op Onafgebroken aanvallen op Engeland Engelsche luchtaanval Berlijn afgeslagen 1 Kinderen uit de Oostmark terug ■nl 1940. Woensdag 2 October. No. 17688. Kasteel Oud-Wassenaar op toe- GEESTELIJK CONTACT Geen groote schade aangericht Dokterstelef oon Ingrijpende reorganisatie van den Opbouwdienst VERDUISTEREN van 7.16 uur n.m. tot 7.43 uur v.m. s V v V 5 V V V s 5 De Zomertijd Zestien Engelsche stellen neergeschoten Mn PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIÊN: van dan de de Aanzienlijke vermindering personeelsterkte tot de ken. Slechts enkele machines slaagden er in over eenige buitenwijken der Rijkshoofdstad te vliegen, zonder dat, voor zoover tot dusver is vastgesteld, groote schade werd aangericht. Engelsche bommen op ziekenhuizen 5 5 In den afgeloopen nacht hebben we derom Britsche vliegtuigen getracht een aanval op Berlijn te ondernemen. Zij werden echter voor het grootste deel bij het bereiken van de versperrings- grens gedwongen rechtsomkeert te ma- Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Van 1—5 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 et., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Britsche vliegers hebben aan de Ka- naalkust een groot ziekenhuis, dat ge deeltelijk als Duitsch lazaret is inge richt, met brisantbommen aangevallen. Het Duitsche lazaret werd door een reeks scherfbommen getroffen, ofschoon in den tuin en op de daken het Roode Kruis in reusachtige afmetingen duide lijk zichtbaar is. Bij deze gelegenheid kon ook het werpen van een ketting- bom op het lazaret waargenomen wor den. De kap en de plafonds werden tot de tweede verdieping verbrijzeld en het bovenste gedeelte van het gebouw werd door de kracht van de ontploffing en den luchtdruk van het dak ontdaan en uiteengereten. De schade als gevolg van scherven is enorm. De volgende bom viel op slechts 20 m. afstand tusschen een barak met veel oude vrouwen en de gestichtswasscherij Geen Duitsch vredesoffensief United Press meldt uit Berlijn Duitsche kringen verklaren op een navraag onzerzijds of een Duitsch vredesoffensief op dit oogenblik onder weg is„De oorlog zal zonder com promis teneinde worden gevoerd. Pas na de overwinning, en alleen na overwinning zal er vrede zijn.” Arbeiderswijken getroffen Over den aanval op de Rijkshoofd stad in den vorigen nacht wordt door het D.N.B. nog nader gemeld, dat de bommen zonder eenig systeem aan den Noordelijken en Noordwestelijken rand van Berlijn op zuivere arbeiderswoon- wijken en kolonies zijn neergeworpen. Een dynamietbom sloeg in het straat- dek vlak voor een huis, dat temidden van een kolonie in een Noordelijke voorstad staat. De voorgevel van het 2 verdiepingen hooge huis werd totaal vernield, terwijl het dak ernstig werd beschadigd. De woninginrichtingen van 3 huizen werden zoo goed als geheel vernield. Ook de omliggende kolonie- huisjes werden getroffen. Tweq vrou wen die in de nabijheid van haar wo ningen waren gebleven, werden door rondvliegende scherven gewond. Ook in een arbeiderswijk aan den Noord- Westelijken rand van de Rijkshoofd stad, werden bommen in tuintjes ge worpen. Talrijke arbeidersgezinnen moesten hun in de nabijheid gelegen huisjes ontruimen. Wij mogen veronderstellen, dat na genoeg al onze lezers hebben kennis genomen van de belangrijke rede, j l. Zaterdag door den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart in Pulchri gehouden in een bijeenkomst van den Nederlandschen Cultuurkring. Deze rede was in zooverre een ver volg op vroegere redevoeringen van den Rijkscommissaris. dat opnieuw de na druk werd gelegd op den wil van Duitschland om een vriendschappelijke verhouding te scheppen tusschen het Duitsche en het Nederlandsche volk en daartoe de zelfstandigheid en de vrij heid van het stamverwante Nederland sche volk te eerbiedigen. Dat daar tegenover de verwachting bestaat, dat van deze zijde de toegestoken hand niet zal worden afgewezen maar met begrip voor nieuw' geschapen toestanden en verhoudingen zal worden aanvaard, ligt voor de hand. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, .Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.—Franco per post met Mode blad zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.— Landen waarop het varlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct daarnaast. De scherven van alle bom- men richtten aan de omliggende gebou wen schade aan. In de geheele wijk van de getroffen ziekenhuisafdeeling is geen ruit heel gebleven. In den nacht van Zondag op Maan» dag wierpen even na één uur Britsche vliegers, komende uit het Zuiden, boven Hannover langs de Leine. Verscheidene brisant- en brandbommen af. Twee bommen troffen het groote ziekenhuis Siloah, dat op grooten afstand herkend kan worden door een groot rood kruis. Een bom viel op de binnenplaats zon der schade aan te richten, de tweede drong binnen in den lichtschacht van het groote gebouwencomplex, doch kon dank zij krachtdadig ingrijpen van de luchtbescherming van het huis terstond onschadelijk worden gemaakt. Erger zag het er uit in de omgeving van het ziekenhuis, waar in een naburige straat 3 huizen werden verwoest. Verscheidene personen werden min of meer gewond. Een bom viel op ’n reeks tuinen waar een klein optrekje in vlammen opging. Over het geheel bleek ook hier weer het ware doel der Engelschen arbeiders woningen, tuinkolonies, ziekenhuizen treffen. Een Nederlandsche arbeids dienst in voorbereiding In de komende dagen zal een reorganisatie van den Opbouwdienst ten uitvoer worden gelegd, welke een aanzienlijke vermindering van de per soneelsterkte zal medebrengen. Gebrek aan brandweerlieden Om het steeds merkbaarder gebrek aan brandweerlieden op te heffen, heeft de Britsche regeering volgens te New York ontvangen berichten zich gedwongen gezien in dienst zijnde brandweerlieden uit den militairen dienst te ontslaan. Voorts wordt ge meld, dat eenige elegante restaurants in het Westend in Londen hun gasten thans een „speciale luchtalarmscho- tel” aanbieden, d.w.z. en avondmaal tijd waarbij is inbegrepen een matras en een slaapplaats in den kelder. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Een vermetel stukje Majoor Hahn, commandant van een bommenwerper, in een gevechtseska- der, heeft gisterochtend een vermetel stukje uitgehaald. Vanuit een hoogte van slechts 30 m. wierp hij in een duikvlucht zijn bom men op een vliegveld aan de West kust van Schotland. De bommen kwa men midden in de hangars terecht. Het vliegveld werd door de uitwerking van de zware bommen metersdiep omgewoeld. Ondanks het hevig vuren der luchtdoelartillerie ondernam ma joor Hahn een tweeden aanval en ver nielde door verscheidene machinege- weersalvo’s enkele tweemotorige vliegtuigen op den beganen grond. De mogelijkheid tot verscher ping der aanvalsactie De Berlijnsche V.P.B. correspon dent meldt: De Duitsche vergeldingsaanval op Londen duurt thans reeds 23 dagen en nachten voort en is verreweg de hevigste aanval, die ooit heeft plaats gehad. In welingelichte Duitsche krin gen verklaart men echter, dat als En geland doorgaat met de nachtelijke aanvallen op de Duitsche burgerbe volking, de vergelding nog veel ver der zal ga^n. De verklaringen van allen, die het weten kunnen, stemmen hierin over een, dat het Duitsche luchtwapen nog over aanzienlijke mogelijkheden uitbreiding en verscherping van aanvalsactie tegen het Britsche eiland beschikt en dat de bevoegde Duitsche instanties ook de bedoeling hebben te gelegener tijd van deze mogelijkheden gebruik te maken. Het doel der Duitsche luchtaanvallen United Press meldt uit Berlijn: Een woordvoerder van de economische af- deeling van het opperbevel der Duit sche weermacht heeft verklaard, dat Duitschland bij zijn luchtaanvallen op Engeland in hoofdzaak drie doelen heeft: Londen, het centrum van het Britsche empire en van de Britsche eilanden, de zich daar bevindende vele fabrieken der wapenindustrie en an dere industrieën, welke van belang zijn voor den oorlog en de groote ha venwerken van Londen en Liverpool, welke den „mond’ vormen van het Engelsche volk. De voortdurende wijzigingen in de Duitsche tactiek hebben veel bijgedra gen tot het bereiken van resultaten. De Engelsche regeering heeft te zor gen dat de bevolking voorzien wordt van levensmiddelen, brandstof, enz. en dat zij een onderdak heeft. Voorts moet de productie in de oorlogsindu strie op peil gehouden worden en ten slotte moet de Engelsche regeering verhinderen, dat de invoer vermin dert. Als voorbeeld van de uitwerking der Duitsche luchtaanvallen op de le vensmiddelenvoorziening in Engeland wees de woordvoerder erop, dat in Londen groentenschaarschte heerscht, het vee wegens gebrek aan veevoeder afgeslacht moet worden, het boter- rantsoen verminderd werd en dat moeilijkheden met betrekking tot het bewaren van levensmiddelen zijn gere zen. Wat de bewapeningsindustrie be treft citeerde de woordvoerder de van Engelsche zijde gegeven mededeeling, Duitsche vliegtuigen weer naar Engeland onderweg Duitsche gevechts- en jachtvliegtui gen zijn vanmorgen weer in sterke formaties gestart voor de vlucht naar Engeland. In Londen is reeds weer luchtalarm gemaakt. Het nachtelijke alarm had geduurd tot de ochtend schemering. Plunderaars veroordeeld Volgens de „Daily Mail” zoo meldt het D.N.B.heeft de politierechter in Bondstreet een aantal plunderaars veroordeeld, die tijdens het lucht alarm diefstallen hebben gepleegd in de door het bombardement beschadig de pakhuizen en warenhuizen. Tot de plunderaars behoorden een politie-agent, die uit een vernielden winkel een bontmantel had ont vreemd. Verder bevonden zich onder de aangeklaagden een lid van de hulp diensten der luchtbescherming, een Canadeesche soldaat en een soldaat van het Goldstream garde-regiment. Ons land houdt denzelfden tijd als Duitschland Naar wij vernemen, zal, indien in Duitschland de zomertijd be houden blijft, dit eveneens in ons land het geval zijn. Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, was Maandag te Rotterdam aanwezig bij de aankomst van den laatstentrein met kinderen uit de Oostmark en informeerde belangstellend naar hun wedervaren {Polygoon) Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart heeft gistermiddag op Kasteel Oud-Wassenaar een thee aangeboden aan de leden van het Amt Schrifttumspflege der Reichsleitung, aan het hoofd waarvan Reichsamtleiter Hagemeyer staat. Rijkscommissaris Seyss-Inquart met de leden in gesprek. Links van den Rijkscommissaris Reichsamtleiter Hagemeyer (Polygoon) Sedert gisterochtend vroeg doen de Duitsche gevechtseskaders steeds toenemende ononderbroken aanvallen op Engeland. De lucht gevechten boven Engelsch gebied duurden tegen den avond nog voort. Sterke afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen passeerden de Engelsche Kanaalkust, nadat reeds sedert den vroegen ochtend hindervluchten boven Londen wa ren ondernomen. De. bommenwer pers werden door talrijke jagers vergezeld. Het grootste deel der toestellen zette koers naar Lon den. Verschillende kleinere groe pen werden in andere richting vlie gend waargenomen. Het aantal Engelsche vliegtuigen, dat gisteren bij luchtgevechten bo ven Engelsch gebied werd neer geschoten, was tegen den avond gestegen tot 16. De Duitsche ver liezen bleven ongewijzigd, tot op dat oogenblik werd één machine vermist. Werkniogelijkheden in Duitschland en Frankrijk De aanmelding voor werk in Duitsch land blijft verder onbeperkt openge steld. Bij de z.g. organisatie-Todt voor den aanleg van wegen kunnen onge veer 5000 man in den leeftijd van 25 35 jaar werk vinden. Bij genoegzame animo hiervoor be staat het plan, allen samen te brengen in Nederlandsche korpsen onder Neder landsche officieren en onderofficieren. Werkkrachten in den landbouw zul len in aanmerking kunnen komen voor kolonisatie in Frankrijk onder leiding van Nederlandsche deskundigen. Het resteerende deel van den Op bouwdienst, dat in 18 korpsen zal worden ingedeeld, elk ter sterkte van circa 1000 man, zal tevens de encadreering en de kern van vast personeel vormen voor een Neder landschen arbeidsdienst, waarvan de instelling door den commandant van den Opbouwdienst, majoor J. N. Breunese, in ons land zal worden voorbereid. Duitsch-Russische spoorweg- overeenkomst United Press meldt uit Berlijn Gis termiddag is hier tusschen Rusland en Duitschland een spoorwegovereen- komst geteekend, op grond waarvan, naar wij van welingelichte zijde ver nemen, een regelmatig passagiersver- keer tusschen Berlijn en Moskou over een aantal spoorlijnen zal worden in gesteld, alsook een geregeld vracht- goederenverkeer. dat de productie met 8 proc. vermin derd is. Hij voegde hieraan toe, dat het werkelijke cijfer waarschijnlijk minstens 16 proc. bedraagt. Wat den invoer betreft, vermeldde de woord voerder, dat door de voortdurende aanvallen op de havens van Londen en Liverpool en op spoorwegknooppunten de invoer en het transport gehinderd wordt. Duitschland daarentegen bevindt zich voor den komenden winter in een gunstige levensmiddelenpositie en ook het continent zal geen honger lijden. Van het ontslagen personeel zal ruim de helft werkzaam gesteld kunnen worden bij de luchtbescherming en wel op een arbeidscontract in een normale burgerlijke verhouding. Voorts zullen nog ongeveer 1500 man, hoofdzakelijk onderofficieren, plaatsing kunnen vinden bij politie en brandweer. Ditmaal betrof de rede van den Rijks commissaris, in verband met het mi lieu waarin hij sprak, in ’t bijzonder de cultureele betrekkingen tusschen de beide nabuurlanden en hierbij werd de eerbied voor het eigen karakter van de Nederlandsche cultuur wel zeer na drukkelijk naar voren gebracht. „Wat het cultureele leven betreft, aldus dr. Seyss Inquart o.m. zoo kan ik u slechts de verzekering geven, dat juist wij een echt volksch Nederlandsch cultureel leven willen, ja er zelfs naar verlangen en er zekbr van zijn, dat evenals het eigen karakter van de Duitsche stammen, die toch heden een door één geloof en één wil bezield volk vormen, niet tot splitsing maar tot ver rijking van het geheele Duitsche cul tureele leven strekt, evenzeer de ver scheidenheid van het Nederlandsche en het Duitsche cultureele leven geen split sing beteekent, maar slechts een ver rijking van beide kanten.” Deze woorden houden de erkenning in van het bestaan van een hoogstaand cultureel leven in ons land en als Ne derlander kan men dit gelukkig met gepaste nationale voldoening onder schrijven. Ongetwijfeld is er ruimte voor critiek, óók op ons cultureele leven, dat met -name in de kunst steeds de neiging heeft vertoond tot een te eenzijdige buitenlandsche orienteering en een vaak ergerlijke geringschatting van de eigen, nationale, kunstuitingen. Een verwijt, dat niet zoozeer onze kun stenaars treft, dan wel het publiek, dat maar al te dikwijls de voorkeur gaf aan het (zelfs middelmatige of mindere) vreemde boven het (zelfs superieure) eigene. Indien de ontwaking van het bewust zijn der Nederlandsche volksgemeen schap, tengevolge van den schok van den oorlog en hetgeen daarop is ge volgd, aanleiding is, dat de Nederland sche kunst in al haar schakeeringen, en het Nederlandsche geestelijke leven in het algemeen, een grootere en belang- rijker plaats gaat innemen in het be staan van het Nederlandsche volk, zoo kan men zich daarover als Nederlander slechts verheugen. Het zou echter on juist zijn, zich ten aanzien van het cultureele leven te willen opsluiten binnen de eigen enge landsgrenzen. Dat dit leven, zoowel in wetenschap als kunst, ten onzent op zoo hoog peil staat, is ongetwijfeld mede een gevolg van de veelzijdige bevruchting door de culturen van andere volken. Doch ook het cultureele leven staat niet stil en de loop der geschiedenis wijst thans in de richting van een nau were lotsgemeenschap tusschen Duitsch land en ons land, waardoor ook nauwer geestelijk contact niet kan uitblijven. Terecht zei de Rijkscommissaris, dat bij behoud van elks volkskarakter naar weerszijden het cultureele leven hier door zal kunnen worden verrijkt. Om dit doel te bereiken, zal kloof, welke tusschen beide volken sinds 1933 heeft bestaan, moeten wor den overbrugd. Ongetwijfeld hebben misverstand en eenzijdige critiek aan dezen kant van de kloof ertoe bijge dragen, dat zij breeder werd'dan onver mijdelijk was als gevolg van de om wenteling. welke zich ook in gees telijk opzicht in Duitschland had voltrokken, waardoor ook naar anders gerichte Nederlandsche zijde geestelijke tegenstellingen moesten ontstaan. Ter wijl Nederland zich in economisch op zicht zoo goed mogelijk mede op Duitschland bleef oriënteeren, ontstond zoodoende op geestelijk terrein een ver wijdering tusschen de beide volken. "Iet goeden wil van beide kanten zal dit kunnen veranderen. Van dien goeden wil aan Duitsche zijde heeft de Rijks commissaris thans nadrukkelijk ge- migd en hij heeft daarbij even nadruk- Keüjk een beroep gedaan op eenzelfden goeden wil bij het Nederlandsche volk. Wij komen op deze, verschillende fa- cetten toonende, rede van dr. Seyss mquart nog terug. In de periode van 8 tot 15 October zullen geleidelijk uit den Opbouw dienst ontslagen worden alle korpo raals en manschappen ouder dan 25 jaar en onderofficieren ouder 35 jaar. In overeenstemming met deze ver mindering van de sterkte zal ook een aantal officieren den Opbouw dienst verlaten. COURANT HAAGSCHE Lé X X A I X A A A A A X A X A 5/ I X Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. Bs v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 A««««««<«««««««««««««<««««««'6 x»»»»»»»»»>»»»»»»»»»»»»»»»»>»» X X A A A X A X A A A A A A A A A A X

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1