VOOR DEN PUZZELAAR DE TELEFOON GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN FINANCIEEL J. C. VERMAAT Jr., Juwelier THOMSONPLEIN 18 TEL. 333328 Scheveningsche klanken HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1940 PAGINA 2 DERDE BLAD, 4 2 3 6 7 5 12 10 12 |9 17 15 16 18 LICHTKOGELS STICHTEN BRAND !9 21 20 22 22 24 25 26 28 29 30 31 36 44 SO sa Grootste deel van den bait gevonden Twee officieren vermist ONDERWIJS EN KERK 32 Eenige tientallen hectaren heide verwoest NIET TERUGGEKEERD VAN ZEIL TOCHT OP HET IJSSELMEER DE DIEFSTAL VAN DISTRIBUTIE BONS TE AMSTERDAM DIEFSTAL NA TIEN JAAR OPGEHELDERD Eenige Occasions in ringen met brillaat INKOOP VAN GOUD. De beste vorm van snelverkeer DE SLECHT BEZETTE TRIBUNES OP 7 JANUARI 1937 Het vermaaksleven in 1939 Onder valschen naam geleefd RECLAMES. RECLAMES. ■I KRUIS WOORDPUZZLE omstandig- gelukkig Per spoor 185 KEES DE KLINKER. Wedstrijd in tuinversiering en huis- broei van bloembollen Het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden. 37. 38. 43. 46. Uw Juwelier sinds 1927 in t Westen. voor ond r brenge Natuurlijk 2812 Inl.: Marnixstraat 18 Den Haag Telefoon 334010» Knaapje onder tram geraakt en gedood Gisteravond is de 8-jarige H. Peters van het Meiland te Rotterdam op de Groene Zoom bij het spelen onder een tram ge raakt. Bij aankomst in het Zuidergasthuis bleek hij reeds overleden te zijn. Op 14 September huurden twee offi cieren van den Opbouwdienst te Har derwijk een zeilsloepje om daarmede een tochtje op het IJsselmeer te maken, ’s Avonds waren de officieren niet te ruggekeerd, doch aanvankelijk wekte dit geen argwaan omdat het vaker ge beurt, dat men Harderwijk bij het ver- loopen van het getij niet meer kan be reiken. In zulke gevallen doen de zei lers dan een andere Zuiderzeehaven aan, en melden van daar dat zij niet meer naar Harderwijk kunnen komen, of wel men komt den volgenden morgen of hoogstens een paar dagen later terug. Van deze officieren van den Opbouw dienst is echter heelemaal niets meer vernomen, zoodat thans sterk het ver moeden rijst, dat er een ongeluk is ge schied. De Harderwijker politie denkt hieraan te meer, omdat het op den 14en September zeer onstuimig was op 't IJsselmeer en men wel een bijzonder goed zeiler moest zijn, om behouden thuis te komen. Een uitgebreid onder zoek is ingesteld, doch tot dusverre is men nog niets van de officieren te we ten gekomen. Verticaal: 1. Brilslang 2. Vliesie 3. Zie 36 horizontaal 4. Bijenwapen 5. Mortel 6. Als genoemd 7. Gebak 8. Moeraskoorts 10. Europeaan 11. Lid van een volksstam 13. Rijwiel 15. Onze planeet. 17. Fransch vrouwel. bez. voorn, woord 20. Uitterende ziekte 23. Afschrift 23. Afschrift 25. Kleine Opera 27* Houtschaafsels 28. Vriend 29. Spijsbereider 32. Oorzaak. 35. Zie 57 horizontaal Zuivelproduct Groote toeloop Uitgcsmolten vet Voorzetsel 47. Stad in Letland 48 Paar 49. Paradijs 50. Gezang 52. En dergelijke 53. Doorzichtig 54. Jongens- en meisjesnaam 55. Nieuwe Testament 57. Landbouwwerktuig Doodelijke val van eerste étage Gisteren is de 62-jarige M Dangerman- Nieuwenhuizen uit de eerste étage van haar woning in de v. d. Sluysstraat te Rotterdam gevallen. Zij kreeg een sche- delbasisfractuur en is kort daarop aan de gevolgen overleden. 41. 42. 44. 45. Het Centraal bloembollen-comité orga niseert interessante wedstrijden in het doelmatig beplanten van tuinen met bol gewassen er in het zelf in bloei brengen van bloembollen in huis. Afdeelingen van de Ned. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, volkstuin vereenigingen, af deelingen van de Ned. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, volkstuinveree- nieingen, afdeelingen van de Nederland- sche huisvrouwenvereeniging en den Bond van boerinnen en andere plattelandsvrou wen, nemen er deel aan. Het Centraal bloembollen-comité looft prijzen uit. zorgt voor de beoordeeling en verstrekt handleidingen, zoodat het moge lijk zal blijken om in winter en voorjaar overal van de pracht van Nederlandsche bloembollen te kunnen genieten. Verkoop van botervermeerderings- middelen is niet verboden Mislukte poging tot inbraak Toen gisteravond om ongeveer elf uur een controleur van den Amsterdamschen nachtveiligheidsdienst een rondgang maak te, bemerkte hij, dat een deur van een perceel aan de de Ruyterkade te Amster dam, waar een eierhandel gevestigd is, open stond. Daar hij het zaakje niet vertrouwde ging hij op onderzoek uit en weldra bleek, dat zich in het kantoor twee mannen bevon den, die plat op den grond lagen. Hij ging terug naar den uitgang en door een wielrijder, die passeerde, liet hij de politie waarschuwen, die spoedig daarna met een overvalwagen verscheen. ïntusschen was nog een derde persoon, die op een paar kisten was gekropen, te voorschijn geko men. en deze probeerde het huis te ver laten. Maar de controleur wist hem vast te houden tot de politie kwam. De drie mannen werden gearresteerd en naar het bureau overgebracht. Er wordt niets ver mist. zicht was gesteld. Aan het eind van het onderhoud heeft de burgemeester zich uit gelaten in dezen geest, dat, nu de gemeen te zich op vele punten tegemoetkomend had betoond, hij ook verwachtte, dat wij van onzen kant geen moeilijkheden zou den maken Getuige durfde niet met zeker heid te zeggen, of hij hiermee speciaal doelde op moeilijkheden, welke de firma kon maken in verband met dat groote aantal plaatsen op de Alexandertribune. Dat zal echter wel de bedoeling geweest zijn. Getuige vestigde er de aandacht op, dat, toen de burgemeester de bovenbedoelde verwachting uitsprak, getuige degeen was, die min of meer spontaan heeft gezegd, dat dat vanzelfsprekend was. De heer van Gelder, die namens de firma aanwezig was, zeide toen niets. Ook later is met hem daarover niet gesproken Het woord „schadevergoeding” heeft getuige niet hooren gebruiken bij het onderhoud. De rechter-commissaris verwees de zaak vervolgens naar de rol van de rechtbank van 8 October. VEROORDEELD WEGENS PLUNDEREN Wegens plundering in oorlogstijd heeft de 23-jarige landbouwer H. D. uit ,Zut- phen zich te verantwoorden gehad voor de Zutphensche rechtbank. Hij had in Mei in een geëvacueerd stadsdeel van Zutphen bij een winkelier een hoeveel heid sigaretten weggenomen. Hij werd \eroordeeld tot drie weken gevangenis straf. Wegens een zelfde feit stond terecht een 26-jarige grondwerker uit Apeldoorn, die te Amersfoort militaire kleedij had gestolen van een munitiewagen, welken hij had bestuurd. In verband met 's mans schier eindelooze rij veroordeelingen werd een jaar gevangenisstraf geëischt. Uitspraak over 14 dagen. op het visscherijbedrijf en nevenberijven. Daardoor waren de vischhandelaren inge schreven. waarvan de hoogste groep een omzet had van 120.000 tot f 300.000. Algemeene Nederlandsche zendings- conferentie gaat niet door. In verband met de huidige tijdsom- standigheden heeft het comité voor Ne derlandsche zendingsconferenties, na rijpe overweging, het besluit moeten ne men de algemeene conferentie van dit jaar niet te laten doorgaan. Mgr. W. A. van Dinter overleden Vannacht is te Nijmegen in den ouder dom van 71 jaar in het Canisius zieken huis overleden mgr. W. A. van Dinter. generaal der Kruisheeren van het kloos ter St. Agatha bij Cuyk. In 1893 Werd hij priester gewijd. Hij was achtereenvolgens novicemeester van St. Agatha en verschillende malen defi- nitor van de orde In 1927 overleed de toenmalige magis- ter-generaal der orde, mgr. Hollmann. Toen werd mgr. van Dinter uit de mis sie ontboden door het algemeen kapittel der orde Kort daarop werd hij benoemd tot algemeen overste. Mgr van Dinter was de 54ste generaal der orde, en heeft voor de oide op allerlei gebied zeer veel tot stand gebracht Dank zij het krachtige recherchewerk van de politie te Amsterdam is men er gistermiddag in geslaagd den diefstal van distributiebons uit het kantoor Laanweg aldaar geheel op te lossen. Het grootste gedeelte van den buit, die nog zoek was, is thans ook gevonden. Men heeft een der gCTrresteerde verdachten uitvoe rig verhoord, hetgeen tenslotte voor den man aanleiding is geweest om te be kennen, waar hij zijn buit had verborgen. Dit bleek te zijn in de Nieuwe Vaart op Zeeburg. Rechercheurs hebben in samenwerking met de politieboot daar gedregd en inder daad hebben zij gistermiddag omstreeks 1 uur twee groote gonjezakken met distri butiebons en kaarten opgehaald. De ver dachte had zelf de plaats, waar zij ver borgen waren, aangewezen. Behoudens enkele kleine partijen bons, welke ver moedelijk reeds ingeleverd zijn, heeft de politie daarmede de hand kunnen leggen op-alles, wat ongeveer een week geleden is gestolen uit het distributiekantoor en daarmede een der grootste fraudes in distributiebons, welke tot nu toe in ons land is voorgekomen, achterhaald. De S.S. der N.S.B. Naar aanleiding van de vraag welke beteekenis de letters S.S. hebben, waar mede wordt aangeduidi de afdeeling, welke ir Mussert onlangs in het leven heeft geroepen na den dood van den W A.-man Peter Ton. schrijft ..Volk en Va derland”: De naam S.S. oorspronkelijk ontstaan als afkorting van Schutz-Staffel” gedu rende de strijdperiode in Duitschland. wordt door bijkans niemand meer (ook niet in Duitschland) als afkorting be schouwd. De SS is een begrip op zich zelf geworden, zoowel voor de voor- als tegenstanders der nationaal-socialisti- sche wereldbeschouwing; zij is vleesch en bloed geworden nationaal-socialisme. De dubbele rune welke de SS in Duitsch land voert en welke ook in geschriften en krantenartikelen reeds wordt gebruikt in plaats van de twee letters SS. is voor beeld van het ontstaan van een nieuw zinteeken in dezen tijd, kenmerkend voor de eeuwig dynamische ontwikkeling der noordsche wereld. Het zinteeken is daarmede geworden een algemeen bezit der Germaansche vol ken en niet gebonden aan den staat Duitschland. Zij houden voor rasbewuste mannen en vrouwen al dezer volken alles in, wat zij plegen saam te vatten in de woorden noordsche wereldbeschouwing en levensstijl Daarom zullen zij, die in deze volkeren de strijders willen zijn voor volkschen eigenaard en rasbewustzijn, overal zich als zinteeken voor hun strijd kiezen de SS-runen, daarbij in het ge meenschappelijk voeren van deze runen hun innerlijke wezensverbondenheid too- nend”. Arrondissements-rechtbank Op 28 Juni j.l. heeft plaats gehad de enquête, welke de Haagsche rechtbank heeft gelast in de procedure tusschen de commanditaire vennootschap de Ruiter en de gemeente 's-Gravenhage in verband met de debacle, ontstaan voor genoemde vennootschap door het geringe bezoek aan de door haar opgerichte tribunes ter gelegenheid van 7 Januari 1937. Daar de firma de Ruiter de bewering van de gemeente, dat zij haar rechten heeft Verwerkt ter gelegenheid van be sprekingen, welke eind December 1936 met den burgemeester hebben plaats gehad, heeft ontkend, werd de gemeente tot het door haar aangeboden bewijs toegelaten. In die enquête is toen gehoord mr. W F. K. Cost Budde, referendaris ter gemeente secretarie, die een deel van genoemde be sprekingen heeft bijgewoond. Naar deze toen verklaarde, liepen de besprekingen met twee heeren van eischeres op 28 Mei in het kabinet van den burgemeester over de tegenslagen bij de exploitatie van de tribunes, n.l. over de moeilijkheden bij den kaartenverkoop. Die heeren voerden o.m. aan, dat de concurreerende tribune veel grooter was geworden dan gedacht 1 werd. De burgemeester zeide wel toe, de nadeelen voor de vennootschap te zullen verzachten, maar hij maakte het voorbe houd, dat de firma geen aanspraken op schadevergoeding zou doen gelden. Contra enquête Gistermiddag is in deze zaak de contra enquête gehouden. Thans werd gehoord de participant J. de Ruiter. Deze verklaarde, dat men naar de bijeenkomst met ,den burgemeester ging om eehs te praten over de moeilijk heden, welke men ondervond bij den ver koop van plaatsbewijzen. Gehoopt werd, dat de gemeente zou helpen. De burge meester verklaarde zich toen bereid in derdaad te helpen, o.a. door het houden van een radiorede, waarmede hij den kaartverkoop hoopte te stimuleeren. Ook heeft hij goedgevonden, dat op verschil lende plaatsen kaartenverkoophuisjes zou den worden geplaatst. Er is ook nog ter sprake gekomen, dat het aantal plaatsen op de z.g. Alexandertribune veel grooter zou worden, dan door de gemeente in uit- Maar het gebruik verdient geen aanbeveling De Rijkszuivelinspecteur te ’s-Graven hage vestigde er reeds de aandacht op, dat het verkoopen, verhandelen, ver voeren en uitstallen in het openbaar van boter, welke tot het dubbele ge wicht is opgevoerd door gebruik van middelen, welke onder diverse be namingen daartoe in den handel wor den gebracht, verboden is. Uit ingekomen mededeelingen is ge bleken, dat verschillende menschen de waarschuwing hebben opgevat, als zou het verkoopen van de betrokken ver- meerderingsmiddelen zelf ongeoorloofd zijn. Ter verduidelijking zij hier daar om uitdrukkelijk verklaard, dat de handel in „botervermeerderingsmidde len” niet verboden is, evenmin als het gebruik ervan. Slechts de ermede be handelde boter, welke door het abnor maal hooge watergehalte als vervalscht te beschouwen is, mag niet in den han del worden gebracht of worden ver voerd. Het staat dus iederen particulier vrij voor zich en zijn gezin van zoo’n mid del gebruik te maken, doch hij bedenke, dat de pakjes met het middel om van een half pond één pond te maken, ge woonlijk 12 cent kosten, zoodat elk pond boter of margarine daarmede bewerkt ongeveer 24 cent in prijs wordt ver hoogd, zonder dat daardoor eenig merk bare verhooging van voedingsstoffen wordt verkregen. Besteding van het vermelde bedrag bijv, voor aankoop van 1^ a 2 liter volle melk, zal de voe ding van het gezin belangrijk meer ten goede komen. OUDE DAME VEROORDEELD WEGENS MEINEED Een 62-jarige Lochemsche oude dame legde in November 1937 voor den kanton rechter te Zutphen onder eede een valsche verklaring af bij de aangifte van het sue. cessierecht wegens het overlijden van haar man Zij had een schuld van 5000, welke haar broer aan haar man had, opzettelijk verzwegen. Deze fraude kwam uit en de oude dame had zich vopr de Zutphensche rechtbank te verantwoorden wegens mein eed. Zij werd deswege veroordeeld tot 500 boete, subs. 100 dagen hechtenis. De eisch was 500 boete subs, drie maanden hech tenis. snurrevaerders nog wel an de mart. En vordérs vange ze nogal aerdig wat roaje poan, teminste belangrik meir azze de aare kustboaties. Zoa besomde de SCH. 69 op iene dag 57 guide enkeld en allien van z’n roaje poan. ’t Is èigelik vernaemelik ’n schol- visscherij. En de visch, die ze anbren- ge, is van de alderbeste kwaelitèit Laet er maar ’s ’n Snurrevaerder an de mart weze. De vernaemste visch- winkeliers ebbe der best ’n uurtje wachte voor over, om juust die visch te koape. En je ken gerust zegge, dat die visch 't mèiste geld opbrengt. En dat zoa’n scholletje reusachtig goed smaekt, daer kert ik zelf van mee sproke. Want op zekere dag kreeg ik van de week ’n lekker zootje schol thuièsbezürgd van zoa’n snurrevaer der, bestemd voor Kees de Klinker. En geloaf maar zeker, dat ik daer nae waerde van genote-n-eb. 't Was waer- lik ies bizonders. Zoalang as er zukke schol annebrocht wordt, laete ze dan wat mèin betreft, al de aare visch maar vóór der ouwe. ’k Eb er onze Jocheme maar niks van verteld, want die zou in staet we- ze-n-om der ’n moord voor te doen. Wat zou die jeloersch weze-n-as ie dat wis En wat zou die ’n last krèige-n-an Jaene-kee-e, as die daer de lucht van te pakke-n-aa. Dan was Jochem nog iet Wat wordt er teugewoordig ’n machte visch en aèring uièt Denemar- ke-n-innevoerdDatte de Dene altèid veul visch uièt-evoerd ebbe pae aare lande, was bekend genog. Oak ons èige vischlandje bleef er al ’n poasje lang iet van verschoand. De leste tèid was de Deensche visch ’n uiètredding voor onze vischnegociante. En oak as ’t voor de kustboaties gien weer is om te vissche, dan kenne we altèid nog zoa’n beetje op Deensche visch rekene. Maar „aèring” is ’n artikel, datte we vrooger noait van Denemarke be- trokke-n-ebbe. En dat non met wae- gons tegelik innevoerd wordt, 't Is ’n voorrecht, datte we daer nog over be- schikke kenne, want 't brengt èil wat ieve-n-in de brouwerij. Der valt over die Deensche invoer nog veul te zegge. Onderwürp is be’.angrik genog. Maar dat doene we dan 'n volgende keir maar. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft wederom een statistisch onderzoek ingesteld naar het vermaaksleven in Ne derland. Deze uitgave heeft betrekking op alle gemeenten met een verordening op de vermakelijkheidsbelasting. De statistiek geeft allereerst een in druk van de verschillende vormen, waar in oelasting op vermakelijkheden wordt geheven. Voor de gezamenlijke gemeen ten met een heffing op vermakelijkheden beteekent deze belasting een inkomsten- post van 5} millioen. De inwoners dezer gemeenten bijna 7 millioen kochten tezamen ongeveer 59 millioen toegangskaarten in 1939 en betaalden hiervoor 29 millioen gulden. Dit beteekent, dat elk der inwoners bij na 9 maal per jaar een instelling van vermaak bezoekt, hetgeen hem in totaal op een uitgave van 4.21 komt te staan. Een toegangsbewijs kost te onzent dus gemiddeld 50 cent. De tabellen bevatten onderverdeelin- gen voor de provinciën, gemeentegroepen en gemeenten afzonderlijk en voor de verschillende vormen van vermaak als bioscoop, sport, tentoonstellingen enz. Waar gemeenten door uitzonderlijk hooge of lage bezoekcijfers opvielen, is de oorzaak hiervan nagegaan. Het blijkt, dat de aanwezigheid van bijzondere ver makelijkheden of de omstandigheid, dat een gemeente als vermaakscentrum voor de omgeving fungeert, veelal hooge be zoekcijfers oplevert. Daarnaast is aan in vloeden als weersgesteldheid, militaire bezetting e.d., aandacht geschonken. Rest ons nog te vermelden, dat het boekje is getiteld: „Statistiek van het be zoek aan vermakelijkheidsinstellingen 1939” en dat het verscheen bij de Rijks- uitgeverij te ’s-Gravenhage. CXLI. Dat bus L. iet meir rijdt is voor verscheie Schevelingers ’n lèilike strop. De ófstand van ’t ouwe dürp nae de Waetervervorsching is veul te lang om te loape. Der komt nog bij, dat er ver naemelik met ongelege weer over de èile Westduiènwegt zoa goed as gien beschutting voor de mensche te vinne- n-is. Gien wonder, dat or van ’t korte trajekt over die buslèin ’n allemendig druk gebruk emaekt wier. Als dat alle- mael eloape mot worde, dan ken je der gerust ’n kléin alf uurtje voor zette. En als je dan naegaet, datte der ier en daer in buiètewèike van Den Aèg nog enkelde buslèine intakt ebleve benne. dan vraeg je je wel der is óf, waerom of net die bus L. 't loodje mos legge. Van de voordèile van korte tra- jekte is onze visschersplaes tot nog toe al veul te veul verstoke-n-eweest. De trems van lèin 8, 9 en 11 ebbe wèl korte trajekte. maar allien van de Ol- landsche Spoor-kant vandaen. Oak op dat gebied motte we zegge, dat Scheve- ling wel ’n beetje stiefmoederlik be- dèild eworde-n-is. 't lenige korte trajekt, dat ons toe- eweze was en dat voor de Schevelingers van ’t groaste belang was, dat was met de buslèin L. van de Jurriaan Kok- straet nae de brug toe over de Waeter vervorsching. En dat onmisbaere lijntje verdwèint non zoa geweunweg maar van 't tooneel. Non verneem ik wel uièt de alder beste bron, dat ons Raeslid W. Den Duik Jaczn. met de Burgemèister anne- vraegd eb, om ’n kort trajekt in te voe- re-n-op tramlèin 11. Dat zou dan weze van strang óf nae de Wullem de Zwèi- gerlaen toe. Der is voor die gedachte netuurlik erg veul te zegge. En as dat teminste toe-estaen wordt, dan zei der oak nog wel genog gebruk van emaekt worde, ’t Getuiègt in elk geval van de aktivitèit van ons ienige Schevelingsche Raeslid Maar ’t ongerief, dat 't op-effe van bus L. teweegbrengt, zei tot nae- ,4èil van èil wat mensche blèive besteen. Wat ze) dat van de winter motte worde? Want dan zelle die daegeliksche na^rig- eedes nog veul erger evoeld wordr*! Met vrooger jaere vergeleke is onze plaes op dat gebied knappies KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT Koersen voor stortingen op 28 Sep tember 1940 tegen verplichtingen luiden de in: Reichsmarken 75.36, Belga’s 30.14, Zwit- sersche francs 42.77, Lires 9.87, Deen sche kronen 36.40, Noorsche kronen 42.80, Zweedsche kronen 44.85, Tsjechische kro nen (oud>? schulden) 6.42, Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54, Dinar (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schulden) 4.23, Turksche ponden 1.451- Belgische industrieele guldensleeningeü Van de zijde van emittenten wordt het volgende medegedeeld: Naar uit België wordt vernomen, hebben de bedrijven van John Cockerill,. Sambre et Moselle en d’Angleur-Athus zeer weinig van de oorlogsvoering te lij den gehad en is de productie-capaciteit van de onderscheidene bedrijven ten volle bewaard gebleven Aan een hervatting van de normale productie staan nog verschillende moei lijkheden in den weg, welke voor een groot deel op het gebied van *t transport wezen en de grondstoffenvoorziening lig gen. De drie genoemde maatschappijen heb ben intusschen hun voornemen te kennen gegeven om den dienst der te haren laste uitstaande obligatieleeningen per 1 Octo ber a.s. zooveel mogelijk normaal voort gang te doen vinden en hebben dienover eenkomstig de noodige stappen genomen teneinde de overmaking van de voor de couponbetaling per 1 October a.s. benoo- digde gelden via de Nederlandsch-Belgi* sche clearing te doen geschieden. Zoodra effectieve uitbetaling in Ne derland heeft plaats gehad, en de cou pons derhalve betaalbaar gesteld kunnen worden, zal hieromtrent een nadere mede- deeling volgen. Algemeene regeling van den DuitscheB doorvoerhandel. De Nederlandsche kamer van koophan del voor Duitschland te ’s-Gravenhage deelt mede; In Runderlass 51/23 D.St. cijfer II nr. 1 is bepaald, dat in den doorvoerhan del alle betalingen, zoowel voor inkoop als voor verkoop, in beginsel slechts in contante binnenlandsche valuta (devie zen) mogen geschieden en dat betaling in Rijksmarken niet geoorloofd is. In deze voorschriften wordt thans het vol- gende gewijzigd: Indien vóór het afsluiten van de trans actie hiervoor vergunning via de bevoeg de Duitsche deviezen-instantie is verkre gen, mag over de clearing worden be taald. Bovendien staat voortaan geen be zwaar meer tegen het opmaken van ae factuur in Rijksmarken en dit is zelfs veeleer gewenscht. Dit laatste verandert evenwel niets aan het feit, dat de beta ling zelve, behalve indien op grond van genoemde vergunning betaling in Rijks marken over de clearing is toegestaan, in contante buitenlandsthe valuta of i° vrije Rijksmarken dient te geschiede*. Taxirijden, maar niet betalen Verkleed in een verpleegsterscostuum heeft een 19-jarig meisje uit de hoofd stad per taxi verschillende tochten ge- i maakt Zelfs moest zij een bezoek bren gen in Eindhoven. Aan betalen dacht het meisje echter niet. Zij is in haar wo ning aan de Ortheliusstraat aangehou den en overgebracht naar het politie bureau, verdacht van oplichting We ebbe 'n poasje-n-eleeje al der is eweze-n-op ’t groate belang, dat er voor onze visschersplaes an die Snur- revaad-visscherij vastzitte ken. En oe langer of die visscherij ier eprebeerd wordt, oe meir of 't toch maar blèikt, dat die menier van vissche voor de toekomst bepaeld èil wat belooft. In vier daege tèis èit de snurrevaerder Sch. 69 'n kléine 950 guide besomd. En dat onder de ongunstige éid, dat ie dicht onder de kust mot blèive vissche en veul meir óf-ankelik is van ’t getij-verloap azze de schok kers, die vanwege minder diepgang oak met laeg waeter vrij en frank in en uièt kenne gaen. Je oofde der non zoa èrg iet van op te kikke-n-azze der over ’n jaer of wat tientalle snurrevaerders allien al van Scheveling uiètvaere. 't Zei zoa lang iet meir dure-n-of we komme-n-al an vief van dergelike scheepies, die ier geregeld marte. Der benne der non al drie,'de Sch. 69, KW. 10 en de KW. 92. En ben ik goed innelicht, dan wordt oak de KW. 94 voor dat doel klaer-emaekt. 't Is ’n visscherij, die rendeerend uièt-oefend ken worde, maar dan op die voorwaerde, dat er degelike vak kennis en goeie roetine bij komt, 't Klaer maeke van de boel, ’t uiètzette van de nette en 't kieze van de visch- grond, daer is allemael kunde en zèi- manschap voor noadig. Elk onderdèil van 't werk mot kloppe-n-as 'n bus. Alles eve precies en met de noadige vlug-èid en kennis van zaeke. Der zelle jaere voor noadig weze-n-om voldoen de manschappe-n-op te kweeke voor ’n snurrevaad-vlootje van ienigte betee kenis. Tonge worde der van waerde,wéi nig of iet evange. Die zitte voor die visscherij bepaeld te diep ond t zand. Enkelde tarbotte brenge de Ongeveer tien jaar geleden pleegde een 35-jarige dienstbode te Bussum een dief stal in het huis, waar zij werkzaam was. Hiervan werd aangifte gedaan bij de po litie, doch de vrouw wist te ontkomen zonder één spoor achter te laten De Haagsche politie is er thans in geslaagd de dienstbode in een logement te arrestee- ren. Ter verkrijging van pen identiteits bewijs moest zij haar waren naam op geven, hetgeen haar noodlottig wern. Want gedurende tien jaar had zij onder een valschen naam geleefd. Over twee jaar zou het feit zijn verjaard. Uit het pas verschenen jaarverslag van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmui den blijkt, dat er een verlies was van 310.449. Echter werd een bedrag van 165.000 voor extra-afschrijvingen be stemd; zonder deze was het verlies dus 145.449. De in September uitgebroken oorlogstoestand ‘had een zeer belemme renden in vloei' de baten uit de exploitatie van vischhallen, dokken enz. veel minder dan het vorig jaar Er kwamen 13.179 vaartuigen binnen, waarbij 255 buitenlandsche. De meeste daarvan, n.l. 153, waren Deensche. ver der waren het Noorsche, Zweedsche. Pcolsche. Danziger, Fransche, Engelsche en Belgische schepen. Er waren vier vrachtschepen bij. Behalve de visschersvaartuigen uit IJmuiden. kwamen te IJmuiden markten vaartuigen uit Katwijk. Scheveningen, Vlaardingen, Rotterdam. Breskens, Brou wershaven. Ouddorp Stellendam. Goeree, Den Helder. Texel, Urk »n Volendam. Er kwamen voorts nog 249 schepen aan met steenkolen en 137 met gasolie en petroleum Van 12.146 visschersvaartuigen werd de vangst publiek verkocht. Bijna 6 millioen k g haring, te IJmuiden langevoerd. wer den niet afgeslagen, maar naar Katwijk en Scheveningen vervoerd werden verzonden bijna 17 millioen k g visch Er waren Horizontaal: 1. Vleesch van de kokosnoot 5. Moeder 9. Alleen 12. Ik 12. Vader 14. Danspartij 16. Vernuft 18. Automerk. 19. Deel van een mast 20. Verhoogd terrein vóór een huis 21. Muzieknoot 22. Erker 24. Rei 26. Onvruchtbaar 27. Iemand met kalen schedel 30. Puntdicht 31. Muzikaal drama 33. Te 34. Eenig in zijn soort 36. Muzieknoot 37. Knorrig. 39. Civiel-ingenieur 40. Toespraak Uitroep van pijn Jongensnaam In Plant 49. Vulkaan in Europa 51. Insider 54. Jeugdig 56. Voortreffelijke 58. Voorhal 59. Gebak achteruièt-egaen. Waerom benne die korte trejekte van vrooger allemael verdwene Ik wéét nog wel uièt m’n jongensjaere, dat je met de paerde- trem teuge verminderd terief nae de Tol kon rije. En in laeter tije nog voor ’n kléin prijsje meerije kon met de elektrische trem van lèin 8 tot de Prommenaede, met lèin 9 tot de Wae- genaerweg en met lèin 10 tot de Stae- telaen. Waer is die goeie ouwe tèid ebleve In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd de boschbrandweer te Rheden gealarmeerd voor een heide brand, welke tusschen de Posbank en de Onzalige bosschen onder deze ge meente was ontstaan. Het bleek, dat uitgeworpen lichtkogels van, naar men vermoedt, Engelsche vliegtuigen, de heide in brand hadden gezet. Het vuur greep snel om zich heen en verwoestte enkele tientallen hectaren heide en boschjes. De boschbrandweer slaagde er in den loop van den nacht nog in, het vuur meester te worden. De plaatse lijke politie-autoriteiten waren bij het blusschingswerk aanwezig. Wolhandkrabben bij Sneek In de afgeloopen dagen hebben Snee- ker visscherlieden in de wateren om Sneek verschillende malen wolhandkrao- ben in hun netten aangetroffen. Een van hen vond er zelfs 4 in één fuik. Deze dieren waren daar, zoo meldt de N.C.Rrt., in de laatste twee a drie jaar niet meer gesignaleerd

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10