BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Laat niets bederven TTAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 1 OCTOBER 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 HEIDEBRAND IN DE PEEL Bedrijfscredieten voor den landbouw Vluchtelingen keeren terug ONGELUK OP RANGEERTERREIN Ongedierte VERVALSCHING VAN DISTRIBUTIONS Regeling van het Ziekenfonds wezen te verwachten „De Nederlandsche Unie” houdt algemeen appèl De invoer van versche haring uit Denemarken Brandplaatjes in Ternaard Veroorzaakt door brandplaatjes uit Engelsche vliegtuigen Steunverleening uit het Herstelfonds o Burgerslachtoffers van oorlogsgeweld Kijk geregeld uw voorraad na Alleen voor defensieschade Leonard A. Springer overleden tuin- De gevolgd Bescherming van dieren een de zijn in beslag genomen. de rijksbemiddelaars. Meelproducten kunnen bederven door Nog een goede wenk al te vochtig wordt. gevoelig opge- huis- voor- Geen gratis kunstmest en zaaizaad meer schimmel, bij bewaring in vochtigen toe- stand, (keukenkast!), j t_. J duffe geur; is deze nog niet al te sterk I l l I i I I I I 1 I I I I I i I i I l I i pierluis, die zich van den inhoud niet al te veel aantrekt, zich daarentegen graag tusschen papier en karton van deze pak jes vermeerdert en daarna zijn weg naar airmen wel weet te vinden. Koffie, thee, enz. Koffie daarentegen is erg voor vocht: de boonen krijgen dan al heel spoedig een zeer onaangenaam duffe geur en worden totaal onbruik baar. Dus: zéér droog en goed geslo ten bewaren in blik of glas, wekelijks nazien en bij het begin van duf wor den alweer flink warmen en drogen. t Thee is houdbaarder; mocht ze al te Openstellen van het betalen staatkunde brengen wil, waarnaar in die kringen reeds zoolang werd uitgezien. Liberalen en Vrijz. Dem.: De toevloed uit het V.D.-kamp is eveneens verrassend groot. Er zijn Liberalen, die zich nog op advies van prof. Telders meenen te moe ten onthouden, doch tegelijk zijn er ge lukkig reeds vele liberalen, waaronder tallooze werkgevers, die inzien en erken nen, dat eveneens-in het economische le ven de tijd van het ongebonden indivi dualisme voorbij is en dat ook het kapi taal den arbeid moet dienen, zooals ook in dezen kring reeds vóór den lOden Mei wel betoogd werd. Zoo groeien wij gestadig, ook nu nog steeds met duizenden per dag. Wij weten het, er is nog veel kaf onder dit koren. Maar ons „koren”, onze hechte kern dus, is nog altijd quantitatief en qualitatief ontzaglijk veel belangrijker dan elke an dere groep, welke „het nieuwe” bren gen wil. Intusschen blijft de Unie onvermoeid verder werken, bereid om een ieder de hand te reiken, die met ons, het „nieuwe” en het Nederlandsche evenzeer als een on verbrekelijke eenheid ziet. Ex-geëvacueerden bieden geschenk aan De bewoners van het Leusderkwartier te Amersfoort hebben als ex-geëvacueer- den hun dankbaarheid getoond aan het Noordhollandsche dorp Heerhugowaard, waar zij een week vertoefden tijdens de evacuatie der Amersfoortsche bevolking. Een deputatie is naar dit dorp getrokken om aan het gemeentebestuur voor de raadszaal over te dragen een antieke Westfriesche klok en een schilderij van de Koppelpoort, van de hand van de Maartendijksche schilderes Adri Pieck. Landbouwer door zijn eigen wagen overreden en gedood Terwijl de landbouwer Mulder met een i over den Hessenweg te Dalfsen reed, schrok een der dieren van c «fan ’n half uurtje te kosten en voor-1 motor. Het werd schichtig komt verliezen, die thans erger zijn dan ooit; 2. Sluit elke waar goed af, dus niets, in zakjes of kartonnetjes opbergen; 3. Stort geen versche wa ren (meel, gedroogde vruchten) bij een restant van vroeger, maar maak eerst bus of flesch leeg en berg res tanten, zooveel mogelijk na grondige inspectie, bovenop of afzonderlijk, zoodat deze werkelijk het eerst ver bruikt zullen worden. Fietsendief gearresteerd Den laatsten tijd zijn te Nijmegen tal looze fietsen gestolen! In den nacht van Zaterdag op Zondag werden tien rijwie len ontvreemd. Zondag heeft de politie den 25-jarigen Amsterdammer K. gear resteerd, die sinds eenigen tijd in een volkslogement te Nijmegen vertoefde De man had ’s morgens bij de R.K. kerk in de Molenstraat een fiets gestolen. Hij bood het rijwiel te koop aan, doch de kooper vertrouwde het niet en deed aan gifte bij de politie. Deze hield K. aan. waarbij de Amsterdammer een valschen naam opgaf. Het bleek echter spoedig, dat men te doen had met den bekenden dief, die reeds verscheidene vonnissen achter den rug heeft. Hij staat bovendien gesignaleerd voor diefstal van een paard. Tevens wordt ter algemeene kennis gé bracht, dat de gratis verstrekking van kunstmest, zaaizaad en pootgoed aan de beschadigde bedrijven, welke op bons geschiedde, afgegeven door den land, of tuinbouwconsulent, wordt beëindigd. Het motief hiervoor, in het belang der voed selvoorziening des lands van de bescha digde landerijen nog een zoo hoog moge lijke opbrengst te verkrijgen, is door de vordering van het seizoen zooals vanzelf spreekt, komen te vervallen, terwijl bo vendien de bedoelde credietregeling hier, voor in de plaats kan treden. Zoo eenigszins mogelijk moeten meel producten, koffie, thee enz. goed afgeslo ten worden bewaard, dus in blikken bus- sen of stopflesschen. Wie thans nog een en ander in papieren zakjes heeft staan, stortte dit zoo spoedig mogelijk over. Kartonnen pakjes zijn soms nog eerder aan bederf blootgesteld, omdat de pa- Jongetje doodgedrukt Op het rangeerterrein der Ned. Spoor wegen te Bodegraven heeft zich Zater dagavond een ernstig ongeval voorge daan. Op onverklaarbare wijze is het 10- jarige zoontje van de familie Düsseldorf, tusschen de bumpers van een goederen wagon en het stootblok bekneld geraakt en doodgedrukt. warming. We brengen daarvoor het meel enz. in een oventje of bakblik en verwarmen het onder eenig om roeren zoolang, totdat we het niet meer met de hand kunnen aanraken maar niet hooger, dus omstreeks 70 gr. C. Was de hoeveelheid onge dierte niet te groot, dan kan derge lijk meel nog wel gebruikt worden, vooral, wanneer we er niet te veel over gepraat hebben: wat niet weet niet deert Twee arrestaties te ’s-Hertogenbosch De politie te ’s-Hertogenbosch heeft twee personen, een zekeren van H. en een zekeren van B. gearresteerd, die zich schuldig hebben gemaakt aan verval, sching van distributiebons. Het tweetal stelde zich zooveel mogelijk in het bezit van verloopen bons. Zij knipten de num mers in tweeën en maakten van de losse cijfers andere bons voor de meest ge vraagde en gewilde artikelen, zooals voor koffie, thee en suiker. Een zeven werd b.v. naast een drie geplakt en een aldus samengestelde koffiebon werd voor een aardigen prijs verkocht. Het geld, dat zij met den verkoop van deze bons ver dienden, werd aan drank opgemaakt. Bei. den zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Dooden door verwarming Hebben we mijt gevonden dan kunnen we ze dooden, door voldoende ver legen trailer gebotst en op slag gedood Zondagavond is de 14-jarige A. Stolk» wonende te Rotterdam, bij het overste ken met zijn rijwiel op den Rijksstraat- weg te Rijsoord tegen een uit de rich ting Rotterdam- komenden trailer gebots' en op slag gedood. Een jongen, die bb hem achter op het rijwiel zat, bleef on gedeerd. Zondag werden in Ternaard en in de omgeving van dit dorp talrijke Engelsche brandplaatjes gevonden. Sommige kinderen vonden er twintig en meer. Ook in Hantumhuizen trof men Zondagmorgen dergelijke plaatjes aan. Flanel verkocht en gekocht zonder textielbon De politie te Amsterdam heeft gister middag twee vrouwen gearresteerd, die schuldig bevonden werden aan overtre ding van de textieldistributiebeschikking. De schuldigen waren een marktvrouw en een kooplustige in de Westerstraat. Hier was sprake van handel in flanellen hem den en andere goederen van deze stof zonder overlegging van de daartoe be- noodigde bons. Aangezien zoowel de ver koop als de aankoop op onrechtmatige wijze geschiedde, is tegen beide vrouwen proces-verbaal opgemaakt. De goederen Ongedierte blijkt meestal mijt, klander oi torretjes te zijn. Het verspreidt zich gemakkelijk en een enkel slecht pakje steekt binnen een week alles in de om geving aan. Wordt meel in een stopflesch bewaard, bekijk het dan, zonder schud- dan aan de buitenzijde: levende mijt maakt gangetjes tusschen meel en glas wand, precies als de houtworm dit in hout doet, en ze verraadt daardoor haar aanwezigheid. Stort anders een flinke eetlepel uit op een blad wit papier, leg er een tweede vel overheen en strijk het heen en strijk het meel met een liniaal of vouwbeen zacht uit, totdat tusschen beide vellen een dun glad meellaagje is gevormd. Neem het bovenste blad weg; dan zal, wanneer levende mijt aanwezig is, deze zich verraden door het opwerpen van heel kleine molshoopjes, die als puk keltjes zichtbaar worden op de gladde meeloppervlakte. Van grovere produc ten gelukt het niet om een glad laagje te maken; daarom moet daarvan een schep uitgestrooid worden op een vel pa pier. We bekijken dit laagje dan zorg vuldig met een goed vergrootglas. Heb ben we eens wat ontdekt, dan wordt het al gauw een klein kunstje bij volgende gelegenheden. Bovendien verspreidt mijt een eigenaardig geurtje, dat spoedig her kend wordt, wanneer men het heeft lee- ren waarnemen en dat men soms kan opsnuiven in een kruidenierswinkel, waarvan de baas slecht voor z’n waren zorgt! Klander is een vlindertje, gelijkend op de motvlinder, die eitjes in meelwaren legt, waaruit rupsjes, „wormen” omen, welke fijne spinseldraadjes fabriceeren; later verpoppen ze zich in coconnetjes van dergelijk spinsel. Voor het opsporen schudden we dus onze rijst, havermout enz. op een flinke krant of stuk kastpa pier uit in een dun laagje, gaan er rustig bij zitten en bekijken alles nu systema tisch van boven naar beneden, met of zonder loupe, al naarmate onze oogen dit noodig hebben. We zullen dan aanwe zige rupsjes al spoedig zien rondkruipen, evenals mogelijke torretjes, nemen co connetjes waar als witte wollige balletjes en „graven” bovendien eens met een brei naald door de massa, waaraan spinsel draadjes kunnen blijven hangen, die ook de aanwezigheid van ongedierte ver raden. Vinden we op deze wijze ongenoo- de gasten, dan wordt onze voorraad, voor wat betreft meel en rijst, op een zeef gestort van zoodanige maaswijdte, dat meel of rijst er doorheen gaan en onge dierte, benevens hunne producten erop blijven liggen. Bezitten we een dergelijk uiterst nuttig instrument, liefst met enke le uitwisselbare zeefbodems, niet, dan zit er niets anders op, dan alles uit te zoeken, b.v. met een rijn pincetje of tan getje, desnoods een stopnaald; ditzelfde moeten we in elk geval doen met haver mout en dergelijke stoffen, die in afme ting te weinig verschillen van de bij mengsels, om ze door zeeven te kunnen afzonderen. Blanke rijst kunnen we in elk geval met koud water eerst uitwasschen, zoodat hiervoor het dooden door verwar ming van aanwezig ongedierte ook vol doende is. Over onze extra bus suiker, van het vruchteninmaak rantsoen overgehouden, behoeven we ons niet ongerust te maken: suiker bederft nimmer, zoolang ze niet ongunstig worden bewaard en toch duf worden, dan zachtjes verwar men tot volledig drogen en beter op bergen. Tenslotte kunnen we nog wat krenten, rozijnen, pruimen, gedroogde appels enz. bezitten. Ook deze moeten liefst met een vergrootglas geregeld worden bekeken, want mijt is er dol op en bedekt soms alles met een wit laagje van krioelend ongedierte. We moeten ons echter niet vergissen en geen laagje uitgekristal liseerde vruchtensuiker aanzien voor mijt: goed uitkijken is de boodschap. Vin- half den we inderdaad mijt, dan zit er niets anders op dan de vruchten zoo spoedig mogelijk te verbruiken; we kunnen ze wel afwasschen, maar dan is 1 met de houdbaarheid, omdat de vochtige I 's men er niet in geslaagd het lijk te vruchten direct daarop gaan gisten en verzuren evenals ze dat ook doen bij be waring op een vochtige plaats. Dus: 1. Kijk wekelijks uw provisie kast na en neem de rifbeite, om den inhoud van bussen en flesschen goed I met twee paarden bespannen wagen I -TT~-- - na te pluizen. Dit behoeft niet meer een ^er dieren van een passeerenden J en sloeg op hol. M. die van den wagen gesprongen was om te trachten het paard weer ia zijn macht te krijgen, kwam bij die po ging te vallen en geraakte onder de wie len, die hem over het lichaam gingen. Hij bleef bewusteloos liggen. Nadat hem de eerste hulp was verleend, is hij naaf het Sophiaziekenhuis te Zwolle overge bracht, waar hij later aan de gevolgen van het ongeluk is overleden. Ontevredenheid bij de inzouters. Nu de Nederlandsche haringschepen niet kunnen uitvaren en er dus van aan voer van nieuwe Hollandsche haring geen sprake kan zijn, zijn sommige ha- ringhandelaren op de gedachte gekomen versche haring uit Denemarken te im porteer en om op deze wijze te trachten nun bedrijf zoo goed en zoo lang moge lijk aan den gang te houden. Helaas is er echter weer een kink in den kabel gekomen, daar er door de Nederlandsche Visscherij Centrale slechts in zeer beperkte mate invoerver gunningen worden uitgereikt, zoo schrijft men uit Vlaardingen aan de N.R.Crt. Men gaat bij deze instantie van de ge dachte uit, dat er door het verleenen van invoervergunningen aan bonafide handelaren in gezouten haring een on- gewenschte toestand zal ontstaan, wat prijsopdrijving tot gevolg zou hebben. Men zal o.i., aldus genoemd blad, eer der kunnen aannemen, dat de prijzen zullen dalen, althans niet zullen stijgen, wanneer deze handel meer algemeen wordt. In de practijk is het toch altijd nog uitgekomen, dat door grootere toe voeren de prijzen omlaag gaan. In den Haag echter is men juist een andere meening toegedaan en men ging er nu bij de Nederlandsche Visscherij Centra le toe over, den invoer zooveel mogelijk te beperken door alleen aan die perso nen en firma’s een invoervergunning te verleenen, die ook in de jaren 1936 1937 en 1938 versche haring hebben inge voerd. Dat deze bevoorrechte importeurs van versche haring daarvan kunnen profitee- ren spreekt wel vanzelf, en dat zij aan het door hun ingevoerde artikel willen verdienen en zelfs goed willen verdienen, staat als een paal boven water en hier van zijn de bewijzen over te leggen. Men vraagt zich daarom af, of hier nu niet juist het tegendeel bereikt wordt van wat de Nederlandsche Visscheri; Centrale zich heeft voorgesteld. Waarom wordt daarom niet aan eiken bonafide- haringhandelaar een invoervergunning verstrekt, zoowel aan diengene, die deze haring versch in den handel brengt, als ook aan hem, die het artikel tot gezou ten haring verwerkt Pogingen van verscheidene handelaren in gezouten haring om hierin verande ring te brengen, hebben tot nu toe geen resultaat gehad. Door het uitwerpen van vele brand plaatjes hebben Engelsche vliegtuigen gistermiddag brand gesticht op talrijke plaatsen in de Peel tusschen Sevenum en Griendtsveen. Op een oppervlakte van ongeveer 2000 H.A., welke grootendeels bestaan uit moeras, veen, heide en bosch, woedde het vuur, dat, aangewak- kerd door den straffen wind, groote plekken heeft verwoest. Burgemeester Everts uit Sevenum liet de brandweer uitrukken, terwijl ook ar beiders van de werkkampen „Amerika” en „Sevenum” naar de bedreigde plaat sen trokken, om bij het blusschingswerk behulpzaam te zijn. Het bleek, dat slechts de heide vlam had gevat, zoodat men door het aanleggen van een tegen vuur den brand bij Sevenum kon stuiten. Daar er gevaar bestond, dat het vuur over een kanaal zou overslaan op sta pels turf, waarschuwde de burgemees ter den heer Derksen, opzichter van de Mij. Helenaveen, die met een aantal ar beiders het gevaar aan de Griendtveen- sche zijde van de Peel wist te bezweren. Omstreeks zeven uur in den avond was men het vuur meester. De schade bleef beperkt tot een groote oppervlakte hei- de. Militaire doelen zijn uiteraard ner gens aanwezig. Gistermorgen is door op heden onopgehelderde oorzaak bran’ ontstaan in de landbouwschuur van heer C.J. de Zwart, wonende in Mosselpolder te Hoek (Z.VL.). De schu11’ alsmede de geheele landbouwinventa1’1?' ging verloren. Het vee kon tijdig in ligheid worden gebracht tweede reis van de Nederlandsche Roode Kruis ambulance naar Zuid-Frankrijk Zaterdagavond j.l. is de Nederlandsche Roode Kruis ambulance van haar tweede reis naar Zuid-Frankrijk tëruggekeerd met 48 zieke Nederlandsche vluchtelin gen, waaronder 26 vrouwen. Een twintig tal werden naar hun woonplaatsen in Bel gië teruggebracht, de overigen naar di verse plaatsen in Nederland. Onder hen waren eenige oude vrouwtjes van over de zeventig jaren, terwijl de jongste vluchteling een baby van 6 weken was, op de vlucht geborenHoe dankbaar de Nederlandsche zieke vluchtelingen wa ren, toen de dokters en verpleegsters van het Nederlandsche Roode Kruis hen kwam afhalen laat zich wel denken. De route die de ambulance heeft was Parijs, Vichy, Toulouse, Perpig nan, Argelèze, St. Cypriën en Le Vernet en vervolgens terug over Toulouse, Mon tauban en Parijs. Zooals bekend had de ambulance ook een groote hoeveelheid geneesmiddelen, Kinine, antidysenterie en antityphussera meegenomen voor de kampen St. Cypriën en Le Vernet. Vooral de kinine kwam zeer goed van pas, aangezien juist malaria-epidemie was uitgebroken. Bij aankomst te Vichy werd aan Santé publique een lijst van deze genees middelen overhandigd. De Fransche auto riteiten waren daar mee zoozeer ingeno men, dat zij als tegenprestatie de 16 nog in het kamp Le Vernet verblijvende Ne derlanders in vrijheid stelden en aan de ambulance meegaven. Een roerend mo mentje was wel, toen een der gevangenen in het kamp, een oude man, bloemen ging plukken en de leden der ambulance een veldbouquet aanbood, om zijn dankbaar heid te uiten voor de medische hulp, die het Nederlandsche Roode Kruis kwam brengen De voormalige Nederlandsche gezant jhr. Loudon, de attaché’s Voorbeijtel en Labouchère alsmede de consul-generaal, mr, dr. ir. Sevenster hebben op deze reis ook de ambulance, bestaande uit 2 groote reisautobussen en een vrachtauto, en haar uitrusting bezichtigd en uiting gegeven aan hun groote erkentelijkheid voor en ingenomenheid met deze Roode Kruis am bulance, die zooveel nood in de kampen is komen lenigen en zoo’n groot aantal zieke Nederlandsche vluchtelingen naar hun woonsteden terugbrengt. In voorbereiding is een regeling van wege het departement van Sociale Zaken, volgens welke in bepaalde ge vallen steun kan worden verleend uit het Herstelfonds aan gezinnen, waar van de kostwinner tengevolge van oor logsgeweld invalide is geworden of daaraan door den dood is ontvallen. Bedoeld worden gezinnen, die in zoo danige omstandigheden zijn geraakt, dat zij onderstand van noode hebben, terwijl hier buiten beschouwing blijven de gezinnen, waarvan de kostwinner bij het uitoefenen van zijn militairen geworden of zelf uit- van ontvangkantoren voor van directe belastingen De secretaris-generaal van het depar tement van e Financiën heeft bepaald, dat de ontvangkantoren niet voor de betaling van directe belastingen zijn opengesteld gedurende de maanden December en Januariop de eerste vijf werkdagen der week vóór 9 uur v.m. en na 3 uur n.m. en des Zater dags vóór 9 uur en na 12 uur. Ge durende de maanden November en Februari zullen de ontvangkantoren niet voor de betaling van directe belas tingen zijn opengesteld op de eerste vijf werkdagen der week vóór 9 uur v.m. en na 3.30 uur n.m. en des Zater dags vóór 9 uur en na 12 uur. Voor het overige blijven de voor de betaling van directe belastingen thans aangewezen dagen en uren gehand haafd, behoudens de wijzigingen, wel ke, met inachtneming van het in de eerste alinea bepaalde ontvangkantoren door de daartoe bevoegde autoriteiten mochten worden vastgesteld. ter opvolging voor te leggen ën die een bemiddelende taak krijgt bij ge- i'vrouw en hoe kje geworden, stort dan meel, rijst, haver mout uit op een platte bak, een trom- meldeksel of iets dergelijks en droog ze zoo ver mogelijk uit, desnoods in een lauw oventje, anders boven op een kachel of op een andere, warme, droge plaats. Daarna, nog warm, in bus of stopflesch bergen. Tenslotte een enkele goedgemeende wenk, niet omtrent bewaring, maar in zake nuttig gebruik van voedsel. In ver schillende damesblaadjes, vragenrubrie- ken van weekbladen enz. worden recep ten gegeven ter verwerking van zuurge- worden melk tot toespijs, door de wron gel af te ziften van het „water” der melk. Zooals helaas bij zoo heel veel recepten van dezen aard, moet ook toe passing van het genoemde ten sterkste worden ontraden. Het „water”, dat we door de doek met wrongel laten wegloo- pen, is allerminst zuiver en nutteloos wa ter, maar een oplossing van voedings stoffen, en -zouten: melksuiker, eiwit, kalkzouten, die we niet ongebruikt mo gen laten. Wordt dus door een of ander ongelukje de melk zuur, dan zal een han dige huisvrouw ongetwijfeld daarvan een spijs kunnen bereiden, bijv, pap, welke al het aanwezige voedsel tot zijn recht doet komen zonder een zeer belangrijk deel ervan te verspillen. Clandestiene handel in vleesch Twee Amsterdamsche agenten heb* ben een tweetal mannen gearres teerd, die zes kilo vleesch verhan delden. Een van hen had het vleesch hamsterd en verkocht het aan den anden Het vleesch, dat door de politie in slag is genomen, was, zooals gewoonl^ afkomstig van een .onbekende”. mannen zijn voorloopig opgesloten. Verblijfsvergunningen voor Texel Ter aanvulling van reeds verschenen persberichten omtrent het verkrijgen van een verblijfsvergunning voor de Wadden eilanden, wordt ten aanzien van het in zenden voor de gemeente Texel nog het volgende vermeld. De aanvragen dienen tien dagen tevoren te worden ingezonden ten raadhuize te den Burg, onder opgave van naam, voornamen en leeftijd van ver zoeker, het doel der reis, de tijdelijke verblijfplaats op het eiland en het vaste woonadres' aan den vasten wal, de namen der op Texel te bezoeken zaken-relaties of familieleden. Doorloopende vergunnin gen worden niet af gegeven, terwijl de duur eener vergunning slechts bij uitzon dering langer dan twee weken zal bedra gen. Rijks- en provinciale ambtenaren, die kunnen aantoonen op Texel werkzaam heden te moeten verrichten en die zich kunnen legitimeeren met een bewijs van aanstelling en het gebruikelijke identi teitsbewijs met foto, behoeven geen aparte vergunning. Tenslotte wordt opgemerkt, dat vergunningen slechts worden verstrekt voor zaken- en familiebezoek, waarvan de noodzakelijkheid kan. worden aangetoond. In alle lagen der bevolking werd de oproep voor een nieuwe Nederland sche volksgemeenschap verstaan Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons mede-. Toen eind Juli jongstleden de trompet stoot van de jonge „Nederlandsche Unie” door onze lage landen klonk, verwekte dat signaal „verzamelen” een spontane volks beweging, zooals ons wnd er in zijn lange historie nog nimmer een gekend heeft. Ja, dit willen wij,-dit is het al zoo lang verbeid geluid zoo spraken in enkele dagen tijds honderdduizenden Nederlan ders zich uit, Nederlanders van allen rang en stand. En een ware vloedgolf van aan meldingen stroomde het hoofdkwartier van De Nederlandsche Unie te ’s-Graven- hage binnen. Om dat enthousiasme te registreeren en op lidmaatschapskaarten vast te leggen daar was eenvoudig geen enkel admini stratief apparaat in enkele weken tijds te gen opgewassen. Want waar een andere organisatie, welke dan ook, jaren over deed, kwam hier in enkele dagen tot stand. Twee maanden zijn wij, wij van de Ne. derlandsche Unie, nu aan het werk en als wij thans, na twee maanden, een oogenblik „algemeen appel” houden, dan kunnen wij met groote voldoening nu reeds concludeeren, dat wij onze volge lingen vermochten te verwerven in alle lagen der bevolking en in alle politieke kampen (zooals wij die vóór 10 Mei ken den). „Vroeger” was het immers zoo. Bij ver kiezingen kregen de twee groote protes- tantsch-christelijke partijen ongeveer 25 pCt. van de stemmen, d. Katholieken 30 pCt., de Soc. Democraten, tezamen met de deze groep sociaal.economisch zeer nastaande Chr. Dem. Unie, circa 25 pCt., en de twee humanistische groepen, Vrijz. Dem. Bond en Liberalen, samen 10 pCt. Daarnaast waren dan nog o.m. de N.S.B. (4 pCt.) en de Communisten (3 pCt.) Aan de hand van deze groepeering kun nen wij uitmaken, dat De Nederlandsche Unie inderdaad op haar eigen nieuw pro gram, waarin de Nederlandsche volksge meenschap voorop staat, reeds vele, vele honderdduizenden uit vrijwel alle kringen en kampen achter zich mocht vereenigen. Gezien de zoojuist geschetste partij- verdeeling van vóór 10 Mei is dat gemak kelijk na te gaan. Een kort overzicht moge hier volgen: Prot. Christelijken: De adviezen van mannen als dr. Colijn en prot Slotemaker te Bruine hebben uiteraard de toetreding uit dit kamp aanzienlijk geremd. Desniet tegenstaande blijft het aanmeldingen stroomen uit de kringen van hen, die vroeger A.R. en C.H. stemden. Men moet daarbij niet uit het oog verliezen, (en dit geldt ook voor de andere politieke for maties), dat slechts een gering percentage van het totaal bij verkiezingen behaalde aantal stemmen van de leden van de partij.zèlve kwam. Katholieken: Deze volksgroep, die vroe ger al in eigen kring zooveel gedaan had voor de verbreiding van de gemeenschaps- gedachte, vond voor een belangrijk deel, van ondernemer tot arbeider, en boer tot middenstander, haar weg naar de Neder landsche Unie. Bestaat niet twee-derde deel van onze Brabantsche leden uit boe ren en arbeiders? Soc. Democraten en C.D.U.; Aanvanke lijk brachten de gebeurtenissen van na 14 Mei een algemeene t.erneergeslagenheid en gevoel van onmacht teweeg in het socia listische kamp. Geleidelijk aan keerde echter ook daar de levensmoed en de daadkracht terug en parallel daarmee groeit, vooral de laatste weken, in steeds sneller tempo het aantal modern geor ganiseerde arbeiders, dat, met het oude gemeenschapsideaal voor oogen, in de Ne. derlandsche Unie mee willen bouwen aan een ware volksgemeenschap, een in da den zich uitende sociale rechtvaardigheid voor allen, en een verzoening van kapi taal en arbeid in aller belang. Ook vele voormannen van de oude S.D.A.P. gaven reeds zonder eenig voorbehoud het goede, moedige voorbeeld. Ook de C.D.U.-ers van vroeger geven thans dagelijks te ken nen, dat de N.U. waarlijk die christelijke Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie. ning fn oorlogstijd maakt het volgende bekend: Zooals bekend werden voor en tijdens de oorlogsdagen groote oppervlak, ten land geïnundeerd, waardoor aan hon derden bedrijven zware schade werd toe gebracht. Voorzoover mogelijk, is en wordt de schade aan landerijen in natura vergoed, in dien zin, dat getracht wordt deze landerijen weder te herstellen. Er werd echter ook groote schade geleden, doordat de landgebruikers hun bedrijf niet of niet naar behooren konden uit oefenen en de normale bedrijfsinkomsten verminderden of zelfs geheel ophielden. Aangezien de vaststelling der schadever goedingen, hoewel met kracht ter hand genomen, door het zeer groote aantal, vaak zeer ingewikkelde gevallen, nog ge- ruimen tijd zal vorderen, is in overleg tusschen de desbetreffende ambtelijke in stanties besloten, de mogelijkheid te openen, in noodzakelijke gevallen, bij wijze van voorschot op de geleden be drijfsschade, credieten toe te staan. Deze bedrijfscredieten zullen worden geadmini. streerd door de boerenleenbanken en die nen te worden aangevraagd bij den pro vincialen voedselcommissaris. Bij geble ken noodzaak kunnen voor een crediet in aanmerking komen de boerenbedrijven, welke ten gevolge van defensiemaatrege- len bdrijfsschade hebben geleden, waarbij de wet in schadeloosstelling voorziet (Inundatiewet, Wet op den staat van oor log en beleg). of door ongedier te. Schimmel veroorzaakt de bekende dienstplicht invalide is om het leven is gekomen en die of wiens nabestaanden voor een keering vanwege het departement Defensie in aanmerking komen. De wd. secretaris-generaal, wd. hoofd van het departement van Sociale Za ken, heeft in een circulaire aan de gemeentebesturen inlichtingen ge vraagd in hoeverre burgerslachtoffers van oorlogsgeweld, als hier èedoeld, aanwezig zijn, zoomede over de samen stelling en de financieele positie dezer gezinnen. Hiervan zal mede afhangen de beant woording van de vraag op welke wijze het meest doelmatig hulp zou kunnen worden verleend, bijv, door het ver strekken van een uitkeering ineens of door een periodieke wekelijksche uit keering. Tenslotte worden inlichtingen ge vraagd omtrent niet-kostwinners, die tengevolge van het oorlogsgeweld inva lide zijn geworden en dientengevolge niet in hun eigen levensonderhoud kunnen voorzien (en niet voor een uit keering vanwege het departement van Defensie in aanmerking komen). Aansluitend aan reeds vroeger bestaande plannen Enkele weken geleden is te Utrecht een bijeenkomst gehouden, waartoe de directeur-generaal van de volksgezond heid, dr. C. v. d. Berg, vertegenwoor digers van alle groepeeringen in het ziekenfondswezen had opgeroepen. In die bijeenkomst deed de direc teur-generaal een voor het geheele Nederlandsche ziekenfondswezen hoogst belangrijke mededeeling, n.l. dat de leidende figuren aan het departement van Sociale Zaken (afd. volksgezond heid) thans het tijdstip gekomen achten voor de invoering van een een voudige wettelijke regeling, zooals vroegere ministers zich die destijds hebben gedacht en die reeds in een vergevorderd stadium voorbereid is, zoo lezen wij in het maandblad „Zie kenzorg”. In deze wettelijke regeling is begre pen, behalve te stellen eischen, waar aan ziekenfondsen zullen dienen .te voldoen willen zij als toelaatbaar wor- deji aaiivaard, de instelling van een ziekenfondsraad, die naar analogie van den Verzekeringsraad een vérgaand toezicht op de fondsen kan uitoefenen en die de mogelijkheid krijgt, even eens naar analogie van de Verzeke ringskamer, aan de fondsen adviezen De Nederlandsche Vereeniging tot be scherming van dieren, deelt mede, in ver band met de vleeschdistributie, welke door den secretaris-generaal van hgt de partement van Landbouw en Visscherij is opgedragen aan de Nederlandsche Vee- houdérij Centrale (N.V.C.) te ’s-Graven- hage De N.V.C. heeft overname-plaatsen in ons land aangewezen. Zoodra de dieren op de verschillende overname-plaatsen (meestal veemarkten) worden aangebo den, worden zij door de N.V.C. geklassi- ficeerd, hierna worden de dieren op stal gezet tot den volgenden morgen, om dan gewogen te worden. In dien tusschentijd mogen de dieren niet gevoederd, doch moeten ze gedrenkt worden. Den volgenden morgen, na de weging, worden de dieren door de N.V.C. overge dragen, via een commissie van toewij zing aan slagers en grossiers in vleesch, die ten spoedigste voor de slachting moe ten zorgen. Onzerzijds kan hierbij worden verlangd en dient derhalve er voor te worden zorggedragen, dat de dieren op een be hoorlijken stal worden geplaatst, voor zien van stroo, turfmolm, zaagsel of der gelijke, dat de dieren voor het ingaan van den nacht gedrenkt worden, dat de die ren den volgenden morgen na de weging ten spoedigste worden geslacht, dat de dieren, die niet den volgenden dag direct na de weging worden geslacht, voldoende gevoederd en gedrenkt worden. Klachten of opmerkingen zende men. ten spoedigste aan het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot be scherming van dieren. Prinses Marie- straat 40. te ’s-Grèvenhage. De overnameplaatssen in de provincie Zuid-Holland zijnGorinchem, Rotter dam, den Haag, Middelharnis, Delft, Gou da en Leiden. cvn taan rxiijgv mij j schillen, eenigszins naar analogie van t zdia visVchomirdrlcsl o ore. t Vooralsnog zal deze wettelijke rege- ling geen materieele voorschriften geven. i i i i i i i i i i i i t i i i i i i i i i I i i i i i i voorgeschrevene, voor z Ofschoon de distributie-artikelen meest niet ruim zijn toegemeten, zullen ver schillende huisvrouwen toch kleine voor raden kunnen vormen. Volkomen terecht immers zal men thans nog als toespijzen bij den maaltijd versche vruchten, salade enz. gebruiken en daardoor de op de ver schenen bons gekochte grondstoffen voor pap, een vlaatje, of zelfs een puddinkje vasthouden totdat de winter is aangebro ken, die ons ditmaal geen versche zuid vruchten zal zien gebruiken als toespijs. Evenzoo zal men trachten, bij zacht weer nog limonade of vruchtensap te drin ken. Maar zonder twijfel zal menige huis vrouw straks met schrik en groote te leurstelling waarnemen, dat haar kostba re spaarsels bedorven zijn door schim mel en ongedierte, als gevolg van onjuis te bewaring en nalatigheid bij het waar nemen van de gevolgen daarvan. Zorgzaam vormen vele huismoe ders op het oogenblik voorraden van verschillende waren, om deze te gelegener tijd te kunnen benut ten. Groot is evenwel het gevaar, dat deze voorraden door bederf worden aangetast, indien zij niet op de juiste wijze worden bewaard. In nevenstaand artikel nu geeft de directeur van den Keuringsdienst van Waren te Enschedé, de heer J. J. Hansma aan „Tubantia” nut tige wenken. Worden deze volgd, dan zal de zorgzame moeder niet door bedorven raden teleurgesteld worden. Wij bevelen derhalve dit artikel in de aandacht van alle huisvrouwen aan. Bekend tuinarchitect In den ouderdom van 85 jaar is te Haarlem overleden de bekende architect Leonard A. Springer. In geheel Nederland, doch vooral in Twente en Noord-Holland heeft Sprin ger gewerkt. Tal van buitenplaatsen en parken zijn onder zijn leiding aan gelegd of gereorganiseerd. Zijn groot talent en zijn uitgebreide vakkennis bezorgden hem tal van opdrachten van gemeente en particulieren. Zoo ontwierp hij de bekende „Thysse’s Hof” te Bloemendaal. In 1936 schonk hij zijn belangrijk dendrologisch labo ratorium aan de Landbouwhoogeschool te Wagenmgen. De heer Springer was ridder in de orde van Oranje Nassau en eerelid der Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde. Verschillende publicaties ver schenen van zijn hand. Meisje vermist Sinds Vrijdagavond wordt te Alphen aan den Rijn de 22-jarige mej. J. Rijsdijk vermist. Het meisje is Vrijdag omstreeks tien uit Hazerswoude vertrokken, maar niet in de ouderlijke woning aan gekomen. Men vermoedt, dat zij tenge volge van de duisternis in een sloot langs den weg is geraakt. Hoewel de politie het uit Zondag den geheelen dag heeft gedregd, vinden.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6