De Japan sche opmarsch F ransch-Indo-China Tentoonstelling in niet door Britsch evacuatieschip Duitsche duikboot getorpedeerd 500 Modelkamers van Reeuwijk’s maatschaap voor woninginrichting Britsche vliegtuigen boven Berlij De Franschen hebben den tegenstand opgegeven De luchtactie in Noord-Afrika Pijn - Pijn - Pijn HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG'24 SEPTEMBER 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 5 RECLAMES. RECLAMES. uur. een naar ZWEDEN die Chineesch protest ministerie van buitenlandsche In geen enkel van de tot nu toe uit gevoerde luchtaanvallen op de Rijks- hoofdstal was het vuur van het lucht- gedragen, als men in Britsche couran ten kan lezen. Minister Teruzzi over de Duitsch-Italiaansche .po litiek in Afrika in de ge- NW. BINNENWEG 30 ROTTERDAM misdaad werd i- In den afgeloopen nacht is het eenigen Engelschen vliegtuigen ge-' lukt ondanks het heftige afweer vuur boven de buitenwijken in het Noorden en Oosten van Berlijn te komen en daar bommen neer te werpen. De plaats waar de bom men vielen, ver van alle militaire of voor den oorlog belangrijke in stallaties, vormt opnieuw een be wijs, dat de Britsche vliegers vol komen opzettelijk woonwijken aan vallen. Er is eenige materieele schade aan woonhuizen aangericht. Verscheidene burgers werden ge dood of gewond, militaire schade is niet ontstaan. Amerikaansche vloot Singapore? De vloot van de Vereenigde Staten in den Stillen Oceaan zou, naar de „Yomioeri sjimboen” uit welingelichte DIRECTE LEVERING Franco den Haag en Omstreken Duitsche persstemmen Geen middel laten de plutocratische'] blijft open of alles zich zoo, heeft toe- Engelsche regeerders onbeproefd om het Amerikaansche volk daar te bren- ENGELAND Het departement van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de regeering een speciale delegatie naar Zuid-Ame- rika zal zenden, ten einde den uitvoer te stimuleeren. De delegatie staat on der leiding van lord Willingdon, den vroegeren onderkoning van Indië. Tot de delegatie behooren verder sir Ho race Rumbold, de vroegere ambassa deur te Madrid en R. H. Brand, bekend bankier uit de City. Fransche commandant ge sneuveld. Generaal-majoor Nisjihara. de leider van de Japansche militaire missie in In- do-China. heeft zijn leedwezen betuigd, over den dood van luitenant-kolonel Loubet, commandant van de Fransche strijdkrachten in het gebied van Dong- dang, die naar verluidt gistermor gen bij de botsing tusschen Fransche en troepen in dén strijd ge- De „Petit Dauphinois” meldt, dat de vroegere minister van luchtvaart Guy la Chambre Zaterdag in de ge vangenis van Riom is opgesloten. Hij was. naar men weet, uit de Vereenig de Staten teruggekeerd om zich bij de Fransche politie te melden. Japanners dwong tot het aan- van ongewenschte vijandelijk- zeer betreurde”. medeplichtige^ gehad. Hij vreesde, zou pogen Nadere bijzonderheden over de lukrake aanvallen der Britten DUITSCHLAND Von Ribbentrop bij Hitler De Rijksminister van buitenland sche zaken, von Ribbentrop, is gister avond uit Rome te Berlijn terugge keerd. Hij begaf zich onmiddellijk naar den Führer om verslag uit te brengen. De Britsche machines lieten, naar men uit het bureau van ..United Press” kon waarnemen, dozijnen lichtkogels aan parachutes vallen, die onmiddellijk door het afweergeschut met lichtspoor- munjtie beschoten werden. In tegenstelling met den aanval van den vorigen nacht waren dezen nacht ook de schijnwerpers zeer actief. Britsche luchtmaarschalk erkent, dat actie tegen burgers wordt gevoerd. In een voor de Vereenigde Staten be stemde radiotoespraak ontglipte den Britschen luchtmaarschalk Joubert de “bekentenis, aldus meldt het D. N. B. uit Stockholm, dat het het Engelsche lucht wapen bij haar vluchten niet om mili taire doelen, doch om aanvallen op de bevolking van Duitsche steden is te doen. „Wij hebben er genoeg van”, aldus Joubert, „bommen op militaire doelen te w’erpen. Wij willen ook de Duitschers in Duitschland zelf treffen. Berlijn, Stet tin, Leipzig, Bremen en Hamburg, al deze steden voelen geregeld de kracht van onze bomaanvallen. En zelfs wan neer wij vandaar een langen en moei lijken terugtocht moeten afleggen, is toch de inspanning de moeite waard”. De radiorede wordt door de Berlijn- sche ochtendbladen eensgezind gezien als de officieele bekentenis, dat het Britsche luchtwapen bij zijn nachtelijke aanvallen op Duitschland in het geheel niet de opdracht heeft zijn bommen op militaire doelen te werpen, maar uit sluitend de burgerbevolking en niet militaire doelen te treffen. kringen te Washington vernomen heeft, naar Singapore vertrokken zijn om voor het geval dat er fundamenteele wijzigingen in het Verre Oosten ont staan, gereed te zijn. BELGIE. De Rijksminister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, is in den loop van een reis door de bezette gebieden uit Nederland in Brussel aangekomen. De president van het handelsgerechts- hof te Gap in het departement Hautes- Alpes heeft, naar het staatsblad meldt, besloten, dat het geheele vermogen van Maurice Rothschild onder staatstoezicht gesteld zal worden. Dit lid van de be kende Joodsche bankiersfamilie was na Frankrijk naar Omtrent de Engelsche pogingen om in den nacht van Zondag op Maandag het luchtruim boven de Rijkshoofdstad binnen te vliegen en het jongste optre den van de Engelsche luchtmacht, die haar bommen op niet-militaire objec ten heeft geworpen, heeft het D.N.B thans nadere bijzonderheden ontvan gen. Hieruit blijkt, dat de Britsche vlie gers door den sterken Duitschen afweer weggedrongen werden en in het Zuidwesten van Berlijn him bommen boven een landelijk woondistrict uit strooiden, waar mijlen in den omtrek zelfs geen spoor van economische of zélfs militaire doelen te bekennen is. Hier liggen in het landschap van de mark Brandenburg tusschen wijde vel- den en weiden kleine dorpjes met de hoeven en bezittingen van boeren, heere- boeren en landarbeiders. Daartegen geleund ook enkele nederzettingen en de stukjes grond van Berlijnsche werk nemers, die met oneindige moeite tij dens de vrije uren van hun werkzaam bestaan aan deze heide een tuin met vruchten en groente ontworsteld neb ben. Een huisje of ook slechts een optrekje hebben zij met sparen en hard werken verkregen, meestal eerst op lateren leeftijd. Dat is hun rijk, hun woning en hun heele trots. Midden hiertusschen zijn de Engel sche brisant- en brandbommen geploft. Een deel der huizen en optrekjes werd door de Engelsche bommen verwoest. In de gouw MaagdenburgAnhalt en boven Potsdam hebben de Engelschen weer brandplaatjes uitgeworpen, die alleen op leven en bezit der burgers gemunt zijn. Het oordeel der Duitsche pers Met woorden van verachting en ver bolgenheid keert de Duitsche pers zich tegen deze Britsche luchtaanvallen. Het is de Britsche oorlog in zijn zui- versten vorm, aldus schrijft de „Lokal Anzeiger”, hij heeft met soldatendom niets meer te maken. Al klinkt het woord vergelding monotoon toch moet De Italiaansche minister van kolo niën, generaal Teruzzi, heeft gister avond voor de radio een rede gehou den, over zijn reis naar Duitschland. Generaal Ritter von Epp en hij, aldus de minister, hebben de problemen der toekomstige politieke en economische samenwerking van Duitschland en Ita lië op het Afrikaansche vasteland op- gehelderd en behandeld. Een volledige overeenstemming was het resultaat. De zich aan dê verschillende fronten snel voltrekkende oorlogsgebeurtenis sen hebben een direct en persoonlijk contact tusschen de leiders der kolo niale politiek der asmogendheden noodzakelijk gemaakt. Zij treden op volgens de rechtstreeksche instructies van den Duce en den Führer. Het fas cistische Italië oefent in Afrika geen onderdrukking uit, maar werkt be schavend. Het nationaalsocialistische Duitschland laat zich door hetzelfde standpunt leiden. In een niet ver af zijnde toekomst zal het van de En gelsche onderdrukking bevrijde Afri ka dien welstand leeren kennen, waar op zijn intelligent en werkzaam ras, dat tot dusver zonder er begrip van te hebben op de meest wreede wijze werd getyranniseerd en uitgebuit, rechtsaanspraak kan maken. De Ita- liaansch-Duitsche koloniale politiek is gevoegd in het totale kader vèn de politiek-sociale revolutie van Europa, hetgeen overigens gebleken is uit zijn onderhoud met den Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, waarbij volkomen overeenstemming werd bereikt. Het zaken te Tsjoengking heeft gisteren bij de Fransche autoriteiten ten scherpste geprotesteerd tegen de Fransqh-Ja- pansche overeenkomst betreffende In do-China. Het heeft opnieuw ver klaard, dat China het recht heeft voor zijn verdediging de maatregelen te nemen, die het noodzakelijk acht. De Fransche regeering wordt verant woordelijk gesteld voor alle gevolgen van de overeenkomst met Japan. Te Tsjoengking verluidt, dat aan de grens militaire voorbereidingen zijn getroffen om aan een Japanschen in val het hoofd te kunnen bieden. De Chineesche autoriteiten hebben den staat van beleg afgekondigd in de aan Indo-China grenzende provinciën Joen- nan en Kwangsi. Bedoeld als stemmings- makerij in Amerika Klaarblijkelijk is het hier de bedoe ling, zoo zegt men, in welke meening men door de sensatie, die men van Engelsche zijde met deze aangelegen heid tracht te wekken, slechts ver sterkt kan worden, om de Amerikaan sche openbare meening tegen Duitsch land in het harnas te jagen, zooals reeds getracht werd bij het begin van den oorlog met de „Athenia”. De propaganda met de zg. torpe- deering van schepen met geëvacueer de kinderen werd voor den eersten keer door den Engelschen minister voor de voorlichting, Duff Cooper, be gin Augustus gelanceerd. Hij liet toen het steeds weer als een rechtvaardige noodzakelijkheid naar voren gebracht worden; opdat ons volk en de wereld zien, dat Engeland voor den oorlog, voor de ontaarding daarvan en voor zijn moordlustige mentaliteit bestraft wordt en wel zoo als nog nooit een volk voordien bestraft is geworden. De „Nachtausgabe” legt er den nadruk op, dat Winston Churchill op nieuw aan de Engelsche vliegers het bevel heeft gegeven, hun bommen op de Duitsche burgerbevolking neer te wer pen. De Londenaars en de Engelschen in alle groote steden zullen het nog eens tenzeerste betreuren, als zij be merken, dat wij met een veelvoudige vergelding komen. De „Börsenzeitung” is van meening, dat Churchill klaarblijkelijk tot die categorie misdadigers behoort, die niet voor verbetering vatbaar zijn. Derhalve moet het geheele Engeland bij gebracht worden, dat de vergeldingsacties," die door het Duitsche luchtwapen worden uitgevoerd, in haar zwaarte en hard heid, in haar tempo en uitwerking steeds meer worden aangepast aan de zich lederen nacht openbarende Brit sche oorlogvoering. nacht zijn langste sedert het begin van beleefde. Een van de correspondenten van het agentschap Stefani meldt, dat er ou der de bevolking zeer hevige veront waardiging bestaat over den Engel schen aanval op Benghazi en andere steden in het Oosten van Libye. Zij wijzen op de lafheid van de aanval len, welke gezien Van militair stand punt, geen enkele rechtvaardiging vindt. Integendeel, men vestigt er de' aandacht op, dat de aanvallen op rnl- litaire objecten steeds ongunstig voor de aanvallers verloopen. De corres pondent wijst in dit verband op het voorbeeld van een formatie Blenheim- vliegtuigen, welke Zondag een aanval hebben ondernomen op een ver voor uitgeschoven vliegveld voor jachttoe- stellen. De eerste golf veroorzaakte geen schade. Zonder zich iets aan te trekken van het bombardement en te midden dér ontploffingen stegen de Italiaansche jagers op en dwongen den vijand zich terug te trekken. Een Blen- heim-toestel werd neergeschoten en een ander zwaar beschadigd. Een ander jachttoestel bemerkte boven zee een formatie, bestaande uit 3 bommenwerpers van het type Sun derland, z.g. vliegende vestingen. Het jachttoestel wist deze vliegtuigen in te halen en een hiervan neer te schieten. VEREENIGDE STATEN De kinderroof in Californië De in verband met de ontvoering kleinen Mare is L Jakob afweergeschut zoo levendig, als bij dezen jongsten luchtaanval. Men hoor de het vuren in alle wijken en bijna zonder pauze. Blijkbaar kwamen de Britsche vliegtuigen in golven aange vlogen, hetgeen men uit het vuren van het luchtafweergeschut op kon maken. Het ronken der vliegtuigen was in alle stadsdeelen waarneembaar. sche heeft het Indo-Chineesche leger dooden en verscheidene stukken schut en ander loren. De slechts geringe verliezen. In den te Tokio gehouden kabinets raad heeft de minister van oorlog luitenant-generaal Tojo medegedeeld, dat de vijandelijkheden in Fransch Indo-China geëindigd zijn en dat de opmarsch der Japansche troepen vol gens het programma wordt voortgezet. De Japanners beschuldigen de Franschen ervan gifgas te hebben gebruikt Een telegram van de Japansche strijdkrachten in Zuid-China meldt, volgens DomeiGebruik makende van gifgas hebben de Fransche troe pen Maandagochtend een verbitterden strijd aangebonden met de Japansche troepen, die binnenrukten in Nocrd-In- do-China, na een nacht van sporadische gevechten in de omgeving van Dong- dang. Er werd op de Japansche troepen geschoten, toen zij de grens kort na middernacht overschreden, nadat Zon dagmiddag den commandant der Fran sche troepen in Dongdang kennis was gegeven van hun voornemen om vol gens de bepalingen van de te Hanoi tot stand gekomen overeenkomst, op te trekken. Deze kennisgeving geschied de in den vorm van een nota, die den commandant nabij de grens ten Zuiden van Tsjennankwan werd overhandigd. De Japansche troepen beantwoordden het vuur en zetten hun opmarsch naar Dongdang voort, waar zij weer werden uitgedaagd door de Fransche troepen, die van gifgas gebruik maakten. De Ja pansche troepen braken den weerstand en bezetten de hoogte ten Zuiden van Dongdang in den loop van den ochtend De Japansche commandant zeide, dat hij ..deze houding der Fransche troepen die de binden heden, Californië van den Tristan gearresteerde persoon identificeerd als Wilhelm Mühlenbroich. De sheriff van meening, dat de dader moet hebben L de opgewonden menigte boosdoener te lynchen. De Amerikaansche van meening, jaar 1936 i- de ontvoering van uit Tacoma. Deze opgehelderd. FRANKRIJK. Distributie ingevoerd Brood, vleesch, vet, suiker, zeep, koffie, gebak, rijst en kaas zijn van af heden in Frankrijk nog slechts op bons te koop. Voor de restaurants wordt de rantsoeneering op 30 September van kracht. In een communiqué wordt de nood zakelijkheid der levensmiddelenrant- soeneering in de eerste plaats geweten aan de Britsche blokkade. Voorts is echter ook, zoo wordt in het commu niqué nog gezegd, de graanoogst vooral in het onbezette gebied, slecht uitge vallen en is de suikerproductie door de verwaarloozing der bietenvelden ach teruitgegaan. Bij deze maatregelen is er reeds reke ning mede gehouden, dat alle levens middelen voor de Duitsche troepen uit Duitschland gehaald worden en dat de Fransche krijgsgevangenen in Duitsch land uit Duitsche voorraden worden gevoed. Japansche dood is. Een woordvoerder van de Japansche troepen in Fransch Indo-China horft verklaard, dat bij de botsing met de Indo-Chineesche troepen in Dongdang 240 krijgsgevangenen onder wie ver scheidene Fransche officieren in Japan- handen zijn gevallen. Bovendien 131 ge- oorlogsmateriaal ver- JapanSche troepen leden de ineenstorting van New York gevlucht. Op 6 September werd den leden van de familie Roth schild het Fransche staatsburgerschap ontnomen. De in beslag genomen goe deren komen volgens de wet van 23 Juli 1940 in liquidatie en de opbrengst zal in een nationaal ondersteunings fonds gestort worden.- Turkije en de opmarsch in Egypte Naar de „Stampa” uit Istanboel meldt, is de Turksche ambassadeur te Rome, Hoessein Ragip, in Ankara aangekomen om rapport uit te bren gen. In welingelichte kringen is men van meening, dat de reis van den Turkschen ambassadeur in de eerste plaats ondernomen is in verband met den Italiaanschen opmarsch in Egyp te. staatspolitie dat Mühlenbroich in medeplichtig geweest den jongen Verscheidene burgers gedood en gewond Het langste en vroegste lucht alarm sedert het begin van den oorlog „United Press” deelt uit Berlijn mede, dat de Rijkshoofdstad in den afgeloopen luchtalarm den oorlog Het duurde van 11 tot 3.10 Het was ook het vroegste lucht alarm dat de Berlijners tot dusver meemaakten. China in den loop van de laatste we ken te Tokio tusschen den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, en den Franschen ambas sadeur, Henry, in vriendschappelijke sfeer voortgezet. De Japansche regeering heeft de Fransche regeering de verzekering gegeven, dat zij voornemens is de rechten en belangen van Frankrijk in het Verre Oosten, inzonderheid de ter ritoriale onschendbaarheid van Indo- China en de souvereine rechten van Frankrijk op alle deelen van de Indo- Chineesche unie te eerbiedigen. De Fransche regeering heeft zich ander zijds bereid verklaard aan de Japan sche regeering bijzondere faciliteiten in Indo-China te verleenen voor het keizerlijke leger en de vloot ter vol- oering van hun operaties. Met het doel de bijzonderheden van deze faciliteiten van militairen aard te regelen, zijn in Hanoi onderhandelin- gen gevoerd tusschen de Japansche en Fransche militaire autoriteiten. Deze onderhandelingen hebben Zondag tot een bevredigende overeenkomst geleid. Japansche verklaring Generaal Nisjihara, de leider van de Japansche militaire missie in In do-China heeft de overtuiging uitge sproken, dat het sluiten van de Fransch-Japansche militaire overeen komst, welke Zondag onderteekend is, de nauwe betrekkingen tusschen Ja pan en Indo-China zal verstevigen. Deze overeenkomst voorziet in vriend schappelijke, positieve samenwerking tusschen Japan en Fransch-Indo-China ter regeling van het Chineesche vraagstuk. Ongetwijfeld zal zij de nauwe betrekkingen, welke thans tus schen beide landen bestaan, bevorde ren. De woordvoerder van het Japan sche ministerie van buitenlandsche zaken heeft gisteren op de persconfe rentie medegedeeld, dat Japan in In do-China geen territoriale doeleinden najaagt. n Door hun uitdrijvende- en pijnstil lende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijnhardt. - "Mijnnardt’s Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes”. Doos 10 en 50 ct. Opnieuw een „Athenia”-geval, zegt Berlijn Naar aanleiding van de Engelsche berichten over de torpedeering van een Britsch evacuatieschip, wordt in bevoegde Duitsche kringen verklaard, dat op het tijdstip van de catastrofe noch in, noch buiten de blokkadezone een Duitsche onderzeeër een als passa giersschip kenbaar Britsch schip ge torpedeerd heeft. Bovendien is vastge steld, dat de Duitsche vlootstrijdkrach- ten op het aapgegeven tijdstip in het geheel geen vijandelijke schgepsruim- te tot zinken gebracht hebben. Dezelfde bevoegde instanties consta- teeren het opvallende feit, dat noch de naam van het schip, noch zijn af metingen, noch zijn nauwkeurige posi tie in de Engelsche berichten opgege ven worden, waardoor de geloofwaar digheid van de Britsche voorstelling van zaken op zijn minst zeer twijfel achtig wordt. Anderzijds acht men het zeer wel mogelijk, dat een mijn van Britschen oorsprong de oorzaak van de catastrofe is geweest. Te Berlijn is men algemeen van overtuiging, dat het bericht een zui vere propagandatruc is. Het keizerlijk Japansche hoofdkwar tier heeft bekend gemaakt, dat de Fransch-Indo-Chineesche troepen in de omgeving van Dongdang gistermorgen om 11 uur definitief den tegenstand op gegeven hebben. Het Japansche leger heeft zijnerzijds ook terstond de ge vechtshandelingen gestaakt. door den Londenschen berichtendienst het bericht verspreiden, dat een Duit sche duikboot een schip had getorpe deerd. Eerst nadat Amerikaansche persagentschappen en de New York- sche zender dit bericht hadden overge nomen, sprak Duff Cooper het tegen. Hetgeen bij het huidige geval bij zonder opvalt is, dat de Engelschen tot op dit oogenblik nog niet in staat zijn den naam van het zg. tot zinken gebrachte schip of dien van den kapi tein te noemen, ofschoon het tot zin ken brengen reeds zes dagen geleden zou hebben plaats gehad. Overigens is men te Berlijn van meening, dat de verantwoordelijkheid voor het verlies van menschenlevens in een geval, zoo als dit thans door de Engelsche pro paganda is geconstrueerd, uitsluitend berust bij de Engelsche regeering. Duitschland heeft, teneinde den hem opgedrongen oorlog spoedig tot een zegevierend einde te brengen, mede- deeling gedaan van de totale blokkade van de Engelsche kusten. Een schip, dat, naar de „Times” met betrekking tot het zg. tot zinken gebrachte schip mededeelt, in een con- vooi vaart en bovendien, zooals alle Britsche schepen bewapend is, en daarenboven nog oorlogsgebied be vaart, moet er op rekenen in oorlogs handelingen verwikkeld te worden. Van Duitsche zijde is herhaaldelijk verklaard, dat kindertransporten aan een dergelijk gevaar bloot te stellen, gelijk te stellen is met onverantwoor delijke lichtzinnigheid. Degene, die kinderen bewust in een operatiegebied voert en hen daardoor aan de gevol gen van den oorlog blootstelt, bewijst, dat hem het leven van de kinderen minder waard is dan een geschikt propagandaobject. Fransch-Japansche overeenkomst Het Fransche ministerie van buiten landsche zaken heeft gisteren een communiqué gepubliceerd over de sluiting van de Fransch-Japansche overeenkomst nopens Indo-China. Dit communiqué luidt als volgt: Om tot de instelling van de nieuwe orde in Oost-Azië bij te dragen en de kwestie-China op te lossen zijn de be sprekingen over de fundamenteele vraagstukken nopens Fransch-Indo- Twee Engelsche vliegtuigen, Zondag over de Zweedsche provincie Jamtland in Zuidwestelijke richting vlogen, hebben beide een noodlanding moeten maken. Het eene kwam neer op het binnen meer Gesunden ten Oosten van Stu- gun, terwijl het andere op de rivier Faxaelv in de buurt van Ramsele trachtte neer te komen, waardoor het toestel echter verloren ging. D® beide inzittenden konden zich, naar ..Nya Dagligt Allehanda” meldt, met een rubberboot in veiligheid brengen. Zij zijn door de politie in verzekerde bewaring gesteld. Ook de bemanning van het tweede toestel kon aangehou den worden. Daarmede zijn in totaal' 5 Engelsche vliegers door de politie m arrest gesteld. gen, waar zij het hebben willen, schrijft de „Berl. Börsen Ztg.” naar aanleiding van het Engelsche bericht over de torpedeering van een schip met kinderen op reis van Engeland naar Canada door een Duitsche duik boot. Hoe komt het, vraagt het blad, dat Londen pas zes dagen later met zijn bericht komt? Het schip zou zonder waarschuwing getorpedeerd zijn. Het is bekend, dat alle Engelsche koop vaardijschepen bewapend zijn. De lichtzinnigheid, waarmede Londen het leven van Engelsche kinderen op het spel zet is des te misdadiger. Zeer kenmerkend is het bovendien, dat men in Londen niet eens den naam van dit geheimzinnige schip noemt, van een torpedeering door een Duitsche duik boot spreekt, hoewel men daarvoor geen enkel bewijs kan leveren en het door Londen vermelde tijdstip der ontploffing veeleer er op duidt, dat het schip op een mijn geloopen is. Ten sic*' wijst het blad er op, dat de passagiers slechts gedeeltelijk uit kin deren bestonden en dat zich onder de overige passagiers verscheidene hooge politieke personen bevonden. De „Deutsche allg. Ztg.” schrijft, dat wat er ook met het schip gebeurd is, de verantwoording voor het verlies aan menschenlevens uitsluitend Cltur- chill en zijn plutocratenkliek treft. Het schip dat, zooals de „Times” openlijk in convooi voer en zooals alle Britsche koopvaardijschepen be wapend was, heeft door oorlogsgebied gevaren en moest er dientengevolge op rekenen, bij oorlogshandelingen be trokken te worden. Het is een onver antwoordelijke lichtzinnigheid om kin dertransporten aan een dergelijk ge vaar bloot te stellen. De „Berl. Lo- kalanz.” verwijst naar berichten, volgens welke het geen kinderschip, maar een bewapend Britsch koopvaar dijschip was met goederen, goud, vluchtelingen, Engelsche agenten voor Noord-Amerika, emigranten en politie ke personen aan boord. De kinderen had men uitsluitend als kogelvangers, op zijn minst als agitatie-materiaal voor Noordamerikaansche gevoelens, meegenomen. Zeer gegronde twijfel Huil keurt Japan s op treden af Het D.N.B. meldt uit New York Ten aanzien van de gebeurtenissen in Indo-China heeft minister Cordell Hull verklaard, dat de Amerikaansche regeering dergelijke manieren van op treden en methoden afkeurt. Omtrent eventueele stappen der Amerikaansche regeering wilde Huil zich niet uitlaten. Op desbetreffende vragen bevestigde hij, dat de Vereenigde Staten nog steeds de heropening van den weg door Burma eischen. Een bericht, volgens hetwelk de Amerikaansche kruiser „Aug|usta”’„ die zich in Oost-Aziatische wateren bevindt, voor reparaties het droogdok in Singapore zal opzoeken, wordt hier tegengesproken. In dit verband werd de aandacht van Huil er op gevestigd, dat Siam in Augustus voor 468.000 dollar vliegtuigen van Amerika heeft betrok ken en dat verdere leveranties zouden geschieden. Huil antwoordde, dat Siam waarschijnlijk deze vliegtuigen reeds ruim een jaar geleden besteld heeft Washington voeCt zich bedreigd De opmarsch van de Japansche troe pen in Fransch Indo-China wordt, naar „Associated Press” te verstaan geeft, in officieele kringen te Washington als een bedreiging van de belangen der Vereenigde Staten in het Verre Oos ten beschouwd. Het is mogelijk, dat de Vereenigde Staten nieuwe economische maatregelen tegen Japan zullen nemen. In welingelichte kringen verklaart men. dat hierbij gedacht wordt aan een nog scherpere controle op den uitveer van olie, schroot en andere materialen, waarvoor Japan tot dusver als inkoo- per in het groot optrad. Hernieuwd Japansch pro test te Singapore De Japansche consul-generaal, Kao- roe Toyoda, heeft opnieuw krachtig ge protesteerd bij de Britsche autoriteiten wegens het nog steeds gevangen hou den van den consulairen ambtenaar, Mamoroe Sjinozaki en juffrouw Atsoe- ko Yamakawa en hun onmiddellijke vrijlating verlangd. Naar verluidt, heeft Toyoda voorts ernstige vertoogen gehouden over het feit, dat de politie zich met geweld toegang heeft ver schaft tot het Japansche consulaat-ge- neraal en ondanks het protest van To yoda heeft geprobeerd Sjinozaki’s kan toor te doorzoeken, alsmede de safe in dit kantoor heeft verzegeld. Hillsborough is van dat den nooit J IS het is aan BRITSCHE DELEGATIE NAAR ZUID-AMERIKA TERUGGEKEERDE OUD-MINISTER RIJKSMINISTER DR. FRICK IN BRUSSEL VERMOGEN VAN ROTHSCHILD ONDER STAATSTOEZICHT TWEE ENGELSCHE VLIEGTUIGEN MAKEN NOODLANDING

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2