Nederlandsch Roode Kruis schip door Engelsch oorlogs schip beschoten Engelsche landingspogingen bij Dakar af geslagen 1940. Londen en Fne-elsche bommen andere plaatsen gisteren onafgebroken bestookt Zeven Nederlandsche opvarenden omgekomen op Berlijn Woensdag 25 September. mbL No. 17682. zwaar en een een Het gezonken Britsche evacuatieschip Wederom Britsche vlieg tuigen boven de rijks- hoofdstad TIJDEN VAN ZONSOP- EN ONDERGANG Aanvallende schepen beschadigd De vergeldingsaanval op Cambridge Ook een Hagenaar Scheveninger onder de slachtoffers Bommen op munitiedepot Treffers op de India-, zoo mede Tilburydocks en bet Waterloostation PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIfiN: Zou de „City of Benares” zijn ziekenhuis Duitsche voegt een zich De gewonden Voor ’»-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”. ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.— zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.— Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is ƒ7.p. kw. Bij postkantoren de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Vandaag gaat de zon om 7.32 uur onder. Zonsopgang op Donderdag 7.32 u. Gedurende den tusschen- liggenden tijd moet dus worden verduisterd. Duitsche bommenwerpers van de Duitsche de bom- horzels”. van over ben zij met behulp van lichtkogels woonwijken of villa’s temidden van groote tuinen als doel uitgekozen. De Engelschen wierpen ook strooibiljetten uit De ochtendbladen leveren een heele reeks gedetailleerde beschrijvingen en ooggetuigeverhalen, welker belang nog versterkt wordt door talrijke foto’s, het bewijs, dat de door de Engelsche vliegers in den nacht van Maandag op „L.A.Z.-ll” is zijn te betreuren, zijn de volgenden: Door het kapseizen van de reddings boot worden vermist: Tweede-machinist J. Maarseveen, oud 42 jaar, wonende te IJmuiden; matroos D. Rood, 21 jaar, wonende te Scheveningen; matroos M. L. Grutterswyk, 22 jaar, wonende hier ter stede; matroos W. van Leeuwen, wonende te Haarlem; matroos J. W. Koster, 24 jaar, wonen de te Haarlem en matroos A. Sweers, 23 jaar, eveneens wonende te Haarlem. Door de ketelontploffing is gedood: de tremmer C. Hermsen, 29 jaar, wo nende te Haarlem. een (Deutsche Presse) en het in talrijke wijken van Londen bestaande gevaar voor het uitbreken van besmettelijke ziekten. De slachtoffers De slachtoffers, die bij den laffen overval van een Engelsch oorlogsschip op het Nederlandsche Roode Kruis vaartuig, dat naar wij vernemen de Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Door de ketelontploffing zijn gewond: 2e machinist W. A. Cassee, 32 jaar, wonende te IJmuiden. Hij kreeg brand wonden aan gezicht en bovenlichaam, voorts de 2e stuurman M. van Duyn, 20 jaar, wonende te Katwijk. Hij heeft lichte brandwonden aan het gezicht en aan de rechterhand gekregen. De tremmer C. W. L. Cornet, 29 jaar wonende te Haarlem heeft een rib-frac- tuur gekregen. De gewonden zijn overgebracht naar het gemeenteziekenhuis aan den Zuid- wal alhier. Het lijk van den trimmer Hermsen is vanmiddag van Hoek van Holland naar Haarlem overgebracht. De ,,L.A.Z. 11” is de vroegere „In dus”, een zeesleeper van de firma Smit en Co. De tonnage van het vaartuig is ca. 800 ton. De bemanning bestond uit 18 man. De „L.A.Z. 11” die na den overval werd opgepikt door een ander Nederlandsch hospitaalschip, is naar Rotterdam gesleept, waar het vaartuig op de werven van de Rott. Droogdok- maatschappij zal worden gerepareerd. een tweede landingspoging is on dernomen, ditmaal ongeveer 30 k.m. ten Zuidoosten van Dakar. Ook deze landingspoging werd afgeslagen. Beide landingspogingen werden door een beschieting van de kust ingeleid. Door het vuur van de Fransche kust- batterijen en van de Fransche oorlogs schepen zou een Engelsche kruiser van 10.000 ton zwaar zijn beschadigd. Aan Fransche zijde zouden een onderzee boot en een torpedojager elk door een voltreffer zijn getroffen. Een Engelsche pers wierpen gisterochtend een groote munitie-opslagplaats bij Great Yarmouth in brand. Gewel dige ontploffingen, vergezeld van reusachtige steekvlammen toonden de Duitsche afdeeling het succes van de neergeworpen bommen. Verscheidene luchtgevechten ontwik kelden zich opnieuw gistermiddag bo ven het Zuid-Engelsche gebied, terwijl Duitsche gevechtseenheden succesvolle aanvallen deden op een aantal voor den oorlog belangrijke Engelsche ste den en installaties. Een aantal Duitsche eenheden bommenwerpers heeft na zijn terugkeer rapport uitgebracht van de eerste resultaten van het bombarde ment van gisteren. In Londen kregen de India-docks en het Waterloo-station een aantal treffers met groote uitwer king. Boven verscheidene andere En gelsche plaatsen ontwikkelden eveneens luchtgevechten. De Berlijnsche avondbladen geven een uitvoerig en van alle bijzonderhe den voorzien verslag over den aanval van de Royal Air Force op de woon wijken van de Rijkshoofdstad in den nacht van Maandag op Dinsdag. Hieruit blijkt, dat in een arbeiders- kolonie verscheidene bommen op 2 ker ken zijn geworpen. Arbeiders, die mei ’t in jaren van moeizamen arbeid ge spaarde geld hier hun huisjes hadden gebouwd, staan thans voor een puin hoop. In het Zuidoosten, aan de grens van de stad, is een kolonie van de na- tionaal-socialistische oorlogsslachtoffers getroffen. Ook het doorgangshuis voor Wolhynische Duitschers heeft ondervon. den hoe de Britsche oorlogvoering er- niit ziet. In geen van deze gevallen ligt er kilometers in den omtrek het ge ringste militaire doel. De „Nachtausgabe” schrijft: De vlie gers hebben wederom ziekenhuizen uit gezócht, die door het Roode Kruis ge kenmerkt waren, Zij hebben boven ae Tiergarten en boven woonwijken in Charlottenburg bommen geworpen wn hebben tenslotte, toen zij door 't lucht doelgeschut voor het bereiken van de binnenstad werden teruggedreven, in het Zuidwesten en het Westen van Ber lijn hun bommen kort voor het weg vliegen neergeworpen. Ook hierbij heb- Het grootste deel der troepen, die bij de landingspogingen werden in gezet, zouden uit Fransch-Equato- riaal-Afrika afkomstig zijn en er zouden slechts weinig Engelschen aan de landingsoperatie hebben deelgenomen. Drie Engelsche bommen werpers neergeschoten Bij het ministerie van marine te Vichy zijn nadere berichten ontvan gen over den Engelschen aanval op Dakar. Daaruit blijkt, dat Engelsche eenheden reeds Maandagmiddag ver scheidene landingspogingen hebben on dernomen en deze hebben herhaald tot laat in den nacht. De Fransche strijd krachten hebben deze pogingen met succes verijdeld. In den nacht op Dinsdag en gisterochtend zijn de lan dingspogingen hervat, telkens verge zeld van hevige bombardementen van het lange-afstandgeschut der Britsche vlootformaties. De aanvallen der En gelschen vormen een gecombineerde actie van vloot èn marineluchtmacht. Drie Engelsche bommenwerpers zijn volgens deze berichten neergeschoten. Een Engelsche kruiser werd door een Fransch bombardementsvliegtuig zwaar getroffen. (Zie verder le blad, pag. 2.) granaat zou zijn terecht gekomen op een ziekenhuis voor inboorlingen, dat in de heuvels van Dakar ligt. Er zou groote schade zijn aangericht. Honder den hutten van inboorlingen zouden ge heel of gedeeltelijk zijn verwoest en de bevolking zou bij het begin der beschie ting door een paniek bevangen de ber gen en de woestijn zijn ingevlucht. Volgens het Amerikaansche blad „New York Sun” is het schip met ge- evacueerden, dat naar van Engelsche zijde wordt beweerd, door een Duit sche duikboot zou zijn getorpedeerd, de „City of Benares”, meidt het D.N.B. uit New York. Dit is een van de Engelsche nassagiersschepen, die door de Britsche admiraliteit ten dienste van de oorlogvoering zijn overgenomen. Majoor Galland onderscheiden Majoor Galland behaalde zijn 40ste luchtoverwinning. Naar aanleiding hier van verleende de Führer hem het eikenloof behoorende bij het ridder kruis van het IJzeren Kruis verleend. De Führer stelde hem telegrafisch van deze onderscheiding op de hoogte. Naar latere berichten uit Vichy melden, is daar bekend gemaakt, dat Nadat Dakar en de in de nabijheid gelegen kustdorpjes zeven uur lang door de Britsche oorlogsschepen waren beschoten, waarbij ongeveer 100 per sonen werden gedood en meer dan 400 werden gewond, eischte de Engelsche admiraal in een tweede ultimatum het recht om troepen aan land te zetten. De gouverneur-generaal Boisson en ad miraal Lacroix wezen dezen eisch af, waarop de Engelschen een poging on dernamen om bij Rufisque ongeveer 2000 man aan land te zetten. De Engel schen wilden landen in de nabijheid van de groote olieopslagplaats van Rufisque, waar de Franschen sedert het uitbreken van den oorlog verscheidene batterijen hebben opgesteld, welke de Engelsche oorlogsschepen beschoten. Nadat de landingspoging was mislukt, aldus gaan de berichten voort, hervatten de En gelschen de beschieting van de kust. De Fransche verdedigingsstellingen zou den intact zijn gebleven. bommen neergeworpen, die zichtbaar groote schade hebben aangericht. Door Duitsche verkenningsvliegtui gen worden de berichten van de aan vallende vliegtuigen bevestigd, dat in het stadsgebied van Cambridge ver woestingen en branden zijn ontstaan. Des ochtends was uit verscheiden brandhaarden een uitgestrekte vuur gloed ontstaan, waardoor groote deelen van het land in een rookwolk waren gehuld. Deze onmiddellijke vergelding wordt door bevoegde Duitsche zijde de eenige mogelijkheid geacht den Engel schen het waanzinnige van hun aan vallen op plaatsen, zooals de universi teitsstad Heidelberg, bij te brengen. In den afgeloopen nacnt hebben eenige Britsche vliegtuigen weder om een poging ondernomen om Berlijn aan te vallen. Krachtig luchtafweervuur verhinderde den aanvaller om gericht zijn bommen neer te werpen. In verschillende buitenwijken echter werden eenige woonhuizen door bommen getrof fen, waardoor slachtoffers vielen onder de bevolking. Brandbommen vielen ook op een ziekenhuis, maar richtten door het krachtdadige in grijpen der veiligheids- en hulp diensten geen schade aan. Verdere bijzonderheden omtrent den om vang der schade kunnen op het oogenblik nog niet worden medege deeld. Volgens gisteren te Vichy ontvangen berichten is een Engelsche poging om bij Rufisque, ongeveer 40 k.m. van Dakar (hoofdstad van Fransch West-Afrika), troepen aan land te zetten, door de Fransche strijd krachten verijdeld, meldt United Press. In den nacht van 22 op 23 Septem ber heeft zich in de nabijheid van het eiland Schouwen een gebeurte nis afgespeeld, welke opnieuw de onscrupuleuze strijdwijze van de Engelschen aantoont. Een Neder landsch Roode Kruisschip werd daar, ofschoon de kenteekenen van het Roode Kruis verlicht en van veraf te zien waren, door een En gelsch oorlogsschip beschoten. Zeven Nederlanders verloren hierdoor het leven. In den nacht van Zondag op Maan dag lag het Nederlandsche Roode Kruis schip dwars van Schouwen voor anker, toen tegen kwart over drie in den nacht een Engelsch oorlogsvaartuig licht kogels afschoot. De kapitein van het Roode Kruisschip verlichtte hierop het op het schip aangebrachte groote ken- teeken van het Roode Kruis en liet de sirenes loeien. Ondanks dit werd het schip toch door de Engelschen onder vuur genomen. Het kreeg een voltreffer in de ketelinstallatie, welke ontplofte. Bij het te water laten van een boot ver dronken zes leden van de bemanning. Door het ontploffen van den ketel wer den een man gedood, een zwaar en drie andere licht gewond. Het schip moest de haven binnengesleept worden. De militaire bevelhebber in Neder land, de generaal der luchtmacht Fr. Christiansen, heeft als eerste hulp den achterblijvenden van de aan den Engel schen overval ten offer gevallen zeven Nederlanders een belangrijk bedrag ter beschikking gesteld. Gevaar voor besmettelijke ziekten in de Britsche hoofdstad Volgens te Stockholm uit Londen ontvangen berichten, is, aldus het D.N.B., met de ontruiming van Londen door moeders en kinderen begonnen. Deze maatregel, die rond een half mil- lioen kinderen omvat, wordt gemoti veerd door de luchtbombardementen Zware schade aangericht Naar goed ingelichte kringen te Ber lijn mededeelen, is de vergeldings aanval op Cambridge met de zwaarste strijdmiddelen ten uitvoer gelegd. Be halve een groot aantal dynamietbom- men van middelzwaar kaliber en brandbommen, werden ook de zwaarste Honderd vlogen gistermorgen, vergezeld vele Messerschmitt-jagers, langs kust van Kent in de richting van Lon den, zoo meldt Reuter. De jagers bewogen zich rondom menwetpers als een „zwerm Ook de industrieele installaties van New Castle kregen gisteren zware bomtreffers. In verscheidene voor den oorlog belangrijke objec ten ontstonden groote branden. Van verre af zichtbare rookwolken hangen boven de vernielde plaat sen. Andere Duitsche bommenwer- wierpen gisterochtend munitie-opslagplaats Bij een nachtelijk bombardement van Berlijn door Engelsche vliegtuigen werden deze huizon in straat in de binnenstad vernield Newcastle zwaar gebombardeerd Dinsdag neergeworpen bommen syste matisch gericht waren op niet militaire doelen. Speciaal laten ze bovendien het licht vallen op de door de Engelschen uitge worpen strooibiljetten. Deze vlugschriften, aldus de „Deut sche Allgem. Ztg.”. laten de Berlijners volkomen onberoerd. Zij zijn zoo plomp, dat niemand er in vliegt. Wij zouden geloof moeten slaan aan de verklaring van Churchill, dat Engeland reusachtige voorraden levensmiddelen heeft opgeslagen om ze ons na de capi tulatie van Duitschland ter beschikking te stellen. Verbeeldt hij zich werkelijk, dat wij vergeten hebben, dat na den wapenstilstand van 1918 nog 800.000 Duitsche vrouwen en kinderen zijn verhongerd De „Völkischer Beobachter” schrijft „De Britten hebben reeds in tijden, toen bij andere volkeren alleen de man nen streden, hun zeemacht en, wanneer het niet anders ging, ook hun landmacht in het veld gebracht tegen vrouwen en kinderen. De beruchte brandplaatjes kenmerken geest en doel van deze oor logvoering wellicht het best. Op het zelfde arglistige peil staan de leugen achtige strooibiljetten. Brandbommen op Engelsche pers klaagt over gebrekkige luchtbescherming Naar het D.N.B. uit Genève meldt, beklagen vele Engelsche bladen zich over de gebrekkige bescherming tegen Duitsche luchtaanvallen en stellen hiervoor de Londcnsche regeering ver antwoordelijk. De „Daily Herald” schrijft b.v. De Engelschen leiden thans een wild en abnormaal leven. De slaap wordt voortdurend door lucht aanvallen onderbroken. Vele Engel schen brengen uren door in slecht ge ventileerde schuilplaatsen. In de afge loopen 14 dagen hebben vele men- schen in Londen als gevolg van het ontbreken van gas en dergelijke din gen dagenlang zonder warme maal tijden gezeten. Het blad eischt dan voor den winter „in het geheele land een openbare voedselverstrekking” en beklaagt zich over de gebrekkige medi sche hulp, zoomede het gebrek aan kli nieken en ziekenhuisbedden. In de „News Chronicle” eischt Vernon Bart lett van het oorlogskabinet „een man met zeggenschap over alle ministers” teninde het dringende vraagstuk van luchtschuilkelders en gezondheid voor den winter te regelen. Hiervoor moet zelfs de productie van vliegtuigen wij ken. Want het is belangrijker, dat de bevolking der groote steden rust, ver zorging en een dak boven het hoofd heeft. Op den duur is het niet voor- deeliger voortdurend het geduld van de bevolking op het spel te zetten. Verder eischt de geheele Engelsche pers voortzetting van de Engelsche kindertransporten over den Atlanti- schen Oceaan. Een Engelsche lezing der luchtaanvallen Ook in den nacht van Maandag op Dinsdag was Londen, aldus Reuter, het hoofddoel der Duitsche luchtaan vallen. Elders in het land is een klein getal bommen gevallen. Te, Londen strekten de aanvallen zich wederom over talrijke wijken uit. Verscheidene gebouwen zijn getroffener is een zeker aantal slachtoffers. In een stad in Zuidoost-Engeland zijn eenige hui zen vernield en een zeker aantal per sonen omgekomen. Ook in het Noord westen van het land zijn bommen ge vallen. In een district zijn huizen be schadigd, terwijl er ook slachtoffers zijn gevallen. Voortdurend vonden gistermorgen boven Zuid-Engeland Duitsche lucht aanvallen plaats. De aanvalsobjecten werden behalve door Londen ook door andere voor den oorlog belangrijke plaatsen in de Zuidelijke graafschap pen gevormd. Verscheidene formaties van het Duitsche luchtwapen zijn reeds weer op haar basis teruggekeerd en melden, dat zij alle bevolen doelen be reikt en hevig met bommen bestookt hebben. Tot dusver zijn aan Duitsche zijde geen verliezen bekend geworden. Nieuwe Duitsche eskaders zijn tegen Engeland onderweg. vliegtuigen, zoo het D.N.B. hier aan toe, hebben gistermiddag de aanvallen op stra tegische doelen in Zuid-Engeland voortgezet. Een. vliegtuigenfabriek te Southampton is gebombardeerd, waarbij zware treffers konden worden waargenomen. Bij de lucht gevechten zijn volgens de tot dus verre ontvangen berichten 18 Brit sche toestellen neergeschoten, 1 Duitsch vliegtuig wordt vermist. Ook hebben Duitsche vliegtuigen gisterochtend de Tilbury docks aangevallen en overvloedig met bommen bestookt. Hierbij konden talrijke branden worden waarge nomen. Bij den terugtocht kwam het tot luchtgevechten tusschen Duitsche en Britsche vliegtuigen, in het verloop waarvan 6 Engel sche vliegtuigen werden neerge schoten. De Duitsche vliegtuigen keerden voltallig terug. 1 HAAGSCHE COURANT 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 -37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E, G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1