Engelsche bommen op Nederland eischen 22 slachtoffers De houding van Donderdag 3 October. No. 17689. Golven van Haarlem getroffen zwaar In Rijswijk vonden drie dames den dood Duitsche gevechts eenheden boven Engeland 1940. Chamberlain afgetreden en v.m. van Nieuwe ontploffingen branden te Londen Beslissing zal Franco afhangen Dokterstelef oon VERDUISTEREN van 7.14 uur n.m. tot 7.45 l.ur Het frontbericht van het D.N.B. PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Groote verwoesting in Rijswijk drie pakhuizen in brand ge- (Zie verder le blad, pag. 2.) zou een 4 weldige treffers Drie bommen, gisteravond afgewor pen door een Engelsch vliegtuig, heb ben aan drie inwoonsters van Rijswijk het leven gekost en een groote ravage aangericht. ont- laag- mi- Hellingman, moeder kinderen, het leven. van De grondig de Op Raamsdonk en andere plaatsen Engelsche vliegers hebben ook bom men laten vallen op Raamsdonk (N,- Brabant)Hier werden vier woonhuizen beschadigd. Elders in ons land kwamen eveneens Engelsche bommen neer, maar deze vie. len op weide- en akkerland. Persoon lijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Er werden in totaal 6 koeien en 4 paarden getroffen, S s 5 s Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Bommen op Epe. Ongeveer 60 h.a. bosch en heide in vlammen Gisteravond heeft een Engelsch vlieg tuig eenige bommen uitgeworpen boven het Kroondomein te Epe. Eenigen tijd later constateerde men ’n hevigen brand in de richting Gorsel. De brandweer uit Epe en de boschbrandweer zijn er ter stond heengegaan en bestreden het vuur. Vanochtend heeft men den brand tot staan gebracht. Ongeveer 60 hec taren bosch en heide zijn verloren. De burgemeester van Epe, mr. dr. Diepen, horst, heeft de blusschingspogingen ge- ruimen tijd gadegeslagen. In den afgeloopen nacht hebben Engelsche bommenwerpers boven verscheidene gedeelten van ons land bommen afgeworpen met veelal fatale gevolgen. In het naburige Rjjswyk en in Haar lem werden tal van huizen vernieldhier verloren resp. 3 en 17 menschen het leven. Ook in Beverwijk zijn twee dooden te betreuren. Mislukte luchtaanval op Berlijn Het D.N.B. meldt, dat vannacht weer eenige Britsche vliegtuigen naar Ber. lijn zijn gevlogen. Zij werden echter door afweervuur weggedreven. Slechts enkele machines kwamen aan den rand van het stadsgebied. Er werden geen bommen geworpen. Nog meer verwoestingen Op de Dreef werd het gebouw Sancta Maria gedeeltelijk door een op straat inslaande bom verwoest. Hetzelfde geldt voor de Kweekschool aan de Leid- schevaart. In de Jordensstraat ontston den nog drie kleine brandjes door in slaande bommen. Madrid zal eind van deze week beslissen. De belangrijke beslissing of Spanje aan den oorlog deel zal nemen, zal naar de meening van toonaangevende krin gen te Rome nog aan het einde dezer week in Madrid genomen worden, zoo- dra Suner na zijn conferenties met Hit ler en Mussolini teruggekeerd is. verneemt United Press, dat de reis van Suner allereerst als een belangrijke verkenning is te beschouwen, terwijl de practische resultaten eerst zichtbaar zullen worden, wanneer Suner aan zijn chef verslag heeft uitgebracht. De hulpverleening Naar de commissaris van politie, E. A. Tenckinck, tevens hoofd van den luchtbeschermingsdienst ons mededeel de, is het optreden van brandweer, luchtbeschermingsdienst en later ook van den Opbouwdienst, welke zorgde voor een goede afzetting, boven allen lof verheven. Voor ’a-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd met „Kikeriki". „De Nieuwste Mode”, •Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” f 3-Franco per post met Mode blad ƒ4— zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct.. fr. p. post 10 ct Twee dooden en een zwaargewonde Vanochtend in de vroegte heeft een Engelsche vlieger bommen laten val len op het rustige Beverwijk, waar zich in wijden omtrek niet één militair doel bevindt. Behalve enkele brandbom men, welke geen onheil aanrichtten, werd een brisantbom uitgeworpen op het zgn. Pruisdorp. De bom sloeg in de woning aan de Grensstraat 5, welke to taal werd vernield; van het huis is slechts een puinhoop overgebleven. Deze bominslag had noodlottige ge volgen. De ongeveer 30-jarigê mevrouw Kievit, de bewoonster van het huis en haar 9-jarig dochtertje werden in den slaap verrast en op slag gedood. Later vond men onder het puin de zwaar verminkte lijken. Ook het huis van no. 7 werd ernstig gehavend. De be woonster, mevrouw de Ruyter, werd ernstig gewond naar het Roode Kruis ziekenhuis vervoerd, evenals het jong ste kind van de familie K., een meisje van negen maanden, dat echter geen letsel heeft bekomen. Ook de naastge legen huizen hebben zware materieele schaden gekregen, wat eveneens het geval is met de tegenover het getroffen huis gelegen woningen, welke volko men onbewoonbaar zijn geworden. Ver schillende gevels zijn ingedrukt en van verscheidene woningen is de buiten muur verdwenen. Begrijpelijk heeft de bominslag grooten schrik en ontsteltenis teweeg gebracht in deze zoo dicht be volkte omgeving. Bommen boven Oostelijk Rotterdam Engelsche vliegers hebben Dinsdag avond ook boven het Oostelijk deel van Rotterdam bommen geworpen. Negen bommen kwamen terecht in de volkstuintjes bij het Toepad, waar eenige materieele schade werd aange richt. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. Van 1—5 regels ƒ1.50 Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct.. daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct.. buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De branden Door de brisantbommen zijn tevens enkele branden ontstaan, die de brand weer, daarbij geassisteerd door den luchtbeschermingsdienst, spoedig onder de knie had. Op den Schalkwijkerweg voldeed vooral de handspuit, welke als eerste water gaf. Naderhand voegden zich hierbij twee babyspuiten en een groote Brand in een petroleumopslagplaats diepen indruk gemaakt. Door de poli tie wgren de getroffen straten atgezet teneinde het opruimingswerk, dat door Gemeentewerken en personeel van de verschillende andere diensten verricht werd, ongestoord doorgang te kunnen doen vinden. Suner’s besprekingen te Rome De minister van buitenlandsche za ken graaf Ciano, heeft gistermiddag in het palazzo Chigi den Spaanschen minister van binnenlandsche zaken, Serrano Suner, ontvangen, met wien hij een langdurig en hartelijk onder houd had. Suner keerde daarna naar villa Ma- dama terug en bood des avond maaltijd aan ter eere van Ciano. Volgens United Press had Suner gis teren een tweede bespreking met Mus solini, nadat hij Dinsdag reeds een on derhoud van anderhalf uur met hem gehad had. United Press meldt uit Rome: De Spaansche minister van binnen landsche zaken Serrano Suner zal heden met twee actentasschen vol verslagen over zijn besprekingen met de leidende mannen van Duitschland en Italië naar Madrid vertrekken. De beslissing of Spanje in den oorlog zal treden of verder neutraal zal blijven zal echter van den Spaanschen staatschef Franco afhangen. Reorganisatie van het kabinet- Chur chili Officieel wordt te Londen bekend ge maakt, dat Chamberlain is afgetreden als lord president of the council in het kabinet van Churchill. De koning heeft zijn ontslag aanvaard. Churchill heeft den minister van financiën, Kingsley Wood, ontboden en hem, evenals den minister van arbeid Bevin, uitgenoodigd zitting te nemen in het oorlogskabinet. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Chamberlain wordt vervangen door sir John Anderson, die minister voor de binnenlandsche veiligheid was. In zijn plaats wordt Herbert Morrison, tot dusver minister voor de voorziening, minister voor de binnenlandsche vei ligheid. Viscount Cranborne, tot dusver con troleur der betalingen, wordt staats secretaris der Dominions ter vervan ging van viscount Caldecote. Sir Andres W. Duncan is benoemd tot mi nister voor de voorziening. Hij was tot dusver minister van handel, in welke functie thans capt. Olliver Lyttleton is benoemd. Sir John Reith, tot dusver minister voor het transportwezen, wordt belast met de portefeuille van openbare wer ken. In zijn vorige functie is benoemd kolonel Brabazon. Het oorlogskabinet zal met de benoe ming van Bevin en sir Kingsley Wood bestaan uit zeven leden. Behalve deze twee hebben nog zitting Churchill, Halifax, Greenwood, Attlee en lord Beaverbrook. Londen is gisteren door een voort durende golf van Duitsche ge- vechtsafdeelingen aangevallen. Van den morgen tot den avond werd 6 keer luchtalarm gemaakt, waar door de bevolking gedwongen werd in de kelders en de schuilplaatsen te gaan. Door het gunstige wolken dek konden de Duitschers de stad in een voordeelige positie naderen en hun van te voren opgestelde aanvallen volbrengen. Het doel was wederom de voor den oorlog belangrijke installaties langs de Theems en in de Oostelijke en Zuidoostelijke deelen van de stad. Branden en ontploffingen in deze objecten alsmede zware rookwol ken getuigden van de uitwerking der Duitsche aanvallen. riteiten bereiden daarom vergeldings maatregelen voor, die in de krijgsge schiedenis hun weerga niet vinden. Om nu het bericht een geloofwaardig tintje te geven, móet men er een in Britsche gevangenschap geraakten Duitschen vlieger bijhalen, die bij het verlaten van het lazaret uit dankbaarheid den raad zou hebben gegeven: „Vergeet uw gasmaskers niet. U zult ze misschien weldra noodig hebben.” Vliegvelden bestookt Evenals in de laatste dagen zijn ook gisteren krachtige Duitsche aanvallen ondernomen op vliegvel den in geheel Engeland. Zeer nauwkeurig troffen de bommen op eenige vliegvelden in de nabijheid van de lersche Zee, waar start banen en loodsen in sterke mate vernield werden, zoodat geen vlieg tuigen meer konden opstijgen. Bij aanvallen op havens aan de West kust was de jachtafweer der En- gelschen opvallend zwak. De aanval op Manchester In verantwoordelijke kringen te Rome is men van meening dat Spanje zijn „nonbelligerenza gewapende neutraliteit zal behouden, doch zich echter op een nauwere economische samenwerking met de asmogendheden in zal stellen. Men heeft hier den indruk gekregen, dat de Spaansche eischen op Gibraltar in het licht van een eventueele inter nationalisatie der rotsvesting bespro ken zijn. Men gelooft dat het plan bestaat de asmogendheden en Spanje op gelijke wijze aan de controle op deze belang rijke zeeëngte deel te laten nemen, in dien deze eenmaal aan Engeland ont trokken is. Daarentegen zouden de aanspraken van Franco op een deel van Fransch-Marokko met bijzondere opmerkzaamheid onderzocht zijn. Uit betrouwbare Spaansche kringen x Het frontbericht van het D.N.B. d.d. gisteren luidt Gisteren en in den nacht van Dins dag op Woensdag heeft de Duitsche luchtmacht in 4 gevechtsformaties haar aanvallen op Zuid- en Midden-Enge- land ondernomen en talrijke belang rijke militaire en strategische doelen met groot succes gebombardeerd. Voor het eerst sedert het begin der vergel- dingsvluchten is ook de belangrijkste fabrieksstad van Engeland, Manches ter, aangevallen. Daarmede is de actie der Duitsche bommenwerpers aanzien lijk uitgebreid. Na Londen en Glasgow is Manchester de grootste stad van Engeland. Door het Manchester-Ship- Canal is het met Liverpool verbonden. Zeeschepen tot een inhoud van 11.000 ton kunnen de haven van Manchester aandoen. Hier bevindt zich de op een na belangrijkste olie-opslagplaats van Engeland, die 600.000 ton kan bevatten. Verder is een belangrijke wapenfabriek in het graafschap Essex ten Noorden van Londen door een Duitsch gevechts vliegtuig bestookt. Deze aanval werd ondernomen op een hoogte van slechts 900 m. en ondanks de heftige actie Van vijandelijke jagers plaatste het Vliegtuig een aanzienlijk aantal zware treffers op het Zuidoostelijke deel van de reusachtige fabriek, waardoor groote verwoestingen werden aangericht. Deze geslaagde aanval is gisteravond onder nomen, terwijl een andere bommen werper een nachtvliegveld aanviel, dat klaarblijkelijk plaats moest bieden voor jagers, die de wapenfabriek moesten beschermen. Hier werden zoo zware treffers op startbaan en loodsen motorspuit. De babyspuiten hebben tevens goed werk gedaan aan de Olie- slagerslaan en op het Houtplein. Het gedeelte van het dorp, dat van dezen aanval het slachtoffer is gewor den, is niet ver van het feitelijke cen trum verwijderd en het mag een won der heeten, dat niet meer menschen- levens zijn te betreuren. Het was reeds laat in den avond, dat boven Rijswijk geronk van een vliegtuig was waar te nemen. Veel menschen waren er, gezien het verbod om zich tusschen 10 uur 's avonds en 4 uur ’s morgens buiten te bevinden, niet op straat en zeker is het mede hieraan te danken, dat de drie afge worpen bommen slechts drie slacht offers hebben gemaakt De machine schijnt plotseling uit het laag hangende wolkendek te zijn ge doken. Van een gerichten aanval kon door de groote duisternis geen sprake zijn en op onverantwoordelijke wijze heeft het toestel zich van zijn vernie tigenden last ontdaan. Tot in verren omtrek werden ruiten vernield, gevels zwaar gehavend en daken van hun bedekking ontdaan. Het inslaan van de bommen ging met een geweldige ontploffing ge paard. In een groot gedeelte van Rijs wijk ging» het licht uit en gewapend met afgeschermde zaklantaarns snel den velen naar de getroffen straten, teneinde hulp te bieden. Vooral de menschen van den Lucht beschermingsdienst en Duitsche mili tairen hebben zoo vertelde men ons verdienstelijk werk verricht. Direct werd begonnen met het in veiligheid brengen der bewoners van de verwoes te huizen; helaas mocht hulp bij de hierboven genoemde dames niet meer baten. Het reddingwerk heeft verscheidene uren in beslag genomen, doch had, dank zij gedisciplineerd optreden van hen, die er bij betrokken waren, een buitengewoon ordelijk verloop. Het gebeurde heeft in Rijswijk een Acht steden in Zuidoost- Engeland gebombardeerd United Press meldt nog, dat de aan vallen in den nacht van Maandag op Dinsdag en gistermorgen over een grootere oppervlakte dan gewoonlijk werden verdeeld. Omstreeks midder nacht was zelfs een uur lang in het centrum van Londen geen activiteit van vliegtuigen te constateeren. Daar na kwam een Duitsche aanval, welke zich vooral tegen de buitenwijken richtte, waar in 15 districten bommen schade aan richtten, terw’ijl in de bin nenstad slechts één straat te lijden had. Behalve Londen werden 8 steden in het Zuidoosten gebombardeerd. Hef tiger dan het Zuidoosten werd het Noordoosten aangevallen, waar ver scheidene steden het doel waren van tamelijk zware bombardementen. Deze voorbeelden toonen, evenals vele andere, aan dat de R.A.F. ook hier aan de Kanaalkust niet kieskeu rig is bij het uitzoeken van haar doe len, zoo wordt hieromtrent opgemerkt. Engeland houdt steeds meer rekening met een gasaanval De „New York Herald Tribune” verklaart zoojuist uit Londen te hebben vernomen, dat militaire kringen in Engeland steeds meer rekening houden met een Duit schen gasaanval. De Britsche luchtmacht en de auto- Bombardement van Beverwijk geplaatst, dat het veld onbruikbaar werd. In de wapenfabriek in kwestie wordt in hoofdzaak afweergeschut ver vaardigd. De doeltreffende aanvallen op deze fabriek en het in de nabijheid liggende vliegveld liggen dus in de lijn der tactiek, die streeft naar belemme ring van alle Britsche afweermogelijk- heden. De buitengewoon ver ontwikkelde afweer tegen de nachtelijke Britsche aanvallen is intusschen doeltreffend gebleken, zoodat de vijand den laatsten tijd door nacht jagers en afweergeschut toenemende verliezen moest lijden. Een prachtige verrichting leverde het af weergeschut van den luchtgouw België- Noord-Frankrijk. In de nachten van de maand September heeft het met zeker heid 24 toestellen neergehaald, terwijl in een groot aantal gevallen niet- bevestigde successen werden behaald. In tegenstelling tot den steeds doel treffender wordenden Duitschen afweer van den beganen grond en in de lucht, een afweer, die over alle belangrijke gebieden verdeeld is, werd gisteren en in den afgeloopen nacht bevestigd, dat de Britsche afweer geheel op Londen geconcentreerd is. Groote steden en zeer gewichtige militaire en strategi sche objecten bleken volkomen onbe schermd te zijn. Een bom trof de perceelen Kerk- laan 138 en 140, met het gevolg, dat beide, uit drie verdiepingen bestaande woonhuizen, werden verwoest. Hier lieten bejaarde mevr. v. d. Kley en mevr, enkele kleinen konden door toesnellende burgers en Duitsche militairen uit de puin- hoopen worden bevrijd en waren gelukkig ongedeerd. De tweede bom kwam terecht in het midden van de Kerklaan, sloeg een groot gat in het wegdek, het geen tot gevolg had, dat de licht en gasleiding werd vernield, ter wijl door de bomscherven de gevel van het pand, dat op den hoék van de Lindelaan is gelegen zwaar werd beschadigd. Tenslotte trof de derde bom de woonhuizen Valkruststraat 2 en 4, met als resultaat, dat ook hiervan vrijwel geen steen op den ander bleefde in een der woningen alleen wonende mevr. Visbach werd gedood. De aanblik der ver woestingen is buitengewoon triest. De Engelsche vliegers wierpen o.a. een aantal bommen in de Voorting- straat, waar een groot aantal perso nen, ongeveer tien, gedood werden. Hier stortten op z’n minst vier hui zen in. In één huis werd het echtpaar Bosch gedood, terwijl de zoon met zware verwondingen in het ziekenhuis werd opgenomen. Voorts bevindt zich onder de slachtoffers het echtpaar Michel-van Strien, met twee kinderen. In de aangrenzende Bakkerstraat no. 52 vonden de bloemist van Norden en zijn vrouw den dood. Voorts veroor zaakte een bom ernstige schade in de Camphuisstraat, waar van het gezin Makkelie de moeder, de oudste zoon en een kindje van vier jaar gedood werden, terwijl de vader met zware verwondingen in het Elisabeth-gasthuis moest worden opgenomen. Nog tal van andere woonhuizen wer den gebombardeerd, een woning in het Wijde Geldeloozepad, een woning aan de Eindenhoutstraat, verder een gara ge aan het Houtplein en een aan de Olieslagerslaan. Aan den Schalkwijker weg kwam een bom terecht op de woning van den leeraar van Melle, dat geheel vernield werd. Hierbij ge raakten de leeraar en zijn vrouw onder de puinhoopen, doch in den loop van den nacht konden zij behouden, doch in bewusteloozen toestand geborgen worden. Een belendende opslagplaats brandde uit. De brandweer slaagde erin een aangrenzende fabriek te be houden door tusschen deze fdbriek en het brandende gebouw een water- gordijn te leggen. Voorts werd in de Bosch-en-Hovenstraat een woning ge troffen, waarbij één persoon het leven verloor. In de Byzantiumstraat werd even eens een huis getroffen, waarbij de be woner, de heer Leising, door dp gewel dige explosie met kracht door het dak in den tuin werd geslingerd. Hij waS hierbij op slag dood. Op den Schalk wijkerweg valt nog een slachtoffer te betreuren, n.l. de heer H. Oostermeijer, die zoo onvoorzichtig was zich naar buiten te begeven. Hij werd door de explosie getroffen en was onmiddellijk dood. In de Spaarnestad 17 dooden en 20 gewonden Gedurende een bomaanval, welke bijna twee uur duurde, werden ver schillende straten in Haarlem, voor al in de Zuidelijke woonwijken, zwaar geteisterd. Tal van woningen werden geheel of gedeeltelijk ver nield. In totaal vallen 17 dooden te betreuren, terwijl 20 personen wer den gewond. Gedurende het blus- schingswerk, ten gevolge van en kele explosies waren branden staan werd uit een der vliegende Engelsche machines trailleurvuur afgegeven op de men schen, die aan het blusschingswerk deelnamen. Met de verspreiding van deze geruch ten, aldus het D.N.B.die de laatste maanden herhaaldelijk zijn opgedoken, begeven de verantwoordelijke Britsche autoriteiten zich op een zeer gevaar lijk terrein. Het doel is duidelijk. Men brengt onware beweringen over de voornemens der Duitsche oorlogslei ding in de wereld om de openbare meening, in het bijzonder aan de over zijde van den oceaan, tegen Duitsch land in het harnas te jagen. De meeste goedingelicnte kringen te Rome verklaarden, dat er niet de geringste kans bestaat, dat nog vóór het vertrek van Suner uit Rome een verbond tusschen de asmogendheden en Spanje worden onderteekend. In een groote petroleumopslag plaats te Weymouth woedt een ge brand. Rechtstreeksche werden geplaatst op ge vulde benzinetanks, die nog tijdens den Duitschen aanval met reus achtige steekvlammen ontploften en de geheele opslagplaats in vlam zetten. Andere krachtige Duitsche aanvallen waren gisteren gericht op havenwerken aan de Zuid- en de Oostkust van Engeland en aan de lersche Zee. Zoo zijn te Swan sea en Newquai havenwerken ver nield en schoten. COURANT HAAGSCHE tr v Bijkantoren: Scheveningen, Kelzerstr. 319, Tel. 5S0310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goüdsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B, v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 A A X A X A X A A A X A X A X A X A X A X A X A .<««««««««««««««««<««««<«««««x

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1