a KLAHTEfl GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS Rubriek voor de Jeugd I E PAGINA 2 HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 5 OCTOBER 1940 DERDE BLAD, voor BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN Hoe zelf een kwart-liter hoestsiroop te maken 76 cent w DE SMOKKELHANDEL IN ZEEUWSCH VLAANDEREN TIERT WELIG Predikbeurten 9 Baldadigheid NIEUWE RAADSELS CORRESPONDENTIE OPLOSSINGEN DER RAADSELS I I I RECLAMES. WAT IS 7 Verscheidene arrestaties Scheveningen. Leidschendam. Loosduinen. Wassenaar. G. L/T Hoe alles héél anders kan uitkomen, dan je gedacht had .zitten ze voor het raam op wacht. KIMI, HET GESTOLEN PAARD. INEKE EN DINEKE EN DE LOGÉTJES Tau bergketen. Darja stroom. Kul meer. Koffiemolen Zevenbergen Correspondentie Trap van een paard gekregen Toen gistermorgen de landbouwer J. Ver. beek op zijn akker te Hoenderloo aan het ploegen was, kreeg hij van zijn paard, dat hij den vorigen dag had gekocht, ’n trap te gen het hoofd. Ernstig gewond bleef hij liggen.. De direct ontboden geneesheer, die de eerste hulp verleende, constateerde een zeer ernstige schedelbreuk. In levensge vaarlijken toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. 1. 2. 3. Wil- uur 3. Wat heeft geen einde of begin? 2. Ik ben een vogel, verwijder één letter en ik ben een groote stad in Frankrijk. 1. Als men een zwarte hond in de Roode Zee gooit, hoe komt hij er dan uit? Ned. Herv. kerk, 10 uur en 3 uur ds. Vermet. Geref. kerk, 10 uur en 5 uur ds. Bou- kema. Oplossingen en briefjes moeten uiterlijk Woensdagmorgen aan het Bureau Haag- sche Courant, bezorgd worden. Alles moet onderteekend zijn met je ware namen vol uit, schuilnaam, leeftijd en adres. Op het couvert vermeldenAan Tante Etty. TANTE ETTY, voor komt. Best, dat magEn dan mag je voor jullie allebei een glaasje limona de inschenken, omdat het een bijzon dere dag is Ned. Herv. kerk (Schoolstraat), 10.05 u. ds. Honders, 5.30 u. ds. ten Kate. Kievitkerk, 10.05 uur ds. ten Kate. Rijswijk. Prijzen vielen ten deel aan „Spinoza”. „Joke”. „Teekenaartje”. Prijzen afhalen aan het Bureau Haag- sche Courant Woensdagmiddag. Daarbij uitsluitend je ware namen opgeven, In de afgeloopen week is het in de hoofdstad herhaalde malen voorgeko men, dat des nachts vanwege de N.S.N.A.P. met witte kalk leuzen op de straten werden geschreven. De politie Is hier krachtens een reeds jaren bestaande politieverordening krachtig tegen opge treden en heeft enkele arrestaties ver richt, zoo meldt men uit Amsterdam, Gistermiddag omstreeks 4 uur gin gen deze heeren echter zoo ver, dat zij op klaarlichten dag enkele leuzen op het gebouw van de Amsterdamsche Bank in de Utrechtschestraat, nabij het Rembrandtplein schreven. Ondanks het verzoek van den directeur der bank wenschten zij niet op te houden. De politie trad daarna krachtig op en arresteerde enkele der belhamels. De potten met kalk en de ladders, welke zij gebruikten, zijn in beslag ge nomen. Na verhoord te zijn, konden de drie arrestanten weer naar huis terug- keeren. In een der valleien tusschen de Zuid westelijke uitloopers van de Bakarly Tau*) stond een groot blokhuis, uit zuiver behouwen boomstammen, stevig getimmerd op de wijze der Russische kolonisten in deze woeste streek van den Syr Darja**) aan de grens tus schen Siberië en Turkestan. Hier huis de Henko Tromp met zijn vrouw Na dia Alexandrowna en zijn beide kinde ren, den 16-jarigen Michaël en de 14- jarige Manja. Henko’s vader, Adam Tromp, had er lliaUBB IIBVBI .iniaai»» En dannee, ze hebben door de limonadezorgen niet eens gezien, dat moeder al voor het raam staat. Moe der met een heel groot meisje aan den arm. Een meisje metzwart haar Nee, dat kan toch nietEn waar zijn die prachtige, blonde krullen dan? Je begrijpt, dat Ineke en Dieneke in een oogenblik bij de voordeur zijn. Aan moeders andere hand klemt zich een kleine, blozende jongen met een paar appels van wangen en een grap pig blond kuifje. Ineke staat een oogenblik sprake loos is dat nu haar kleine, teere Keesje Maar dan knielt ze bedrijvig bij hem neer om zijn jasje uit te trek ken en zegt Dag lieve, dikke Kees Vind je ’t fijn om hier te komen En ga je straks met Ineke naar boven om je bedje te zien En hoe oud ben je En gaan we fijn samen fietsen en spelen De groote, blauwe oogen van Kees worden hoe langer hoe grooter bij al deze toespraken. Dan gaat z'n mondje opeens wijd open. Hij rukt zich los. plant beide vuistjes in z’n oogen en begint luidkeels te huilen. En Ineke’s In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn in de laat, ste weken verschillende ernstige gevallen van smokkelen en prijsopdrijving ont dekt. Gesmokkeld aardappelmeel werd met 330 procent winst aan consumenten over de grens verkocht. Ook heeft de sluikhandel in kaas en cacao de laatste dagen welig getierd. De grensbewakers treden streng op. Reeds zijn duizenden kilo’s smokkelwaar in beslag genomen en werden verschillende personen opgesloten in het huis van bewaring. Een spannend verhaal uit Tatarije, door M. E. L. Hektor. „Stadsomroeper” door een vrachtauto gegrepen en gedood Gisterochtend omstreeks half tien is in de Steenbergschestraat te Bergen op Zoom de 69-jarige P. de K. getroffen door den laadbak van een vrachtauto, welke uitweek voor een personenauto, die uit een zijstraat kwam. De K. kwam te vallen en werd door een der achter wielen van de vrachtauto overreden. Aanvankelijk meende men, dat hij slechts een enkelfractuur had opgeloopen. Later op den dag is hij evenwel in het algemeen burger gasthuis, waar hij ter verpleging was opgen’omen, overleden aan inwen dige kneuzingen. P. de K. was in Bergen op Zoom een algemeen bekende figuur. Hoewel de functie van officieelen stadsomroeper niet bestaat, vervulde hij toch dit ambt voor ieder, die iets om te roepen had. Als moeder ’s middags weg is, gaat Ineke haar vriendin halen. Ze vindt haar op haar slaapkamertje bezig, nog eens voor het laatst na te kijken of er alles keurig uitziet voor het logétje. Op de tafel heeft ze een pulletje met fel Keesje, dweept Ineke, oranje goudsbloemen gezet. Ze schikt de bloemen zoo goed mogelijk wat staan ze beeldig in het matblauwe vaasje en loopt dan met half toe geknepen oogen achteruit om het ef fect te bekijken. Bomjuist tegen Ineke aan. O 1 pas op 1 Pas jij maar opbromt Dieneke, maar dan Zeg, vindt je het hier niet gezellig Keurig zegzegt Ineke, maar ga nu gauw mee, We gaan voor het raam zitten om te kijken of moeder en Fransje en Keesje er al aankomen En we mogen limonade, zegOmdat het een bijzondere dag is. Fijn roept Dieneke en vijf mi nuutjes later zitten ze al voor het raam op wacht. *t Duurt heel erg lang. O, je moeder heeft ze vast niet kunnen vinden, zegt Dieneke al na tien minuten. Ja, of het was een vergissing en er waren heelemaal geen kinderen voor ons bijDat kan ook Kind, hoe kom je er bij ’t Staat toch allemaal opgeschreven Nou ja, maar verbeeld je, dat ’t Verdenk je iemand Ik zou niet weten wieTataren hebben het in geen geval gedaan, be grijp je. De Khan zou den dief met den dood straffen. De paar kolonisten hier in de buurt zijn brave menschen, aan wie ik allemaal in den loop der jaren geneeskundige hulp heb verleendze zouden mij eerder een paard cadeau geven, dan een stelen en vreemdelin gen komen bijna nooit in deze valleien. Weet je dat zoo zeker? Nee. ik verdenk er Assonot. den handelaar, niet van Die was met zijn kar begin Augustus hier, en zeven weken later, in September, is je paard pas gesto len. Wat bedoel je vroeg Henko, dik ke rookwolken uitblazend. Heb je nog nooit gehoord van Iwan Masurow Hé, dat is vreemd 1 Sedert een maand of acht zwerft hier een gevaarlijk individu rond, een kerel, die uit de gevangenis te Samara ont snapt is. Niemand van de buren heeft hem nog duidelijk gezien, maar er wordt verteld, dat hij rood haar heeft. De Tataren zitten hem nu op z’n hie len, omdat hij te Balch en Lewerdi paarden van hen gestolen heeft. Ik denk, dat hij zich in de ravijnen van de Babystin Kul schuil houdt en alleen voor den dag komt als er een slag te slaan is. Nou, dan zal de Russische politie van het fort Kosch Kurgan hem spoedig te pakken hebben. Haha lachte Piotz, de militaire politie van het fortWeet je dan niet, dat de commandant, kapitein Matszek, met alle dieven en schurKen ten Oos ten van het Aralmeer onder één hoed je speelt en in de winst deelt God behoede vadertje Czaar, als hij zulke dienaren heeftEn bij den kapitein heb ik de diefstal aangegeven en opsporing van den dader verzocht Dan was je bij den duivel te biecht. Die heeft nu allang de helft van den verkoopprijs in zijn zak. Maar dat is waarlijk verschrikke lijk Moeten wij kolonisten ons laten plunderen, zonder dat men ons recht verschaft Rechtmoeten wij ons zelf ver schaffen, wij kolonisten, sprak Piotz en hij lachte grimmig. Ik moet nu naar huis terug, maar kom overmorgen eens bij mij aan, dan zullen we de zaak samen overleggen. Ik zal intusschen de buren waarschuwen. Groet Nadia Alexandrowna en de kinderen van mij! Met een stevigen handdruk nam hü afscheid van zijn vriend. Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. P. J. Molenaar. Remonstr. Geref. gemeente, aula Vrijz. Christel, lyceum, van Stolkweg 35, 10.30 uur dr. K. F. Sparnaay. Pinkstergemeente, Menninckstraat 7, 3 uur de heer G. van Polen. Geref. gem., N. Laantjes 120, 7 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem., Westduinweg, 9.30 u. en 2.30 u. ds. B. Hennephof. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 41, 10 uur en 5 uur leesdienst. Nieuw Hersteld Apost. zendinggemeen- te, Visschershavenstraat 77, samenkomst, 10.15 uur. Leger des Heils, Wassenaarschestr. 2c, 10 uur heiligingssamenkomst, 7 uur ver- Icssingssamenkomst. Leider: majoor Gor ter. Ned. Vereen, van Spiritisten „Harmonia", Diligentia. 10.30 u. wijdingsdienst door mevr. L. Servaas Smits. Onderwerp: „Dompel u onder in het heilige en uw ziel zal gezond worden”. Soefi-Beweging, Universeele eeredienst, Bazarstraat 20, Hu. Spr. mevr. Jon- ker-Semmelink. Onderwerp: „De plaats, waarop gij staat, is heilig land”. Ond. Vereen. Psychisch Leven, Huize Bethel, Spui 166. 10.30 u. wijdingsdienst. Spr. de heer C. v. d. Engel. 7 Oct., 7.30 u., openbare séance. Spr. mevr. Melczarek Timmerman. 9 Oct, 7.30 u., wijdingsdienst. Spr. de heer P. Honigh. 10 Oct., 2.30 u., wijdingsdienst. Spr. mevr. Mayer. Bond van den Heiligen Geest. Geb. „Ex celsior”, Zeestraat 57, 10.30 u. Spr. Jos. van Veen over: „Vorm, taak en plaats van de religie van den Heiligen Geest in de Arische gemeenschappen”. ruim twintig jaren in gehuisd en was er gestorven, en zijn zoon was in het blokhuis geboren, had er 40 jaren in gewoond en hoopte er op z’n minst nog even lang in te leven. Hoe kwam de man, die volgens zijn naam en lichaamsbouw ontegenzegge lijk van Hollandsche afkomst was, in deze streek verzeild Niemand had het aan Henko (die eigenlijk Hendrik heet te) ooit gevraagd. De Tataren, die de steppe ten Noorden van de Syr en het Babystin Kul***) bevolkten, stelden er weinig belang in te weteti, tot welk volk of ras de weinige kolonisten in die streek behoorden, en Henko’s naas te buurman, Piotz Karanoff, een ech te Siberische boer, was niet nieuws gierig. Nu zaten de beide mannen in de woonkamer voor den haard, waarin groote houtblokken knetterden, thee te drinken en een pijp van Henko’s zelf gekweekte tabak te rooken. Voor hen op tafel stond de zilveren Ssamowar, een erfstuk van vader Adam Trompen de trots van den kolonist. Nadia was in de keuken bezig het middagmaal te bereiden en de beide kinderen en de oude Kirgisische knecht waren met de paardenslee uit om uit het dennen- bosch brandstof te halen, want of schoon het pas midden November was, was het reeds geducht koud. Een witte sneeuwlaag dekte de velden, waarop Henko zijn tarwe, gerst, mais en tabak verbouwde, en de toppen van de Ba karly Tau glinsterden oogverblindend in het felle zonnelicht. En sedert wanneer mis je het paard, Henko Adamowitch vroeg de Siberiër, na een langere pauze in het gesprek. Laat eens kijken wel, sedert zes weken, Piotz Petrowitch. Ki mi was met de drie andere paarden op de wei, één of anderhalf werst hier vandaan. Het gras stond er zoo mooi en gevaar was niet te duchten, meendé ik. Tegen zonsondergang kwamen de drie werk paarden snuivend en in galop aanren nen. Kimi was nergens te zien. Toen begreep ik, dat er iets niet in den haak was en spoedde mij met Soemi den Kirgies naar de wei. Heel gauw had ik in de gaten, wat er gebeurd was. Duidelijk was het spoor van twee paarden zichtbaar, dat naar het Noor den liep, naar het Babystin KuL Het paard moest dus gestolen zijn. Heb je het spoor niet gevolgd 's Nachts was dat onmogelijk. Den volgenden morgen ben ik met den knecht er op uit getrokken. Tever geefs Op den stevigen bodem ten Westen van Benlak was elk spoor ver loren. Misschien is de schurk wel op die plaats de Syr Darja overgestoken. Wie kan dat weten? Ja, wie kan dat wetenHet is een groot verlies voor jou 1 Kimi was mijn beste paard. Ik heb den hengst vijf jaren geleden van den vorst der Tataren. Choelai Khan, cadeau gekregen, als belooning, toen ik hem van een maagkwaal genezen had, toen hij bij de ruïnes van Toeng- kat ziek lag. Een paard, als er geen tweede in de steppe te vinden is! zuchtte Henko. Spirit. Gemeenschapskerk, Plaats 22, 10.30 u. Spr. de heer E. van Lieshout van Delft. Onderwerp: „Op de golven”. (Matth. 7 124.) Waarneming van het geestelijk verkeer door mevr. B. He- kel-van Breemen. Dit is een recept voor een siroop tegen hoest, verkoudheid en griep, die uitstekend blijkt te zijn, en ook zeer geschikt is voor kinderen: Kook een kwart liter water, voeg er een eetlepel suiker bij en den inhoud van een 30 grams fleschje Vervus (dubbel geconcentreerd), dat U bij eiken apotheker of drogist tegen den vastgestelden prijs vah 76 cent kunt koopen. Goed doorroeren en U verkrijgt een uitstekende hoestsiroop. Dosis: vol wassenen: een eetlepel; kinderen van 8 tot 12 jaar: een dessertlepel; 3 tot 8 jaar: een theelepel. Na de drie voornaamste maaltijden en voor het naar bed gaan. Knip dit recept uit en maak het vandaag nog klaar. Het zal U goed voldoen. 1616 Groot nieuws, heeft Ineke’s moeder *s morgens gezegd, toen ze aan het ont bijt zaten. Vanmiddag komen onze lo- ge’tjes aan en ik ga ze van het station halen. Allebei heeft Ineke verbluft ge vraagd. Ja, want mevrouw hiernaast zit met klein broertje. Nu ga ik Fransje en Keesje halen. Hè moes, mag ik mee O, nee, geen sprake vanVer beeld je, dat al die moeders hun kin deren meenamen, ’t zou me een ge drang worden aan het station En een verwarring en lawaai Ja, bedenkt Ineke, dat is waar. En ze zegtNou, weet u wat Dan gaan Dieneke en ik hier samen het raam zitten uitkijken tot u Ned Herv. kerk, 10 uur ds. J. N. Pat- tist en 3 uur ds. J. v. d. Wiel (Heilig Avondmaal). Geb. Chr. Belangen, Oranjelaan 26, 10 uur ds. J. v. d. Wiel. Geb. „Arcadia”, Laan Hofrüst 1, 3 uur Spr. de heer C. Hooykaas. Voorburg. Bep. „E 1 f j e”. Had je zooveel te doen? Heb jij ook iets gegeven? Vele groete terug. „Joke”. Ja, dat mag. Je ziet hem nu steeds grooter worden. Zal je je leeftijd niet meer vergeten? „Breistertje” Ben je er geweest? Het was wel mooi weer, maar wat wind. Is het prettig geweest? Vele groetjes van ons terug. „Doornroosj e”. Dat is een dubbele feestdag hè? Fijn zoo'n vacantiedagje. Doe maar goed je best dan komt je schuil naam als je vijf keer de raadsels goed hebt gehad in het lootjesbusje. „Sneeuwwit] e”. Nu of ik ze lust. Heb je er veel gevonden? Wel een prettiÉ werkje. Vele groetjes terug. „P a u-L i”. Moeder verwent jou hoof- Dat zal fijn warm zijn. Ja, het wordt steeds vroeger donker. „L a n g h a a r”. Dat was al laat. Kan je ook mooi breien? De groeten van Bep. „Negertje”; „Dromelijntje"; „Weet graag”; „Paddestoeltje”Hartelijk wel kom in de Kinderrubriek De hartelijke groeten van jullie aller TANTE ETTY. zoo was Dan kwamen er heelemaal geen kinderen mee en dan moest je ’t bed van Fransje weer afhalen en de kast weer heelemaal opruimen en - En jij het blousje van Keesje weer heelemaal uithalen .lacht Dieneke. Maar dat gaat toch te ver 1 Hè nee. akelig kindHoe kun je toch zoo valsch plagenroept Ineke. Dat beelderige blousje Nou, ik meen het toch nietZeg, jij bent ook een mooie gastvrouw je hebt nog niet eens limonade inge schonken Gunst ja. En Ineke huppelt naar het buffet, waar haar moeder de glaas jes met de siroop er al in, heeft klaar gezet. Heel wijs neemt ze de karaf en schenkt de glaasjes keurig vod, een eindje onder den rand. Dieneke staat er bedillerig bij om te kijken of ze wel precies even vol worden. En intus schen zegt ze Ik verheug me toch zoo op Frans je met haar prachtige, blonde krullen! En ik op mijn kleine, schattige Rijwieldief te Uithoorn aangehouden Dezer dagen is de Uithoornsche politie erin geslaagd een beruchten rijwieldief te arresteeren. Een rijksveldwachter zag een man met een transportrijwiel in de nabijheid van den Provincialen weg. Om dat de veldwachter dezen persoon ver dacht vond, volgde hij dezen geruimen tijd en constateerde later, dat de man zich zonder rijwiel naar den trein begaf. Desgevraagd ontkende hij des morgens met een rijwiel in de gemeente Uithoorn té zijn geweest. Verdachte werd voor den burgemeester geleid, die voldoende redenen aanwezig achtte om hem voorloopig in te sluiten. Een uitgebreid onderzoek leidde tot het resultaat, dat kwam vast te staan, dat verdachte H. A. H., wonende te Amster dam, gedurende de laatste 14 dagen in de gemeente Uithoorn niet minder dan 8 fietsen aan verschillende personen had verkocht. Hoewel verdachte steeds bleef ontkennen, bleek uit het onderzoek, dat de meeste van deze rijwielen van diefstal afkomstig waren. Verscheidene Amster dammers konden tenminste hun vermiste fietsen, die zoo goed als nieuw waren, herkennen. Ned. Herv. Kerk, 10 uur ds. J. Roo- denburg, 3 uur ds. J. A. Kwint, van Rotterdam (jeugddienst). Noorder- kerk (Bilderdijklaan), 11 uur ds. A. Hoe- kert. Effathakapel, 12 uur de heer G van den Heuvel (voor doofstommen). Vreugd en Rust, kinderkerk, 10 uur de heer G. M. J. v. Roessel. Geref. kerk, L. van Oostenburg, 10 uur ds. P. K Keizer, 3 uur ds. A. de Ruiter, van Oude Bildtzijl. Effathakapel, 10 uur ds. mr. W. S. de Vries, 3 uur ds. P. K. Keizer. Noorderkerk 9.30 uur ds. A. de Ruiter, 3 uur ds. mr. W. S. de Vries. Vereen, v. Vrijz. Godsd., gebouw Fran- sche gem., 5 u. mej. ds. W. S. Wiardi Beekman (jeugddienst). Stichtingskerk Bloemendaal, 10 uur en 2.30 uur ds. Boswijk. Geref. kerk (dorp) 10 uur ds. J. Sme- lik, 5 uur ds. W. A. Wiersinga, Leyenburg 9 en 11 uur ds. W. A. Wiersinga, 5 uur ds. J. Smelik. Spirit. Ethische Stichting, Prinsesse- gracht 23. 10.30 u. wijdingsdienst. Spr. de heer A. 't Hoen van Amsterdam. Onderwerp: „De verborgen wensch der harten”. Helderziende waarnemingen door mevr, de Klerk. Raadselvriendjes en vriendinnetjes wordt uitdrukkelijk verzocht op de enveloppe te vermelden: Voor de Kinderrubriek. Oud Geref. gem., geb. Gaslaan 46, 9.30 uur en 4.30 uur ds. E. van Dijk. Maranatha-Kring, geb. van Speykstraat 153, 3 uur Spr. de heer W. Gorter, van Haarlem, over: ,,Een heerlijke toekomst”, m.m. van orgel, piano en viool. Vergadering van geloovigen, Rozenburg straat 7, 10 uur samenkomst. Geb. de Ruyterstraat 67, 10 uur en 5 uur ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 6 uur Prediking dés Woords. Vrije Evang. gem., Zuid-West Buiten singel 112114, 10 uur en 3 uur ds. Vas- seur. Evangelisatie „Nazareth”, Fagelstraat 22, 10.15 uur Heilig Avondmaal en 6 uur verlossingssamènkomst. Chrjsten-gemeenschap, Assendelftstraat 18, 10 uur heiligingssamenkomst en 3 uur Evangelisatie-samenkomst. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver nieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschenwijdingsdienst. Baptisten-gemeente kerklokaal van Dijckstraat 149, 9.30 uur ds. de Neef, m.m. van het zangkoor, 4 uur Avond maalsviering, 5 30 uur jongeliedensamen- komst. Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin- nensingel 10, 9.30 uur de heer F. H. de Ruyter, 3.30 uur prediking en Heilig Avondmaal, ds. J. de Jong. Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten singel 39, 10.30 uur prediking, ds. B. Fa bric, 4 uur lustrum-bijeenkomst. Zevende Dags-Baptisten-gemeente,lo kaal C.J.M.V., Heelsumstraat 159, Zater dag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P. Tae- kema. Kerkgenootschap der Zevende Dags- Adventisten, kerkzaal.Maranatha*, Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (verschil lende sprekers). Gemeenschap der Zevende Dags Adven tisten, gebouw Aurora, Assendelftstraat 18. Eiken Sabbatmorgen 10.30 uur samen komst. Zevende Dags-Adventisten, geb. „Fila- delfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zater dag (Sabbat), 11 uur prediging. Ver schillende sprekers. Hersteld Apostolische Zendinggemeente (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 uur en 6 uur. Leger des Heils, Prinsegracht 57, 10 u. heiligingssamenkomst, 7 uur verlossings- samenkomst. Leider: kolonel M. Visser. Korte Molenstraat 23, 10 uur heiligings samenkomst, 7 uur verlossingsamenkomst. Leidster: adjudante H. v. d. Vosse. Fisherstraat 78, 10 uur heiligingssamen komst, 7 uur verlossingssamènkomst. Leid ster: kapiteine F. Staüdt. Jacob Catsstraat 240, 10 uur heiligings samenkomst, 7 uur verlossingssamènkomst Leidster: adjudante A. Stapersma. Linnaeusstraat 205207, 10 uur heili- gingssamenkomst, 7 uur verlossingssa- menkomst. Leidster: Zr. Fenijn. Hemsterhuisstraat 176a, 10 uur heili- gingssamenkomst, 7 uur verlossingssamen- komst. Leidster: brigadier M. Scherer. Ned. Leger des Heils, Lange Beesten markt 108, 10 uur en 6 uur diensten, waar in nieuwe officieren geïnstalleerd en uit gezonden worden. Beide diensten o. 1. v. Hoofdkwartier-officieren. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Rietzangerlaan 2a, 10.30 uur Gez. H. Mis, Oud Katholieke kerk, Juffrouw Idastraat no. 7, H. Dienst, 10 uur. moeder zegtNiet zoo druk, vrouw tje, je maakt hem bang Dan neemt ze kordaat den heelen Kees op haar arm en schuift Fransje, Ineke en Dieneke de kamer in. Ziezoo, ben je al weer bedaard Gelukkig hoor zegt moeder tegen Keesje. Al daard zegt hij en wrijft ver trouwelijk zijn natte oogen tegen moe- der’s schouder. En intusschen heeft Dieneke het groote meisje met het zwarte, kortge knipte haar al lang uitgelegd, dat zij haar gast is. Ze steekt haar arm door die van Fransje en zegtGa mee, hier kun je onze erker zien. Daar wo nen we. Straks gaan we naar huis. Je slaapt b£j mij, zeg. Maar je bent vreeselijk groot, dat had ik niet ge dacht Ben je heusch pas acht jaar Ja, maar ik word gauw negen, zegt Fransje, we zijn allemaal zoo lang bij ons thuis 1 Vader is ontzettend lang. Soms zegt een jongen op straat tegen hem Zeg, meneer, is het erg koud daarboven Dieneke moet er om lachen. Ze kijkt Fransje eens in de guitige oogen. Nee, anders dan ze zich had voorgesteld Niet bepaald een kind om te bescher men, die groote, forsche meidMaar leuk lijkt ze wel. Mogen we nu weg vraagt ze, ik wou met Fransje naar huis. Natuurlijk, dat mag. Je begrijpt, dat die beide meisjes el kaar erg veel te vertellen hebben. Een heelen tijd zitten ze samen op Diene- ke’s bed te praten, te praten, te lachen en nog eens te lachen. Fransje blijkt een echte, vroolijke Frans te zijn, zoo- dat mammie tweemaal moet roepen vóór ze het hooren, dat het tijd is om te eten. O schrikt Fransje dan, en ik zou nog wel zoo vreeselijk lief en ge hoorzaam zijn. Nou héél vlug dan maarEn ze haalt roets, roets een kam door het gladde, zwarte haar. Dieneke’s krullen nemen wat meer tijd, maar na een poosje is zij toch ook klaar en dan gaan ze gearmd de trap af. Fransje steekt wel een half hoofd boven Dieneke uit. Gezelligzegt Dieneke, zoo’n hee- le groote vriendin Leuk, zegt Fransje zoo’n heel klein onderdeurtje Maar ze knipoogt zoo oolijk, dat Dieneke er niet boos om wordt Ned. Protest bond, Pulchri Studio, Lange Voorhout, 10.30 uur ds. E. D. Spel berg, van Hilversum. Remonstr. Geref. gemeente, 10.30 uur mej. ds. W. S. Wiardi Beekman. Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. H. W. Meihuizen. Luth. gem., 10.30 uur ds. C. Riemers. Evang. Luth. vereen. „Gemeenteleven”. Engelsche kerk 2.30 uur ds. D. Drijver. Onderwerp: ,,Het boek der Openbaring”. Federatie van Vrijz. Protestanten, Lutherkapel, Haverschmidtstraat 57, 10.30 uur ds. P. Vis. Waalsche kerk 10.30 uur dienst. Duitsche kerk, 10.30 uur pfarrer Kaetzke, Heilig Avondmaal. First Church of Christ. Scientist, An dries Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Eng. 11,15. Onderwerp: „Onwerkelijkheid”. Gul den tekst: Deuteronomium 4 39. Duinoordkerk, 10 uur liturgie ds. Hef ting. Preek ds. Creutzberg; 10 uur jeugd- kerk ouderen geen dienst; 11.20 uur jeugdkerk jongeren, groepvorming in de Jeugdkapel Nassau jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 uur ds. Th. Tonnon. Geb. Eltheto, Azaleaplein 2, 1Q.30 uur ds. M. J. C. Visser, van Rotterdam. Vrijz. Hervormden, Beeklaan, hoek Houtrustweg, 10.30 uur ds. H. H. Dorgèlo, van Naarden. Kerk 3e van den Boschstraat, 10.30 uur ds. A. Trouw. Vrijz. Chr. Jongerenkerk, (15 j. en ouder), Bondshuis Houtrustweg 3, 10.30 uur dr. J. P A. Eërnstman. Vrijz. kinderkerk der Federatie helmina van Pruisenstraat 49, 10.30 mej. J. Hannema. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hannemanstraat, 3 uur samen komst. Spr. de heer J. Bronsveld. Onder werp: „Maranatha”. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-West, lokalen N. Zuiderkerk, Kockstraat 134, samenkomst 4.305.45 uur. Geref kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 uur ds. Hasper. Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 9.30 uur en 3 uur ds. Nieu- wenhuyze. Jerusalemkerk, Pomonaplein, 9.30 uur en 3 uur cand. H. van Leeuwen. Bilderdijkschool, Linnaeusstraat, 9.30 uur en 3 uur ds. C. S. van der Ven. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur en 4.30 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem., Wesselsstraat 49, 10 uur en 5.30 uur leesdienst. „H a g e d i s j e”. Ja fijn, dan kan ik eens zien hoe de boot wordt. Komt het jonge poesje steeds zoo op visite? Leuk is dat hè? Kan hij al zoo goed klimmen! De groeten aan allen. „S t re e p j e’’. Het raadsel is erg aar dig, maar schrijf je het nog eens en dan de oplossingen er bij? Want ik kan ze wel opgeven, maar oplossen niet. Vele groeten terug. „Naaistertj e”. Zoo weinig nieuws! Wel bedankt voor je raadsels. „Poppendijntj e”. Ja, daar moet je eerst weer aan wennen hè? Wat heb je allemaal gehad? De groeten van Bep. „IJ s k o n i n g i n”. Dat Is een heel poosje geleden. Doe je nu weer trouw mee? Maar goed je best doen, dan is je schuilnaam weer gauw in het lootjesbusje. Nog wel gefeliciteerd. Is het gezellig ge weest? „Duimelot] e”. Neen hoor, da.t neem ik je heelemaal niet kwalijk. Huiswerk gaat vóór. Dat is niets prettig zoo’n ha kende pen hè? Je mag dan nog mee doen tot je veertiende jaar. De groeten van Bep. „Hexelientj e”. Schrijven jullie ieder apart een briefje? Dat is voor mij gemakkelijker. En altijd naam, schuil naam en leeftijd in het briefje schrijven hoor. •„S-p i n o z a". Al is je schuilnaam in het lootjesbusje, dan mag je toch raad sels oplossen hoor. Fijn, dat je verhoogd bent. „De Zwarte Adelaar”. Dat zal een feest zijn. Is het prettig geweest? Je hebt zeker ook veel pleizier gehad? Heeft hij veel gekregen? „Ka b ou ter t j e”. Jammer, dat het te laat was geworden hè? Heb je er nu eer der om gedacht? Ja, dat was al laat. A s t r i d”. Het heeft zeker wel even geduurd voor je er aan gewend was? Dat is mooi. Vele groeten tèrug. „Le p e r k a a n t j e”. Zet je voortaan aan weerskanten van den brief z.o.z.? Neen hoor, dat vind ik heelemaal niet erg. Het is wel fijn als je ook iets te geven hebt, vind je niet? De groeten van

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10