Egypte Dinsdag 24 September. No. 17681. steeds nieuwe opnieuw De Italiaansche opmarsch m Het Duitsche luchtwapen den aanval maatregelen op het gebied der sociale verzekering 1940. van in De rechten der vrouw Reusachtigé branden bij Piccadilly en Regent Park ENGELSCHE AANVAL OP DAKAR Radiotoespraak van den koning van Engeland TIJDEN VAN ZONSOP- EN ONDERGANG IK w PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: op Fransche oorlogsschepen beschoten buitengewoon (Holland) Italiaansche koloniale troepen rukken over de grens van Libye en Egypte Duitsche bommenwerpers weer het Kanaal overgestoken Engeland met Londen als middelpunt ▼oor 'a-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct Ingrijpende sociale voorzieningen ook in het belang der Nederlandsche musici Reeds in de eerste ochtenduren van heden zijn, naar het D.N.B. verneemt, Duitsche bommenwerpers het Kanaal overgetrokken om zich naar Zuid- Engeland te begeven, waar zij militaire doelen met bommen zullen bestoken. De slag om Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Wil het corps diplomatique Londen verlaten? Talrijke chefs van buitenlandsche missies zouden, aldus seint het D.N.B. uit Lissabon, den deken van het Lon- densche corps diplomatique hebben verzocht de Engelsche regeering te vragen om een verplaatsing der diplo matieke missies buiten Londen, aange zien de uitoefening van den diploma- tieken dienst aldaar onder de voort durende Duitsche luchtaanvallen bijna onmogelijk is geworden. Volgens hen dient tenminste het departement van buitenlandsche zaken uit de stad te vertrekken, opdat het corps diploma tique het kan volgen naar een andere plaats, waar een geregelde arbeid mo gelijk is. Onder de tegenwoordige om standigheden is in Londen een contact met de Engelsche regeeringsinstan- ties niet meer uitvoerbaar. Vandaag gaat de zon om 7.35 uur onder. Zonsopgang op Woensdag 25 September 7.30 uur. Geduren de den tusschenliggenden tijd moet dus worden verduisterd. Fransche vliegtuigen bombardeeren Gibraltar Honderd en twintig in Marokko ge stationeerde Fransche vliegtuigen heb ben, naar in den afgeloopen nacht uit Vichy verluidde, in aansluiting op de beschieting van Dakar door Engelsche vlootstrijdkrachten bij wijze van re presaille Gibraltar hevig gebombar deerd. Op dat oogenblik was nog niet bekend, of de Engelschen voor Dakar zijn overgegaan tot een landingsactie. Men vermoedt echter in Vichy, dat En geland een drieste actie tegen de Fran sche koloniën in Afrika wil gaan on dernemen. Gistermiddag heeft de Engelsche Koning een radiotoespraak tot de vol ken van het Britsche rijk gehouden. Hij wees op de veranderingen, die sedert het begin van den oorlog zijn ingetreden en zeide met nadruk, dat de strijd thans vlak voor de deur van Engeland staat. De Koning sprak her haaldelijk van „den slag om Engeland met Londen als middelpunt”. Hij was van meening, dat Engeland in dezen strijd niet alleen staat: in dit verband noemde hij de Vereenigde Staten. Ver der verklaarde de Koning, dat het Engelsche volk nog steeds een volko men vertrouwen in de gerechtigheid zijner zaak heeft. Hij gaf echter toe, dat de toekomst koud en donker is, zoodat in deze tijden van beproeving het volk vertrouwen in God moet heb ben en het geloof aan de Britsche overwinning moet behouden. Tenslotte deelde de Koning mede, dat hij een nieuwe onderscheiding heeft ingesteld, het Georgekruis, dat in rang volgt op het Victoriakruis en de George-medaille en verleend wordt ter belooning van verdiensten jegens de verdediging van het vaderland. alsmede 6 hulpkruisers. van den ministerie voor Sociale Zaken, welke een reeks van maatregelen bevat op het gebied der sociale verzekering. Deze maatregelen werden op verzoek van de Duitsche instanties genomen, en hebben het doel aan eenige tot nu toe bestaande hardheden in de ziekte en ongevallenverzekering een einde te maken. Van verstrekkende beteekenis is wel art. 1 van deze verordening. Deze para graaf betreft de gelijkstelling van vrouwelijke verzekerden in de Ziekte wet. Volgens par. 37 van de tegen woordig geldende Ziektewet wordt bij zwangerschap gedurende de laatste zes scherming der Ziektewet. Het hielp den betreffenden personen ook in het ge heel niet als zij deze kwestie aanhangig maakten. Want in verreweg de meeste gevallen moest zooals reeds gezegd op formeelrechtelijke gronden te hunnen ongunste beslist worden, aan gezien de rechtspraak niet in staat was, de bevoegde wetsontduiking met succes tegen te gaan. De nu door de verordening ingestelde ondubbelzinnige wettelijke regeling, verzekert den mu sici in ieder geval de bescherming der sociale verzekering, want, al naar het geval ligt, zal hij te beschouwen zijn als in dienst zijnde of van de orkest leider of van den ondernemer, in wiens bedrijf het orkest optreedt. Daarmede zal vaststaan, wie de verzekeringsplicht moet nakomen. Wanneet’ al over de vraag, wie in een bepaald geval als werkgever moet worden beschouwd, kwestie kan ontstaan, dan zal de strijd niet worden uitgevochten op den rug van dengene, die bescherming behoeft. Daarmee is een jaren lang bestaan hebbende strijd ten gunste der Neder landsche musici beslist. De musici Van bijzondere beteekenis is para graaf 3, waarvan de bepalingen defini tief klaarheid brengen in de plaats, die musici in de sociale verzekering innemen. Tot dusver werd eenerzijds de rechtsverhouding tusschen den orkestleider en de orkestleden door een gekunstelden en spitsvondigen vorm van overeenkomst, verdoezeld en werden anderzijds de speelcontracten tusschen den orkestleider en den onder nemer, in wiens bedrijf het orkest op trad, op zulk een wijze opgemaakt, dat men ook daaruit geen vaste conclusies kon trekken voor wat betreft de wer kelijke diehstverhoudingen. Dit was de oorzaak, dat de verzekeringsplicht der musici in de meeste gevallen ontkend werd en deze in den regel buitengeslo ten waren van de werking en de be- Leerlingen en volontairs eveneens onder verzekeringsplicht In ons blad van j.l. Zaterdag namen wij reeds op de voornaamste bepalingen van de verordening nr. 150, verschenen in het „Verordeningenblad” nr. 27 van 21 September j.l. betreffende nieuwe bepalingen op het gebied der sociale verzekering. Deze verordening is van zeer groote sociale beteekenis, zooals blijken kan uit het hier onder volgende commentaar, dat ons gewerd van groote sociale beteekenis, zooals blij ken kan uit onderstaand commentaar, dat ons gewerd van den leider van de Geschaeftgruppe Soziale Verwaltung bij den commissaris-generaal voor Financiën en Economische Zaken Verordening nr. 150, uitgegeven op 21 September 1940, is een verordening secretaris-generaal van het weken ziektegeld uitgekeerd. Na de be valling kan nog aanspraak worden ge maakt op ziektegeld gedurende zes weken. Heeft echter de bevalling tot gevolg dat het verrichten van arbeid niet mogelijk is, dan kan nog geduren de ten hoogste 26 weken ziektegeld worden uitgekeerd. Het toekennen van deze uitkeeringen geschiedt echter op voorwaarde dat de verzekerde een „getrouwde” vrouw is. Onder een ge trouwde vrouw verstaat de Ziektewet een verzekerde, wier huwelijk niet door scheiding is ontbonden. Ingeval van ontbinding van het huwelijk door den dood van den echtgenoot geldt de vrouw gedurende 300 dagen hierna eveneens nog als getrouwde vrouw. Deze nauwe beperking van den kring der gerechtigden vermindert na tuurlijk de sociale waarde van deze uitkeeringsbepalingen, daar toch de on gehuwde moeders die juist in grootere mate sociale bescherming noodig heb ben, en voorts ook gescheiden vrouwen, van deze uitkeeringen uitgesloten blij ven, ofschoon zij premies van gelijke hoogte moeten betalen als de gehuwde vrouwen, aan wie deze uitkeeringen worden toegekend. Wanneer thans de bovengenoemde bepaling der verordening aan dezen rechtstoestand een einde maakt, door dat zij aan de vrouwelijke verzekerden, zonder onderscheid tusschen gehuwde, ongehuwde en gescheiden vrouwen, de zelfde bescherming in de ziektever zekering biedt, dan strekt deze maat regel niet slechts ten voordeel aan de volksgezondheid en aan een gezonde nakomelingschap, doch wordt daar door tegelijkertijd de tot nu toe be staande discriminatie van de ongehuw de moeders, welke wel alleen nog in Nederland voorkwam, uit de wereld geholpen. In de toekomst heeft dus ook de ongehuwde moeder dezelfde aanspraken op grond van de ziekte verzekering als de gehuwde vrouw, terwijl zij tot nu toe op de verzorging van liefdadige instellingen was aan gewezen, welke haar hulp slechts onder bepaalde voorwaarden verleenden. Deze voorwaarden gingen dikwijls zoo ver, dat dergelijke moeders van haar persoonlijkste recht, n.l. van het recht de opvoeding van haar kind zelf in handen te houden, werden beroofd, en dat het levenslot van het buiten echt geboren kind in de handen van de be trokken inrichtingen werd gelegd. Wanneer nu deze zoowel van ethisch als van verzekeringsrechtelijk oogpunt te veroordeelen toestand wordt afge schaft, zal dat zeker door breede krin gen der bevolking met instemming worden vernomen, temeer, daar deze kwestie reeds sinds het in werking treden van de Ziektewet voorwerp van levendige discussies is geweest, want in het oorspronkelijk uit het jaar 1913 stammend ontwerp-Ziektewet was deze onsociale regeling niet vervat. Zij is eerst tijdens de 12 jaren durende par lementaire behandeling onder druk van een bepaalde relegieus-politieke parle- mentsfractie in de wet opgenomen. Dat dit niet overeenstemde met den wil van de meerderheid van het volk bewijst ook de omstandigheid, dat de kwestie der gelijkstelling in de zieken verzekering van de ongehuwde moeder met de gehuwde niet tot rust kwam en tot in den laatsten tijd in het Neder landsche parlement steeds weer op het tapijt gebracht werd. Paragraaf 2 der verordening houdt zich bezig met een kwestie van meer organisatorischen aard. Het doel daar van is een verplaatsing van de risico’s der Bedrijfsvereenigingen naar de Ra den van Arbeid tegen te gaan en daar mee een ongunstige risicoverdeeling te verhinderen. In welingelichte Fransche kringen te Vichy legt men er den nadruk op, dat de afscheidingspogingen van de Gaulle in Togo, Dahome, op Réunion, de Antillen, de Hebriden en Madagas car, zonder resultaat zijn gebleven. Daarentegen staan de Fransche bezit tingen in Voor-Indië, vijf steden, onder Engelsche controle. De Fransche minister van buiten landsche zaken heeft tijdens een ont vangst van de buitenlandsche pers vertegenwoordigers te Vichy den aan val der Engelsche vloot op Dakar en de beschieting van de stad en de haven een schandaal genoemd. Hij wees er op, dat deze aanval veel ernstiger was, dan de beschieting der Fransche vloot voor Oran. Toen had Engeland een voorwendsel gevonden. Ditmaal ging het. om een directen aanval op hecht Fransch bezit, op een Fransche haven en een Fransche kolonie. Deze aanval en de beschieting van Dakar kunnen door niets worden gerechtvaardigd. Maar schalk Pétain heeft terstond na de ontvangst van de eerste berichten uit Dakar, den vice-president Laval, den minister van buitenlandsche zaken, Baudoin, den minister van oorlog, generaal Huntziger, den minister van marine, admiraal Darlan, en den mi- Londen des nachts helder verlicht In den loop van gistermorgen zijn wederom oorlogs- en voor het leven noodzakelijke installaties in Zuid-Enge- land door Duitsche vliegtuigen met bommen bestookt. Hierbij kwam het tot verscheidene hevige luchtgevechten, in het verloop waarvan de Duitsche jagers de overhand behielden. Tot nu toe wer den 17 Britsche vliegtuigen neer geschoten; 4 Duitsche vliegtuigen zijn niet op hun uitgangspunt teruggekeerd. Over den Duitschen luchtaanval op Londen in den nacht van Zondag op Maandag verneemt het D.N.B. nog nader, dat hieraan 150 Duit sche gevechtsvliegtuigen deel namen. In aanrollende golven vie len zij de Engelsche hoofdstad aan en bestookten zij haveninstallaties en havenwerken, alsmede belang rijke militaire objecten met talrijke bommen van alle soorten kaliber. In de Commercial Docks, bij Picca dilly Circus en in de buurt van het Regentpark ontstonden reusachtige branden. Nieuwe Duitsche ge vechtsvliegtuigen, die in de tweede helft van den nacht voor een actie tegen Engeland opstegen, zagen reeds van de Fransche kust af een vuurgloed, waardoor groote deelen van Londen bijna daghelder ver licht waren. Een Duitsche verken ner, die gisterochtend boven Lon den heeft gevlogen, bevestigde de geweldige uitwerking van het nachtelijke bombardement. Hij meldde, dat ook een belangrijke Londensche electrische centrale in vuur en vlammen stond. Het begrip „leerling” in de ongevallenverzekering Tenslotte heeft de bepaling van para graaf 4 ten doel, het begrip „leerling” in de ongevallenverzekering aan te passen bij de moderne ontwikkeling van het leerlingwezen. Volgens para graaf 2, tweede afdeeling onder 1 van de destijds geldende Ongevallenwet 1921 zijn slechts die leerlingen ver- zekeringspiichtig, die „met het oog op hun vorming nog geen loon ontvangen”. Deze formuleenng werd nu in de practijk zoo uitgelegd, dat in gevallen, waarin den werkgever voor het toe staan van deze werkzaamheid een leer geld betaald werd, de verzekerings- voorwaarden krachtens de Ongevallen wet als niet van toepassing werden beschouwd, aangezien men aannam, dat in deze gevallen een dienstverhouding niet bestond, welke men kon aanne men te bestaan bij leerlingen, die alleen hun arbeidskracht al loon voor het onderwijs ter beschikking stelden. De tot nu toe geldende practijk bracht ook nog deze hardheid mede, dat leerlingen van technische scholen, die ter practische aanvulling van theo retische kennis tijdelijk en met tus- schenpoozen in een bedrijf te werkge- steld worden, niet onder de ongevallen verzekering vallen, daar zij tot de bedrijfsvoering in geenerlei betrekkin gen van arbeidsrecht staan. Zij kunnen noch als volontair, noch als leerling beschouwd worden. Hetzelfde geldt voor leerlingen van die technische vak scholen, die bij bedrijven hooren. De werkzaamheid van deze leerlin gen in het bedrijf beteekent, evenals in het eerstgenoemde geval, alleen arbeid in een werkplaats, die niet van dien aard is, dat hij aan de betrokken per sonen hun karakter van leerling ont neemt. De verder gaande ontwikkeling der vakscholen is echter met de tegen woordige rechtspositie, zooals zij hier boven beschreven wordt, in tegen spraak. Het moderne vakschoolonder- wijs en de outillage dezer scholen brengen mede, dat de leerlingen aan een verhoogd gevaar voor ongevallen zijn blootgesteld, men denke b.v. aan electrotechnische vakschool. Het ont breken van een bescherming krachtens de Ziektewet moest natuurlijk op het bezoek van zulke scholen remmend werken, daar dikwijls de ouders aarzel den hun kinderen naar zulke scholen te sturen, waar zij aan het daar drei gende gevaar voor ongevallen zonder materieele tegemoetkoming zijn bloot gesteld. Zulk een toestand kan noch van het standpunt der moderne beroepsoplei» ding gewenscht zijn, noch is hij met de ontwikkeling van de gedachte der so ciale verzekering in overeenstemming te brengen, daar deze gedachte de uit breiding van den kring der verzekerden beoogt. Art. 4 van de verordening in kwestie komt aan deze beide gedach ten tegemoet. De door de verordening genomen maatregelen brengen in de Nederland sche sociale verzekering een nieuwe gedachte, die in de sociale wetgeving van de meeste Europeesche landen reeds lang haar weerslag heeft gevors- den. Zij zal haar doel volkomen bereikt hebben indien zij de sociale verzeke ringsgedachte in de betrokken kringen versterkt en daarmede een nieuwen aan drang vormt voor de verdere ontwik keling van deze gedachte in de wetge ving. nister van koloniën, Platen, bijeenge roepen om besluiten te nemen over de noodige maatregelen. Men is overeen gekomen Dakar uit alle kracht te ver dedigen en, op dezen aanval te ant woorden met dezelfde slagen. De toe stand is buitengewoon ernstig. Men staat voor een keerpunt in de Fransch- Engelsche betrekkingen. Frankrijk’s kracht is nog niet zoozeer gebroken, dat het op den Engelschen aanval niet doeltreffend kan antwoorden. De koning sprak in den schuilkelder Naar „Stockholm’s Tidningen” uit Londen meldt, werd er vlak voor het begin der redevoering van den koning George gistermiddag luchtalarm ge maakt, daar een Duitsch vliegtuigeska- der Londen aanviel. De koning was genoodzaakt zich ijaar den schuilkelder van het Buckingham- paleis te begeven. Daar was bij wijze van voorzorg een microphoon opge steld. Van daar uit hield de koning toen zijn rede tot het Britsche Rijk. Een Engelsche lezing Reuter meldt uit Londen: Het Brit sche ministerie van luchtvaart deelde gisterochtend mede: „In den afgeloopen nacht bestond de activiteit van den vijand uit eenige aanvallen, ondernomen door afzonder lijk vliegende toestellen. Het hoofddoel der aanvallen was wederom Londen de aanvallen strekten zich hier over een groot gebied uit. Op verschillende plaatsen zijn huizen en fabrieksgebou wen beschadigd. Er is een zeker aan tal gewonden, eenige personen zijn doodelijk gekwetst. Ook op verschil lende steden in het Zuidoosten zijn bommen geworpen. In 3 steden zijn huizen beschadigd en eenige menschen omgekomen of gewond. Elders in het land zijn eveneens bommen gevallen”. In den afgeloopen nacht en vroeg in den ochtend zijn verschillende huizen in het centrum van Londen door bom men getroffen. De aanvallen begonnen bij hét vallen van de duisternis. Den geheelen nacht hoorde men hevig ka nongebulder, vooral in de Zuidweste- lijke en Noordelijke wijken. In het Noordwesten van de stad zijn ver schillende huizen en kantoorgebouwen vernield door zeer explosieve bom men. Ook in het Zuidoosten en het Zuidwesten van Engeland zijn bom men gevallen. Vijandelijke vliegtuigen hebben ver scheidene steden aan de Zuidoostkust gebombardeerd. In een dezer steden hebben gistermiddag 12 bommen aan- zienlijke schade aangericht. In een an dere stad zijn 4 bommen gevallen. „Associated Press” meldt uit Lon den, dat de Duitsche aanvallen in den nacht van Zondag op Maandag nog feller zijn geweest dan die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. De getroffen industrie-installaties zijn over de geheele stad verdeeld. Geen verplaatsing van de Britsche regeering Te Stockholm verluidt, aldus het D.N.B., dat de Britsche regeering er niet aan denkt de hoofdstad te verla ten. Men zal zich herinneren, dat er in den laatsten tijd sprake is geweest van het verplaatsen van regeeringsbu- reaux naar andere steden van het land. Volgens een mededeeling van het ministerie voor de binnenlandsche vei ligheid wil de Engelsche regeering thans in Londen en in de groote pro vinciesteden groote openbare schuil kelders laten bouwen. Vele personen zijn ten gevolge van het vreeselijke lawaai, waarvan Londen dag en nacht is vervuld, doof geworden. Bovendien worden hun zenuwen door het vuren der luchtdoelartillerie en het trommel vuur van bommen op zwaren proef ge steld. Naar uit Vichy gemeld wordt, aldus het D.N.B., hebben Engelsche oorlogs schepen gistermiddag het vuur ge opend op de Fransche haven Dakar in West-Afrika, en de daar liggende Fransche oorlogsschepen. Op een der Engelsche schepen bevond zich, aldus dit bericht, de vroegere generaal de Gaulle, die van den gouverneur-gene- raal van Fransch West-Afrika overgave der kolonie eischte. De gouverneur wees het ultimatum af, waarna de En gelschen het vuur openden, dat door de Franschen werd beantwoord. Het Britsche eskader, dat gisteren het vuur op Dakar geopend heeft, be stond, naar uit Vichy gemeld wordt, uit 2 pantserschepen. 4 kruisers, een reeks torpedojagers transportvaartuigen en In de haven van Dakar bevinden zich aan Fransche zijde de onlangs der waarts vertrokken 6 oorlogsschepen, waaronder de kruisers Montcalm, Georges Leygues en Gloire. Gisteravond heeft de Fransche regee ring zich met deze gebeurtenis bezig gehouden. In een door haar uitgegeven communiqué, wordt geconstateerd, dat de vroegere generaal de Gaulle thans aan het hoofd van buitenlandsche strijdkrachten den aanval tegen Fran schen leidt. Dengene, die nog geaarzeld had zich tegen dezen „verrader” te keeren, zullen nu de oogen zijn open gegaan. <1X0^ - WO? - «M? COURANT HAAGSCHE 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 -37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 ft.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1