Nieuw bestuur in Noorwegen I j Ir 1940. No. 17683. De voortdurende bombardementen op Engeland huis zal niet De verduistering de treinen van Het koninklijke terugkeeren Donderdag 26 September 70ste verjaardag De verkeersbeperkingen Politieke aan Vliegtuigmotorenfabriek bij Bristol bestookt leiding opgedragen Nasjonal Samling Nieuwe Nederlandsche postzegels TIJDEN VAN ZONSOP- EN ONDERGANG Koning Christiaan’s Gano naar Berlijn Het afnemen der Engel sche inwendige weer standskracht Koning Christiaan van Denemarken Dte treinreizigers behoeven ’savonds niet meer in het donker te zitten. De coupé-ramen zijn van Het verbod zich tusschen 10 uur des avonds en 4 uur ’s morgens buitens huis te begeven, geldt van heden af voor de geheele provincie Zuid-Holland Dte treinreizigers behoeven ’savonds niet meer in het donker te zitten. De coupé-ramen zijn van een. zwarten rand voorzien, waaroverheen het gordijn getrokken moet worden.. De schilder, bezig met het verven der sl uitranden (Polygoon)- Telefoon 116300 (zeven fijnen) Giro No. 12500 Oude politieke partijen verboden Britsche vliegtuigen weer boven Berlijn Britsche regeering heeft successen noodig Het frontbericht van het D. N. B. De postzegels van 5 cent en hooger verschijnen voortaan alleen met de waarde-aanduiding All H F 1 COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRUS DEZER COURANT: (Foto-archief) bewape- Schepke in de Noordzee en in den Atlantischen Oceaan in totaal 26 vijandelijke sche pen met een gezamenlijken inhoud van 122.443 br.t. tot zinken gebracht, waar van 13 schepen, die in een beveiligd convooi voeren. het lot, dat zij hebben uitgedaagd, over korteren langeren tijd dreigen te vallen. „Zij hebben successen noodig”, schrijft de aangelegenheden op zich genomen hebben. Ook een grooter deel van Noord-Brabant binnen het spergebied getrokken. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Kapitein-luitenant onderscheiden De Führer heeft aan kapitein-luite nant Joachim Schepke het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend. Schepke heeft als commandant van een duikboot. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Vandaag gaat de zon om 7.30 uur onder. Zonsopgang op Vrijdag 27 September 7.34 uur. Geduren de den tusschenliggenden tijd moet dus worden verduisterd. Het D.N.B. meldt uit Berlijn, dat in den afgeloopen nacht wederom Britsche vliegtuigen de rijkshoofdstad hebben aangevallen. Op eenige plaatsen wierpen zij lukraak hun bommen op woningen Toot 's-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd- met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, .Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode blad ƒ4 zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.—Landen waarop het verlaagd Intern, drukwerk-posttarief van toepassing is ƒ7.p. kw. Bij postkantoren ••«en de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Het heden verschenen „Verordenin genblad” (no. 28) bevat een verordening (nr. 151) van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende uitbreiding der verkeersbeper kingen. Hierin is o.m. bepaald, dat artikel 1, lid 1, van de verordening no. 128/1940 van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied als volgt moet luiden: Deze staatsraden zijn voor handel, nijverheid en visscherij Halvorsen Jo- hannessen scheepvaartIrgens kerk en schoolprofessor Skanke binnen- landsche zakenHagelinsociale zaken professor Meidellvoorziening Ravner politie Lie justitie: Rissnes; landbouw Onstad Fretheimfinan ciën Sandbergvolksvoorlichting en cultuur Lunde lichamelijke opvoe ding: Stand openbare werken: Hustad. Britsch spervuur doorbraken niet Te New York ontvangen berichten uit Londen melden, dat de Duitsche vlieg tuigen de militaire doelen der Engel- sche hoofdstad in den nacht van Dins dag op Woensdag zonder ophouden heb ben gebombardeerd. Golf na golf Duit sche machines viel tot kort voor zons opgang met brand- en brisantbommen aan. Het spervuur van het Engelsche afweergeschut kon de verrassende door braken der Duitsche bommenwerpers niet stuiten. Zelfs na zonsopgang woed den nog vele branden, die den hemel met rookwolken overdekten. De alge- meene opvatting is, dat Londen nog grootere verschrikkingen te wachten heeft. Duitsche bommen zijn ook in andere deelen van Engeland neerge komen. Drie groote branden zijn ont staan in een Noordwestelijke kuststad. Tijdens een aanval bij daglicht, gis teren uitgevoerd op de Zuidwestkust, is de water- en electriciteitsvoorziening van een stad vernield. Kopenhagen versierd Heel Denemarken viert vandaag den 70sten verjaardag van koning Chris tiaan. De deelneming van het Deen- sche volk aan deze gebeurtenis komt tot uitdrukking in de feestelijke ver siering, die in de stad en op het land is aangebracht met vlaggen,, bloemen en guirlandes groen. Kopenhagen, waar de koning verblijf houdt, is op bijzon dere wijze versierd. Vooral de straten, waardoor de koning met de koningin des middags zijn rondrit zou onderne men, zijn representatief versierd. De vaartuigen der Duitsche marirfe en de Duitsche koopvaardijschepen, die in Deensche havens liggen, laten de Vlag gen wapperen. kon <fe stuiten zoo „Deutsche Allgem. Ztg.” boven een commentaar op de recente aan de fantasie ontsproten berichten van het Engelsche propaganda-apparaat over een beweerde Duitsche landings poging, die met groote verliezen voor de Duitschers zou zijn afgeslagen, over beweerde massale muiterij van Duit sche soldateii, over verdichte militaire successen van Engelsche vliegers bij hun aanvallen op Berlijn. Na de 15 nachten, die Londen thans achter elkaar heeft moeten doorstaan, aldus het blad, vallen goedpraterijen in Engeland thans niet meer op goeden bodem. Engelsche krantenberichten doen zien, dat er reeds aanzienlijke twijfel over bestaat, of de zenuwen der Engelschen deze zware aanvallen nog langer zullen uithouden. De mannen in Londen, die dezen toestand hebben uitgelokt, voelen dui delijk, dat ernstige bezorgdheid ont staat bij het Engelsche volk en dus ver zinnen Churchill en de zijnen successen, waar Britsche oogen ze niet kunnen controleeren. Zij hebben overwinningen noodig om den menschen in Londen, Liverpool, Southampton en vele andere steden tenminste propagandistisch een vergoe- dnig te geven voor hetgeen hun dage lijks door het toeslaan der Duitsche wapens wordt ontnomen. De vrees voor het afnemen der in wendige weerstandskracht der Engel schen moet onderdrukt worden door grove verzinsels. Er is eigenlijk geen andere Engel sche methode meer om den oorlog te voeren dan die, welke ieder middel te baat neemt, dat de illusie van een ver lenging van den tegenstand geeft. Dat is de weg, die alleen is overgebleven aan een laag van menschen, die met op misdadige wijze of „Het is tot nader order aan hen. die niet de Duitsche nationaliteit bezit ten, verboden zich tusschen 22 uur en 4 uur in de openlucht op te hou den in de navolgende gebieden: Op de Waddeneilanden alsmede in de kuststrook van het bezette Ne derlandsche gebied, die zich uit strekt tot aan de lijn, loopende van den Helder langs het Noord-Hol- landsch Kanaal, en vervolgens over Alkmaar, Uitgeest, Beverwijk, Vel- sen, Santpoort, Haarlem, Heem stede, Bennebroek, langs de Ooste lijke grens van de provincie Zuid- Holland, tot waar deze de grens van de provincie Noord-Brabant ont moet, langs de Noordelijke grens van de provincie Noord-Brabant tot aan de spoorbaan van Hedel naar ’s-Hertogenbosch, vervolgens langs deze spoorbaan over ’s-Hertogen bosch - Boxtel - Eindhoven-Valkens- waard tot aan de Nederlandsch-Bel- gische grens, en vervolgens langs de Nederlandsch-Belgische grens tot aan de zee”. Deze verordening treedt in werking op den dag hater afkondiging. Van bevoegde Duitsche zijde wordt in verband met deze verordening, welke heden van kracht wordt, er op gewezen dat deze verordening van den Rijkscom missaris om strategische redenen het uitgaansverbod tusschen 10 u. ’s avonds en 4 u. ’s morgens uitbreidt tot de ge heele provincie Zuid-Holland alsmede tot het gedeelte van de provincie Noord- Brabant, dat ten W. van de spoorbaan Geldermalsen - ’s-Hertogenbosch-Boxtel EindhovenNeerpelt ligt. De door deze spoorlijn doorsneden plaatsen val len binnen het werkingsgebied van het uitgaansverbod ook voor zoover zij ten Oosten van de spoorlijn liggen. Voorts bepaalt de verordening, dat de aanvra gen voor uitgaansvergunningen in heel het werkingsgebied van het verbod ook bij de districtscommandanten van de Nederlandsche marechaussee kunnen worden ingediend. De fantasie van Churchill In een artikel, dat als kop draagt „het zijn de zenuwen”, schrijft de „An- griff”: In dezelfde mate, waarin de zwakheid van de Engelsche macht voor de geheele wereld duidelijk wordt, maakt Churchill zichzelf thans wijs, dat de aanvalskracht van de Duitschers aan het verminderen is. Hij fantaseert, zoo schrijft het blad verder, over invasies, die nooit hebben plaats gehad en maakt melding van overwinningen, waar het hem te pas komt „60.000 Duitsche soldaten zijn in het Kanaal vrdronken, toen zij met duizen den kleine schepen de Engelsche kust naderden. En daar hij niemand heeft, die dit wonder volbrengt, laat hij een storm opsteken, die vanuit het Zuid westen over het Kanaal woedde en die dit Kanaal tot een val des doods maakte”. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H, E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Stefani meldt, dat de minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, uit Rome naar Duitschland is vertrokken voor een kort bezoek. Verscheidene luchtgevechten Eenheden van het Duitsche luchtwa pen zijn gisteren vroeg in den middag opgestegen en hebben de vliegtuigmoto renfabriek Filton bij Bristol met tal rijke bommen bestookt. De aanval ge schiedde in verscheidene golven. De bommenwerpers die begeleid werden door jagers, wisten voltreffers in het hoofdgebouw te plaatsen. Bij den aan val kwam het tot verscheidene luchtge vechten. Het nauwkeurige aantal der neergeschoten vijandelijke vliegtuigen is nog niet bekend. De vliegtuigen van de laatste afdeeling konden onomstoo- telijk de vernielende uitwerking van de Duitsche bommen vaststellen. Bij hun terugtocht lagen dichte rookwolken over deze belangrijke Engelsche ningsindustrie. In een radiorede over de nieuwe politieke organisatie in Noorwegen heeft de Rijkscommissaris Ter- boven gisteren medegedeeld, dat staatsraden benoemd zijn, die met ingang van 25 September de lei ding van de Noorsche regeerings- Het frontbericht van het D.N.B. d.d. gisteren luidtDe gewapende Duitsche verkenning kon gisteren nog steeds een sterke rookontwikkeling boven de Brit sche hoofdstad waarnemen. Bij de oude brandhaarden in de bocht van de Theems alsmede ten Zuidoosten van Hyde Park zijn nieuwe, hevige branden waargenomen van objecten, die voor den oorlog van belang zijn. Voorts zijn in de streek tusschen Dover, Folkestone en Ashford talrijke spoorweginstalla- ties vernield. Havens en docks zijn aan de Zuidkust te Hastings, Eastbourne, Newhaven en Brighton met bommen bestookt, alsmede de ten Zuiden van Southampton gelegen vliegtuigenfabriek Woolstong. Hieronder is niet de vernie lende uitwerking begrepen van de Duitsche luchtaanvallen gedurende den nacht van Dinsdag op Woensdag. Het Duitsche luchtwapen voert sinds gisterochtend in betrekkelijk kleine for maties alsmede met afzonderlijke vlieg tuigen verkenningsvluchten boven Zuid-Engeland uit. Daarbij zijn ook bommen uitgeworpen op doelen, die voor den oorlog van bijzonder belang zijn, te weten vliegtuig- en wapenfa brieken. Hier en daar kwam het tot luchtgevechten. Gelukwensch van den Führer. De Führer heeft Z.M. den Koning van Denemarken bij het bereiken van den zeventigjarigen leeftijd telegra fisch zijn gelukwenschen doen toeko men. de werkelijkheid. kunnen uitgaan van het. feit, dat de oude partijen het Noorsche volk in een ongekende politieke, economische en geestelijke afhankelijkheid van de En gelsche politiek hebben gebracht, ter wijl de organisatie der „Nasjonal Sam ling” van den aanvang af openlijk en eerlijk heeft gepleit voor een samen gaan met het Duitsche volk. Daarom moet aan deze organisatie ook de poli tieke leiding van het land worden opge dragen. Niettemin heeft hij in de door de oude partijen gevraagde onderhan- delingen toegestemd, vooral om in het belang van het Noorsche volk niet bij voorbaat de mogelijkheid af te snijden, dat de overgang tot de nieuwe inzich ten een uiterlijken vorm zou krijgen, zoodat de verandering zich gemakke lijker zou kunnen voltrekken. De onderhandelingen met de oude partijen moesten Dinsdag echter wor den afgebroken, omdat daarbij gepro beerd werd, den partijen door juridi sche manoeuvres beslissenden invloed op den rijksraad te verschaffen. (Zie verder, le blad, pag. 2.) Het langste luchtalarm sedert het begin van den oorlog United Press meldt uit Berlijn: De rijkshoofdstad had in den afgeloopen nacht het langste luchtialarm sedert bet begin van den oorlog. In tegenstel ling met vroegere luchtaanvallen, ka rakteriseerde de laatste luchtaanval zich door een betrekkelijke rust. Blijk baar waren de Engelsche vliegers dit maal van plan om de inwoners van Berlijn van hun slaap te berooven en hen daardoor te irriteeren. Toen de sirenes aanvingen te loeien bevonden zich nog duidenden menschen op straat op weg naar huis. Zij werden gedwongen 5 uur lang in openbare schuilkelders en de stations van den omdergrondsche door te brengen. Waarschijnlijk kwamen de Britsche vliegtuigen in 6 golven op grooten af stand van elkander over de rijkshoofd stad gevlogen. Daarop ontwikkelden de schijnwerpers een groote activiteit; echter werden slechts 3 lichtballen uit geworpen, tenminste voor zoover zulks uit het kantoor van United Press viel waar te nemen. De bevelhebber van de Duitsche weermacht in Denemarken, generaal Lüdke, heeft de volgende dagorder aan de Duitsche troepen in Denemarken uitgevaardigd „Den 26sten September viert koning Christiaan X van Denemarken te Ko penhagen zijn zeventigsten verjaardag. Naar aanleiding van deze feestelijke gebeurtenis gedenkt ook de Duitsche weermacht, die zich thans in Denemar ken bevindt, den eerwaardigen koning met de beste wenschen voor het verder welzijn van hem, zijn huis en zijn volk. Onderhandelingen met de oude partijen afgebroken In zijn rede zeide Terboven, dat met de capitulatie van het Noorsche leger en de vlucht van den koning en de regeering-Nygaardsvold naar Londen voor het Noorsche volk een volkomen nieuwe politieke toestand is ontstaan. Uit kringen der oude partijen had hem het verzoek bereikt, dat hij zou toe stemmen in onderhandelingen over een ,politieke reorganisatie op grond van Hij heeft daarbij het. feit, dat en buitenwijken neer. Eenige woon huizen en prieelen werden vernield, andere beschadigd. Het oordeel der Berlijnsche avondbladen Al is de schade, aangericht bij den jongsten nachtelijken aanval, gemeten naar de grootte van de stad en het on belemmerde dagelijksche leven nog zoo gering, toch staan de Engelschen hier voor bij ons in het krijt. Hadden zij nog stations getroffen of fabrieken of openbare nutsbedrijven, dan zouden wij dat geaccepteerd heb ben, omdat het oorlog is. Doch opnieuw hebben de Engelsche bommen uitslui tend woonhuizen getroffen en weer zijn de slachtoffers geen soldaten, doch burgers, en weer zijn de gewonden geen arbeiders in de bewapeningsindustrie, doch huisvrouwen en kleine kinderen. Met deze woorden kenschetst de „Angriff” de houding van de geheele pers ten aanzien van de herhaalde Brit sche bombardementen op woonwijken van de Rijkshoofdstad. De „Lokal Anzeiger” schrijft: Alle waarnemingen en overwegingen draaien hier op uit, dat de Engelschen het Duit sche volk willen treffen, niet alleen de soldaten, doch meer nog de ongewa pende volksdeelen, omdat zij krachtens hun opvatting van den oorlog hiervan snellere en meer resultaten verwach ten. De „Nachtausgabe” schrijft: Men geeft zich zelfs niet eens de moeite om de Duitsche en neutrale berichten over de vernielingen aan woningen, buiten huisjes en kolonies op de een of andere manier te bestrijden. Hooghartig con stateert men, dat de militaire doelen „vernield” zijn, al het overige is dan niet waar. En met krasse huichelarij wijst men iedere mogelijkheid „per ver gissing” civiele objecten gebombar deerd te hebben, van de hand. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken betreffende de uitgifte van nieuwe postzegels, gepubli ceerd in het heden verschenen „Veror deningenblad”, nr. 28, is bepaald, dat ter vervanging van de thans geldige gewone postzegels in de waarden van 5 cent en hooger nieuwe zegels zullen worden uitgegeven, waarop alleen do waarde-aanduiding zal voorkomen. De directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie is belast met de uitvoering van deze beschikking. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging. Duitsche wordt als toelichting op deze verordening (no. tde °pmerkin« gemaakt, dat ons ring manakteZen een gunstige uitzonde- DuitsSS VKergeleken bij andere door bestaand?nd bfZette gebiede". waar de dZn die echt5 gelS gehandhaafd wor den, die echter als opdruk krijgen de aUe“ Koning Christiaan X heeft gisteren, ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag op heden, de hoofden der diplomatieke missie, het corps diplo matique, den bevelhebber der Duitsche troepen in Denemarken en den com mandant van de Deensche marine ont vangen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1