en Libye Een militair bondgenootschap tusschen Duitschland, Italië Japan i J No. 17685. Italiaansch vliegveld een i De plechtigheid te Berlijn 1940. Zaterdag 28 September. von in DE ARBEID EEN VREUGDE Dokterstelef oon Amerikaansch kabinet bespreekt den toestand Verklaring van Ribbentrop Morgen van 7.24 uur n.m. tot 7.38 uur v.m. Heden van 7.26 uur n.m. I tot 7.37 uur v.m. VERDUISTEREN B PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Koffie of thee Van heden tot en met 8 November Militair bondgenootschap van Het bombardement Gibraltar De distributie van vaste brandstoffen Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad f 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland f 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 et. In verband met de verplichting tot het opgeven van den voorraad wordt er nogmaals met nadruk op gewezen, dat deze betrekking heeft op den voorraad per 29 September. Indien op het voor de voorraadopgave bestemde formulier een andere datum voorkomt, dient men deze dus bij het invullen van het for mulier te veranderen in 29 September. De opgave van den voorraad turf moet steeds geschieden in kilogram men, dus niet in stuks. In verband hier mede zij vermeld, dat voor 300 stuks Vereenigde machten van drie volken het goed ge- de 5 J BK i Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Van 15 regels f 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt j,Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Hel Italiaansche luchlwapen is in Afrika bijzonder actief. De achterwaartsche verbindingen van den vijand worden aanhoudend bestookt. Het grondpersoneel op een vliegveld in Libye bezig niet het vervoer en inladen van zware bommen. (Holland) op de Wilhelm- uur de een persturf of 450 stuks baggerturf een gewicht van 200 k.g. mag worden aan genomen. De verplichting tot voorraad opgave geldt ook voor z.g. „eigen brandturf”. De distributie neemt een aanvang op Woensdag 9 October a.s. Het kabinet te Washington heeft een zitting gehouden, waarin het zich, naar verluidt, bijna uitsluitend met den in ternationalen toestand heeft bezigge houden. Tevoren had president Roose velt een gemeenschappelijke bespre king met de beide ministers van de fensie, den minister van financiën, den leider der bewapeningsproductie en de chefs der staven van leger en vloot. De president heeft gisteren 26 bri- gade-commandanten bevorderd tot ge neraal-majoor. Verder werden onge veer 70 kolonels benoemd tot brigade commandant. De rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, verklaarde Sedert de nationale en socialistische revolutie in het jaar 1933 was het het doel van de Duitsche rijksregeering om langs den weg van vreedzame over eenkomsten die herzieningen tot stand te brengen, die niet alleen de onge rechtigheden van het verdrag van Ver sailles wegnemen, maar ook konden bijdragen tot een nieuwe en blijvende samenleving van de Europeesche vol ken. Het Duitsche volk had er recht op, om evenals de andere groote lan den, zijn deel te hebben aan het genot van de goederen dezer aarde en deze vooral in zoover zij zijn vroeger bezit vormen, ook zelf te besturen. De strijd der volkeren voor een inwendige Elke staat echter, die het voorne men zou hebben, zich in de eindphase der oplossing van deze vraagstukken in Europa of Oost-Azië te mengen en een staat van dit driemogendheden- pact aan te vallen, zal het hoofd heb ben te bieden aan de totale vereende kracht der drie volkeren, van ruim 250 millioen zielen. Daarmede zal dit pact in elk geval dienen tot herstel van den wereldvrede. Het onderteekende pact is een mili tair bondgenootschap tusschen 3 der machtigste staten der aarde. Het moet dienen om een rechtvaardige orde ning te verkrijgen, zoowel in de Euro peesche- als in de Groot-Aziatische ruimte. Het moet echter in de eerste plaats ertoe bijdragen om de wereld zoo spoedig mogelijk den vrede weer te geven. Daarom zal elke staat, die met de bedoelingen om de vreedzame betrekkingen tusschen de volken te herstellen, tegenover dit pact staat, oprecht en dankbaar verwelkomd en tot medewerking aan de politieke en economische hervorming worden uit- genoodigd. Bill De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het .departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 30 September tot en met Dinsdag 8 October 1940 de distributie- diensten op door deze diensten plaatse lijk bekend te maken data en wijze de voor de gebruikers van vaste brand stoffen benoodigde distributiebeschei den zullen uitreiken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de verbruikers bij het afhalen de zer bescheiden de door hen ingevulde en onderteekende formulieren (M.D.89) betreffende de opgave van den voor raad per 29 September 1940, en boven dien voor zoover het betreft de groep particuliere verbruikers, de met „hoofd” gemerkte distributiestamkaart moeten overleggen. Men houde er voorts rekening mede, dat van de groep particuliere verbrui kers uitsluitend zij, die een zelfstan dige huishouding voeren en destijds een enquêteformulier hebben ingediend, voor het ontvangen van een brandstof- fenkaart in aanmerking komen, voor zoover zij althans geen gas of electrici- De nieuwe ordening Een onhoudbaar geworden status van deze wereld stort onder de mili taire slagen van de aangevallen volken ineen. Groote naties, aan wie tot dus ver de deelneming als gelijkgerechtig de leden van de menschelijke maat schappij aan het genot van de goede- teit als hoofdverwarming gebruiken, ren dezer aarde was geweigerd, zullen op grond van het hoogste van alle aardsche rechten om hun gelijkgerech tigdheid definitief strijden. Deze strijd is derhalve niet tegen andere volken gericht, maar tegen het bestaan van een internationale samenzwering, die ’t reeds eenmaal heeft klaargespeeld de aarde in een bloedigen oorlog te storten. Het driemogendhedenpact dat ik zoojuist in opdracht van den Führer met de gevolmachtigden van Italië en Japan onderteekend heb, is de plech tige afkondiging der aaneensluiting van Duitschland, Italië en Japan tot een blok, dat de hoogste gemeenschap pelijke belangen vertegenwoordigt, te midden van een wereld, welke een nieuwe ordening tegemoetgaat. Het pact heeft tot taak om de nieu we ordening van de deelen van Euro pa, welke zich in oorlog bevinden, on der de gemeenschappelijke leiding van Duitschland en Italië alsmede de nieu we ordening in de Groot-Aziatische ruimte onder de leiding van Japan te waarborgen. Zijn grondslag berust niet slechts op de vriendschap, doch vooral op de belangengemeenschap der drie jeugdige voorwaartsstreven- de volkeren, die dezelfde sociale doel einden nastreven. Dit pact is dus tegen geen ander volk gericht, doch uitsluitend tegen die oorlogsophitsers en onverantwoor delijke elementen in een overige we reld, die naar een verdere verlenging of uitbreiding van dezen oorlog tegen de werkelijke belangen van alle volke ren streven. Met deze doelstelling van het pact hebben de 3 mogendheden dientengevolge zoowel bij haar onder- handelingen, als ook in het pact zelf tot haar groote bevrediging kunnen constateeren, dat deze nieuwe over eenkomsten de reeds bestaande of nog komende betrekkingen tusschen hen en Sovjet-Rusland op geen enkele wijze beïnvloeden. 8 B. - - De gemeenschap als zoodanig heeft evenzeer verantwoordelijkheid en ver plichtingen tegenover haar werkers. Zij heeft te zorgen, dat allen, die haar met hun arbeid van hoofd of hand dienen, met hun gezin een ttienschwaardig bestaan kunnen leiden uit de vruchten van den arbeid. Zij moet waken tegen onrecht, dat den werker zou kunnen worden aangedaan en dat zijn bestaan in gevaar zou kun nen brengen. Zij moet de zorgen van hem wegnemen of met hem deelen ten aanzien van de kansen op ongevallen, ziekte, invaliditeit en .vooral ook de zorg voor den ouden dag als hij niet meer in staat zal zijn door arbeid in zijn behoeften te voorzien. Het zou in strijd zijn met de waar heid en onbehoorlijk zijn, te ontken nen, dat in ons land op het terrein der sociale voorzieningen, in het bijzonder voor de handarbeiders, onder wat men thans wel noemt' „het oude regime”, veel is gedaan, dat dankbaar moet stemmen. Doch evenmin valt te ont kennen, dat er aanleiding is tot veler lei critiek. Vooral de wijze, waarop de onrustbarend toenemende werkloosheid werd bestreden en niet-bestreden heeft toenemende ergernis gewekt bij allen, die dit groeiende sociale kwaad bezorgd gadesloegen. Wij zijn niet blind voor het feit, dat die werkloos heid grootendeels een gevolg was van internationale toestanden, waaraan van Nederlandschen kant niets te ver anderen viel. Wij erkennen ook graag, dat steeds werd gezocht naar werk verruiming en werkverschaffingdoch ten aanzien van den grooten nood wa ren deze middelen slechts van zeer be trekkelijke waarde. Voor het over- groote deel bestond de bestrijding van dien nood hierin, dat men de werkloo- zen en hun gezinnen onderhield, dik wijls jaar in jaar uit, ten koste van de gemeenschap, die hiervoor voortdurend enorme sommen opbracht. Dat de ge meenschap haar werkloozen niet liet verhongeren, verdient waardeering. maar dat men honderdduizenden, die tot werken in staat waren, in ledig gang liet rondloopen, is onvergeeflijk. Hun den zegen van den arbeid te ont houden en hen door gedwongen niets doen te demoraliseeren, is onverant woordelijk. De allereerste plicht ware geweest, door arbeidsspreiding aan allen werk te verschaffen, waarbij de ge meenschap op andere en betere wijze haar offers had kunnen brengen. Tegen dit euvel in de toekomst te waken, zal één der belangrijkste taken zijn van een economisch, sociaal en staatkundig naar strenge regels ge ordende samenleving, waarin allen, die op welke wijze en op welke plaats ook hun aandeel hebben in het groote arbeidsproces, harmonisch ver- eenigd en niet in verouderden klasse- strijd tegenover elkander gesteld zul len zijn. Toekomstmuziek In zekeren zin ja. Want in dezen heftig bewogen over gangstijd, nu alles in gisting is, laten idealen zich nog niet verwezenlijken. Wij kunnen slechts afwachten, wat uit de gisting zal te voorschijn komen en naar de mate van onze krachten mede werken om dit proces zoo vlug en zoo goed mogelijk te doen verloopen ten nutte van ons land en ons volk in de vurige hoop, dat de tijd niet verre zal zijn, waarin ieder van ons op vader- landschen grond rustig zijn arbeid zal verrichten en vreugde aan dien ar beid zal beleven. In Gibraltar zouden tot dusver als slachtoffers van het laatste bombar dement 44 dooden zijn geborgen, onder wie 19 matrozen. Een reeks andere slachtoffers ligt nog onder de puinen der getroffen gebouwen en installaties. Gistermorgen vloog opnieuw een verkenningsvliegtuig van onbekende nartionaliteit over Gibraltar, waarop de Engelsche luchtafweer een hevig vuur opende. Verklaring van graaf Ciano Aan de verklaring van den Italiaan- schen minister van buitenlandsche za ken, graaf Ciano, ontleenen wij het volgende Het verdrag, dat heden Italië, Duitschland en Japan verbindt, beze gelt en bekrachtigt in de plechtige verplichting eener politieke, economi sche en militaire samenwerking, de gemeenschappelijkheid der belangen en doeleinden, welke in deze jaren, waarin de nieuwe geschiedenis van de wereld gesmeed wordt, tusschen de drie landen bestaan heeft. Italië, Duitschland en Japan zijn de dragers van deze ontwikkeling geweest, heb ben de actieve en scheppende krachten daarvan vertegenwoordigd en zijn erin geslaagd om aan hun roemvolle over leveringen in oorlog en vrede, die deugden en krachten te ontleenen, waarmede zij de vormen van een nieuwe cultuur bij zichzelf tot stand hebben gebracht, zooals zij het thans in de wereld doen. Bij dit grootsche vernieuwingswerk zijn pnze drie vol ken voortdurend op denzelfden hard- nekkigen en duisteren tegenstand, het zelfde wanbegrip en dezelfde vijandig heid gestoofen. Zij moesten alle drie kunnen ademen om te leven, hadden werk noodig voor hun zonen en ruim te voor hun volkeren. Deze adem, deze ruimte en dit werk werden hun ontzegd door die geweldige rijken, die onder monopoliseering van de hulp bronnen der wereld, het voornemen hadden deze af te sluiten voor de meest elementaire levensbehoeften, welke wij dringend noodig hadden. Duitschland en Italië erkennen en eerbiedigen de leidende rol van Japan bij het tot stand brengen van een nieuwe orde in Oost-Azië, evenals Japan de leidende rol erkent en eer biedigt van Italië en Duitschland bij het tot stand brengen van een nieuwe orde in Europa. De drie mogendheden willen nie mand uitdagen of bedreigen. Het bond genootschap, dat het verdrag van he den bevestigt, om elke onnoodige uit breiding van het conflict te verhinde ren en de blokkade, welke het gevolg is van de vereeniging der militaire en civiele krachten der drie rijken betee- kenen een geweldig bolwerk, waarop elke poging, den brand om zich heen te laten grijpen, zal stranden. Wij strijden thans voor het scheppen der grondslagen en voorwaarden eener nieuwe ordening, welke het gedijen en het welzijn der volkeren moet bevor deren en waarborgen. Il BB|| B IIII De onderteekening van het verdrag in de groote ontvangzaal der nieuwe rijkskanselarij en de daarop volgende plechtige ontvangst, waarbij de Führer tegenwoordig was, werden bijgewoond door een groot aantal vertegenwoor digers der drie groote mogendheden, Duitschland, Italië en Japan. Voor in de zaal stond een groote tafel met schrijfbenoodigdheden en microfoons. Onder de Duitsche vertegenwoordigers merkte men op de veldmaarschalken Keitel en Milch, rijksminister Lam mers, staatsminister Meissner, de rijks- leiders Ley, Himmler en Dietrich, de generaals Froom en Udet, admiraal Witzell, de staatssecretarissen Weiz- sacker, Bohle en Keppler, den voorzit ter van de Duitsch-Italiaansche ver eeniging, rijkssportleider von Tscham- mer und Osten en den president van de Duitsch-Japansche vereeniging, ad miraal Förster. Achter de vertegen woordigers hunner regeeringen zag men de leden der diplomatieke ver tegenwoordigingen der betrokken lan den. Ook de binnen- en buitenland sche pers waren in grooten getale ver tegenwoordigd. Von Ribbentrop las na een korte begroeting den tekst van het drie- mogendhedenverdrag voor. Daarna la zen leden van de Italiaansche en de Japansche ambassade de Italiaansche en Japansche teksten voor. Vervolgens werd het verdrag onderteekend. Na dit historische oogenblik betrad de Führer de zaal. Von Ribbentrop, Ciano en Koeroesoe legden achtereenvolgens ver klaringen af. Bij hun vertrek van de rijkskanse larij werden Ciano en Koeroesoe storm achtig toegejuicht door de Berlijnsche bevolking, die zich bij duizenden de Wilhelmplatz en in strasse had opgesteld. Toen te 2 Adolf Hitler op het balcon van rijkskanselerij verscheen, barstte orkaan van gejubel los. op bon 114 Verklaring van Koeroesoe Koeroesoe, de Japansche ambassa deur te Berlijn, verklaarde o.a.: Met het oog op de omstandigheid, dat onze drie volken in hun traditie en hun volkskarakter kunnen wijzen op menigen verwanten en gemeen- schappelijken trek en dat tevens elk van ons thans arbeidt voor den op bouw van een nieuwe orde in Groot- Azië en Europa, zijn tusschen ons vangen en volbrengen. Daarnaast zul len lichamelijke en geestelijke ontspan ning en ontwikkeling zijn levensgeluk vormen, maar de arbeid, die een zoo groot deel van het leven in beslag neemt, zal den grondslag ervan vormen. Wie het zóó, in hooger economisch en sociaal verband, vermag in te zien, zal ook de verantwoordelijkheid beseffen, die aan eiken arbeid voor de gemeen schap, ook de meest eenvoudige en nederige, is verbondenhet zal zijn eerzucht wezen, zijn aandeel in het groote en ingewikkelde geheel van den arbeid, zoo goed mogelijk te vervullen. Want hij zal dit gevoelen als zijn hoogsten plicht. De nieuwe geest, die zich in ons vaderland meer en meer doet gelden sedert het groote en gewelddadige keerpunt in onze geschiedenis, plaatst op sociaal gebied den arbeid in het middenpunt. En terecht. Want de ar beid is de basis van het gemeenschap pelijke economische leven, dat op zijn beurt den grondslag vormt voor het sociale bestaan* van een volk. Het is toch zóó, dat de aarde, waarop en waaruit wij allen leven, ons haar schatten niet in den schoot werpt. Wij leven nu eenmaal niet in Luilekker land, waar de gebraden ganzen ons in den mond vliegen En dat is maar goed ook, want de Luilekkerlanders zouden een droevig gedemoraliseerd volk zijn, gegeven de waarheiddat lediggang des duivels oorkussen is. Door voortdurenden, noesten arbeid, van hoofd en van hand, moet de menschheid aan moeder aarde haar onuitputtelijke schatten, onmisbaar voor het leven, ontwoekerendoor arbeid moeten die schatten in den vorm worden gebracht, waarin zij den mensch tot nut kunnen zijndoor arbeid moeten zij daarna worden ver deeld en gebracht ter plaatse, waar er behoefte aan bestaat. De arbeid is daarom een zegen. Een zegen voor de gemeenschap, die zonder haar niet kan bestaan. Een zegen óók voor den arbeidenden mensch, die door den arbeid niet slechts het dagelijksche brood enz. verdient voor zich en zijn gezin, maar zich buitendien gedragen mag gevoelen door het sterkende besef, dat hij aan de gemeenschap, in be- knopteren en in ruimeren zin, groote en onmisbare diensten bewijst, zoowel wanneer het gaat om het stoffelijke bestaan als om het geestelijke leven. In dit opzicht staan de handarbeider en de geestelijke werker, van het een voudigste karwei tot de hoogste weten schap, naast elkander-werkers voor en aan de veelvormige gemeenschap van hun volk. Wie dit zóó vermag in te zien, zal zijn arbeid, welke deze ook zij, gevoe len als een zegen en hij zal dien arbeid eiken dag opnieuw met vreugde aan- sociale gerechtigheid en daarmede voor een evenwicht in de levensomstandig heden en levensmogelijkheden van de afzonderlijke individuen vereischt een gelijke ordening in de betrekkingen van de volkeren tot elkander. Dit streven van het Duitsche volk naar een vrij optreden in de levensruimte, welke het toekomt krachtens zijn aard rijkskundige ligging, zijn historisch verleden en zijn nationale grootheid, alsmede krachtens de economische mo gelijkheden, beteekende geen inbreuk op vreemde levensbelangen maar was integendeel slechts in overeenstemming met een buitengewone beperking, die het zichzelf oplegde. De nationaalsocialistische regeering was echter vastbesloten om in een tijd, waarin andere kleinere volkeren reeds sinds eeuwen geheele werelddee- len voor zich meenden te kunnen op- eischen, het bestaansrecht van het Duitsche volk in de levensruimte, wel ke het toekomt, in alle omstandigheden te waarborgen. Zij sloot zich daarmede aan bij de pogingen van andere lan den, bij wie op gelijke wijze als bij het Duitsche volk gepoogd was, zijn levensmogelijkheden te beperken en net recht op eigen levensruimten te be twisten. Nadat het na vele jaren arbeid reeds gelukt was om door vreedzame over eenkomsten een groot deel van Duitschland aangedane onrecht te maken, slaagden eindelijk de organiseerde oorlogsophitsers van Joodsch - kapitalistische democratieën erin, om Europa te storten in een nieuwen strijd, welken Duitschland niet gewild heeft. Daarmede wordt echter de herziening van de onhoud baar geworden Europeesche toestan den niet verhinderd, doch slechts be spoedigd. Gedurende het tijdvak van 28 Sep tember tot en met 8 November a.s. geeft blijkens een mededeeling van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij de met „114” genummerde bon van het algemeen distributiebon- boekje recht op het koopen van 250 gram koffie of 75 gram thee. Aanvang 9 October a.s. COURANT HAAGSCHE •K V V V V V V 5 V 5 V s 5 5 s V V xz 5 V 5 i Het pact van de totalitaire staten Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 -37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruljs, Heerenstr. 124, Tel, 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J, B. v. Seters jr., There- siastr, 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvéet van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 b; .-«.BB A A A A s A X A A A A A A A A A X A a A A A A a 2 A A A A 8 - B <B. - - B'; - ,:B< I

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1