[HAA5 Aanval op Dakar gestaakt LICHTGEVENDE Engelsche strijdkrachten terug getrokken en Een goed recept tegea verkoudheid en hoest Gibraltar opnieuw gebombardeerd De betrekkingen tusschen Japan en Amerika Nieuw bestuur in Noorwegen De hulpactie van den Paus en president Roosevelt De oorlog ter zee De arrestatie van Japan ners te Singapore VERF De telegramwisseling tusschen von Ribbentrop en Ciano EERSTE BLAD, HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1940 PAGINA 2 Arsenaal getroffen Reeds 500.000 dollar beschikbaar ITALIË U kunt het zelf in een paap minuten klaarmaken Engelsch vrachtschip getorpedeerd Het koninklijke huis Gisteren werd nog hevig gevochten Het Europa van de toekomst Vliegtuigfabrieken in Britsch-Indië? Een opvallende bekentenis van Lloyd George BETERE ARTIKELEN voor INDUSTRIE en HANDEL Incidenten in Indo-China bijgelegd Zie verder le blad, pag. 3 Volgens Japansche bladen „aanzienlijk verscherpt” Japansch protest in Londen RECLAMES. RECLAMES en met de Engelsche ver- Beschadigde oorlogsschepen Vichy De Dakar gebombardeerd den Naar uit New York wordt gemeld, aldus het D.N.B., heeft de Engelsche regeering zich volgens een officieele mededeeling gedwongen gezien de aan vallen op Dakar te staken en de troe pen terug te trekken. De Engelsche regeering zou hebben ingezien; dat de val van Dakar niet te bereiken is zon der groot,e gevechtshandelingen”. Ook United Press meldt uit Londen het terugtrekken van de Engelsche strijdkrachten uit Dakar. ultimatum aan zijn eigen lieden van geven. .1 hadden afgelegd, thans gepoogd, geweld datgene te bereiken wat VRAAGT PRIJSOPGAVE, v. HOOS Co. De Riemerstraat 105 Tel. 398102. en aan Noorsche be- over- tuigd, dat Noorwegen een groote toe komst wacht in de wordende reorgani satie van Europa. Van één ding moet het Noorsche volk zich echter bewust zijnVoor een toekomstige nationale Noorsche oplossing, die het herwinnen van vrijheid en zelfstandigheid in groote mate mogelijk maakt, bestaat nog slechts de weg over de Nasjonal Samling. Het is thans een binnenland- sche aangelegenheid van Het Noorsche volk, een beslissing te nemen.” van tegelijkertijd voor van dicht bij de haven liggen, zijn er vele slachtoffers gevallen. De Fransche afweer batterij en had den een levendig vuur onderhouden en de Engelsche vliegtuigen waren tel kens weer verdreven. Een uur later zou een Fransche bommenwerper op gestegen zijn, die de Britsche oorlogs schepen had aangevallen. Een zware bom zou hierbij op een Engelschen kruiser zijn gevallen. Van kwart voor elf ’s morgens tot een uur ’s middags hebben beide partijen het vuren ge staakt. Daarop hebben de Engelsche oorlogsschepen opnieuw de stad be schoten. Pogingen om de hulpeloos in het dok liggende Richelieu” te ver nielen, «zijn tot dusver niet geslaagd en ook de Fransche kustbatterijen zou den nog intact zijn. Men neemt te Vichy aan, dat de incidenten van Dakar den voorgeno men terugkeer der Fransche regee ring naar Parijs zullen bespoedigen. Uit Vichy wordt gemeld, dat het Fransche ministerie van buitenland- sche zaken gistermiddag de geruchten volgens welke de Engelschen in Dakar zijn binnengedrongen en de stad zich zou hebben overgegeven, categorisch heeft tegengesproken. Het Amerikaansche radiostation Mackay Radio meldt, dat het Engel sche vrachtschip „Sulairia”, groot 5802 ton, op 475 mijl ten Westen van Ierland, volgens een draadloos ontvan gen bericht is getorpedeerd. Vervolg van pag. 1. De gevolgen, voortvloeiende uit dezen toestand zijn 1) Het koninklijk huis heeft vooral, nu de twee-derde meerderheid van het Storting zelf het reeds heeft afgeschreven geen politieke betee- kenis meer en zal niet naar Noorwegen terugkeeren. 2) Hetzelfde geldt voor de even eens geëmigreerde regeering-Nygaards- vold. Volgens een bericht van de Fransche admiraliteit uit Dakar afkomstig werd gistermorgen om! tien uur het bombar dement door de Engelsche schepen voortgezet. Het is tot een hevigen slag gekomen, toen de Fransche oorlogs schepen, waaronder het in het droog dok liggende oorlogsschip „Richelieu” en de kustbatterijen ingezet werden. United Press meldt uit Vichy: In een om 5 uur gistermiddag binnenge komen telegram seint de gouverneur- generaal van Dakar, dat de stad he vig wordt aangevallen, maar nog steeds tegenstand biedt. In officieele kringen wordt voorts verklaard, dat men de door buitenlandsche radiosta tions verspreide berichten, dat vijf Britsche onderzeeërs, 5 torpedobootja- gers en minstens 10 kruisers en hulp- kruisers Gibraltar hebben verlaten op weg naar Dakar, niet kan bevestigen, daar men geen inlichtingen over deze vlootbeweging ontvangen heeft. Het zelfde geldt voor het bericht, dat de Engelsche schepen 7000 man aan boord hebben, die bij een nieuwe lan dingspoging zullen worden ingezet. T^ter werd officieel medegedeeld, dat een Fransch vliegtuigeskader de vanr n=l—;r bggênde Engelsche oor logsschepen had aangevallen. Het is hierbij tot een luchtgevecht gekomen, waarbij 1 Fransch en 3 Engelsche vliegtuigen verloren gingen. Weer een Portugeesch schip door Engelschen aangehouden De actie van de Britsche oorlogs schepen tegen Portugeesche koopvaar dijschepen gaat voort. Zij heeft in Por tugeesche kringen groote ontstemming teweeg gebracht. Het Dinsdag in de haven van Lissabon aangekomen schip „Lima” is door Engelsche mijnenve gers aangehouden en onderzocht. De geheele post met een totaal gewicht van 237 k.g., is door de Engelschen In beslag genomen. Grieksche zeelieden weigeren naar Engeland te varen De opvarenden van het Griekscht vrachtschip „Alexandros”, dat met een lading mangaanerts naar Engeland zou varen, hebben geweigerd voor Engel sche belangen een zekerèn dood tege moet te gaan, meldt het D.N.B. In strijd met de aanwijzingen van het Griek sche gezantschap te Buenos Aires, gaf de kapitein geen toestemming tot af monsteren, waarna de zeelieden zich door middel van de pers tot de autori teiten gewend hebben. Zij wenschen hun gage te ontvangen en met het Portugeesche schip „Angola”, dat in de haven van Rio ligt, naar Grieken land terug te keeren. De tusschen den rijksminister van buitenlandsche zaken en den Italiaan- schen minister van buitenlandsche za ken na de ontmoeting in Rome gewis selde telegrammen documenteeren, naar de diplomatieke medewerker van „Ste- fani” schrijft, op de duidelijkste wijze de geweldige levenskracht van het bondgenootschap en den buitengewonen geest van kameraadschap, die de ver antwoordelijke mannen van de aspoli- tiek verbindt. Von Ribbentrop ver klaart, dat de beide mogendheden in den strijd tegen Engeland gemeenschap pelijke doelstellingen nastreven. Deze oprechte en volstrekte solidariteit leeft diep in het bewustzijn van de beide groote volken, die vastbesloten zijn te zamen, zij aan zij, tot aan de overwin-' Volgens de „New York Herald Tri bune” zou de Engelsche regeering met William Pawley, president-directeur van een groote Amerikaansche vlieg- tuigenfabriek, onderhandelen over de oprichting van vliegtuigfabrieken in Britsch-Indië. Deze fabrieken zouden toestellen bouwen voor Singapore en de andere Britsche bases in Azië. Dinsdag hadden de Engelschen over een front van 10 km., aan beide zij den van Dakar tevergeefs gepoogd troepen aan land te zetten. De stad was van een vliegtuigmoederschip af en van Bathurst uit door Engelsche vliegers zwaar gebombardeerd. De aanval was gericht op de haven, maar daar de woningen zoowel van de Europeanen als van de inboorlingen Volgens gisteren te Vichy ontvangen berichten zijn bij den Dinsdag onder nomen aanval op Dakar de Britsche gepantserde kruisers „Barham” en „Resolution” en een kruiser van het type Kent, ernstig door het Fransche vuur beschadigd. Een dezer gepant serde kruisers is bij de gevechten, welke gisterochtend weer opleefden, door een Fransche torpedo zoo zwaar getroffen, dat hij met zware slagzij zich moest terugtrekken. Amerikaansche meening De „New York Herald Tribune” schrijft over den aanval op Dakar: De Gaulle en de Engelschen kunnen zich geen échec in Dakar permittee- ren. Het gaat hier om een operatie, die moet slagen en het succes ervan zal de eerste schitterende offensieve slag moeten zijn, die met de overwin ningen van Duitschland vergeleken kan worden. De onderneming mag niet mislukken en voor alles kunnen de Vereenigde Staten niet toestaan, dat zij mislukt. MINISTER RUST EEREDOCTOR VAN DE UNIVERSITEIT TE ROME Aan den Duitschen minister van onderwijs, Rust, is gisteren plechtig in de groote aula van de universiteit van Rome de waardigheid van eeredoctor verleend. Hierbij waren rectores mag- nifici uit geheel Italië tegenwoordig. De professoren en docenten van de Ro- meinsche universiteit waren in toga vol tallig verschenen. Met stormachtige juichkreten op den Führer en den Duce begroette de aca demische jeugd den Duitschen minister, die in gezelschap van den Italiaanschen minister van onderwijs, Bottai, den rec tor magnificus, senator de Francisci, en den Duitschen ambassadeur von Mac- kensen, aan de eeretafel plaats nam. Voor de overreiking van de oorkonde, hetgeen in naam van Koning Keizer Victor Emmanuël geschiedde, heette de rector magnificus den Duitschen gast namens de universiteit van Rome weP kom. Dr Rust verklaarde in zijn dank woord, dat het Duitsche en Italiaansche volk bij den cultureelen opbouw de toekomst even onwankelbaar tegemoet schrijden, als de gewapende vertegen woordigers van beide naties het thans den vijand doen. De plechtigheid ein digde met een langdurige huldiging voor den Führer en den Duce. De Beriijnsche correspondent van het V.P.B. verneemt van bevoegde katholieke zijde, dat de president van de Vereenigde Staten den Paus tele grafisch reeds zijn principieele instem ming heeft betuigd met de organisatie van de door het Vaticaan voorgestelde hulpactie, waarover wij dezer dagen reeds berichtten. Gevolmachtigden voor de voorbereiding van deze actie tot hulpverleening zullen dezer dagen aan beide zijden benoemd worden. Deze zullen in de eerste plaats stappen doen, om de Engelsche regeering er toe te bewegen de transporten, welke een tevoren overeen te komen kentee- ken zullen dragen, ongehinderd te laten passeeren. Er dient te worden afge wacht, welke houding de betrokken in stanties in Engeland tegenover de ver zoeken van Roosevelt en den Paus zul len aannemen. De Duitsche regeering zal eveneens binnenkort door den nun tius te Berlijn op de hoogte worden gebracht. Bijzonderheden omtrent de hulpactie zijn op het oogenblik nog niet bekend. Voorloopig zou een bedrag van 500.000 dollar ter beschikking staan en verdere bedragen door mid del van collecten zullen worden bijeen gebracht. Bovendien ligt het in de be- doeling, andere hulporganisaties tot medewerking aan deze grootsch opge zette actie uit te noodigen. nen het Engelsche bereik liggende Fransche bezit. De weg van het ver raad jegens Frankrijk is de weg van het verraad jegens Europa, de weg van den onstuitbaren Britschen ondergang. Duitsche persstemmen De overval op Dakar wordt door de Beriijnsche ochtendbladen gekenmerkt als een typische Engelsche poging om zich zelfs met verraad jegens den vroe- geren bondgenoot op zijn kosten in het bezit te stellen van vreemd gebied, waarbij de afvallige oud-generaal de Gaulle nog slechts bij wijze van alibi naar voren wordt geschoven. De „Berl. Börsenztg.” stelt in het licht, dat het Britsche oorlogsschepen waren, die na de afwijzing van een aanmatigend ultimatum het vuur op Dakar en de daar liggende Fransche oorlogsschepen openden. Na twee mis lukte landingspogingen van de Gaulle, meldde Reuter, dat „thans operaties in Dakar aan den gang zijn”. Het is dus duidelijk, zoo concludeert het blad, dat het Engeland zelf is, dat met alle mid delen probeert zich in het bezit te stel len van het Fransche steunpunt aan de Westafrikaansche kust. Onder het opschrift„De weg van het verraad” schrijft de „Deutsche Allg. Ztg.”Het Britsche verraad jegens Frankrijk heeft zijn wortels in het bevel tot den terugtocht van Duin kerken. Zooals Churchill het Fransche leger voor de ineenstorting eenvoudig als instrument der Britsche belangen beschouwde, dat men misbruikt en weg werpt wanneer het niet meer deugt, zoo springt hij thans om met het bin- zich mensch officier hoofd van voor een een Het D.N.B. meldt uit New York: In zijn wekelijksche artikel voor de Hearstpers doet Lloyd George een op vallende bekentenis. Verwijzende naar de inferioriteit van het Engelsche lucht wapen eischt hij een door neutrale in stanties tot stand te brengen overeen komst met Duitschland, volgens welke voortaan alle luchtaanvallen beperkt zullen blijven tot militaire doelen. Thans, zoo schrijft Lloyd George woordelijk, zijn wij van het doel der gelijkheid in krachten ver verwijderd. Zou de oorlog nog voortduren, dan dienden beide partijen overeen te ko men uitsluitend militaire doelen te bom- bardeeren. In verband daarmede oefent de vroegere ministerpresident critiek dat de Britsche regeering niet reeds maanden geleden voor den bouw van diepere, veiligere en gemakkelijke schuilgelegenheden voor de bevolking gezorgd heeft. De luchtbescherming, zooals zij thans is. is onvoldoende. Italiaansch oordeel Omtrent den Engelschen aanval op Dakar verklaart men in Italiaansche politieke kringen, dat Italië dergelijke daden van geweld ten scherpste moet veroordeelen. De gebeurtenissen Dakar vormen evenwel een veelzeggende waarschuwing allen, die zich nog in den ban Engeland bevinden. Indien nog com mentaar op de besprekingen te Rome over de reorganisatie in Europa noodig geweest was, dan heeft de Engelsche overval op Dakar dien geleverd. ning en daarna op te marcheeren. De rijksminister van ouitenlandsche zaken heeft er op gewezen, dat bij de ontmoe ting van Rome de toekomstige ordening en veiligheid van de levensruimten der beide verbonden rijken aan een be- studeering zijn onderworpen. Duitsch land erkent de Italiaansche levens- ruimte en Italië erkent de rechten van Duitschland in de levensruimte van het rijk. Aan beide kanten dus geen reserves, maar volkomen oprechte er kenning. Dat alles wordt door het Italiaansche volk op volle waarde ge schat, het heeft de onoprechtheid der Westelijke democratieën in geen enkel opzicht vergeten. De rijksminister van buitenlandsche zaken heeft er verder op gewezen, dat bij de besprekingen in Rome niet alleen de toekomstige „orde ning” der levensruimten, maar ook hun „veiligheid” bestudeerd zijn, hetgeen de gevolgtrekking doet maken, dat niet slechts de politieke en economische, maar ook de geographische en strategi sche problemen zijn overwogen. De vol strekte en oprechte solidariteit der beide groote mogendheden brengt daarmede in Europa en Afrika een „nieuwe ordening” tot stand en juist daarop heeft een uitdrukkelijke verkla ring betrekking in het telegram van graaf Ciano. Engeland heeft de ontmoe ting in Rome met duidelijke nervositeit gevolgd en haar volledige succes moe ten constateeren. Dit succes werd niet alleen bekrachtigd door de verklaringen der beide ministers van buitenlandsche zaken in hun telegrammen, maar ook door de spontane en hartelijke volksbe- toogingen der Italiaansche hoofdstad. Engeland verbrak zijn ver plichtingen De „Temps” noemt den Engelschen aanval op Dakar, naar uit Vichy ge meld wordt, den niet-uitgelokten aan val en een misdadige poging om de eenheid van het Fransche imperium stuk te slaan en belangrijke deelen van dit imperium ten voordeele van Engeland in den oorlog te sleep^n. Wanneer Frankrijk bevel heeft gegeven tot de verdediging van Dakar, is dat niet meer dan natuurlijk. Door voor de tweede maal zijn vroegeren bondge noot aan te vallen, heeft Engeland zijn verplichtingen verbroken en zijn eer opieuw op het spel gezet. De Moniteur bevat een buitenge woon scherp commentaar tegen Enge land en tegen generaal de Gaulle, waarin gezegd wordt, dat het woord verraad” het eenige is, dat de onder neming van de Gaulle karakteriseert. richt boodschap aan de inboorlingen De Fransche minister van koloniën, admiraal Platon, heeft een boodschap gericht tot de inboorlingen 'van de Fransche koloniën in Afrika. Hierin wordt gezegd, dat de loyale en vast besloten houding van de inboorlingen de eerste poging tot het „avontuur” heeft doen mislukken. Zoo zal het ook nieuwe pogingen vergaan. De drijf veren van een regeering, die eens de bondgenoot van Frankrijk was en die zich bedient van een instrument, waartoe een eerzuchtige afvallige zich heeft opgeworpen, zijn thans bekend. De toekomst Tenslotte zeide de Rijkscommissaris: „Als steeds ben ik bereid, met alle deelen van het Noorsche volk kame raadschappelijk samen te werken met alle kracht mede te werken den herbouw van het drijfsleven. Ik ben er ook van 3) Tengevolge hiervan is iedere actie in den zin of ten gunste van het koninklijk huis of van de gevluchte regeering natuurlijk verboden. 4) De werkzaamheden van den be stuursraad zijn geëindigd. 5) Krachtens de bevoegdheid, die ik ontleen aan het decreet van den Führer van 24 April, aldus Terboven, heb ik de volgende gecommitteerde staatsraden benoemd (volgt de boven gemelde lijst). 6) De oude politieke partijen zijn ■vandaag ontbonden. Bijzonderheden worden nog bekend gemaakt. 7) Nieuwe aaneensluiting voor poli tieke actie van eenigerlei aard wordt niet geduld. Onder de hoestsiropen, die wij beproefd hebben of in onze omgeving hebben zien gebruiken, is er geen enkele die gemakkelijker zelf te maken is en die zoo'n i snel resultaat geeft als de volgende: Neem een kwart liter heet water en los hierin op een eetlepel suiker of stroop. Voeg hierbij den inhoud van een 30-grams fleschje Vervus (dubbel gecon centreerd), dat U bij eiken apotheker of drogist tegen den vastgestelden prijs van 75 cent kunt verkrijgen. Roer alles goed dooreen en het receptje is klaar! De dosis is vier lepels per dag. (Volwassenen een eetlepel; kinderen een dessertlepel). Knip dit receptje uit en bewaar het goed: het loont de moeite! 553 Uit Vichy wordt gemeld, dat de grensincidenten in Indo-China zijn bij gelegd door het ingrijpen van den Ja- panschen generaal Nisjihara. Japanners nabij Haiphong geland Van een vooruitgeschoven post van het Japansche expeditieleger ergens in Zuid-China wordt gemeld, dat de Japansche militaire strijdkrachten, welke over zee naar Fransch Indo- China vervoerd zijn, vanmorgen de landing nabij Haiphong op vreedzame wijze voltooid hebben. De troepen zijn reeds vanochtend begonnen met opmarsch naar het binnenland. De overeenkomst tusschen Japan en Frankrijk De Fransche gezant van de regee- ring-Vichy te Washington verklaarde, dat de Fransche regeering besloten is, met alle middelen de pogingen van de Japanners te bestrijden, verder te gaan dan de bepalingen van de Fransch Japansche overeenkomst. Geen Duitschers in Fransch West-Afrika Het Fransche ministerie van buiten landsche zaken deelt mede De bewering van de Engelsche radio, als zou de aanval van de Engelsche vloot op Dakar ten doel hebben zich tegen de verovering van Fransch West- Afrika door Duitschland te verzetten, mist alten grond. De Fransche regee ring verklaart zoo categorisch moge lijk, dat zich niet de geringste Duitsche militaire of civiele elementen in Fransch West-Afrika bevinden. Vrouwen op vloot De Engelsche marine zoekt, naar gis teravond voor de Engelsche radio werd medegedeeld, vrouwelijk personeel, in het bijzonder voor de kombuizen, op dat alle mannelijkekoks voor den krijgsdienst kunnen worden gebruikt, meldt het D.N.B. „President Roosevelt is er zelf antwoordelijk voor, dat de betrekkin gen tusschen Japan en de Vereenigde Staten aanzienlijk verscherpt zijn”, schrijft het Japansche blad „Yomioe- ri sjimboen”. Hij heeft de anti-Japan- sche stemming onder de Amerikaan sche bevolking gekweekt, hoewel Ja pan niet het minste voornemen heeft de Vereenigde Staten aan te vallen. Wanneer de politiek van Japan de veiligheid van Amerika bedreigt, dan kunnen de Vereenigde Staten alle te genmaatregelen, ook die van militai ren aard, nemen. De Japansche poli tiek beoogt uitsluitend het herstel van den vrede en de nieuwe ordening in Groot-Azië. Ook in economisch op zicht bezitten de Vereenigde Staten voldoende hulpbronnen, zoodat hun houding onbegrijpelijk is. Japan mag eventueel niet aarzelen, schrijft de „Hotsji sjimboen”, tegen de Vereenig de Staten tot een offensief over te gaan. De Vereenigde Staten houden er bij hun onderhandelingen met Enge land blijkbaar geen rekening mee, dat Japan vast besloten is om tot het be reiken van zijn,doel alle hinderpalen uit den weg te ruimen. De Japansche ministerpresident, prins Konoje, is vanmorgen door den keizer in audiëntie ontvangen om rap port uit te brengen over „algemeene staatszaken”. Het blad „Nisji Nisji” verklaart, dat de Vereenigde Staten, Engeland en Australië „agressieve formaties” vormden, die tegen Nederlandsch- Indië en andere landen in het Zuidwes telijk deel van den Stillen Oceaan ge richt zijn, met het doel de naar het Zuiden gerichte politiek van Japan te gen te werken. Japan zal zijn vastge stelde politiek slechts met des te grooter energie voortzetten. De „Hotsji sjimboen” merkt met betrekking tot de gebeurtenissen in In do-China op: „Japan hiervoor te be rispen is even absurd als het beweer de Engelsch-Amerikaansche plan tot een gemeenschappelijke verdediging van Singapore”. De „Augusta” te Sjanghai Aan boord van den zwaren kruiser „Augusta”, is de opperbevelhebber van de Amerikaansche vloot in het Verre Oosten, Harold, in Sjanghai aangekomen. Onmiddellijk na zijn aankomst had de admiraal een be spreking met de Amerikaansche auto riteiten. Naar verluidt, aldus United Press, zou ook het vraagstuk van de evacuatie der 11000 in Japan, Mand- sjoekwo en China wonende Amerika nen in geval van een crisis besproken zijn. In neutrale kringen te Sjanghai neemt men aan, dat de nieuwe crisis waarschijnlijk bij de bezetting van de Fransche concessie in Sjanghai door Japansche troepen zou intreden. De Japansche ambassadeur te Lon den, Sjigemitsoe. heeft bij den Bril- schen onderstaatssecretaris Butler ge protesteerd tegen de arrestatie der Ja panners en tegen het optreden der Britsche autoriteiten te Singapore, dat met het volkenrecht in strijd is. Het protest geschiedde gelijktijdig met het vertoog van den Japanschen vice-minister van buitenlandsche za ken bij Craigie, den Britschen ambas sadeur in Tokio. Volgens de „Yomi- oeri Sjimboen” kreeg de Japansche am bassadeur de opdracht de Engelsche regeering om opheldering over de Es> gelsch-Amerikaansche samenwerking te vragen. Bij deze gelegenheid zal de Japansche ambassadeur ook het vraag stuk van Fransch Indo-China toe lichten. Naar het D.N.B. uit Algeciras meldt, is Gibraltar gistermiddag op nieuw door eenige afdeelingen Franse nieuw door eenige afdeelingen Fran sche vliegtuigen aangevallen, die tal rijke bommen van groot kaliber op de vesting en haveninstallaties wierpen. Een Fransch vliegtuig is door de Jlngel- sche luchtdoelartillerie neergeschoten. De bemanning wist zich door een pa rachutesprong te redden. In een officieele mededeeling van de Fransche regeering wordt gezegd, dat Fransche vliegtuigen Dinsdagmid dag Gibraltar met obmmen hebben bestookt. In totaal zijn vele duizenden k.g. ontploffingsmiddelen op het arse naal en het Zuidelijke havenhoofd ge worpen. United Press verneemt uit Vichy: In^de haven zou een schip getroffen zijn, terwijl een groote rookontwikke ling nog andere treffers aantoonde. Alle Fransche vliegtuigen zouden on danks het hevige afweervuur op hun steunpunten zijn teruggekeerd. Ze wa ren van Marokko komend, de Straat van Gibraltar in opvolgende golven bij Algeciras overgestoken. De eerste golf bevond zich om een uur ’s mid dags boven de rots van Gibraltar. In de volgende twee uren is toen gemid deld een bom per minuut geworpen. Voorts wordt verklaard, dat deze aanval een deel van de door de re geering van Vichy bevolen represaille maatregelen is en dit geenszins de laatste tegenmaatregel zou zijn, indien de Engelschen opnieuw Dakar zouden beschieten. In de radio werd gezegd, dat dit de zwaarste aanval tegen Gi braltar was, welke ooit ondernomen werd. In omvang was hij verre de meerdere van de tot dusver door Ita lianen uitgevoerde aanvallen. Volgens een officieele Fransche me dedeeling, werd de op de reede lig gende Britsche slagkruiser „Renown” getroffen en moest de haven verlaten. Van officieele zijde te Vichy wordt verklaard, dat aan den aanval op Gi braltar van Dinsdag 50 vliegtuigen hebben deelgenomen, die in golven van ieder 10 kwamen aanvliegen. Het ge schut van de vesting zou gedeeltelijk beschadigd zijn. Tengevolge van de laag hangende wolkende waren de fransche vliegers in staat hun doel dicht te naderen, hetgeen het bombar dement binnen de vestingwerken ver gemakkelijkte. Te Madrid ontvangen berichten be vestigen, aldus het D. N. B., dat het bombardement van Gibraltar door Fransche vliegtuigen zware schade heeft veroorzaakt. Vooral ernstig heeft het arsenaal geleden, dat door drie bommen werd getroffen. De ar- chiefafdeeling van het arsenaal is ge heel vernield. Voorts is de geniekazer- ne een puinhoop geworden, waarbij talrijke slachtoffers vielen onder de militairen. De totale verliezen zijn nog niet bekend. In de haven zijn een stoomschip van de admiraliteit en 2 hulpschepen in brand gestoken. Een hulpschip zonk. Het aantal bommen, welke op het land vielen, wordt opge geven als 70, terwijl er 40 in zee zou den zijn gevallen. Het gevangenen kamp Windmill Hill werd door 2 bom men getroffen. Een bom van 100 k.g. viel naast het regeeringsgebouw, een tweede in de nabijheid van het Tra- falgar-kerkhof, waar een diep gat in den grond werd geslagen, zoodat het verkeer gestremd werd. Voorts kwa men bommen neer op pieren, dokin- stallaties en goederendepots. Een vliegtuig beschoot de batterijen af weergeschut met machinegeweren en maakte slachtoffers onder de bedie nende manschappen. Drie bommen vielen in het stadscentrum in de Ko ningstraat en vernielden verscheidene gebouwen. Men spreekt van 8 of 10 dooden onder de burgerbevolking. Het schijnt echter, dat de slachtoffers bij de militairen veel talrijker zijn. Twee leden der bemanning van een neerge schoten vliegtuig verdronken, een werd gevangen genomen en naar Gi- neur van Gibraltar heeft bepaald, dat de gedwongen evacuatie moet worden voortgezet. Tien sleepbooten en andere kleine Engelsche schepen vluchtten uit Gibraltar naar de haven van Algeci ras, om het bombardement te ontwij ken. de Gaulle karakteriseert. Men moet zich groote moeite geven om het afschuwelijke beeld van een voor te stellen, die Fransch was en die zich thans aan het een buitenlandsch eskader Fransche haven vertoont om lands- te stellen en na weigering daar- een bevel tot bombardeeren te Onder den generaal de Gaulle, vervolgt het blad, heeft Engeland ge hoopt, revoluties te ontketenen. De aanhankelijkheid van de Fransche ko lonisten en van de inlanders heeft deze hoop verijdeld Om die reden hebben de Engelschen, nadat zij het masker geheel hadden afgelegd, thans gepoogd, met geweld datgene te bereiken wat hun door list en verraad niet gelukte.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2