Ciano’s bezoek aan Erigelsche terugtocht bij Dakar Berlijners in den schuilkelder De Berlijn PIEILGIEIR De ordening in Noorwegen nieuwe HET RINGENHUIS A,S° Briljant en OUD GOUD! Belangrijke besprekingen dr. Lunde ^^RINCESSË A VILLON Een volslagen nederlaag, zegt Vichy Zij verstaan de kunst van den nood een deugd te maken Radiorede van staatsraad EERSTE BLAD, TA GUT A TTAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1940 FRANKRIJK. RECLAMES RECLAMES. DUITSCHLAND den van Betooging van de Nasjonal Samling van een nieuwe Völkischer Beobachter”, PRINSESTRQQT 35 Noorwegen uit de Britsche invloedssfeer De Rijksminister voor de opvoeding heeft bepaald, dat er des ochtends op de scholen geen onderricht zal worden gegeven, indien in den vorigen nacht na middernacht' luchtalarm is gegeven. Dit verzuimde onderricht’ zal des mid dags worden ingehaald. De zomertijd in 1941 In de „Frankf. Ztg.” lezen wij. dat de zomertijd in Duitschland het komen de jaar reeds op 16 Maart ingaat. Uit Vichy wordt gemeld, dat de mi nister van oorlog, generaal Huntziger, is benoemd tot opperbevelhebber der Fransche strijdkrachten te land. den Rijks- heett Het te 'het land De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken graaf Ciano is heden om 12.30 uur per vliegtuig op het vliegveld Tempelhof (Berlijn) aange komen. Hij werd ontvangen door minis ter von Ribbentrop. De nieuwe staatsraad voor volksvoor lichting en cultuur, dr. Lunde, heeft voor de Noorsche radio een rede uitge sproken, waarin hij wees op de opluch ting en bevrediging, die men in Oslo gevoelde, toen een stabiele orde in het leven was geroepen. De nieuwe orde heeft een nauwe en vruchtbare samen werking tusschen Duitschland en het Noorsche bestuur verzekerd. De nieuwe orde wordt in breede kringen van het Noorsche volk met tevredenheid ver welkomd. Voortgaande riep dr. Lunde al zijn landslieden op om in het teeken van de nieuwe orde schouder aan schouder te staan. Doel der nieuwe staatsraden zal zijn land en volk veilig door den huidi- gen omwentelingstijd heen te leiden. Wij gaan een gelukkige toekomst te gemoet, zoo zeide hij, waarin Noorwe gen zijn plaats zal krijgen in het nieu we Europa aan de zijde van zijn Ger- maansch broedervolk. De eerste stap pen op dezen weg naar een nationaal bestuur zijn thans gedaan. partijenstelsel. De beweging zal thans, zoo vervolgt het blad na een strijd- periode van 8 jaar, gaan bouwen aan een beter Noorwegen. Een tijdperk in het leven van den Noorschen staat wel ke door verkeerde politieke maatrege len gekenmerkt werd, heeft zijn einde gevonden, een tijdvak, dat Noorwegen in het verderf heeft gestort, omdat het gericht was naar het Westen. Officieus wordt uit Berlijn gemeld Omtrent het bezoek van den Italiaan- schen minister van buitenlandsche za ken aan Berlijn zijn voor het oogenblik geen gegevens van officieele zijde be schikbaar. Wellicht zal men evenwel niet ver bezijden de waarheid zijn, als men aanneemt, dat de besprekingen, welke graaf Ciano met den Duitschen minister van buitenlandsche zaken te Berlijn zal voeren, als voortzetting zijn te beschouwen van de gesprekken, welke te Rome zijn gevoerd tijdens het bezoek van Rijksminister von Ribben trop aldaar. Omtrent de nieuwe reis van minister Ciano naar Duitschland wordt in Ita liaansche politieke kringen verklaard, aldus het D.N.B., dat het weliswaar een volstrekt normaal verschijnsel is, dat twee verbonden mogendheden, die zich in oorlog bevinden, meermalen met elkander overleg plegen, maar dat toch aan de nieuwe ontmoeting van graaf Ciano met de leidende figuren der Duit- sche politiek juist in het huidige tijds gewricht groote beteekenis toekomt. Italië en Duitschland, die dezen oorlog ter verdediging van hun levensruimte begonnen zijn, zijn vastbesloten hem zonder schromen tot het glorieuze einde voort te zetten. dag met een lied, waarin het gezelschap en het luchtalarm werden bezongen. Men ontveinst zich echter niet, dat men hartgrondig naar het einde van den oorlog verlangt. Als het eenmaal zoo ver is, als het weer „Vrede in Berlijn” is, stelde een van de keldergenooten voor, dan komen wij nog eens een nacht in den kelder bijeen. Dan laten wij het licht nqar alle kanten uitstralen en er zal geen rookverbod zijn en in plaats van de granaten van het afweergeschut, zullen de champagnekurken knallen en dan zullen we nog eenmaal plechtig ge denken, dat diezelfde kelder ons heeft geleerd, ons zelf en elkaar te helpen. Als Nederlander kan men zich even verbazen over een dergelijke ontboeze ming in zulke omstandigheden, maar men voelt dan tevens, dat een volk, het welk daartoe in staat is, geestelijk weer standsvermogen bezit. SCHEVENINGEN Duitsche minister Darré naar Noord-Italië Binnen het kader van de samenwer king tusschen Duitschland en Italië op het gebied der landbouw- en voedings- politiek zal, naar het D.N.B. meldt, de Rijksminister voor de voeding en den landbouw, Darré op 29 September een ontmoeting hebben met den Italiaan- schen minister van landbouw, Tassinari, in Noord-Italië. Voor het naar bed gaan wenschen de Berlijners elkaar tegenwoordig S.O.S. toe. hetgeen beteekent ..Schlaf ohne sor- gen”, aldus schrijft de Berlijnsche cor respondent van 'het V.P.B. Een variant van dezen nachtgroet luidt „Bolona”. Dis is geen nieuw surrogaat, doch be duidt „bombenlose Nacht”. Hieruit blijkt wel, dat ook bij luchtgevaar den Berlijner zijn speciaal soort drogen hu mor niet verlaat. Aan den anderen kant komt hij er openhartig voor uit, dat het warme bed hem liever is dan de kille kelder. Maar wanneer hij eenmaal in den kel der zit, maakt de Berlijner van den nood een deugd. De ijverigsten kijken, waar zij gisteren in hun roman zijn ge bleven en dompelen zich onder in de lec tuur. Hun aantal is tamelijk groot, want de Duitschers zijn een leesgraag volk. Men moet bewondering hebben voor de huismoeders en jonge dochters, die on verstoorbaar, als zaten zij des middags voor het venster, haar brei- of haak werk voortzetten. Ook hebben zich eenige kaartclubs gevormd. Hier viert het nationale „skat” hoogtij, en het gaat er vroolijk toe. Het jeugdige echtpaar, dat 2 of 3 uur, al naar gelang van den duur Van het luchtalarm, patience speelt, schijnt meer slaperig en gelaten dan geestdriftig. Menschen, die morgen vroeg weer aan den gang moeten, zetten zoo goed en zoo kwaad mogelijk hun gestoorde nachtrust voort. Maar ook wordt er druk gepraat en hierbij worden kennismakingen aange knoopt en afspraken gemaakt. Kortom: de menschen vinden elkaar. Müller van de vijfde étage zegt na afloop van het. een van de aanwezigen kwam voor den luchtalarm tegen zijn vrouw, dat hij nooit heeft geweten, dat Schulze van drie hoog zoo’n aardige kerel was. Dit gezamenlijk vluchten voor hetzelfde ge vaar brengt de menschen nader tot el kander en bevordert het gemeenschaps- Groote schade door den Franschen aanval op Gibraltar Te Vichy wordt officieel bevestigd, dat in Marokko Woensdagmiddag een Fransch eskader van meer dan 100 bommenwerpers is opgestegen voor een represaillevlucht boven Gibraltar. Het Britsche afweergeschut heeft slechts een toestel kunnen neerhalen. De bommen hebben groote schade aangericht. De Londensche radio meldt, aldus het D.N.B.dat het bombardement van Op oijgaana kaartje is de ligging van Dakar (Fransch bezit) in West-Afrika aangegeven, waar Engelsche oorlogs bodems te. vergeefs getracht hebben- troepen aan wal te zetten. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) H DENHQAG gevoel. Dit is trouwens met de geheele organisatie van de luchtbescherming het geval en in sommige gevallen komt dit op bijzonder aardige wijze tot uiting. Zoo deed b.v; de „Luftschutzwart” eenige weken geleden een beroep op alle keldergenooten om een bijdrage in den vorm van een meubelstuk of een wand versiering te leveren ten einde het on- deraardsch verblijf zoo aangenaam mo gelijk te maken. Spontaan werd aan dezen oproep gehoor gegeven. Den vol genden nacht waren de hatde banken uit den schuilkelder verdwenen. Zij hadden plaats gemaakt voor huiselijke stoelen en zelfs 2 canapé’s. Een staal kaart van stijlen, van empire tot nieuwe zakelijkheid, maar zeer geriefelijk De bodem van den kelder was bedekt met een rijke sorteering kleedjes en matjes en aan de muren hingen landschappen en stillevens. De Luftschutzwart pleegt een flesch Schnapps mee te nemen en deze voor een bescheiden aantal Pfennige per glas aan den man te brengen. Maar wee het huis in zijn rayon, dat niet Egyptisch is verduisterd. Dan klinkt de Feldwebe!- stem van den Luftschutzwart donderend door de avondstilte „Licht aus”. Een winkelier, die zoo dom was geweest om bij het verlaten van zijn zaak licht te laten branden, vond den volgenden morgen de ramen van zijn étalages pik zwart geteerd en bovendien wacht hem nog een niet zuinige straf. Van de verduistering te Berlijn kan men overi gens zeggen, dat zij volkomen is. Wie op straat door luchtalarm wordt overvallen, vlucht in den naastbijzijn- den kelder. Zoo kwam schrijver dëzés eens terecht in den schuilkelder van een „Künstlerheim” aan den Kaiserdamm, waar een tweehonderdtal kunstenaars hun kamers hebben. In dezen kelder ging het zeer artistiek toe. Er stond eén vleugel en er waren eenige violisten en graaf Ciano een nieuwe noot en, naar men mag aannemen, een nadrukkelijk heid, welke in alle werelddeelen merk baar zal zijn. De nieuwe reis van minister Ciano naar Duitschland en de besprekingen tusschen den Führer en den Spaanschen minister van binnenlandsche zaken, Suner. beheerschen de geheele Italiaan sche pers. De bladen doen uitkomen, dat de oorlog der as-mogendheden tegen Engeland en zijn imperium in een nieuw stadium is gekomen. Het „Giornale d'Italia” schrijft: Het is heel natuurlijk, dat het bevriende Spanje in een oorlog, welke zoovele van zijn levensnoodzakelijke belangen, van Gibraltar tot aan de Westkust van Afrika, omvat, zich aan de zijde schaart van de beide asmogendheden. generaal, aldus het blad, bégint geen slag zonder de kracht en. de vastbera denheid om hem te doorstaan. De En- gelschen hebben dit voor Dakar ver geten. Het blad berispt het besluit om den strijd plotseling af te breken, na dat de beschieting der Fransche staa reeds was begonnen en talrijke burgers reeds waren gedood, terwijl een lan dingspoging was ondernomen. De En gelsche en hun vrienden, zoo merkt het blad op, moeten deze nederlaag niet goed praten. Engelands prestige in ge heel Afrika zal hierdoor inboeten. Ergernis te Londen. Naar uit New York door het N.D.B wordt gemeld, heeft het fiasco, dat de Britsche vloot bij haar overval op Da kar heeft geleden, bij de Engelsche openbare meening niet weinig ergernis gewekt. Pers en bevolking eischen stormachtig, dat de voor den „bok” verantwoordelijke mannen ter verant woording worden geroepen. De parle mentsleden, die op het oogenblik op reces zijn, hebben bijeenroeping van het Lagerhuis verzocht óm de oorzaken van mislukking te onderzoeken. Men scheldt niet alleen op de Gaulle, maar ook op de leden- der regeering, die bevel hebben gegeven tot de onder neming en die daarbij betrokken wa ren. De voornaamste opdrachtgever was de brigadegeneraal Spears, die als verbindingsofficier tusschen de Gaulle en de Engelsche regeering fungeert. Men gelooft ook, dat naar in te New York ontvangen berichten wordt gezegd persoonlijkheden uit de on middellijke omgeving van Churchill en de admiraliteit verantwoordelijk moe ten worden gesteld. De parlementsleden eischen een diepgaand en openbaar debat. Zij verklaren, dat het land er recht op heeft de namen der verant woordelijken te kennen. Het aanzien van de Gaulle in politieke kringen is sterk geschokt. De Engelsche,bladen laten hun ont stemming over het avontuur” van Dakar den vrijen loop. De „News Chro nicle” schrijft: Hét zóu dwaas zijn te willen aannemen dat de mislukte po ging van de Gaulle niet een ernstige ontgoocheling voor diegene is, die ge dacht hebben, dat een stap was geZet op den weg naar de overwinning. Aar zelen en twijfel moeten het prestige van de Gaulle en Engeland onder de volken van Afrika stérk benadeélen De „Daily Herald” spreekt van een „slechte bluf” als gevolg van over dreven verwachtingen. Andere bladen probeeren het mislukken goed te pra ten door het aan een „onnauwkeurige voorbereiding” van de expeditie naai Dakar te wijten. Duitsche en Italiaansche persstemmen Het bezoek van graaf Ciano aan Berlijn, slechts enkele dagen na het einde der besprekingen te Rome, heeft in de geheele wereld sterk de aandacht getrokken. Volgens de opvatting van het „Hamb. Fremdenbl.” wordt het vermoeden bevestigd, dat door het bui-, tenlandsch politieke activisme der beide verbonden mogendheden een beslissend keerpunt bereikt is in het geheele oor logsgebeuren. De oorlog, welke om de Poolsche bagatel-kwestie door Engeland en Frankrijk als Europeesch conflict is begonnen, aldus constateert het blad, is sinds de deelneming van Italië aan den oorlog overgeslagen op Afrikaan- schen bodem tot aan de kusten van den Indischen Oceaan. De oorlog heeft in zijn geografische uitgestrektheid en in de strekking der beslissingen, welke op het spel staan, een wereldpolitieken om vang aangenomen. Engeland strijdt den wanhopigen strijd om het behoud van het bestaande. De verboaden asmogend- hedeh daarentegen vormen in hun poli tieke besprekingen de toekomst, terwijl zij nog slag op slag toebrengen op de levensdraden van het wankelende im perium. De besprekingen van graaf Ciano te Berlijn zullen aanknoopen aan de ge beurtenissen te Rome. In de eerste plaats blijft de overwinning van de to talitaire idealen het beslissende doel. Zij maakt een uitbreiding van het mili taire optreden en een verhoogd effect van dit optreden door politieke midde len noodzakelijk. Duitschland en Italië bezitten, tengevolge van het toenemen in aanzien, dat zij kunnen boeken op grond van hun tot dusver behaalde wapensuccêssen, vele mogelijkheden in deze richting. In de tweede plaats ge ven Duitschland en Italië vorm aan de toekomst, terwijl zij nog strijden. Hun Monroeleer voor Europa en Afrika geeft den omtrek aan van de grenzen hunner levensruimten, maar ook hun vast beslotenheid om deze grenzen met alle denkbare veiligheidsfactoren uit te rusten. In de derde plaats hebben Duitschland en Italië een duidelijke voorstelling van het uiterlijk der we reld, dat na den onstuitbaren ondergang van de Britsche universeele gedachte practische vormen zal aannemen. Zij handelen in overeenstemming daarmede op militair gebied en stellen hun poli tieke concepties daarop in. Beide mo gendheden marcheeren tezamen op tot aan de overwinning Zij kennen geen verschillen in hun opvattingen of tegen stellingen hunner belangen. Zij zijn de scheppers van de nieuwe- van Engeland bevrijde orde, omdat zij den wil hadden orn alles daarvoor op het spel te zetten Dit alles krijgt door het bezoek van Twee pantserkruisers door de Franschen buiten ge vecht gesteld De Fransche admiraliteit te Vichy deelt mede, dat het Engelsche eskader voor Dakar gistermiddag definitief den strijd heeft opgegeven, nadat de beide pantserkruisers „Resolution” en „Bar ham” door zware treffers van de Fransche kustbatterijen en door het geschut van het pantserschip „Riche lieu” buiten gevecht waren gesteld. Gistermorgen werd uit Dakar ge meld, dat Fransche verkenners hadden waargenomen, dat het Engelsche eska der zich op weg bevond naar Bathurst (Senegal) ten Zuiden van Dakar. ZONDAG DANSEN van 4 tot 10 uur Samling. de moreel e van het oude Diepe indruk in Marokko Volgens berichten uit Casablanca heeft de Engelsche overval op Dakar een diepen -en blijvenden indruk ge maakt in Fransch-Marokko. De auto- riteiten hebben alle luchtbescher mingsmaatregelen, welke bij den wa-1 penstilstand waren opgeheven, weer ingevoerd. Auierikaansche bladen over het Engelsche fiasco. De Engelsche terugtocht bij’ Dakar i vormt de sensatie der Newyorksche I ochtendbladen, die Woensdag nog spra ken over de groote beteekenis van een Engelsche overwinning in West-Afrika Den „bok van Dakar” noemt de „New York Times” een „domheid”. Een knan Tn bevoegde Fransche kringen te Viehy bevestigde men gisteren den terugtocht der Engelsche strijdkrachten van Dakar, na talrijke landingspogin gen, die als gevolg Van den hevigen Franschen tegenstand mislukten. De Engelsche terugtocht wordt te Vichy als volslagen nederlaag gekarakteri seerd, daar de Engelsche strijdkrach ten er ondanks haar geweldige supe rioriteit niet in geslaagd zijn in Dakar te landen en zich van de haven mees ter te maken. Een weinig roemrijk succes is den Engelschen overigens be schoren geweest, n.l. een groot bloed bad onder de burgerbevolking door de beschieting van Dakar. De thans als eenige partij nog staande Nasjonal Samling heeft Oslo, een massabetooging georgani seerd, waar haar leider, Vidkun Quis ling, voor de eerste maal na de instel ling der nieuwe orde het woord voer de. Formaties in uniform gaven den toon der betooging aan. Reusachtige spandoeken met spreuken gaven het parool der Nasjonal Samling: „I^et Quisling voor Noorwegen”. Majoor Quisling stelde de orde in Europa in het middelpunt van zijn uiteenzettingen. Hij verklaarde: „Het nieuwe Noorwegen zal iri over eenstemming met de gedachten van den tijd en in het kader van de nieuwe orde worden opgebouwd, welke zich thans uitstrekt over geheel Europa- Noorwegen is tot overeenstemming ge* Zie verder le blad, pag-'^ Een historisch oogenblik Dr. Lunde verklaarde voorts aan journalistenNoorwegen verkeert in de gelukkige omstandigheid in Quisling een staatsman te bezitten, die den nieuwen tijd verstaat. Het Noorsche volk gaat een groote en gelukkige toe komst tegemoet, na gebroken te heb ben met valsche democratie, met libe ralisme en marxisme. Het Noorsche volk heeft thans zich zelf teruggevon den en haalt zijn kracht uit zijn eigen cultuur. Daarom is de nieuwe ordening een Noorsche aangelegenheid in den besten zin van het woord._ De saris Fransche verklaring over Dakar Naar uit Vichy gemeld wordt, is een officieele Fransche bekendmaking ver schenen, waarin verklaard wordt, als antwoord op de beweringen van den Engelschen minister van voorlichting, dat de Britsche regeering niet het voor nemen gehad heeft om dey door Fran schen .verdedigde Fransche koloniën aan te vallen en derhalve gesloten had bij Dakar terug te trekken. In werke lijkheid zijp de slagen, die enkele van de beste eenheden der Britsche marine geïncasseerd hadden en het luchtbom bardement van Gibraltar de oorzaken geweest, die tot de beslissing van Lon den geleid hebben. De Gaulle heeft afgedaan In de Vereenigde Staten heeft het terugtrekken der Britsche vloot bij Dakar een uiterst pijnlijken indruk gewekt, meldt het D.N.B. uit New York. De bladen noch de politici trach ten dit te verhelen. Kenmerkend zijn de uiteenzettingen van den diploma- tieken correspondent van het agent schap World Union Press, die schrijft: „Het gevaar bestaat, dat Dakar zich kan ontwikkelen tot Churchill’s diplo matiek Gallipoli. Zijn prestige is voor al in buitenlandsch politiek opzicht ge schokt. De regeering De Gaulle in Londen wordt ontbonden. De als spe cialist voor de evacuatie aangestelde kolonel Lacoche heeft reeds verklaard af te treden. De andere Fransche emigrantenministers zullen moeten volgen. De beweging «van de Gaulle in Frankrijk en in de koloniën zal zich van dezen slag wel niet herstel len”. Woensdag op Gibraltar 3 uur heeft geduurd. Er werden plm. 300 bom men geworpen. Aan militaire installa ties en in de havens is schade aange richt. Drie vliegtuigen zijn neergescho- ien. I De door het bombardement op Gi braltar aangerichte schade is, volgens te Madrid ontvangen berichten, buiten gewoon groot.. Zoo is het gebouw van de marineclub totaal vernield. De gas fabrieken bij de z.g. punt van Europa werden verschillende malen getroffen. De omliggende huizen stortten in. Tal rijke buizen van de waterleiding zijn gesprongen, zoodat de kelders van vele huizen onder water liepen en ook eenige straten blank staan. Een bewa pend koopvaardijschip, dat patrouil leerde, is door een bom tot zinken gebracht. Ook de electrische centrale van de marinewerf werd door een zwaren bomtreffer buiten bedrijf ge steld. Gisterochtend werden 2 vliegtuigen van onbekende nationaliteit, die boven Gibraltar verschenen, hevig door de luchtdoelartillerie beschoten, zoodat zij moesten omkeeren. Prinsestr. 86. Koopt tegen den hoogstenpr. De beteekenis der revolutionneeren- de reorganisatie in Noorwegen, die begonnen is met de benoeming van staatsraden door den commissaris uit leidende kringen in Noorwegen, welke belast zijn met de behartiging der regeeringszaken, wordt door de Ber lijnsche ochtendbladen gezien in het feit, dat daarmede Noorwegen wegge haald wordt uit de Britsche invloeds sfeer. Noorwegen krijgt daarmee een belangrijke rol in het kader van de nieuwe continentale orde, die door de asmogendheden wordt nagestreefd. De „Berliner Börsen Ztg.” stelt in het licht, dat de basis van deze reor ganisatie gelegen is in de liquidatie van het oude politieke systeem in Noorwegen, d.w.z. in de ontbinding der oude politieke partijen en de defini tieve uitschakeling van het konings huis, welks denken en zien star ge richt was op Londen. Wat zich thans voltrekt, zoo schrijft het blad, is een voudig een episode in de ineenstorting van een voor afbraak rijpe wereld in de plaats waarvan Duitschland en Ita lië een betere toekomst zullen bouwen. Noorwegen kan en moet baarbij de rol spelen, die het gezien zijn geogra fische ligging en de waarde van zijn volkskracht en zijn huishouding toe komt. De „Deutsche Allg. Ztg. ziet in Noorwegen het eerste duidelijke voor beeld voor de consequente uitvoering van de Europeesche reorganisatie op de punten, die eens bastions van den Engelschen invloed in Europa waren. In Noorwegen wordt een streep ge trokken onder een politiek systeem, dat het land tot een goedkoope in vloedssfeer van het Britsche streven naar macht heeft gemaakt. De bijzon dere beteekenis van deze gebeurtenis ligt naar de meening van het blad in het feit, dat evenwijdig met den tri omftocht van de Duitsche legers de constructieve maatregelen van het politieke fundament der nieuwe orde genomen worden. Onder het opschrift: „De weg is vrij schrijft de „Völkischer Beobachter dat den Noren niets gedicteerd wordt. Het blijft hun overgelaten in den geest van vriendschappelijke gevoelens en met den wensch tot loyale samenwer- Bijzonderheden over strijd Omtrent den strijd bij Dakar Woensdag zijn uit Vichy de eerste bij zonderheden gemeld. Na een luchtge vecht tusschen Fransche jagers en Engelsche verkenners verschéen voor Dakar een Engelsch eskader, bestaande uit 2 pantserschepen, 2 zware kruisers en 2 tórpedobooten. Het in de haven gelegen Fransche pantserschip „Riche- lièu” en de kustbatterij van Dakar openden om 9 uur een hevig vuur op de’ Engelsche oorlogsschepen. De Fran sche onderzeeër „Beveziers” slaagde er in het Engelsche pantserschip „Reso lution” met een torpedo te treffen. Dit trok zich daarop terug, zonder het vuur geopend te hebben. Een tweede torpedo trof het andere Engelsche pantserschip aan den boeg. Fransche jagers schoten 2 Engelsche vliegtuigen neer, waaronder een katapultvliegtuig. Na een gevecht van slechts een half uur moesten de Britsche oorlogssche pen zich terugtrekken. De door de Engelschen afgevuurde granaten vielen in de nabijheid van de Fransche kust batterij, zonder haar buiten gevecht te stellen. De stad Dakar werd door een salvo getroffen, waarbij verscheidene burgers gekwetst werden. Op het Fransche slagschip „Richelieu” viel eveneens een granaat, die evenwel schade noch verliezen veroorzaakte. Op het Fransche departement van marine verklaart men, dat de Engel sche verliezen buitengewoon groot wa ren, zoodat de Engelschen gedwongen waren zich terug te trekken, daar zij ter plaatse de geleden verliezen niet konden herstellen en evenmin de zware schade aan de oorlogsschepen repareeren. Woensdag door den Rijkscommis- Terboven gehoudên rede wordt door de Noorsche bladen als het begin van een nieuwe ordening in het leven van den Noorschen staat en van het Noorsche volk gekenmerkt. „Aftenpos ten" spreekt van een historisch oogen blik in het leven van het Noorsche volk, dat met het Duitsche volk nauw zal samenwerken. Het feit, dat op grond besluit der oude partijen, de koning en de gevluchte regeering aj afgezet te beschouwen zijn, maakt h duidelijk, dat de weg naar de vrijhei en zelfstandigheid van het Noorsch volk enkel en alleen met hulp der be weging Nasjonal Samling kan worden ing,Tidegnsn Tegn” betoogt, dat de met spanning verbreide rede van don commissaris een eind gemaakt aan den toestand van onzekerheid, blad roept de Noren op eensgezind zijn en aan de toekomst van endrachtig mee te werken Het orgaan van Nasjonal „Fritt Volk” constateert en politieke ineenstorting king den weg naar nieuwe vormen uit eigen besluit te vinden. Aan het Noor sche volk is thans gelegenheid gege- I ven zonder de last der oude hypo theken nieuw land te ontdekken. Het Duitsche volk is eerlijk door* drongen van den wensch, dat een ein de gemaakt wordt aan de slagen van het noodlot, die de Noorsche broe- dernatie zijn toegebracht door de Brit sche uitbreidingspolitiek en door de fouten der vroeger heerschende krach ten. Er bestaan in Duitschland geen vijandige gevoelens voor welke Scan dinavische natie ook, integendeel, hier te lande zal men het allerwege toé- juichen, wanneer het Noorsche volk zich in zijn geheel plaatst op den grondslag der nieuwe feiten. Een echte gemeenschap tusschen het Groot-Duit- sche Rijk en de eerwaardige volkeren van het Noorden kan alleen gedijen, wanneer al die toestanden zijn ver vallen, die tot voor enkele maanden de voortdurede ^pogingen tot het zaai en van tweedracht door Engeland op het Europeesche continent mogelijk hebben gemaakt. Noorwegen, zoo besluit het blad, zal als land met een roemrijke geschie denis zijn plaats vinden in de groote volkerenfamilie van het vasteland. Vooral zijn economische toekomst zal zonder twijfel door den geheelen op gang van het continent profiteeren, wanneer het zelf de teekenen des tijds verstaat. be- I HET ONDERWIJS EN LUCHTALARM HUNTZIGER OPPERBEVELHEBBER PJl - PU£EN VERKOOP ZATERDAG U SEPTEMBER NACHTVERGUNNING MET DANSEN TOT 4 UUR REDE VAN MAJOOR QUISLING LIQUIDATIE VAN HET OUDE POLITIEKE SYSTEEM te (FR) HJIS tatfiürsT. SIERRA leone L (BR.) 'flsque /J/ e PORT J CUINEAl Cr FRANSCH GUINEA

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2