De ontmoeting op den Brenner De oorlog tegen Engeland r No. 17691. 1940. Alle vraagstukken behandeld Nieuwe étappe op den weg voor de herordening van Europa Zaterdag 5 October. I g 5 5 Het bombardement Haarlem van aanvoeren Bommen op Rijswijk De Engelsche sterk verminderd De handelsbesprekingen te Batavia i Dokterstelef oon Birmingham het naamste doel van den aanval Morgen van 7.07 uur n.m. tot 7.50 uur v.m. VERDUISTEREN Heden van 7.09 uur n.m. tot 7.48 uur v.m. De zomertijd voorals nog gehandhaafd Communiqué over de besprekingen Bk Een gunstig verloop Cijfers en feiten VOOr- Nieuwe regeling inzake arbeidsbemiddeling In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben Engelsche vliegers een aanval ondernomen op Haarlem. De onschuldige burgerbevolking had zeer zwaar te fijden van dit bombardement, waarbij de Engelsche nachtvliegers blijkbaar hun bommen weer lukraak hebben neergeworpen (Polygoon) uit ar- ar- ft /X ft V 4 4 4 4 4 4 5 5 5 V 5 XZ 5 5 XZ 5 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Het Rijksarbeidsbureau als centraal orgaan Een der ingestorte huizen. Links op den vóórgrond een gat in de straat, door een der bommen veroorzaakt. C Ki K” IIAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: Uit Tokio meldt U.P. berust zegt. meldt over zaken alle beide PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode blad ƒ4.—zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.—. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Ciano te Rome terug De minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, is te Rome teruggekeerd. De asmogendheden bepalen het verloop der gebeurte nissen Duitsche bladen over de samenkomst ver- kan f f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 A /X /X /X /X /X /X 7X /X /X s /X 7X ZX /X /X /X /X /X /X /X /X /X /X /X /X /X /X /X /X 4 4 4 4 4 4 4 4 4 r 4 4 4 Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Gisternacht waren er, ondanks de thans optredende herfstnevel, op nieuw meer dan 100 Duitsche ge vechtsvliegtuigen onderweg, welke boven Midden-Engeland bommen met een totaal gewicht van 120.000 k.g. hebben neergworpen. Birmingham, waar zich het zwaar tepunt van de Engelsche luchtver dediging en de belangrijkste wapen fabrieken bevinden, was het voor naamste doel. Gisterochtend hebben de Duitsche verkenningsvliegtuigen de berichten van de bemanningen der bommenwerpers bevestigd. Uit hun foto’s blijkt duidelijk de in groote mate aangerichte vernieling, welke op nachtvliegvelden en in vliegtuigfabrieken is aangericht. dat bespreking heeft bevestigd, volkomen dan ooit in de hand. De asmogendheden zullen het verloop der gebeurtenissen ook in de toekomst bepalen, te weten zoowel wat tijd, plaats als methode be treft. xz 5 XZ 5 V xz V xz 5 Vliegvelden gebombardeerd. Gistermiddag is een vliegveld in Schotland totaal vernield. De aanval Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Rurjs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 •Cr Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 In de verklaring, die de Japansche minister-president Konoje gisteren heeft af gelegd, heeft hjj ook be kend gemaakt, dat de onderhande- lingen met Nederlandsch-Indië een gunstig verloop nemen en dat daarvan een gunstig resultaat te verwachten is. In het heden verschenen „Verorde ningenblad” no. 30 is gepubliceerd een besluit van den Secretaris-generaal van, het departement van Sociale Zaken be treffende arbeidsbemiddeling. Hierin wordt o.im. vastgesteld, dat het or gaan der openbare arbeidsbemiddeling het Rijksarbeidsbureau is. Het is een afdeeling van het departement van So ciale Zaken en staat onder leiding van een directeur-generaal. De tot nu toe geldende rechten en verplichtingen van den Rijksdienst der arbeids- het Rijks- werkloosheidsverzekering, en bemiddeling gaan over op arbeidsbureau. Bij het Rijksarbeidsbureau ook de zorg voor de openbare voor lichting bij beroepskeuze en de bemid deling voor het verkrijgen van een ge legenheid om vakkennis op te doen. Het Rijksarbeidsbureau bestaat een hoofdbureau en gewestelijke beidsbureaux. Bij elk gewestelijk beidsbureau wordt een afdeeling voor voorlichting bij beroepskeuze ingesteld. Het is verboden, zonder vergunning van den Secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken ar beidsbemiddeling zonder winstoogmerk uit te oefenen. Aan de vergunning kun nen voorwaarden worden verbonden. De thans bestaande organen der openbare arbeidsbemiddeling blijven hun functie uitoefenen overeenkomstig de tot nu toe geldende regelingen, tot dat de nieuwe bureaux zijn ingerieht. Tot dat tijdstip gedragen de organen zich naar de voorschriften van den di recteur-generaal van het Rijksarbeids bureau. Deze bepaalt ook, wanneer de werkzaamheid van deze organen ein digt. De benoeming van directeuren van arbeidsbeurzen behoeft de goedkeuring van den Secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken. Nopens de ontmoeting van gisteren tusschen Führer en Duce op den Brenner verwijst men in politieke krin gen te Berlijn naar de verklaring in het officieele communiqué, dat alle vraagstukken, die beide landen raken, binnen het kader van de regelmatige Duitsch-Italiaansche gedachtewisseling behandeld zijn. Indien het communiqué niet in bijzonderheden verraadt, welke vraagstukken besproken zijn, dan moet het feit in gedachte gebracht worden, dat reeds bij de besprekingen van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken met Mussolini en graaf Ciano te Rome gemeenschappelijk en eenparig conclusies getrokken en besluiten voor de toekomst genomen alsmede de om trekken van een nieuwe orde geschetst zijn, die zich van het Noorden van Europa tot in het heetste van Afrika zullen doen gelden. Het front van dezen reorganisatie- strijd is met het driemogendhedenpact tot het totale front ter bevrijding van de wereld van de Engelsche willekeur gegroeid. De ontmoeting op den Brenner is op een oogenblik geschied, naar men in dezelfde kringen betoogt, waarop de Engelschen hun rijk niet slechts aan de Theems, maar ook aan het Suez- kanaal moeten verdedigen. De beide asmogendheden zijn besloten hun voor uitziende politiek zoowel op diploma tiek als militair gebied zonder compro missen tot de definitieve overmeeste ring van den Engelschen tegenstander Voort te zetten, hem geen pauze te gunnen en hem te verslaan. Duitschland en Italië beschouwen de problemen van het groote gebied van Europa, dat zij ten nauwste met dat van Afrika verbonden achten en waar van zij de reorganisatie in hunwaandel geschreven hebben, als één geheel en nemen dienovereenkomstig hun mili taire zoowel als diplomatieke besluiten. De wet der actie, zoo wordt tot slot opgemerkt, hebben zij thans sterker Over de besprekingen op den Brenner is gisteren het volgende communiqué gepubliceerd, meldt het D.N.B.: In het kader van de gebruikelijke Duitsch-Italiaansche gedachten wisseling zijn de Führer en de Duce vandaag op den Brenner bij eengekomen. In een in den geest van de as gevoerde hartelijke be spreking, welke 3 uur heeft ge duurd en waarbij de beide minis ters van buitenlandsche aanwezig waren, werden vraagstukken, welke voor landen van belang zijn, besproken. Bij het laatste gedeelte van het onderhoud was genera al-veld- maarschalk, Keitel, aanwezig. De bespreking werd gedurende het noenmaal in kleinen kring voortge zet. werd gedaan met verscheidene vliegtui gen. De hangars en onderkomens wer den door dynamiet- en brandbommen vernield. De voor de hangars staande vliegtuigen werden voor het grootste deel door het schieten met machinege weren vanuit zeer geringe hoogte, on bruikbaar gemaakt. Ook is een aantal vliegvelden en troe penkampen in Midden- en Zuid-Enge- land door Duitsche gevechtsvliegtuigen hevig aangevallen. Een vliegveld ten Westen van Londen werd aanzienlijk beschadigd. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, is gebleken, dat bij de aan vallen van gisteren op Engeland ook installaties voor de levensmiddelen voorziening en -wapenfabrieken aan de Engelsche Zuidkust zijn gebombar deerd. Daaronder bevindt zich een groo te benzine-opslagplaats en belangrijke spoorweginstallaties. Radiorede luchtmaarschalk Joubert. Luchtmaarschalk Sir Philip Joubert heeft Donderdagavond voor de Engel sche radio over den oorlogstoestand ge sproken. Weliswaar, zoo zeide hij, heb ben de Duitsche aanvallen menigmaal de binnenlandsche productie van Enge land belemmerd en eenige slachtoffers onder de arbeidersbevolking geëischt. Een ding mag het Engelsche volk echter niet toelaten, namelijk, dat de eigen Schimmelpenning^ Vertrek van Führer en Duce Gistermiddag om 2 uur 40 stapten de Führer, de Duce, von Ribbentrop en graaf Ciano uit den trein op den Brenner, waar de besprekingen werden gevoerd. Hitler inspecteerde een com pagnie grenadiers, alvorens in zijn eigen trein te stappen. Met buitenge wone hartelijkheid nam hij afscheid van den Duce, waarop de trein ver trok. Onder het weerklinken van de nationale liederen stapte de Duce ver volgens in zijn trein, welke om 2 uur 45 vertrok, terwijl het publiek juich te. Tezamen met den Duce is graaf Ciano vertrokken. Italiaansch commentaar De jongste ontmoeting tusschen den Duce en den Führer op den Brenner staat in het middelpunt van de belangstelling der Romeinsche avondbladen. Zij noemen deze bijeenkomst een nieuwe étappe op den door Duitschland en Italië vastbe sloten ingeslagen weg voor de politieke; economische en sociale nieuwe ordening van Europa. Het ..Giornale d’ltalia” schrijft, dat men voor het oogenblik slechts kan zeg gen, dat de ontmoeting geen complot vormt tegen den vrede of tegen de rust in die landen, die zich niet in oorlog bevinden. De „Popolo di Roma" legt er den na druk op, dat de aanwezigheid van Keitel bij het laatste deel van de bespreking op heldering geeft over den aard van het onderhoud. Dé „Corriere delle Sera” de nieuwe dat Hitler en Mussolini het eens zijn en vastbesloten zijn, den strijd tegen de Britsche overheersching en de internationale reactionaire plutocratie voort te zetten. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken, heeft aan de gemeentebesturen bericht dat de zomertijd in Nederland vooralsnog zal worden gehand haafd. Van deskundige Duitsche zijde wor den feiten en cijfers genoemd, die een schril licht werpen op de reeds inge treden vermindering van de aanvoe ren in Engeland. Zoo wordt in Londen, dat bijna van de totale bevolking van Engeland omvat, groente nog slechts aan gezinnen met kinderen verstrekt. De verklaring van de Brit sche regeering, dat de Duitsche lucht aanvallen een vermindering van de Britsche industrieele productie met 8 pCt. tengevolge hebben gehad, moet gezien het optreden van de Duit sche luchtmacht tegen wapenfa brieken zoo worden uitgelegd, dat minstens 16 pct. van de Britsche oor- logsproductie in engeren zin is stilge legd. Een duidelijk teeken hiervoor is, zoo wordt van Duitsche deskundige zijde verder verklaard, de verminde ring van het boterrantsoen voor den Britschen verbruiker tot 50 pct. van de vroegere hoeveelheid. Dat Enge land, in vergelijking met Duitschland zwaarder getroffen is, is overigens niet slechts het gevolg van het Duit sche overwicht in de lucht en van de kortere vliegroute van de Duitsche bommenwerpers, doch ook van het feit, dat Engeland slechts voor 25 pet. Duitschland daarentegen voor veel meer dan 80 pet. uit eigen productie wordt gevoed. In de te Berlijn geciteerde officiee le verklaring wordt herinnerd aan de indertijd veel besproken profetie van den Engelschen generaal-majoor Ful ler, dat de haven van Londen de mond der natie is en dat de mond niets meer te eten kan krijgen, wanneer de haven van Londen door luchtaanval len wordt vernield. In welke mate de haven van Londen en overigens ook andere Britsche havens door Duitsche luchtaanvallen buiten be drijf zijn gesteld, wordt dagelijks door neutrale correspondenten bevestigd. Wanneer dan ook de Engelsche mi nister voor de blokkade, Dalton, spreekt van een „werkelijk nijpend gebrek” van Duitschland aan scheidene grond- en hulpstoffen, men hierin in Duitschland slechts een poging zien, de internationale aan dacht van het kernprobleem af te lei den. Toch moet zelfs minister Dalton toegeven, dat het gebrek aan petro leum van Duitschland nog altijd niet zoo groot is, als hij wel zou willen. Ook moet hij toegeven, dat voor Europa geen algemeene hongersnood te verwachten is, zelfs wanneer En geland blijft verhinderen, dat levens middelen het Europeesche vasteland bereiken. zenuwen kapot gaan, waardoor Hitler zou worden geholpen. Voorts moet de Britsche bevolking meer vertrouwen in haar eigen soldaten stellen dan tot dus ver en critiek achterwege laten. De Britsche soldaat heeft thans het volle vertrouwen en den moreelen steun van zijn volk noodig. Wanneer dat er niet is, zal het moeilijk voor hem zijn, zijn land met goed gevolg te verdedigen. Moeilijke winter voor Groot-Brittannië. De militaire medewerker van de „New York Post” schrijft, dat Enge land een moeilijken winter te wachten staat. Het staat vast, dat de Duitsche bomaanvallen de Britsche productie capaciteit ernstig hebben doen lijden. Bovendien moet Engeland tenminste tot midden 1941 rondkomen met zijn eigen productie, hetgeen in het bijzon der voor vliegtuigen het geval is. De Canadeesche fabrieken zullen pas dan vliegtuigen en andere wapens vervaar digen en ook de hulp uit de Vereenigde Staten is tot zoolang maar klein. De aanvallen van gisteren en den afgeloopen nacht Volgens de officieele Engelsche mededeelingen was het gisteren en in den afgeloopen nacht rustig te Londen. De Londensche correspondent van de „Stockholms Tidningen” deze rust het volgende Gedurende het langdurige nachtelijke alarm was het afweergeschut bijna on afgebroken in actie. Als in één. wijk een oogenblik rust heersch^, werd het vuur elders te heviger. Zelfs in het centrum werd onophoudelijk gevuurd. Overal in de wijken en voorsteden vie len bommen. Een Reuterbericht, dat te Stockholm is opgevangen, meldt, dat in den afge- ïoopen nacht bijna 60 punten in het centrum van Londen, in Groot-Londen en Zuidoost-Engeland zijn aangevallen. Noch uit de Engelsche berichten, noch uit de Zweedsche berichten, die onder de Britsche censuur staan, kan men opmaken hoe groot de schade is. In het communiqué van het Britsche mi nisterie voor binnenlandsche veilig heid en van het ministerie van lucht vaart wordt gezegd, dat de aanvallen voortduurden van het invallen van de duisternis tot de eerste ochtenduren. Zij waren hoofdzakelijk tegen Londen gericht, maar ook in het Zuidoosten van Engeland is een zeker aantal bom men gevallen, evenals elders in het land. In Londen en omgeving zijn eenige huizen verwoest en andere ge bouwen beschadigd. In een stad in het Zuidoosten is een aantal gebouwen beschadigd. De Deutsche diplomatisch-politische korrespondenz” schrijft, dat de nieuwe samenkomst tufsschan de beide leiders der asmogendheden wederom valt in een tijd, die wordt gekenmerkt door zware militaire en diplomatieke nederlagen ba rer tegenstanders. Sedert Engeland den oorlog heeft ont ketend, is het initiatief steeds bij hen ge weest, wier taak het is geworden, de volken van de Britsche dwingelandij te bevrijden. Duitschland en Italië zijn vast besloten, den vijand op militair zoowel als op diplomatiek gebied het vuur na aan de schenen te leggen. Dit proces zal onverbiddelijk zijn loop hebben. De Berlijnsche ochtendbladen wijzen er op dat Engeland na een onafgebroken keten van diplomatieke en militaire ne derlagen machteloos moet toezien, hoe uitsluitend de asmogendheden, zonder den vijand op adem te laten komen, de ver dere ontwikkeling bepalen. De „Berliner Börsen Ztg.” schrijft, dat de uitwerking van de Duitsch-Italiaansche politiek en oorlogsvoering zich voltrekt met de nauw keurigheid van de klok en de onafwend baarheid van een natuurverschijnsel. De „Deutsche Allg. Ztg.” schrijft, dat uit de aanwezigheid der ministers van buitenlandsche zaken blijkt, dat op den Brenner niet alleen van militaire, maar ook van de diplomatiek-politieke vraag stukken. welke reeds te Rome waren be- I handeld, sprake is geweest. Naar aanlei ding -van de deelneming van generaal veldmaarschalk Keitel zegt het blad, dat de wet van het handelen ook in het tweede oorlogsnajaar geheel aan de zijde der spilmogendheden staat. De ..Frankfurter Ztg.” herinnert er aan, dat het resultaat van persoonlijke besprekingen tusschen Hitler en Musso lini nooit onmiddellijk door officieele mededeelingen bekend is geworden, maar pas later door historische beslissingen. Dit zal ook voor de samenkomst van gis teren gelden. Alle kwesties concentree- ren zich allereerst op de voltooiing van den eindstrijd tegen Engeland. Volgens de „National Ztg.” zijn thans alle diplomatiek-politieke voorwaarden getroffen, voor zoover zij van tevoren opgehelderd kunnen worden. Dr. Karl Megerle, die in het gevolg van den Duitschen minister van buiten landsche zaken aan de reis naar den Brenner heeft deelgenomen, schrijft in de „Berliner Borsenztg.” van heden o.a.: De aanwezigheid der beide ministers van buitenlandsche zaken bij de bespre kingen en die van generaal-veldmaar- schalk Keitel bij het laatste deel van het onderhoud, moet zoo begrepen wor den, dat de beide verbonden mogendhe den vastbesloten zijn, de tot dusverre doeltreffend gebleken politiek van een moedig aanpakken op het diplomatieke en militaire slagveld zonder onderbre king voort te zetten en den Engelschen tegenstander overal aan te vatten en te slaan, zonder hem op adem te laten ko men. Zooals Noorwegen, België, Nederland, Vlaanderen en de Maginot-linie hebben aangetoond, bepalen slechts de asmo gendheden in dezen oorlog de ontwikke ling der gebeurtenissen naar tijd, plaats en methode. In dezen geest zijn ook de veel omvattende en buitengewoon be langrijke besprekingen op' den Brenner gevoerd”.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1