Concentratie van de organisatie den Middenstand BINNENLAND FINANCIEEL GEMENGD NIEUWS HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 3 OCTOBER 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 in Ver Zomerschoeisel Verkoop textielgoederen van FELLE BRAND TE VLAARD1NGEN en MELKWAGEN DOOR TREIN GEGREPEN De nieuwe burgemeester van Hilversum Statistiek van den omvang der vakbeweging Schipper verdronken Verkoop zonder bon met ingang van heden verboden Tewerkstelling van bouwkundige technici Nederlandsche Midden- stands-Centrale opgericht Puntental voor heerenjiyama’s -overhemden verlaagd De wederopbouw van woeste stadskernen Adviescommissie van stede- bouwkundigen Het ontzet van Leiden De in 1935 uitgegeven zomer- en kinderpostzegels stijgende tuinbouwexport samenge- Rede van mr. R. J. H. Patijn en Uitsluitend kerkelijke herdenking Ongeldig met ingang van 1 Jan. a.s. de wonderbaarlijke het het Bij het opmeten en in teekening bren gen van bouwkundige monumenten en stedebouwkundige situaties AANDEELHOUDERSVERGADERING LEVER BROTHERS EN UNILEVER N.V. KOERSEN NEDERLANDSCH CLE ARINGIN STITUUT bezochte bijeenkomst, in de uiterste hoeken een aansloten, centraal moeten De met Nadere verklaringen en enkele wijzigingen. Met ingang van 1 Januari a.s. wor den buiten gebruik gesteld en derhalve voor frankeering ongeldig de in 1935 uitgegeven zomer- en kinderpostzegels (frankeerwaarde IJ, 5, 6 en 12J cent). Varkensschuur uitgebrand De landbouwer W. te Oudleusden be ging gisteren de onvoorzichtigheid, bij het tappen van benzine een stallantaarn te gebruiken. Hierdoor vatte de benzine vlam. Het vuur sloeg over op de schuur, welke spoedig in lichter laaie stond. Met medewerking van de buren slaagde men er in, de nabij staande woning te behou den. De schuur brandde uit. Vier var kens kwamen in de vlammen om. Gegummeerde of gummi regenpijpen vrij. Gegummeerde of gummi regenpijpen vallen onder de vrijgestelde artikelen. Een kinder-overall voor kinderen bene den den leeftijd van 15 jaar kan gelijk worden gesteld met een speelpakje. Ijzer en tapijtgaren moeten worden gewaar deerd als garen. Voor trainingspakken van geruwde kunstzijde is geen punten- waardeering vermeld. Deze kan worden gesteld op de helft van de waarde, die voor deze pakken, vervaardigd uit andere grondstoffen is vastgesteld; dus wordt de waardeering voor geruwde kunstzijden trainingspakken voor mannen en vrouwen 19 punten en voor jongens en meisjes 10 punten. Daar de waardeering voor vlakgeweven spreien of sierdekken, met name voor lits- jumeaux, te hoog blijkt te liggen, wordt de waardeering hiervan nader vastgesteld op 30 punten per sprei en indien deze ar tikelen uit kunstzijde zijn vervaardigd op 15 punten. In de lijst van vrijgestelde artikelen zijn opgenomen, o.a. kunstzijden crêpe geor gette enz. en de daaruit vervaardigde bo- venkleeding In geen geval zal dit kunnen worden uitgebreid tot uit die stoffen ver vaardigde onder kleeding. In den afgeloopen nacht passeerde de sluizen te Leidschendam een sleep beurt- vaarders, bestaande uit vijf schuiten, ge sleept door een stoomboot. Nabij de Knip- laan hoorde de schipper van de vierde schuit plotseling een plons, waarna hij bemerkte, dat de man van de laatste schuit verdwenen was. Na oogenblikke- lijk te hebben gestopt, is men het water gaan afzoeken, doch de man, een gehuw de ongeveer 50-jarige inwoner van Schie dam, wiens naam nog onbekend is, bleek onvindbaar. Door Rijks- en gemeentepo litie wordt nog steeds gedregd. veel minder uiteen dan voor de steden. Noord-Holland, Utrecht en Groningen zijn met 10 pCt het hoogste, Drente is met 6 pCt. het laagste. De statistiek geeft ook een overzicht van de ledenaantallen der afzonderlijke vakbonden en van hun instellingen. In de duisternis verdronken Gistermorgen heeft de politie uit Pekelerdiep te Oude Pekela, het lijk van den 50-jarigen gehuwden loodgieter W. F. wonende te Vlagtwedde opgehaald. De man werd sedert Maandag j.l. ver mist Vermoed wordt, dat hij, door de duisternis misleid te water is geraakt Ook de fiets werd gevonden. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van heden de verkoop van zomer, schoeisel niet meer is toegestaan, zonder dat hiervoor een bon of vergunning wordt ingeleverd. De vrije verkoop van dit arti. kei aan het publiek, welke tot dusverre mocht plaats vinden, is dus thans ver. boden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat schoeisel, hetwelk na ver kregen machtiging van den directeur van het Rijksbureau voor huiden en leder te Amsterdam is gestempeld met de woor. den „vrij van bon” of „afgekeurd schoei sel R.H.L.”, thans aan het publiek kan worden verkocht, zonder dat hiervoor een bon of een vergunning behoeft te worden ingeleverd. Haring- en papiermagazijn in lichterlaaie Gistermiddag te ruim drie uur is brand uitgebroken in het pand Willem Beukels- zoonstraat no. 9 te Vlaardingen. In de benedenverdieping van dit pand was een haringinleggerij gevestigd, terwijl op de eerste en tweede étage een papiervernie- tigingsdienst was ondergebracht. De heer Huyser, eigenaar van de ha ringinleggerij, had juist de kachel aan gemaakt, zonder echter de huurders bo ven te waarschuwen. Door de warmte van den schoorsteen, die door het geheele pand loopt, is vermoedelijk het papier op de bovenverdiepingen in brand geraakt. Het vuur greep hier zoo snel om zich heen, dat spoedig het geheele pand in een vuur zee was herschapen. Meters hoog sloegen de vlammen uit alle ramen, wat een fan tastisch schouwspel opleverde, dat door velen werd gadegeslagen. De brandweer pakte het vuur met vijf stralen aan en wist zoodoende uitbreiding te voorkomen. Het pand zelf echter is geheel uitgebrand. Het was eigendom van den heer van der Schalk uit Schiedam en tegen brand schade verzekerd. De inventaris, eigendom van de beide huurders, echter niet. Doodelijk ongeval op onbewaakten overweg De 26-jarige v d. G., wonende te Lage Vuursche is gisterochtend op den onbe waakten overweg bij Hollandsche Rading met zijn melkwagen door een passeeren- den sneltrein gegrepen. De man werd op slag gedood, het paard bleef ongedeerd, de wagen werd volkomen vernield Ten gevolge van het ongeluk ondervond treinverkeer belangrijke vertraging. De Raad van bestuur In deze vergadering zijn tot leden van den raad van bestuur herkozen de tegen woordige leden van den raad, de heeren mr. R. J. H. Patijn, R. J H. Jurgens en P. D. H. Hendriks. Voorts zijn tot leden van den raad benoemd de heeren dr. H. Schicht, F. Schicht en K. Blessing, allen te Berlijn, waarvan de twee eerstgenoem- den tot September van het vorige jaar reeds deel van den raad hadden uitge maakt. Zij zijn sedert jaren met de leiding der zaken der vennootschap in Midden- Europa belast, terwijl ook de heer K. Bles sing reeds sinds het voorjaar in die lei ding is opgenomen. Bovendien werden tot leden van den raad benoemd de heeren mr. K. P van der Mandele te Rotterdam, Staatsrat K. Lindemann te Bremen, dr. H. Reichle te Berlijn en mr. M. G. de Baat, tot dusverre secretaris der vennoot, schap te Wassenaar. In verband met zijn benoeming tot gewoon lid van den raad van bestuur is mr. K. P. van der Man dele als adviseerend lid afgetreden, ter wijl ook dr. H. Colijn den wensch heeft te kennen gegeven, zijn functie van advi seerend lid neer te leggen. In de vergade. ring van den raad van bestuur zijn, naast het tegenwoordig adviseerend lid mr. Th. A. Fruin, tot adviseerende leden van den raad benoemd de heeren H. I. Abs te Ber lijn, dr. A. Diehn te Berlijn en J. M. Ho nig te Amsterdam. Staatsboschbeheer koopt eikels Evenals andere jaren worden door Staatsboschbeheer eikels ingekocht, doch dit jaar heeft de aankoop van eikels een bijzondere beteekenis, omdat zij thans meer dan ooit een belangrijke aanvulling van onze veevoedervoorziening vormen. Er worden gewoonlijk prijzen gemaakt, van 4 tot 5 cent per k.g., maar Staats boschbeheer biedt meer en wel 6 cent vOor de Amerikaansche en 7 cent voor de gewone inlandsche eikels. Dat komt, omdat Staatsboschbeheer alleen goede uitgezóchte eikels gebruiken kan. De op gekochte hoeveelheden eikels worden na melijk, na zorgvuldig geschift en uitge lezen te zijn, als zaaigoed gebruikt. Voor Zeist en omgeving is het inzamel- station gevestigd bij den boschwater, den heer H. v. d. Hoef te Austerlitz. der georganiseerden. Echter is verhouding niet over de geheele De richtingen De zoo vaak besproken verscheiden heid in richting der vakbeweging komt tot uitdrukking in de 8 vakcentralen, die begin 1940 bestonden. Van deze 8 tellen slechts 3 meer dan 100.000 leden, n.l. het N.V.V. (322.000), het R.K. Werklieden verbond (191.000) en het Chr. Nat. Vak verbond (120.000). Daarop volgt de Ned. Vakcentrale, het verbond der neutrale organisaties, met 50.000. Tezamen om vatten deze vier centralen ongeveer 85 pCt .van de geheele vakbeweging. Onder de overige 15 pCt. vielen de vier kleinere centralen, waarvan het inmiddels opge heven links-socialistische Nat. Arbeids Secretariaat met 10.000 leden de grootste was en voorts een groep van organist ties, die geen deel van een vakcentrale uitmaken. Het bestuur van den Bond van Ne- derlandsche architecten heeft bespre kingen gevoerd met vertegenwoordigers van de departementen van Sociale Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, welke geleid hebben tot een regeling, waarbij werkloos bouwkundig personeel zoowel op zichters als teekenaars alsmede ar chitecten, die geheel van opdrachten zijn verstoken, te werk gesteld kunnen worden bij het opmetep en in teeke ning brengen van bouwkunstige monu menten en de stedebouwkundige situa ties daarvan. Er bevinden zich hier te lande nog tal rijke dergelijke monumenten, waarvan geen behoorlijke teekeningen bestaan. Het tot stand brengen van een verzameling van opmetingen is dan ook zeker een werk, waarvan zoowel het onderwijs als monumentenzorg groot profijt zullen heb ben. Voor de hiertoe noodzakelijke coör- dineering van de wijze waarop de ob jecten in teekening zullen worden ge bracht, wordt zorg gedragen. Het bleek vooralsnog niet mogelijk dit werk te doen plaats vinden in een vorm, waarbij door of namens het departement van O K. en W. opdrachten aan de be trokkenen worden gegeven. De getroffen regeling moet als werkverruiming voor intellectueele werkers worden opgevat, welke in dezen vorm door het departe ment van Sociale Zaken wordt uitge voerd. Aan de gemeentebesturen zal van de tewerkstelling dan ook kennis gegeven moeten worden. Over de tewerkstelling zal geadviseerd worden door een „dommisse tewerkstel ling”, bestaande uit de heeren mr. D. J. Gorter, voor het departement van So ciale Zaken, jhr. dr. E. van Nispen tot Sevenaer, voor het departement van O. K. en W. en de architecten H. van der Kioot Meyburg te den Haag, J. F. Berg hoef te Aalsmeer en Pierre Cuypers te Amsterdam. Bij deze commissie zijn reeds een kleine honderd aanvragen om tewerkstèlling in behandeling genomen en nieuwe aanvra gen en verzoeken om inlichtingen kunnen tot haar gericht worden per adrescom missie tewerkstelling, bureau B.N.A., We teringschans 102, Amsterdam-C., tel. 36736. De commissie tewerkstelling pleegt ten aanzien van de op te meten objecten over leg met het Rijksbureau voor de monu mentenzorg en er zal zooveel mogelijk naar gestreefd worden, dat ieder zijn werk in of nabij zijn woonplaats zal vin den. Voor het gebruik van hulpmateria- Regenj assen. Daar gebleken is, dat misbruik wordt gemaakt van de gelegenheid om Geïm pregneerde Tweedjassen en -mantels als regenjassen te verkoopen, zullen van he den af alleen als regenjassen en -mantels kunnen worden beschouwd de gabardine en der gelijke zuiver voor regenkleeding bestemde artikelen. De verkoop van tweedjassen en -mantels en jassen en mantels vervaardigd van flausch, flausch- achtige en teddybeerstoffen, gewaardeerd als regenjassen, is mitsdien verboden. Ordening in de dameshoedenbranche In een druk bezochte vergadering van detaillisten, in de dameshoedenbranche, welke dezer dagen te Amsterdam gehou den werd onder leiding van mr. W. J. D. M. van Rompu. werd besloten tot het oprichten van de Nederlandsche ver- eeniging voor den detailhandel in da meshoeden,^ welke zich niet alleen ten doel stelt om oneerlijke concurrentie tegen te gaan, en de belangen van haar leden te beschermen, doch ook om door samen werking met de reeds bestaande vereeni- gingen van fabrikanten, grossiers en agenten te komen tot een dusdanige or dening van de geheele dameshoedenbran che, dat in deze branche voor alle betrok kenen een behoorlijke bestaansmogelijk heid zal worden geschapen len (ladders, enz.) zal een speciale rege ling worden getroffen, zoodat deze kos ten niet ten laste van de gebruikers komen. Ook kunnen architecten teneinde ontslag aan bureaupersoneel te voorko men, waarvoor door gebrek aan opdrach ten geen werk meer aanwezig is hun daarvoor in aanmerking komend perso neel aan de tewerkstelling doen deelne men, wanneer het daarnaast voor hen geen andere werkzaamheden verricht en wanneer de architecten zelf bereid zijn bij de tewerkstelling hun bureau geheel of voor een deel ter beschikking te stel len en leiding bij het werk te geven. Voor het geven van deze leiding is geen hono rarium beschikbaar. Echter bestaat het voordeel, dat het verband met het per soneel blijft bestaan, hetgeen ieder bu reau op den duur zeker ten goede zal komen. Ook deze laatste wijze van tewerk stelling zal geschieden door tusschenkomst van bovengenoemde commissie tewerk stelling, waarbij men aanmeldingsformu lieren hiertoë kan aanvragen. De beloo- ning voor intellectueele werkers bedraagt voor de academische gevormden 24 tót maximum 30 per week, voor de overige technici 18 tot maximum 24 per week. Deze belooning is afhankelijk van de in de betrokken gemeente geldende steun- normen. Gistermiddag is door nog on- bekende oorzaak brand ontstaan in een hooiberg van een boerderij aan den IJ weg in de Haarlemmermeer. Aange- wakkerd door den feilen wind, sloegen de vlammen over op den, aan het woon huis vastgebouwde schuur. Deze ging in vlammen op. De brandweer, welke met drie spuiten aanwezig was, wist het woon huis te behouden. Een groep Duitsche soldaten heeft goed werk gedaan door tijdig het vee en het meubilair in veilig heid te brengen, zoodat de materieele schade betrekkelijk gering is. te lande bevinden. Daardoor zal de grondslag worden gelegd voor een groot- scheepsche opvoering van het aantal ge organiseerde bedrijfsgenooten bij de organisatie hunner keuze. In het verband van de Nederlandsch Middenstands-Centrale zal de meest in nige samenwerking tusschen de zelfstan dige vakorganisaties worden bevorderd. Onder bepaalde omstandigheden staan de confessioneele Middenstandsbonden niet afwijzend tegen het doen vormen van één vakorganisatie, mits nader door de drie bonden uitgestippelde waarborgen in den eenen vakbond aanwezig zijn. Echter zal de meest innige samenwer king niet naar één vast cliché uitgevoera kunnen worden, doch zal rekening ge houden dienen te worden met de bij zondere omstandigheden en zullen de bestaande vakorganisaties in één vak een oplossing moeten vinden. De Middenstandsbonden hebben voorts besloten de behartiging der belangen van de bij hen aangesloten vakbonden te centraliseeren binnen het verband van de Nederlandsche Middenstands-Cen trale door de vertrouwensmannen der representatieve vakorganen op te nemen in een aantal kamers: b.v. voor Ambacht, Kleine Nijverheid, Zelfstandig Winkel bedrijf en Gróssierderij. Via deze Ka mers zal het vakelement in het alge meen vertegenwoordigd zijn in de lei ding der Nederlandsche Middenstands- Centrale. Het ligt voorts in de bedoeling een wijziging te bevorderen van het Erken- ningsbesluit van den Middenstandsraad, waardoor via de genoemde Kamers het vakelement ook rechtstreeks in den Mid denstandsraad tot vertegenwoordiging zal worden gebracht. De Kamer voor het Zelfstandige Win kelbedrijf zal uit den aard der zaak in contact moeten staan met de organisa ties van grootwinkelbedrijf, verbruiks coöperatie en markt- en straathandel. Beoogd wordt dit contact ook in ae hoogste instantie tot uitdrukking te brengen, door aan den Middenstandsraad en afdeeling Detailhandelsraad te ver binden. In den geest van de noodzakelijke na tionale samenwerking heeft de Neder landsche Middenstand gemeend te moe ten overgaan tot een nieuwe activeering en een harmonische samenbundeling van alle levende krachten in zijn organisatie- leven. Hij vertrouwt daarin de van zijn kant verwachte waardevolle bijdrage te heb ben geleverd tot de sluitende organisatie van het Nederlandsche bedrijfsleven in den geest, waarin, en op het plan, waar op deze tijd die vraagt. Het spreekt vanzelf, dat de herbouw van verwoeste stadskernen een groote mate van aanpassing vereischt. Een aanpassing van het nieuwe gedeelte aan het nog bestaande. Indien niet ge streefd wordt naar een zekere harmo nie tusschen het oude en het nieuwe, bestaat het gevaar, dat het stadsbeeld in velerlei opzicht verwrongen zou worden. Om nu den waarborg te hebben, dat de herbouw van verwoeste stadskernen op zoodanige wijze zal geschieden, dat deze zal passen in het raam van het bestaande, heeft de regeeringscommis- saris voor den Wederopbouw zich voor de beoordeeling der herbouwplannen voor dergelijke kernen de medewer king verzekerd van drie stedebouw- kundigen, die hem als adviseurs ter zijde zullen staan. Dit zijn de heeren ir. P. Bakker Schut, directeur van den dienst der stadsontwikkeling en volks huisvesting te ’s-Gravenhage; jhr. M. J. I. de Jonge van Ellemeet, hoofd Van de afdeeling volkshuisvesting van den provincialen waterstaat te Arnhem; ir. L. S. F. Scheffer, hoofd van de afdee ling stadsontwikkeling bij den dienst van publieke werken te Amsterdam. Genoemde heeren maken deel uit van het dagelijksch bestuur van het instituut voor volkshuisvesting stedebouw. De jaarlijksche herdenking van Lei- dens ontzet is in verband met de tijdsomstandigheden ditmaal beperkt gebleven tot een plechtige bijeenkomst in de Pieterskerk te Leiden, hetzelfde gebouw, waar op den 3en October van het jaar 1574 de Leidsche bevolking eveneens tezamen stroomde om Gode te danken voor redding. In deze druk de kerk was tot bezet, werd de herdenkingsrede uitge sproken door ds. M. Ottevanger, Ned. Hervormd predikant te Leiden, die als tekstwoord gekozen had Psalm' 78 vers 4„Wij zullen het niet ver bergen voor hunne kinderen, voor het volgende geslacht, vertellende de loffe- lijkheden des Heeren en Zijne sterk heid in Zijne wonderen, die Hij gedaan heeft”. Uitvoerig stond spr. stil bij de be narde dagen, die aan den 3en October van het iaar 1574 voorafgingen, bij den hongersnood en de pestziekte, die de burgerij teisterden en bij de ge loofskracht, die haar in staat stelde al deze beproevingen te weerstaan, herdenkingsdienst werd besloten gemeenschappelijk gezang. Totaal aantal georganiseerde werknemers bedroeg begin 1940 809.000 Het Centraal Bureau voor de Statistiek schrijft: Nu de vakbeweging in ons land in het teeken staat van de reorganisatie, is het wel van belang iets over haar ont wikkeling en huidigen omvang te weten. Het zoo juist bij de firma Albani te ’s-Gravenhage verschenen jaarlijksche overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft hiertoe de gelegen heid. Blijkens deze statistiek bedroeg het aantal georganiseerde werknemers bij het begin van dit jaar 809.000. Op zichzelf beschouwd een respectabel cijfer, doch als men weet dat het totaal aantal werk nemers ruw geschat tegen de 21 millioen bedraagt, dan kan men daaruit afleiden, dat het leger der ongeorganiseerden toch nog altijd dubbel zoo groot is als dat deze linie dezelfde. Zoo is b.v. het percentage ge organiseerden in belangrijke branches als de bouwvakken en de metaalindustrie op ongeveer 50 te stellen. Voor het perso neel in Rijks- en gemeentedienst beloopt dit cijfer pl.min. 67, voor onderwijzers en leeraren zelfs bijna 90. Een zeer laag percentage heeft daarentegen de klee- dingindustrie (pl.min. 10), een iets min der laag de landbouw (pl.min. 20). Blijkens een mededeeling van het Rijks bureau voor de distributie van textielpro ducten voor den handel zijn verschillende nadere verklaringen en wijzigingen in de textieldistributieregeling noodzakelijk ge bleken. De voornaamste hiervan laten we hieronder volgen. Heerenpyama’s en -overhemden. Heerënpyama’s kunnen in het vervolg gewaardeerd worden als damespyama’s, dus op 20 punten voor zoover vervaardigd uit kunstzijde en op 30 punten voor zoo ver vervaardigd uit dndere stoffen (voor heerenpyama’s moesten tot nu toe 24 of 45 punten worden afgestaan). Overhemden zullen worden gewaardeerd op 16 punten voor mannen en 14 punten voor jongens, voor zoover zij niet uit kunstzijde zijn vervaardigd, derhalve iets lager. Polohemden, ongeacht de grondstof waaruit zij gemaakt zijn, kunnen gewaar deerd worden op 8 punten voor mannen en jongens. Voor tapijten en karpetten een speciale vergunning. Tapijten en karpetten en afgepaste klee- den mogen niet langer vrij verkocht wor den en zullen voor taan, evenals tap ij Hoo pers en loopers, alleen op speciale ver gunningen kunnen worden verkocht. De plaatselijke distributiediensten zijn gemachtigd om bij de toewijzing van deze speciale vergunningen iets soepeler te werk te gaan, wanneer aanschaffing nood zakelijk blijkt. De slipover stond tot nu toe in de pun tenwaardeering vermeld achter: „gebreid vest zonder mouwen”, maar valt voortaan onder „pullover zonder mouwen”. De jongensblouse of kiel moet gelijk ge steld worden met overhemd. Jongens kor te broek is gelijk te stellen met turnbroek. Een onderblouse wordt in puntenwaar deering gelijk gesteld met een blouse. In afwijking hiervan kan een onderblouse, vervaardigd uit dunne weefsels of open tricotage, beschouwd worden als een ca misole (10 punten). Tricotpakjes voor kinderen van 615 jaar en matrozenpakjes zijn gelijk te stel len met overhemd, plus turnbroek. De i kunstzijden dameskousen zijn vrij; de puntenwaardeering heeft alleen betrek king op de lange dameskousen. Onder de kunstzijden kousen worden niet begrepen de geplatteerde kousen van kunstzijde. De met wol. katoen of celwol geplatteerde kousen vallen dus onder de puntenwaardeering, welke is vastgesteld voor de kousen van andere grondstoffen dan kunstzijde vervaardigd. Onderkousen zijn gelijk te stellen met kousen. Regenkleeding uit kunstzijde wordt be schouwd als transparant regenjas of. man tel. Overgooiers worden beschouwd als rok, lumberjacket en klettervest als wind- blouse. Uitknoopbare regenjasvoering kan al leen worden geleverd op speciale vergun ning. In het geheele land zullen plaatselijke of gewestelijke afdeelingen worden opge richt en het mag een verheugend ver schijnsel worden genoemd, dat zich reeds talrijke leden hebben aangemeld. Het bestuur werd als volgt samenge steld: J. F. van Aalst, voorzitter, P. Nie man, secretaris-penningmeester, mevr. Brom, P. van lerlant Joosen, H. J. Kuiper H. Lind en Th. Zürcher. Het algemeen secretariaat is gevestigd te Amsterdam, Keizersgracht 416, telefoon 40092. Wildbaan Hooge Veluwe Namens het „Nationale Park de Hooge Veluwe” deelt men ons mede, dat de wildbaan van het Nationale Park tot om streeks half October is gesloten. Het cultuur gedeelte blijft echter ge opend. Dit is het Noordelijke gedeelte ter grootte van ongeveer 2000 h.a., dat door zijn mooie herfstkleuren van Ame- rikaanschen primus eik, krentenboompje, eschdoorn enz. thans wel bijzonder fraai is. Een bezoek aan het park loont in alle opzichten de moeite. Gunstige cijfers van de Westlandsche veiling Dat onze Nederlandsche tuinbouw zich thans in een ander stadium bevindt dan vóór den oorlog, blijkt duidelijk uit de omzetcijfers van de groote Westlandsche veiling te Naaldwijk. Alleen over de af geloopen maand zette deze veiling bijna vijf ton meer om, dan in Septem ber 1939. De veilingcijfers spreken een duidelijke onopgesmukte taal en wijzen er op. dat onze tuinbouw zich geleidelijk saneert Dit kan thans, dank zij den export van tuinbouwproducten naar het Groot- Duitsche Rijk. De omzet der coöp. fruit- bedroeg tegen Tegen k.g. vo rig jaar September aan deze veiling slechts aangevoerd: 104.203 k.g. tomaten en 749.688 k.g. druiven. Koersen voor stortingen op 3 October 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75,36; Belga’s 30,14Zwit- sersche francs 42,95; Lires 9,87; Deensche kronen 63,40; Noorsghe kronen 42,80; Zweedsche kronen 44,85; Tsjechische kro nen (oude schulden) 6,42; Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54; Dinar (oude schulden) 3,43; Diner (nieuwe schulden) 4,23; Turksche ponden 1.45*- Het aantal georganiseerden bedraagt 9 pCt. van de totale bevolking Het aantal georganiseerden bedraagt 9 pCt. van de totale bevolking. Dit cijfer is in verschillende groote steden belang rijk hooger. Zoo beloopt het te Utrecht 18 pCt., te Leiden 16 pCt., te Rotterdam 11 pCt. Te ’s-Gravenhage is het ongeveer gelijk aan het rijksgemid- delde. Het hooge Utrechtsche cijfer is o.a. een gevolg van de aanwezigheid van veel spoorwegpersoneel, dat voor het groote meerendeel georganiseerd Overigens bedenke men bij deze cij fers, dat zij onderling niet vergelijkbaar zijn, omdat de economische structuur der steden sterk uiteenloopt. Feitelijk zou men het aantal georganiseerden moe ten vergelijken met het aantal werk nemers, doch hierover zijn geen voldoen de gegevens beschikbaar. Voor de provinciën loopen de cijfers Jhr. mr. E. J. B. M. von Bönninghausen geïnstalleerd Gistermiddag is in een bijzondere en plechtige zitting van den gemeenteraad Hilversum’s nieuwe burgemeester jhr. mr. E. J. B. M. von Bönninghausen, in zijn nieuwe ambt geïnstalleerd. Voor de ze plechtigheid bestond groote belang stelling en behalve de gemeenteraadsle den waren vele autoriteiten uit Hilver sum en het Gooi aanwezig. De installa- tie-plechtigheid droeg overigens een een voudig karakter; de loco-burgemeester, wethouder B. H. Bakker, hield eenwel- komstrede, hing den nieuwen burgemees ter de ambtsketen om en overhandigde hem den voorzittershamer. Jhr. Ernst von Bönninghausen hield hierna een rede, waarmede hij zijn nieu we ambt aanvaardde. Hieraan is het volgende ontleend: Zoo min als gij van mij verwachten kunt, dat ik mijn overtuiging prijs geef, zal ik van U verlangen, dat gij de Uwe voor mij verbergt. Een tegenstander, die voor zijn meening uitkomt, vindt bij mij waardeering. Maar gij, zoo min als ik, zijt hier geroepen om te discussieeren over die verschillen. Wij hebben een ge- meenschappelijken last op ons genomen, n.l. de zorg voor de gemeente. Daarin bestaat geen verschil; dat hebben wij ge meenschappelijk. De gemeenschappelijke nood dwingt nu op de allereerste plaats tot samen werking. Indien men liefde voor zijn volk heeft, dan kan men dat nu toonen, niet door twisten over theoriën en jammer klachten in deze moeilijke uren, maar door daden. Zoo zie ik als mijn eerste taak niet twistend te verdeelen, maar de geheele bevolking van Hilversum te brengen tot samenwerking. De mogelijkheid wil ik mij niet ont veinzen, dat men met „gemengde gevoe lens” mijn benoeming vernomen heeft. Maar eens hoop ik door daden het ver trouwen van Hilversum’s burgerij te win nen: een vertrouwen, waarom ik u niet door wóórden smeeken zal. Moeilijkheden zullen deze gemeente en u en mij in de toekomst niet bespaard blijven. Maar Hij, die de moeilijkheden over ons zendt, zal ons ook de kracht geven, die te overwinnen, in een rotsvast vertrouwen in Hem, die geheel het we reldbestuur onafhankelijk van mensche- lijke adviezen door alle eeuwen heen in de hand houdt, in een daadkrachtige liefde voor eigen volk en land, in eerbied voor den arbeid, sta ik hier voor u aan het begin van een groote en zware taak, waarover mijn oordeel nu luidt: „Het zal waarachtig wel gaan” Na de bijzondere raadszitting werd een druk bezochte receptie gehouden. Na af loop hiervan bracht de Nationale Jeugd storm den nieuwen burgemeester een bloemenhulde, waarna zij voor jhr. von Bönninghausen defileerde. De Middenstandsbonden hebben be sloten tot een samenstelling van maatregelen, waardoor die eensge zindheid in stand en vakken recht streeks zal worden verwezenlijkt en alle levende krachten in het organi- satieleven van den middenstand har monisch zullen worden bonden. Besloten is tot oprichting van de „Nederlandsche Middenstands-Cen trale”, welke, uiteraard onder antwoordelijkheid en groenteveiling „Naaldwijk” over September 1940 672.694 190.893 over September 1939. 823.801 k.g. tomaten en 1.421.675 druiven o_yer September 1940, werd aan ver- aan alle samen stellende deelen, zelfstandig en uit sluitend bevoegd zal zijn tot hande lend optreden ten aanzien van de sociaal-politieke en sociaal-economi- sche aangelegenheden. De Middenstandsbonden zullen hun be voegdheid tot beslissen en tot handelen in al deze aangelegenheden volledig overdragen aan dit centraal orgaan. Een zelfde vérgaande samenwerking, overdracht van bevoegdheden en samen bundeling van krachten, zullen de mid denstandsbonden bevorderen in de onder scheidene vakken in het Middenstands- bedrijfsleven door deze te adviseeren aan alle bij hen aangesloten vakbonden. In alle takken van kleinbedrijf zal al dus. door de vakbonden een representa tief orgaan kunnen worden gevormd, dat, onder verantwoordelijkheid aan de samenstellende bonden, zelfstandig en uitsluitend bevoegd zal zijn tot beslissen en tot handelen in de sociaal-politieke en sociaal-economische aangelegenheden van het bedrijf. Op korten termijn zullen aldus alle takken van kleinbedrijf zich kunnen brengen op het peil van organisatie, waarop de best georganiseerde branches, als b.v. het grafisch bedrijf, zich hier De drie Nederlandsche Midden standsbonden, de K.N.M.B., de N.R.K.M. en de C.M.B. wisten reeds jaren geleden te komen tot een samenwerking, aanvankelijk in een Commissie van Overleg, later in een Contact-centrale die geleidelijk voerde tot een gezamenlijke behande ling van belangrijke aangelegenheden. De Middenstandsbonden hebben uiteraard ook in de huidige situatie aanleiding gevonden zich rekenschap te geven van de eischen, die de maat schappelijke ontwikkeling aan de orga nisatie van den Middenstand stelt. Zij hebben voor de vakorganisaties, die zich tot dusverre niet bij een der drie Middenstandsbonden gemeend die aansluiting in verband gemakkelijker te maken. Zij hebben besloten door verinnigde samenwerking rechtstreeks te streven naar de verwezenlijking van die een heid in de organisatie' van stand en vakken, die als het uiteindelijke doel van iedere concentratie noodzakelijk moet worden geacht. Voorop staat daarbij de onafwijs bare eisch, dat zoowel in den midden stand als geheel, als in ieder vak af zonderlijk aanwezig zij het allen ver tegenwoordigend orgaan, dat bij uit sluiting en zelfstandig bevoegd is han delend op te treden in de economische en sociale aangelegenheden van stand en bedrijf. In de gisteren te Rotterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders van Lever Brothers en Unilever N.V. heeft de voorzitter van den raad van bestuur, mr. R. J. H. Patijn, een rede gehouden, waarin hij o.m. het vol gende zeide Spr. deelde mede, dat, in het algemeen gesproken en den ongunstigen internatio nalen toestand in aanmerking genomen, de door de maatschappij over het jaar 1939 behaalde resultaten, zoowel wat de om- zetten als wat de winsten betreft, bevre- digend mogen worden genoemd. Wat den totaal-omzet betreft, deze kan, waar om trent Duitschland vrijwel geen gegevens beschikbaar zijn, slechts bij benadering worden vastgesteld. Voor margarine is men waarschijnlijk niet ver van de waar, heid, indien men aanneemt, dat onze totaal-omzet in dit artikel aan dien van het vorige jaar ongeveer gelijk is geble ven. Het vorige jaar verkochten wij, alles tezamen genomen, ruim 560.000 ton. Wat onzen verkoop van zeep en andere wasch. middelen betreft, deze is voorzoover het betreft landen, waaruit gegevens omtrent den daar behaalden omzet te onzer be schikking kwamen, in het algemeen niet onaanzienlijk gestegen. Indien wij mogen aannemen, dat onze verkoopen in Duitsch land aan die van het vorige jaar ongeveer gelijk zijn gebleven, dan beliep onze totaal-omzet in zeep en andere waschmid- delen gedurende ’t jaar 1939 ruim 500.000 ton, tegenover ongeveer 435.000 ton in 1938. Dit beteekent derhalve een stijging met ongeveer 15 pCt. De totaal-omzet in de andere door de maatschappij geprodu. ceerde artikelen, waar.van spr. als voor naamste noemde oliën en veekoeken, vleeschconserven, kaas, papier en ander verpakkingsmateriaal, heeft zich, weder, om aannemende, dat de omzetten in Duitschland ongeveer gelijk zijn gebleven, op het peil van het vorige jaar weten te handhaven. Hetzelfde kan van de winkel bedrijven der maatschappij worden ge. zegd. In Nederland is onze omzet in margarine en andere eetbare vetten en oliën, on danks de moeilijkheden, welke zich sedert September van het vorige jaar bij den aanvoer van grondstoffen hebben voorge. daan, niet achteruitgegaan en vertoont hij, vergeleken bij dien over 1938, zelfs nog een kleinen vooruitgang. Minder gunstige berichten moet ik u na tuurlijk brengen over het verloop van onzen export. Alles bijeengenomen en ge. zien den ongunstigen algemeenen toestand in de wereld, hebben de bedrijven der maatschappij en van de aan haar onder- hoorige en met haar gelieerde onderne mingen haar omzetten in het algemeen op peil kunnen houden en in menig land zelfs kunnen verbeteren. Dit weerspiegelt zich ook in het door de maatschappij over het afgeloopen boekjaar behaalde financieele resultaat. Bedroeg de netto-winst met inbegrip van het aandeel der vennootschap in de winst, na aftrek der verliezen, van onderhoorige maatschappijen (ten deele geschat) over 1938 ongeveer 29 millioen gulden, over 1939 beloopt het correspon deer ende cijfer ruim 31| millioen. Vervolgens wijdde sf>r. nog een enkel woord ter toelichting van het in het jaar verslag reeds vermelde besluit van den raad van bestuur om zijn oorspronkelijk voorstel tot uitkeering van een slotdivi dend van 3j pCt. op de gewone aandeelen der vennootschap, gelijk die op 4 Mei j.l. werd gepubliceerd, niet langer te hand haven. Het zijn in hoofdzaak twee over wegingen, welke den raad van bestuur tot dit besluit hebben gebracht. In de eerste plaats de kaspositie der maatschappij en in de tweede plaats de onzekerheid om trent de ontwikkeling van het bedrijf der maatschappij in de naaste toekomst.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6