HAAGSCHE COURANT O c3i Het sorteeren appels van PLANETARIUM BINNENLAND HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT Zaterdag 5 October 1940. STADSNIEUWS TELEGRAMMEN l VIERDE BLAD ZONDAGOCHTEND- VOORDRACHTEN UITREIKING DISTRIBUTIE KAARTEN VOOR VASTE BRANDSTOFFEN Jf - Maandag DE KUSTVISSCHERIJ Luchtgevecht bij Malta De brooddistributiebeschikking Berekening omzetbelasting in kruidenierswinkels GEMEENTERAAD WIJZIGING IN DE EERSTE EN DERDE POSTBESTELLING De niet-commercieele ver eenigingen en stichtingen OPENSTELLING BIJKANTOREN P.T.T. EN POSTAGENTSCHAPPEN a.s. de letters H, I, J, L, Q. en (J. Britsch convooi in het Kanaal aangevallen I Welke vereenigingen van personen en No. 17691 welke stichtingen moeten aangifte doen? Een aantal voorbeelden. Soepeler uitvoering van maatregelen Nederlandsche tomaten en bloembollen naar Duitschland het vul- Opening gebouw R.K. Werklieden verbond te Utrecht BRIEVENBUSSEN EN AUTOMATEN MET EEN WITTEN BAND TUSSCHEN 10 UUR ’S AVONDS EN 4 UUR ’S MORGENS OP STRAAT dienst Zuidwal De Gemeenteraad is in vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 14 Oc tober des middags half twee. Dankbare geëvacueerden In een buitengewone raadsvergadering der gemeente Obdam (N.-H.) is door een commissie uit de destijds uit Amersfoort naar Obdam geëvacueerde bewoners on geveer 1700 in getal, een plastiek, voor stellende de Koppelpoort, aangeboden, naar het ontwerp van Willem Stuurman. Tijdens een verkenningsvlucht van offensief karakter naar het eiland Malta ontstond er tusschen onze en vijande lijke jachtvliegtuigen een luchtgevecht. Een vijandelijk toestel van het type Gloster werd neergeschoten. Men acht het waarschijnlijk, dat bovendien nog een machine van het type Hurricane werd neergehaald. Een van onze toe stellen is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika hebben onze gemo toriseerde colonnes kleine afdeelingea vijandelijke pantserwagens en tanks ten Zuidoosten van Sidi el Barrani op de vlucht gedreven. Het vijandelijke luchtwapen heeft Bardia en Tobroelc gebombardeerd en daarbij geringe scha de, maar geen verliezen veroorzaakt. Een andere aanval op de haven van Benghasi heeft onder de burgerbevol king en de troepen 3 dooden en 28 gen wonden gemaakt. Een bark werd tot zinken gebracht Twee vijandelijke toe stellen werden neergeschoten, een daar van door het luchtdoelgeschut van de marine. In Oost-Afrika heeft een van onze patrouilles, die bij Diff ten Zuidoosten van Wajir met den vijand in contact kwam, dezen verdreven. Vijandelijke luchtaanvallen in de nabijheid van Metemma hadden 1 doode en 4 gewon den tot gevolg. Andere luchtaanvallen op Nacfa, Chinda en Asmara veroor zaakten lichte schade, maar geen slacht offers. Bij Metemma werd een vijande lijk vliegtuig neergeschoten. Een van onze jachttoestellen werd neergehaald, De bestuurder wist zich met het val scherm te redden. Met ingang van morgen 6 October zullen in het Planetarium ook op Zondagochtenden demonstraties wor den gehouden. Deze demonstraties zijn geheel gelijk aan die, welke op werk dagen plaats hebben. Met onze Zondagochtendvoordrachten die precies om kwart voor twaalven beginnen komen wij tegemoet aan de wenschen van hen, die op werk dagen verhinderd zijn en ook van hen, die de voorkeur geven aan een Zondag- ochtendwandeling boven een avond wandeling door de verduisterde stad. BESLUIT PLUIMVEEREGELING Het heden verschenen „Verordenin genblad” bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij, dat den grondslag vormt voor een pluim- vee-regeling. De secretaris-generaal kan richtlijnen omtrent het slachten, het houden van en den handel in pluimvee uitvaardigen. bijzonder ongunstige ondernamen sterke Met ingang van 7 October a.s. zullen de stadsbijkantoren der P.T.T., met uit zondering van de bijkantoren Wittebrug en Mag. de Bijenkorf, van Maandag t./m. Vrijdag worden opengesteld van 8,30 17 uur en op Zaterdag van 8.3015 uur. Het bijkantoor Mag de Bijenkorf is ge opend van Maandag t./m. Vrijdag van 10 17 uur en op Zaterdag van 1015 uur, terwijl het bijkantoor Wittebrug geopend blijft van Maandag t./m. Vrijdag van 916 uur en op Zaterdag van 915 uur. De openstellingstijd van de postagent schappen is van 917 uur van Maandag t./m. Vrijdag en op Zaterdag van 915 u. ROME, 5 October (Stefani). Het hoofdkwartier van de Italiaansche weer macht maakt bekend Belangrijke aanvoer wijting, schar en garnalen Gedurende deze week zijn de aanvoe ren van versche visch belangrijk geweest en werd voor ongeveer 29.000 aan uit zee aangevoerde visch aan den afslag verkocht. De snurrevader Sch. 69 maakte 3 rei zen en besomde 940. Aan de markt kwa men 58 motorkotters met 11.163 en 277 schokkers met 16.740. De motorkotters besomden gemiddeld ongeveer 200 per reis en de schokkers gemiddeld 60 per reis. De T.X. 29, W. Drijver, maakte de hoogste weekbesomming met 1570. Bijna de geheele week kon geregeld ge. vischt worden. In hoofdzaak werd aan geveerd schar en wijting. Vooral wijting werd in groote kwanta aangevoerd en sommige kustvisschers brachten in een dag visschen 60 en meer kisten wijting aan. Een dergelijke overvloedige wijting. vangst is nog niet veel voorgekomen. Het aantal kustvisschers wordt nog steeds grooter en er zijn deze week weer enkele motorkotters bij gekomen om van Scheve. ningen uit aan de kustvisscherij deel te nemen. Ook de aanvoer van garnalen was be langrijk. De aanvoer van gekookte garna len bedroeg deze week meer dan 35.000 k.g., terwijl ook de schokkers die levende garnalen aanbrachten mooie besommin gen maakten. Import van Deensche visch en haring had geregeld plaats, hoewel naar Sche. veningen weinig werd gezonden en de meeste visch naar IJmuiden ten verkoop v-rd gebracht. Tarbot en tong waren weinig aan de markt en de aanvoer van deze vischsoorten was zeer gering. Ter voorkoming van ongelukken Om de brievenbussen in de stad heeft men een band van witte verf aan laten brengen. De menschen, die na het invallen der duisternis nog op straat loopen hebben veelal de ge woonte vlak langs de muren te loopen, met het gevolg, dat zij gemakkelijk tegen een brievenbus zouden oploopen. Door den Witten band hoopt men dit te voorkomen. Naar wij vernemen overweegt men voor de automaten, die misschien nog gevaarlijker zijn, omdat ze niet tot den grond reiken, eenzelfden maatregel. In geval van twijfel verdient aanbeveling de vragenlijst in te len en den procureur-generaal toe te zenden. Blijkt uit de vragenlijst, dat de vereeniging niet onder de verorde ning valt, dan ontvangt het betreffende bestuur hiervan terstond bericht. berekening, naar welke de moet geschieden, zal plaats haar de volgende schaal: Over aankoopen tot 25 cent: cent; tot 50 cent: 1 cent; tot 75 cent 1% cent; tot 100 cent: 2 cent. Door deze wijze van berekening zijn de grootste moeilijkheden, welke de toepassing van de nieuwe verordening met zich had kunnen meebrengen, zoo wel voor het publiek als voor den de tailhandel in kruidenierswaren tot een oplossing gebracht. Doordat hij met zijn rechter pols tusschen een slijpsteen bekneld ge raakte, werd gistermiddag van den 19- jarigen W. R., wonende aan de Bilthoven- schelaan, in een machinefabriek in de van Ostadestraat een der pezen van dit lichaamsdeel doorgesneden. De genees kundige dienst vervoerde het slachtoffer naar het R.K. ziekenhuis aan het West- einde. De 81-jarige F. H. A. G. is gis- teravond tengevolge van de duisternis op de portiek van zijn woning in de Wol- maransstraat gevallen. Met een gebroken neusbeen moest hij door den geneeskun digen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal worden gebracht Prof. dr. ir. N. A. H a 1 b e r t s m a zal voor de Volksuniversiteit een voordracht houden over „Verduisteren en de bij de verduistering toelaatbare verlichting”, toegelicht met lichtbeel den. De voordracht zal gehouden wor den in het gebouw de Ruyterstraat 67 op Dinsdag 8 October, des middags te half drie. Bij loodgieterswerkzaamhe- den in een perceel in de van Goghstraat is gistermiddag de 16-jarige J. M. van den Noordwal gestruikeld, met het gevolg, dat hij zijn linkervoet brak. De genees kundige dienst bracht hem naar het zie kenhuis aan den Zuidwal. Doordat zij onvoorzichtig overstak, is gisteravond de 62-jarige voet- gangster M. C. V. uit de Bilderdijkstraat in de Torenstraat aangereden door een wielrijder. Zij brak de rechterknie en werd door den geneeskundigen naar het ziekenhuis aan den vervoerd. De Verordening van den Rijkscom- missaris over de niet-commercieele ver eenigingen en stichtingen stelt een plicht van aangifte voor al deze orga nisaties in, welke binnen 20 dagen na het inwerkingtreden der Verordening, dus na 21 September j.l. moet worden vervuld. De aangifte geschiedt door in levering van een ingevulde vragenlijst en een vermogenstaat, beide in duplo, onder toevoeging van twee exemplaren der statuten, bij den bevoegden procu reur-generaal, wien tijdig om toezen ding van de vereischte formulieren moet worden verzocht. Het aantal van vereenigingen en stichtingen, welke aan de bepaling van deze Verordening onderworpen zijn, is grooter dan op het eerste gezicht wel licht zou schijnen. De Verordening be paalt, dat alle niet-commercieele ver eenigingen moeten worden aangegeven, dus alle vereenigingen, welker voor naamste doel niet op zakelijke bedrijfs voering is gericht en welker werkzaam heid niet voornamelijk winst beoogt. Beslissend is volgens den tekst der Ver ordening het hoofddoel. Wanneer dus, bijvoorbeeld, een sportclub haar ver een igingsgebouw gedeeltelijk verhuurt en daaruit voor de club huur-opbreng- sten verwerft, blijft toch het doel in hoofdzaak op de bevordering van de li chamelijke oefening en de sportbeoefe ning der leden en op het spelen van wedstrijden gericht, dus op niet-com mercieele doeleinden. Al deze vereenigingen, bonden, orga nisaties en op vereenigingen gelijken de groepsvormingen, die in hoofdzaak niet-commercieele doeleinden beoogen, zijn zonder uitzondering aan den aan gifteplicht onderworpen, onverschillig onder welken naam zij optreden, on verschillig ook of zij erkend zijn of rechtspersoonlijkheid bezitten. Even min speelt, bijvoorbeeld, het aantal leden of het al dan niet bestaan van een vereenigingsvermogen een rol. De bonte verscheidenheid in het ver- eenigingsleven, dat juist in Nederland zoo’n groote vlucht heeft genomen, maakt het onmogelijk, een ook slechts bij benadering volledige opsomming van alle vereenigingen te geven, waar op de voorschriften van de verordening <ran toepassing zijn. Een in het „Verordeningenblad” nr. 30 opgenomen gedeeltelijke intrekking van de brood-distributiebeschikking 1940 heeft, naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, louter formeele betee- kenis. De oude verordening over de brooddistributie is met alle bijzonder heden in het „Verordeningenblad” af- gekondigd, zoodat ook alle wijzigingen in details in den vorm van nieuwe af kondigingen in het „Verordeningen blad” moesten worden gepubliceerd. Om deze maatregelen soepeler te kun nen uitvoeren is het doelmatig, deze wijzigingen in de Nederlandsche Staats courant te publiceeren. Om deze reden wordt de brooddistributiebeschikking met uitzondering van de hoofdbepaling, n.l. dat brood een distributiegoed is, in getrokken en wordt de secretaris-gene raal van het departement van Land bouw en Visscherij gemachtigd de uit voeringsbepalingen in de Staatscourant af te kondigen. Aan consumenten zal een vast gemid delde van 2 pCt. berekend worden In de wintermaanden Door de handhaving van den zomer tijd zal het ’s ochtends een uur langer donker zijn. In verband hiermede zal de eerste postbestelling in November en de daarop volgende wintermaanden later uitgaan. Zij begint thans om 6.50 uur. Verder ligt het in de bedoeling de derde bestelling, welke uitgaat om 6.15 uur 's middags in de maanden November, December en Januari te vervroégen. De volgende opsomming van afzonder lijke groepen van vereenigingen, welke in den regel van niet-commercieelen aard zijn, bedoelt alleen eenige voorbeelden te geven om een ieder de beantwoording van de vraag, of de verordening op zijn ver eeniging betrekking heeft, te vergemak kelijken. Aan den plicht tot aangifte zijn b.v. onderworpen: Ambtenarenvereenigingen, vereenigin gen van overheidspersoneel, vereenigingen van leerkrachten bij het onderwijs, ver eenigingen van medici en juristen, stu- dentenvereenigingen, politieke partijen en politieke vereenigingen, technische ver eenigingen, organisaties van deskundigen, stenografenvereenigingen, arbeidersver- eenigingen, pensioenbonden, liefdadig- heidsvereenigingen, sociaal-politieke ver eenigingen, charitatieve vereenigingen, vereenigingen op het gebied der volksge zondheid, vereenigingen voor jacht- en boschbouw en voor bescherming van die ren, natuurbeschermingsvereenigingen, vereenigingen van huis- en grondeigena ren, sportvereenigingen, wandelvereeni- gingen. auto-, motor- en wielrijdersbon- den, cultureele vereenigingen, wetenschap pelijke vereenigingen, schoolvereenigin- gen, vrouwenbonden, jeugdvereenigingen, alsmede alle godsdienstige vereenigingen, voorts alle niet-commercieele stichtingen Tenslotte moet nog op die soort van vereenigingen worden gewezen, die men kan samenvatten onder het verzamelbe grip gezelligheidsvereenigingen. Hieron der zijn alle vereenigingen, onder welken naam zij ook optreden te begrijpen, welker oprichting en werkzaamheid het vermaak en het gezellige samenzijn in den breed- sten zin des woords betoogt. EEN VLIEGENDE WINKEL VAN DE NEDERLANDSCHE UNIE AAN DE HOEKADE Naar wij vernemen zal het stedelijk secretariaat ’s-Gravenhage van de Neder landsche Unie binnenkort haar eersten vliegenden winkel in den Haag openen. Hij zal worden gevestigd aan de Hoef- kade 215. Het stedelijk secretariaat beoogt door middel van dezen vliegenden winkel voor de bevolking van het desbetreffende stadskwartier een gemakkelijke gelegen heid te scheppen om zich van de begin selen van de Nederlandsche Unie op de hoogte te stellen. LOTERIJ VEREENIGING HOLLAND HUIZEN De Vereeniging Holland Huizen heeft besloten ook dit jaar haar jaarlijksche traditioneele Loterij met aantrekkelijke prijzen te houden. Het sympathieke doel, dat deze Ver eeniging nastreeft; n.l. de instandhou ding van haar Huis, het Holland Huis in Brussel, moge nu wel als algemeen be kend worden verondersteld. Vooral dit jaar heeft zij gemeend niet te moeten achterblijven om haar steen tje tot den economischen wederopbouw van ons land bij te dragen. Zij verdient daarom den steun van alle Nederlan ders. Deze steun in het koopen van een lot kan daarbij nog een verrassende beloo- ning vinden in het winnen van een der schitterende hoofdprijzen. VAN WIE IS DEZE PORTEMONNAIE? Op, of omstreeks 17 September j.l., is in de omgeving van de Paul Krugerlaan een damesportemonnaie gevonden, welke een bankbiljet inhield. De commissaris van politie van den Justitieelen Dienst B. verzocht bekend te worden gemaakt met de herkomst van deze portemonnaie. Belanghebbenden kunnen zich dage- lijksch vervoegen aan het hoofdbureau van politie Alexanderplein 15a, van 9S uur. VEREENIGING VAN CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS De afdeeling ’s-Gravenhage en Omstre ken van de Vereeniging van Chr. Onder wijzers en onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche gewesten zal Zaterdag middag 12 October a.s. haar eerste ver gadering in het winterseizoen houden in de Dr. H. Piersonschool. Als spreker zal optreden de heer W. Wemelsfelder, uit Dordrecht, met het onderwerp,,Intel- ligentie-onderzoek”. Voor de verkiezing van twee bestuurs leden in de vacature van mej. G. J. Vro lijk en den heer D. v. Raalten, heeft het bestuur candidaat gesteld de dames D. Fortgens en A. Laarman en de heeren W. P. Calliber en J. de Haan. De appeloogst is begonnen en groote hoeveelheden van dit sappige, echt Hollandsche fruit worden op de markt gebracht. Arbeiders aan de sorteermachine, waar de vruchten worden gescheiden in drie categorieën klein, middel en groot. (Het Zuiden) Maandag a.s. vindt de uitreiking van brandstoffenkaarten plaats op ver toon van de distributiestamkaart en de toegezonden formulieren, aan hen, wier naam begint met de letter H, I, J, L, Q, of U. Meer middagdemonstraties "Het is duidelijk bewezen, dat de ver- duisteringsvoorschriften de belangstel ling voor den sterrenhemel kracht dadig in de hand werken. Hierdoor wordt de taak van het Planetarium aanmerkelijk verlicht. Om de steeds toenemende schare van belangstellen den zoo goed mogelijk van dienst te zijn, hebben wij besloten nu ook op de Maandagmiddagen en op de Vrijdag middagen demonstraties te houden. Het Planetarium is nu dus eiken middag om 3.30 geopend. De demonstraties beginnen om 3.45 en duren ongeveer een uur. De avonddemonstraties om 7.30 blijven gehandhaafd. Nog steeds tal van wielrijders in overtreding In negen gevallen is door de politie gisteravond en vannacht proces verbaal opgemaakt tegen burgers en burgeressen, die zich, zonder daartoe vergunning te hebben, tusschen 10 uur en 4 uur op straat bevonden. Een der aangehouden dames bleek nog een gevangenisstraf van 4 maanden te goed te hebben terzake van meineed. Zij is aan het hoofdbureau van politie in verzekerde bewaring gesteld. Niet minder dan 51 wielrijders werden bekeurd, omdat voor- of achterlicht hun ner rijwielen niet aan de voorschriften voldeden; 17 fietsen werden in beslag genomen. Verrekening van keurloonen bij aan wijzing van centrale slachtplaatsen. In het Verordeningenblad no. 30 komt een besluit voor van den secretaris-ge neraal van het departement van Sociale Zaken betreffende de verrekening van keurloonen bij aanwijzing van centrale slachtplaatsen. Het volgende is daarin bepaald: Voor zoover tusschen een centrale ge meenten en een onder haar ressortee- rende kringgemeente een gezamenlijke regeling van den keuringsdienst, als be doeld in artikel 20 van de Vleeschkeu- ringswet (Staatsblad 1919, no. 524) niet bestaat, is de centrale gemeente ver plicht aan de kringgemeente af te dra gen het bedrag aan keurloonen en slacht- rechten, dat deze gemeente derft ten gevolge van de toepassing van het slachtverbod (art. 1 slachtverbod 1940 varkens 2) met dien verstande, dat door de centrale gemeente niet meer wordt afgedragen dan het drievierde gedeelte van het bedrag aan keurloonen en slacht- rechten, door de centrale gemeente ont vangen voor de slachtingen van dieren, waarvan het vleesch wordt uitgevoerd naar de kringgemeente. Voor de keuring van vleesch, gekeurd in een centrale gemeente, mogen bij invoer in een onder haar ressorteerende kringgemeente de rechten, bedoeld in artikel 8 van de Vleeschkeuringswet, niet worden geheven. De kringgemeente is verplicht het personeel en het materi eel van den gemeentelijken keurings dienst van vee en vleesch geheel of ge deeltelijk kosteloos ter beschikking van de centrale gemeente te stellen, indien en voor zooveel de veeartsenijkundige inspecteur van de volksgezondheid, in wiens ambtsgebied de centrale gemeen te is gelegen, zulks noodzakelijk acht. De secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken kan ter zake nadere aanwijzingen geven. Het toe zicht op de naleving van dit besluit is opgedragen aan den veeartsenijkundigen hoofdinspecteur en aan de veeartsenij kundige inspecteurs van de volksgezond heid. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging; het heeft terugwerkende kracht tot 15 Juli 1940, waarbij onder „slachtverbod” mede wordt verstaan het verbod, bedoeld in artikel 1 van het „slachtverbod 1940 varkens”, buiten werking gesteld bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij. Ieder vereenigingsbestuur zal daar om goed doen onverwijld na te gaan of de onder zijn leiding staande ver eeniging, bond enz. onder de termen van den aanmeldingsplicht valt, want opzettelijk of nalatig verzuim van aangifte wordt gestraft. Het Nederlandsche perskantoor te Ber lijn meldt: Nederland beheerscht op het oogenblik de Duitsche tomatenmarKi volkomen. Andere buitenlandsche toma ten worden niet aangeboden en ook de Duitsche tomaten zijn practisch verdwe nen. Nederland levert voorts uien ei» komkommers. De invoer van Nederland sche bloemkool is gering. Ook worden nog kleine hoeveelheden spersiebooneu geleverd. De verviervoudiging van het Duitsche betalingscontingent voor den invoer van Nederlandsche bloembollen ia door de Duitsche bloembollenafnemers met instemming begroet. In het geheel Sullen 600 wagons bloembollen uit Neder land worden ingevoerd. De levering is feeds in vollen gang. ADRES AAN DEN GEMEENTERAAD INZAKE BETERE VERDEELING DER TAPVERGUNNINGEN Teneinde een juiste verdeeling der tap- vergunningen over het geheele stadsge bied van ’s-Gravenhage mogelijk te ma ken, heeft de afdeeling ’s-Gravenhage van den Nederl. Bond van hotel- koffie huis-, restauranthouders, en slijters in een adres aan den gemeenteraad verzocht de verordening van 25 April 1932 in te trekken. In deze verordening wordt een zeer groot gedeelte van de gemeente aan gewezen, waarin alleen slijtvergunnin- gen mogen voorkomen, terwijl voorts een aaantal straten is aangewezen, waarvoor een maximum is bepaald. Daardoor kan de maatschappelijke wen- schelijke distributie van het aantal be staande vergunningen niet op de juiste wijze geschieden. Thans vindt een op- eenhooping van vergunningen in de z.g. „oude stad” plaats, terwijl in zeer groote gedeelten van de stad geen vergunningen aanwezig zijn, hetwelk aldaar leidt tot clandestienen verkoop. VIERENTWINTIG JARIGE TROUWE DIENST Den fourier le klasse J. P. Ver- heijen is gisteren in allen eenvoud op het Regeeringsbureau Inspecteur der In fanterie bij monde van den majoor P. Weeda de zilveren medaille uitgereikt voor 24-jarigen trouwen militairen dienst. De majoor Weeda sprak hierbij woorden van waardeering. Gistermiddag is onder zeer groote be langstelling het nieuwe gebouw van het R.K Werkliedenverbond te Utrecht, zoo- als in het kort vermeld, op officieele wijze geopend. Onder de belangstellenden waren o.m. mgr. dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht, die vóór de openingsplechtig heid het gebouw kerkelijk had ingewijd, mr. H. Engels namens den wnd. secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van Sociale Zaken, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk. burgemeester van Utrecht, mr. B. C. Slotemaker namens het Verbond van Ned. Werkgevers, ir. E. Guljé, algemeen voorzitter van de Alg. R.K. Werkgevers- vereeniging, de heeren H. J. Woudenberg en Th. ter Schiphorst, resp. bewindvoerder en secretaris van het N.V.V., dr. W. Kaute in zijn functie van Duitsch contact-com- missaris voor den Rijkscommissaris en verder vertegenwoordigers van de aan gesloten bonden en instellingen van het R.K. Werkliedenverbond. De voorzitter van het verbond, de heer A. C. de Bruyn, sprak de openingsrede uit. Hij herinnerde er allereerst aan, dat deze inzegeaingsplechtigheid samenvalt met den feestdag van St. Franciscus, het geen echter geenszins wil zeggen, dat de R.K. arbeidersbeweging een „kerkelijke organisatie” is. Zij is in den waren zin van het woord een zelfstandige organisatie van katholieke leeken. Dit gebouw is, aldus spr., te beschouwen als een vrucht van de goede verhouding tusschen werkgevers- en werknemersorganisaties. Spr. bracht allen dank, die mede bouwden aan dit „huis van den arbeid”. Hierna was het woord aan mgr. dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht. Deze sprak de hoop uit, dat datgene, wat het bestuur zich heeft voorgesteld in de toe komst voor ons volk te willen doen, ook inderdaad verwezenlijkt zal worden. De burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, wenschte het be stuur geluk met de tot stand koming van het fraaie gebouw. Verscheidene sprekers hebben nog het woord gevoerd, waarna er gelegenheid bestond om het gebouw te bezichtigen. BERLIJN, 5 October. (D.N.B.) Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend Ondanks de weersgesteldheid formaties van den generaal-veldmaar- schalk Sperrle in den loop van den dag succesvolle aanvallen op voor de oorlogvoering belangrijke doelen in en nabij Londen. Talrijke branden aan den Noordelijken rand van Londen, in de City en aan den Noordelijken oever van de Theems wezen op de uitwerking van de Duitsche bommen. Voltreffers werden in de spoorwegwerken bij Col lege-Park waargenomen. Andere aan vallen waren gericht op havencom plexen, wapenfabrieken en andere be drijven, groote benzine-opslagplaatsen alsmede spoorwegen en vliegvelden in Zuidoost-, Oost- en Midden-Engeland. Voltreffers in hangars en schuilplaat sen, sterke ontploffingen, branden en rookontwikkeling waren de gevolgen van de uitgeworpen bommen. Op het vliegveld Penrose aan het St. George- Kanaal gelukte het vaste gebouwen te vernietigen en bovendien een groot aantal vliegtuigen op den beganen grond door bommen en machinegeweer- vuur te vernielen. Artillerie der marine nam een Britsch convooi, dat door het Kanaal probeerde te varen, onder vuur en dwong het naar Dover terug te keeren. Op 4 en in den nacht van 4 op 5 October vlogen er geen Britsche vlieg tuigen boven het gebied van het Duit sche Rijk. De vijand verloor behalve de op den beganen grond vernielde toestellen nog 5 machines, die in luchtgevechten wer den neergeschoten, 5 eigen toestellen worden vermist. Een leergang In dit winterseizoen wordt m ons Planetarium een leergang, getiteld De beginselen van de Ster renkunde gehouden, De leergang bestaat uit vijftien lessen, en wordt gegeven door den directeur van het Planetarium. Het lag in de bedoeling den leergang te houden op Zaterdag middagen te 2.15, te beginnen op 12 October. Doch er hebben zich reeds verscheidene belangstellenden aange meld, die de voorkeur geven aan de avonduren. Wanneer het meerendeel van de belangstellenden dit wenscht zal de leergang op Maandagavonden, te beginnen op 14 October te 7.30, plaats hebben. U bewijst dus anderen en ons een grooten dienst, indien u zoo spoedig mogelijk van uw belangstel ling blijk geeft en uw wenschen ken baar maakt. Zie ook onze aankondiging in dit blad. Het centraal bureau kruideniersbe- drijf deelt ons mede: Ingevolge de op 1 October j.l. in werking getreden verordening op de omzetbelasting bedraagt deze belas ting thans 6 pCt. over de meeste artikelen, welke in kruidenierswinkels verkocht worden en over een gedeelte 4 pCt., terwijl tenslotte sommige arti kelen van omzetbelasting zijn vrij ge steld. Daar het in een winkel in de practijk niet uitvoerbaar zou zijn over elk der artikelen de omzetbelasting specifiek te berekenen, is in overleg met het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart voor de bere kening der omzetbelasting aan consu menten een gemiddelde vastgesteld van 2 pCt, hetwelk dan zal worden berekend over alle artikelen, welke in kruidenierswinkels worden ver kocht. In verband hiermede is door het centraal bureau kruideniersbedrijf, het vertegenwoordigend orgaan van de bij den detailhandel in kruidenierswa ren betrokken organisaties, besloten van heden af over alle verkoopen in kruidenierswinkels 2 pet. omzetbelas ting in rekening te brengen. De uitvoering van dit besluit zal in de practijk hierop neerkomen, dat de berekening, naar welke de betaling hebben V IF I -

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13