Britsche vliegtuigen opnieuw boven Duitschland No. 17687. Londen’s dokken opnieuw bestookt Naar hun stad terug Dinsdag 1 October. 1940. Zware branden lang de Mersey Rijkscommissaris verwel komt de laatste kinderen uit de Oostmark s l V l l s Zomertijd in Duitschland voorloopig gehandhaafd VERDUISTEREN van 7.18 uur n.m. tot 7.42 uur v.m. Dokterstelef oon s A Door nachtjagers en afweergeschut verdreven PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIfiN: de S kunnen Ook voor ons land gebluscht ont- te in Een oproep van den Rijkscommissaris! zich tusschen 10 uur ’s avonds en 4 uur ’s morgens niet in de open lucht op te houden Alhoewel omtrent het behoud van den zomertijd hier te lande niets be kend is, mag men aannemen, aldus het A.N.P., dat de in bovenstaand be richt vermelde regeling ook zal gelden voor de door Duitschland bezette ge bieden, dus ook voor Nederland, zoo- dat het waarschijnlijk is, dat ook wij den zomertijd behouden. Eenige positieve mededeeling daar omtrent is echter nog niet te verstrek ken. Vijftien uur luchtalarm per dag Uit een statistiek van den gemiddel den duur van het luchtalarm in Lon den blijkt, dat het alarm per dag ge middeld 15 uur duurt. Des nachts moet de Londensche bevolking over het al gemeen tusschen 10 uur des avonds en 5 uur des morgens in de schuilplaatsen vertoeven. de de Vluchtelingen uit den Elizas uit Zuid-Frankrijk naar Kolm-ar teruggekeerd, en wachtend voor het station op autobussen, die hen naar hun woningen zullen brengen (Polygoon/ Bommen op Duitsche kweek school den zijn Seyss-Inquart, die op zulk een tref fende en hartelijke wijze duizenden Ne- derlandsche kinderen een paar schoo- ne maanden heeft bezorgd. in van vertoe- zich Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, heeft de zomertijd zoo goed voldaan, dat hij tot nadere aankondiging ge handhaafd blijft. De desbetreffende verordening van den ministerraad voor de Rijksverdediging zal in de komende dagen in het Staatsblad wor den gepubliceerd. Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. stad, zijn bewust onjuiste berichten, hetgeen bewezen wordt door een toe spraak, die gisteren is gehouden door den plaatsvervangenden gouwleider van Berlijn, Arthur Görlitzer. Volgens deze toespraak ligt het alleen in het voornemen om den ouders, die vree- zen, dat de gezondheidstoestand hun ner kinderen door herhaald luchtalarm in gevaar zou komen te verkeeren, de mogelijkheid te geven om hun kin deren met steun van de nationaal- socialistische partijorganisaties te zen den naar gebieden, die weinig of in het geheel niet zijn blootgesteld aan gevaar uit de lucht. Dit wegzenden der kinderen is volstrekt vrijwillig en kan herroepen worden. Of de in aanmer king komende ouders er gebruik van willen maken, is volkomen aan hun eigen beslissing overgelaten. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 -37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Voor 'a-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4 zonder Modeblad 3.75. Buitenland Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct grijpen, waarom duizenden in dit af schuwelijke hol bijeenkomen. Met geschenken overladen. Gemiddeld vier kilogram aangeko men! Dit is echter een tikje overdre ven, vertelde iemand ons, ten rechte is het maar 3,92 k.g.! Maar men rekene eens uit wat deze toename van gewicht beteekent voor de 6735 kinderen, die naar de Oostmark werden uitgezonden. Dat gewicht vertegenwoordigdt maar eventjes 26.401 k.g. of 52.802 pond... Behalve deze gewichtstoename heb ben de kinderen nog heel wat meer uit de Oostmark naar huis gebracht. Zooals daar zijn: 906 complete jongenspakken, 1000 meisjespakken, 3000 paar kinder kousen, 1000 stuks ondergoed en 3000 paar schoenen. Onder deze indrukwek kende cijfers zijn dan nog niet begrepen de talrijke individueele geschenken, welke van de pleegouders werden ont vangen. De uitdeeling van deze kledingstuk ken was wel noodig, want verschillende kinderen waren zoo gebrekkig gekleed, dat direct bij aankomst nieuw goed moest worden aangeschaft; andere kin deren hadden heelemaal geen bagage bij zich, weer anderen hadden alleen als schoeisel sandaaltjes bij zich. De kinderen hebben het, zooals uit het bovenstaande wel blijkt, heerlijk gehad. Verscheidene kinderen hadden liever voor goed of nog geruimen tijd langer in de Oostmark willen blijven. Hartroe rende tooneeltjes tusschen kinderen en pleegouders hebben zich dan ook bij het afscheid voorgedaan. Veel tranen zijn gestort. Maar ook deze tranen zijn een overtuigend bewijs voor het groote suc ces van deze kinderuitzending, die aan alle gestelde verwachtingen ruimschoots heeft voldaan Lloyd George eischt betere schuilkelders In het New Yorksche blad can” stelt Lloyd George aan Engelsche regeering den eisch, Londensche bevolking terstond Geen gedwongen evacuatie van kinderen uit Berlijn De in het buitenland verspreide ge ruchten over gedwongen evacuatie van kinderen uit de Duitsche rijkshoofd- Op een kleine stad in het Rijnland hebben Zondag Engelsche vliegtuigen een nachtelijken aanval gedaan. Ver scheiden brand- en brisantbommen werden boven de kweekschool voor on derwijzers aldaar uitgeworpen, en deel van het gebouw stortte in en in De zoon van Deterding vermist Naar „Svenska Dagbladet” uit Lon den meldt, wordt de zoon van den bekenden petroleummagnaat Deterding, erfgenaam van 2 millioen pond ster ling, sedert de laatste Duitsche lucht aanvallen op Engeland vermist. opgesteld, verwanten spoedig gevonden en blij was het weer zien van de oude gezichten. Reeds op het perron begonnen de lange, opge togen verhalen, welke, men kan het zich voorstellen, ondanks de ver moeienis van de reis, zich des avonds in de huiskamer voortzetten. Verhalen over de mooie gastvrije Oostmark, over de lange reis erheen en daarbij was menig dankbaar woord voor Rijkscommissaris Rijks-minister .Amen de de van schuilkelders te voorzien, die zoo diep liggen, dat ontploffende bommen niet gehoord kunnen worden. De Britsche ex-premier noemt daarvoor als reden, dat de zenuwen der menschen door de voortdurende bombardementen en door de aanhoudende slapeloosheid het niet langer dreigen vol te houden. Al leen schuilplaatsen, die aan de bevol king de zekerheid geven, dat zij veilig is en waarin zij ongestoord kan sla pen, zullen ’t land ervoor behoeden, dat het moreel der bevolking ineenstort. De Ryksduitschers en de verkeersbeperkingen Minstens honderdduizend dakloozen De „New York Herald Tribune” meldt uit Londen, dat minstens 100.000 personen door de luchtaanvallen op Londen dakloos zijn geworden, waar door een vluchtelingenprobleem is ont staan, dat alle soortgelijke problemen, die men op het vasteland heeft leeren kennen, in de schaduw worden gesteld. Alle hulpmaatregelen zijn slechts lang zaam en ontoereikend. De autoriteiten trachten thans, om te beginnen, een duurzaam verblijf voor 20.000 personen, in te richten. Het aantal dakloozen stijgt echter dagelijks. In dezelfde mate daalt het aantal beschikbare be huizingen. De toestand der Londensche schuilkelders De „Associated Press” maakt in be richten uit Londen melding van de af schuwelijke toestanden in de openbare schuilkelders in net Oosten der stad. Het zijn koude, vochtige, vuile gaten, waar iederennacht duizenden, slechts gehuld in een deken, op den oneffen grond hurken om te wachten op het aanbreken van den dag en het einde van het alarm. De correspondent geeft een beschrijving van zijn persoonlijke indrukken bij een bezoek aan een grooten schuilkelder in het Oosten van Londen. Deze kelder kon ongeveer 20.000 man bevatten en werd nooit schoongemaakt of gedesinfecteerd. Bij na iedereen was verkouden en hoestte onophoudelijk. Er werd geprobeerd thee te schenken, maar de theepotten konden niet schoongemaakt worden, aangezien dit buiten den kelder moest gebeuren. Duizenden hebben in dit reuzengewelf 3 weken lang doorge bracht, nacht aan nacht, zonder uit de kleeren te komen. Overal liggen vuile dekens en kleeden, het vuil wordt een voudig in de hoeken geveegd om een zitplaats vrij te maken. „Cockneys”, Indiërs en negers zitten in bonte men geling dooreen en pas wanneer men weer naar buiten komt kan men be- Belangrijke industriecomplexen in vlammen opgegaan In den loop van den dag zijn gis teren, naar het D.N.B. verneemt, nieuwe golven Duitsche gevechts vliegtuigen voor den aanval op Londen en de Zuidkust van Enge land opgestegen. Ondanks wisse lende weersomstandigheden konden de afzonderlijke afdeelingen haar doelen nauwkeurig vaststellen en met bommen van alle soorten kali ber bestoken, waardoor opnieuw buitengewone schade werd aange richt, hetgeen door de ontploffin gen kon worden waargenomen. De aanvallen op Londen waren voornamelijk gericht tegen de dok- installaties ten Zuiden van de Theems. Tijdens de gevechtshande lingen ontwikkelden zich luchtge vechten, in het verloop waarvan, naar tot dusverre bekend is, 38 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten14 eigen toestellen worden vermist. Inzake de aanvallen van gister nacht op Londen en Liverpool ver neemt het D.N.B. nog, dat branden langs de oevers van Mersey bijzonder uitgebreid zijn. De havencomplexen en pakhuizen staan in brand. Door den zwaren wind aangewakkerd, verspreidde het vuur zich met geweldige snel heid over alle gebouwen van het complex. Het valt aan te nemen, dat aan dezen brand een groot deel der belangrijkste industrie complexen ten prooi gevallen is. Ook in het centrum en in de Noor delijke wijken van de stad Londen zijn gisteren opnieuw omvangrijke branden uitgebroken in industrie- installaties als teeken van het op treden der Duitsche vliegers. Londenaars, die des avonds de stad verlaten om een nacht te kunnen uit slapen. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Vliegveld van Hastings vermeld Een Ju-88 heeft gisteren het vlieg veld van Hastings vernield. In duik vlucht vloog de Duitsche duikbommen werper over de nog gedeeltelijk in aanbouw zijnde installaties en wierp van zeer geringe hoogte zijn bom men uit. Een hangar vloog door een voltreffer in de lucht. Andere bommen bezaaiden het vliegveld secondenlang met doodelijke vuurspuitende fontei nen. Het vliegveld werd achtergelaten als een onbruikbaar veld vol trechters. Een loods ging in vlammen op. De aan val kwam voor den vijand zoo verras send, dat er geen jagers opstegen en luchtdoelartillerie niet vuurde. s A dakloozen, staan meldt „Svenska achtige files. De hebben reeds in toenemende mate de hoofdstad verlaten. Overal ziet men meubeltransportwagens. Het aantal leegstaande winkels en huizen neemt van uur tot uur toe. In de omgeving van Londen is het onmogelijk een hleine hotelkamer, onverschillig tegen welken prijs, te vinden. Duizenden hui-; zen in de omgeving van Londen heb- en slaapplaatsen ingericht voor de Tijdens de voortgezette Duitsche luchtaanvallen op Groot-Brittannië ontstonden gistermorgen aan de Zuid- oost-kust van Engeland hevige gevech ten, waarbij het den Duitschen forma ties gelukte 8 vijandelijke jagers neer te schieten, 2 eigen vliegtuigen worden vermist. Een hartelyk weerzien Gistermiddag om vijf uur is de laat ste trein met 750 Rotterdamsche kin deren, die een heerlijke vacantie in de schoone Oostmark hebben genoten, aan het station Maas te Rotterdam aangekomen. En niemand minder dan de Rijkscommissaris zelf, door wiens toedoen zooveel duizenden Ne- derlandsche kinderen in een mooie omgeving konden vertoeven, was aanwezig, om de laatste kleinen, die uit zijn eigen geboorteland terugkeer den, te verwelkomen. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied maakt bekend De door den algemeenen oorlogstoe stand ontstane verhoudingen hebben mij onlangs aanleiding gegeven voor de niet-Rijksduitschers, die in het kustgebied en in een deel van het achterland wonen, een uitgaansverbod gedurende den tijd tusschen 10 uur ’s avonds en 4 uur ’s morgens uit te vaardigen. Ik verwacht ook van alle in boven genoemd gebied wonende of vende Rijksduitschers, dat zij eveneens tusschen 10 uur ’s avonds en 4 uur 's morgens niet in de open lucht ophouden. Slechts op grond van dienst of beroep is een uitzondering hierop gerechtvaardigd. De Duitsche en de Engelsche aanvalsmethode In groote opschriften wijzen de Duit sche avondbladen er op, dat ook bij de laatste Engelsche luchtaanvallen uitsluitend niet-militaire objecten, b.v. een landgoed, een gedenkteeken voor gesneuvelden en een tehuis voor da mes getroffen werden. Te Keulen, zoo betoogt de „Nacht- ausgabe”, kwamen Britsche brand- en brisantbommen op dichtbevolkte woonwijken terecht, zoodat 4 dooden en 12 gekwetsten te betreuren zijn. Op een landgoed in het Rijnsch-Bergische district vielen niet minder dan 11 bri sant- en 80 brandbommen. In de gouw Wezer-Eem werden opnieuw brand plaatjes over dorpen, landerijen en bosschen uitgestrooid. De „Borsenztg.” vraagt of Chur chill het Duitsche luchtwapen wil pro- voceeren, tot het geheele steden vlammen laat opgaan. Churchill dringt op sparen aan De Britsche ministerpresident heeft zich gisteren tot de bevolking van Schotland en Noord-Ierland gericht in een oproep, waarin hij zeide, dat de Britsche oorlogsuitgaven slechts voor een deel uit de opbrengst der belastin gen bestreden kunnen worden. Het land is in groote mate afhankelijk van vrijwillige gaven der bevolking en van leeningen. Indien de enkeling staat wil helpen, dan moet hij spaargeld op de een of andere wijze ter beschikking van het land stellen. De onderstaatssecretaris van het mi nisterie van financiën, Crookshank, heeft te Coventry een „oorlogsspaar- week” geopend. Hij zeide, dat iedere Engelschman thans zooveel mogelijk moet sparen. Indien men -er niet in slaagt, de gelden, die voor het voort zetten van den oorlog noodig zijn, bij een te brengen, dan kan men den strijd ook niet volhouden. Britsche vliegtuigen hebben, naar het D.N’.B. meldt, in den afgeloopen nacht vluchten gemaakt naar Noord en West-Duitschland. Een deel hunner kwam reeds in het Westen voor een versperring van nachtjagers. Na een kort gevecht werden 2 Hampton-Sher- ford en een Vickers-Wellington bom menwerper neergeschoten. Uit een brandend neerstortend vliegtuig spron gen 2 inzittenden met valschermen. Zij werden gevangen genomen. Het waren Nieuw-Zeelanders, die eerst sedert 4 weken dienst deden en hun eerste vlucht naar vijandelijk gebied maak ten. Zij verklaarden, dat hun toestel len alleen brandplaatjes en lichtkogels aan boord hadden. Eenige bommen werpers drongen door tot Berlijn en vlogen op groote hoogte boven de Rijkshoofdstad. Het luchtafweerge schut opende spoedig een systema tisch vuur, zoodat de vijand vérhin- derd werd gerichte bommen uit werpen. Vlucht uit Londen duurt voort Te Stockholm ontvangen berichten uit Londen melden, aldus het D.N.B., dat in het weekeinde 11.000 kinderen en vrouwen uit de Engelsche hoofdstad 2>jn geëvacueerd. Voor de bureaux der autoriteiten, die zorgen moeten voor de evacuatie en het onderbrengen der iederen dag, zoo Dagbladet”, reus- bezittende klassen Om zes uur arriveerde de Rijks commissaris op het station, waar de vroolijke en uitgelaten kinderschare hem reeds wachtte. Met zichtbaar genoegen monsterde de Rijkscom missaris de opgeruimde kinderen. Vervolgens stapte het jongetje Louis Brugman naar voren om voor den Rijkscommissaris een gedicht op te zeggen, waarin tot uiting kwam, hoe de Rotterdammertj es het in de Oost mark naar den zin hebben gehad. Hierna ging Rijkscommissaris Seyss-Inquart de rij eens langs, om den kinderen persoonlijk te kunnen vragen, wat zij zooal hadden beleefd, en wat hun uit de schoone Oostmark wel het meeste was bijgebleven. Voor de microfoon hield hij vervolgens een toespraak, waarin, hij dank bracht aan gouwleider Eigruber en de ande re Oostmarksche functionarissen, die zoo veel werk voor de Kinderaktion hebben verricht en aan wie de Ne derlandsche kinderen zeer veel dank verschuldigd zijn. Tenslotte sprak hij er zijn vreugde over uit, dat de va- cantiegangertjes in de Oostmark ge middeld vier kilo zyn aangekomen, hetgeen een bewijs te meer is, dat zij het er uitstekend hebben gehad. Hiermede was de officieele vangst, welke een zeer ongedwongen karakter had, teneinde en vertrok de Rijkscommissaris naar den Haag. De lange stroom kinderen begon het perron te verlaten en het zoeken was nu naar de respectievelijke ou ders. Doordat deze zich in twee rijen voor het station hadden hadden de kinderen hun De beweerde verwoestingen te Berlijn Nadat de Engelsche radio verschei dene keeren verklaard heeft, dat groote fabrieken en electriciteitscentralen van Berlijn gedurende Engelsche luchtaan vallen getroffen zijn, heeft, naar Uni ted Press mededeelt, op initiatief van de Duitsche autoriteiten een tocht plaats gehad van buitenlandsche jour nalisten. Deze tocht voerde door de door de Engelsche radio genoemde ge troffen fabrieken. Bij het bezichtigen van de electrici- teitscentrale te Berlin-Spandau, van de Siemens-Schuckertwerke, van Börsig, van Rheinmetall en het electriciteits- station Klingenberg noch op het vlieg veld Tempelhof konden sporen van bombardementen worden waargeno men. Bij Börsig en bij Rheinmetall toonden het personeel van die fabrie ken de overblijfselen van een Engel- schen lichtkogel en verklaarden, dat ook brandplaatjes waren uttgeworpen zonder echter ook maar eenige schade te hebben aangericht. Gisteren in Londen vier maal luchtalarm Vijfmaal hebben afdeelingen Duit sche bommenwerpers gisteren Zuid- Engeland en Londen aangevallen, al dus meldt United Press. In Londen werd in totaal 4 maal luchtalarm ge geven. De eerste aanval geschiedde op het traditioneele gebied bij Dover. Sterke formaties Britsche jagers wier pen zich in den strijd. De tweede aan val der Duitschers werd tegelijkertijd van verschillende zijden ingezet. De derde aanval, waaraan ongeveer 180 Duitsche vliegtuigen deelnamen, werd kort na 1 uur n.m. ingezet. Tijdens dezen aanval kwam het bij Dungeness tot hevige luchtgevechten, doch het gelukte aan verschillende Duitsche machines om tot Londen door te bre ken en de Westelijke voorsteden te bombardeeren. Bij het vierde alarm kwam een enkel vliegtuig uit de wol ken gedoken om 2 bommen te werpen op een district in Noord-Londen. Het toestel verdween daarop weer in de wolken. een zijvleugel brak brand uit. Toen de brandweer, waarbij de kweekelingen en leeraren van de school gevoegd hadden, de blusschingswerkzaamhe- den ter hand nam, opende een Britsch vliegtuig in verscheiden salvo’s een hevig mitrailleurvuur op den brand haard. Een kweekeling kreeg lichte verwondingen en het blusschen moest tijdelijk worden gestaakt. Toch kon spoedig daarop de brand worden. De aangevallen plaats is een stil, droomerig wijnstadje zonder militaire doelen en in vredestijd jaarlijks het doel van duizenden toeristen. COURANT HAAGSCHE Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor boek!). Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ru Ijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 x 5 A A A ft A ft A ft A i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1