Denk Uw voorloopig om identiteitsbewijs 1 G. BLOM de beurt: de rest BINNENLAND aan van en ft een RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS K; de Z geheel, WIE HET LAATST KUST Morgen zijn letters L, M, N, 0, P, Q. U. X. Y alsmede een gedeelte van TWEEDE BLAD, PAGINA 2 HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1940 b Zij-Zaal ROTTERDAM KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Zwarteweg AMICITIA DIERENTUIN ONDERWIJS EN KERK GEBOUW: VEREENIGINGEN Pey t.m. einde P de Ruyterstraat 67 L t.m Sch Duiven UITSPRAKEN ZAKKENROLSTER VEROORDEELD HEDENAVOND EN MORGEN VAM VRIJDAGMORGEN 10 UUR AF Het tftcateï <lci ^ivvtc tepiises." I De Italiaansch-AIbaneesche tolunie Willemstraat hoek Kazernestraat KETTINGHANDEL IN DISTRI BUTIEBESCHEIDEN STRIJD TEGEN PRIJS OPDRIJVING TE van Rheeden t.m. van de Ruit Kraneveld t.m. einde K en La t.m. v. Leeuwen AQUARIUMHOUDERSVEREENIGING „SCALARE” Westeinde 15 M, N, Q en Peppel t m. Pex DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1940 O, U, X, IJ, Z en Pa t.m. Peperzak Leeuwc iberg t.m. einde L en Ra t.m. v. d. Rhee aangevangen ingang Benoordenh.weg a Groote Zaal Hulpsecretarie Loosduinen (alleen voor bewoners, die aldaar in het bevolkings register staan ingeschreven Negen man te Amsterdam aangehouden Kanaliseering van den Ouden IJsel Schadevergoeding in verband met verloren goederen van militairen LIANE HAID HEINZ RüHMANN HANS MOSER THEO LINGEN Het gaat vooral om cacao van buitenlandsche herkomst I N K n A P van GOUD. ZILVER i n n u u r juweelen RECLAMES. en Het betalingsverkeer overvloede te De architectenconcentratie Arrondissements-rechtbank de straf geheel Gerechtshof op bevre- i. VERDUISTERING DOOR BONDS- SECRETARIS te het het toe- Laatste Voorstellingen van ESCAPADE Maandag is op officieele wijze een be gin gemaakt met de uitvoering der plan, nen tot kanalisatie van den Ouden IJsel. Door den heer W. H. Remmelink, water. graaf van het waterschap van den Ouden IJsel werd nabij Hoogkeppel de eerste spade in den grond gestoken. Bij deze plechtigheid voerden verschillende spre kers het woord. Een honderdtal arbeiders uit den Haag en Scheveningen is voor de uitvoering der kanaalplannen te werk gesteld. Voor hen, die morgen van 86 uur aan de beurt zijn om in de daarvoor van gemeentewege aangewezen gebouwen hun distributie-stamkaarten te laten bij schrijven tot voorloopig identiteitsbewijs, geven wij nogmaals ten onderstaand staatje: is het Clearing- Lucerne- en klaverhooi Daar het nog steeds veelvuldig voor komt, dat lucerne, en klaverhooi tot vee voeder vermalen wordt, wordt er door het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd met nadruk aan herinnerd, dat dit op grond van het Veevoederbesluit 1939 verboden is. In afwijking van de tot heden gevolgde gedragslijn, zal in den vervolge ten strengste op de naleving van dit verbod worden toegezien. Belangheb benden wordt aangeraden hiermede in de toekomst rekening te houden. Het bestuur van den gereorganiseerden bond van Nederlandsche architecten is thans door de besturen van de bestaande organisaties samengesteld. Daarmede is de opheffing van het Nederlandsch insti. tuut van architecten en den Nederland- schen bond van bouwmeestersgilden een feit geworden. De leden van deze ver. eenigingen zijn thans tezamen met de oude leden van den B.N.A. in den bond '-an Nederlandsche architecten vereenigd. Als voorzitter zal fungeeren prof. ir. H. T. Zwiers, terwijl zijn medeleden in het dag. bestuur zijn de heeren Ide Bloem, voor gedragen door den Ned. bond van bouw meestersgilden, ir. A. j. van der Steur, voorgedragen door den B.N.A. en C. J. 'Vierda, voorgedragen door het N.I.V.A. De heer Bloem zal optreden als vice- voorzitter, de heer Ir. van der Steur als secretaris, terwijl de heer Wierda het penningmeesterschap op zich heeft ge nomen. Het bestuur heeft de machtiging om de overige functionarissen aan te wij zen. De plaatsvervangende leden van het dag. bestuur zullen niet alleen gekozen worden uit leden van de drie bovenge noemde organisaties, maar ook uit die van de afdeeling bouwkundige ingenieurs vande vereeniging van Delftsche ingenieurs en de orde van Nederland sche raadgevende ingenieurs. Voor de twaalfde maal Tegen de 68-jarige, reeds elf maal ver oordeelde vrouw C. G. v. d. V., alhier, had het O. M. wegens een reeks dief stallen van portemonnaies met geldswaar- digen inhoud, in 1939 en het begin van 1940 gepleegd ten nadèele van bezoek sters van een warenhuis en van de alge- meene markt hier ter stede, twee jaar ge vangenisstraf geëischt. De rechtbank legde dezelfde straf op. DIEFSTAL VAN EEN PLATEAU MET GOUDEN RINGEN UIT EEN GOUD- SMIDSWINKEL Twee jongelieden alhier hadden op 22 Februari j.l. uit de étalage van een goud- smidswinkel aan den Badhuisweg een plateau met gouden ringen weggenomen. Tegen een der daders had het O. M. 40 Sept j.l. acht maanden gevangenisstraf geëischt, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezicbrstelJing. De rechtbank legde voorwaardelijk op. Oprichting van de „Orde van Geneesheeren” Ons wordt medegedeeld: Na voelingname met een belangrijk aan tal beroepsgenooten in den lande is opge richt de „Orde van Geneesheeren”. Het doel van deze orde is het propageeren van een corporatieve ordening van de gezond heidszorg onder de geneesheeren. Van deze orde kunnen alle Nederlandsche me dici lid worden. Het is niet de bedoeling de bestaande organisaties te bestrijden of te vervangen, doch door propaganda in woord en daad binnen de bestaande or ganisaties te bevorderen, dat de Neder landsche maatschappij ter bevordering der geneeskunst, welke reeds in groote mate een voorafbeelding is van wat een cor poratie van gezondheidszorg behoort te zijn, zich geheel in dezen zin ontwikkelt. Het is tevens de bedoeling van de initia tiefnemers, naast deze orde van genees heeren de totstandkoming van overeen komstige organen voor andere groepen, die zich met de bevordering der volks gezondheid bezighouden, te stimuleeren. Eén der initiatiefnemers, arts H. A. M. Ruhe te Hilvarenbeek, heeft de gedachten, welke aan deze orde ten grondslag liggen, neergelegd in een betoog, dat oorspron kelijk zou worden uitgesproken op de, op bevel van hoogerhand opgeschorte, ver gadering van de vereeniging van huis artsen. Dit betoog wordt thans als artikel gepubliceerd in het orgaan van deze ver eeniging. Bij besluit van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Waterstaat is benoemd tot lid van het college van curatoren van het Ned. Meteo rologisch instituut de heer R. van Tijen, kapitein ter zee, aangewezen hoofd van de afd. hydrografie van het departement van Defensie; bij besluit van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Justi tie is aan K. Gorter op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 Octo ber a.s. als notaris te Wommels; bij besluit van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Fi nanciën is met ingang van 1 November benoemd tot ingenieur-verificateur van het kadaster te Groningen, P. J. Hamelberg, landmeter, hoofd van het bureau van den landmeetkundigen dienst te Amsterdam; bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Visscherij is voor het studiejaar 1940-41, benoemd totrector-magnificus der land- bouwhoogeschool te Wageningen, de hoog- leeraar ir. M. F. Visser aldaar. handelaar K. F. W. uit de Rodenrijsche- laan, die ook cacao had verkocht tegen ’n te hoog en prijs. Bovendien had hij handel in cacao gedreven, zooals hij, als visch- handelaar, zich aan hamsteren heeft schul dig gemaakt. Hij trad eveneens als tus- schenhandelaar op. Er is 100 kilo bij hem in beslag genomen. Tenslotte heeft deze vischhandelaar zich ook nog schuldig ge maakt aan overtreding van de Landbouw crisiswet. want hij heeft nagelaten zijn voorraad aan de meelcentrale op te geven. Verder is proces-verbaal opgemaakt tegen den grossier C. S. uit de Zaagmolen straat wegens prijsopdrijving en overtre ding van de Landbouwcrisiswet en het cacaobesluit. Bij dezen grossier zijn 500 kilo’s in beslag genomen. Tenslotte is nog proces-verbaal opge maakt tegen de N.V. v.h. Gebrs. A. aan den Mauritsweg. Een voorraad van 95 kilo is daar in beslag genomen. De politie is nog op zoek naar een partij van 800 kilo, welke intusschen in verschillende handen is overgegaan. Bond van kleermakerspatroons in Nederland Het hoofdbestuur van den bond van kleermakerspatroons in Nederland (B. V. K.) heeft in haar vergadering van gisteren besloten tot het verplaatsen van het bondsbureau naar den Haag. Een en ander geschiedt in verband met de reor ganisatie, welke zich in het maatkleeding. bedrijf voltrekt, maar vooral ook, omdat in verband met de textieldistributie een nauwer contact met de betrokken bu reaux gewenscht is. Tot directeur van het nieuwe bureau te den Haag is benoemd de heer H. W. Veenstra te Meppel. Bij het departement van Defensie is een aanzienlijk aantal verzoeken van militairen ingekomen, strekkende tot vergoeding van schade wegens het in verband met de oorlogshandelingen te loor gaan van particuliere eigendom men. Aan adressanten zal worden me degedeeld, dat, indien zij niet in staat zijn deze schade geheel of gedeeltelijk te dragen, zij zich kunnen wenden tot de nationale vereeniging tot steun aan miliciens, onder overlegging van een verklaring als bedoeld in artikel 857 van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering (verklaring bevatten de zoo volledig mogelijke gegevens om trent ambt, beroep of bedrijf en het gezin van den verzoeker en omtrent den stand van de inkomsten en het vermo gen van dezen en zijn gezin). Vier jaar geëischt Voor de Rotterdammsche rechtbank heeft terechtgestaan de 39-jarige P. B. Sch., secretaris van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders, werkzaam bij Straat- en Wegenbouw, die er van verdacht wordt in den loop der jaren fraude te hebben ge pleegd in het bestuursbeheer. De officiér van justitie eischte wegens valschheid in geschrifte, gebruikmaking daarvan en ver duistering in dienstbetrekking, een ge vangenisstraf van vier jaren. Uitspraak 8 October. Het comité ter behartiging van de belangen der beschadigde bedrijven Het comité ter behartiging van de be langen der beschadigde bedrijven, geves tigd te Rotterdam, verzoekt ons mede te deelen, dat na een uitvoerige gedachten wisseling met het bestuur der Stichting getroffenen oorlogsgeweld Zeeland, alge, heele overeenstemming tusschen de beide organisaties is bereikt omtrent de aan. genomen beginselen en de te volgen ge dragslijn. Besloten is met behoud van de zelfstandigheid van elk der beide orga. nisaties, tot volledige samenwerking. T. L. G. A. graaf van Limburg Stirum overleden Gistëmacht is te Arnhem op 75-jarigen leeftijd overleden L. P. A. graaf van Lim burg Stirum. De overledene was onder meer oprich ter en eerste voorzitter van de Vereeni ging voor Vreemdelingen Verkeer en be schermheer van de Vereeniging van ge- pensionneerde onderofficieren en minde ren van het Nederlandsche leger. Hij was onderscheiden met het officierskruis van de orde van Oranje Nassau. Samenwerking tusschen Anti-rev. en Chr.-historischen in Friesland In de provincie Friesland is een contact commissie gevormd tusschen de Anti-rev partij en de Chr. Hist. Unie. Tot bestuursl leden werden benoemd de heeren ds J Hoekstra, Ned. Herv. predikant te Ter- naard, voorzitter; B. Anema te Min. nertsga, burgemeester van Barradeel, vice, voorzitter; mr. J. Algera te Leeuwarden, lid der Tweede Kam.er. secretaris, en J. de Ruiter te Harich, 2e secretaris. Inzake het doel der samenwerking en daarbij‘aan te wenden middelen werd volledige overeen stemming verkregen. Het streven van samenwerken zal zich ook uitstrekken tot de pers van beide partijen, in de provincie Friesland. Het advies zal gegeven worden om ook plaatselijk te trachten tot samen werking te komen. De commissie zal op geregelde tijden samensprekingen houden. Electrotechnische industrie De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, heeft bij be schikking van heden gepubliceerd in de Nederlandsche Staatscourant no. 185 een aanvulling gegeven op zijn beschikking van 29 Ajgustus j.l. In afwachting van de beschikking, waarin o.m. aan alle betreffende onder nemingen de verplichting wordt opge legd zich bij de sectie „electrotechnische industrie” te laten inschrijven, is ter be spoediging reeds thans de gelegenheid tot inschrijving bij bedoelde sectie open gesteld. Technische Hoogeschool. Bij den aanvang van den nieuwen cur sus heeft de rector-magnificus van de Technische Hoogeschool, te Delft, prof. dr. ir C. J. van Nieuwenburg, een rede uit gesproken, in den aanvang waarvan hij er op wees, dat door de bijzondere om standigheden van een overdracht van het rectoraat aan deze hoogeschool geen sprake kon zijn, waarna spr. hen herdacht, die in de oorlogsdagen zijn gevallen; het blijken zes studenten te zijn geweest. Vervolgens maakte spr. er gewag van, dat nog steeds geëvacueerden in gebouwen der Technische Hoogeschool zijn onderge bracht, waardoor voor het onderwijs in en kele afdeelingen volkomen onhoudbare toe standen zijn ontstaan. Spr. riep den auto riteiten toe, dat een liquidatie van dit probleem voor Delft een dringende nood zakelijkheid is geworden. Daarna gaf prof, van Nieuwenburg een overzicht van de lot gevallen der hoogeschool in het afgeloo- pen studiejaar. Wachtgeldregeling voor personeel in het visscherijbedrijf Voor de arbeiders en het kantoor personeel in het visscherijbedrijf te IJmuiden is thans een wachtgeldre geling tot stand gekomen, waardoor aan gehuwden en ongehuwden voor taan resp. 70 en 50 pCt. van het geno ten loon en salaris zal worden üitge- keerd. Voor gehuwden en kostwinners- arbeiders mag het uitgekeerde bedrag niet hooger zijn dan 22.50 en voor ongehuwden niet hooger dan 18 per week. Voor kantoorpersoneel zijn deze bedragen resp. 32 en 23 per week. Wanneer gewerkt wordt, zal voor de arbeiders drie vierde van het loon ge kort worden op de uitkeering, voor het kantoorpersoneel zal dat zijn een zes- en-twintigste deel voor iederen dag arbeid. Geen subsidie van overheidswege wordt verleend aan gehuwde vrouwen, niet-kostwinners, hoofden of bestuur ders van ondernemingen en aan perso nen, die een salaris boven 350 per maand genieten. Deze regeling geldt voor een aantal reederijen, zeevischhandelaren, machi nefabrieken en ijsfabrieken, de Ree- dersvereeniging en het Centraal adrrri- nistratiebureau voor het visscherijbe drijf en aanverwante vakken. met DIEFSTAL VAN COLLECTE GELDEN De Dordtsche rechtbank had den 69- jarigen diaken G. H. te Oud-Beyerland wegens diefstal van collectegelden ver oordeeld tot vijf maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk. De diefstallen, gepleegd over een zevental jaren, zouden een totaal van •minstens 3000 hebben beloopen, doch de familie van den diaken had, toen de zaak aan het licht was gekomen, het ge stolen bedrag geheel vergoed. Op 9 September stond hij in hooger be roep terecht voor het Haagsche gerechts hof. De advocaat-generaal, jhr. mr. van Asch van Wijck concludeerde tot een on voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden. Thans veroordeelde tiet hof den diaken tot vijf maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaardelijk. Melkknecht streek duizend gulden De Amsterdamsche recherche heeft de laatste dagen een onderzoek ingestela naar een dandestienen handel in distri- butie-kaarten en -bonnen in de hoofdstad, in verband waarmede reeds negen per sonen zijn aangehouden. Het betreft hier den nasleep van de inbraak, welke eenige weken geleden, zooals gemeld, gepleegd werd in het distributiekantoor aan den Laanweg te Amsterdam en waarbij duizenden distri butiekaarten werden gestolen. Het is een groote kettinghandel in ge stolen distributiekaarten geworden. De twee inbrekers, die door een raam van het kantoor naar binnen klauterden ert de duizenden kaarten voor het grijpen hadden, kregen slechts 26 voor den buit, die enkele dagen later echter reeds dui zend gulden opbracht voor een melk knecht uit Landsmeer. Het eerste vijftal verdachten zat goed en wel in arrest, toen de verdere ar restaties volgden. De inbrekers werden namelijk aan een langdurig verhoor on derworpen; waarna zij tenslotte beken den de kaarten te hebben verkocht aan den melkknecht uit Landsmeer. De Rotterdamsche politie heeft nog steeds een strijd te voeren tegen winke liers en grossiers, die zich aan prijsop drijving schuldig maken. Vooral bij den verkoop van cacao heeft men met dit euvel te kampen. Er hebben zich zelfs gevallen voorgedaan, dat er een prijsverhooging van 100 pCt. werd gevraagd. Rechercheurs van het hoofdbureau te Rotterdam hebben bij verschillende zaken- menschen een onderzoek ingesteld, nadat bij een winkelier prijsopdrijving was ge constateerd. Bij vele zakenlieden bleek, dat men soortgelijke cacao in voorraad had. Verscheidenen wilden de cacao be waren ten einde ze later te kunnen ver- koopen. De politie heeft den indruk, dat men in den handel er de lucht van had gekregen, dat het cacaobesluit van 8 Aug. zou komen, immers vlak voor dit besluit in werking trad, werden er plotseling vrij groote voorraden opgeslagen en ver handeld. Het ging wel om duizenden kilo’s. Bovendien bleek, dat verschillende zaken lieden hoeveelheden hadden gekocht, welke vroeger niet voor hen in aanmer king zouden zijn gekomen. Het onderzoek heeft tengevolge gehad, dat proces-verbaal is opgemaakt tegen den winkelier G A. uit de Lusthofstraat wegens prijsopdrijving, evenals tegen den winkelier T. van E. uit de Zwart Janstraat en tegen den grossier A. C. H. uit de P olanenstraat. Het verdere onderzoek leidde tot het verbaliseersr den visch- Geslaagde viering van het 10-jarig bestaan Met een zeer geslaagden cabaret-middag heeft Zondag in haar clublokaal, aan het Bezuidenhout no. 13, de aquariumhouders- vereeniging .Scalare” haar 10-jarig bestaan gevierd. Voordat met de feestelijkheden een aan vang werd gemaakt, sprak allereerst de voorzitter van „Scalare”, de heer J. M. Lodewijks, drs. in de biologie, een openingswoord. Spr. heette in het bijzonder de afge vaardigden van den Nederlandschen bond van Aquariumhoudersvereenigingen, als mede het voltallige bestuur van de zuster- club welkom. Onder applaus deelde de heer Lodewijks mede, dat fraaie bloemen waren gezonden door dr. Schierbeek, voor zitter van de jeugdclub „De Natuur vriend”. Vervolgens verwelkomde de voor zitter in ’t bijzonder den vertegenwoordi ger van het hoofdbestuur den heer J. v. Roon. Hierna gaf de voorzitter van de jubilee- rende vereeniging in korte trekken een overzicht van de afgeloopen 10 jaren ver- eenigingsleven van „Scalare”. Vervolgens had een vroolijk programma van vlotte cabaretnummers plaats, afge wisseld door dansen. Alhoewel het een feestmiddag was, had men door zaalverlichting alles in de sfeer van een soirée gehouden. Enkele beroepsartisten, zooals Hans Snel en John Charly, waren geëngageerd, om nu en dan eens in te grijpen om de feest stemming ten top te voeren. Met tal van aardige spelletjes, om leuke prijzen, werd als men moe van den dans was, de overige tijd gekort. De dansmuziek werd verzorgd door de „The Jumping Boys”, onder leiding van Harry Cittert. Het bestuur van „Scalare ook de leden, kunnen met genoegen °P een prettige viering van het 10-jarig be staan terugzien. had betaald. Het geld had hij nog vrij wel geheel in zijn bezit, hoewel het op een vreemde plaats lag tusschen de hane- balken van zijn woning. Er togen rechercheurs op onderzoek uit en inderdaad vond men het geld op de aangeduide plaats, n.l. 950. Voor de vijftig gulden had de knecht zich een nieuwe fiets gekocht, welke de politie natuurlijk ook maar in beslag nam. Na het verhoor van den melkknecht werd ook de rijwielhandelaar, aan wien hij de kaarten verkocht had, aangehouden en opgesloten. Deze man beweerde van niets te we ten. De melkknecht is echter zoo posi tief in zijn verklaringen, dat de politie er niet aan twijfelt, of ook deze man is in het bezit geweest van de gestolen kaarten en bonnen. Zeer waarschijnlijk heeft hij deze op zijn beurt van de hand gedaan. Een deel is uiteindelrjk terecht gekomen bij verschillende menschen, cue er op kochten wat zij maar wenschten. Zaterdag zijn nog twee andere mannen aangehouden, die een flinke partij tex- tielkaarten, boterkaarten en petroleum- kaarten in hun bezit hadden. Het is mo gelijk. dat ook deze afkomstig zijn uit het distributiekantoor aan den Laanweg. Deze twee arrestanten werden reeds ge- ruimen tijd gevolgd. Toen de arrestan ten Zaterdagmiddag een bezoek brachten aan een café aan den Kloveniersburgwal, werden zij kort daarop gearresteerd. Eén der arrestanten had ongeveer vijftig distributiekaarten bij zich. Hij beweerde dc kaarten van een logementklant te heb ben gekocht. Voor een boterkaart, waarop dertig halve ponden boter te verkrijgen zijn, zou hij 2.50 hebben betaald. Hoe het ook zij, dat er na de inbraak aan den Laanweg in verschillende deelen van de hoofdstad een clandestiene handel is gedreven in allerlei distributiekaarten, staat wël vast. Nader vernemen wij nog, dat de poli tie met de meeste zorg en kracht het onderzoek voortzet. De melkknecht te Landsmeer verkocht de bons door tus- schenkomst van een zekeren J. aan den rijwielhandelaar K., die beiden- zijn ge arresteerd. Doch de politie ‘had nog niet alle bons teruggevonden. Gistërmiddag is K. aan een scherp verhoor onderworpen en tenslotte heeft hij bekend een deel van den buit onder den vloer van zijn herstel- plaats te hebben verstopt. Hier is het in derdaad aangetroffen. Inmiddels is alles echter nog niet bijeengebracht, zoodat het onderzoek wordt voortgezet. H. J. A. Hofland overleden In den ouderdom van 76 jaar is Naarden overleden de heer H. J. A. Hof land, een zeer bekende figuur uit onder wijskringen in ons land. De heer Hofland, die zijn levensbaan aanving als onderwijzer te Weesp, heeft aan het einde van de vorige eeuw een handelsinstituut geopend in Amsterdam, waar vele personen in den lande, die thans in handelskringen vooraanstaande posities bekleeden, hun opleiding genoten. Dit instituut kan als de voorlooper be schouwd worden van de Mulo-scholen. In 1916 ging de school' over in andere handen en wijdde de heer Hofman zich aan de mtilo-examens, die vooral aan hem hun ontstaan te danken hebben en waarbij hij optrad als lid van. de rege- lingscommissie. Hij heeft zeer groote be kendheid verworven als administrateur voor de Mulo-examens, waarvan hij de leidende figuur was. De regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Het j.l. Zaterdag in het „Verordenin genblad" verschenen besluit betreffen de het betalingsverkeer met Italië geeft aan den bestaanden toestand een wettelijken grondslag. Voortaan is, gelijk uit de gisteren in de Nederlandsche „Staatscourant” ver schenen deviezenbekendmaking blijkt, voor alle stortingen bestemd voor de Italiaansch-AIbaneesche tolunie een voorafgaande vergunning van het deviezeninstituut vereischt, welke door middel van formulier b 1 met vermel ding „Italiaansch-AIbaneesche tolunie” bovenaan het formulier bij het devie zeninstituut hier ter stede dient worden aangevraagd. Reeds vóór afsluiten der transactie kan door deviezeninstituut een „bindende zegging" worden verleend. Een leidraad voor deze clearing over enkele dagen bij instituut verkrijgbaar. Eenigen tijd geleden heeft de Duit- sche overheid een bepaling uitgevaar digd, krachtens welke alle zich in het bezette Nederlandsche gebied bevinden de postduiven, welke van een buitenland- schen ring zijn voorzien, moeten worden opgesloten (geïnterneerd), na vooraf aan de commissie ter behartiging van de be langen van Nederlandsche postduiven houders (Commissie Hornstra, Prinsen gracht 407, Amsterdam) te zijn aange geven. Ofschoon dit voorschrift nog steeds van kracht is, heeft de Duitsche over heid besloten met ingang van 27 Augus tus j.l. het beheer van deze duiven naar evengenoemde commissie over te bren gen met dien verstande, dat bij het slui ten van den vrede over de bestemming van de duiven uiteindelijk zal worden beslist Mitsdien zullen voortaan alle opgeslo ten (geïnterneerde) of nog op te sluiten (te interneeren) duiven met een buiten- landschen ring door deze commissie wor den geregistreerd en verzorgd. De daaraan verbonden kosten ten be drage van 2| cent per duif per dag ko men ten laste van de bezitters dezer dui ven. Het verschuldigde bedrag dient bij driemaandelijksche vooruitbetaling te worden voldaan. De commissie waarborgt een goede verzorging. Door middel van de vakbladen heeft zij den bezitters van de onder dit voorschrift vallende duiven verzocht haar ten spoedigste schrifte lijk mede te deelen, dat zij met deze regeling acoord gaan en dienovereen komstig zullen handelen. Het vorenstaande heeft alleen op vrij willig door de bezitters afgegeven dui ven van buitenlandsche herkomst be trekking. Duiven van Duitsche herkomst zullen ter beschikking van den höheren Nach- richtenführer bij den Wehrmachtsbe- fehlshaber in Nederland worden gesteld. Ingevolge den wensch van deze autorL teit heeft de secretaris-generaal, wnd hoofd van het departement van Binnen- landsche Zaken, de hierboven uiteenge zette regeling ter kennis van de burge meesters gebracht, met verzoek door mid del van de gemeentepolitie bij de uitvoe ring daarvan medewerking te verleenen. DE DOODSLAG OP DEN GOUDSCHE- SINGEL TE ROTTERDAM. De 29-jarige R. S. te Rotterdam, die terecht had gestaan verdacht van doodslag op den 37-jarigen C. Visser op den Goud- schesingel te Rotterdam, werd door de Rotterdamsche rechtbank vrijgesproken. Er was tegen S. een gevangenisstraf van 6 jaar geëischt. De verdediger was mr. R. I. M. H. Brouwer. JUWELIER 1404 PLAATS 9 - DEN HAAG Telefoon 115221. HAAGSCHE TOONEELVEREENIGING „DURFT TE SPELEN’’ „D.T.S.” hield Zondagmiddag j.l. haar 20e jaarvergadering. Besloten werd, dat „D.T.S.” haar werkzaamheden niet op zal schorten tot rustiger tijden, maar zal trachten toch iets voor haar leden en donateurs te blijven doen, hetzij door het geven van gezellige dansmiddagen afge wisseld met cabaretnummers, hetzij door gezamenlijk andere uitvoeringen te be zoeken. Het geven van de drie groote uitvoeringen die „D. T. S.” haar leden en donateurs telkenjare aanbood, kan in de huidige omstandigheden niet plaats vinden. De bekende regisseur J. Vaandrager zal. evenals vorige jaren, de regie op zich nemen. Het jaarverslag van den secretaris toon- J de aan, dat „D.T.S.” ondanks den mobili satietijd. een goed seizoen achter den rug heeft. Voor alle Seinpostuitvoeringen stelde „D.T.S.” een 15-tal plaatsen be schikbaar voor jeugdige lichamelijk ge- brekkigen. Het financieel verslag van den penningmeester gaf aan dat de inkomsten waren gedaald, maar dat „D.T.S.” er ver der niet slecht voorstaat. In verband met de wenschelijkheid de Kunst met een groote K te steunen, werd door de leden besloten gezamenlijk op Zaterdagavond a.s. de revue „Het Hart van Rotterdam” te bezoeken. Donateurs, die mede van de partij wenschen te zijn, gelieven zich tijdig aan te melden bij voorzitter J. Jonker, Pippelingstraat 137. Voor het geheel of gedeeltelijk verzor gen van liefdadige uitvoeringen kan te allen tijde een beroep op „D.T.S.” wor den gedaan. Aanvragen te richten aan den secdetaris van „D.T.S.” J. Roosje, Sinaas- appelstraat 92 Het bestuur is thans als volgt samengesteld: J. Jonker, voorzitter; J. Roosje, secretaris. Sinaasappelstraat 92; J. G. Vrieling, penningmeester; A van Raamsdonk, muziekcommissaris; A. J. Vrieling, tooneelcommissaris. Hoe groot de voorraad gestolen kaar ten wel was. blijkt wel hieruit, zoo lezen wij in de „Crt.”, dat alleen reeds voor de petroleumkaarten 75.000 liter petro leum te verkrijgen is. Voorts waren er nog honderden benzinekaarten, boter kaarten, broodkaarten, vetkaarten textiel- kaarten, toeslagkaarten, enz., in handen van de beide inbrekers gevallen. Ook de melkknecht werd spoedig aangehou den. Nadat hij eerst, evenals de andere verdachten, had ontkend, legde hij spoe dig een volledige bekentenis af Geld tusschen de hanebalken.... Hij had de gestolen kaarten en bons op zijn beurt verkocht aan een rijwiel handelaar, die er duizend gulden voor „VITA NUOVA” Zaterdagmiddag hield de Amusements- en Ontspanningisvereeniging der Neder- landsche Veehouderij Centrale ”Ylia Nuova” (Nieuw Leven) in den Haagschen Kunstkring een bijeenkomst, welke alles zins geslaagd mag heeten. d Na een kort openingswoord schetste heer J. J. G. Veeren vervolgens den toe stand der vereeniging met haar ond®- afdeelingen, welke in het licht der tijd omstandigheden in alle opzichten bevre digend genoemd mag worden. Th Weldra was de stemming er in toen Harmony Four voor het voetlicht traoe“ en met hun intern, chansons veel suce oogstten. Hierna gaf Rien den Hartog een!*„ piano.soli ten beste. Bij de opvoering va* ,,’n Drama”, vroolijke schets in efn„pe' drijf, waarbij zich Els Piekaar, en de n« ren Joop Eymaal en Jacques Veeren stekend van hun taak kweten, hebben talrijke aanwezigen om de vermakeuj scènes zich kostelijk geamuseerd. v Na de pauze brachten The Harm Four eenige aantrekkelijke nummers Den hoofdschotel vormde wel de oP ring van het bekende blijspel „Ho* ten”. Mevrouw Mary Schippers-d R0‘ droeg het stuk geheel, doch werd v ,e treffelijk-bijgestaan door de heeren Goede en Jacques Veeren. _r Tusschen de bedrijven hield de 1 Kees de Goede als conferencier met liedje en zijn praatje de aanwezigen genaam bezig De bijeenkomst werd besloten me’ bal onder leiding van den heer 1)1 donk, op de vlotte dansmuziek van Vita Swingers.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6