Het afhalen der voorloopige identiteitsbewi j zen GEMENGD NIEUWS KUNST EN LETTEREN FILM EN BIOSCOOP Meldt u op de juiste plaats b Zij-Zaal Zaterdag a.s. zijn aan de beurt: de letters T, V, W en S geheel, alsmede de rest van R HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 EXPOSITIE MARIAN GOBIUS In Huize „Hofwyck” te Voorburg GEBOUW: T Kinderkopje 'AUTOBOTSING OP WALCHEREN Zes gewonden Sa t.m. Schurink de Ruijterstraat 67 Se t-m. Z „VAN MUIZEN EN MENSCHEN” Nog een arrestatie In het gebouw „Excelsior” WEGGELOOPEN MEISJES TERECHT ONDERWIJS EN KERK Er worden hoogere prijzen betaald dan andere jaren Willemstraat hoek Kazernestraat DE DIEFSTAL VAN DISTRIBUTIE BONNEN TE AMSTERDAM GROOTE PARTIJ HAVER IN BESLAG GENOMEN CONCERT DRESDENER PHILHARMON1E AMICITIA Westeinde 15 „RESIDENTIE-ORKEST” EN „CONCERT-DILIGENTIA” Ruiten t.m. einde R en van Steenderen t.m. einde S Wegner t.m. einde W KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Zwarteweg V en Wa t.m. Wegman Schurman t.m. Sleendelaar ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1940 GEMEENTEMUSEUM DEBUTANTENCONCERT DIERENTUIN ingang Benoordenh.weg a Groote Zaal Hulpsecretarie Loosduinen (alleen voor bewoners, die aldaar in het bevolkings register staan ingeschreven Dirigent: Paul van Kempen Verbod van aflevering en vervoedering overtreden Een van haar stal een paard en reed erop weg Wielrijder bij aanrijding door auto gedood EIKEL-, KASTANJE- EN BEUKE NOOTJESVERZAMELAARS OP PAD (Gobius) dit .'even wij het staatje, geldende voor Zaterdag: In de Stadsgehoorzaal te Leiden ti met aan kleine dief- uur Honderd jaar, en voor het eerst aan de telefoon zullen te TENTOONSTELLING „HET HOL- LANDSCHE LANDSCHAP” In de kunstzalen van Gebroeders Koch, Hoogstraat 7, wordt van 2 October af tot 26 October een tentoonstelling gehouden van „Het Hollandsche Landschap en In terieur”, omvattende werken van de kunstschilders B. van Beek, B. de Hoog, W. G. F. Jansen, Johan Meyer, W. F. Noordwijk, J. Scherrewitz en Ype Wen ning. Fusie-pogingen tusschen Chr. onderwi.js-organisa.ties Naar aanleiding van een bij hem inge komen schrijven van de Unie van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Ne derland. heeft het hoofdbestuur van de Chr Onderwijzers en Nederland en de en - van het Prot. Chr. onderwijs in zijn jongste TOONTJE HEEFT EEN PAAR» GETEEKEND Morgenmiddag half drie geeft het Re- sidentietooneel, directeur Dirk Verbeek, op herhaald verzoek nogmaals een voor stelling van het blijspel „Toontje heeft een paard geteekend onder regie van Bets Ranucci-Beckman. Voor de Oud-Geref. gem. houdt hedenavond 7 uur ds. E. van Dijk een Bijbellezing in het gebouw Gaslaan 46. IETSKE RICHTERS. In de kunstzaal Joh. D. Scherft, Laan van Meerdervoort 88 zal op Zaterdag 28 September te 2 uur een tentoonstelling worden geopend van werken van letske Richters. Duur der tentoonstelling tot en met 14 October a.s. GELD, GELD, GELD Heinrich George zal de hoofdrol spele" in een nieuwe Wien Film der Ufa Ge Geld, Geld”, waarvan de regie wordt op- dragen aan Gerhard Lamprecht. Gerhar Menzei schrijft het draaiboek. Ongeoorloofde handel in zeep Gistermiddag omstreeks twaalf ontdekten een paar rechercheurs van het hoofdbureau van politie te Amsterdam, dat uit een opslagplaats aan het Water- looplein aldaar een groote partij zeep ongeveer 150 a 160 dozijn stukken op een bakfiets werd geladen. Toen de bak fiets vol was, gingen de rechercheurs met belangstelling informeeren naar de be stemming van de zeep en de bons of de toewijzing, welke voor den handel noodig is. Deze waren er niet en toen bovendien bleek, dat de zeep verkocht was voor 6 a 700. d.w.z. ongeveer 30 procent onder den normalen prijs, acht ten zij het beter in te grijpen. Tegen de handelaren is proces-verbaal opgemaakt inzake de overtreding van de prijzenbe- schikking en de zeepdistributiebeschik- king dier op den afsluitdijk aan, waarna het eigenaar terug Knaapje verdronken Bij het spelen aan de haven te Zalt- bommel is de 8-jarige Jacobus Werner te water geraakt en verdronken. Toegepaste kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De vereeniging „Het Residentie-Orkest” en het Genootschap „Concert-Diligentia” hadden tot nu toe nimmer een persconfe rentie gehouden bij de opening van een winterseizoen. De besturen beschouwden deze besprekingen als een kostelooze re clame, welke met hun streven om het hoog artistiek niveau der uitvoeringen en in het algemeen de kwaliteit der geboden kunst eenige reclame te doen zijn, onver- eenigbaar was. Doch de tijden en omstan digheden zijn plotseling veranderd; de verbindingen met het buitenland zijn nog van dien aard, dat verscheidene solisten, die tot de „oude bekenden” op onze con certpodia waren gaan behooren, niet zul len komen, terwijl bovendien het binnen- landsch verkeer moeilijkheden voor het geven van concerten door het Residentie orkest buiten den Haag zal opleveren. Tevens heeft de algeheele verduistering gevolgen, waarmede wel degelijk rekening zal moeten worden gehouden. Doch de ge noemde besturen hebben zooals ons op een persconferentie, welke onder leiding van den heer J. A. Diemerkool, voorzitter van het Genootschap „Concert-Diligentia” en mr. Gerbert Scholten, voorzitter van het bestuur van het Residentie-Orkest gister middag werd gehouden, werd medegedeeld ondanks dit alles niet besloten om het aantal concerten te beperken of om op gelijken voet voert te gaan, maar hebben juist door dit alles een grooter aantal uit voeringen aangekondigd, in de vaste over tuiging, dat in deze tijden meer dan ooit tevoren bij de vele Haagsche muzieklief hebbers behoefte aan goede, verheffende muziek zal bestaan. Aan deze overtuiging heeft dan ook de reeds aangevangen Beethove n-c y c 1 u s, welke met Ne- derlandsche solisten, eenigszins buiten het eigenlijke winterprogramma om als een muzikale hors-d’oeuvre wordt gegeven, zijn ontstaan te danken. De aantrekking, welke Beethoven’s werken blijvend op den mu ziekminnaar uitoefent, is Zondagmiddag j.l. uit de enorme belangstelling op over tuigende wijze gebleken. Overigens wijkt de opzet van het winter seizoen in enkele opzichten af van de tot dusver gebruikelijke. Zoo zullen de Ver. „Het Residentie-Orkest” en het Genoot schap „Concert-Diligentia” elk dit jaar 10 Concerten met solist geven (voor dezelfde prijzen als verleden jaar 8, resp. 9 concerten) deze 10 concerten wor den onderverdeeld in twee series van 5 opeenvolgende concerten, waarvoor, in verband met het feit, dat velen de uitgave voor het eveneens verkrijgbare abonne ment der complete serie concerten be zwaarlijk kan zijn, aparte abonnementen uitgegeven zullen worden. Bovendien ho pen de beide vereenigingen bij deze serie concerten in combinatie wederom een bui tengewone Operavoorstelling te kunnen geven. In verband met de tijds omstandigheden kunnen hieromtrent ech ter eerst later bijzonderheden worden ge publiceerd. Op den der matinée’s van het Residentie-orkest zal de balletgroep van Yvonne Georgi een uitvoering geven van Strawinsky’s „Pétrouchka”, „Pulcinella” en eventueel „Yeux de Cartes”. De Ver. „Het Residentie-Orkest” geeft daarenboven een extra serie van 5 S y m- p h o n i e-c oncerten zonder solist. De programma’s van deze concerten zullen samengesteld worden uit belangrijke sym- phonische werken van het klassieke, ro mantische en moderne repertoire, benevens eenige eerste uitvoeringen van hedendaag- sche composities. De uitvoeringen van „Concert-Dijigen- tia” zullen op de gebruikelijke Woensdag avonden van 5.30 tot 7.30 uur worden ge geven. Het zal velen bij eerste beschou wing als een eigenaardige tijd voor het geven van concerten voorkomen. Doch wanneer de warme maaltijden vroeg wor den gehouden en ’s avonds, dus na afloop van het concert, alleen een boterhammetje behoeft te worden gegeten, levert alles te zamen toch nog een zeer normale dag- indeeling op. Met een beetje goeden wil zal toch ieder muziekliefhebber wel over deze nieuwigheid kunnen heenstappen. De solisten-concerten van het Residentie-or kest vinden alle op Zondagmiddag plaats, terwijl van de nieuwe serie der Sympho- nieconcerten er 4 op Woensdagavonden en 1 op een Vrijdagavond zullen worden ge geven. A. C. J. S. Orobio de Castro, Jo ’t Hart, Germ. A. G. Timmermans en Coos van Heusden In verband met de verduisteringsmaat- regelen zal het 36ste Debutantenconcert gegeven worden op Zondagmiddag 29 September a.s. te 3 uur. Ditmaal zal de heer A. C. J .S. Orobio de Castro debu- teeren als dirigent van het „Residentie Vrouwenkoor”, terwijl Jo ’t Hart, oud- leerlinge van den heer Co van Beek, enkele stukken voor violoncel zal voor dragen. De pianobegeleiding van het Vrouwenkoor zal door Germ. A. G. Timmermans, die van de violoncel-soli door Coos van Heusden worden uitge voerd. Het programma vermeldt o.a. koorwer ken van J. Röntgen, César Franck en Joh. Brahms, en violoncel soli van L. Boccherini (Sonate no. 6 in A gr. terts), L. van Beethoven (Sonate no. 3 op. 69), Joaquin Turino en Caspar Casadó. Het concert is gratis toegankelijk voor de bezoekers van het museum. Bij een dezer dagen ingesteld onder zoek door controleurs van de afdeeling algemeene controle van den centralen crisiscontroledienst bij een der gróótste transportondernemingen te Amsterdam, werd op een der zolders een partij van ongeveer 12.000 k g. haver aangetroffen. Daar het, in verband met de huidige be palingen. uitgesloten is, dat een veehou der een dergelijk enkelvoudig voer, waar van het vervoederen eveneens verboden is, in voorraad kan hebben, werd een ver der onderzoek ingesteld. Hierbij kwam vast te staan, dat na het tijdstip, van het in werking treden van het K. B. van 28 Augustus 1939 Staatsblad 679 j, door diverse leveranciers tot en met heden to taal ongeveer 70.000 k g. haver en onge veer 5500 k.g. ander veevoeder fraudu leus werd afgeleverd. Wegens het vervoederen van deze partij haver werd de afnemer geverbaliseerd, terwijl de nog aanwezige haver in beslag werd genomen. Het onderzoek wordt met spoed voortgezet en naar het zich laat aanzien, zullen de vele verdachten in deze zaak zich straks niet alleen hebben te ver antwoorden. voor deze frauduleuze leve- ringen, doch ook wegens het misdrijf ge noemd in de prijsopdrijvings- en hamster wet van 1939, daar de prijzen in sommige gevallen uitermate hoog waren. De stormen, welke in de vorige week ook op de Veluwe danig hebben huisge houden, hebben niet slechts het begin van het najaar onmiskenbaar ingeluid, doch zijn tevens het sein geweest voor de mobilisatie van de eikels-, kastanje- en beukenootjesverzamelaars. Daar is geen oproep voor noodig. Men mobili seert zichzelf en dagelijks kan men thans reeds, zoo meldt het Hbl., voor dag en dauw de Veluwsche jeugd, gewapend met bussen, doozen, manden, emmers, kistjes en zakken naar de bosschen zien trekken om nog voor schooltijd zich nut- jtig te maken. In den regel heeft zij al spoedig verscheidene kilo’s van deze boomvruchten verzameld en na schooltijd trekt men er opnieuw op uit, ditmaal vergezeld van ouderen, die ook een handje meehelpen. Tegen donker ziet men dan de karavaan huiswaarts kee- ren, gewapend met zakken en manden vol van deze, uiteraard kostbare boom vruchten, want vooral de eikels en kas tanjes zijn thans gewilde veevoeders en de prijzen, welke er dit jaar voor wor den betaald, zijn belangrijk hooger dan andere jaren. Thans betaalt men name lijk voor een kilo eikels graag 58 cent en voor de kastanjes 36 cent. Ook de beukenootjes zijn zeer gevraagd, gezien den hoogen prijs van 20 tot 30 cent per kilo. Doch over het algemeen verzamelt men liefst de eikelsdie Jiggen in bosch- rijke streken nogal dik gezaaid, vooral des morgens en een kilo is in een paar minuten tijds bij elkaar gezocht! Een eigenaardig verschijnsel is jaar, dat vele vreemdelingen dagelijks naar de Veluwsche bosschen trekken en trachten met het verzamelen van deze boomvruchten een daggeldje te verdienen. Er ligt immers geld op den weg, in het bosch en langs de beken, waar de eiken en beukeboomen staangeld, dat feite lijk slechts voor het oprapen ligt. En wie zou daarvan niet willen profiteeren Vanochtend om zeven uur weg MiddelburgVlissingen gemeente Koudekerke een De gemeenschap „Kraft durch Freude’’ heeft tezamen met het Luftfahrtministe- rium een tournée voor de Dresdener Philharmonic georganiseerd, waarop uit sluitend concerten voor de Duitsche Weermacht zullen worden gegeven. Het orkest, dat eigenlijk uit ongeveer 100 leden bestaat, is thans, wegens het op treden in vaak kleine zalen niet geheel voltallig, doch telt toch altijd nog plus minus 65 musici, die deze concertreizen meemaken. Van uitstapjes kunnen wij namelijk moeilijk spreken, aangezien, vóór het bezoek aan ons land Polen, en daarmede dus zoo ongeveer de andere uithoek van Europa voor de concerten werd uitgekozen. Voor kort waren hier, in de lage landen aan de zee Vlissingen, Breda en den Haag de steden, waarin de Dresdener Philharmonic optrad voor de Duitsche Weermacht, terwijl het orkest gistermiddag een uitvoering van derge lijk karakter in de Stadsgehoorzaal te Leiden gaf. De pauze kon daarin slechts kort zijn, omdat een optreden in Utrecni op gisteravond in het tournéeprogrammn stond vastgesteld. Evenals op alle overige concerten nam ook gistermiddag de leider van het or kest, Paul van Kempen, aan den lesse naar plaats. Een zoo bij uitstek Neder- landsche naam als die, welken deze heros op het gebied der toonkunst draagt, klinkt zelfs leken in de wereld der mu ziek in ons land bekend in de ooren. De dirigent stond dan ook bij deze gelegen heid in zijn geboortestad ten tooneele en bovendien nog op hetzelfde podium, waarop hij als negenjarig kind voor het eerst in het openbaar zijn lauweren oogstte. Later volgde zijn aanstelling als eersten violist in Amsterdam, terwijl hij thans den roem van Dresden als mu ziekcentrum met het stedélijk orkest hooghoudt. Hij heeft echter ook buiten deze stad van zijn kunnen blijk, behalve een verdubbeld aantal concerten in Dres den zullen bijvoorbeeld 15 uitvoeringen in geheel Duitschland en 30 voorstellin gen voor de Berliner Staatsoper in den komenden winter onder zijn leiding staan. Ir het voorjaar zullen tevens evenementen voor ons land volgen, wanneer Paul van Kempen den staf over het Concertge- bouw-orkest zal zwaaien. Het programma omvatte gistermiddag de ouverture „Tannhauser” van R. Wag ner, de „Unvolendete”-symphonie van Fr. Schubert, de Peer-Gynt-Suite, uit de muziek bij Ibsen’s gelijknamig werk, van E. Grieg en de Donau-walzer van J Strauss. Met deze ten deele populaire composities hebben dirigent en orkest hun capaciteiten ten volle kunnen too- nen. Welk een tremolo-spel der strij kers en welk een verbluffende virtuosi teit der koperblazers vielen bijvoorbeeld in de vertolking van Wagner’s ouverture te bewonderen. Het was subliem, ja ideaal orkestspel! En wanneer wij dan nog bedenken, dat dit alles zonder voor afgegane repetities werd geschonken, dan kunnen wij daaruit slechts de con clusie trekken, dat gezien ook het artistiek niveau, waarop de hier reeds be kend geworden Berliner Phüharmonie- concerten staan er voor Nederland- sche orkestmusici in de voortreffelijke voorbeelden voor orkestspel in Duitsch land een enorm studieveld ligt besloten Van een waarlijk bovenaardsche schoon heid was de vertolking van de „zeven de” indien wij de verloren geraakte Gasteiner symphonic als nummer acht beschouwen symphonic van Schubert. Het was een muzikale taal, welke niet meer van deze wereld was. Het concert viel dan ook bij de vele officieren, on derofficieren en soldaten bijzonder in den smaak. De applausovaties waren zoo spontaan en stormachtig, dat een popu laire marsch. welke als extra werd ge geven. bovendien moest worden hei - haald. Het waren uren van Duitsche muziekcultuur in hoogsten bloei! Op 16 September hebben twee meisjes van 16 en 19 jaar Utrecht verlaten en sindsdien thuis niets meer van zich doen hooren. Enkele dagen geleden trof de politie op Wierden het tweetal aan, sla pende op een weiland nabij den afsluit dijk. Uit het verhoor bleek, dat zij sinds 16 September rond hebben gezworven. Zij waren eerst naar Amsterdam gegaan en tenslotte beland in een leegstaande woning bij het vliegveld de Kooy. De politie stelde hierna een onderzoek in en spoedig kwam vast te staan, dat de meis jes zich aan talrijke diefstallen hadden schuldig gemaakt. O.a. werden levensmid delen, geld en een gestolen rijwiel aan getroffen. Bovendien hadden zij in de gemeente Wierden een paard uit een wei land gehaald, waarop een hunner weg is gereden. Later op den dag trof men het j:«_ j—j Um* aan den rechtmatigen werd gegeven. Ook in Alkmaar hebben de avonturiersters zich stallen, o.a. van koek en andere lekker nijen schuldig gemaakt. Het tweetal is in het huis van bewaring opgesloten. Dinsdag heeft op den hoek van den Provincialen weg en de Julianastraat te Koog a. d. Zaan een doodelijke aanrijding plaats gehad. Een 53-jarige wielrijder uit Zaandam, die den weg overstak werd door een auto gegrepen. Hij was op slag dood. Uit het onderzoek door de politie is vast komen te staan, dat de chauffeur geen schuld heeft. In HofwycK ie voorourg, Huyghen’s woning, wordt tot het einde dezer maand werk geëxposeerd van de bekende en talentvolle beeldhouwster mej. Marian Gobius, wier oeuvre wij reeds bij verschil lende gelegenheden zagen en dat steeds weer boeit door zuiverheid en fijnheid. Door een krachtigen opzet en zeer fijn genuanceerde uitwerking, die zelfs uiter. mate gevoelig kan worden, is het werk van Marian Gobius als het ware voorbe stemd om geïnspireerd te worden op kin. derfiguurtjes en kinderkopjes. Wij ken. nen die soepele, zachte en toch door vitale levendigheid gespannen kinderlichaampjes, die zij boetseerde, reeds uit verschillende tuinbeeldjes, bron.ontwerpen, enz. Ook op de tentoonstelling, die zij thans op Hof wyck houdt zijn verschillende van die goede, -oude bekenden aanwezig. Maar er is ook nieuwer werk en het is verheu gend te zien, dat het talent van de beeld houwster zich sterk en verrassend heeft ontwikkeld. Het staande kinderfiguurtje in hout overtreft vorige scheppingen en het beste werk van deze expositie is haar jongste sculptuur: het kinderportretje recht tegenover den ingang, bij het raam: een buste in steen, fijn en onbewust fier van houding, met een gevoelig kopje, waarbij het even.geopende kindermondje een treffend accent vormt. Met zulke kin. der.weergaven, figuurtjes van prille on. gereptheid, heeft Marian Gobius haar naam reeds klank en beteekenis gegeven. Daarnaast noemen wij haar, reeds be kende fantasieën over Buziau. Voor den grooten Schouwburg te Arnhem maakte zij een voortreffelijke buste van den beroem, den clown en revue.artist Buziau. Zij had daardoor de gelegenheid de vele impres- sie’s van zijn ongelooflijk bewegelijke gezicht te bestudeeren en zoo ontstonden een serie meesterlijke, kleine studies, die juweeltjes van plastiek werden. Verder zijn de Buziau.penning en de penning der Vereeniging van Boekhandelaren en Uit gevers aanwezij. Ook exposeert Marian Gobius schetsen en teekeningen, waar, onder vele portretten. Tenslotte noemen wij haar plastiekjes van eenden, waarbij zij zich niet alleen tot de ronde, vette ze'. Idaanheid der volwassen eenden be. paalde, maar ook de komische onbehoL penheid van „het leelijke jonge eendje” observeerde. Een tentoonstelling die Ma. rian Gobius opnieuw doet kennen als een jong, veelbelovend talent, dat reeds be. gonnen is beloften te verwezenlijken. Vereeniging van Onderwijzeressen in Overzeesche Gewesten de oudste grootste organisatie op het gebied vergadering zich bezig gehouden met de vraag hoe tot een nauwere samenwerking tusschen beide organisaties te komen en zoo mogelijk zelfs tot hereeniging. De ver gadering voelde algemeen zeer veel voor een totale fusie. Besloten werd een klei nen kring te benoemen die in samenwer king met de afgevaardigden van de Unie een en ander voor de beide hoofdbesturen zal voorbeiden. De voorzitters der beide organisaties zullen de taak dezer commis sie nauwkeurig omschrijven. Nadat het eindrapport zal verschenen zijn zullen de beide hoofdbesturen een beslissing nemen. Een nieuw Amerikaansch stuk bij het Residentietooneel Het Residentietooneel, directeur Dirk Verbeek, heeft het seizoen luchtig geopend met het blijspel „Dertig seconden liefde”, dat door het publiek met den titel „Schla ger” is onderscheiden. Terwijl goed be zette zalen de menschen géén uit, on danks alles zich ermee amuseeren, wordt in de repetitielokalen van den Stadsschouwburg gewerkt aan „Van mui zen en menschen” en „De Kersentuin”. De première van het eerstgenoemde stuk komt reeds begin October, zoodat wij de regisseuse, mevrouw Bets Ranucci-Beck man hebben gevraagd ons er het een en ander over te vertellen. „Het is een prachtig Amerikaansch stuk van John Steinbeck”, luidde het ant woord. „De schrijver heeft het zelf ont leend aan zijn roman, welken hij vrijwel geheel op den voet volgt.” „Wat is de inhoud van dit stuk, zulk een merkwaardigen titel „De geschiedenis vertelt van het leven van rondtrekkende landarbeiders in Mexico bij de Salinasrivier. De mannen gaan van de eene ranch naar de andere, worden in keeten ondergebracht, werken er een tijdje en trekken weer verder, alleen. Maar George en Lennie zijn vrien den en zij vormen een vreemde combina tie, George klein, tenger, levendig, vlug van geest, weet zich in het leven te red den. Lennie, een groote, goedige reus met de mentaliteit van een kind van vijf jaar, die zich niet bewust is van zijn eigen, ontzettende kracht, komt telkens in moei lijkheden. Hij houdt er van zachte voor werpen aan te raken, een lapje zijde of fluweel, een muis of een klein hondje en hij doodt wat hij lief heeft met de onge kende kracht van zijn geweldige handen. George houdt van Lennie met de diepge wortelde behoefte van den eenvoudigen man om te beschermen wat hulpeloos is. Ook verbindt hen de gemeenschappelijke droom van vrijheideen eigen boerde rijtje, waar zij hun eigen groenten zullen verbouwen, waar ze op regenachtige avon den om een warme kachel zullen zitten zonder dat iemand hen iets te bevelen heeft, waar ze een plaatsje kunnen ma ken voor een vriend en de deur kunnen sluiten voor den neus van degenen, die hen niet bevallen.” Voorts zullen volksconcerten (5 op Woensdagavonden en 5 op Zondagmid dagen), waarvoor nog geen definitieve aanvangstijd is vastgesteld, ook in dezen winter worden gegeven Aan de programma’s, welke men niet te lang en zoo aantrekkelijk mogelijk heeft trachten te maken, ontleenen wij de volgende noviteiten of nog zelden uit gevoerde werken: Badings: Gedenckclanck en Symphonische Variaties; B. Bartók: Muziek voor snaarinstrumenten, slagwerk en celesta; Bordewijk-Roepman: Les Illu minations; Blacher: Capriccio für Orches- ter; Bruckner: Symphonieën nos. 4 en 7, welke door medewerking van de Bruckner- vereeniging kunnen worden gegeven; Huy- brechts: Fanfares; G. Landré: Vier Orkest stukken; Malipiero: Impressioni dal Vero II en Quattro Invenzioni; Mozart: Diverti mento nos 1 en 2 (K.V. 113 en 131); Pfitzner: Drei Vorspiele aus „Palestrina’’; Vivaldi: Dubbelconcert in a kl. t. voor 2 violen, strijkorkest en cembalo; Wagenaar: Ouverture „Driekoningenavond”; Couperin „Concert dans ie goüt théatrgl”; en werken van Werner Egk en Carl Holler. Een hernieuwd contact met verscheidene arbeidersorganisaties, dat vorig jaar zulke fraaie resultaten opleverde, is momenteel nog niet tot stand gekomen. De jeugdconcerten zullen echter ook dezen winter niet op het programma ontbreken. Zaterdag a.s. is het de vierde en laatste dag, dat er van 8 uur v.m. tot 6 uur n.m. voor de inwoners van ’s-Gra- venhage gelegenheid bestaat in de daarvoor bestemde gebouwen hun distributie-stam- kaarten geldig te laten maken tot voorloopig identiteitsbewijs. Er zijn verscheidene pun ten, die in acht ge nomen moeten worden voordat men zich op weg begeeft. In de eer ste plaats men zich, stamkaart handteekening zien is. In de tweede plaats moet men een goed gelijkende foto van 3% bij 4% c.m. bij zich hebben. Het is zaak, dat men zich van tevoren goed over tuigt in welk gebouw men moet zijn. Zij, die in staat zijn Zaterdag te gaan, doch dit niet doen, zullen later geen gelegenheid hebben, hun verzuim in te halen. Dit geldt niet voor zieken, zwakken en gebrekkigen, want daar zal te zijner tijd een speciale regeling voor gemaakt worden. Hie. VONDSTEN BIJ HET HERSTEL VAN DOORNIK De heer Jeanne, commissaris-generaal van het toerisme, heeft een bezoek aan Doornik gebracht, waar hij werd ont vangen door de heeren Castermans, bur gemeester en Deschamp, commissaris van den wederopbouw. De heer Jeanne heeft de geteisterde stad bezichtigd en maat regelen besproken in verband met de or ganisatie van een groote kunsttentoon stelling der stad Doornik in het paleis van schoone kunsten te Brussel, waar tevens de plannen zullen worden tentoon gesteld voor den wederopbouw der stad. Deze tentoonstelling zal onder bescher ming staan van het ministerie van ver keerswezen en de inrichting zal worden toevertrouwd aan het nationale comité voor het herstel van Doornik, onder voorzitterschap van den Prins de Ligne. De opruimingswerkzaamheden te Door nik hebben inmiddels tot belangwekkende ontdekkingen geleid, welke de kunst schatten en de archeologie van het oude Waalsche stadje ten goede komen. In de kloosters der kerken St. Brice en St. Kwinten alsmede in enkele particuliere huizen werd een tiental fresco’s en tem- pera-Schilderijen gevonden. De laboratoria der musea van het Jubelpark te Brussel hebben deskundigen naar Doornik ge zonden om de kunstwaarde van deze ont dekkingen aan een onderzoek te onder werpen. Te Frederiksoord (Dr.) woont de honderdjarige Jan Kieven, die dezer dagen een moment beleefde, dat hij „nooit zal vergeten”. Hij had tot op dien dag nog nooit getelefoneerd, en zag zich nu eenvoudig door dwingende omstandigheden voor het feit gesteld, zoo meldt de „N.R.Crt.” De zaak zit zoo. De oude heer Kieven heeft een dochter in den Haag wonen. Deze zou zoo gaarne haar hoogbejaar den vader nog eens bezoeken, doch de beperkte reisgelegenheden deden haar van de reis naar het hooge Noorden afzien. Dus vroeg zij, of ze haar vader’s stem toch nog eens mocht hooren, en zoo ja, of hij zich dan naar de telefoon cel wilde begeven op dag en uur, in den brief genoemd. Kieven begreep, dat er toen geen ontkomen meer aan was. Hij begaf zich met gemengde gevoelens naaf de tele fooncel en wist in het eerste oogenblik weinig te zeggen, want een mensch, zelfs al is hij honderd jaar, kan toch nog door de omstandigheden overdon- derd zijn. Doch vader Kieven ging al gauw aan het praten en zoodoende kwam er een vlot gesprek tusschen den Haag en Frederiksoord tot stand, waarvan vader èn dochter beiden veel genoegen zullen hebben beleefd. Inzake den diefstal van distributiebons uit het kantoor Laanweg te Amster dam heeft de politie van het bureau Adelaarsweg aldaar wederom een man gearresteerd, die bij den handel in de bons betrokken is geweest. Deze man had bons van. den rijwielhande laar, bij wien Dinsdag een deel van den buit gevonden is, gekocht De politie zet het onderzoek voort. Waarschijnlijk zullen spoedig meerdere arrestaties volgen. overtuige dat zijn van een voor- BINNENKORT ITALIAANSCHE FILMS IN ONS LAND Naar de Tel. verneemt, zullen binnen, kort in Nederland ook Italiaansche films vertoond worden in Duitsche synchronisa. tie. Hoewel oorspronkelijk gerekend was op een repertoire van ten minste dertig films per jaar zal dit aantal door moei lijkheden van transport en keuring voor loopig niet bereikt worden. Van enkele films, die na 1937 in Duitschland vertoond werden, zijn thans copieën onderweg. Hiéronder vallen „Car, del Monte, de groote operazangers van de naval de Venise” met in de hoofdrol Toti Metropolitan Opera te New York, „De Brug der Zuchten”, een romantisch Do- genverhaal, „Gevaarlijke Vrouwen”, een verhaal uit de bokswereld met den kam pioenbokser Erminio Spalla, en „Caval- leria Rusticana”, naar Mascagni’s opera, doch zonder diens muziek. De film werd geheel opgenomen op het folkloristische Sicilië. Kind onder auto geraakt en gedood Gistermiddag is een vierjarig knaapje te Koudekerk a. Rijn van een vracht auto gevallen en onder de wielen terecht gekomen. Het kind is overleden. Een laffe daad In den nacht van 21 op 22 September tusschen des avonds kwart voor negen en des morgens half tien is voor het per ceel Quelleinstraat 80a te Amsterdam een damesrijwiel gestolen. Over het alge meen beteekent het verlies van een rij wiel voor den bezitter veel, doch in dit geval is het verlies wel heel groot De fiets behoorde n.l. aan een werklooze. die haar gebruikte om zijn invalide dochter tje iederen dag van en naar school te brengen, daar het meisje niet kan loopen. Hiervoor was op de bagagedrager een speciale zitting gemaakt. De man heeft zich thans tot de politie gewend, niet alleen om aangifte te doen van den diefstal, doch tevens om te vragen of hem niet geld verstrekt kan worden om een nieuwe fiets te koopen. Hijzelf kan van zijn steun geen nieuwe fiets sparen en als er geen fiets is. kan het meisje niet naar school. De politie stelt een nauwkeurig onder zoek in en heeft goede hoop, dat de da ders van dezen diefstal, begrijpende welke consequenties hun daad heeft, zelf de fiets zullen terugbezorgen. De paar gul den, welke het rijwiel zal opbrengen, wegen toch niet op tegen het leed, dat veroorzaakt is. NEDERLANDSCHE FILMS. In aansluiting op het onlangs verschenen bericht over het vervaardigen van een viertal Nederlandsche films door de Haro van Peski filmproductie, deelt men ons thans het volgende mede: De eerste film is getiteld „Scherven brengen geluk”. Dit is een licht blijspel zonder eenige ver der pretentie dan het bieden van een vroo- lijk amusement. De stof is gebaseerd op tal van komische verwarringen. De tweede film is getiteld „Klaasje Zevenster”, naar den beroemden roman van mr. Jacob van Lennep. De derde film is getiteld: „Zilveren vleu gels" en is gebaseerd op het leven van den grooten Nederlandschen vliegtuig-con- structeur Anthony Fokker De vierde film is een detective-film en is getiteld „Onzichtbare handen” Van de films „Klaasje Zevenster” en „Zilveren Vleugels” zullen tevens Duitsche versies worden gedraaid. VOLKSUNIVERSITEIT Op Zaterdagmiddag 28 September, kwart voor drie, zal in het gymnasium. Laan van Meerdervoort 57, de kleurenfilm „Kleur en glorie onzer Tropen” vertoond worden. Deze film, welke Sumatra, Java (met Madoera) en Bali omvat, zal worden ingeleid door mr. A. Hustinx, die de °P' name en montage verzorgd heeft. is op den onder de vrachtauto door een personenauto aangereden, waar door eerstgenoemde wagen tegen een paal van het electrische net reed. Zes personen werden hierbij gewond, van wie twee ernstig. De vrachtauto kwam uit Middelburg en vervoerde werklieden naar Vlissingen, Drie mannen zaten in de cabine, terwijl zich twintig menschen in den bak bevon den. Op den Nieuwen Vlissingschenweg werd de wagen door een personenauto, die uit een zijweg kwam, aangereden. Door de botsing reed de vrachtwagen in .volle vaart tegen een paal van de elec trische tram. Dit verhinderde, dat de auto in de watergang terechtkwam. De schok was echter zoo hevig, dat de twin tig mannen uit den bak werden geslin gerd. Het bleek, dat zes personen waren gewond, van wie twee ernstig. Geneeskundige hulp werd verleend door dokter Simons uit Koudekerke die <ie gewonden liet vervoeren naar het zie kenhuis te Middelburg, waar zij zijn op genomen. Het zijn vijf werklieden uit Apeldoorn en een uit Middelburg. De overige inzittenden van de vrachtauto werden niet gewond en zijn met een an dere auto naar hun werk vervoerd.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6