De Duitsche luchtaanvallen op Engeland het De indruk van driemogendhedenpact OORLOGSSCHADE Talrijke luchtgevechten f 25.000.000.— Machtsconstellatievan reusachtige afmeting 4 HALFJAARLIJKSCHESCHADEUITKEERING 4 f 200.000.000.— KAAGSCHË COURANT VAN ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 DENEMARKEN den Führer DUITSCHLAND 3 Engelsch escortevaartuig verloren Japan ontstemd jegens Amerika Het fiasco van Dakar 7 ONDERLINGE VERZEKERING-MAATSCHAPPIJ JAVASTRAAT 76 ’s-GRAVENHAGE Londen beschouwt het als een waarschuwing ENGELAND Kroonraad in het Buckingham-paleis Huil verklaarde: Niets veranderd in de situatie Radiorede van Matsoeoka Telegrammen van VEREENIGDE STATEN Een Duitsche toelichting op het pact te den waren voornemens is thans dat het van plan Japansche persstemmen voor Spaansehe meening De Spaansehe pers noemt het drie mogendhedenpact de eerste schrede op den weg naar reorganisatie van de we reld. De „Madrid” meent, dat dit pact een opzienbarend bewijs is voor bliksem snel handelen, waardoor de hoop van de Engelschen op de Vereenigde Staten wordt verijdeld. Ook de' Alcazar” is van meening, dat Groot-Brittannië zijn laatste troef, de Vereenigde Staten, wilde uitspelen en thans een streep door zijn rekening krijgt. Japan Euro- zal zijn. Japan is van diepen dank ver vuld over het tot stand komen van een pact met Duitschland en Italië, twee landen die de opvattingen en het stre ven van het keizerrijk deelen. Chineesche indruk Bevoegde kringen te Tjoengking ver klaren dat China over de onderteekening van het driemogendhedenpact niet bij zonder verrast is. Overigens is men in deze kringen van meening, dat het pact gericht is tegen de Vereenigde Staten evenals tegen Groot-Brittannië in het Verre Oosten. journalisten, dat Engeland snel mogelijke leverantie soorten wapens uit Amerika zou toejuichen. naar den van afge- van Aangevangen 24 Augustus 1940. Reeds verzekerd: verdeeld over 400 posten. i TEL, 11.30.41. l I l 842 I I I I I u. r cnöUUHLIiJR t U H u c V H llcii uuun mut-coi. i Voor deze afdèeling adres: Groot Hertoginnelaan 1, ’s-Gravenhage, Tel. 335140. - Alle afdeelingen zijn streng gescheiden en hebben 4 Vraagt onze tarieven aan Uw ASSURANTIEBEZORGER! 4 I het verdrag zelf als in de verklaring van von Ribbentrop, die den nadruk legde op de constateering, dat de strekking van het pact een verande ring der betrekkingen tot de Sovjet unie, met welke ook Duitschland een ondubbelzinnige afbakening der belan gen heeft getroffen, geenszins ncodig maakt. In dezen zin kan het pact zelfs worden beschouwd als een stabilisee- ring van de goede betrekkingen tus- schen de drie partijen en de Sovjet unie. Huil en Newcastle hevig bestookt Besluit van den keizer van Japan Ter gelegenheid van het tot stand komen van het driemogendhedenpact, De Britsche admiraliteit heeft vol gens een Reuter-bericht bekend ge maakt, dat het escortevaartuig „Locb Inver” over tijd is en als verloren moet worden beschouwd. LICHTE AARDBEVING In verschillende wijken vaft Kopen hagen en op enkele plaatsen in de naaste omgeving van de hoofdstad, is gisteren een lichte aardbeving gevoeld welke gepaard ging met een op donder lijkend geraas. Schade werd nergens aangericht. Volgens de registratie van het Seismografisch instituut in Kopen hagen. moet het centrum van de aard beving in de hoofdstad zelf of in de naaste omgeving worden gezocht. Ver moedelijk was de oorzaak der beving gelegen in een verschuiving in den krijtbodem van de Sont. Heropening van den weg door Burma? In politieke kringen te Londen is men, volgens United Press, over hel algemeen van meening, dat Engelafnd op het driemogendhedenpact voor alles na 18 October den Burma-weg weer openstelt. Deze weg, waarlangs oorlogstranspor- ten naar China gaan, werd onlangs door een overeenkomst tusschen Lon den en Tokio tot het najaar gesloten. Chineesche kringen te Londen gaven te kennen,dat Tsjoengking Engeland opnieuw om financieele hulp verzoe ken zal. AFDEELING A. RISICO’S TOT 50.000.— (Woningen, inboedels, boerderijen, inventarissen, enz.) s Aangevangen 26 Juli 1940. Reeds verzekerd: ■g verdeeld over ruim 15.000 posten. AFDEELING B. GROOTER RISICO’S (VOORLOOPIG TOT ƒ300.000.—). DE TERUGKEER DER DUITSCHERS UIT BESSARABIË Vanavond zal de eerste speciale trein met 720 repatrieerende Duitschers uit Bessarabië in Villach aankomen. Zij komen uit Galatz tot Belgrado per schip den Donau opgevaren en zullen eerst in Semlin en Prahovo, bij Bel grado, in kampen worden onderge bracht, vandaar worden zij met een specialen trein naar Villach vervoerd, vanwaar zij met een specialen Duit- schen trein,, na een oponthoud van drie tot vier uur, verder zullen worden ge transporteerd. Op het eerste station, gelegen aan Duitsche zijde van de Duitsch-Russi- sche belangengrens, Novy Zacorz, is gisteravond het eerste transport van 260 Rijksduitschers en 740 Volksduit- schers, aangekomen, die voor het groot ste deel uit de stad Czernowitz afkom stig zijn. In totaal worden uit de Boe- kowina 36.000 Duitschers verwacht. Wat Moskou zegt In politieke kringen.der sovjet-Unie, waar men van den inhoud van het driemogendhedenpact natuurlijk op de hoogte was gesteld, wordt in het bij zonder de aandacht getrokken door de duidelijke mededeeling in de verkla ringen der staatslieden, die het pact hebben onderteekend, dat het driemo gendhedenpact de oude betrekkingen der verdragsmogendheden tot de sov jet-Unie op geenerlei "wijze verandert, maar integendeel dienen moet tot de verdere ontplooiing daarvan. De be doeling van Duitschland, Italië en Ja pan om met hun de wereld omspan nende verdrag een nieuwen slagboom op te werpen tegen de plannen der oorlogsophitsers, wordt eveneens met belangstelling opgemerkt. Geestdrift in Italië De bekendmaking van dë ondertee- ning van het driemogendhedenverdrag is door de Italiaansche openbare mee ning met geestdrift ontvangen. Het nieuws werd bekendgemaakt in spe ciale krantenedities, welke zeer spoedig uitverkocht waren, en via de radio. United Press meldt uit Tokio De Japansche pers geeft onverholen uitdrukking aan haar misnoegen over de Amerikaansche leening aan China en over het Amerikaansche verbod voor den uitvoer van metaal en schroot. De Asahi Sjimboen” schrijft, dat een botsing tusschen Japan en de Vereenigde Staten thans onvermijdelijk lijkt. van buftfenlandsche zijde was verspreid en volgens welke op Roemeensch ge bied vliegvelden werden aangelegd voor Duitsche vliegtuigen. Hitler onderscheidt Japanners De Führer heeft den Japanschen mi nister van buitenlandsche zaken, Yosoe- ke Matsoepka, en den Japanschen am bassadeur te Berlijn, Saboero Koeroe- soe, naar aanleiding van de ondertee kening vgn het driemogendhedenpact het grootkruis van de orde van den Duitschen adelaar verleend. Bombardementen duren voort Omstreeks middernacht deelde het D.N.B. mede De Duitsche luchtaanval len op Engeland gaan onophoudelijk voort. De eerste toestellen .zijn reeds gestart voor de nachtvlucht naar het Britsche eiland. Het Duitsche luchtwapen heeft ook gisteren met vrij sterke for maties militaire doelen in Midden- en Zuid-Engeland met succes aan gevallen. Bommen van ieder kali ber troffen ook te Londen de tevo ren nauwkeurig bepaalde installa ties, die voor den oorlog belang rijk zijn. Daarbij kwam het tot talrijke luchtgevechten. Volgens berichten uit Londen, toont men zich in parlementaire kringen zeer geërgerd over het fiasco van Da kar, aldus meldt het D.N.B. uit Ber lijn. Het meerendeel der afgevaardig den neemt geen genoegen met de offi- cieele verklaringen over de doorvaart van 6 Fransche oorlogsschepen door de Straat van Gibraltar en eischt de publicatie van de namen van diegenen, die aan de Britsche regeering onjuiste berichten hebben verstrekt over het aantal aanhangers van -de Gaulle in Dakar. De „Daily Mirror’ noemt het fiasco van Dakar een nieuw onbekwaam- neidsrecord. De „Daily Herald” schrijft, dat Da kar droeve herinneringen wekt aan Narvik. Het parlement moet onvoor waardelijk de oorzaken van het fiasco onderzoeken. is te Tokio een keizerlijk besluit gepu bliceerd. waarin de hoop wordt uitge sproken, dat de vrede spoedig hersteld I I I I l I I i l THANS OPGERICHT: AFDEELING 0. PERSOONLIJKE ONGEVALLEN DOOR MOLEST. ONDERHOUD TUSSCHEN CIAN0 EN SUNER Naar men in Italiaansche kringen te Beriijn verneemt, heeft minister Ciand gisteren een langdurig onderhoud ge had met den Spaanschen minister van binnenlandsche zaken, Serrano Suner..3 Betoogingen in Noord-Italië In de Noord-Italiaansche steden is het tot volksbetoogingen gekomen. In Milaan, kwamen de fascisten bijeen voor het historische gebouw op de Piazza San Sepolcro. vanwaar zij on der het zingen van revolutionnaire en oorlogsliederen en onder hoera-geroep voor Mussolini, Hitler en de drie sta ten van het pact, door de straten trok ken. GEEN DUITSCHE VLIEGVELDEN IN ROEMENIE Het onderstaatssecretariaat luchtvaart en marine te Boekarest heeft de bewering tegengesproken, die Duitsche persstemmen Het driemogendhedenpact wordt door de Berlijnsche ochtendbladen in uit voerige hoofdartikelen een historische gebeurtenis genoemd, die volgens zijn beteekenis en inhoud niet slechts moet worden beschouwd als een kenmer kende hoekpijler in de geschiedenis van den oorlog in Europa evenals in het Verre Oosten, maar die tevens de beslissende richting geeft aan de toe- Het pact van Berlijn wordt in Lon- densche politieke kringen klaarblijke lijk beschouwd als een bedenkelijk waarschuwingssein, meldt het D.N.B. Zonder twijfel heeft men de strekking van dezen slag tegen Engelsche pogin gen tot uitbreiding van den oorlog be grepen. De diplomatieke medewerker van het Reuterbureau schrijft, dat het voornaamste doel van het politie ke, economische en militaire pact duidelijk is, n.l. de Vereenigde Staten uit den oorlog te houden. De drie to talitaire onderteekenaars gevoelen klaarblijkelijk geen zorgen ten aanzien van Rusland, omdat in het pact een speciale reserve ten opzichte van Sov- jet-Rusland is vervat. Een belangrijke passage in het pact is die, waarin de nadruk wordt gelegd op den wensch der drie regeeringen om in andere sferen de samenwerking uit te breiden met naties, die „geneigd zijn haar streven een gelijke richting als zij zelve te geven”.. Het pact, aldus de correspondent, brengt geen wijziging in de situatie. Het schijnt betrekking te hebben op den strijd op leven en dood welken Groot-Brittannië en de as mogendheden leveren. De reactie in Amerika op dit pact zal zeer interes sant zijn. Gezien het feit, dat demo craten zoowel als republikeinen het voornemen hebben zich buiten den oor log te houden, is het zeer weinig "Waarschijnlijk, dat de commentaren in Amerika een anderen dan een gereser- veerden toon zullen hebben. reeds een sterk wederkeerig begrip en een sterke sympathie tot stand geko men. Wij zijn door den sterken band der vriendschap vereenigd. Dat deze vriendschap' thans vaste vormen aan neemt en leidt tot het in stand komen van het driemogendhedenpact, dat de ze volken met gemeenschappelijke doelen hun kracht veréenigen en be sloten zijn voor hun ideaal op te mar- cheeren, dat is waarlijk een histori sche en groote gebeurtenis. Het laatste doel van dit pact is het tot stand brengen van den algemeenen en blij- venden wereldvrede, welks kern de ge rechtigheid is. Het' spreekt dan ook vanzelf, dat wij den landen, die de zelfde oriënteering hebben als wij en zich dezelfde inspanning getroost heb ben, onze medewerking niet weigeren. Dit pact heeft geen invloed op de politieke betrekkingen tusschen Japan, Duitschland en Italië eenerzijds en de Sovjet-Unie anderzijds. Ik voel mij ge drongen uiting te geven aan de hoop, dat dit pact in de handen der voor vechters voor de gerechtigheid in de drie landen, Japan, Duitschland en Italië tot het zwaard in de hand van den Waren strijder wordt en daarmede bij draagt tot het herstel van wereldvrede. Vrijwilligers voor de Britsche luchtmacht ge- vraagd De „Daily Express” van 24 Septem ber bevat een oproeping van het Brit sche ministerie van luchtvaart, waarin vrijwilligers voor den dienst als piloot, radio-telegrafist en mitraillist worden gezocht. DE WAPENPRODUCTIE De kortelings in de Vereenigde Sta ten aangekomen afdeelingschef in het Britsche ministerie van munitie, Sir Walter Layton, heeft aan president Roosevelt een rapport overhandigd betreffende den stand van de Engel sche wapenproductie. De Britsche am bassadeur, Lord Lothian, die bij de besprekingen aanwezig was, verklaar de daarna tegenover Amerikaansche een zoo van alle levendig Naar Reuter meldt, heeft koning George gisteren in het Buckingham- paleis eén kroonraad gehouden, waar aan deelnamen Attlee, lord Caldecote, lord Snell en sir Kingsley Wood. Aziaten is hetzelfde doel, dat Duitsch land en Italië ten aanzien van de suprematie der Angelsaksers in Europa nastreven. Door de onverbrekelijke vereeniging der drie mogendheden is voor de geheele wereld een nieuwe da geraad aangebroken. De oude demon is weggevaagd. De „Jomioeri Sjimboen” noemt het pact een ondubbelzinnige waarschu wing aan Amerika. De Amerikaansche minister Huil heeft omtrent het driemogendheden pact verklaard, dat dit bondgenoot schap niets verandert aan de sinds jaren hier bekende situatie. Met de mogelijkheid van een dergelijk bond genootschap is bij de bepaling van de Amerikaansche politiek reeds reke ning gehouden. Alvorens Huil deze verklaring afge legd had, liet men op zijn departement reeds doorschemeren, dat deze over eenkomst niet noodzakelijkerwijs de internationale situatie behoeft te ver scherpen. Het maakt den indruk, dat deze overeenkomst een politiek, welke reeds eenigen tijd lang door de drie onderteekenaars gevolgd is, in een do cument vastlegt. Op de persconferentie op het Witte Huis verklaarde president Roosevelt in antwoord op vragen, dat hij nog niets naders omtrent de overeenkomst wist en zich er daarom niet over kon uitlaten. Roosevelt kondigde aan, dat hij dit week-end met zijn jacht een tocht naar Maryland zal maken, waar hij verscheiden vliegtuigtypen wil be zichtigen. Dat deel van de Amerikaansche pers, dat sinds geruimen tijd met in- terventieneigingen gespeeld heeft, toont zich tamelijk uit het veld gesla gen. De opvatting is, dat het pact zich uitsluitend tegen de politieke plannen van Amerika in Europa en Azië richt. De Newyorksche pers pu bliceert den tekst onder reusachtige opschriften als „Japan, Duitschland en Italië onderteekenen een tegen de Vereenigde Staten gericht pact”. De „New York Times” schrijft, dat het sluiten van het driemogendheden pact de Vereenigde Staten voor in menging in het Europeesche en Azia tische conflict bedoelt te waarschuwen. „Wat Japan betreft”, aldus het blad, „beteekent dit een scherp antwoord op het gisteren door Roosevelt uitgevaar digde uitvoerverbod van schroot.” De Japansche minister van buitenland sche zaken, Matsoeoka, heeft een radio rede tot het Japansche volk gehouden ter gelegenheid van het sluiten van het ver drag met Duitschland en Italië, waarin hij o.a. zeide Ons land staat thans voor een uiterst moeilijke situatie, on geëvenaard in zijn geschiedenis. Wel ken stap wij op dit oogenblik dienen te doen is een ernstig probleem, waar van het let van onze natie afhangt. De regeering beseft scherp den ernst van haar verantwoordelijkheid en zorgt er voor, dat niets verkeerd afloopt. Het doel van de Japansche buiten landsche politiek is geen ander dan de Chineesche kwestie af te handelen, een toestand van gemeenschappelijke wel vaart in Oost-Azië in ruimeren zin te zóó moet antwoorden, dat het scheppen en op deze wijze bij te dra gen tot het ontstaan van een vrede voor de geheele wereld. Dit pact beteekent niet, dat aan den peeschen oorlog deel te nemen, noch is een mogendheid zonder provocatie aan te vallen. Hier aan mag ook toegevoegd worden, dat het onderhavige verdrag op geen en kele wijze den politieken toestand zal aantasten, zooals deze bestaat tusschen Japan, Duitschland en Italië aan de eene zijde en- sovjet-Rusland aan de andere. Matsoeoka heeft in een interview met een vertegenwoordiger van het D.N.B. verklaard, dat Duitschland en Italië in Japan een zeer loyalen bond genoot zullen hebben. Het is te hopen, dat de Europeesche oorlog niet tot een tweeden wereldoorlog uitdijt. Japan wenscht niets vuriger dan dat de tegen woordige oorlog beperkt moge blijven en spoedig beëindigd kan worden. Ten aanzien van de reorganisatie in Oost-Azië zeide de minister, dat Japan oereid blijft, dit vraagstuk op vreed zame wijze te regelen, doch er kan zich een toestand ontwikkelen, die on middellijke besluiten noodig maakt. Regeering en volk zijn op alles voor bereid. Naar aanleiding van de onderteeke ning van het pact van drie tusschen Duitschland, Italië en Japan heeft de Führer telegrammen gezonden aan den koning van Italië en Albanië, keizer van Ethiopië; aan den Duce van Italië en aan den keizer van Japan. De Duitsche minister van buitenland sche zaken zond een telegram aan den Japanschen premier, prins Konoye Na dë onderteekening van het drie mogendhedenpact zijn in het ministerie van buitenlandsche zaken radiobood schappen gewisseld tusschen den Duit schen minister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, zijn Italiaanschen collega Ciano, en zijn Japanschen ambt genoot,Matsoeoka. Rijksminister von Ribbentrop, heeft ter eeré van graaf Ciano, en den Ja panschen ambassadeur, Koeroesoe. een receptie aangeboden in hotel Kaiserhof. Ook de te Berlijn vertoevende Spaan- sche minister van binnenlandsche za ken, Serrano Suner, nam hieraan deel. Uiteraard wijden de Japansche bla den groote aandacht aan het drie mogendhedenpact van Berlijn. Enge land, dat den afgrond tegemoet tuimelt, klampt zich als een drenkeling vast aan een stroohalm £n hoopt op de deelneming der Vereenigde Staten aan den oorlog, aldus de „Tokio Nitsji Nitsji”. Het verdrijven der Angelsak- In de Londensche haven zijn ver scheidene schepen tot zinken gebracht. In de bocht van de Theems werd een deel van de kade- en opslagplaats-in- stallaties aanzienlijk beschadigd. Andere sterke Duitsche formaties vielen industrieele doelen te Derby. Birmingham,’ Manchester en Bristol aan. In de lersche Zee werden twee con- vooien, die te Liverpool wilden binnen- loopen, door een enkele reeks Duitsche bommenwerpers uiteengeslagen. Ook op een reeks belangrijke haven plaatsen vielen bommen van elk kali ber. Huil en Newcastle werden bijzon der hevig bestookt. De weerstoestand vergemakkelijkte het optreden van het Duitsche luchtwapen, dat op vele plaatsen door sterke, formaties jagers begeleid werd. Slechts weinige Engel sche jagers traden hun tegemoet. Vooral in de Midlands viel nauwelijks iets van af weer van Engelsche jagers te bespeuren. Naar uit de tot dusver binnengeko men berichten blijkt zijn 57 Britsche vliegtuigen neergeschoten23 Duit sche machines zijn nog niet op hun ba sis teruggekeerd. NIEUW CREDIET VOOR DE BEWAPENING Het Huis van afgevaardigden heeft voor de derde aanvullende begrootinl van Roosevelt’s bewapeningsbudget eeD crediet goedgekeurd van 1470 millioeB dollar. Het voorstel gaat thans Senaat. Het door het Huis vaardigden in de zittingsperiode dit jaar goedgekeurde bedrag voor be wapening is hiermede tot bijna 13 mil liard dollar gestegen. LEDEN VAN MOORD-SYNDICA AT TER DOOD VEROORDEELD De juryrechtbank van Brooklyn (New York) heeft gisteren het eerste vonnis geveld in de bekende vergifti- gingsaffaire. Door het zoogenaamde moord-syndicaat werden, zooals me« zich zal herinneren, 83 personen ge dood. De zitting van gisteren berechtte twee leden van dit syndicaat, Goldstein en Strauss, zij werden tot den dood op den electrischen stoel veroordeeld. Zie verder le blad, pag. De verwoestingen Londen De „Göteborg Handels och Sjöfarts Tidning” publiceert een bericht uit Londen, dat het blad bereikt heeft in weerwil van de zeer verscherpte Brit sche censuur. In dit bericht worden bijzonderheden gemeld over de gewei-, dige schade, die de Duitsche vergel- dingsaanvallen thans dag aan dag te Londen aanrichten. In zekere distric ten in het centrum is een beeld van vreeselijke verwoesting te aanschou wen, nu massa’s brand- en brisantbom men van het zwaarste kaliber op de stad zijn geworpen. Men heeft den in druk, dat het kaliber der Duitsche bommen zwaarder is geworden. Een zakencentrum in het Zuidoosten van Londen is volkomen met den aardbo dem gelijk gemaakt. Drie groote ge bouwen zijn tot ruïnes geworden en een; menigte huizen ‘in de nabijheid is zeer beschadigd. Het bericht zegt dat men zich geen voorstelling van de vernieti ging kan maken. Er zijn vele straten: afgezet, waarin zonder onderbreking reddingsbrigades en brandweerlieden aan het werk zijn. Het centrale ver-- keersnet heeft zoo zeer geleden, dat men heele straten heeft moeten afslui ten. Geen storing in de betrek kingen met Rusland De „Essener Nationalztg.” en andere Duitsche bladen wijzen er op, dat het pact geen storing in de betrekkingen der driemogendheden tot Rusland met zich meebrengt. De „Nationalztg.” schrijft hierover „Rusland heeft reeds vóór het uitbreken van den oorlog zijn houding tot de huidige worsteling pre cies bepaald. Het Berlijnsche drie mogendhedenpact zal daaraan niets veranderen, laat veeleer een verdere verbetering van de Russisch-Japansche betrekkingen verwachten, daar de stootrichting van de Japansche buiten landsche politiek thans van de Rus- sers het yerre Oosten en de op- sische belangenzone naar de Engelsche bouw van Oost-Azië voor de Oost- belangensfeer in Oost-Azie verlegd is. Het blad schrijft verder, dat het initiatief tot dit pact van de zijde van het nieuwe Japansche kabinet kwam. De „Berl. Lokalanz waarschuwt de oorlogsverbreiders, dat het pact de be teekenis van een onvoorwaardelijke oorlogsverklaring zou kunnen hebben. komstige ontwikkeling van de zich steeds meer afteekenende groote ruim ten. De „Deutsche Diplomatisch Politische Korrespondenz” schrijft over het drie mogendhedenpact, dat het het symbool en tegelijkertijd de bezegeling vormt van de vastberadenheid der drie groote wereldvolken om in hun levensruimte een nieuwe orde in te stellen, die in overeenstemming is met de welvaart en de beveiliging van alle daar levende naties. Eindelijk is thans de ban verbroken, waardoor uitgestrekte gebieden geblok keerd en jonge krachten verhinderd moesten worden, te komen tot haar na tuurlijke en gezonde ontplooiing. De buiten de ruimten vallende mogend heden, die het téeken des tijds niet wilden verstaan, zijn reeds uitgescha keld, de periode harer heerschappij is definitief voorbij. Reeds thans kan het probleem der ruimtelijke bevoegdheden als opgehelderd worden beschouwd. Het blad wijst dan op het standpunt, dat elk der driemogendheden inneemt en innemen wil jegens de sovjet-Unie. Het pact van Berlijn gaat ervan uit, dat ieder der betrokkenen weliswaar in de hem toekomende gebieden de leiding op zich neemt, dat wil zeggen geen levens- en heerschappij-monopolie moet uitoefenen, maar dat aan den anderen kant niet de handen worden uitgestrekt naar ruimten, welke ande ren terecht voor zich kunnen op- eischen. Omgekeerd hebben zij de ijze ren vastberadenheid niet toe te laten, dat in de ruimte vreemde krachten zich het recht aanmatigen, van haar kant mede te spreken en mede te kun nen bepalen, waar de mogendheden van het Berlijnsche verdrag terecht hun levensruimte zien. Duitschland, Italië en Japan wen- schen in hun vastberadenheid begre pen te worden, ieder in zijn eigen ruimte en hun plicht voor hun volk en voor het geheel te vervullen. Wie zich op den weg van den een plaatst, moet er zich bewust van zijn, dat hij de kracht van allen tegenover zich zal vinden. Van semi-officieele zijde wordt uit Berlijn gemeld: In politieke kringen hier verheelt men niet, dat bjj het driemogendhe denverdrag kan worden gesproken van een machtsconstellatie van reusachti ge afmetingen, welke niet alleen voor het heden, maar ook voor de toekomst van de grootste beteekenis is. De ge meenschappelijke belangen en doelen bestaan niet alleen in de overeenstem mende opvattingen op het gebied der buitenlandsche politiek, doch ook in het gemeenschappelijke denkbeeld van sociale gerechtigheid. Het streeft niet naar agressieve bedoelingen en toch zal men niet kunnen zeggen, dat het pact tegen niemand is gericht. Veeleer is in de verklaringen, afge legd door de Duitsche en Italiaansche ministers van buitenlandsche zaken en door den Japanschen ambassadeur op scherpe wijze gezegd, dat het verdrag weliswaar niet gericht is tegen een an der volk, maar wel tegen de oorlogs ophitsers en de onverantwoordelijke elementen, die streven naar een ver lenging of uitbreiding van dezen oor log. Het pact heeft dus de bedoeling iedere stoornis in de reorganisatie te verhinderen. In politieke kringen legt men er ver der den nadruk op, dat het verdrag van het grootste belang is voor het bereiken van den wereldvrede, door dat het streeft naar het verhinderen van storende invloeden bij den her bouw van gepote deelen der wereld. Dit valt nog duidelijker in het oog bij het bezien van de bijzondere vermel ding van de Sovjet-Unie, zoowel in

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2