COURANT Strijd Distributiekaarten s voor vaste brandstoffen tegen het water beslecht Uitreikin van eeuwen Dinsdag 1 October 1940. BINNENLAND voor STADSNIEUWS De toekomstige taak het Nederlandsche econo mische leven Op 4, 5, 7, 8, 9 en 10 Oct. II de gE||g DERDE BLAD Aantal dooden tot zeven gestegen Nationale teekenwedstrijd Vereenigingen met een niet uitsluitend commercieel doel Kerstvacanties zullen worden verlengd HERFSTVACANTIE OP DE LAGERE SCHOLEN VERVALLEN ERNSTIG ONGELUK OP DEN PARALLELWEG Nieuwe mogelijkheden voor Nederlandsche cultuur Maandag 9 September ging aan den Zuidelijken oever van de Brabantsche Maas onder Gasselt en Beers de spade in den grond. Dit beteekent definitieve sluiting van den Beerschen Overlaat en een streep onder de lange reeks overstroomingen, die 30.000 h.a. van Noord-Brabant geteisterd hebben. Bij Linden, in de omgeving van Katwijk aan de Maas, zijn de enorme werkzaamheden begonnen. De Overlaat wordt over zijn geheele lengte met 1.80 m. opgehoogd. (Polygoon) Een uiteenzetting van commissaris- generaal dr. Hans Fischböck Een commissaris benoemd Jongen op trambalcon geklommen en er afgevallen Maatregelen voor den handel De luchtaanval op de hoofdstad RW I Éi 2; ÏWh BS®/’* A No. 17687 Maar juist daarom hoofdzaak der zet hun voorraad foutief opgeven, zullen ongetwijfeld worden vervolgd. Beide beenen verbrijzeld door aanhangwagen Hedenmiddag omstreeks kwart over 12 heeft zich op den Parallelweg, onge veer ter hoogte van de van Oss-straat een ernstig ongeluk voorgedaan, waar van de 7-jarige jongen C. S„ wonende aan de Falckstraat, het slachtoffer is geworden. Hij was n.l. op het achterbalcon van een motorwagen van lijn 12 geklommen en een eind meegereden. Op een gege ven oogenblik viel de jongen eraf en kwam terecht tusschen den motor- en aanhangwagen in. Zijn beide beenen werden verbrijzeld. In zorgwekkenden toestand is de jongen door den geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. de het Letterverdeeling Vrijdag 4 October 1940 A, B, C. Zaterdag 5 October 1940 D, E, F, G, P. Maandag 7 October 1940H, I, J, L, Q, U. Dinsdag 8 October 1940 K, M, N. Woensdag 9 October 1940 O, S, W. Donderdag It) October 1940 R, T, V, X, IJ, Z. De luchtaanval, welke gisteren in de vroege morgenuren door Engelsche vliegtuigen op de hoofdstad is onder nomen, scheen aanvankelijk drie slachtoffers geëischt te hebben, terwijl drie menschen, de familie Theunissen, vermist werden. In den loop van den dag is het totaal aantal slachtoffers echter tot zeven gestegen, daar de drie vermisten in de puinhoopen van het perceel Rechtboomsloot 99 zijn aange troffen, terwijl bovendien het zwaar gewonde dochtertje’van de familie Zeil maker, wonende op den Hoogte Kadijk, gistermorgen in het Binnengasthuis aan haar verwondingen is overleden. tinghervorming noodzakelijk, welke tot doel moet hebben de belastinginkomsten aanzienlijk te doen stijgen. Bij deze her vorming wordt in de eerste plaats rekening gehouden met de eischen van sociale rechtvaardigheid. Overigens zal de Neder- landsehe bevolking steeds voor oogen moe ten houden, dat zij per hoofd van de be volking ongeveer half zooveel belasting betaalt, als de Rijksduitscher. Wellicht zal bij deze gelegenheid ook de mogelijkheid blijken te bestaan hier bijzonder gecompli ceerde financieele betrekkingen tusschen den Staat en de andere openbare licha men, in het bijzonder de gemeenten, te vereenvoudigen. De scheepvaart Terwijl de binnenscheepvaart klaarblij kelijk na den oorlog vanwege het gebrek aan alle soorten transportmiddelen en de groote mogelijkheden, welke de ontwikke ling van het kanalenstelsel in het Duit- sche Rijk opent een buitengewoon gun stige toekomst tegemoet gaat, kan voor de zeevaart voorloopig een dergelijke voor spelling nog niet worden gedaan. Een belangrijk deel van de Nederland sche zeekoopvaardijvloot vaart recht streeks of indirect in Engelsch belang en is daardoor blootgesteld aan de buiten gewone gevaren, waaraan deze scheep vaart vanzelf onderworpen is door de maatregelen van de Duitsche marine en het Duitsche luchtwapen. Het is ook nog niet te voorzien, welke consequenties na den oorlog van Duitsche zijde getrokken zullen worden uit dit gebruik van scheeps- ruimten voor vijandelijke belangen. Daarentegen kan er meer gerekend worden, dat de Nederlandsche werven reeds thans in toenemende mate van op drachten en de daarvoor vereischte grond stoffen voorzien zullen worden, daar in aanmerking moét worden genomen, dat na den oorlog een aanzienlijke behoefte aan alle soorten zeeschepen zal bestaan tot dekking waarvan de Nederlandsche werven evenals de Duitsche tot hun volle capaciteit zullen kunnen en moeten mede werken. JUBILEUM J. A. MERTENS Heden herdacht de heer J. A. Mertens den dag waarop hij 1 Oct. 1915 als lakker bij de firma Köller en Zoon, alhier, in dienst trad. Ten huize van zijn patrbon werd hij met zijn 25-jarigen trouwen dienst gelukge- wenscht. terwijl hem een geschenk in enveloppe overhandigd werd. Ook van andere zijden ontbrak het hem niet aan belangstelling. De bouwbedrijvigheid De bouwbedrijvigheid heeft zich tot dus ver niet op de gewenschte wijze ontwik keld. De beschikbaarstelling van de ver eischte bouwmaterialen lijdt natuurlijk onder de door den oorlog gebonden be perking. Het lijdt echter geen twijfel, dat met gebruikmaking van den rijkelijk voor handen baksteen en de uit het Duitsche Rijk mogelijken aanvoer van de ontbre kende hoeveelheden cement, voor zoover deze niet door de binnenlandsche behoefte gedekt of uit België geleverd kunnen wor den, veel meer gebouwd zou kunnen wor den dan tot dusver het geval is, temeer daar de werkkrachten hiertoe over het ge heel beschikbaar zijn. De bedachtzaamheid van het Nederland sche bedrijfsleven staat hier de ontwikke ling hinderlijk in den weg. Het mag zijn, dat niet voor ieder bouwplan reeds bij het begin van het grondwerk alle grond stoffen en materialen tot aan de vol tooiing toe ter beschikking staan, het kan ook niet geloochend worden, dat stag natie in den bouw van invloed is op de rentalibiteit, maar in de huidige buiten gewone omstandigheden is het de plicht van den ondernemer risico’s van dit soort op zich te nemen en het algemeene be drijfsleven daardoor te dienen, dat die werkzaamheden, die thans uitgevoerd kun nen worden en waarvoor materialen en arbeidskrachten aanwezig zijn, als fundee- ringen en dergelijke het eerst begonnen worden en met kracht worden uitgevoerd. De gevolmachtigden voor het bouwbedrijf zullen in twijfelachtige gevallen voorlich ting geven en behulpzaam zijn met de verschaffing van materialen. Voor leerlingen lager, middelbaar en hooger onderwijs Het bestuur der Nederlandsche Vereerd, ging voor Teekenonderwijs bericht ons het navolgende: Ter gelegenheid van het zestigjarig be. staan der vereeniging is een nationale tee kenwedstrijd uitgeschreven, waaraan door lerlingen van openbare en bijzondere scholen, t.w. L.O., U.L.O., M.O..V.H.O., Kweekscholen, N.O., Kunstscholen en Technische Hoogeschool kan worden deel genomen. Wedstrijdprogramma’s kunnen worden aangevraagd bij den heer D. Veersema, Hofstede de Grootkade 16 te Groningen. Het adres, waaraan de inzendingen moeten worden gestuurd is Instituut tot opleiding van Teekenleerpren, Hobbema. straat 25 te Amsterdam. De uiterste ter. mijn van inzending is 15 November 1940. Het bestuur doet langs dezen weg een beroep op alle leerlingen, die hiervoor in aanmerking komen, om aan den wedstrijd deel te nemen. Een groot aantal prijzen wordt beschikbaar gesteld. De commissaris-generaal voor financiën en economische aangelegenheden bij het Rijkscommissariaat, dr. Hans Fischböck, heeft in de Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden een artikel geschreven over de toekomstig taak voor het Nederlandsche economische leven. Hij behandelt in de eerste plaats de kwestie van de grondstoffen en het pro- ductie-programma De capaciteit der Nederlandsche indus trie is in het algemeen wel beter dan in vele jaren voor den oorlog, maar nog geenszins bevredigend. Het grondstoffen-productie- vraagstuk. Het doel is om te komen tot een volle dige ingebruikneming van alle produc tieve, voor het geheele economische leven nuttige krachten, gelijk dat in het Duit sche Rijk het geval is. Voor zoover hiertoe de verschaffing van grondstoffen wordt vereischt,die binnenslands niet ter beschik king staan, kan er mee gerekend worden, dat deze grondstoffen in dezelfde mate en onder dezelfde voorwaarden aangeworven en verschaft zullen worden, als in het Duitsche Rijk. Het Nederlandsche econo- nische leven zal zich daarbij moeten ver zoenen met het feit, dat de door de beper king noodzakelijk geworden voorzienings- wijze voor den inkooper andere problemen stelt, dan op de vrije wereldmarkt waren op te lossen. Voor den ondernemer zelf volgt daaruit de verdere taak zijn produc- tieprogramma niet alleen te regelen naar de vraag van zijn cliëntéle, maar in de eerste plaats naar de noodzaak van den staat, die bij de verdeeling van de aan wezige voorraden grondstoffen den door slag geeft. Tot de problemen .waarvoor de Duitsche volkshuishouding gestaan heeft, behoort naast de verschaffing van de noodzakelijke grondstoffen in vele gevallen ook beschik baarstelling van de noodzakelijke werk krachten en de vrije industrieele capaci teit. Beide zijn in vele bedrijfstakken in Nederland nog rijkelijk, menigmaal al te rijkelijk, voorhanden en de taak bestaat nu daarin de in het Duitsche Rijk bestaan de behoefte in Nederland te dekken. Om de belanghebbenden nader tot elkaar te brengen en de bestaande mogelijkhe den te onderzoeken bestaat het plan, om in besprekingen met vooraanstaande in- dustrieelen uit het Duitsche Rijk- en uit Nederland tot resultaten te komen, welke zullen leiden tot de grondslagen voor een arbeidsverdeeling binnen de lijst der be staande productietaken op den grondslag van gelijkgerechtigdheid. Daarbij wordt er geenszins aan gedacht de in Nederland sedert den wereldoorlog bedreven indus trialisatie terug te schroeven, integendeel de bedoeling is daar, waar de industriali- seeringspositie van het geheele Europa de uitbreiding of de oprichting van nieuwe industrieele inrichtingen wenschelijk laat schijnen, een dergelijke taak op te dragen« aan de Nederlandsche economie en daar door aan de ondernemerswerkzaamheid ook op industrieel gebied de overeenkom stige nieuwe mogelijkheden te openen. Bij de verwezenlijking van deze of der gelijke taken zal het ook dikwijls nuttig blijken nauwere economische betrekkingen tusschen Nederlandsche en Duitsche be langhebbenden te vestigen, maar levendig zal ook worden begroet, dat Nederlandsche ondernemers en kapitalisten meer dan tot dusver reeds het geval was belangen in het Duitsche Rijk zoeken. Moeilijkheden op het gebied van het betalingsverkeer zullen dergelijken transacties niet in den weg staan. Het laat zich aanzien, dat bin nenkort verdere uitbreiding gegeven zal worden aan de reeds tot stand gekomen vergemakkelijking van overmakingen tus schen het Duitsche Rijk en Nederland. Het in Nederland bestaande prijsniveau schijnt voorloopig door den wettelijken verordenden prijstop vastgelegd. Uitzon deringen zullen geenszins worden toege laten, indien daardoor het Duitsche prijs niveau zal worden overschreden. In zoo verre hierdoor een aanpassing van de Ne derlandsche prijzen aan die van het Duit sche Rijk zou volgen, zal moeten worden overgegaan tot een herziening van de be staande invoerrechten ten aanzien van het Duitsche Rijk. Deze herziening wordt overigens reeds daardoor vereischt, dat er niet meer gerekend kan worden, dat de tot dusver geldende Duitsche maatregelen ter bevordering van. leveranties naar Ne derland zullen worden gehandhaafd. Ook de Duitsche invoerrechten uit Nederland zullen dienovereenkomstig behandeld moe ten worden, wanneer den Nederlandschen producenten voor hun leveranties aan het Rijk de Duitsche binnenlandsche prijzen verzekerd zullen worden. Belastinghervorming. De te verwachten achteruitgang van de douane-inkomsten van den Staat en de buitengewone uitgaven, welke op de be- grooting drukken, maken menige belas- 2. Be- Dierentuin Gymnastieklokaal De-Sillestraat 199, 3e Van-den-Bosch- 6. Maasstraat 1H, Vereenigingsgebouw 7. Cylinderstraat 4, Gymnastieklokaal8. Beetsstraat 88- 90, Gymnastieklokaal 9. Ledeganck- plein 7, Schoolgebouw10. Storten- bekerstraat 218, Patronaatsgebouw 11. Bloemfonteinstraat 196, Gymnastiek lokaal 12. Nunspeetlaan 54, Wijkgeb. „Salvatori” 13. Kockstraat 136 14. Jan-van-Gojenstraat 94, Schoolgebouw 15. Terwestenstraat 105, Schoolgebouw; 16. Thorbeckelaan 1 17. Haagweg 38, Loosduinen, Militair Tehuis; 18. Havik- laan 2, Schoolgebouw 19. Tesselsche- straat 6520. Nieuwe-Laantjes 8, Schoolgebouw 21. Nieuwe-Duinweg 6, H.B.S. 22. Zeestraat 57, Gebouw „Ex celsior” 23. Hemsterhuisstraat 2E, Museum v. h. Onderwijs 24. Bezem straat 1, Schoolgebouw 25. Falckstraat 2A, Gebouw Wijkverpleging 26. Mient 199A, Patronaatsgebouw 27 Houtrust- weg 1, ingang hek Kerkgebouw Vrijz. Herv. Gemeente28. Stokroosplein 50, Lyceum29. Stadhouderslaan 84, H.B.S. 30. Laan-van-Meerdervoort 57, Gymnasium, ingang poort rechts31. Kepplerstraat 303, Gymnastieklokaal. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen de herfstvacanties voor de lagere scholen te laten vervallen en in plaats daarvan de Kerstvacanties te doen verlengen. Voor de middelbare scholen blijven de herfstvacanties gehandhaafd. Niet uitgesloten is, dat de Kerstva canties nog langer zullen duren, daar de brandstoffenvoorziening voor de scholen gelijk is aan die voor particu lieren. Vooral heeft men gedacht aan ver lenging in Januari, welke veelal als de koudste maand geldt. Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied van 21 Septem ber 1940 betreffende het verkrijgen van een overzicht van vereenigingen van personen en stichtingen met niet-uitslui- tend commercieel doel, heeft de com missaris-generaal voor bijzondere geval len beschikking gegeven, volgens welke op het gebied van organisatie- en stich- tingwezen de heer Müller-Lehnjng wordt benoemd tot commissaris voor de vereenigingen en stichtingen met een niet uitsluitend commercieel doel. De thans getroffen maatregel heeft, naast het verkrijgen van een overzicht als bovengenoemd, in hoofdzaak ten doel, de verzekering der materieele rechten, die de leden tegenover hun organisaties door hun contributiebeta- ling hebben verworven. Het brengen van wijziging in den financieelen toe stand van voorheen met betrekking tot deze lichamen, voor zoover dit de nor male uitgaven te bovengaat, behoeft de goedkeuring van den thans benoemden commissaris. Alle hierbedoelde organisaties, met of zonder rechtspersoonlijkheid, vereeni gingen, verbonden, stichtingen, forma ties in den vorm van een vereeniging, die als een aaneensluiting van men schen te beschouwen zijn, zoo goed als alle inrichtigen en ondernemingen, die verband houden met dergelijke organi saties, staan tot nader order onder toe zicht van den thans benoemden func- tionnaris. Van 10 October a.s. af is het kantoor van dezen commissaris gevestigd Waals- dorperweg 68-74, hier ter stede. De nieuwbenoemde commissaris, de heer Müller Lehning, vroeger te Zeist woonachtig, is een bekende figuur op economisch gebied, in het bijzonder op dat der textielindustrie. Hij heeft een groote rol gespeeld en zal deze onge twijfeld ook blijven spelen in het eco nomisch vereenigingsleven en dan ook weer in het bijzonder waar dit verband houdt met de textielindustrie. De heer Muller Lehning was het ook, die met de regeering heeft onderhandeld over de contipgenteering van de textielpro ducten en over de reglementeering der textielprijzen. Autowegen Er moet voor gezorgd worden, dat de aanleg van den autoweg in aansluiting aan de rechts van den Rijn uit het Roer gebied komende verbinding over Emme rik wordt voortgezet, tot waar deze zijn aansluiting vindt aan den Nederlandschen stedendriehoek. Verder moet ook meer naar het Noorden een West-Oostelijke autoweg tot stand worden gebracht, om een kortere verbinding te scheppen met de provincie Overijsel en verder naar het Oosten met aansluiting naar Berlijn. In het electriciteitsbedrijf heeft de be perking tot de behartiging van indivi- dueele bedrijfsbelangen tot schade van het geheel zich bijzonder duidelijk daarin geuit, dat een verbindingsnet, dat de be drijven in staat stelt elkaar over en weer zakelijkerwijze beperken moest, geen aanleiding zal geven tot misverstanden Gebruik en distributie Wat het gebruik betreft wijst dr. Fischböck erop, dat dit ten gevolge van de noodzakelijke distributiemaatregelen principieel op dezelfde grondslagen ge regeld is als in het Duitsche Rijk bij het begin van den oorlog zijn ingevoerd. Dit stelsel, dat in het Duitsche Rijk de proef reeds doorstaan heeft, zal ook de Neder landsche bevolking ervoor beschermen, dat de noodzakelijke beperkingen de breede massa in ellende storten en tot verrijking van voldane plutocraten lei den. De vereischte voedings- en voeder- middelen worden in het binnenland in een omvang geproduceerd, welke de levensmiddelenvoorziening van het Ne derlandsche volk overeenkomstig de thans geldende normen onvoorwaardelijk ver zekerd laat schijnen, temeer, daar de vooorraden zoo zorgvuldig beheerd wor den, dat de door den oorlog teweeg ge brachte achteruitgang in de productie op eenige gebieden voor vrijwel onbe- perkten tijd kan worden opgevangen. Ook de toewijzing van de noodzakeliike kleedingstukken overeenkomstig de ge troffen maatregelen wordt door de voor raden verzekerd. Als het hoofdzakelijke probleem van de Nederlandsche economische leiding moet echter de kwestie van de verzorging van het reeds aanwezige en door de verheu gende bevolkingstoeneming jaarlijks stij gende bevolkingsoverschot beschouwd worden. Sedert het einde van den we reldoorlog wordt door voortgaande in dustrialisatie getracht aan de toenemen de bevolking arbeidsmogelijkheden te verzekeren, maar deze maatregelen heb ben, gelijk de nimmer geheel verdwenen werkloosheid bewijst, geen volledig suc ces gehad en worden bovendien door de bestaande Europeesche moeilijkheden be perkt. Het zal daarom zaak zijn om naast het door de Duitsche autoriteiten ge steunde streven naar het scheppen van verdere arbeidsmogelijkheden, door de ontwikkeling van industrieën overeen komstig de Europeesche behoeften nog andere oplossingen te zoeken. De Duit sche autoriteiten zullen desbetreffende voorstellen gaarne onderzoeken en haar steun verleenen, wanneer zij overeen komstig de verdere eischen van de Euro peesche samenleving uitvoerbaar en doel matig schijnen. Op Vrijdag 4, Zaterdag. 5, Maandag 7, Dinsdag 8. Woensdag 9 en Donderdag 10 October 1940, telkens van half ne gen ’s morgens tot half 6 ’s middags, zullen de brandstoffenkaarten worden uitgereikt aan hen. die indertijd heb ben ingevuld en ingezonden het Aan vraagformulier A (voor woningen van particuliere personen, die tot deze groep behooren). Deze brandstoffenkaarten zullen op de hieronder aangegeven wijze worden uit gereikt op vertoon van de distributie- stamkaart, voorzien van de gestempelde aanduiding „Hoofd”, maar uitsluitend aan hen, die volgens de bij het indienen der A-formulieren gestelde maatstaven daarvoor in aanmerking komen. Kamer bewoners en zij, die in een hotel of pen sion verblijven, komen n.l., ook al draagt hun distributiestamkaart het stempel „Hoofd”, voorloopig niet voor een brandstoffenkaart in aanmerking. In af wachting van nadere mededeelingen te dien aanzien, zal de kamerverhuurder hen voorloopig van kolen kunnen voor zien. De A-formulieren vormen de basis bij het uitreiken der brandstoffenkaarten. Van de hoeveelheid vaste brandstoffen, welke, op grond van de op dit formulier voorkomende gegevens, zullen worden verstrekt, zal worden afgetrokken de voorraad, welken men op 29 September 1940 in huis had, of elders te zijnen behoeve had opgeslagen. Deze voorraad- opgave moet worden ingevuld op het formulier, dat mèt het A-f o r m u- lieraan iederafzonderlijktij- dig zal worden toegezonden. Het formulier, bevattende de voor- raadopgaven, moet, nauwkeurig inge vuld en onderteekend, tegelijk met het A-formulier worden medegenomen naar het uitreikingslokaal, waar men de brandstoffenkaarten in ontvangst kan nemen. Met nadruk wordt erop gewezen, dat de voorraadopgave op de juiste wijze zal moeten geschieden. Zij, die met op- te helpen en daardoor het bedrijf oeco- nomischer te maken, niet aanwezig is. Het valt op. dat vrijwel alle Nederland sche centrales over aanzienlijke techni sche reserves beschikken, die niet wor den gebruikt. De verbinding van de be drijven onderling zal tezamen met reeds voorbereide aansluiting aan West-Duitsche hoogspanningsnet een ra tioneel gebruik van de aanwezige pro ductiemogelijkheden scheppen. Ter behartiging van de vérstrekkende taken van het oeconomische leven zullen organisatorische maatregelen van princi- pieelen aard op het gebied van het be drijfsleven noodzakelijk en onvermijde lijk zijn. Op den grondslag van eigen be heer, en branche-organisatie zal een’ uni ficatie van de bestaande organisaties, onder centrale, op de openbare belangen gerichte leiding moeten worden nage streefd. is en en dat de vaag- De arbeidskrachten Zoolang op grond van deze en derge lijke maatregelen een volledig gebruik van de in Nederland ter beschikking staande werkkrachten niet mogelijk is, is de tewerkstelling in het Duitsche Rijk in het Duitsche, in het Europeesche, maar vooral ook Nederlandsche belang nood zakelijk en moet met klem worden nage streefd. Aangenomen mag worden, dat het tot dusver bereikte aantal van 50.000 in het Duitsche Rijk tewerkgestelde Neder landsche werkkrachten nog aanzienlijk kan stijgen, met het oog op de gunstige arbeidsvoorwaarden, de onbeperkt moge lijke gemaakte overmaking van loonover- schotten, en de aan de gezinnen der ar beiders van Nederlandsche zijde toege- stane sociale toelage. Het spreekt van zelf, dat aan het beginsel van vrijwillig heid bij de aanvaarding van werk in het Duitsche Rijk zal worden vastgehouden. Bij het onderzoek van de ter bestrijding van de werkloosheid te nemen maatrege len zal echter ook overwogen moeten worden of niet in verder gaanden zin alle tot dusver sociale elementen, die door de reeds vele jaren durende werk loosheid zoozeer in hun karakter verdor ven zijn, dat de vereischte werkwilligheid ontbreekt, nog door bijzondere middelen genoodzaakt worden om hun volk een tegenprestatie te geven voor het geboden levensonderhoud. DE NEDERLANDSCHE PROBLEEM FILM „SOLLICITEEREN” De belangstelling van de zijde van het publiek voor de probleemfilm „Solli- citeeren” duurt onverminderd voort. Za terdagavond j.l. kon aan verschillende bezoekers wegens plaatsgebrek geen toe gang meer worden verleend. De directie heeft nu besloten, van Woensdag tot en met Zaterdag in de filmzaal van het Instituut Schoevers deze belangrijke probleemfilm te vertoonen en wel iederen middag om 2.30 en iede- ren avond om 7 uur (einde kwart voor 9). Eveneens staan de beide films in na tuurlijke kleuren Wintersport in Arosa en Nederland in de bloemen op het pro gramma. Aan deze regeling zal streng de hand worden gehouden. Men moet zich mel den bij het lokaal, dat het dichtst bij zijn woning is gelegen. De distributielokalen zijn 1. West- einde 15, Gebouw „Amicitia”; noordenhoutscheweg IA, 3. Neuhuyskade, Gymnasium; 4. Schoolgebouw5. straat 22, H.B.S. Vereeniging van experts op scheeps- en werktuigkundig gebied Op 28 September had in een der lokali- te'ten van de nieuwe beurs te Rotterdam een bijeenkomst plaats van te Amsterdam en Rotterdam gevestigde experts op scheeps- en werktuigkundig gebied, waar in werd besloten tot oprichting van een vereeniging. Er werd een commissie van yijf benoemd, bestaande uit de heeren ,r- A. M. Schippers (voorzitter), J. Ber- noski en C. Touw, allen gevestigd te Rot terdam en J. Verwey en J. G. Wulfers, I gevestigd te Amsterdam, die zich zullen belasten met het ontwerpen der statuten. Het secretariaat is gevestigd Meent 106, te Rotterdam. De handel, zoowel de groot- als de kleinhandel, schijnt in vele takken over- voerd te zijn. Voorzoover dat het geval is, moet daardoor de chronische werkloos heid aansprakelijk wordei} gesteld, die tal rijke werkzoekenden genoodzaakt heeft bezigheid in den handel te zoeken. Over wogen zal kunnen worden, of en in wel ken vorm hier geholpen kan worden door vermindering van het aantal bedrijven, waardoor de omzetten van den afzonder lijken ondernemer grooter worden en het mogelijk wordt de hier veelal buitenge woon hooge handelsmarge in de prijzen te verminderen. De daaruit voortvloeiende besparing zou dan, hetzij den producen ten, hetzij den consumenten ten goede kunnen komen. De heer Niemeyer heeft zijn werk zaamheden als A.N.P.- •mroeper hervat De heer J. H B. Niemeijer, de A.N.P.- otnroeper, op wien op den avond van den *9sten Juli een laffe aanslag werd ge pleegd. tengevolge waarvan hij werd ge dwongen tot een langdurig verblijf in het ziekenhuis, is thans volledig hersteld. I Hij heeft zijn werkzaamheden als om- r°eper voor het A.N.P. reeds hervat. De omzet op den Rijksvischafslag te IJmuiden De omzet op den Rijksvischafslag te IJmuiden heeft over de maand Sep tember 1940 164.466.28 bedragen tegen 231.249,40 in September van het vorige jaar. De c.mzet over de eerste negen maanden van 1940 be draagt in totaal 2.616.615,68 tegen ƒ4.747.943,15 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Zaterdagmiddag j.l. heeft, zooals ge meld, een bijeenkomst plaats gevonden van den Nederlandschen Cultuurkring, waarbij ook de Rijkscommissaris en zijn commissarissen-generaal aanwezig wa ren en die, gezien de woorden, welke er gesproken zijn, van blijvende beteekenis voor het Nederlandsche volk zal blijken te zijn. Ruim driehonderd vertegenwoor digers van de pers, van wetenschap en kunst, waren daar bijeen en zij hebben bij monde van den leider van den cultuur kring, prof. dr. C. A. S. Snijder, den weg tot een open en eerlijke samenwer king met de Duitsche autoriteiten niet alleen, maar met het Duitsche volk ge vonden, aldus de V.P.B. in een artikel, waaraan wij het volgende ontleenen: Achten wij deze open en eerlijke sa menwerking tusschen de Duitsche en de Nederlandsche cultuursfeeren voor ons land van historische beteekenis, welke tot verheugenis stemt, toch rijzen er bij herlezen van de rede van prof. Snijder enkele vragen. Zoo heeft het ons getroffen, dat, naar de meening van prof. Snijder, een zoo groot gebied van wel zeer heterogene samenstelling, tot den cultuurkring ge rekend moet worden. Er is tusschen de verschillende gebieden, welke de cultuur kring bestrijkt: wetenschap en kunst, school en opvoeding, volksvoorlichting en pers, een zoo groot principieel en be zien van het standpunt der volksge meenschap uit ook zoo groot functio neel verschil, dat het bedenkelijk lijkt al deze cultuurgebieden als gelijk van be teekenis eenvoudig naast elkaar onder een en dezelfde leiding te stellen. De taal van de kunst b.v., welke vol strekt scheppend is, is een geheel andere dan die van de pers, welke zuiver vor mend en voorlichtend is. Er zijn ook an dere verschillen: de kunst, de weten schap zal nooit geheel straf georgani seerd kunnen noch mogen worden, om het scheppend karakter niet te dooden. De pers daarentegen vertegenwoordigt een omvangrijk en ingewikkeld apparaat, dat door eigen wetten wordt bestuurd en een geheel andere en veel meer zelf standige behandeling vereischt. Laat ons duidelijk zijn: Wij zijn vol strekt overtuigd van de noodzaak van ordening van oné cultuurleven, van de instelling van een overkoepeling, welke een gelijke gerichtheid, in dienst der volksgemeenschap, waarborgt. Maar wij zijn er evenzeer van overtuigd, dat een behandeling der verschillende cultuurge bieden volgens dezelfde wetten, een op neming der verschillende gebieden in een organisatorisch verband, een volko men gelijkschakeling dus, doodend zal werken. De rijkheid van ons Neder- landsch cultuurleven eischt een gediffe rentieerde behandeling ook en juist in het belang der grootere Europeesche eenheid. En, om ons nu eens tot de pers te be palen het hemd is nu eenmaal nader dan de rok willen wij toch opmerken, dat de pers eerder dan welk onderdeel van ons cultuurgebied ook, haar taak in de nieuwe wereld, welke wij opbouwen, heeft begrepen en de consekwenties daar uit, wat haar eigen organisatie betreft, volledig heeft getrokken aldus nog steeds de schrijver van het V.P.B. -ar tikel. En hij besluit als volgt: Dit en haar volstrekt eigenaardig karakter en de vrijheid, welke zij be hoeft voor het vervullen van haar voor lichtende taak rechtvaardigt o.i. een afzonderlijke en zeer autonome bevoegd heid binnen hte kader der geheele or dening. Wij weten wel, dat het hier nog niet anders betreft dan een eerste wa penschouw en dat de uiteindelijke vor men, waarin het cultuurleven een om grenzing zal vinden, zich nog geheel ont wikkelen moet. I'2... het goed, dat de fundamenten juist stevig worden gelegd 2_t 2. heid, waartoe ten dezen aanzien prof. Snijder zich in zijn magistrale rede nood zakelijkerwijze beperken moest, geen en een te haastigen opbouw. 8E AA'*

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9