche le klassers de competitie ingezet. Over 't geheel ge nomen was het spelpeil nog niet hoog, hetgeen natuurlijk aan ongeoefendheid moet worden toegeschrevén. Verrassend was echter de inzet van H.S.V., dat aan de v. Tuyllstraat tegen Het Zuiden een gelijk spel wist te bevechten. Beide ploe gen waren volledigH.S.V. plaatste CohenStorm aanval, VoordewindHar- debol midden, OeleGroenewegen verde diging. Het Zuiden stelde daartegenover C. BolKouwenhoven aanval, de Waal— Clement midden, v. HerkSchoemaker verdediging. Het begin was gelijkopgaand met aan beide kanten goed middenspel. De Rotterdamsche aanval zette echter meer door dan de Haagsche en na 7 mi nuten gaf Kouwenhoven, een geweldige doorzetter, den gasten dan ook met een schot van achter den paal de leiding (01). Cohen slaagde er wel in, de par tijen op gelijken voet te brengen (11), maar de 2e opstelling was uitgesproken in Rotterdamsch voordeel, v. Herk pro fiteerde al gauw van een uitwerkfout der Haagsche defensie (12), om kort daarop met een ver schot ook 13 te doen noteeren. Een verdiende voorsprong der oranje-blauwen In de tweede helft kwam Het Zuiden aanvankelijk sterk opzett.en, maar H.S.V. herstelde zich geleidelijk. De strijd ging dan ook gelijk op, met matige aanvallen wederzijds. Toen na 25 minuten Groenewegen een onverwachte kans be nutte (23) leefde H.S.V. geheel en al op en zoowaar slaagde mej. T. Groenewegen erin, om tien, minuten voor het einde den gelijkmaker ie fabriceeren (33), met welken juisten stand de heer Thape voor de laatste maal floot. Aan de Beyersstraat behaalde Deetos een normale overwinning op Ons Eiber nest. De geheelonthouders boden goeden tegenstand zelfs kan van een geflatteer de Dordtsche zege gesproken worden. Deetos miste Hoekstra en mej. Visser, voor wie Hofwegen en mevr. Wedemeijer- Schleicher invielen. Toen scheidsrechter v. Koert het begin-signaal gaf bleken voor Eibernest BehrensCoster sr. aan te vallen. SchoonhovenHedeman midden en Franse—Coster jr. verdediging. Deetos stelde hier tegenover SeitsHofwegen aanval, de GraafTraarbach midden, Mon- frooyde Koning verdediging. Het beste deel van den strijd zich voor de rust af. Snel ging de bal van korf tot korf, mede als gevolg van goed verdedigen van beide zijden. Bij ver rassing opende Seits na 5 minuten van achter den paal de score (01). Spoedig daarop verliet mevr. Wedemeyer-Schlei- cher als gevolg van een blessure het veld. De strijd bleef gelijk opgaan en eerst na 25 minuten bracht mej. Mulder den ge lijkmaker op (11). In 2de instantie combineerde de Deetos-aanval beter dan SchoönhovenHedeman bij Eibernest Van zeer ver bezorgde Monfrooy Deetos andermaal de leiding (12). Ook na de rust bleef het spel aanvankelijk zeer levendig. Beide partijen kregen beurte lings kansen. Het was dan ook jammer, toen de Koning weinig fraai 13 maakte, want hierna toonden de geheelonthouders zich zeer gedeprimeerd en werd het een vrij eenzijdige vertooning. Traarbach maakte van verre nog een doelpunt, zoo dat het einde kwam met een 41 over winning voor de gastheeren. Fluks bêzocht H.K.V. aan de Vermeer- straat en kreeg daar een groote nederlaag te incasseeren. Desondanks hebben de Lei- denaars goed volgehouden, vooral tijdens een periode na de rust, toen Nieuwland een groot struikelblok bleek te zijn voor de Haagsche offensieven. H.K.V. was vol ledig, terwijl Fluks een sterk verjongde ploeg in het veld bracht, met alleen Nieuwland en Horrée van de oude garde. Aanvankelijk vlotte het in den Haagschen aanval niet best. Toch wist mej. Mertens al spoedig een doelpunt te maken en kort daarna vergrootte Korsen jr. den voor sprong tot 20. Hierna had Nell weinig moeite, om den stand tot 40 op te voe ren. Ook de Groot en Engelhardt hadden spoedig (ieder eenmaal) succes (60). Na de rust kon Nout aldra een tegen punt maken (61). Hierna volgde de reeds genoemde periode van goed vol houden aan Leidsche zijde. Eerst 10 mi nuten voor het einde volgde wederom een doelpuntenregen. Achtereenvolgens werd het door Korsen jr.. Nell, v. d. Vlist, de Groot en Engelhardt 111. waarmee de eindstand bereikt was. Scheidsrechter was de heer mr. Parfumeur. In Dëlft eindigde de strijd tusschen D. K.C. en Achilles in een gelijkspel (3—3), een uitslag, welke de verhouding goed weergeeft. In een periode van inzinking van de Hagenaars wisten de Delftenaren een 13 achterstand volkomen verdiend in te loopen. Achilles bleek niet voldoende uithoudingsvermogen te bezitten, om het tegen de enthousiaste geel-zwarten te kunnen volhouden. Daarbij kwam, dat het

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6