HAAGSCHE COURANT Dr. J. Schoemaker ten grave gedragen Dinsdag 24 September 1940. BINNENLAND STADSNIEUWS Zeer groote belangstelling De controle op de legiti- matieverplichting in op Verscheidene sprekers DERDE BLAD De zeepdistributie Het spoorboekje wederom aangevuld Het gevaar der phosphorplaatjes Nederlandsche Unie antwoordt „De Vuurslag” ONGEVEER 100.000 VOOR- LOOP1G GEÏDENTIFICEERD AANTAL AMBTENAREN IN GEBOUWEN VERDUBBELD WEDEROM STAMKAARTBEZITTERS TRAGISCH TOCH OP STRAAT NA 10 UUR! Voor het overige bezette gebied op 1 November Het aannemen van Duitsche betaalmiddelen Langere geldigheidsduur weekeindretours Gewied doojs een grüülö schare belangstellenden 4e b&ac. -tul de aula naar hel gr^f gedragen Wachttijd teruggebracht tot niet langer dan een half uur Gaat voor de kuststrook 1 October Drie bommen gevallen te Koog aan de Zaan Onderscheiding voor Korvet- kapitein Christiansen AFGESLOTEN VOOR HET VERKEER W w No. 17681 de belangstelling voor de In de Pretoriusstraat veroorzaakte gisteravond omstreeks 10 uur een jongeman, die onder invloed van ster ken drank verkeerde, een volksoploop. Juist passeerde op dit moment zijn 63-jarige vader, die zoo onder den in druk raakte, dat hij zijn zoon in zulk een toestand zag, dat hij een hartver lamming kreeg en ter plaatse overleed. Het stoffelijk overschot van den vader is door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Morgen verkrijgbaar gesteld. Het op 1 Juli j.l. uitgegeven spoor boekje, waarin de talrijke aanvullings bladen waren opgenomen, is door de vele veranderingen, welke er sindsdien plaats hadden, wederom voor de prak tijk ongeschikt geworden, daar intus- scften niet minder dan 32 aanvullingen noodig zijn gebleken, om het met goed gevolg te kunnen gebruiken. Aap dezen toestand zal nu, zeer ten gerieve van de reizigers, binnen enkele dagen een einde komen, omdat de Ne derlandsche Spoorwegen een „derde verbeterde uitgave” het licht hebben doen zien. Reeds morgen zal het nieuwe boekje verkrijgbaar worden gesteld, zoowel bij den boekhandel als bij A.K.O.-jongens op de stations. Ondanks het verbod om op straat te lijn tusschen 10 uur n.m. en 4 uur v.m. heeft de politie gisteravond en in den afgeloopen nacht 33 personen gearres teerd. Het waren 25 mannen en 8 vrouwen. Onder hen bevond zich een 19-jarige loopjongert uit de Pietermanstraat te Scheveningen, die ook op een fiets had gereden, welke geen achter- en voor licht had. Toen een agent hem beval te stoppen reed de jongeman door. Na achtervolging is de loopjongen aange houden en overgebracht naar het po litiebureau aan de Duinstraat. Hij zal zich voor talrijke overtredingen te ver antwoorden hebben. en have en goed van de burgerbevol king te vernietigen, maar is er ook op gericht menschen te verwonden. Daarom is het van zeer veel belang te weten, wat men moet doen, wanneer deze brandplaatjes gevonden worden. Allereerst is het noodzakelijk, de ont branding te verhinderen. Ieder heeft er op te letten, of bij het overvliegen van Britsche toestellen phosphorplaatjes zijn uitgestrooid. Wanneer men ver moedt, dat dit is gebeurd, dan dient men direct op zoek naar deze plaatjes te gaan, ze bijeen te brengen en te ver nietigen. Bij besluit van 18 September 1940 van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemachtigd door den bevelheb ber van de Duitsche Weermacht in Nederland, is op het daartoe door hen gedaan verzoek een eervol ontslag ver leend uit den militairen dienst aan den reserve-kapitein K. H. Buijtendorp, dert reserve-kapitein voor speciale diensten dr. ir. L. P. F. van der Grinten, beiden van het wapen der Artillerie, alsmede aan den reserve-majoor ir. P. A. H. van Halewijn, van het wapen der Genie. Bij besluit van 20 Sept. 1940 van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche Weermacht in Nederland, is met ingang van 1 October 1940 op het daar toe door hem gedaan verzoek een eer vol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den majoor jhr. K. J. van den Brandeler, op nonactiviteit van het wa pen der artillerie. Bij besluit van 21 Sept. 1940 van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche Weermacht in Nederland, is te rekenen van 17 Sept. 1940 een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den reserve-kapitein 'J. C. Tengber- gen, van het wapen der Infanterie. de Ned. vereeniging voor Heelkunde. In zijn redevoeringen was hij kort, zake lijk en steeds origineel. Hij behoorde tot de begenadigde categorie der schep pende geesten, wier arbeid van blijven de waarde is voor practijk en heelkunde over de geheele wereld. Waar men ook komt, steeds hoort men zijn naam met eerbied uitspreken. Dr. J. H. Kuyjer sprak als gedele geerde van het Société internationale de chirurgie. Wij nemen afscheid van een man, door wiens persoonlijkheid de Nederlandsche chirurgie in het buiten land een goeden naam had. Van de op richting der Société af, is dr. Schoema ker actief lid geweest en op alle congres sen, waar die ook gehouden werden, was hij aanwezig. Hij beheerschte de vreemde talen zóó, dat hij er zijn voor drachten in kon houden. Hij was een bekwaam vakman en de door hem in gevoerde instrumenten hebben hun toe passing in tal van buitenlandsche kli nieken gevonden. Hij was het ook, die de breuk door den wereldoorlog tus schen verschillende chirurgen ontstaan, wist te herstellen. De hoogste bekroning zijner verdiensten werd hem toegekend door zijn benoeming tot vice-voorzitter van het in Cairo gehouden geneeskun dig congres. Door ziekte van den voor zitter rustte op dr. Schoemaker de taak het congres te leiden en hij deed dit met vaardige hand. Zoo is zijn leven nuttig en arbeidzaam geweest en met groote dankbaarheid zal men aan hem blijven denken. Ook de Société rouwt om zijn heengaan. Als laatste spreker voerde het woord ds. F. J. J. Loeff, emeritus-predikant Nadat hij de beteekenis van de drie hymnen uit den bundel van de Christian Science, die de organist speel de, belicht had, sprak hij het Onze Vader uit. Hierop werd de baar, die bedekt was door een schat van kransen naar het graf gedragen. Honderden belangstel lenden hadden daar reeds plaats geno men. Ds. Loeff sprak de geloofsbelijdenis uit, waarna de oudste zoon, dr. C. A. Schoemaker, dankte. Alleen materieele schade Vannacht zijn in Koog aan de Zaan drie bommen gevallen, uitgeworpen door Engelsche vliegers. Het waren bommen van 150 k.g. Zij hebben uit sluitend materieele schade aangericht. In een weg werd een gat geslagen van 1.50 meter diepte en vijf meter middel lijn. De twee andere bommen kwamen bij een sloot en op een rijwielpad terecht. gelen neemt voor het verzamelen en het vernietigen van de plaatjes. De door de bevolking gevonden phosphorplaatjes moeten, in water on dergedompeld, bij de politie worden af geleverd. Nogmaals, men betrachte de grootsch mogelijke voorzichtigheid en waak zaamheid! Bon 104 geldig van 25 September tot en met 18 October Velen zijn geroepen, weinigen uitver koren, aldus spr. Dr. Jan Schoemaker was een uitverkorene, zooals er in een menschengeneratie maar weinig zijn. Ontelbaar velen zijn met droefheid ver vuld over zijn heengaan. Het zijn niet alleen zijn vrouw en kin deren, zijn collega’s en vrienden, die hij onder alle lagen van de maatschap pij telde, doch ook de velen, die van zijn gave als dokter hebben genoten en door zijn kennis hun gezondheid heb ben teruggekregen, die hem in dank baarheid zullen gedenken, evenals zijn leerlingen. Men kwam steeds meer onder den indruk van de magnetische persoonlijkheid van dr. Schoemaker. Men nam van hem steeds iets mee en hiervan kunnen zijn leerlingen .getui gen, die meer ontvingen dan alleen ken nis in de eerste beginselen der chirur gie. Zij kregen iets voor hun leven mee. Men leerde zijn humane en prettige wijze van omgang met de patiënten kennen; ongeneeslijke zieken wist dr. Schoemaker door een enkel woord weer op te beuren. Zijn artistieke begaafd heid en technische vaardigheid deden iedere operatie, welke hij verrichte, niet moeilijk schijnen. Voor de vele dok toren, die met hem samen hebben ge werkt, was het een leering en een op wekking. Wat hij deed, was steeds ten bate van den patiënt. Doch ook niet al leen aan het ziekbed, maar ook op ver gaderingen onderscheidde dr. Schoema ker zich. Bij zijn voordrachten gaf hij blijk van een volkomen beheersching van zijn onderwerp. Niet alleen was hij een chirurg, bij God’s genade, doch ook een redenaar bij Gods’s genade. Hoe- velen zullen zich niet herinneren, welke woorden vol levenswijsheid hij meegaf, bij de uitreiking der diploma’s aan de verpleegsters, die met goed gevolg het examen hadden afgelegd. Zoo zijn er zoovelen, die hem dankbaar zijn, door dat hij hen iets meegaf voor hun leven. Voor hem gelden de Genestet’s woor den „Zij zijn niet waarlijk dood, die in ons harte leven”. Dr. P. H. van Roojen, geneesheer- directeur van het Gemeente-ziekenhuis aan den Zuidwal zeide Hoewel ik nog maar eenige jaren in den Haag ver toef, geloof ik toch wel bevoegd te zijn om over dr. Schoemaker te spreken. Zijn figuur was immers ook buiten den Haag zoo bekend, dat ik reeds lang vol komen op de hoogte was van zijn be kwaamheden. Hoezeer hij hier gewaar deerd werd, blijkt wel uit het feit, dat het publiek dikwijls meende, dat hij directeur van het Gemeente-ziekenhuis was. Wij zijn bijzonder trotsch op de af- deeling, die door dr. Schoemaker ge sticht is. Hij was een begenadigd mensch, die zich bijzonder gemakkelijk bewoog. Met iedereen kon hij opschieten. In zijn eigen vak ging hij zijn eigen weg. Niet dat hij blind was voor de resul taten van anderen, maar hij kon een nieuwe methode uitvinden. Vele instru menten wist hij te verbeteren. Over de geheele wereld vindt men instrumenten, die door hem vervaardigd zijn. Het was voor hem niet gemakkelijk afscheid te nemen van het gemeente ziekenhuis. Maar hij had den pensioengerechtigden leeftijd bereikt en moest dus heengaan. Veel vrijen tijd heeft hij ook daarna niet gehad, want hij heeft nog veel en hard gewerkt. Uit naam van de lijden de menschheid bedank ik dr. Schoe maker voor wat hij heeft gedaan. Dr. S. Brandes vertolkte gevoelens van weemoed, namens het ’s-Graven- haagsch Geneeskundig Gezelschap en schetste den ontslapene als een man met een bijzondere persoonlijkheid. Spr. herinnerde aan de verschillende voor drachten, die dr. Schoemaker voor de leden van het Gezelschap heeft gehou den en welke getuigden van zijn groote parate kennis. Ook onvoorbereid wist de ontslapene op de vergaderingen be langwekkende uiteenzettingen te geven. Het gezelschap is hem hoogst dankbaar en de herinnering aan dr. Schoemaker zal blijvend zijn. Namens de Ned. Van bevoegde zijde wordt er op ge wezen, dat het ter betaling aanbieden en aannemen van Rijksbankbiljetten, rentenbankbiljetten en Rijksmunten van hieer dan 10 Pfennig verboden is. In beginsel moeten alle betalingen voor goederen, dienstverrichtingen enz. in Nederlandsche guldens geschieden. Ook kunnen „Reichskreditkassenscheine”, Reichskreditkassenmünzen en Rijks munten van 1, 2, 5 en 10 Pfennig wor den aangenomen. Het aannemen van de bovengenoemde Duitsche binnen- landsche betaalmiddelen, dus Rijks bankbiljetten, rentenbankbiljetten en Rijksmunten, met een hoogere waarde dan 10 Pfennig, moet in ieder geval geweigerd worden. De ontvanger van dergelijke betaalmiddelen loopt gevaar, plaatjes gevonden worden, moet hiervan geen verder profijt te kunnen trekken, H. J. Seret-Sijthoff, dr. genoloog, dr. J. Kuyjer, gedelegeerde van de Société Internationale de Chirurgie, dr. R. R. Rochat, dr, W. Oddens, J. van Herwijnen, oud-notaris, dr. A. Tuckerman, F. L. Verstijnen, notaris, dr. J. Exaltö, chirurg van het Roode Kruisziekenhuis, dr. M. M. de Monchy, de oud-assistenten dr. A Berman en dr. J. C. Tetzner, dr. J. Hankes Drielsma, voorzitter van de afdee- ling den Haag van de Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst, mr. E. Funke, dr. J. Beets, Röntgenoloog, dr. Polak, lid van den Gemeenteraad, dr. C. L. de Jongh, L. J. Hoejenbos, directeur van Maatschap pelijk Hulpbetoon, dr. M. Franzie, dr. H. P. Wijnen, chirurg van het Diaconessen huis „Bronovo”, dr. H. Rumke, mr. J. Kars, directeur van het Rotterdamsch Nieuwsblad, mr. G. C. J. Varenkamp, oud- Gemeenteraadslid, dr. G. van Dorssen, oud-dir. officier van gezondheid van het Ned. Indische Leger,, mr. H. van de Sande Bakhuyzen, burgemeester van Leiden met den gemeentesecretaris mr. C. van Strijen. In de aula voerde allereerst het woord professor ir. C. L. v. d. Bilt, die o m. zeide: Weinig had ik kunnen vermoe den, toen ik drie jaar geleden dr. Schoemaker toesprak bij zijn afscheid van de Gemeente als chirurg, dat ik thans zoo kort daarna een begrafenis rede zou moeten houden. Ik heb toen uitvoerig zijn groote beteekenis ge schetst. Hij was niet alleen een man van groote kunde, maar ook iemand, die overal sympathiek ontvangen werd wegens zijn innemend karakter en zijn belangstelling voor vele onderwerpen. Ik dank hem voor de wijze, waarop hij talloos vele burgeressen en burgers van onze stad tot zegen is geweest. Wij mo gen trotsch zijn op dezen chirurg bij Gods genade en betreuren het, dat hij zoo spoedig na het beëindigen van zijn loopbaan van ons is heengegaan. Laat het de familie een troost zijn, dat tal loos velen haar diepe leed oprecht mee leven. Dr. J. Hankes Drielsma, voorzitter van de afdeeling den Haag van de Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst, voerde daarna het woord. vereeniging voor Heelkunde sprak professor dr. P. R. Michael, chirurg aan het ziekenhuis aan den Zuidwal. Ik ben ihij bewust, aldus spr., dat een der eersten en groot- sten onder ons is heengegaan. Spr. mè- moreerde het feit, dat dr. Schoemaker het initiatief nam tot de oprichting van Men rake ze niet aan! Er moet voor gezorgd worden, dat men de phosphorplaatjes niet met de hand aanraakt. Men kan ze het beste met een stokje opnemen en ze in het water leggen. Bij het aanraken met de hand, be staat, behalve het gevaar voor brand wonden, ook gevaar voor vergiftiging. In alle gevallen, waarin brand- on- middellijk de plaatselijke politie ge- TACHTIGSTE VERJAARDAG VAN JHR. C. L. VAN SUCHTELEN VAN DE HAARE Jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, gep. luitenant-generaal-tit., hoopt morgen zijn 80sten verjaardag te vie ren. Er zal geen receptie plaats vinden. De directie van de Ned. Spoorwegen is met ingang van Vrijdag a.s. tot een belangrijke verruiming van de week eindretours overgegaan. De geldigheids duur van deze reisbiljetten is n.l. met een vollen dag verlengd. Men kan dus van een weekeindretour in den ver volge vier volle dagen gebruik maken, t.w. van Vrijdagmorgen eersten trein af tot Maandagavond laatsten trein. De weekeindretours hebben hun oorsprong te danken aan het feit, dat met Pinksteren 1939 de wilde busdien sten van hoogerhand werden opgehe ven. Toen besloot de directie van de Nederlandsche Spoorwegen als com pensatie tot invoering van gewone weekeindretours. Deze mochten in en kele weken tijds op zulk een populari teit bogen, dat op 3 Juni 1939 werd be sloten tot constante invoering van de bij het publiek zoozeer gewilde retours. En zii„ de„ relo.rbni.tten vier “1! volle dagen geldig, ongetwijfeld een maatregel, welke bij het reizend pu bliek met vreugde zal worden begroet. Vandaag is het stoffelijk overschot van dr. J. Schoemaker, chirurg van wereld vermaardheid, op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld. Uit den kring van zijn collega’s, van zijn patiënten, oud-patiën- ten, vrienden en bekenden waren talloos velen naar de begraafplaats gekomen om den algemeen geachten en gezienen medicus de laatste eer te bewijzen. Zoo merkten wij o.m. op de heeren mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, professor ir. C. L, v. d. Bilt, loco- burgemeester van den Haag, L. Buurman, wethouder van Sociale Zaken, mr. dr. J. J. Boasson, gemeentesecretaris, W. Oude- mans, oud-administrateur suikeronderne mingen, F. L. Brostowski, oud-administra teur Deli-maatschappij, J. ten Kate, plaats vervangend heelkundige der gemeentelijke ziekenhuizen, dr. A. Hendriks, dr. F. D. Carels, C. van Luyt, chirurg aan het Mil. Hospitaal, dr. F. U. Ockerse, dr. M. P. Doorenbos, J. G. G. van Emden, S. G. von Looy, directeur van A. W. Sijthoff’s Uitgeversmaatschappij, mr. E. Bonn, G. A. Alers, directeur Bijkantoor Scheveningen van de Rotterdamsche Bank, H. P. Inne- mée, mede namens J. Innemée, dr. M. C. A. Klinkenberg en dr. Kleber, chirurgen te Utrecht, dr. van Woerden, chirurg te Gouda, dr. F. D. Jansen, A. Wasch, O.I. ambtenaar, jhr. J. L. van der Meer de Walcheren, dr. Denekamp, C. J. van der Stadt, secretaris van de afdeeling den Haag van de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, jhr. mr. W. van Poll, M. Roest, tandarts, dr. Fick, directeur R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde, W. Doornik, oud-resident, dr. H. Mortier Hijmans, B. v. d. Sigtenhorst-Meyer, componist, Rient van Santen, kunstschilder, dr. S. Brandes en dr. J. Haddens, namens het ’s-Graven- haagsch Geneeskundig Gezelschap, gene raal-majoor N. A. A. van de Roemer, insp. van den geneeesk. dienst der landmacht, dr C. A, H. Waar, dr. J. W. van Lely, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, oud-minister dr. M. Bakker, bestuurslid van de Maat schappij tot bevordering van de Genees kunst, jhr. A. A. v. d. Mieden van Op meer, directeur van de Maatschappij voor Hypothecair Crediet, dr. C. L. de Jongh, dr. R. v. d. Kasteele, A. Montagne, chi rurg te Gouda, dr. W. Teupken, dr. H. K. Offerhaus, hoofdbestuurslid van het Roode Kruis, mr. I. M. J. van Rossem, dr. W C. v ,d. Laan, dr. R. Leviticus, dr. I. Groen, dr. J. Coenaes, dr. P. van Dijk, dr. M. E. Polano, dr. P. F. Augustijn, dr. Oortgijsen, dr. E. Vogelpoel, Willy Slui ter, voorzitter van Pulchri Studio, dr. C. Oorthuys, dr. A. in ’t Veld, geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid, dr. S. J. Weg, dr. C. Gelderblom, A. G. Sijthoff, H. A. H. Sijthoff, J. W. Sijthoff, mevr. M. Sijthoff-Burgerhout, mevrouw L. Arisz., Rönt- De corporatieve gedachte De vorige week heeft De Vuurslag een open brief gericht tot de Neder landsche Unie, waarin deze werd op gewekt, thans onverwijld de grond slagen te leggen voor een corporatieve ordening. Het driemanschap heeft in antwoord daarop thans een open brief tot De Vuurslag gericht, waarin het uiteenzet, dat de Unie streeft naar corporatief werk op sociaal-economisch gebied. Wi; zijn immers overtuigd, aldus deze brief, dat ook onze volksmeening dit reeds verlangt. Dit is echter minder vérgaand als het corporatieve staatsbestel, het welk gij ons aanraadt, waarin geheel het beleid in het maatschappelijke leven, doch ook in het staatkundige leven bij corporaties berust. Wij mee nen, dat de corporaties het terrein van het sociaal-economische niet mogen verlaten. Wij hebben echter reeds bij de oprichting van De Nederlandsche Unie deze vraagstukken voorgelegd aan een commissie, welke ons op korten termijn haar advies zal uitbrengen aan de hand van Nederlandsche gegevens en opvattingen en van buitenlandsche ervaringen. Wij blijven open voor overleg met allen, die werkelijk verbetering en ver nieuwing in ons volksleven op Neder landsche wijze voorstaan. Wij zijn be reid, met hen tezamen te komen tot een „beleidsprogramma” voor deze moei lijke tijden, op de basis van onderlinge toenadering. Doch wij kunnen ons eigen beleid-programma niet instellen op de gedachte van den corporatieven staat zonder grondig verder onderzoek en overleg. Ook A. VAN DEN BOVENKAMP In den ouderdom van 71 jaar is gis teren overleden A. van den Boven kamp, gep. luitenant-kolonel der artil lerie in het N.O.I.L. De teraardebestelling zal morgen plaats hebben op de begraafplaats Oud Eik en Duinen, des namiddags te 1 uur Het publiek zij nogmaals gewaarschuwd Van bevoegde Duitsche zijde wordt opnieuw de aandacht gevestigd op het gevaar, dat de door Engelsche vliegers afgeworpen phosphorplaatjes opleveren voor de burgerbevolking. Officieel wordt bekend gemaakt: Zooals reeds eerder werd medege deeld, werpen Engelsche vliegers brandplaatjes af op Nederlandsch grondgebied. Deze minderwaardige wijze van oor- V an daag is aan het tweede hon- derdduizendtal Hagenaars, het voorlooplge identiteitsbewijs - t.w. bijgeschreven distributiestam- kaarten uitgereikt. De ervaringen j.l. Zaterdag opge daan, zijn vandaag door den heer K C. Wesseling, hoofd van de af deeling Bevolking enz., ten nutte gemaakt. En er zullen maar weinig menschen zijn geweest, die op dezen tweeden dag reden tot mop peren hebben gehad. Teneinde een vlotte uitgifte te verze- v keren heeft de heer Wesseling het aan tal dienstdoende ambtenaren verdub beld en zoo waren er in totaal heden een ongeveer 800 menschen gemobili seerd, verdeeld over de verschillende gebouwen. Hiertoe behoorden een 476 uitreikers, terwijl 176 hulpagenten van politie, buiten de gebouwen de men schen op de hoogte brachten, aan welk tafeltje zij zich moesten melden. Het resultaat was, dat in de mor genuren, zooals ons bij onzen rond gang is gebleken, de wachttijd in vrijwel alle gevallen ongeveer een half uur heeft bedragen. Er waren er zelfs die binnen de 20 minuten geholpen werden. Ieder ambtenaar had thans 250 per soonskaarten voor zich staan; Zaterdag waren het er 560. Alle Dierentuinzalen waren nu voor de uitgifte ingericht, terwijl er b.v. in het Gebouw voor K. en W. twee vestiaires waren bijgetrok ken. Per gebouw werden er per minuut ongeveer 500 menschen afgehandeld. Er zat in de groote file bij den Die rentuin vrijwel steeds beweging en dat het tempo van uitgifte zeer hoog was, bewezen de groote drommen, die de zalen weer verlieten. Ook nu weer hebben we tientallen menschen aangeklampt en geen enkele klacht over te lang wachten hebben we gehoord. Gisteravond heeft de heer Wesseling alle ambtenaren in den Dierentuin bij elkaar geroepen en hen van de noodige instructies voorzien. In Amicitia en in den Dierentuin heeft men gisteravond laat de kaarten reeds over de verschillende tafeltjes verdeeld, zoodat de ambtenaren van ochtend direct konden beginnen. Het was vandaag, zooals de heer Wesseling het uitdrukte, een moeilijke dag, daar de namen Jansen en de Jong aan de beurt waren. In den Dierentuin waren 13 tafeltjes in gebruik genomen om alle Jansens, die hun namen op de meest uiteenloo- pende wijze spellen, te kunnen helpen. Maar voor den naam de Jong (met of zonder g, zonder e of met een e, enz. enz.) waren 14 tafeltjes ingericht. Het beeld rond de gebouwen waar de uitgifte plaats vond, was vrijwel ana loog aan dat van Zaterdag. Enorm was weer het aantal rijwielen en de bewa kers kwamen handen te kort. De Führer heeft aan den commissaris voor de zee- en binnenvaart in Neder land, korvet-kapitein Karl Christian sen, voor bijzondere verdiensten in de oorlogseconomie als leider van het Hamburger kantoor voor de walvisch- vangst, het oorlogskruis van verdienste verleend, dat hem toegezonden is met een eigenhandig schrijven van den Rijksmaarschalk. buiten het staatkundige is er genoeg, dat ons allen thans behoort te bindenons aller werk voor een in zichzelf sterk Nederland, waar ieder arbeid heeft, waar de klassentegenstel lingen zijn verdwenen en waar geheel het volk als geheel arbeidt voor zijn i aandeel in het nieuwe Europa en in de betere wereld-verhoudingen, daarbij gedragen door geloof en tradities en gesterkt door zijn band met Nederland- overzee en door het ook daaruit voort komende plichtsbesef. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoogere S.S. en politieleider, deelt officieel het volgende mede De Verordening nr. 129/40 van de secretarissen-generaal van Binnenland sche Zaken en van Justitie, betreffende de verplichting tot legitimatie, treedt voor de Wadden-eilanden en in het kustgebied van het bezette Nederland sche gebied, begrensd door de lijn den Helder, Noord-Hollandsch kanaal, Alk maar, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, Benne- broek, alsmede voor de geheele provin cie Zuid-Holland en in de provincie Noord-Brabant ten Westen van de spoorlijn, loopend van de grens der pro vincies Gelderland-Noord-Brabant over Orten, ’s-Hertogenbosch, Vught, Boxtel, Best, Acht, Eindhoven, Valkenswaard in de richting Neerpelt, op 1 October 1940 in werking. Voor het overige be zette Nederlandsche gebied zal voor 1 November 1940 geen controle op de legitimatieverplichting worden uitge oefend. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat gedurende net tijdvak van 25 September tot en met 18 October a.s. de met „104” genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeeppoeder, of voor zoover voorradig 125 gram zeepvlokken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen, of 200 gram vloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toe laat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van bovenstaande hoeveel heden in combinatie op één bon koo pen. Men zal dus b.v. op één bon 60 gram huishoudzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen verkrijgen. Wasscherijen zullen voor de behan deling van de gezinswasch gedurende bovengenoemd tijdvak den met „104” genummerden bon van het algemeen distributiebonboekje van hun cliëntèle in ontvangst kunnen nemen voor het koopen van waschpoeder, en wel één bon per acht kilogram droog wasch- goed. De wasscherij zal per bon 600 gram waschpoeder kunnen betrekken. Met ingang van heden is de Conrad- kade tusschen de Laan van Meerder voort en de Marnixstraat wegens werk zaamheden aan de bestrating tijdelijk voor alle verkeer afgesloten. v i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9