HAAGSCHE COURANT VROUWENHOEKJE Vrijdag 4 October 1940. BINNENLAND RECHTZAKEN een Aandacht voor stevig ontbijt VIERDE BLAD De postzegelautomaten DOODSLAG te Distributie van papier Geen beperking in de aflevering VERDUISTERING VAN STAAT UITSPRAKEN Verkoop Beperkende bepalingen voor personen van Joodsche afkomst DIEFSTAL TER GELEGENHEID VAN OORLOGSNOOD te t De Groote Kerk te Rotterdam kan worden herbouwd AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG Distributie donkere olie (gasolie, dieselolie, dunne stookolie, enz.) Wijzigingen overeenkomstig de nieuwe frankeertarieven Verwerkingsverbod schapenvleesch van textielgoe deren uet aanstellen en bevorderen van ambtenaren De oorlogsinvaliden en de A.V.O. Vergrooting van de kans op aan stelling in een leeraarsbetrekking voor jonge officieren njuiiwi No. 17690 HET O.M. EISCHT TWEE MAANDEN MET DE CLUBKAS GEKNOEID jaren hebben. het aan i voegd. :eleefd had. (b.v. aan- ONRECHTMATIG ONTSLAG VAN EEN STRIJKSTER tegen de najaarsstormen, welke men nu kan duchten. De commissie heeft eveneens haar oor deel uitgesproken over de mogelijkheid van het behoud van het Schielandhuis, het oude museum Böymans. De commissie acht restauratie van den voorgevel technisch mogelijk, maar voor de rest zal het gebouw volkomen nieuw moeten worden opgetrokken. eenige geen heb- De Delftsche poort Ook ten aanzien van de Delftsche poort heeft de commissie haar opinie laten we ten. Technisch is het mogelijk de poort verder af te bouwen, maar er heerscht verdeeldheid in de commissie omtrent de vraag, of een dergelijke herbouw aesthe. tisch nog te verantwoorden zou zijn. Visscherlj De distributie voor donkere olie ten behoeve van de visscherlj wordt van 1 October af uitsluitend behandeld door de Nederlandsche Visscherij-cen- trale of door de door de centrale aan gewezen personen. Alle overige verbruikers De distributie van donkere olie voor alle overige gebruikers blijft in handen van het Rijksbureau voor aardoliepro ducten. De wijze van aanvragen voor het verkrijgen van een vergunning blijft ongewijzigd, dus een groen for mulier d.o. 5 voor de eerste aanvrage en voor verdere aanvragen door invul ling van de achterzijde van het door het Rijksbureau voor aardolieproduc ten aan den verbruiker te zenden „be richt van beschikbaarstelling”. niet moeten beschouwen als lieden, die het moeten hebben van de liefdadigheid. In tegendeel, zij moeten hun plaatsen in de maatschappij weer zelf verdienen en dan wordt hun werk ook op de normale wijze beloond. Niemand behoeft dus het hoofd te laten hangen. Beschouw je als flinke jonge kerels, die moeilijkheden onder de oogen kunnen zien. Allereerst is samen werking tusschen A.V.O. en invalide ge boden en als die eenmaal tot stand is ge komen, is het doel, hetwelk de A.V.O. zich voor oogen stelt, uitvoerbaar. Arrondissements-rechtbank Het O.M. had bij verstek tegen den bakkersknecht G. F. V. uit Hillegers- berg, die op 10 Dec. j.l. ter hoogte van den langen Kleiweg onder Rijswijk met zijn vrachtauto in botsing was gekomen met een sportwagentje, waarin een kleine jongen was gezeten, die ingevolge van den daarbij bekomen schok was overle den, terwijl de vrachtrijder, die geen rij bewijs bezat, was doorgereden,, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren, drie maanden gevangenisstraf geëischt, met ontzegging van het recht om een mo torrijtuig te besturen voor den tijd van één jaar. De rechtbank achtte het primair ten laste gelegde (dood door schuld niet be wezen, doch veroordeelde verdachte we gens het doorrijden tot zes weken gevan genisstraf met ontzegging van het recht om een motorrijtuig te besturen, voor den tijd van één jaar. Veerponten, zeescheepvaart. Raad en daad bij het herwinnen van een plaats in de maatschappij De secretaris-penningmeester van de A.V.O., de heer F. W. Detiger uit Amsterdam, heeft vandaag de oorlogs- gewonden toegesproken, die onder lei ding van kolonel Broeders in de cantine van het Utrechtsche militaire hospitaal samen waren gekomen. Het gaat erom, aldus de heer Detiger, de oorlogsgewonden niet alleen medisch, maar ook moreel en materieel weer op de been te helpen. Omdat het voor zoovele door den oorlog getroffen sol daten moeilijk is, zich zonder hulp een plaats in de maatschappij te veroveren, wanneer zij het militaire hospitaal heb ben verlaten, rekent de vereeniging „Arbeid Voor Onvolwaardigen” het zich tot een plicht om .de oorlogsinvaliden behulpzaam te zijn bij het zoeken van een hun passenden werkkring. POGING TOT OPLICHTING De zaadhandelaar J. J. A., alhier, die zich in strijd met de waarheid tegenover twee exporteurs van tuinbouwproducten zou hebben voorgedaan als gouwleider der N.S.N.A.P., en hun zou hebben voor gespiegeld door zijn bemoeiingen bij Duitsche instanties te kunnen bewerkstel ligen, dat verloren klanten tot hen zouden terugkeeren, mits als tegenprestatie een bijdrage voor de partij werd gegeven, had te dier zake wegens poging tot op lichting zes maanden gevangenisstraf te gen zich hooren etschen. De rechtbank verklaarde het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewe zen en sprak verdachte daarvan vrij. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, moet er binnenkort rekening mede worden gehouden, dat Neder landsche autoriteiten en publiekrechte lijke lichamen geen personen meer tot ambtenaren benoemen, op arbeidscon tract aanstellen of bevorderen mogen, die geheel of gedeeltelijk van Joodsche afkomst zijn of wier echtgenooten ge heel of gedeeltelijk van Joodsche af komst zijn. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, brengt onder de aandacht van belanghebben den: In de Nederlandsche Staatscourant van 1 October 1940, no. 191 is opgeno- tnen de donkere-oliebeschikking 1939 no. 1, gewijzigd, waarbij is bepaald, dat met ingang van 1 October 1940, elke aflevering van donkere olie zon der vergunning geldige bon of bewijs stuk verboden is. Hiermede zijn de percentages van 70 pCt. voor over heidsbedrijven en 30 pCt. voor andere verbruikers vervallen. Voor elke afle vering moet derhalve een vergunning worden aangevraagd zooals hieronder is voorgeschreven. De 50-jarige A. M. v. d. B., en de 18- jarige W. S. T„ moeder en dochter, bei den hier ter stede woonachtig, hadden 15 Mei j.l. op het vliegveld Ypenburg ne gentien koppen en elf borden gevonden, die behoord hadden tot den inventaris van het café-restaurant ter plaatse. Zij hadden gemeend, dat het waardelooze voorwerpen waren en het voorbeeld ge volgd van vele anderen, die van de door de oorlogsomstandigheden ontstane ver warring en ontsteltenis gebruik hadden gemaakt om mee te nemen wat van hun gading was. Tot hun verdediging voerden beide verdachten aan, die zich wegens diefstal, gepleegd bij gelegenheid van oorlogsnood. hadden te verantwoorden, dat zij hadden gemeend geen kwaad te doen en geenszins de bedoeling hadden gehad om iemand te benadeelen. Mr. Rouffaer, het O.M. waarnemend, achtte de omstandigheden, waaronder de feiten waren gepleegd, bezwarend voor de verdachten. Rekening houdend met het feit, dat zij nog nooit met den straf rechter in aanraking zijn geweest, eisch- te spr. tegen ieder twee maanden gevan genisstraf. Uitspraak 17 October. De wijziging der posttarieven op 20 Augustus j.l., maakt herziening der postzegel- en briefkaartautomaten noo- dig. Alleen de automaten, welke na het inwerpen van 3 cent twee zegels van li cent leveren,, kunnen ongewijzigd blijven, aangezien het ta rief van drukwerk, waarvoor deze zegels bestemd zijn, niet is gewijzigd. De briefkaartautomaten, welke voort- san, na het inwerpen van een dub beltje, twee kaarten van 5 cent zullen leveren, zullen het eerst in de groote steden binnen enkele dagen weer in gebruik worden gesteld. Voor den verkoop van postzegels van 7i cent is de oplossing gevonden, dat deze, eveneens na het inwerpen van een dubbeltje één postzegel van 7j cent en één van 2i cent leveren. De wijzi ging van deze automaten is onder han den en zal vermoedelijk binnen enkele weken haar beslag hebben gekregen. In ieder geval zal worden getracht den noodzakelijken termijn van buiten ge- bruikstelling zoo kort mogelijk houden. Zes jaar geëischt Wegens doodslag stond voor de Rottec- damsche rechtbank terecht de 19-jarige P J. K. te Rotterdam, die op 11 Decem ber j.l. mej. M. E Cremers, wonende op den Schiedamschedijk om het leven heeft gebracht en van eenig geld en wat snuisterijen beroofd. De jongeman was met een vriend op den bewusten Zondag avond op den Schiedamschedijk geweest en daar had hij de vrouw ontmoet. Waar schijnlijk is toen bij hen, of alleen bij verdachte, het plan opgekomen ae vrouw te berooven. Zij zijn met haar naar haar woning geaan. Later verliet de vriend alleen het huis. Den volgen den morgen werd de vrouw dood op haar bed gevonden. Zij was overleden, doordat verdachte haar op het hoofd had geslagen en vervolgens met een kus sen had geworgd. Eenige bezittingen en een bedrag van ongeveer vijf en twintig gulden bleken te zijn verdwenen. Na een kort onderzoek gelukte het de Rotter- damsche politie de beide jongemannen aan te houden. K. bekende den moord alleen te hebben gepleegd. Zijn vriend, die met het geval niets uitstaande bleeK te hebben, werd reeds den volgenden dag op vrije voeten gesteld. De zaak werd op verzoek van den verdediger, mr J. R. Penterman, wegens de psycm- sche gesteldheid van verdachte en den aard van het onderzoek, met gesloten deuren behandeld. De eisch van den offi cier van justitie, mr. J. C. V. Meischke, was zes jaar gevangenisstraf. De recht bank zal 17 dezer vonnis wijzen. Blijkens een bericht in de Staatscou rant van 3 October heeft ue secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij bepaald, dat het bewerken en verwerken van schapen vleesch tot vleeschwaren is verboden. (Onder „vleeschwaren” te verstaanver duurzaamd, tenzij door afkoeling, of toe bereid vleesch). Het verbod geldt niet, indien en voor^poover het bewerken en verwerken plaats vindt met een vergun ning van de stichting Nederlandsche Vee- houderijcentrale, gevestigd alhier en de, zoo noodig, door de Centrale aan de ver gunning te verbinden voorwaarden zijn nagekomen. Het verbod treedt heden in werking en eindigt op 1 Januari 1941. Wol voor het breien van babykleeding Ter aanvulling van het gisteren me degedeelde omtrent enkele wijzigingen in de textieldistributieregeling moge nog het volgende dienen. Tot nu toe kon een positiejapon niet op een spe ciale vergunning worden verstrekt. Wanneer echter de a.s. moeder reeds noodzakelijke kleedingstukken lakens, nachthemden e.d.) heeft geschaft op haar textielkaart en daar door niet voldoende punten tot Novem ber 1940 beschikbaar heeft, kan een speciale vergunning worden verleend door den plaatselijken distributiedienst, onder inneming van 36 punten van de textielkaart. Iedere a.s. moeder kan op een ver klaring van den huisarts oOk een spe ciale vergunning krijgen voor het breien van babykleeding. Het gezins hoofd, dat een inkomen heeft van 3000 of minder en dat niet in het bezit is van een toeslagkaart, kan voor ieder kind, dat op 5 Augustus 1940 den leef tijd van drie jaar nog niet had bereikt, van den plaatselijken distributiedienst een speciale vergunning ontvangen voor maximaal 1 k.g. wollen of halfwollen breigarens voor het zelf breien van kinder kleertjes. Vrouw deed haar man tot twee keer toe gelooven, dat zij een kind had gekregen Voor de rechtbank te Groningen heeft een pl.m. 40-jarige, gehuwde vrouw te recht gestaan, aan wie ten laste was ge legd, dat zij veroorzaakt heeft, dat haar man in strijd met de waarheid in een geboorteakte heeft doen opnemen, dat zij het leven had geschonken aan een zoon. Dit feit heeft zich zelfs twee keer voorgedaan, den eersten keer op 23 Mei 1938 en den tweeden keer op 1 Februari 1940. Uit het verhoor van verdachte, die een bekentenis aflegde, haar man en eenige getuigen, bleek, dat het hier gaat om een kinderloos echtpaar, dat echter wel graag kinderen jvilde hebben. Verdachte meende een oplossing te hebben gevonden, toen een ongehuwde kennis van haar moest bevallen en zij aanbood om het kind tot zich te nemen. Zij heeft daarbij ook haar man misleid en deze door een consequent volgehouden comedie in den waan ge bracht, aanvankelijk dat zij zelf een kind verwachtte en later zelfs, dat zij het Scheepvaart De voorloopige regeling, waarbij de distributie van donkere olie voor de rivier- en binnenvaart, in handen van den inspecteur-generaal van het ver keer, resp. de secretariaten en agent schappen van de bevrachtingscom- missies is gelegd, blijft bestendigd. De toewijzing voor veerdiensten en zeesleep- v»art en kustvaart, wordt door het Rijksbureau voor Aardolieproducten, Reestraat 100104, ’s-Gravenhage be handeld, waarbij, wat betreft zee scheepvaart, zeesleepvaart en kust- vaart, de aanvrager zijn aanvrage moet laten voorzien van advies van de scheepvaartinspectie in het betreffende district, alvorens dezelve aan het Rijksbureau voor aardolieproducten in zenden. Omtrent den toren nog geen beslissing De commissie Van der Steur, welke tot taak heeft na te gaan, of de door de ramp van 14 Mei te Rotterdam beschadigde his. torische of uit een oogpunt van kunst, waarde belangrijke gebouwen hersteld kunnen worden, heeft dezer dagen haar rapport uitgebracht aan B. en W. In dit rapport wordt gezegd, dat herbouw van de Groote Kerk technisch mogelijk is Ten aanzien wan het behoud van den toren is nog geen beslissing gevallen. Dit is niet mogelijk, omdat het inwendige van den toren nog niet is onderzocht. Er zal een stellage in den toren worden ge bouwd ten einde een nauwgezet onder zoek te’ kunnen instellen naar de deug deliikheid van het metselwerk Het ziet er naar uit. dat de uiteinde'ijke beslissing over he* behoud van ons oud st cultuurmonument zal afhangen van de vraag, of de toren behouden kan blij, ven In afwachting van deze vraag wor den de muren van de kerk gestut en ge- Agent voor hot gerechtshof Voor het Amsterdamsche gerechtshof werd in hooger beroep de strafzaak be handeld tegen een Bussumschen politie agent, die zich moest verantwoorden we gens verduistering van een deel van de clubgelden va"n een wandelsportvereeni- ging in het Gooi. De rechtbank had hem aan dit mis drijf schuldig bevonden en veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maan den, waarvan echter drie maanden voor waardelijk werd opgelegd, terwijl de proeftijd door de rechtbank werd vastge steld op drie jaar. Verdachte hield in eerste instantie vol, dat hij volkomen onschuldig was. Hij had in 1933 de wandslsportvereeniging opge richt en hij had alles gedaan om haar tot groeten bloei te brengen, wat hem ook gelukt was. Als voorzitter was hem het beheer opgedragen van de kas der wan deltochten, en op zekeren dag was hier in een tekort ontstaan, doordat hij voor den z.g. Comeniusmarsch duizend wandel- bordjes had doen vervaardigen ten be hoeve van de deelnemers, terwijl er slechts 700 personen meewandelden, zoo- dat er 300 bordjes onverkocht bleven. Dit deficit had hij door geknoei in de boe ken gedekt. Hij had n.L onbetaalde reke ningen als betaald geboekt. Het volgende jaar leverden de marschen een batig sal do van 800 gulden op en alles zou in het reine zijn gekomen, ware het niet, dat hij aan familieleden uit de kas ruim 100 gulden ter leening verstrekte een bedrag, dat hij niet terug kreeg. Hoewel het op korten termijn was verstrekt. Dit tekort kwam uit en een kascontrole bracht ook de andere knoeierijen aan het daglicht. A décharge kwam de eere-voorzitter van de wandelsportvereeniging voor het hekje, om te vertellen, dat verdachte heel veel voor de club had gedaan en dat men hem de fouten niet euvel duidde, daar men er van overtuigd wast dat hij alles zou gedaan hebben om de kas weer aan te vullen. De procureur-generaal vond het vonnis van de rechtbank zeer clement en hij zag geen enkele reden om een lagere straf op te leggen, zoodat hij bevestiging van het door de rechtbank gewezen vonnis requireerde. Uitspraak 17 October. Een ontbijt ziet er dan b.v. als volgt uit: 200 a 250 g. melk met 15 20 g. vlugkokende havermout tot pap gekookt, 5 10 g. suiker, prijs 4 k 5 cent. Twee sneetjes bruin brood met boter, tomaat, komkommer of radijs., prijs 4 a 5 cent, zoodat men per hoofd hier voor op een uitgave van 8 10 cent moet rekenen. Wil men ter afwisseling in plaats van pap eens ’n ander gerecht probeeren, dan kan men een smakelijke variatie verkrij gen door hangop met geraspten appel te nuttigen. Daartoe legge men reeds den avond van tevoren een doek in een ver giet en giete daarin y2 1 liter karne melk uit. ’s Ochtends vindt men dan op het doek de ingedikte „hangop”, die wanneer men er een geraspten appel doormengt, tot een vrij dikke zelfstan digheid wordt. De smaak van dit ge recht is bijzonder frisch en er behoeft nauwelijks suiker aan te worden toege- Daarbij moet de gewonde of verminkte soldaat, aldus de heer Detiger, zich geens zins op het standpunt stellen, dat hij alleen zijn leven heeft ingezet en dat daar om de maatschappij moet zorgen, dat hij voor zijn leven is geborgen. Immers, ook in de burgermaatschappij zijn er talrijken geweest en zijn er nog, die zich met waren heldenmoed door de moeilijkheden van bombardementen en vaak met levensge vaar heen slaan en heen hebben geslagen en derhalve mag de soldaat dus niet den ken, dat hij boven anderen voorrang heeft. Maar waar het Nederlandsche volk wel voor moet zorgen is, dat de oorlogsgewon den niet vergeten worden en vooral ook, dat zij er niet achterop zouden geraken. Omdat er voorkomen moet worden, dat zich met deze bijzondere arbeidszorg men- schen gaan bemoeien, die overigens geheel uit philantropische overwegingen er niet voldoende verstand van hebben, heeft de A.V.O. in nauwe samenwerking met en als hulporgaan van de overheid, haar schouders onder dit werk gezet. Zij zal al wat menschelijkerwijs mogelijk is doen, om den oorlogsgewonden zoo goed als maar kan, een positie in de burger maatschappij te verschaffen. De A.V.O. is daarbij afhankelijk van twee factoren, n.l. van de medewerking der bedrijven en van den steun, welke zij ontvangt van de oorlogsslachtoffers zelf. Ook de overheid zorgt voor de oorlogsge wonden. Voor dit doel is een belangrijke post op de begrooting van Sociale Zaken uitgetrokken. Er wordt van het standpunt uitgegaan, dat, wie zich zelf kan helpen, er het beste aan toe is. Rijzen er evenwel bezwaren bij de pogingen, zich door eigen kracht een plaats in de maatschapppij te herove ren, dan kan de A.V.O. worden ingescha keld, die zal trachten een voor den be trokkene zoo gunstig mogelijke oplossing te vinden. Het beginsel, waarbij men hier van uit gaat is drieledig. Waar mogelijk zal ervoor gezorgd wor den, dat de gewonde soldaat in zijn vroe gere beroep terug komt. Lukt dit buiten den wil van den betrokkene niet, of heeft hij zoodanige verwondingen opgeloopen, dat hij zijn oude werk ónmogelijk kan her vatten. dan zal men probeeren een be trekking te vinden, welke zooveel mogelijk past bij den arbeid, welken hij voor de oorlogsdagen verrichtte. Falen deze twee mogelijkheden, dan wordt uitgezien naar een betrekking, waarin een behoorlijk loon kan worden v.erdiend. Wanneer men nu weet, dat het in dezen tijd al voor een validen man lastig is, om aan werk te komen, dan kan men zich een denkbeeld vormen van de moeilijkheden, waarmede de A.V.O. te kampen heeft om voor de burgerlijke onvolwaardigen en de oorlogsslachtoffers arbeidsmogelijkheden op te sporen Wil ons werk volledig slagen, zoo ver volgde de heer Detiger. dan moet aller eerst bij de gewonde soldaten het besef levendig worden, dat alleen door ernsti- gen wil om mede te werken het zal kunnen gelukken, hen aan arbeid te helpen. Zoo goed als de gezonde mensch plezier moet •hebben in het werk, dat hij dagelijks te verrichten krijgt, zoo goed moet er bij den invaliden soldaat een zekere arbeidsvreug de aanwezig zijn, welke hem stimuleert aan te pakken, wat hem wordt geboden, onverschillig of het nieuwe werk nu ge heel in overeenstemming is met zijn toe komstverwachtingen of niet. De nieuwe plaats in de maatschappij moet verdiend worden De A.V.O. zal er voor zorgen, dat de door den oorlog getroffen soldaten niet zullen worde;, vergeten, zooals dit na den vorigen oorlog op den duur in andere landen wel hef geval was. De A.V.O. verzamelt thans van alle oor logsgewonden gegevens om op de hoogte te komen van de arbeidsomstandigheden, waaronder de genezen verklaarde patiën ten voor den oorlog verkeerden Op alle werkgevers van de betrokken soldaten wordt een beroep gedaan om hen indien mogelijk terug te nemen en de praktijk heeft geleerd dat dit beroep vaak goede resultaten oplevert. Tenslotte wees de heer Detiger er met nadruk op, dat de oorlogsslachtoffers zich 'i beschikten. Het Rijksbureau zal te zijner tijd bij inwilliging van de ingekomen verzoeken tot inschrijving, vergunning tot voort zetting van de bedrijven verleenen. Er wordt op gewezen, dat een beperking van de aflevering van papier niet zal behoeven te geschieden, terwijl naar zich laat aanzien, evenmin maatregelen zullen worden genomen tot regeling van de levering van papier publiek. Ter bespoediging is thans gelegenheid tot inschrijving Rijksbureau voor papier reeds de bij het opengesteld. Den belanghebbenden wordt dan ook aangeraden, zich onverwijld met een verzoek tot inschrijving tot dit bureau te wenden. PREDIKANT WEGENS VERDUISTE RING VOOR DE RECHTBANK De Amsterdamsche rechtbank heeft de strafzaak behandeld tegen een predikant uit een dorpje aan den rand van het Gooi. De 61-jarige man had zich te ver antwoorden wegens verduisteringen, ge pleegd ten nadeele van het weduwen- en weezenfonds van emerituspredikanten, een reeks collectegelden, die niet waren afgedragen, en in de tweede plaats een deel der gelden, bestemd voor verbouwing van de kleuterschool en het vereenigings- lokaal der diaconie. Het was een pijn lijke zaak, die zich in de kleine ge meente heeft afgespeeld en waaromheen het lasterlijke gerucht ging, dat menden dominee kwijt wilde. Op de vraag van den president, hoe verdachte tot deze daad gekomen was, antwoordde de dominee, dat hij wat te royaal g< De officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat aan het parket het verwijt is gemaakt, dat dit zich heeft laten spannen voor het karretje van den ker- keraad, die zijn dominee kwijt wilde. Dit is volkomen onjuist. Ik. aldus spr., kende den president-kerkvoogd niet en hij heeft mij over deze kwestie nooit ge sproken, voor de klacht door den hulp officier was ingediend. De eisch luidde een gevangenisstraf van een jaar met ontzegging om het be roep van predikant uit te oefenen. Dc verdediger drong op de uiterste clementie aan Verdachte heeft reeds veel geleden; hij toonde een innig be rouw en een gevangenisstraf zou hem volkomen breken. PI concludeerde tot een voorwaardelijke veroordeeling. De rechtbank zal 17 October vonnit wijzen. en geen maatregelen voor de levering aan het publiek De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Han del, Nijveilieid en Scheepvaart, maakt bekend, dat maatregelen zullen worden getroffen op het gebied van de distri butie van alle soorten papier en carton, waaronder stroocarton, in rollen en vellen. Deze maatregelen zullen wor den uitgevoerd door het Rijksbureau voor papier, gevestigd Schotersingel (9 te Haarlem. Directeur van genoemd bureau is mr. F. H. A. de Graaff. Er zal een beschikking in de Neder landsche Staatscourant worden ge plaatst, waarin onder meer aan alle verwerkers van en alle handelaren in papier als bovenbedoeld, voorzoover zij blijken hun jaarbalansen in de jaren 1938 en 1939 over een gemiddelden voorraad papier van minstens 5000 k.g. beschikten, de verplichting wordt opge legd bij genoemd Rijksbureau een ver zoek tot inschrijving in te dienen. Het zelfde geldt voor alle importeurs en agenten in palier, ongeacht de voor raden, waarover deze beschikken of leven aan een zoon had geschonken. De man heeft daarbij ook niet toen een en ander zich voor de tweede maal her haalde niet de minste argwaan aan den dag gelegd en heeft geheel te goeder trouw aangifte gedaan van de geboorte van „zijn” zoons, waarover hij zich zeer verheugd toonde. Het verlangen om zelf kinderen te heb ben en daardoor wellicht mede een goed huwelijksleven te bevorderen heeft ver dachte, naar zij verklaarde, tot haar daad gebracht, zonder dat zij besefte, dat zij een ernstig misdrijf beging. Het O. M., waargenomen door mr. Mein- dersma, meende, dat men hier met een wel zeer zeldzaam feit te doen heeft, zoo als dat zich misschien nog nooit heeft voorgedaan. Men kan zich moeilijk voor stellen, dat de man geheel buiten het ge beurde heeft gestaan, maar het uitge breide onderzoek heeft dit tenslotte ook voor den officier eenigszins aanvaard baar gemaakt. Eenerzijds rekening houdende met den ernst van de feiten valschheid van ge schrifte in authentieke aktes en ander zijds met de motieven, waardoor ver dachte zich heeft laten leiden, eischte mr. Meindersma tenslotte een voorwaar delijke gevangenisstraf voor den tijd van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar, benevens een onvoorwaardelijke boete van 20 subs. 20 dagen hechtenis tegen de verdachte. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 17 dezer. De „Müsli” In Zwitserland is de „Müsli” een bij zonder gewaardeerd ontbijtgerecht. Om dit op tafel te kunnen brengen, zette men per persoon den vorigen avond een afge streken eetlepel havervlokken of haver mout te weeken in 3 eetlepels water. Den volgenden morgen mengt men de geweek te havermout met wat citroensap en met een eetlepel gesuikerde geconden seerde melk of honing. Nu wordt een groote appel, die van te voren goed ge- wasschen en droog gewreven is, met schil en al geraspt en direct in de pap ge roerd. De echte liefhebbers strooien ten slotte een eetlepel gemalen noten over dit gerecht. Hoofdzaak bij deze voorbeelden is, dat men doordrongen wordt van de beteeke- nis, die het ontbijt voor het gezinsleven en voor het behoud van gezondheid en werkkracht heeft. Zware straf opgelegd Voor den kantonrechter te Amersfoort heeft zich te verantwoorden gehad de eigenaar van een wasscherij en strijke- rij aldaar, F. H. V. H. genaamd, omdat hij een strijkster, mej. A. v. d. B. uit Nijkerk. onrechtmatig had ontslagen. Verd. deelde mede, dat het meisje, dat in deze zaak als getuige was gedag vaard, uit zichzelf was weggebleven, doch het ontslagen meisje gaf een an dere lezing over het geval. Zij was na de evacuatie eenige dagen ziek geweest en had van dit ziektegeval schr.iftelijk kennis gegeven. Als antwoord daarop werd haar de werkkleeding met een ontslagbrief thuis gestuurd. Toen het meisje zich na haar herstel weer kwam aanmelden, omdat zij mejnde, dat het ontslag haar onrechtmatig was verleend en verd. inmiddel» andere meisjes had aangenomen, werd haar door verd. toe gevoegd: „ik kan geen zieke meisjes gebruiken”. Verd. ontkende dit en zeide ook kennisgeving van het ziektegeval te ben ontvangen. De ambtenaar van het o.m. achtte dit onwaarschijnlijk, want anders had hij toch geen opdracht kun nen geven de werkkleeding terug te stu ren. Spr. zeide een zware straf hier op zijn plaats te achten. De eisch luidde 58 subs. 30 dagen onvoorwaardelijk en 1000 subs. 3 mnd. voorwaardelijk met een proeftijd van een half jaar, onder voorwaarde, dat verd. het meisje weer in dienst moet nemen en haar schade loos moet stellen voor de gevolgen, welke uit dit ontslag zijn voortgekomen. De kantonrechter veroordeelde verd. conform dezen eisch. De voedingsraad schrijft ons: Zeer ve len plegen het met het ontbijt minder nauw te nemen. Haastig wordt een slok thee en een onvoldoende hoeveelheid voedsel naar binnen gewerkt. Menigeen gunt zich zelfs de rust niet om hiervoor even te gaan zitten, onder het aanklee- den nuttigt men den eersten maaltijd van den dag. Er is reden om met klem tegen dit verkeerde gebruik waarschuwen. Waarom niet een kwartier of een half uur eerder opgestaan en zich op zijn ge mak voor zijn dagtaak voorbereid? Uit een oogpunt van doelmatige voe ding verdient een rustig ontbijt uiteraard warme aanbeveling. Er bestaat een nau we samenhang tusschen onze spijsverte ring en onze psychische gesteldheid. Het ontbijt moet voldoende voedingsstoffen bevatten Bovendien is het Van groote beteekenis dat men zich ’s ochtends behoorlijk voedt. Het ontbijt moet dus niet alleen rustig genuttigd worden, maar het moet ook voldoende voedingsstoffen bevatten. Brood en boter vormen de kernbestand- deelen van het Nederlandsche ontbijt. Hiervoor komen in aanmerking een glas melk of wat kaas, ook wel een ei, ter wijl rauw fruit, een rauwe tomaat, een paar plakken komkommer, eventueel ra dijs of rammenas een zeer waarde volle aanvulling vormt. Men denke vooral niet, dat melk een kinderachtig voedsel is. Twee flinke glazen melk per dag kunnen den voedingstoestand en daarmede het algemeen welbevinden van volwassenen schoord ten einde ze bestand te doen zijn zeer gunstig beinvloeden. G*" .«o als nieuw verkocht Er .winkelierster in de Bezuidenhout- wp alhier had op 7 Maart j.l. van een reiziger, die zich als „Baco” aandiende en die den indruk wekte dat hij van de staalwarenfabriek Baco kwam, een par tij van 500 scheermesjes gekocht, waar van haar na diens vertrek bleek, dat er allerlei gebruikte en beschadigde tus schen waren, terwijl bij sommige de scheerzeep nog aan de randen zat. Daar ze als nieuwe mesjes van „Baco- edelstaal” door den reiziger waren aan- geprezen, achtte de winkelierster die voor de partij 6 had betaald zich op gelicht. Zij deed van het geval aangifte en op 12 Juli veroordeelde de politie rechter den reiziger tot drie, maanden gevangenisstraf wegens oplichting. De reiziger kwam in hooger beroep omdat hij de straf te hoog vond. Thans verklaarde hij voor het gerechtshof, dat hij den naam Baco had opgegeven om dat deze een combinatie is van de eerste twee letters van zijn eigen naam en de toevoeging „co”. De partij bestond uit twee doozen van honderd mesjes voor 6, waarbij drie doozen gratis werden gegeven ter verspreiding onder de klan ten van den winkel, die andere artikelen, bijv, sigaren, kwamen koopen. De winkelierster getuigde, dat de rei ziger zich als vertegenwoordiger van „Baco-Holland” had voorgedaan. Den naam Baco kende zij als dien eener sleu- telfabriek. De aangeboden mesjes maak ten uiterlijk den indruk nieuw te zijn. Op de envelopjes prijkte een mannen hoofd, zooiets als op de „Glad weg” mes jes. Doch toen zij later de pakjes opende kwamen vele geroeste, beschadigde en zelfs met scheerzeep bezoedelde mesjes te voorschijn. Ook waren er vele bij van een merk „de 100.000”, met prijs-aandui- ding tien voor een kwartje. In hoofdzaak waren het gebruikte mesjes. De procureur-generaal achtte de ten laste gelegde oplichting bewezen en ht eischte bevestiging van het vonnis. Verdachtes raadsman pleitte vrijspraak, subsidiair een voorwaardelijke veroordee ling. Gerechtshof BEDROG MET ^üERMESJES De Staatscourant van gisteren bevat het rapport van de op 15 Juli j.l. inge stelde commissie-Elzinga, aan welke com missie was opgedragen te onderzoeken, welke maatregelen kunnen worden ge nómen om de kans op aanstelling in een leeraarsbetrekking voor jonge officieren te vergrooten. In haar rapport komt de commissie tot de volgende conclusies: Bij sollicitatie naar leeraarsbetrekkingen worden bij persoonlijke geschiktheid met wachtgelders gelijkgesteld de beroeps officieren van Land- en Zeemacht, die op 14 Juli 1940 nog in actieven dienst waren en die of op grond van een aan een uni- versiteit of hoogeschool afgelegd examen of van een middelbare acte voor die be trekkingen bevoegd zijn, of, voor zoover het betrekkingen van leeraar in de wis kunde en de mechanica betreft, op grond van art. 89 der Middelbaar Onderwijs wet bevoegd zijn en bovendien hetzij door voortgezette studie aan de Techni sche Hoogeschool te Delft gedurende hun diensttijd een getuigschrift van meer uit gebreide kennis hebben verworven, hetzij in het bezit zijn van het getuigschrift van, na het doorloopen van een specialen wiskundigen cursus van een jaar aan een universiteit, met goed gevolg afgelegd tentamen. Voor officieren, die krachtens art. 89 der Middelbaar Onderwijswet bevoegd zijn tot het geven van onderwijs in de wiskunde, wordt aan een of meer univer- siteiten een speciale cursus van een jaar ingericht ter uitbreiding en verdieping van hun kennis, in het bijzonder met be trekking tot de grondslagen der wiskun dige wetenschap en de beteekenis daar van voor het schoolonderwijs. Aan het einde van den cursus wordt de gelegen heid gegeven om door tentamen een ge tuigschrift te verwerven. Officieren van administratie, die aan de Koninklijke Militaire Academie of aan het Koninklijk Instituut voor de Marine den cursus hebben ten einde gebracht, worden, indien zij dit behoeven, bij het staats examen Hoogere Burgerschool A vrijge steld van ander onderzoek in alle vakken. Andere officieren, die aan de Koninklijke Militaire Academie of aan het Koninklijk Instituut voor de Marine den cursus heb ben ten einde gebracht, worden bij het staatsexamen Hoogere Burgerschool B vrijgesteld van nader onderzoek in alle vakken. Het rapport der commissie is door den waarnemend secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ongewijzigd aanvaard én overgenomen. Deze heeft ter .uitvoering van de conclusies het volgende bepaald 1. De op non-activiteit gestelde be roepsofficieren moeten om op de lijst voor wachtgelders geplaatst te kunnen worden, zich aan een Nederlandsche uni versiteit gedurende eén jaar als student laten inschrijven voor het volgen van de le jaars colleges in de wiskunde. 2. Deze officieren moeten aan de uni versiteit, waar zij zijn ingeschreven, tevens de voordrachten volgen in de di dactiek van de wiskunde, indien deze voordrachten althans worden gegeven. 3. Zij moeten eveneens de voordrach ten volgen van hen, aan wie onder ver antwoordelijkheid van de betrokken fa culteit een speciaal daarvoor ingestelde leeropdracht is verstrekt. 4. Bij sollicitatie naar leeraarsbetrek kingen worden tegelijk met de gelijkstel ling van de sub 1. bedoelde officieren met wachtgelders, zoo mogelijk met in gang van 1 October 1941, bij persoonlijke geschiktheid met wachtgelders eveneens gelijkgesteld zij, die het doctoraal examen in de wis- en natuurkundige wetenschap pen met hoofdvak wiskunde hebben af gelegd. mits zij een wachttijd van twee

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13