Vooral! Denk voorloopig om uw BOSCH FIETSLICHT identiteitsbewijs „BAGATELLE” PASSAGE 61 TEL. 114047. BINNENLAND RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS FINANCIEEL HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1940 TWEEDE BEAD, PAGINA 2 s b Zü-Zaal de Ruüterstraat 67 Willemstraat hoek Kazernestraat AMICITIA Westeinde 15 KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Zwarteweg DIERENTUIN Engelsche luchtmacht strooit bommen en brandplaatjes Gasgeneratoren voor het wegvervoer GEBOUW: en van Sa t.m. Schurink MISDRIJF TER ZITTING ONTDEKT? Se tm. Z Toepassing der loonverordening STROOPERSBENDE TE LEIDEN TE LAAT OP STRAAT Proeftuin Zuid-Hollands Glasdistrict RIJWIELDIEVEN TE ROTTERDAM GEARRESTEERD Schurman t.m. Stecndelaar Wegner t.m. einde W Ruiten t.m. einde R en van Steenderen t.m. einde S V en Wa t.m. Wegman ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1940 ZATERDAGAVOND geopend tot 4 UUF ’s nachts ingang Benoordenh.weg a Groote Zaal Boerderij in Friesland in brand geraakt DE DIEFSTAL VAN DISTRIBUTIE BONS Morgen zijn beurt: de letters T, V, W en S geheel, alsmede de rest R Hulpsecretarie Loosduinen (alleen voor bewoners, die aldaar in het bevolkings register staan ingeschreven Het Kinderbijslagfonds PLUNDERAARS VEROORDEELD Dr. Schieffer’s Stofwissellngszout Hoog bezoek aan lerseke Zesde kindertrein uit de Oostmark te Rotterdam aangekomen Alles was van han gading President van het Hof gelast nader onderzoek Negen mannen opgesloten aan de De drinkwatervoorziening van het Westen des lands RECLAMES. 8 uur aan De Noorderlicht in Zeeawsch-Vlaanderen laten bijschrijven tot voorloopig identiteits bewijs nevenstaand staatje: Ten overvloede geven wij nogmaals voor hen, die morgen aan de Het 20.000ste grondmonster ter onderzoek aangeboden Nederlandsche verbod en met den Voor wordt af- zg. we GELEGENHEID TOT SOUPEREN ORCHESTRA JEAN BOOGEARTS In den afgeloopen nacht Nederlandsche bloembollen naar Duitschland De V.P.B. melden uit Berlijn: Het Duit, sche betalingscöntingent voor den invoer van bloembollen uit Nederland, dat het vorige jaar 2 millioen mark bedroeg is thans tot 8 millioen mark verhoogd. Gis. teren is de eerste wagon bloembollen in Duitschland aangekomen. In het totaal worden 500 tot 600 wagons verwacht. Het grootste gedeelte van de Nederland sche bloembollen is thans verkocht en wel voor vaste prijzen. Nu er tengevolge van de tijdsomstan digheden veel meer dan vroeger reeds het geval was van fietsen wordt gebruik gemaakt, trachten de rijwieldieven hun slag te slaan en menigmaal blijkt het te lukken tientallen rijwielen te stelen. Dezer dagen heeft de Haagsche politie gelijk reeds bekend, den 37-jarigen los werkman L J. W. gearresteerd, die te Rotterdam rijwielen had gestolen. W. is op het hoofdbureau van politie te Rot terdam aan een verhoor onderworpen en toen is komen vast te staan, dat hij in Meisje ernstig gewond Gistermiddag is op den hoek van de Linnaeusstraat en de Pretoriusstraat te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een 13-jarig meisje zulke zware inwendige kneuzingen heeft opgeloopen, dat zij in hoogst zorgwekkenden toestand naar het Onze Lieve Vrouwen gasthui» moest worden overgebracht. Zij stak met haar rijwiel den weg over zonder vol doende op het verkeer te letten en is door een vrachtauto aangereden. Voldoende hoeveelheden water kunnen worden ontleend aan de groote rivieren, met name aan de Lek Weer twee arrestaties De Amsterdamsche recherche zet kracht het onderzoek inzake diefstal van distributiebonnen uit het kan. toor aan den Laan weg in de hoofdstad, voort. In den loop van gisteren zijn op nieuw twee mannen gearresteerd, waar door het totale aantal arrestanten tot elf is gestegen. Negen van hen zijn reeds voor den officier van justitie geleid. De beide arrestanten van gisteren heb ben het grootste deel van de bons'on. geveer tweederde van den buit van den rijwielhandelaar K., bij wien een deel van het gestolen goed is aangetroffen, op gekocht. Zij betaalden hiervoor de som van 1700. Het tweetal is voorloopig in verzekerde bewaring gesteld. van van Rijkskinderbijslagfonds komen, ge- Omtrent de wijze van uitbetaling der kinderbijslagen kan het bestuur van het Rijkskinderbijslagfonds, na overleg met de Raden van Arbeid, nadere uitvoerings- voorschriften vaststellen. De 63-jarige S. Nap. die inden nacht van Zaterdag op Zondag j.l. te Nij megen bij de pont in het drie meter diepe ruim van den aanlegsteiger viel en daar- bij ernstige kneuzingen* en een hersen- schudding opliep, is overleden. Door trein gegrepen en gedood Gistermorgen kwart voor zeven be merkten een landbouwer, dat er een man op de spoorlijn HengeloOldenzaal lag, slechts enkele meters verwijderd van den voormaligen blokpost 21A. Onmiddellijk werd de marechaussee gewaarschuwd. Geconstateerd werd, dat de 36-jarige H. B. L. uit Enschedé, wiens schoonouders in den blokpost wonen, waarschijnlijk bij het oversteken van de lijn in de duister nis, door een trein komende uit de rich ting Oldenzaal, was gegrepen en vrijwel op slag gedood. Het ongeluk vond plaats in de gemeente Weerselo. Het Ordecommando van De Nederlandsche Unie Omtrent de bedoelingen van de voor genomen instelling van een Ordecom mando door De Nederlandsche Unie schijnt eenig misverstand te zijn ont staan, zoo lezen we in „De Unie”. „Het zal tot de taak van het Orde- commando behooren, de rust op de ver gaderingen te handhaven en op straat onze colporteurs te beveiligen. De fei ten hebben uitgewezen, dat dit noodza kelijk is. In de eerste plaats echter is het de opzet in De Nederlandsche Unie een keurcorps te vormen. Bij de vorming zal alle aandacht worden besteed zoo wel aan de lichamelijke als aan de gees telijke opvoeding, opdat in korten tijd De Ned. Unie beschikken zal over een uitgelezen schare jongemannen, sterk en geestdriftig, altijd en overal bereid op de bres te staan voor de zaak van t>e Nederlandsche Unie, dat is de zaak van ons volk. De naam is vastgesteld als: Ordecommando. De Jeiding zal be rusten bij den oud-marine-officier, ka pitein ter zee van Hengel.” De Volksche Werkgemeenschap Naar het A.N.P. mededeelt, is eenigen tijd geleden „de Volksche Werkgemeen schap” opgericht, die thans na eenige maanden voorbereidenden arbeid aan haar doel en organisatie meer bekendheid wil geven. Deze werkgemeenschap is van meening, dat slechts dan een volksver- nieuwing kan plaats hebben, wanneer dit volk weer eerst den weg weet te vinden naar een sterk en gezond leven volgens eigen aard en eigen wezen. Zij stelt het in de natuur gegeven feit vast, dat onze lage landen bewoond worden door Friezen, Saksen en Franken, wier vestigingsgebie- den nog immer duidelijk te onderscheiden zijn. Zij gelooft, dat in dezen tijd behoefte bestaat aan de bewustwording der wezens- eenheid aller Germaansche stammen en volken. Verder acht „de Volksche Werk gemeenschap” het niet, tot haar taak be- hoorend zich bezig te houden met de toekomstige staatkundige verhoudingen in Europa. Het hoofdkantoor is gevestigd te ’s-Gravenhage, Smidswater 2. Dr. J. Theunisz, te Zwolle, heeft het voorzitterschap op zich genomen. Aan de werkgemeenschap werken mede„de Frfesche Werkgemeenschap”, „de Saksi sche Werkgemeenschap” en „de Franki sche Werkgemeenschap’, welke zich bezig houden metvolkenkunde; geschiedenis van stam en landschapheemkunde en volks-(boeren) kunst. Als medewerkende arbeidsgemeenschap pen aan haar centrale kent zij: de arbeids gemeenschap voor volkskunde, de arbeids gemeenschap voor landelijke levensvor men; de arbeidsgemeenschap voor ge schiedenis van stam en landschap, de arbeidsgemeenschap voor voorgeschiede nis, de arbeidsgemeenschap voor sibbe- kunde, de arbeidsgemeenschap voor volks- (boeren) kunst, de arbeidsgemeenschap voor heemkunde, de arbeidsgemeenschap voor volksche fotografie en film. Dezer dggen zal een eigen orgaan van de werkgemeenschap uitkomen, terwijl verschillende uitgaven in voorbereiding zijn. Maandag 23 Sept. 1940 was voor den Proeftuin Zuidhollands Glasdistrict te Naaldwijk een belangrijke dag Op de afdeeling grondonderzoek werd n.l. het 20.000ste grondmonster ter onderzoek aangeboden door den heer Joost de Jong, Tuindersweg 24 te Maasdijk. De heer de Jóng werd op toepasselijke wijze ontvan gen en ontving de mededeeling, dat bij voor het onderzoek van zijn grondmon ster, het 20,000ste, niet de gebruikelijke vergoeding behoefde te betalen, hetgeen deze natuurlijk ten zeerste op prijs stelde. In dit verband heeft het zijn beteeke- nis den loop van het grondonderzoek te Naaldwijk na te gaan. Steeds meer werd door de tuinders van het Westland de behoefte gevoeld om, in verband met een doelmatige bemesting, iets meer te weten van hetgeen hun grond aan voe dende bestanddeelen bevatte. In 1932 ling „grondonderzoek” aan den proeftuin Naaldwijk te vebinden, welke afdeeling de grond voor de leden tegen een be paalde vergoeding zou onderzoeken. Dat de oprichting van deze afdeeling aan een lang gevoelde beroefte voldeed en dat de leden van den proeftuin steeds meer het nut van het grondonderzoek gaan in zien, moge blijken uit het volgende staatje van de in den loop der jaren on derzochte monsters: De geweldige stijging van het aantal monsters der laatste jaren zal voor di recteur en personeel van den Proeftuin een aansporing te meer zijn, om dit werk met de meeste energie voort te zetten, de methoden steeds meer te verbeteren en mogelijk uit te breiden. Als straks het nieuwe laboratorium van den Proeftuin Zuid-Hollands Glasdistrict te Naaldwijk zal worden geopend, dan zal ook het grondonderzoek een nog grootere vlucht kunnen nemen. De organisatie van amusements kunstenaars Naar aanleiding van de berichten in de dagbladen aangaande de oprichtings vergadering van de N.O.K.A. (organisa tie van artisten in het amusementsbe drijf) deelt de heer Piet Muyselaar ons mede, dat hij de functie van commissaris in het bestuur van bedoelde organisatie niet heeft kunnen aanvaarden. De waarnemend secretaris-generaal. waarnemend hoofd van het departement van Sociale Zaken heeft in verband met artikel 60 der Kinderbijslagwet en de ver ordening no. 3/1940 van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche ge bied het volgende bepaald. Het Rijkskinderbijslagfonds wordt be heerd door het bestuur der Rijksverzeke- ringsbank. De inning van de premiën voor het Rijkskinderbijslagfonds geschiedt door dë Raden van Arbeid, met inachtneming van de betreffende wettelijke bepalingen. Omtrent de wijze van inning der pre miën kan het bestuur van het Rijkskin derbijslagfonds, na overleg met de Raden van Arbeid nadere uitvoeringsvoorschrif- ten vaststellen. De vaststelling en de toekenning de kinderbijslagen, welke ten laste i-_i_i—jj- i. schieden door de Raden van Arbeid. De Riotterdamsche rechtbank veroor deelde den 24-jarigen W. R. van der W. te Rijswijk tot een gevangenisstraf van vier maanden en den 21.jarigen J. C. S. en den 25-jarigen A. J. M. S. beiden te Rijswijk, elk tot zes maanden gevange. nisstraf wegens diefstal uit Hotel Cen tral te Rotterdam op 14 Mei gepleegd. Voorkome men: verstopping, slechte ontlasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn van aambeien, vale onreine huid, hoofdpijnen, enz. door grondige zuivering Van bloed en Inge» wanden met Een weldaad voor het organismal Flaeon f 1.06. Dubbele flacon.* 1.TS bij apothekers en vakdrogleten. werden ontstolen. Beiden zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Voorts heeft de Rotterdamsche politie gearresteerd den 23-jarigen koopman J. B., die zich eveneens aan diefstal van fietsen had schuldig gemaakt. Deze koop man heeft veel fietsen verkocht aan zijn 25-jarigen collega C. H. van V. Beiden zijn aangehouden en in bewaring gesteld. Bij huiszoeking werden niet alleen fietsen in beslag genomen, maar bij B. vond men nog een partij rijwielonderdeelen. J. B. bleek ook fietsen verkocht te hebben aan den 28-jarigen chauffeur J. H. uit Hil- legersberg, die dan ook terzake van he ling naar het Huis van Bewaring werd overgebracht waar hij ter beschikking van den officier van justitie is gesteld. Dit laatste drietal heeft zich ook nog schuldig gemaakt aan fietsendiefstallen te Schiedam. Dinsdagavond arresteerde de politie ten slotte den 28-jarigen kapper C. S., die op den Linker Maasoever een fiets te koop aanbood, op welk rijwiel een rijwielbelas- tingmerk was bevestigd, waarop een an dere naam was gestempeld dan de zijne. S. beweert, dat hij de fiets van een onbe kende zou hebben gekocht. vier a vijf weken tijd kans had gezien in Rotterdam niet minder dan twintig fiet sen te stelen. Hij had deze fietsen aan verschillende personen verkocht en het is de politie gelukt alle rijwielen in be slag te doen nemen en twee helers, den 45-jarigen koopman T. H. C. B. en den 30-jarigen koopman J. K. te arresteeren. Terzake van heling zijn deze kooplieden opgesloten in het hoofdbureau van po litie en inmiddels zijn zij naar het Huis van Bewaring overgebracht en ter be schikking van den officier van justitie gesteld. Het onderzoek in deze zaak leidde bo vendien tot de arrestatie van den 17-jari- gen los-werkman E. van D. die ten na- deele van een firma aan den Nieuwe Binnenweg te Rotterdam, overalls had ge stolen. De jongen had deze overalls ver kocht aan den 40-jarigen los-werkman A. W. K., wien ze een uur later weer morgen beurt zijn om hun dis- tributie-stamkaart te KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT Koersen voor stortingen op 27 Sep tember 1940 tegen verplichtingen luiden de inReichsmarken 75,36; Belga’s 30,14; Zwitsersche francs 42,77; Lires 9,87: Deen- sche kronen 36.40; Noorsche kronen 42,80; Zweedsche kronen 44,85: Tsjechische kro nen (oude schulden) 6,42; Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54; Dinar (oude schulden) 3,43; Dinar (nieuw* schulden) 4,23; Turksche ponden 1,45$. Gisterochtend heeft de General- Kommissar für Finanz und Wirtschaft, Rijksminister Fischböck, een bezoek gebracht aan de oester- en mosselkwee- kerijen te lerseke. Ook Ijsselmeer zal in de toekomst van groot belang kunnen zijn De sterke toeneming van Nederland’s bevolking en den trek naar de groote steden in de laatste decennia hebben een be volkingsdichtheid in het Westen des lands doen ontstaan, welke slechts in enkele gebieden der wereld wordt overtroffen. Eenerzijds heeft deze bevolkingsconcen tratie geleid tot een sterke stijging van het watergebruik voor huishoudelijke, in- dustrieele en openbare doeleinden, ander zijds tot steeds grootere moeilijkheden om in de waterbehoeften te voorzien. Zoowel de winning van rivierwater als die van grondwater toch wordt belemmerd ten gevolge van verontreiniging door de afval. producten der samenleving, tervunl bebou wing, land- en tuinbouw, industrialisatie en verkeer eischen aan het gebruik van den grond stellen, welke vaak met de be langen der waterwinning in strijd zijn. Conflicten van belangen zijn daarvan het gevolg, welke alleen door nauwgezette afweging op bevredigende wijze kunnen worden opgelost. Om die factoren te kun nen afwegen is een nauwkeurige kennis noodig van de factoren, welke dit vraag stuk beheerschen Bovenstaande overwegingen hebben des tijds aanleiding gegeven tot de instelling van de „Commissie drinkwatervoorziening Westen des lands”. Deze instelling ge schiedde in opdracht van bevoegde in stanties, door de „Centrale commissie voor drinkwatervoorziening”. Voorzitter van de nieuw ingestelde commissie was prof., mr. P. J. M. Aalberse. Dezer dagen is het rapport van de be doelde commissie verschenen. Daarin wordt betoogd, dat maatregelen ter ver zekering van een goede drinkwatervoor ziening in 't bijzonder noodig zijn voor’ het Westelijke deel van Noord- en Zuid-Hol- land, waar tengevolge van de steeds toe nemende bevolkingsdichtheid de beschik bare bronnen ontoereikend dreigen te worden. Boden tot voor kort de duinen aan vele steden en plattelandsgebieden de gelegen heid tot het stichten van alleszins aan de behoeften beantwoordende waterwinplaat- sen, thans is het vermogen van de duin- watervangen voor eenige bevolkingscentra niet meer voldoende. Rivieren en andere open wateren staan bloot aan verontreini ging door de industrie, terwijl het voldoen aan de toenemende eischen van de scheep vaart,. de verzouting in het Westen des lands in de hand werkt. De voorhanden bronnen De commissie onderzocht in de eerste plaats, welke bronnen voor de drinkwater voorziening in aanmerking komen en kwam tot de conclusie, dat tot in lengte van dagen voldoende hoeveelheden water kunnen worden ontleend aan de groote rivieren, met name aan de Lek. In de toe komst zal ook het Ijsselmeer van groot be lang kunnen zijn. De duinwaterwinplaat- sen zullen behouden moeten blijven. De bemoedigende cönclusie met betrek king tot de voorhanden bronnen zal echter alleen waarde kunnen hebben, wanneer gezorgd wordt, dat de hoedanigheid van het te winnen water aan zoodanige eischen voldoet, dat het met binnen economisch bereik vallende middelen voor transport, distributie en consumptie geschikt kan worden gemaakt. Alleen een Rijksregeling kan hier tot het gewenschte doel leiden. De door de commissie voorgestelde re geling beoogt nu, eenerzijds de betref fende landgebieden en wateren te bescher men, anderzijds een rationeel gebruik er van te bevorderen. Daarbij- is ervan uitgegaan: dat aan de reeds bestaande waterlei dingbedrijven een zoo groot mogelijke mate van vrijheid wordt gelaten; dat de op grond van de provinciale waterleidingverordeningen getroffen rege lingen zooveel mogelijk in stand blijven; dat rechtstreeksche schade, veroorzaakt door het ingrijpen van de overheid in het algemeen belang, naar billijkheid kan wor den vergoed. De commissie acht het ook noodig, de regeling voor het heele land geldig te doen zijn, waarbij wordt opgemerkt, dat de regeling slechts voor die gebieden en wa teren dient te gelden, welke als van alge, meen belang in verband met de drink watervoorziening zijn aangewezen. Opge treden moet dan worden, indien de recht hebbenden op deze landgebieden of wate ren daaraan een bestemming geven, welke ontoelaatbaar is met het oog op het be lang der drinkwatervoorziening of mdien zij bij het onttrekken van water aan die gebieden of wateren zich schuldig maken aan een zoodanige onoordeelkundige ex ploitatie, dat het belang der algemeene drinkwatervoorziening daardoor wordt geschaad De commissie heeft tenslotte een schade- vergoedingsregeling voorgesteld, benevens de vorming van een waterleidingfonds. gevoed door bijdragen, van waterleiding bedrijven te heffen. waargenomen In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft men gisteren het Noorderlicht waargenomen. Aan den helderen sterrenhemel was een ijle, zachtroode gloed waar te nemen, ter wijl zich nabij den horizon grijs-groene vlekken vertoonden. Hiertusschen schoten verschillende rose gekleurde stralen op. Aanvankelijk meende men. dat op groo- ten afstand een brand woedde, doch het grootsche en het rustige van het schouw spel leidde tot de slotsom, dat men hier met een natuurverschijnsel te doen had Het K.N.M I. noteerde een vrij sterke magnetische storing, welke met de ver schijning van het Noorderlicht gepaard ging. Gisteravond omstreeks half zeven is op station D.P. te Rotterdam de zesde kindertrein uit de Oostmark aange komen. Ongeveer 650 Nederlandsche kinde ren, die ongeveer zes weken geleden naar de Oostmark reisden, zijn hiermede na eenige gelukkige, gezonde vacantie- weken in het vaderland tëruggekomen. vol van het schoons, dat zij daar alle maal hadden gezien. Leider van dezen trein was de heer Hackert van de Kinderaktion. Ter verwelkoming waren op het station aanwezig de heer H. S. van der Waals, van het Rotterdamsche kinder-evacuatiebureau en een groote groep ouders. Met dezen trein kwamen, behalve de kinderen uit Brabant, Noord- en Zuid-Holland, ongeveer tweehonderd Rotterdamsche kinderen mee. Men zag niets dan gelukkige gezichtjes en bij menig gelukkig weerzien stroomden de traantjes weer rijkelijk. Vele kin deren droegen de typisch Oostmarksche kleeding en allen sjouwden groote pakken met zich mede, waarin vele geschenken waren verborgen, door de pleegouders meegegeven. De heer Hackert deelde mede, dat de trein geheel volgens de regeling Donderdagmiddag ongeveer twee uit Linz was vertrokken. Morgen komt de voorlaatste kinder trein aan en Maandag de achtste en laatste met ongeveer achthonderd vacantiegangertjes. De vischhandel en de omzetbelasting Het bestuur der IJmuider Vischhan- delsvereeniging heeft aan de leden een circulaire gezonden, waarin wordt mee gedeeld, dat alle soorten visch, hetzij versch, gerookt, gebakken, gedroogd, ge zouten of op andere wijze geconserveerd, zijn belast met 4 pCt. omzetbelasting, ook kuit, lever, oesters, mosselen en gar nalen. Caviaar is belast met 12 pCt. visch, over een afslag gekocht, de omzetbelasting door dien slag geheven. Voor uit h.et buitenland geïmporteerde visch wordt de omzetbe lasting aan het grenskantoor voldaan In dergelijke gevallen moet de importeur aan den afslag toonen, dat de omzetbe lasting aan de grens is betaald, waarna deze visch door den afslag wordt ver kocht zonder dat omzetbelasting wordt geheven. Heeft een handelaar visch over den afslag gekocht en omzetbelasting hiervoor betaald, dan kan hij deze visch opnieuw over een afslag doen verkoo- pen, hetzij in IJmuiden of elders, zonder dat hiervoor opnieuw ‘omzetbelasting wordt geheven, mits hij een bewijs toont dat de omzetbelasting is betaald en ge vaarlijke surprises. In laatstgenoemde plaats geraakte een boerderij in brand. Gelukkig kon het vuur zoo tijdig ge stuit worden, dat een deel der opstal len behouden bleef. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Op Texel probeerden de Engelschen vergeefs een vuurtoren te treffen. De bommen vielen echter zonder schade aan te richten in zee. De politie te Leiden heeft de hand weten te leg'gen op drie weinig belooven- de jongelui, die op klaarlichten dag op strooptocht uitgingen, alle mogelijke en onmogelijke dingen, welke zij tegenkwa men en die van hun gading waren, mee namen en op een goed plaatsje verstop ten. Twee knapen van zestien en één van negentien jaar waren het, die aan de dief stallen schuldig zijn. Toen de politie de bergplaats op het voormalig Jodenkerk hof te Leiden ontdekte, overtrof de vondst alle verwachtingen. De jongens hadden, zoo meldt de „Tel.” den. foyer van het Luxortheater als het ware geplunderd. Koppen en schotels, tafelkleeden, asch- bakken, koffiekannen, een regenjas, alles was van hun gading en werd netjes naar het kerkhof overgebracht, waar de poli tie de gestolen voorwerpen in beslag nam Den jongelieden werd voorloopig onder dak in' het politiebureau verschaft. Daar zijn zij aan een nader verhoor onder worpen. 0 LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. Zes maanden gevangenisstraf had de rechtbank te Amsterdam een man opge legd omdat hij valschheid in geschrifte had gepleegd. Hij was steuntrekker en had niet opgegeven, dat hij een nacht- veiligheidsdienstje exploiteerde, waaruit hij inkomsten genoot. Hij was in hooger beroep gekomen omdat hij zich volmaakt onschuldig voelde. Wantzoo ver klaarde hij gisteren voor het Amster damsche gerechtshof, die nachtveilig- heidsdienst was niet van mij, maar van mijn broer. Broerlief was er vandoor met de kas en bovendien had hij nog het een en ander met een fietsendiefstal te maken. En trok u geen extra inkomsten? Geen cent, beijverde verdachte zich naar voren te brengen. De hoofdzaak werd echter bijzaak, want tijdens het getuigenverhoor ont dekte mr. Jolles, de president van het hof, dat het heelemaal niet uitgesloten was, dat verdachte en ook zijn broer be trokken waren bij een veel ernstiger feit Wat was er n.l. gebeurd’ Bij den nachtveiligheidsdienst was een man in betrekking gekomen, die om dat prachtbaantje te krijgen liefst een waarborgsom van 500 had moeten stor ten. Na eenigen tijd had hij echter weer ontslag gekregen, maar naar zijn 500 had hij kunnen fluiten. Wij kennen die zaken, waar waarborgsommen worden gevraagd, hebben al dikwijls gezien, dat dat niets dan oplichterij was, voegde de president den verdachte toe. Het bleek, dat de goedgeloovige man, die zoo bereidwillig de /500 had gestort geen moeite had gedaan om later het geld terug te krijgen. „Er was van die menschen toch niets te halen,” vond hij. Maar repliceerde de president dergelijk soort oplichters hooren in de gevangenis thuis. Zij zijn een gevaar voor de maatschappij. Wij zullen den of ficier van justitie verzoeken een onder zoek in te stellen om uitgemaakt te zien of hier wellicht sprake is van verduiste ring van die ƒ500. Mede omdat een der getuigen niet was verschenen, werd de verdere behandeling geschorst tot 9 November a.s. Tot vijftien gulden boete veroordeeld Het kantongerecht te Rotterdam heeft verschillende zaken behandeld tegen per sonen, die artikel 1 van de Verordening van den Rijkscommissaris in het bezette gebied betreffende de verkeersbeperkingen hadden overtreden. Dit artikel verbiedt, zooals men weet, dat zij, die de Rijks- duitsche nationaliteit niet bezitten en in een bepaald deel van het land verblijven, zich tusschen 22 en 4 uur buitenshuis be vinden. De kantoffrechter mr. R. Rensma, legde hun allen een geldboete van 15 subs. 5 dagen hechtenis op alsmede een voor waardelijke hechtenisstraf van drie dagen met een proeftijd van een jaar. De eisch, dien de ambtenaar van het O: M. mr. R. H. F. H. M. Grasso stelde, was in op één na alle gevallen een geldboete van dertig gulden te vervangen door twintig dagen hechtenis en een voorwaardelijke hechte nisstraf van zeven dagen met een jaar proeftijd. Niet minder dan 28 bewoners van Rid derkerk en acht van Rotterdam hadden zich te verantwoorden. Een deel was ech ter niet verschenen. In enkele gevallen, waarbij de verdach ten mededeelden niet op tijd thuis te hebben kunnen zijn, omdat zij dekking hadden moeten zoeken vanwege het vuren van het luchtafweergeschut, werd de behandeling van de zaak acht dagen aangehouden. De redenen, die de overige verdachten aanvoerden, waren o.a. slechte weersge steldheid. bandenpech, het achterloopen van de klok, enz. Voor iederen generator, waarvoor vergunning is verleend, voldoende brandstof beschikbaar De departementen van Waterstaat en van Handel, Nijverheid en Scheep vaart wijzen in verband met de in krimping van de benzinetoewijzingen, waarmede nu en in de naaste toe komst rekening gehouden zal moeten worden, op de mogelijkheden, welke gasgeneratoren voor het wegvervoer bieden. Belanghebbenden wordt aange raden zich voor het verkrijgen van een vergunning voor het gebruik van deze apparaten te wenden tot den Rijks- inspecteur van het verkeer in het be trokken district. Teneinde het generatorgebruik te be vorderen, zal zooveel mogelijk aan generatorwagens bij het verleenen van bandenvergunningen voorrang verleend worden, terwijl bovendien de belas- tingverhooging bij gebruik van andere motorbrandstof dan benzine, is opge heven. Wat de brandstof voor genera- toren betreft, wordt er met nadruk op gewezen, dat de gebruikers te dien aanzien gerust kunnen zijn. Het aantal te verleenen vergunningen wordt in overeenstemming gehouden met de aanwezige brandstof, zoodat redelijker wijze aangenomen mag worden, dat voor iederen generator, waarvoor ver gunning is verleend, voldoende brand stof beschikbaar zal zijn. Voor het verkrijgen van nadere in lichtingen kan men zich wenden tot den Rijksinspecteur van het verkeer, ir. L. J. Noomen, Laan Copes van Cat- tenburch 7, ’s Gravenhage, tel. 114159. heeft de Britsche luchtmacht op haar gebruike lijke raids over ons land bij St. Anna Parochie, in het Noorden van Fries land, een aantal brandbommen afge worpen, welke, zonder schade aan te richten, op akkers en weiden terecht kwamen. Verscheidene brandbommen kwamen bij Slochteren in Groningen neer, waar ooftboomen en veldgewas sen schade opliepen. Boven Drente en Friesland strooiden de vliegers voorts kwistig met phos- phorplaatjes. Vooral Coevorden Ooststellingwerf deelden in deze Met klem wordt den handel geadvi seerd, den omzetbelasting niet op de verkooprekening tot uitdrukking te bren gen, maar den vefkoopsprijs vast te stel len inclusief de omzetbelasting. Zoolang het product niet verwerkt is, wordt er altijd maar éénmaal omzet belasting op betaald. Wanneer de gekoch te visch echter wordt verwerkt, n.l. ge bakken, gezouten of geconserveerd, dan moet men van den verkoopprijs opnieuw 4 pCt. omzetbelasting betalen. Éénmaal in de drie maanden kan men dan resti tutie vragen van de reeds betaalde om zetbelasting. Zoowel de groot- als de kleinhandelaar zijn verplicht per 1 Octo ber a.S; aan den inspecteur der invoer rechten en accijnzen, in zijn rayon woon achtig, zijn totalen voorraad aan visch- soorten op te geven, indien deze in to taal grooter is dan 625 van de waarde. Op de door exporteurs aan den afslag gekochte visch, waarvoor omzetbelasting is betaald, kan restitutie over de betaal de omzetbelasting worden gevraagd in dien aangetoond kan worden, dat de visch is geëxporteerd. Inschakeling van de „vertrouwens- instanties” In het uitvoeringsbesluit van den wnd. secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken, ingevolge de Verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette gebied, betreffende het verbod van verlaging van loonen en salarissen, wordt o.m. bepaald, dat, alvorens tot verlaging van bij collectieve arbeids overeenkomst geregelde loonen wordt overgegaan, betrokken partijen ge legenheid krijgen tegenovêr de Rijks- bemiddelaars hun standpunt uiteen te zetten. Er zijn echter tal van loonverhou- dingen, welke niet bij collectieve arbeidsovereenkomst zijn geregeld. Teneinde ook voor toepassing van verlaging voor die loonverhoudingen een redelijke en objectieve medezeg genschap van de arbeiders te verkrij gen, heeft het N.V.V. zich tpt het col lege van Rijksbemiddelaars gewend met het verzoek, om aan de uit werk gevers en werknemers bestaande ver- trouwens-instanties, welke van advies dienen voor de „ontslagverordening” gelegenheid te geven, hun standpunt ten aanzien van de voorgenomen ver laging kenbaar te maken, voor zoover in bepaalde gevallen de betreffende arbeider niet zelf gehoord wordt. Het college van Rijksbemiddelaars heeft medegedeeld in den geest van het verzoek te zullen handelen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6