Het bombardement Haarlem van DE PLANNEN VOOR DEN WEDEROPBOUW Haagsche Courant van Vrijdag 4 October 1940 I 1 f. IASJ Aantal dooden tot 26 gestegen Vischafslag de openlucht m B^ENLAHD X. 1 H Ir Belangstelling van cor' missaris-generaal dr. H. Fischböck Mr. A. BRANTS HAAGSCHE LICHTGEVENDE AGENT een vermiste en zestig GEWONDEN erbond Gommissaris-generaal dr. H. Fischböck. DERDE BLAD, PAGINA I Don Haag heeft de primeur van den lichtgevenden agent. Zijn jas en helmovertrek zijn behandeld met lichtgevende verf. Vergunning voor bezoek aan de eilanden Mr. A. Brants, die benoemd is tot directeur-generaal van politie t Polygoon) Dagelijks voeren Scheveningsche bootjes kleine hoeveelheden versche visch aan, waarvoor bij de bevolking van het visschersdorp veel belangstelling beslaat. Overzicht van den vischafslag in de openlucht. De nieuwe burgemeester van Zwolle jF i I J It is Een bange nacht. Wonderbaarlijke redding op Laten ze het liever boven zee uitvechten...” (Foto-archief) van ge- Zoodra het daglicht van den hemel wijkt en met de duisternis rust komt over ons land, aldus meldt het A.N.P. uit Haarlem, zoodra zij, die vermoeid van hun dagtaak huiswaarts gekeerd, zich gereed maken om in hun slaap krachten voor een volgenden dag van werken op te doen, brommen hoog in de lucht de machines der Engelsche vliegers, die als dieven in den nacht de prooi zoeken, welke zij niet kennen, noch kunnen zien. lederen nacht opnieuw razen zij door de lucht, duiken neer op steden en dor pen en werpen bommen, die vaak bos- schen, landerijen en weilanden „tref fen”, doch die minstens even dikwijls worden neergestrooid op de woningen van hen, die maar al te graag als „bond- genooten” worden voorgesteld. In het begin dezer week vielen de slachtoffers in de hoofdstad des lands en gisternacht werd dezelfde misdaad boven Haarlem gepleegd door vliegers, die zich „oorlogs” vliegers van de ko ninklijke Engelsche luchtmacht noemen. De inwoners van Haarlem hebben dien nacht niet geslapen. In bange af wachting luisterden zij naar de salvo’s van het Duitsche afweergeschut en naar de zware slagen van inslaande bommen: „Zouden zij dezen nacht gespaard blij ven!” Nog onder dekking van de don kerte keerden de Engelsche vliegers huiswaarts, waarschijnlijk om daar op hun eiland te verhalen van heldendaden tijdens hun nachtelijke rooftochten. Rooftochten inderdaad, want zij roof den het leven van vreedzame burgers, die zich van geen kwaad bewust zijn, zich zelfs niet meer in oorlog bevinden. „Zoo zijn nu eenmaal hun manie ren”, zei de reiziger in den trein van Haarlem naar Amsterdam, die gisteren moe naar zijn werk ging. En de foren- (Schimmelpenningh) De plannen voor den herbouw van Rot terdam, Middelburg, lerseke, Rhenen, Alblasserdam, Veenendaal, Wageningen en Bleskensgraaf werden in het bijzon der besproken en herhaaldelijk vroeg minister Fischböck hoe de stand werkzaamheden in een bepaalde meente is. Toen de heer Ringers hem wees op allerlei administratieve moeilijkheden, welke overwonnen waren en nog over wonnen moesten worden, liet dr. Fisch böck duidelijk blijken, dat voor hem de hoofdzaak was om den herbouw van ons land in een zoo snel mogelijk tempo te doen geschieden, en daardoor de spo ren van den oorlog uitgewischt te krij gen, maar ook om daardoor de bouw nijverheid stimulans te geven en op die wijze een wezenlijke bijdrage te leveren tot bestrijding der werkloosheid. Ook over de moeilijkheden van materi aalvoorziening werd nog gesproken en ook deze aangelegenheid had de volle aandacht van dr. Fischböck. Hij beloof de alles te doen wat in zijn vermogen was om hierin zooveel mogelijk te hel pen. Tenslotte werd commissaris-generaal Fischböck nog ingelicht over de semi- permanente woningen, welke thans in groote getale in Rotterdam verrijzen. Dr. Fischböck zeide bij zijn vertrek zich spoedig weer opnieuw van den weder opbouw op de hoogte te zullen stellen. de talrijke plaatsen, welke niets ontziende wijze door de tende projectielen getroffen dan pas kan men een goeden indruk verkrijgen van de wreedheid van de zen oorlog, waarin de vreedzame burgers het willoos slachtoffer moe ten worden van de luchtaanvallen op het Nederlandsche gebied, welke le ven en eigendom van burgers bedrei gen en vernietigen. tuiging, dat, wanneer met terzijdestelling van nuttelooze verdeeldheid alle krachten worden ingespannen, het mogelijk zal zijn het schip van dit gemeenebest door de oranding van dezen moeilijken tijd veilig neen te loodsen. Moge ik u daarbij voorgaan. Na afloop dezer buitengewone raads- xergadering werd een receptie gehou den, welke docr velen werd aangegrepen om hun opw.cht’ns bij burgemeester en i mevr, vei: -ncb.'ek te maken. sen vroegen elkaar slechts hoe de „nachtrust” was geweest. Wij hebben in dezen trein de scherpste afkeuringen hoorm uitspreken in bewoordingen, weike niet voor herhaling vatbaar zijn. Maar duidelijk is, dat dit zooveelste bombardement, deze nieuwe aanslag op het leven van de burgerbevolking niet vergeten zal worden door hen. die nog niet zoo heel lang geleden met zoete beloften van „hulp” en „steun” werden overstroomd. De verbetenheid, waarmede werd op gemerkt, dat „ze maar weg moeten blijven, omdat ze in eigen land genoeg te doen hebben”, kende geen grenzen. Dat is de uitwerking van het bom bardement van Haarlem en wanneer straks de stoffelijke overschotten van de onschuldige slachtoffers ter aarde zijn besteld, dan zullen de graven mo numenten blijven, welke om vergelding roepen. De inwoners van Haarlem zijn hier bij sprekende getuigen. Ook bommen op Hellevoetsluis Vannacht zijn weer op verschillen de plaatsen van ons land Engelsche bommen gevallen. Gelukkig zijn niet zooveel dooden te betreuren als gister nacht. In Hellevoetsluis werden vier brisantbommen en verscheidene brand bommen geworpen, waardoor één per soon werd gedood en één gewond. Ook is vrij veel schade aan woonhuizen toegebracht. De betreffende verzoeken moeten aan de burgemeesters gericht worden Bij het verleenen van vergunningen tot het zich begeven naar de eilanden, die voor niet-ingezetenen niet toegan kelijk zijn, is vertraging en onnoodige correspondentie ontstaan, doordat de verzoeken meestentijds aan een wille keurige Duitsche of Hollandsche instan tie zijn gericht. Blijkens een circulaire van den secre- taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken, gericht aan de burgemeesters, moeten in den vervolge de verzoekers zich schriftelijk rechtstreeks wenden tot den burgemeester van de gemeente, waarvoor de vergunning gevraagd wordt. De burgemeesters dienen de verzoeken, nadat zij deze hebben onder zocht en beknopt hun standpunt heb ben aangegeven, te zenden aan den stafofficier der Ordnungspolizei bij den gevolmachtigde van den Rijkscom- missaris in de betreffende provincie, door wien de vergunning wordt ver leend. Den burgemeesters is verzocht, aan de bovenomschreven procedure nauw gezet de hand te houden en de bevol king hunner gemeente de terzake noo- dige aanwijzingen te geven. Een tocht door de geteisterde straten Wat de Engelsche vliegers met de zen nachtelijken aanval op Haarlem beoogd hadden, valt niet te gissen, doch dat zij onnoemlijk leed onder de burgerbevolking gebracht heb ben, is wel zeer duidelijk bewezen door de ravage, welke in de woon wijken dezer stad is aangericht. Be scheiden arbeiderswoningen vielen ten offer aan de brisantbommen, welke van betrekkelijk geringe hoogte wer den neer ge worpen, slapende menschen vonden een wreeden dood in de puin- hoopen. Wanneer men een gang maakt langs op zoo verwoes- werden, Het slachtverbod voor gevogelte Uit Amsterdam wordt ons berichtIn de bladen van Dinsdag j.l. is officieel het slachtverbod van gevogelte bekend ge maakt, waarbij is bepaald, dat het slach ten en afleveren van gevogelte zonder machtiging van de Centrale te Beekber gen, verboden is. Dit heeft bij de poeliers, niet name in de hoofdstad, de vraag doen rijzen, wat er met den voorraad moest gebeuren. Thans is vanwege de Centrale te Beex- bergen, na overleg met de poeliers en ae politie, bekend gemaakt, dat de voor raad reeds geslacht of nog levend J?evo- gelte, dat voor de afkondiging van net verbod reeds in het bezit van den poelier was, tot Zaterdag respectievelijk Zon dagavond kan worden uitverkocht, nieuwe voorraad mag echter noen ge slacht, noch afgeleverd worden. Verslagen kijkt de bevolking van de getroffen woonwijken naar de door de Engelsche vliegers verkregen re sultaten, onthutst van en verbitterd over zooveel wreedheid. „Laten ze het liever boven zee uitvechten, maar niet boven een arbeidersbuurt”, zoo zeide een inwoner van de Camphuysstraat, die zich in dezen eenen nacht zijn va der, zuster, schoonzuster en twee kin- Toen, onmiddellijk na den oorlog, hc Regeeringscommissariaat voor den We heropbouw werd ingesteld, had deze daad van de Nederlandsche overheid aller in stemming. Algemeen kwam het besef tot uiting, dat men gezamenlijk er voor moest werken ons land zoo spoedig mogelijk zijn oude aanzien weer te geven. Bij de beoordeeling van de resultaten van het wederopbouwWerk moet men niet uit het oog verliezen, dat dit werk in het algemeen nu eenmaal niet begin nen kan met bouwen. Aangezien het pu bliek altijd geneigd is een zaak naar de zichtbare resultaten te beoordeelen, zal de arbeid van het Regeeringscommissa riaat ook voor het publiek eerst begin nen te leven, wanneer men gebouwen za zien verrijzen op plaatsen, waar enkele maanden geleden nog puinhoopen waren. Dat eerst enorme arbeid moest worden verricht, om die puinhoopen op te rui men, spreekt weliswaar vanzelf, doch dringt niet zoo gemakkelijk tot het pu bliek door. Terwijl'die puinhoopen opgeruimd wer den, was men overal in den lande op aandringen van en in overleg met het Regeeringscommissariaat zeer intensief bezig met het maken van plannen en pro jecten voor den eigenlijken wederopbouw. Thans is men het stadium van plan nen maken goeddeels voorbij. Voor elke gemeente, waar verwoes tingen aangericht zijn, is een tot in de tails overwogen project gemaakt om tot herbouw te komen, waarbij tevens alle zorg er aan gewijd is, dat het nieuwe past in het raam van het overgeblevene, zonder nochthans in de fouten van het oude te vervallen. Deze werkzaamheden van het regeeringscommissariaat heb ben zich voor het grootste deel aan de openbaarheid onttrokken. Thans echter is het moment naderbij gekomen, om het publiek iets meer mede te deelen over deze zaak, welke het Nederlandsche volk in al zijn geledingen zoo zeer ter harte gaat. Binnenkort kunnen daarom trent dan ook nadere mededeelingen ver wacht worden. De Duitsche overheid heeft alles ge daan, wat in haar vermogen was, om den arbeid van het regeeringscommis sariaat te bevorderen, en de commissa ris-generaal voor financiën en economie, minister dr. H. Fischböck, heeft per soonlijk verscheidene malen van zijn be langstelling voor den arbeid van dr. Rin gers en zijn medewerkers blijk gegeven en er herhaaldelijk op aangedrongen dat de wederopbouw met den grootst moge- lijken spoed verwezenlijkt zal worden. Een kleine tentoonstelling van de plannen Ook tusschen het regeeringscommissa riaat en den Duitschen gevolmachtigde voor de bouwnijverheid, dipl. ir. Wercks- hagen kwam een nauwe en vriendschap pelijke samenwerking tot stand. De re- geeringscommissaris achtte het daarom noodzakelijk minister Fischböck thans te verzoeken kennis te komen nemen van de wederopbouw-plannen en -projecten, welken voor de verschillende gemeenten ontworpen zijn. Daartoe was een kleine tentoonstelling ingericht in de kantoren van den gevolmachtigde voor de bouw nijverheid en hier heeft dr. Fischböck gisteravond een bezoek gebracht om een en ander in oogenschouw te nemen. Mi nister Fischböck bezichtigde, in tegen woordigheid van den regeeringscommis- saris en diens naaste medewerkers, met groote belangstelling de teekeningen, kaarten en platte gronden. (Polygoon) een buurvrouw, „loopt het kind nog met de mijnen rond te dollen. Je denkt aan niets. En dan te gelooven, dat je ze nooit meer terug ziet”. De aangerichte schade in dit stads gedeelte is schrikbarend groot. In de Camphuysstraat gingen de perceelen lb en 14 volkómen verloren, van het perceel de Keystraat 24 was niet meer over dan brokken steen ep ver splinterd hout. Het bejaarde echt paar Bosch vond hierbij den dood. „Die man, die twintig kinderen groot gebracht en zich in zijn tuin een be- staantje verzekerd heeft, is dat nou zijn loon?” In de Bakkerstraat liggen de perceelen 52 en 54 geheel in puin. In de Voortingstraat heeft de rava ge wel haar toppunt bereikt. Niet min der dan vier huizen, de nummers 6 tot 12, zijn hier kapot geslagen. Van perceel 12 hangt het dak nog naar beneden. Aan den muur is een plaatje blijven hangen, een spreuk. Het nood lot heeft ook dezen menschen echter niet de welverdiende nachtelijke rust gegund. Uiteenspattende projectielen verspreidden ook in deze straat dood en verderf. In een der huizen woonde de familie Michel-van Strien, waarvan de ouders en twee jonge kinderen op zoo wreede wijze werden gedood. De reeks aanslagen is hiermede nog niet ten einde. Ook elders ontdeden de Engelsche vliegers zich van hun bommenmateriahl. Het perceel Ein denhoutstraat 36 ondervond dit. Het huis werd volkomen opengeslagen en het mag een wonder heeten, dat de beide bewoners het er zoo goed afge bracht hebben. Helaas is er in deze straat toch nog een slachtoffer te be treuren. Bij de explosie, welke tijdens de tweede periode van luchtalarm ge schiedde, vlogen de scherven van de brisantbom met kracht in alle rich tingen. Zij verbrijzelden de ruiten; schoten dwars door de naburige hui zen heen. De 28-jarige mej. K., wonen de op nummer 27, die juist opgestaan was om in haar woning dekking te zoeken, werd in den hals getroffen en was vrijwel op slag dood. Een andere inwoner van deze straat vond een groote scherf in zijn encyclopedie en maakte de droge opmerking, dat zij niet bij machte gebleken was door zoo veel geleerdheid heen te dringen. tief had hij direct na de explosie zijn bril gered. Hij was door een gat naar beneden gevallen en bewusteloos ge raakt, doch kwam reeds spoedig bij door de hitte van het oplaaiende vuur. Met alle krachtsinspanning had hij zich vervolgens een weg naar buiten gebaand en dank zij zijn tegenwoor digheid van geest waren brandweer en politie reeds spoedig ter plaatse. Van de woning staat alleen nog het onderste gedeelte der buitenmuren. Niet alleen de brandweer, doch ook de manschappen van den Opbouw- dienst, hebben in Haarlem prachtig werk geleverd. Reeds in den laten na middag was men Donderdag zoover met het opruimingswerk gevorderd, dat een duidelijk overzicht van den omvang der ramp verkregen was. De identificatie der slachtoffers, welke in vele gevallen gruwelijk verminkt in de puinhoopen gevonden werden, gaat met alle kracht voort. Dat de Haarlemmer zijn gevoel van saamhoorigheid nooit verliezen zal, blijkt wel uit het feit, dat degenen, die thans dakloos geworden zijn of wier woning zoozeer beschadigd is dat zij niet bewoonbaar is, bij anderen een liefderijk onderkomen hebben ge vonden. Bommen op een kerkhof te Delft Gistermiddag heeft, zoo meldt het A.N.P.de „koninklijke” luchtmacht haar dappere aanvallen op niet militaire doelen in ons land voort gezet. Een Britsch vliegtuig heeft een zestal brisantbommen geworpen op een begraafplaats bij Delft. Gelukkig wer den geen levenden getroffen, doch op den doodenakker werd schade aange richt en werden graven omgewoeld. Er wordt nog een man vermist, n.l. de bewoner van perceel Bakkerstraat 21, N. van Srien, oud 65 jaar. Het stof felijk overschot van een vrouw kon nog niet worden geïdentificeerd. Vanochtend is een der zwaar gewon de kinderen overleden.. In de zieken huizen bevinden zich thans nog zeven mannen, drie vrouwen en negen kin deren, wier toestand naar omstandig heden bevredigend is. Van de zes en twintig dooden zijn drie en twintig na men bekend: In perceel Voortingstraat nr. 8 zijn gedood: H. Hartman-West- broek, 44 jaar, E. Hartman, 7 jaar, P. Hartman 12 jaar, Voortingstraat 7: J. J. Hoogenes-Baars, 25 jaar, P. A. Hoo- genes, 4 jaar, H. Hoogenes, 2 jaar, Voortingstraat 6: J. J. Michel, 31 jaar, C. H. J. Michel-van Strien, 24 jaar, C. H. H. Michel, 4 jaar, G. Michel, 2 jaar, Voortingstraat 9: D. A. Arnoldus-Bel, 30 jaar, perceel de Keystraat 22: D. Bosch, 71 jaar, J. H. Bosch-Schouten, 71 jaar, Van Marumstraat 31: J. van Leen, 22 jaar, perceel Camphuysstraat 14: G. Makkelie-Brouwer. 45 jaar, P. Makkelie 19 jaar, F. Makkelie 5 jaar, Bakkerstraat 52: G. van Norden, 59 j., G. J. van Norden-Baltus 53 jaar, Bak kerstraat 21: H. W. G. van Strien-Böt- zel, 58 jaar, Byzantiumstraat 13 zwart: P. W. J. Leising, 36 jaar, Schalkwijker- weg 39: A. Oostermeijer, 48 jaar, Ein denhoutstraat 27: C. W. Kuiler, 34 jaar. De volgende negentien gewonden worden in de ziekenhuizen verpleegd: Van perceel Camphuysstraat lb: E. van Foeteren, 10 jaar, M. van Foete ren ,12 jaar, J. van Poeteren, 8 jaar, E. van Poeteren-van der Putten, 36 jaar; Camphuysstraat 14: H. Makkelie, 49 jaar, H. Makkelie, 17 jaar, G. Mak kelie, 15 jaar; Camphuysstraat 9: W. Sieraad-Vermeer, 31 jaar; Voorting straat IQ: M. Hartman, 33 jaar, H. C. Hartman, 74 jaar; Voortingstraat 11: G. M. Hartman-Mentjox, 28 jaar; Voor tingstraat 4: A. van Brugge, 7 jaar; Voortingstraat 7: H. Hoogenes, 28 jaar, A. Hoogenes, 7 jaar; de Keystraat 15: R. Ree. 11 jaar; Weverstraat 4: H. Bötzel, 20 jaar; Olieslagerslaan 24 rood: D. W. Bannink, 20 jaar, H. Bannink, 26 jaar; Koninginneweg 85: M. W. van de Garde, 26 jaar. Opening vahet nieuwe gebouw te Utrecht Hedenmiddag is het nieuwe monumen tale gebouw van het R.K. Werkiedenver- bond in „Pijlsweert” te Utrecht officieel geopend. Tevoren is de pers in de ge legenheid gesteld om onder leiding van den heer J. A. Schutte, secretaris van het verbond, het nieuwe gebouw in oogenschouw te nemen. Door goede samenwerking van de fir ma’s, die het intérieur verzorgden, is thans aan de Oude Noord te Utrecht een kloek gebouw verrezen, dat zoowel uit- als inwendig een goeden indruk maakt. De gevel is naar strakke lijnen opgetrok ken in handvorm-bruingele Waalsteen en heeft geen andere versiering dan een viertal tegeltableaux van den kunstenaar A. van der Plas uit Rotterdam, die ver zinnebeelden: de arbeid, het sparen, het verzekeringswezen en de gezondheidszorg. Voorts heeft de beeldhouwer Albert Ter- moote uit Voorburg in dezen gevel een stoet van arbeiders aangebracht. De voorbouw is afgedekt door een zadeldak van matbruin-verglaasde pan nen. De achtervleugels hebben voorloo- pig een plat dak, doch zullen waarschijn lijk later in overeenstemming met den voorbouw worden gebracht. Het souste- rain, dat zich onder het geheel uitstrekt, bevat den archiefkelder, een moderne kluis en een garage voor auto’s. In de vestibule bevindt zich een groot glas-in-lood raam van Karei Traubwein uit Haarlem, waarop het wezen en het werk der R.K. arbeidersbeweging staat afgebeeld. Vier smeedijzeren kronen van den kunstsmid Karei Gellings te Rotter dam hangen aan het plafond. Raam en kronen zijn geschenken van de aangeslo ten bonden. Op den beganen grond zijn gehuisvest de levensverzekeringmaatschappij „Con cordia”, de Centrale Volksbank, de Nederlandsche Arbeidersbank. de federa tie van coöperatieve bonden en de Film centrale. De ruimten op de eerste étage zijn bestemd voor het Verbond en voor de kantoren van „Herwonnen Levens kracht”. Op. de tweede étage bevinden zich de lokalen van een drietal vakbon den, de bibliotheek alsmede de documen- tatie-afdeeling van het verbond. deren van zijn broer door den dood ontnomen zag. Ook zijn huis was ernstig bescha digd. „Vijf jaar lang ben ik werkloos geweest, nu had ik eindelijk weer eens werk gekregen en dan dat...” In het perceel Camphuysstraat 14, dat door bominslag volkomen ver nield was, werden vader, moeder en zoon ernstig gewond en een zoon van 18 en een van vijf jaar gedood. „Gisteravond”, zoo vertelde Installatie van jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek Gistermiddag is de nieuwbenoemde burgemeester van Zwolle, jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek, in zijn nieuwe func tie geïnstalleerd. Deze plechtigheid vond plaats in de oude schepenzaal van het stadhuis, die, voor deze gelegenheid, op sobere doch fraaie wijze met bloemen en palmen was versierd. De installatie van burgemeester van Karnebeek werd behalve door mevr, van Karnebeek en zijn vader, den commissa ris der provincie Zuid-Holland, o.m. bij gewoond door verscheidene burgemees ters uit de omstreken van Zwolle. De in- stallatierede wefd uitgesproken door den heer N. Boden, wethouder van Zwolle. Nadat de heer Boden den heer van Karnebeek had geïnstalleerd, nam de nieuwe burgemeester het woord. Ik ver laat een gemeente, zoo zeide hij, die mij in den betrekkelijk korten tijd van mijn verblijf aldaar dierbaar was geworden Het afscheid van Zuidlaren is ons dan ook zwaar gevallen. Mijn nieuwen werk kring heb ik niet gezocht, zoo vervolgde spr. Ik ben mij van de eischen, die hij stelt en van mijn leeftijd wel bewust. Maar nu ik tot burgemeester van Zwolle geroepen ben, heb ik gemeend mij aan deze bestemming niet te mogen onttrekken. In de omstandigheden, waarin wij verkeeren, i gaat de dienst van het vaderland boven alles en ik heb het als een plicht be schouwd het gewichtige ambt te aanvaar den, dat de Rijkscommissaris, die thans in ons land het bewind voert, mij, 'oorstel van het waarnemend hoofd van het departement van Binnenlandsche Za- en, heeft toevertrouwd. Aan geen politieke partij gebonden zal ijn streven op practischen arbeid, con- eten opbouw en op eendracht zijn ge- cht, met een open oog voor het histo- isch gegroeide en met eerbiediging van e tradities dezer stad. De staatkundige omstandigheden, waar in wij verkeeren, stellen ook op gemeen- ‘elijk gebied bijzondere eischen. Wanneer vij aan de bezettende macht geven, wat haar toekomt, mogen wij verwachten, dat zij onze rechten zal eerbiedigen en kan het met waardeering voor haar tege. moetkoming komen tot een samenwer king, die ook voor ons van belang is. Ik ben geen pessimist en heb de over- Een wonder mag het ook heeten, dat bij den bominslag aan het Spaarne geen slachtoffers te betreuren zijn. Hier vielen drie bomtreffers, een op de woning van den heer van Melle en twee op een belendende fabriek. De heer en mevrouw van Melle en de daar inwonende 14-jarige zoon van den heer Opdenberg lagen te bed. De heer van Melle zag, hoe de zoldering van zijn slaapkamer neerboog. De Zuide lijke muur der woning was door de ontploffing grootendeels weggeslagen. Hij zag uit zijn bed naar buiten. Hij wist uit het huis te springen en slaag de erin hulp te verkrijgen om zijn vrouw, die het bewustzijn verloren had en bekneld lag, te bevrijden. In middels had de jonge Opdenberg al een goed heenkomen gevonden. Jntui- Nog ernstiger zijn de gevolgen van het bombardement van Haarlem dan wij aan vankelijk konden melden. Volgens de laatste officieele gegevens, welke ons ter beschikking staan, zijn niet minder dan 26 burgers het slachtoffer geworden van zestien brisantbommen, die de Engel- schen lukraak over de stad hebben uit gestrooid. Een man wordt nog ver mist. Bij het opruimen der puin hoopen van de door een voltreffer ver nielde huizen in de Voortingstraat heeft men nog enkele lijken geborgen, waar door is komen vast te staan, dat alleen in deze straat 16 personen om het leven zijn gekomen. Voorts is vastgesteld, dat 60 personen gewond zijn. Behalve de huizen, welke door voltreffers werden vernield, hebben nog ongeveer 250 wo ningen schade opgeloopen, doordat ten gevolge van den luchtdruk de ruiten sprongen en de pannen van de daken werden gerukt. De namen der slachtoffers -E K W

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9