tusschen 131 w 1940. No. 17684. 0 Londensche gasfabrieken haven en installaties moesten het weer ontgelden van een der een Duitsche krijgsbuit het Westen Wederzijdsche steun indien verdragspartijen wordt aangevallen Samenwerking op den grondslag nieuwe orde in Europa en in de Groot-Aziatische ruimte VERDUISTEREN I Vrijdag 27 September. v.m. het in Japan is vandaag te nieuwe rijkskanselarij Hoogovenbedrijf met bommen bestookt van 7.28 uur n.m. tot 7.35 uur De inhoud van verdrag Telegram van den Itali- aanschen koning-keizer aan den Japanschen keizer 1 s Tusschen Duitschland, Italië en Berlijn in de groote zaal der een driemogendhedenpact onderteekend. Dokterstelef oon Ga slechts bij dringende noodzaak op reis '4 'dt I i 'Wb PRUS DEZER COURANT: Voor- suiker en w.g. Mussolini. IERLAND ffe>n pantserwagen, welke uit het Kanaal is opgehaald, wordt geborgen (Deutsche Presse) daarom treden Op dezelfde wijze zijn reeds de vlieg- tuigenfabrieken Pobjoy, Air Motors en Aircraft Ltd. en Short Brothers Ltd. te Rochester, de Vickers Aviation Ltd. te Weybridge en de Hawker Aircraft Ltd. in Kingston aangevallen en ver nield. De „Daily Herald” van 24 September meldt, dat onlangs Duitsche bommen in Londen een ongenoemd station hebben getroffen. Wanneer hierbij nog verra den wordt, dat de spoorbaan werd om gewoeld, de rails verbogen en dat ver scheidene kraters werden geslagen en dat bij dit alles nog een trein in deze puinhoopen is gereden, blijkt hieruit overduidelijk de trefzekerheid van de Duitsche vliegers bij den aanval op de hun opgedragen doelen die voor den oorlog belangrijk zijn, aldus het D.N.B. Transport vraagstuk te Londen. Naar uit Londen verluidt, vormt het transportvraagstuk in Londen een van de moeilijkste problemen, waarmede de officieele instanties zich thans moeten De Engelsche openbare meening. Naar de „Daily Mail” bericht, heeft het blad reeds honderden brieven van zijn lezers ontvangen, waarin uit wraak voor de succesvolle Duitsche bombar dementen op militaire en oorlogs-econo- mische doelen in de Britsche hoofdstad en in andere Engelsche steden het luk raak en algemeen bombardeeren van Berlijn en andere Duitsche steden wordt geëischt. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 15 regels ƒ150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen dé stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen deelt mede, dat, ten einde in staat te zijn te voldoen aan de eischen, gesteld aan het goederenver voer, noodig voor de economische en maatschappelijke verzorging en in het bijzonder voor het kolenvervoer, tot nader order het aantal voor- en volg- treinen sterk zal worden beperkt. Er moet rekening mede worden gehouden, dat genoemde treinen geheel komen te vervallen. Daarom wordt het publiek ten zeerste aangeraden, slechts bij dringende noodzaak op reis te gaan. Whitby met middelzwaar De ontplof- zware bran den. Er ontstonden luchtgevechten, in het verloop waarvan de Engel- schen 2 vliegtuigen van het type Hurricane verloren. Stefani meldtDe koning-keizer van Italië heeft een telegram verzonden aan den keizer van Japan. Dit telegram heeft den volgenden inhoud „Op het oogenblik, dat de traditio- neele vriendschap, welke het Italiaan- sche volk verbindt met het krachtige Japansche volk, haar bezegeling vindt in het pact, dat onverbrekelijk Italië, Duitschland en Japan verbindt, wil ik, sire, u mijn diepe voldoening tot uit drukking brengen. Ik ben er van over tuigd, dat onze drie rijken tezamen de taak zullen verwezenlijken, die hun is aangewezen door onze oude en roem rijke beschavingen”. (w.g.) Victor Emanuel. Telegram van Mussolini De Duce heeft een telegram verzon den aan den Japanschen premier, prins Konoje, dat als volgt luidt „De onderteekening van het verdrag, dat de krachten onzer landen aaneen sluit, voor dezelfde groote taak van Europeesch en Aziatischen wederop bouw, wordt begroet door de vurige geestdrift van het Italiaansche volk. Het fascistische Italië heeft sedert lan gen tijd met on veranderlijke sympathie de ontwikkeling gevolgd van de Japan sche politiek, welke ten doel heeft, het volk grootere levens- en machtsmoge- lijkheden te verzekeren. De hooge richt lijnen dezer politiek moesten logisch uitloopen op de gebeurtenis van heden, welke voor het heden en de toekomst de krachten der drie rijken vereenigt. Met deze gevoelens hoop ik, dat mijn hartelijke groet u bereikt op den dag, dat de oude vriendschap onzer beide landen haar hechte bevestiging vindt in een plechtigen en duurzamen band”. bezig houden. Als gevolg van de dage- lijksche aanvallen van het Duitsche luchtwapen zijn intusschen niet alleen 4 van de voornaamste stations van Lon den met de daarbij behoorende rails en rangeerinstallaties, goederenloodsen enz. totaal vernield, doch is ook het ver keer in het centrum van Londen zoo goed als stilgelegd, zoo meldt het D.N.B. In een aantal ondergrondsche spoorweg- lijnen van de City naar het Qosten zijn bommen van het zwaarste kaliber te recht gekomen, zoodat het verkeer naar dit bijzonder dichtbevolkte stadsdeel zoo goed als gestaakt is. Het op de Theems bij wijze van noodmaatregel ingestelde vervoer met kleine stoom bootjes en motorbooten is in geen geval voldoende voor de eischen, die vooral bij het begin en het einde van den ar beidstijd aan dit verkeer worden ge steld. Als gevolg van dezen toestand zijn reeds enkele firma’s er toe over gegaan, haar arbeiders en bedienden aan te raden voor de geheele week een tijdelijk onderdak bij of in hun werk plaatsen te zoeken. Deze pogingen zijn in het algemeen mislukt, omdat de arbeiders weigerden in deze bijzondere gevaarlijke gebieden ook nog hun vrijen tijd door te brengen. Onder het personeel van het arsenaal te Woolwich zou het in dit verband tot ongeregeldheden zijn gekomen, die echter door scherpe politiemaatregelen werden onderdrukt. Backton zware bran- Levenroad Negentien Engelsche vliegtuigen neergeschoten Gisteren strekten de aanvallen van het Duitsche luchtwapen, naar het D.N.B. verneemt, zich uit over het ge heele Britsche eiland. Bommen vielen in het Noordoosten des lands, in de Midlands evenals in het geheele Zuiden. Een zeer bijzonder succes werd behaald bij« een bombardement op de bekende Spitfirefabriek bij Southampton. Ge weldige branden en ontploffingen, be nevens beschadigingen aan hangars en spoorwegins.tallaties werden veroor zaakt door verscheidene inslaande bom men van zwaar kaliber. In den loop van deze acties schoten Duitsche jagers 19 Britsche vliegtuigen boven Engeland en het Kanaal neer, 3 Duitsche toestellen worden vermist. Van Zaterdag 28 September tot en met Vrijdag 25 October a.s. geeft de met „109” genummerde bon van het algemeen distributie-bonboekje recht op het Jcoopen van één kilogram suiker. Gedurende het tijdvak van Maan dag 30 September tot en met Zondag 6 October a.s. geven de met „8” ge nummerde bons van het broodbon- boekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bons geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bons, welke 6 Octobeer nog niet gebruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn tot en met Dinsdag 8 October a.s. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35 -37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Vierhonderdduizend kilo bommen uitgeworpen Vierhonderdduizend kg. bommen van alle kalibers zijn bij de felle aanvallen van het Duitsche luchtwapen in den afgeloopen nacht op Londen, Liverpool, Birkenhead en Southampton geworpen; 250.000 kg. bommen werden boven het stedelijk gebied van Londen neerge worpen. Terwijl in Londen de treffers wederom langs de Theems in het West- India doek te land kwamen en gewel dige verwoestingen aanrichtten, kon in Liverpool een groote, uitgestrekte brand in de pakhuizen worden waar genomen. van duren, het van Bij de aanvallen der Duitsche luchtmacht op de Bristol-motoren- fabriek en de fabriek Filton is we derom een der belangrijkste Brit sche vliegtuigenfabrieken vernie tigd door rechtstreeksche treffers. De talrijke branden zijn van zoo grooten omvang, dat de schade in geen maanden te herstellen is. Het driemogendhedenpact van lijn heeft den volgenden tekst „De regeeringen van Duitschland, Italië en Japan beschouwen het als ®en voorwaarde voor een duurzamen vre de, dat iedere natie der wereld de haar toekomende ruimte krijgt. Zij héb ben derhalve besloten, bij hun streven in de Groot-Oost-Aziatische ruimte en in de Europeesche gebieden zij aan zij te staan en samen te werken, waarbij het hun voornaamste doel is, een nieuwe orde van zaken in het leven te roepen en in stand te houden, welke in staat is, het gedijen en de welvaart der daar wonende volkeren ,te bevor deren. Het is verder de wensch der drie re geeringen, de samenwerking uit te breiden tot die naties in andere deelen der wereld, die geneigd zijn haar stre ven een soortgelijke richting als zij zelve te geven, opdat aldus haar op den wereldvrede als einddoel gerichte stre ven verwezenlijkt kan worden. Dienovereenkomstig hebben de re geeringen van Duitschland, Italië en Japan het volgende overeengekomen Artikel 1. Japan erkent en eerbiedigt de leiding van Duitschland en Italië bij de instelling van een nieuwe orde in Europa. Artikel 2. Duitschland en Italië erken nen en eerbiedigen de leiding van Japan bij de instelling van een nieuwe orde in de Groot-Aziatische ruimte. Artikel 3. Duitschland, Italië en Japan komen overeen bij hun 'streven samen te werken op den hierboven aan gegeven grondslag. Zij nemen verder de verplichting op zich elkander weder zijds te steunen met alle politieke econo mische en militaire middelen in geval een der drie verdragsluitende partijen wordt aangevallen door een mogend heid, die op het oogenblik niet verwik keld is in den Europeeschen oorlog of in het Chineesch-Japansche conflict. Artikel 4. Om het huidige pact ten uitvoer te leggen zullen onverwijld ge meenschappelijke technische commis sies bijeenkomen, walker Man ba- „Superbommen” op de Brit sche hoofdstad De Berlijnsche correspondent van het D.N.B. meldt Telkens weer meent men in Londen het hoogtepunt van de Duitsche actie beleefd te hebben en telkens weer blijkt deze actie nog voor intensiveering vat baar te zijn. Dit leidt men hier althans af uit de berichten van neutrale jour nalisten te Londen, die over Stockholm, Lissabon en New York tot hier door dringen. Deze journalisten hebben gis teren eenparig verklaard, dat Londen van 25 op 26 September „den tot dus ver verschrikkelijksten nacht” beleefd heeft. Met ontzetting maken zij melding van de Duitsche „luchttorpedo’s”, die verwoestingen aanrichten, waarvan men zich ternauwernood een denkbeeld kan vormen. Van Duitsche zijde wordt deze mededeeling in zoover bevestigd, dat men verklaart, dat thans in steeds grootere hoeveelheid bommen van het zwaarste kaliber op Engeland worden neergeworpen. Naar verluidt betreft het hier bommen van een gewicht tot 1800 k.g., die in Londen reeds den naam van „superbommen” gekregen hebben. Het gebruik van deze geweldige bom men verklaart wellicht de ontzaglijke verwoestingen, die in den afgeloopen nacht volgens de berichten van neu trale journalisten te Londen zijn aan gericht. Men behoeft de commentaren in de Berlijnsche bladen, naar aanlei ding van den laatsten Britschen aanval op de hoofdstad maar te lezen, om er van overtuigd te worden, dat de Duit sche actie permanent zal zijn en zich crescendo zal bewegen. „Het zal op Londen bommen blijven regenen”, zoo kon men gistermorgen lezen, „totdat Engeland is ineengestort”. Voor 't-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”. ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het vorlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct en volgtreinen vervallen In aanwezigheid van den Führer werd in aansluiting op de onderteekening een staatsplechtigheid gehouden, welke werd bijgewoond door de leden der Italiaansche en Japansche ambassades, talrijke rijksministers en rijks- leiders, benevens vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandsche pers. De onderteekening van het pact geschiedde voor de rijksregeering door den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, voor de Italiaansche regeering door den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, en voor de Japansche regeering door den Japanschen ambassadeur in Berlijn, Kurusu. Gistermiddag hebben Duitsche af- deeiingen gevechtsvliegtuigen de acties in Zuid-Engeland voortgezet, waarbij o.a. een hoogovenbedrijf bij Middlesborough metbommen van het zwaarste kaliber werd be stookt. De bommen kwamen vlak na elkaar in de hoogovens tot ont ploffing. Bovendien werden op de haveninstallaties bij succes bommen van kaliber uitgeworpen, fingen veroorzaakten 5 2 Nieuwe bons voor en brood Southampton zwaar getroffen Naar de Amerikaansche scheeps- radio omtrent den reeds gemelden luchtaanval op voor den oorlog be langrijke objecten in Southampton in den loop van den nacht van Donder dag op Vrijdag meldt, was dit de groot ste aanval, die tot dusverre is onder nomen op deze belangrijke haven en dit vlootsteunpunt. Groote industrieele installaties, zoo wordt in het bericht gezegd, zijn vernield. Een verwoed spervuur trotseerend ondernamen de Duitsche vliegtuigen den aanval op hun doelen en wierpen zij hun brisant bommen neer. Uit de puinhoopen der fabrieken zijn vele dooden geborgen. Vliegtuigmotorenfabriek vernietigd In den nacht van 25 op 26 Sep tember en in de vroege morgen uren waren de aanvallen van de Duitsche gevechtseenheden voor namelijk gericht op haveninstalla ties en gasfabrieken in Londen. In de gasfabrieken van Backton en Bromley ontstonden den. De gasfabriek werd door een voltreffer getroffen. Uit deze fabriek sloeg een 400 m. hooge steekvlam omhoog. Ten Noorden en ten Zuiden van de Theems werden nieuwe branden en ontploffingen waargenomen. Engelsche nachtjagers, die op verschillende plaat sen voor het achtervolgen van de Duitsehe jagers waren opgestegen, kon den geen schot plaatsen, daar de Duit- schers door handig manoeuvreeren steeds buiten schot bleven, waarbij zij door de nachtelijke duisternis werden geholpen. Van'een activiteit van de schijnwerpers der Engelsche luchtdoel- artillerie viel niets te bespeuren. noemd zullen worden door de regee ringen van Duitschland, Italië en Japan. Artikel 5. Duitschland, Italië en Ja pan verklaren, dat de bovenstaande overeenkomsten op geenerlei wijze den politieken status raken, welke op het oogenblik bestaat tusschen ieder der drie verdragsluitende partijen sovjet-Rusland. Artikel 6. Het huidige pact zal ter stond met de onderteekening kracht worden en tien jaren gerekend van den dag van kracht worden af. Tijdig voor het afloopen van dezen termijn zullen de verdragsluitende partijen, ingeval een harer verzoekt, in onderhandelingen omtrent de vernieuwing”. Het in het Duitsch, Italiaansch en Japansch gestelde verdrag is gedateerd op 27 September 1940. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Uit Belfast wordt gemeld, dat de Noord-Iersche politie wederom klop jachten heeft ondernomen tegen leden van het lersche republikeinsche leger. Zij heeft heele blokken huizen om singeld en 30 personen gearresteerd, die vervolgens vervoerd werden naar het beruchte gevangenschip, dat reeds een onderkomen biedt voor den duur van den oorlog aan 200 lersche natio nalisten. Graaf Ciano heeft den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, o.a. het volgende geseind Het pact, dat wij vandaag hebben ge sloten, berust op diep wederzijdsch be grip voor de historische behoeften en taken van onze naties, benevens op volstrekte en duurzame gemeenschap pelijkheid van belangen en doelstel lingen. Ik wil uwe excellentie mijn diepe voldoening doen toekomen voor deze daad, welke op definitieve wijze de eenheid tusschen Italië, Japan en Duitscjiland bezegelt en een gebeurtenis vormt van geweldige beteekenis voor het lot der wereld. A V- i 0*** COURANT HAAGSCHE Duitschland, Italië Japan en Bei Driemogendhedenverdrag LEDEN VAN HET REPUBLIKEINSCHE LEGER GEARRESTEERD Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B, v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 x ft A s A 2 A A A ft A ft 8 8 V 8 V V 8 V V V 8 V 8 it 4 v- './i: f «3^ ï:;-: - --

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1