Het af hal en der voorloopige identiteitsbewijzen BINNENLAND van en R een STADSNIEUWS K; de Z geheel, Donderdag a.s. aan de beurt: de rest letters L, M, N, 0, P, Q. U. X. Y alsmede een gedeelte van TWEEDE BLAD, PAGINA 2 HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 24 SEPTEMBER 1940 over GEBOUW: b Zij-Zaal de Ruijterstraat 67 L t.m- Sch De opheffing der Burgerwachten Ruime druivenoogst Samenwerking tusschen Nederland- Duitsche politie HAAGSCH CRISISCOMITE Uitvoer Fey t.m. einde P Radiorede ir. Verwey zomerpostzegels Willemstraat hoek Kazernestraat VERGADERING VAN „DE VUURSLAG” feest voor rotterdamsche GEËVACUEERDEN van Rheeden t.m. van de Ruit AMICITIA West einde 15 KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Zwarteweg M, N, Q en Peppel t-m. Pex Kraneveld t.m. einde K en La t.m. v. Leeuwen DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1940 O, U, X. IJ, Z en Pa t.m. Peperzak Nederlandsche en Duitsche oorlogs- gewonden toonen hun dankbaarheid DIERENTUIN ingang Benoordenh.weg a Groote Zaal Hulpsecretarie Loosduinen (alleen voor bewoners, die aldaar in het bevolkings register staan ingeschreven Opbrengst komt ten goede aan tuber culosebestrijding, rheumatiekbestrijding en de zorg voor de lichamelijk gebrekkigen Het nieuwe opleidingsvaartuig „Pollux” T Leeuwenberg t.m. einde L en Ra t.m. v. d. Rhee van Duitsch ijzer naar Nederland Dank aan de Oostmark fabrikaten van ijzer en staal IJzer, staal en Engelsche vliegers ter aarde besteld sche en Veevoederverbod voor aardappelen Bijdragen voor het Winterhulpwerk wij van voor met is het Accountantsrapport over 1939 met van hun en een het voor 26 Sept. gepaard met intensiveering van het weide, bedrijf, meer productieve krachten kunnen worden vrijgemaakt, dan voor dekking van de veevoeder-import noodig zou zijn. Het plan van den cultuur-technischen dienst was echter opgezet voor uitvoering in 25 jaar. Spr. acht het dringend nood zakelijk, dat dit tempo zeer belangrijk wordt versneld. Dat is mogelijk, doordat de oude omslachtige procedure van ont eigening is vervallen door afkondiging 'van het vorderingsbesluit. Al deze maatregelen zouden echter geen nut afwerpen, aldus spreker, wanneer niet tegelijkertijd een einde werd gemaakt aan de stijging van landprijs en grondrente, welke, zooals bekend, iedere verhooging der agrarische productie opslorpen. Een landfonds Een werkplan voor den landbouw „De Vuurslag” hield Zaterdagmiddag hier ter stede onder leiding van den voor zitter, jhr. R. Groeninx van Zoelen, een vergadering. Zij werd door verschillende specialisten op land-economisch gebied bij gewoond. De eerste spreker, de heer Roosen- schoon, landbouwredacteur van „Het Volk”, zeide te willen uitgaan van de stel ling. dat de voornaamste zwakheid der parlementaire democratie is geweest, dat zij het werkloosheidsvraagstuk niet ver mocht op te lossen. Naar zijn meening staat of valt iedere nieuwe staatsorgani satie met een uitvoerbaar plan, dat w e 1 eeen einde maakt aan deze grond-fout. Voor een goede oplossing zal de land bouw steeds één der uitgangspunten moe ten bieden. De eerste moeilijkheid echter is, dat de landbouw verschillende en soms tegenstrijdige belangen in zich sluit. Deze tegenstrijdigheden hebben als voornaam ste oorzaak, dat tot nu toe werd gewerkt tegen prijzen, welke geen verband hielden met de productiekosten van ieder bedrijf of van iedere streek, maar bepaald wer den, hetzij naar den maatstaf der wereld markt, hetzij naar het inzicht der regee- ring. Naar spr.’s oordeel kan dit systeem niet langer gehandhaafd blijven, omdat in de toekomst niet het geld, maar de arbeid als voornaamste element der staatshuis houding zal worden erkend. Dit brengt met zich mee, dat er gestreefd moet wor den naar betaling van een „rechtvaardigen prijs”, welke verband houdt eenerzijds met de productiekosten en anderzijds met het algemeene welvaarts-niveau. Op 't oogen- blik komt de landbouw daar lang niet aan toe. Bij een volks-inkomen van 5100 mil- lioen, ontvangt de landbouw, die een vijfde van het totaal uitmaakt, slechts 600 millioen. Oprichting van een centraal bureau De V.P.B. melden uit Berlijn Voor den Duitschen uitvoer van ijzer naar Nederland is een regeling tot stand gekomen, welke voorziet in de oprichting van een centraal bureau in Nederland, dat voor een juiste verdee- ling zal zorgen. Wanneer dit bureau met zijn werkzaamheden is begonnen, zullen de Nederlandsche bestellingen eerst na afstempeling door dit lichaam uitgevoerd mogen worden. Export van 300.000 k.g. per dag naar Duitschland De druivencampagne in het Westland is thans in vollen gang. Van den vroegen ochtend tot den laten avond wordt hard op de tuinen gewerkt. Over het algemeen is de druivenoogst zeer goed en maken de kweekers bevredigende prijzen hun met zorg gekweekt produqt. Aan de Westlandscne veilingen worden enorme kwanta druiven aangevoerd én van de druivensoort Alicante wordt zoo’n groot gedeelte voor export verkocht, als in jaren niet het geval was. Per verlaad- dag gaat thans ongeveer 300.000 kilo druiven naar het Groot-Duitsche Rijk. De enorme aanvoer dreigt een gebrek te doen ontstaan aan kisten voor de verpakking. Het vervoer is over het algemeen goed geregeld. van het jaar zomerpostzegels te gebrui ken, deze gewoonte dit jaar niet te laten varen en indien zij tot nu toe van de zomerpostzegels geen gebruik gemaakt hebben, zich die goede gewoonte met in gang van dit jaar eigen te maken. Ik weet, dat de behoeften op velerlei ge bied groot zijn en dat voor vele doelein den een beroep wordt gedaan op de offer vaardigheid, maar ik ben er van over tuigd, dat ik de drie door mij besproken onderwerpen: tuberculosebestrijding, rheu matiekbestrijding en zorg voor lichame lijk gebrekkigen met klem onder uw aan dacht moet brengen. De waarnemend secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Sociale Zaken, ir. R. A. Verwey, heeft gisteravond voor beide omroepzen- ders ten gunste»van de zomerpostzegels een toespraak gehouden, waarvan hieronder den tekst laten volgen In aansluiting met hetgeen prof. Romme, de voorzitter van het propaganda-comité, u reeds voor de microfoon heeft medege deeld over de actie voor de zomerpost zegels in dit jaar, wil ik thans nog enkele woorden tot u spreken over het zgn. so ciale doel van die actie voor zomerpost zegels. Ik moet daarbij in herinnering bren gen, dat van de opbrengst van de zomer postzegels de helft aan cultureele en de helft aan sociale doeleinden ten goede komt. Onder de sociale doeleinden, waar voor dit jaar de opbrengst ten deele be stemd is, is er één, dat nu reeds een aan tal jaren door de zomerpostzegels begun stigd is. Het is de bestrijding van de tuberculose. Zoo ooit, dan moet vooral in de tegen woordige tijdsomstandigheden, nu hand having van de volkskracht meer dan ooit ons aller plicht, ons aller taak, ons aller doel moet zijn, alle aandacht aan de be strijding van deze belangrijke volksziekte worden besteed. Gelukkig richt deze ziekte in ons land in de laatste jaren niet meer zulke groote verwoestingen aan als vroeger het geval is geweest. Sedert tien tallen jaren zien wij in ons land een voortdurende daling van het cijfer van de aan tuberculose overledenen en in de laatste jaren was de toestand op dit ge bied in vergelijking met andere landen zóó gunstig, dat wij wat betreft de tuber- culosesterfte in ons land zelfs een uitzon deringspositie innamen. De sterfte is nu ongeveer een kwart van wat zij in het begin van deze eeuw in ons land was. Wanneer in een kring van medici in 1900 iemand had voorspeld, dat deze volks vijand in zoo sterke mate in eenige tien tallen jaren zou worden overwonnen, dan zou men hem misschien als een fantast hebben beschouwd. Jaarlijks wordt de geheele administratie en boekhouding van het Haagsch Crisis Comité gecontroleerd door 't accountants kantoor Moret en de Jong, alhier. In het contróle-rapport over het jaar 1939 wordt medegedeeld, dat de boekhou ding in orde bevonden is. De ontvangen gelden voor A- en B- steun (dus inclusief de bijdragen uit open bare kassen) ad 218.999.99 zijn in over eenstemming met de verantwoording aan den penningmeester door den bankier van het Haagsch Crisis Comité, de firma Heldring en Pierson te ’s-Gravenhage en met de afrekeningen van den Postchèque- en Girodienst. De totale uitgaven ad 207.026.66 waarm begrepen de verstrekte credieten zijn gedaan in overeenstemming met °e_ daarvoor door het bestuur gestelde De saldo Ten der v steekproeven In het Oosterdok te Amsterdam ligt een schip, dat doet denken aan een thee- klipper, thuis gekomen na een lange en zware reis naar China. Het is de „Pol lux”, het schip, waarop de leerlingen van het matrozen-instituut der Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging hun opleiding krijgen. De „Pollux” ziet er vreemd uit op het oogenblik, ontdaan van masten en tui gage. De masten, noch de tuigage zullen ooit weer op het fiere schip staan; er komt n.l. een nieuwe „Pollux”, een groo- ter en beter ingex^cht schip, dat deze masten zal krijgen. De oude „Pollux” heeft haar plicht gedaan en xfrordt afge dankt. De nieuwe „Pollux” wordt twee maal zoo groot als de oude. Het schip heeft een lengte over alles van 65 meter en een breedte van 11 meter. De leermidde len zullen beter zijn; in plaats van één zullen er tusschendeks drie lokalen wor den ingericht, het zal er lichter zijn met een betere sanitaire voorziening en bo vendien zullen er ruim 85 leerlingen in de opleiding kunnen worden geplaatst tegen thans ten hoogste 60. De jongens krijgen op het schip een opleiding van acht maanden, welke ge heel op de praktijk is gericht en beslo ten wordt met een plaatsing als lichtma troos op een koopvaardijschip. Daarna kunnen zij opgeleid worden tot stuur man. Vermcedelijk zal mettertijd de op leiding tot één jaar worden uitgebreid. Alles aan boord van het schip wordt door de jongens zelf gedaan. Wanneer zij eenmaal varen, zijn zij ook op zich zelf aangewezen, dus de opvoeding in die richting is een noodzaak.- Wanneer ever enkele maanden de nieuwe „Pollux” gereed zal zijn, zal zij op de plaats van de oude komen te lig gen. Wij ontvangen den volgenden op roep ,;Uit de vele pers- en radiobe richten, uit verhalen en reisbeschrij vingen van hen. welke uw kinderen in de Oostmark bezocht hebben en vooral uit de brieven van uw kinderen zelf, hebt gij zonder uitzondering kunnen constateeren, hoe liefderijk uw kinde ren zijn opgenomen en verzorgd, ja zelfs in vele gevallen verwend. Bij vele ouders is dan ook de vraag opgekomen op welke wijze zij uitdruk king konden geven aan hun dankbaar heid jegens de Oostmarksche pleeg ouders. Afgaande op de wijze, waarop de Oostmarksche bevolking gehoor heeft gegeven aan den oproep van den gouwleider der Oostmark, om eenige duizenden Nederlandsche kinderen ge durende eenige maanden als gast op te nemen, mogen wij niet verwachten, dat zij persoonlijke geschenken zullen aan vaarden. Waar nu het „Winterhulp werk” de bijzondere belangstelling en sympathie heeft van het Duitsche volk, zouden wij, als dank voor hetgeen onze kinderen in de Oostmark hebben geno ten, eveneens daartoe een steentje kunnen bijdragen door het storten van een bedrag op girorekening no. 82093 ten name van den heer C. J. Verschuur, Stationsplein no. 66, den Haag. De totale opbrengst van deze stor tingen zal worden overgemaakt aan den gouwleider der Oostmark Opper- donau, ten behoeve van het Winter- hulpXverk in deze gouw. Het storten der bijdragen, dat 31 October a.s. ein digt, zal in de bladen worden verant woord. In de overtuiging, dat wij hiermede handelen in den geest van vele dank bare ouders C. J. Verschuur, Stations plein 66, den HaagW. Holtzapfel, de la Reijweg 11, den Haag. Bijzondere waakzaamheid Dit moet ons er niet van weerhouden om ten aanzien van de tuberculose in de tegenwoordige tijdsomstandigheden bij zondere waakzaamheid te betrachten. Wij hebben op dit punt in de jaren 1914 1918 een gevoelige les gehad. Tot 1914 daalde in ons land de sterfte aan tuber culose ook regelmatig, maar in de jaren ’14T8 hebben we een stijging van deze ■terfte met ongeveer 50 pCt. gehad. Tegen •en dergelijk onheil moet thans met alle kracht gestreden worden. Al het moge lijke moet worden gedaan om de tuber culose juist in de tegenwoordige tijdsom standigheden zoo krachtig mogelijk te be strijden. Een onderdeel van deze bestrijding vormt de uitzending naar sanatoria van hen, waarvoor dit noodig is. Het is voor dit onderdeel van de tuberculosebestrij ding, dat o.a. de gelden, verkregen uit de öpbrengst van de zomerpostzegels, wor den besteed en ik doe daarom een krach tig beroep op u om Ook dit jaar aan dit doel uw medewerking te geven door, zoo veel dit in uw vermogen is, van de zomer postzegels gebruik te maken. Gelukkig be schikt ons land over tal van uitnemende sanatoria. De twee andere doeleinden, waarvoor dit jaar, wat den Socialen kant betreft, de opbrengst van de zomerpostzegels ten goede komt, zijn de rheumatiekbestrijding en de zorg voor de lichamelijk gebrek kigen. Verschenen is een buitengewoon politieblad, dat o. m. een brief bevat van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Justitie, aan den procureurs-generaal, fungeerend directeuren van politie. Teneinde te kun nen voldoen aan de formeele vereisch- ten voor het bewijs in strafzaken en wel in het bijzonder om van geconstateerde overtredingen door een bevoegd op sporingsambtenaar proces-verbaal te kunnen doen opmaken zoo deelt de secretaris-generaal in dit schrijven mede heeft de Befehlshaber der Ordnungspolizei bepaald, dat met in gang van 25 September a.s. de z.g. „Verkehrs - Uberwachungs - Komman dos” zich bij de uitoefening van hun dienst zullen doen vergezellen van een daartoe door de ter plaatse bevoegde Nederlandsche politie-autoriteit ter be schikking te stellen Nederlandschen politieambtenaar (uiteraard zal deze opsporingsbevoegdheid dienen te be zitten) behoorende tot marechaussee, rijksveldwacht of gemeentepolitie. Deze Nederlandsche politiebeambte neemt deel aan de controle door de „Verkehrs-Uberwachungs-kommandos” Hij ontvangt van dit kommando de door de Duitsche ambtenaren van ge constateerde strafbare feiten opgemaakt „Anzeige”, wanneer het een geval be treft, dat tot de competentie van den Nederlandschen rechter behoort. Ter aanvulling van deze „Anzeige” en con form het door hem bij zijn dienstuit oefening persoonlijk waargenomene, maakt de betrokken opsporingsambte naar vervolgens overeenkomstig het wetboek van strafvordering proces-ver baal op en levert dit met bijbehoorende stukken, waaronder de schriftelijke aangifte van het „Verkehrs-Uber- wachungs-kommando” op de gebruike lijke wijze in. Geschenk aan de verpleegsters van het academisch ziekenhuis. In de conversatiezaal van het zuster huis van het academisch ziekenhuis te Leiden had Zaterdagmiddag een eenvou dige, maar treffende plechtigheid plaats, namelijk de aanbieding van een geschenk door een aantal Nederlandsche en Duit sche oorlogsgewonden aan het verple gend personeel dier inrichting. De plechtigheid werd behalve door een groot aantal zusters bij gewoond door den luitenant-kolonel H. D. Buurman, en ma joor Alofs namens de. Nederlandsche mi litaire autoriteiten, door Oberarzt Willige namens de Duitsche Weermacht en voorts door eenige hoogleeraren, den directeur van ’t ziekenhuis dr. H. H. Maas, een groot aantal assistenten benevens vele verpleeg den en oud-verpleegden, die als gevolg van de oorlogshandelingen in begin Mei in deze inrichting gedurende langeren of korteren tijd werden opgenomen. Namens verpleegden en oud-verpleeg- den werd het woord gevoerd door den vroegeren reserve-eerste luitenant P. E. Bos, die na een kort begroetingswoord allereerst allen herdacht, die in den strijd voor het vaderland gevallen zijn. Te hunner nagedachtenis werden eenige oogenblikken stilte in acht genomen. Ver volgens wees de heer Bos er op, dat bij het uitbreken van den oorlog de zieken huizen onmiddellijk paraat waren om de oorlogsgewonden op te nemen. Ook het verplegend personeel van het Leidsche academisch ziekenhuis van hoog tot laag is tot zeer groote prestaties in staat ge bleken en ten volle berekend voor zijn zware taak. Toen het denkbeeld geopperd werd om op de een of andere wijze de dankbaar heid der patiënten tot uitdrukking te brengen, ontmoette dit voorstel over alle afdeelingen veel geestdrift. De Duitsche lotgenooten verzochten spontaan zich bij deze actie te mogen aansluiten en het resultaat der gehouden inzameling was verbluffend. In overleg met den directeur werd besloten het pand der dankbaarheid den vorm te geven van een schilderij. De kunstschilder Dirk Nijland werd bereid gevonden dit te vervaardigen en met kunstzinnige hand bracht hij een deel van het ziekenhuis op het doek, waar na volbrachten arbeid de zusters rust en verpoozing zoeken, n.l. de vijver. Spreker dankte den heer Nijland voor zijn groote mate van medewerking, de firma IJdo voor het vervaardigen der reproducties, welke aan de zusters als persoonlijke her innering zullen worden aangeboden en aan de firma Stoexen, die de opdracht- plaat aanbracht. Nadat de heer Bos nog eenige brieven had voorgelezen, waarin de dankbaarheid der oud-verpleegden treffend tot uiting kwam, verwijderden zuster Schlueter, waarnemend directrice het doek, waarachter het schilderij ver borgen was. De directeur van het ziekenhuis, dr. H. H. Maas, het geschenk namens de zus ters aanvaardend, zeide o.m. dat dezen het schilderij als kunstwerk ongetwijfeld tot in de lengte van dagen zullen waardee- ren. Spr. zou dit geschenk niet beschouwd willen zien als een herinnering aan de stormachtige Mei-dagen, doch hij meent dat de tegenwordige zusters, die de oorlogsgewonden zooveel lief en leed hebben meegemaakt, daarin moeten zien een bewijs van dankbaarheid van de zijde der patiënten, waarvoor zij zooveel heb ben gedaan. Evenals de wetenschap, de liefde en het geloof universeel zijn, moge het desgelijks wezen met de verpleging. Tenslotte dankte dr. Maas alle schen kers voor hun bijdragen. Bloementeelt gedeeltelijk door groenten- verbouw vervangen In den Nederlandschen tuinbouw is thans een gedeeltelijk verzetten der ba kens waar te nemen. In verband met den groentenexport naar het Groot Duitsche Rijk zijn talrijke bloemenkweekerijen zich gaan toeleggen op het telen van groenten. De groote export van groente en fruit naar Duitschland maakt, dat de tuinders thans loonende prijzen voor hun producten krijgen. Aan de groote Aalsmeersche bloemen veilingen i$ deze verschuiving momen teel duidelijk merkbaar. Uit den beperk ten aanvoer van bloemen op deze vei lingen, -blijkt duidelijk, dat vele bloe- menkweekers zich in dienst hebben ge steld van de voedselvoorziening en zich zijn gaan toeleggen op het telen van groente. Dit verschijnsel treedt ook in andere plaatsen en streken van ons land op. Zoo vertoont ook de bloementeelt in en rond Rotterdam een duidelijken ach teruitgang. terwijl aan de groente- en fruitveilingen rondom genoemde stad de aanvoeren aanmerkelijk stijgen. een stelsel, dat tot groote tevredenheid der Twee nieuwe posten Het zijn twee nieuwe posten op de lijst van de door de zomerpostzegels begun stigde doeleinden. Twee onderwerpen van geheel anderen aard dan de bestrijding van de tuberculose. Terwijl wij bij de tuberculose te maken hebben met een ziekte, die de sterfte belangrijk beïn vloedt, hebben wij bij de rheumatiek te doen met een ziekte waarbij dit niet het geval is, maar die niettemin van groote sociale beteekenis is. Het is een ziekte die voor de lijders daaraan niet alleen veel lichamelijk leed, maar ook een groote u-- yan arbeidstijd en Uitreiking van medailles dient achter wege te blijven. In een brief aan de burgemeesters schrijft de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Bin- nenlandsche Zaken, dat van de zijde der Duitsche autoriteiten er zijn aan dacht op gevestigd is, dat door het be stuur eener voormalige burgerwacht zou zijn besloten, aan de vroegere leden medailles (herinneringskruisen) uit de reiken. Onder verwijzing naar zijn brieven, waarin aan de burgemeesters werd medegedeeld, dat de burgerwach ten haar werkzaamheden onmiddellijk moesten beëindigen en tot ontbinding overgaan, merkt de secretaris-generaal op, dat deze mededeeling zoo moet worden verstaan, dat ook het uitreiken van medailles als hierboven vermeld, achterwege dient te blijven. Aan het bovenstaande behoort streng de hand te worden gehouden. waarin begrepen de verstrekte credieten de regelen. aanwezigheid van het beschikbare per 31 December 1939 is gebleken, aanzien van de verantwoording verstrekkingen in natura zijn ruime -1 genomen. In het belang van de voorziening van de Nederlandsche markt met ijzer en staal en met fabrikaten van ijzer en staal is het noodzakelijk gebleken een over zicht te verkrijgen van de bestellingen van ijzer en staal en van de fabrikaten van ijzer en staal, welke van Duitsche zijde zijn of zullen worden geplaatst. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart heeft in ver band hiermede bepaald (Staatscourant van 23 September 1940, no. 185), dat alle be stellingen van fabrikaten van ijzer en staal voorzoover een totaalgewicht van meer dan 100 k.g. ijzer en staal te boven gaande, welke van Rijks-Duitsche zijde worden verstrekt, aan het Rijksbureau voor ijzer en staal, Lange Houtstraat 11 te ’s-Gravenhage, ter verificatie moeten worden voorgelegd, voordat zij mogen worden aanvaard. Het door dit Rijks bureau te verstrekken verificatiebewijs dient tot waarborg, dat het voor de uit voering der bedoelde bestellingen benoo- digde materiaal geremplaceerd zal kun nen worden. Voorts wordt vastgesteld, wat onder bestellingen van Rijks-Duitsche zijde ten deze zijn te verstaan. De bevoegde Duitsche overheid heeft voorgeschreven, dat elke van Duitsche zijde in Nederland geplaatste bestelling vergezeld moet gaan van een z.g. „Kon- trollnummer-Aufstellung”, die in duplo bij de schriftelijke bestelling moet wor den gevoegd. De ontvangers van bestellingen van Rijks-Duitsche zijde moeten de „Kontroll- nummer-Aufstellungen” ter verificatie aan het Rijksbureau voor ijzer en staal zen den, terwijl het andere exemplaar, voor zien van het verificatiebewijs, wordt ge-, retourneerd en door den ontvanger van de bestelling zorgvuldig dient te worden bewaard. Met betrekking tot de bestellingen van ijzer en staal en van fabrikaten van ijzer en staal, welke in de periode van 1 Juni 1940 tot den dag van inwerkingtreden van dit besluit van Rijks-Duitsche zijde in Nederland zijn geplaatst, is verder be- paald^dat deze bestellingen binnen 4 we ken vanaf den dag van inwerkingtreden van dit besluit aan het Rijksbureau voor ijzer en staal moeten worden opgegeven onder vermelding van den datum, waar op de bestelling is aangenomen, den naam en het adres van den opdrachtgever, om schrijving van de bestelling, het gewicht aan ijzer en staal, dat voor de uitvoering der order noodig is. Voor zoover voor deze bestellingen „Kontrollnummer-Aufstellungen” mochten zijn ontvangen, dienen deze bij bovenbe doelde opgave te worden gevoegd. Op welke wijze en in welken omvang voor deze bestellingen teruglevering van materiaal zal kunnen plaats vinden, wordt zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt. Verdeeling in landschappen Teneinde nu den rechtvaardigen prijs zooveel mogelijk te benaderen stelt spreker voor, dat het land zal worden verdeeld in landschappen, welke ieder een bepaald ge-, deelte van het land op agrarisch gebied zullen organiseeren. Nu onderscheidt de directie van den landbouw in Nederland 84 landbouwgebieden, welke ieder een eigen karakter naar grondsoort en bedrijfs- type hebben. Deze gebieden beschouwt spreker als de aangewezen grondslag voor de nieuwe regeling van de productie. Wanneer deze landbouwgebieden een be stuur krijgen naar den geest der water schappen en dus „landschappen” worden, ontstaan er streken, waarin de kostprijs van de productie der verschillende land- bouwvoortbrengselen nagenoeg gelijk is. Hij denkt zich deze landschappen als zelf- besturende lichamen, waarvan alle hierbij betrokkenen, die gezamenlijk een derde van het volk omvatten, lid moet zijn. Wanneer nu het landschap een collectief contract afsluit met de regeering en na mens zijn leden, kan de productie zonder en met vermijding van oneenigheden over den prijs worden geregeld. Algemeen werkplan Vervolgens ontwikkelde spr. een alge meen werkplan, dat de bestaansbasis van het volk belangrijk zal vergrooten. Aan de hand van berekeningen van den direc teur van den cultuur-technischen dienst en van ir. Westhoff, toonde hij aan, dat onze oppervlakte cultuurland door'middel van versnelde ontginning en inpoldering en door her-ontginning en verkaveling met 545.000 hectaren is te vergrooten, zonder ons natuurschoon en onze natuurreserva ten aan te tasten. Bovendien is door ont watering van een kwart van onze opper vlakte cultuurgrond een opbrengstvermeer- dering te krijgen gelijk aan een landwinst van 190,000 hectaren. Bovendien is ons weiland nog volgens dr. Frankena vat baar voor een productievermeerdering van 50 pCt., gelijkstaande dus aan een land winst van 600.000 hectaren. Een en ander beteekent, dat zelfs afgezien van de mo gelijkheden van intensiveering van den akkerbouw, onze agrarische basis met 50 pCt. kan worden versterkt. Als men weet, dat onze invoer van veevoeder ge lijk stond met de opbrengst van een op pervlakte van 700.000 hectaren, ziet men dat bij een versnelde winning van nieuwe gronden en verbetering van bestaande, In den loop van de vorige week zijn in ons land twee Engelsche vliegtuigen door Duitsche nachtjagers naar beneden ge schoten. Zaterdagmiddag zijn de stoffe lijke resten van de bemanningen der Brit- sche toestellen teraarde besteld. Op het kerkhof waar drie Engelsche vliegers werden begraven, vormden Duitsche mi litairen de eerewacht en het vuurpeleton. Een Oberleutnant voerde het woord, ter wijl een «Jeminee eenige bijbelteksten las en het Onze Vader bad. De drie kisten werden in de groeve neergelaten, terwijl een Duitsch muziekkorps het „Nader mijn God tot u” speelde. Ook op een andere plaats vormde een afdeeling Duitsche militairen de eere wacht. Een dominee sprak naar aanlei ding van Psalm 103 een afscheidswoord en sloot met het Onze Vader. Een Oberleutnant bracht hier namens het Duitsche luchtwapen den drie ge sneuvelden den laatsten groet. Een mu ziekkorps van het luchtwapen speelde gewijde muziek. Er bestond voor de be grafenisplechtigheden zeer groote belang stelling. mate van verlies arbeidsvermogen medebrengt. Ook de be strijding van deze ziekte is duur .voor handhaving van de volkskracht van groot belang. Tot voor betrekkelijk korten tijd was men maar al te zeer geneigd het als iets onvermijdelijks te aanvaarden, dat talloos velen aan rheumatiek leden. De laatste jaren is men tot de overtuiging gekomen, dat de rheumatiek. indien de patiënten doelmatig worden behandeld, veel te ge nezen en te verbeteren is van wat vroe ger ongeneeslijk en niet te verbeteren leek. De behandeling van rbeumatiek-patiën- ten is echter veelal tijdroovend en kost baar. Om deze behandeling mogelijk te maken voor hen, waarvoor zulks onbereik baar zou zijn, daarvoor is ook een deel van de opbrengst van de zomerpostzegels bestemd. Tenslotte is als nieuw object onder de doeleinden van de zomerpostzegels opge nomen de zorg voor lichamelijk gebrek kigen. Ik geloof, dat het in de tegenwoor dige tijdsomstandigheden nauwelijks noo dig is de beteekenis van deze zorg in het licht te stellen. Een onderzoek in Haar lem wees destijds uit. dat bijna één ten honderd van de bevolking tot de licha melijk gebrekkigen moest worden gere kend. Gelukkig kan door jnaatregelen van medische zorg, van onderwijs en opleiding en van arbeidsvoorziening heel veel voor 'deze groep gedaan worden. Men kan hier over interessante inlichtingen vinden in het verleden jaar verschenen verslag van de staatscommissie inzake onvolwaardige arbeidskrachten. Ook op dit terrein kan dus, mede dank zij uw aankoop van zomerpostzegels, de volkskracht van Ne derland gehandhaafd blijven. U heeft reeds vernomen, dat de rege ling van den verkoop van zomerpostzegels dit jaar eenigszins afwijkt van die van andere jaren. Terwijl anders de verkoop werd beëindigd, wanneer de zomer zijn hoogtepunt bereikte, is het thans juist om gekeerd geweest, is de actie voor den zomerpostzegelverkoop in het midden van den zomer begonnen en wordt zij tot in den herfst voortgezet. Het zou te betreuren zijn indien die ,.°.or - t1Jdsomstandigheden onvermijde lijke wijziging in de organisatie het ge volg zou hebben, dat aan de zomerzegels minder aandacht zou worden besteed dan nders het geval zou zijn. Krachtig beroep op de luisteraars Zooals uft mijn woorden gebleken is verdienen de doeleinden, waaraan de op brengst dit jaar ten goede komt de be langstelling meer dan ooit. Ik doe daarom een krachtig beroep op alle luisteraars om, indien zij de goede gewoonte hadden voor hun correspondentie in dezen tijd Het comité in het Westerkwartier het welk in de mobilisatie talrijke ontspan ningsavonden heeft gegeven voor in dit kwartier gelegerde militairen, heeft Zon dagmiddag een kinderfeest georganiseerd voor de Rotterdamsche geëvacueerde kin deren, ondergebracht in de school aan de Asstraat alhier. Er werden eerst een paar alleraardigst® kinderfilms vertoond waarna de he«r R. de Vries als goochelaar de kleinen ver stomd deed staan met een serie aardig® trucs. De heer H. Bentzon met zijn divers® muziekinstrumenten, vooral het mooi klokkenspel, vond veel bijval. zang, 'waarbij piano begeleidd®' a«£ joili» De C.D.U. en de Nederlandsche Unie Het algemeen bestuur der Christelijk- Democratische Unie heeft zijn standpunt bepaald ten opzichte van de Nederland sche Unie. De C.D.U.aldus het oordeel van het hoofdbestuur, dient als christelijke beweging op staatkundig en maatschap pelijk gebied in het belang van land en volk de actie voor haar doelstellingen, welke veel verder gaan dan die van de Nederlandsche Unie, met kracht voort te zetten. De C.D.U. heeft het als haar taak te beschouwen, met welwillendheid tegen over het streven der Nederlandsche Unie te staan, wijl deze beweging thans de eenige is te achten, die namens het Ne derlandsche volk met de bezettingsover heid in overleg kan treden. Mitsdien gelet ook op het feit, dat door de leiders der Nederlandsche Unie het lidmaatschap van deze beweging met dat van de C.D.U. vereenigbaar verklaard is acht het hoofdbestuur het lidmaat schap der C.D.U. vereenigbaar met dat van de Nederlandsche Unie. 4 Donderdag is het de derde dag, dat een ge- 1 deelte van de inwoners ’s-Gravenhage distributie-stam- kaarten in orde kun nen laten maken tot voorloopig identiteits bewijs. De tijd, gedu rende welke de daar voor van gemeente- wege aangegeven ge- bouwen geopend zijn, is van 8 uur v.m. tot 6 uur n.m. Wij vesti gen er de aandacht op, dat de distributie- 1 stamkaarten de hand- teekeningen van de houders c.q. houdsters - moeten dragen. Een bewijs van Nederlan derschap, niet ouder dan een jaar, kan ook tot voorloopig identi- 1 teitsbewijs gemaakt worden. Een goed ge- 1 lijkende foto yan 3Vz bij 4% c.m. moet te gelijkertijd overlegd worden. Voordat men zich op weg begeeft, overtuige men zich goed aan welk gebouw men zich moet melden, ter voorkoming vergissingen. Hiernaast volgt staatje, geldende Donderdag Met gezamenlijken heer Bentzon aan de werden de verschillende nummers wisseld. Het was een middag vol voor de kinderen. Teneinde te voorkomen, dat voor men- schelijke consumptie geschikte aardap pelen van den oogst 1940 voor voeder- doeleinden worden aangewend, wenschelijk gebleken, nu reeds over te gaan tot een veevoederverbod voor deze aardappelen. Met ingang van heden is het verboden, aardappelen van den oogst 1940, aan het vee te vervoederen, met bestemmnig, tot veevoeder af te leveren of te verwer ken. Hieronder valt dus niet alleen het rechtstreeksch vervoederen maar eveneens het stoomen, ensileeren, e.d. van aardap pelen. Deze verbodsbepalingen gelden niet voor aardappelen van den oogst 1939. Ontheffing van dit verbod kan worden verleend door de provinciale voedselcom- missarissen. Voor ontheffing komen alleen in aanmerking, partijen, welke voor men- schelijke consumptie ongeschikt zijn. Hij stelde daarom voor, dat er een land fonds zal worden ingesteld, waarin alle te verbeteren en c.q. te vorderen gronden zullen worden ingebracht, volgens ro boeren in de Wieringermeer wordt toe gepast. De hoogere waarde welke ontstaat door de verbetering van het land, komt nu ten goede aan het fonds en dus aan de ge meenschap. Spreker besloot zijn rede met zijn over tuiging uit te spreken, dat langs dezen weg de werkloosheid in den wortel kan worden aangetast en het staatscrediet in het landfonds een onvernietigbaar onder pand zou verkrijgen. Hij vertrouwde, dat Nederland verjongd uit de huidige crisis zou verrijzen. De tweede spreker, gep. generaal-majoor Ch. Kiès, sprak zijn waardeering uit voor het leerzaam betoog van den vorigen spre ker, waarin hij naast zakelijke deskundig heid echt idealisme had beluisterd, een gelukkige combinatie, waarvoor oud-H«>L land terecht vermaard was, maar die in den laatsten tijd te weinig werd aange troffen. In het teeken van het Nederland sche, Christelijke socialisme achtte spreker nieuwe binding mogelijk, maar dan dient in de allereerste plaats het in Nederland voorhanden politiek vacuum gevuld te worden.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6