de huiskamer van ROODE STER De sfeer G. BLOM BINNENLAND HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 5 OCTOBER 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 DUITSCHLAND BELGIE. FRANKRIJK. donker ENGELAND VEREENIGDE STATEN ROEMENIE Noorwegen wil geen dictatuur Nu het vroeger wordt Rusland en het pact van drie OORLOGSSCHADE te verzekeren, blijkt eiken dag weer. Dit kan geschieden tegen lage premie met gunstige schaderegeling. - GEZELSCHAPSSPELEN Konoye over de betrek kingen met Amerika en Rusland Geen redenen voor een conflict GEMEENTERAAD Het hotel Verplichte inschrijving het heden verschenen „Verorde- - Het beroepsgoederenvervoer Een nieuwe organisatie van den Rijkscommissaris voor bezette Nederlandsche gebied eischt. Zeldzaam zacht en licht in de pijp! Farinacci te Parijs Verklaringen van Roosevelt Britsche agitatie in Syrië Weer een Engelschman gearresteerd N V Assurantiebedrijf v/h. N. E KRöLLER Co., 1931 KORTE VIJVERBERG 5 - DEN HAAG Geen staat van beleg in Dakar Redevoering van Quisling Britsche propaganda I N K n n P van GOUD, ZILVER I H n U U r JUWEELEN. Vervreemding van domeinen café-, restaurant- en pensionbedrijf Maisky heeft een onderhoud met Butler Telegram van Suner aan von Ribbentrop Nieuwe arrestaties RECLAMES RECLAMES. RR8SSS en Amerika IN Fari- van Canada. REGEERINGSWIJZIGING EEN „HALVE MAATREGEL” De „Göteborgs Handels och Sjöfartstid- ning” meldt uit Londen, dat de wijziging der Britsche regeering geen bijval in de pers vindt en een halve maatregel wordt genoemd. Zelfs de „Times” ziet zich ge noodzaakt te verklaren, dat „een voort zetting van een verstandige reorganisatie van Churchill’s staf noodzakelijk is”. De „Daily Mail” schrijft, dat Churchill moet nagaan, of het nieuwe kabinet niet „on handig” is geworden. De „Daily Herald” en de „News Chronicle” oefenen buiten gewoon scherpe critiek op minister An derson in verband met de schuilplaatsen voor luchtaanvallen. zich door zon hun ge- is, den van beleg omdat de maatregelen DE PRIJZEN VOOR KLEEDING EN SCHOEISEL Het Amerikaansche blad P. M. meldt uit Londen dat kleeding en schoeisel door een nieuwe omzetbelasting die op 1 Oc tober van kracht wordt, weelde-artike- len zullen worden. De Engelschen moe ten voortaan een derde meer betalen. In arbeiderskringen beklaagt men zich er over, dat de arme bevolking het meest te lijden zal hebben. Se- het Departe- en het res- ver- y’; Er was eens een schilder in Laren Die de kunst aan ’t plezier wilde paren. Roode Ster, zeldzaam zacht, Deed hem daaglijks de kracht Voor zijn kunstvollen arbeid vergaren. De Italiaansche staatsminister nacci maakt op het oogenblik een rond reis door de oorlogsgebieden in het Wes ten. Donderdag heeft hij Straatsburg be zocht en het beroemde fort Hochwald bezichtigd. Gisteravond is minister Fa rinacci te Parijs aangekomen, waar hij door vertegenwoordigers der Duitsche autoriteiten werd ontvangen. Farinacci zal verscheidene dagen aldaar verblijven. President Roosevelt heeft in de gisteren gehouden persconferentie geweigerd, zijn meening te zeggen ten aanzien van de kwestie der heropening van den weg door Burma. Evenmin wilde hij ingaan op een uitlating, van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, die gezegd zou hebben dat Japan aan de Vereenigde Staten den oorlog zou verklaren, als deze op het behoud van den status quo in het Verre Oosten zouden staan. Van de vestiging van een Amerikaansche mar- rinebasis te Singapore verklaarde Roose velt niets te weten. Persberichten uit Buenos Aires over onderhandelingen tus- schen de Vereenigde Staten en Zuid- Amerika over het vestigen van steunpun ten in Zuidamerikaansche staten noem de hij „sterk overdreven”. De president antwoordde ontkennend op een vraag betreffende onderhandelingen over de opleiding van Canadeesche vlie gers in de Vereenigde Staten. Hij beves tigde, dat zijn regeering wat de hulp aan Engeland betreft, doet wat zij kan. In het bijzonder wordt de bouw van vlieg tuigen versneld. Op de vraag, of Amerika reeds alles „afgezien dan van het voeren van oorlog”, voor Engeland doet, ant woordde Roosevelt, dat de vraag in dezen algemeenen vorm ontkennend moet wor den beantwoord, doch dat de regeering in bepaalde dingen reeds alles doet wat menschelijkerwijze gesproken mogelijk is. Britsche agenten hebben, volgens een Stefani-bericht uit Beiroet (Syrië) een organisatie op touw gezet, die de taak heeft den arbeid van de Italiaan sche wapenstilstandscommissie te be lemmeren. Tegelijkertijd verspreidt de Londensche radio dagelijks berichten over afwijzing van Italiaansche eischen die niet in het wapenstilstandsverdrag vervat zijn, door de Syrische autoritei ten. De Syrische politie heeft, thans dit gestook aan het licht gebracht en een groot aantal personen gearresteerd, onder wie een staatsraad van het mi nisterie van financiën, den plaatsver- vangenden leider van het diplomatieke bureau van den Franschen hoogen commissaris, een onder-directeur van de Fransche bank, den onder-difecteur van de tabaksregie en 4 officieren. Drielandenpact geen bedreiging voor Rusland Volgens de „Hotsji sjimboen” heeft de militaire attaché bij de ambassade der sovjet-Unie in Tokio, kolonel Guesjenko, verklaard, dat het drielandenpact van Berlijn voor de sovjet-Unie in het ge heel geen bedreiging vormt. Integen deel, zal dit bondgenootschap verheu gende resultaten voor de Japansch-Rus- sische betrekkingen opleveren. Het Zuidslavische blad „Hrvatska Strasja” bevat _>en hoofdartikel over „sovjet-Unie en d ielandenpact van Ber lijn”. Rusland heeft geen reden, aldus dit blad, om de overwinning van En geland te wenschen, daar Engeland steeds de groote concurrent van Rus land in Azië geweest is. Het bondge nootschap van de asmogendheden met Japan is een fundamenteel anti-Britsch bondgenootschap, waarmede een hinder paal geplaatst wordt voor de Engelsche poging om den oorlog uit te breiden. De leidende kringen in Engeland had den ook op de Russische kaart gezet, maar de Britsche illusies hebben uit Moskou een koude douche gekregen. VERSPREIDE BERICHTEN Ter beveiliging van de financieele positie van het land heeft het Belgische ministerie van financiën een leening uit gegeven van drie milliard franc. Tevens heeft het ministerie nieuwe belastingen aangekondigd, die in totaal een milliard franc moeten opbrengen. Naar de dag bladen melden, heeft de belastingver- hooging voornamelijk betrekking op de directe belastingen. Onlangs zijn in een Parijsche fabriek van verbandstoffen 20 leden van het per soneel onder raadselachtige verschijn selen ernstig ziek geworden. Zeven pa tiënten zijn overleden, de andere bevin den zich in het ziekenhuis. Men ver moedt, dat giftige hebben veroorzaakt. Japansch-Canadeesche moeilijkheden De Japansche zaakgelastigde in Ottawa heeft gisteren in een officieel telegram het Canadeesche ministerie van buitenlandsche zaken op de hoogte gebracht van anti-Japansche besluiten der autoriteiten vn Vancouver, zooals b.v. een verbod op de immigratie en op de Japansche taal in de scholen. Men verwacht een Japansch protest tegen deze maatregelen. De „Mikayo sjimboen” merkt ten aanzien van de Canadeesche maatrege len op, dat het gemeentebestuur van Vancouver de anti-Japansche wetten reeds in werking gesteld heeft. De maatregelen hebben een des te groo- tere uitwerking, aangezien het grootste deel der Japanners van Canada in Vancouver woont. Deze nieuwe politiek wordt als de eerste stap tot uitwijzing van alle Japanners uit het Amerikaan sche continent beschouwd. De Japansche regeering wacht nog uitvoerige berichten af, alvorens zij tot tegenmaatregelen overgaat en volgt inmiddels met groote aandacht de ont wikkeling van den toestand. De Engelsche onderdaan Percy Clark, een der belangrijkste vertegenwoordi gers van het Engelsche kapitaal in het Roemeensche petroleumgebied, is Don- DE DEFENSIE In September hebben meer dan 45.000 vrijwilligers dienst genomen in het Ame rikaansche leger. Voor oorlogs- en vre destijd is dit een record. De Senaat heeft opnieuw een bedrag van 239 millioen dollar gevoteerd voor de wapening en de opleiding van 700.000 arbeiders in de wapenindustrie, alsme de een bedrag van 4 millioen voor de inrichting van 250 particuliere vliegter reinen onder toezicht van de departe menten van marine en handel. De noodzakelijkheid om Uw Huis, In boedel, Fabriek e. d. tegen Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij de TELEFOON: 11.77.17 DE AMERIKAANSCH-CANADEESCHE VERDEDIG IN GSCOMMISSIE BIJEEN Uit Halifax wordt gemeld, dat de ge mengde Amerikaansch-Canadeesche ver- dedigingscommissie voorstellen heeft uit gewerkt voor de coördinatie der verde diging bij een aanval op de Atlantische kust JEAN ZAY VEROORDEELD De vroegere minister van onderwijs, Jean Zay, is gisteren door het militaire gerechtshof in Clermont Ferrand wegens desertie voor den vijand tot deportatie en tot militaire rangsverlaging veroor deeld. Zay was, zooals bekend, bij het binnenrukken van de Duitsche troepen met Mandei, Daladier e.a. op het schip „Massilia” gevlucht. Hij was tot op dat oogenblik luitenant en had geen verlof de troepen te verlaten. Uit Vichy wordt gemeld: van Brit sche zijde is de bwering verbreid, dat men te Dakar den staat heeft moeten afkondigen Fransche autoriteiten moesten nemen tegen de aanhangers van de Gaulle. Te bevoegder plaatse in Vichy wordt verklaard, dat van afkondiging van den staat van beleg te Dakar niets bekend is. bewezen te voldoen aan de eischen van sportieve spanning, redelijke intelligen tie en kalme luidruchtigheid, die in een huiskamer zelfs van een gehoorig huis kunnen worden toegestaan zonder in huisvredebreuk der buren te vervallen. Klok en hamer, pandverbeuren en ganzeborden, alle drie, in eindelooze va riaties, roepen bij de vorige generatie zeeën van jeugdherinneringen op. Met verve heeft Hildebrand in zijn familie verhalen in de „Camera Obscura” het pandverbeuren beschreven op het plak- avondje bij de familie Kegge. Wie heeft nooit in den put gezeten en moest er uit gehaald? Wie heeft nooit in het gevang gezeten en moest zijn beurt voorbij la ten gaan? Wie brengt zich niet den gul len en bereisden oom te binnen, die met zooveel zwier den schimmel verkoopen kon? Deze spellen zijn van alle tijden en kenmerken de huiselijke sfeer, waaruit zij zijn geboren. Het heden verschenen „Verordenin genblad” (nr. 30) bevat een besluit van den Secretaris-generaal van het departement van Waterstaat ter uitvoe ring en wijziging van het derde uitvoe ringsbesluit ingevolge de verordening no. 15-1940, van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Hierin wordt o.m. bepaald, dat een bedrijfsorganisatie wordt opgericht, die rechtspersoonlijkheid bezit. Deze draagt den naam „Nederlandsche organisatie voor het beroepsgoederenvervoer langs den weg” en heeft haar zetel hier ter stede. De secretaris-generaal van het depar tement van Waterstaat geeft regelen omtrent de samenstelling en bevoegd heden van de organen dezer bedrijfs organisatie en neemt de noodzakelijke maatregelen. Deze kunnen in de Neder landsche Staatscourant openbaar ge maakt worden. In ningenblad” nr. 30) is een beschikking opgenomen van den Secretaris-Gene- raal van het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart inge volge de distributiewet 1939 (hotel- café-, restaurant- en pensionbeschik- king 1940 no. 1). Hierin is bepaald, dat ieder, die het hotel-, café-, restau rant- of pensionbedrijf uitoefent, ver plicht is zich te doen inschrijven bij het Rijksbüreau voor het hotel-, café-, restaurant- of pensionbedrijf. De cretaris-Gëneraal van ment van Handel, Nijverheid Scheepvaart bepaalt, wat onder uitoefenen van het hotel-, café-, taurant- of pensionbedrijf wordt staan. Het is voorts een ieder, die niet bij Politieke arrestaties Volgens berichten uit Beiroet zou de politie aldaar 12 leden van de com missie van actie van de Syrische volkspartij wegens uitdeeling van vlug schriften gearresteerd hebben. .Bevoegdheden van den secretaris-, generaal van Financiën Het „Verordeningenblad” nr. 30 be vat een vèrordehing van den Rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de ver vreemding van domeinen en het aan-' gaan van dadingen over domaniale zaken. Deze verordening bepaalt o.a. dat in afwijking van het bepaalde in lid 2 tot en met 4 van artikel 1 van de wet van 29 Augustus 1848 (Staatsblad nf. 39), zooals'deze wet laatstelijk is gewijzigd bjj dé wet van 8 April 1937 (Staatsblad nr. 403), de daar genoem de onroerende goederen van den Staat door den Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën onder door hem vast te stellen voorwaarden ondershands kunnen worden ver vreemd. In afwijking van het bepaalde in artikel 1 .van de wet van 22 Decem ber 1850 (Staatsblad nr. 99), zooals deze wet is gewijzigd bij de wet van 21 Juni 1927 (Staatsblad nr. 259), kun nen ten aanzien van rechten op on roerende goederen, waarbij de Staat •betrokken is, door den Secretaris-Gc- neraal van het Departement van Fi nanciën dadingen worden aangegaan. Wanneer de waarde van het te ver vreemden goed of van de zaak in verschil meer dan vijftig duizend gul den bedraagt, wordt de goedkeuring het ver- Tijdens een massabetooging der Nas- jonal Samling te Oslo heeft Vidkun Quis ling gisteren verklaard, dat het de voor naamste taak was van het Noorsche volk om den tijd te begrijpen, waarin het leeft. Uitsluitend en alleen aan Duitsch- land en Italië is het te danken, dat Noorwegen niet meer oorlogstooneel is, ofschoon het oude Noorsche partijen systeem en de aan Engeland hoorige vroegere machthebbers den oorlog op Noorschen boden hebben doen ontstaan Niet Duitschland, maar Engeland heeft de Noorsche neutraliteit meermalen ge schonden. waardoor ten slotte Duitsch land gedwongen is geweest, in te grij pen om Engeland vóór te zijn. Thans verlangt de geheele wereld naar vrede, alleen Engeland niet. Daarom moet de- verstoorder van den vrede, En geland, ter aarde worden geworpen, voordat er een waarachtige vrede onder de volkeren kan bestaan.” In aansluiting hierop gaf spr. een uit een.'tëtting van de fundamenteele richt lijn- m der Noorsche vernieuwing. Onder gejuich der menschenmassa constateer de hij o.m., dat het internationale finan cieele kapitalisme in Noorwegen zijn macht definitief heeft verloren. De klas- sestrijd is overwonnen door recht en plicht van een ieder tot gemeenschap- pelijken arbeid. Noorwegen wil geen dictatuur. De maatregelen der Nasjonal Samling worden genomen uit nationale overwegingen in het teeken der volks gemeenschap; die voor den nieuwen op bouw van Noorwegen alle krachten des volks noodig heeft. Generaal Weygand aangekomen Volgens-een bericht uit Tunis is de onlangs tot bevelhebber voor geheel Fransch Afrika benoemde generaal, Weygand, heden te Dakar aangekomen. Weygand heeft naar uit Vichy wordt gemeld zoowel in militair als diplomatisch opzicht algemeene vol machten gekregen. kustwachtschip „Campbell” dat als eenig Amerikaansch de Europeesche wateren zal OLIEFABRIEK TE* BOEKAREST afgebrand De fabriek van plantaardige olie te Boe. karest is tot den grond toe af gebrand. Zeer groote hoeveelheden olie en hout, alsmede de arbeiderswoningen, vielen aan de vlammen ten prooi, De schade bedraagt vele millioenen lei. Drie arbeidsters liepen zware 'brandwonden op. Naar het D.N.B. meldt, verluidt te Boe karest, dat de Joodsche eigenaar, Zimmer, ervan wordt verdacht den brand gesticht te hebben. Men vermoedt, dat hij door de vernietiging van zijn aanzienlijke voor, raden het gebrek aan spijsolie wilde ver- grooten. Hij was buitengewoon hoog ver zekerd. der dag in een voornaam hotel te Boeka rest gearresteerd, verdacht van sabo tage. Clark was reeds eenigen tijd ge leden uit het petroleumgebied gezet. De Engelsche legatie had daarop echter verzocht, hem toe te laten als Engelsch consul in Ploesti. DE BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID De correspondent van het V.P.B. meldt uit Berlijn: Men verwacht, dat dank zij de wijze, waarop de Duitsche instanties in België alle productiemogelijkheden benutten, de werkloosheid in dat land binnenkort vol ledig verdwenen zal zijn. Sinds de laat ste week van September is het werkloo- zental weer met 42.000 af genomen, de sterkste vermindering in één week, welke in de laatste jaren ooit is voor gekomen. Dat zich tegelijkertijd 22.000 nieuwe werkzoekenden gemeld hebben, is een gevolg van den geleidelijken te rugkeer van alle Belgen, die naar Frankrijk waren gevlucht. Vooral in de bouwvakken neemt de werkloosheid snel af, mede dank zij de credieten, welke de Rijkscommissaris voor den wederopbouw ter beschikking heeft ge steld. Be Berltjnsche bladen publiceeren het officieeie Engelsche bericht, volgens het welk in den nacht van Dinsdag op Woens dag sterke Britsche bommenwerpers zware aanvallen hebben gedaan op mili taire objecten, waarbij zij een motoren- fabriek en een fabriek voor electrische apparaten, alsmede voornamelijk het Noordwesten van Berlijn, waar zich hoofdzakelijk machinefabrieken bevinden, hebben aangevallen. Dit bericht is gepubliceerd teneinde de bevolking van Berlijn aan te toonen, dat de berichten over zoogenaamde suc cessen van het Engelsche luchtwapen op zuiver verzinsels berusten. De bevolking van Berlijn heeft in dezen nacht zelf kunnen waarnemen, dat het geen enkel Engelsch vliegtuig is gelukt het stads gebied te bereiken en in Berlijn bommen te werpen. voorgedaan, welke werden gevoeld. In de fabriek bevonden zich op het oogenblik, dat het ongeluk plaats vond, 10 personen. Omtrent hun lot verkeert men nog in het onzekere. Zes tankwagens, gevuld met alcohol en die zich in de na bijheid van de brandende gebouwen be vonden, konden, ondanks herhaalde po gingen, niet verwijderd worden, aangezien ie hitte onverdraaglijk was vreest men nog meer explosies. Met het oog hierop heeft men het gebied rondom de fabriekscomplexen afgezet. Op de fa brieksterreinen, welke ongeveer 20 acres beslaan, staat nog een aantal tanks ge vuld met chemische vloeistoffen, welke, naar men verwacht, ook zullen explo- deeren. Bordspelen Daarnaast vinden wij de z.g. borflspe- len, waarvan het ganzenbord en zeven- zak binnen de laatste eeuw de stamva ders mogen heeten. Monopoly was om streeks een jaar geleden de jongste en welhaast waanzinnig geliefkoosde spruit. Dit succes inspireerde minder oorspron- kelijken tot het scheppen van het „beursr spel”, dat de beursgebeurtenissen als achtergrond heeft en het sterrit-spel „Rallye de Monte-Carlo”Het geruststel lende voor de oudere speler-verliezer is de wetenschap, dat het maar spel is! Zeer in de mode is nog steeds het span nende en opvoedkundige spel Mensch Erger Jè Niet” dat in honderdtallen de winkels verlaat. Ongedachte verwikke lingen doen zich voor bij het bedrijven van het „Advertentiespel”. Evenzoo hoort men zeer spontane uitingen bij het spel, genaamd ,Denk Fiks”; een draai ende schijf komt tot stilstand en 'wijst een letter aan uit het alphabet; met deze als beginletter moet men een beroemd man, automerk of vogeltje bedenken in den kortst mogelijken tijd. Wie daarin slaagt heeft het gewonnen Verwant hier aan is het voor oud en jong amusante, ook al ouderwetsche woordjesspel, ge speeld naar regels, die veelal van fami lie tot familie verschillen. Tenslotte noe men wij het schitterende kurkenspel, dat torenhooge eischen stelt aan reactiesnel heid en op partijtjes tot een daverende opgewektheid kan leiden. Wij deden hiermede een ruwen greep in den overvloed. De kaartspelen; de klassieke spelen, schaken, dammen en domino; ook de belangrijke groep zelf gemaakte spelletjes en die in den trant van verstoppertje-door-het-heele-huis lie ten we aan de overdenking van den lezer over. Ook middelen tot tijdverdrijf in rui meren #in, als legpuzzles en bouwdoo- zen, electrische treinen en speelgoed in het algemeen, schoten er bij in. Maar wellicht hebt gij uit deze regels reeds enkele waardevolle ideeën kunnen putten en voelt u zich gemakkelijkeS op de speelgoedmarkt thuis. t het hinderen op gepaste wijze der andere partijen. Liefhebbers van de voetbalsport is, dank zij een vindingrijken geest de mo gelijkheid geopend hun geliefkoosd spel, zoo de ruimte dit toelaat, met 22 spe lers te beoefenen in de huiskamer. Men maakt hierbij gebruik van de uitkom sten van het z.g. „vlooienspel”. Indien, aldus-onze zegsman, voldoende vaardig heid is verkregen, moet men hiermede een hoog tempo bij groote spelzuiver- heid kunnen bereiken. Wij wandelen verder en hooren tot ons pleizier, dat het beroemde „Halma” zijn oude populariteit heeft behouden. Het is een rustiger spel en eischt meer nadenken. Dito het wat uit de mode ge raakte, maar toch zeer interessante Chineesche spel „Mah-Jong” met zijn kunstig in bamboehout of ivoor gesne den letterteekens. Een spel, waar meer in zit dan men oppervlakkig beschouwd, denken zou is het z.g. „Quintro”, de kunst om eerder dan den tegenstander vijf-op-een-rijtje te krijgen. „Parathedi” wordt gespeeld met behulp van een plankje met kuiltjes en een hand vol schelpen en is verrassend en aantrekke lijk door zijn oogenschijnlijken eenvoud. Het is moeilijk om te vermijden, wat wij tot een ^volgenden keer wilden be waren: de kaartspelen. Het prachtige Snip-Snap spel staat voor ons in een vroolijk gekleurd doosje! Het wacht op de familie, die het koopen zal en mee nemen naar de huiskamer om ezelsooren aan zijn „rechterbovenhoek” te spelen. Weer een kleurige doos met opschrift ,De Vliegende Hoedjes” een bron van onuitputtelijke heerlijkheid voor kinde ren. JUWELIER 1404 PLAATS 9 - DEN HAAG Telefoon 115221. het genoemde Rijksbureau is inge schreven, na afloop van een door den Secretaris-Generaal voornoemd, vast te stellen termijn verboden het hotel-, café-, restaurant- of pensionbedrijf uit te oefenen. De bij het genoemde Rijksbureau in geschrevenen zijn verplicht alle opga ven en inlichtingen te verstrekken, welke door of vanwege den Secreta- ris-Generaal voornoemd, in verband met de distributie van goederen en met de uitvoering van deze beschik king mochten worden verlangd. Deze verordening (nr. 161), welke heden in werking treedt, heeft o.m. tot doel een overzicht te verkrijgen van genoemde bedrijven in verband met de toekenning van waren. AGENDA De Gemeenteraadvan ’s-Gravenhage vergadert op Maandag 14 October a.s. te half twee. Beraadslaging over: 1. Het voorstel tot intrekking van de verordening no. 27 van 1922 (bezoldiging bedienend personeel bij het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs); 2. het voorstel tot wijziging van het Raadsbesluit van 24 Augustus 1931, voor zoover betreft het inbrengen van bezwa ren tegen de plaats van aanslag in de di vidend- en tantièmebelasting en tot in trekking van het Raadsbesluit van 30 Oc tober 1939 betreffende het uitoefenen van het recht van beroep inzake de toebedee- ling of uitsluiting van opcenten op de hoofdsom der dividend- en tantième-be- lasting door B. en W.; 3. het voorstel tot het treffen van voorzieningen aan den St. JacobstOren; 4. het voorstel tot aankoop van grond aan de Emmastraat, den Stationsweg en den Houtweg te Loosduinen; 5. het voorstel tot wijziging van de verordeningen Vleerstraat I en Vleer- straat III; 6. het voorstel tot verhuring van grond aan het Geve.rs Deynootplein; 7. het voorstel om goed te keuren, dat de ketels der centrale verwarming van het gebouw Bilderdijkstraat 1 (Openbare Leeszaal en Bibliotheek) worden ver nieuwd. United Press meldt uit Londen: In een bespreking, waartoe onderstaatssecretaris Butler den Russischen ambassadeur Maiski Donderdagmiddag ter ministerie van buitenlandsche zaken uitgenoodigd had, heeft Engeland voor he eerst gepoogd met de sovjet-Unie een bespreking over de ontwikkeling in het Verre Oosten te openen. Deze stap valt samen met het optreden van de Vereenigde Staten, die door den Amerikaanschen gezant te Mos kou een uitwisseling van meeningen met de officieeie Russische instanties begon nen zijn. In politieke kringen is men van mee ning. dat deze parallel erop wijst, dat Londen én Washington gemeenschappelijk de Russische reactie op het driemogend- hedenpact willen vaststellen. Hoewel Moskouofficieel verklaard heeft, dat de sovjet-regeering geenszins verontrust is door het pact van drie, is men van meening, dat de sovjet-Unie moet inzien, dat het verdrag zich op den langen duur tegen de sovjet-Unie richt Amerikaansche kabinet bijeen Volgens „Associated Press” zijn in de kabinetszitting te Washington gisteren, welke anderhalf uur duurde, het pact van drie en vraagstukken van het Verre Oosten behandeld. HET AMERIKAANSCHE ESKADER TE LISSABON De kruiser „Omaha”, deel uitmakende van het Europa-eskader van de Ameri kaansche marine, dat sedert het begin van den oorlog in de havên van Lissa bon was gestationneerd, is gisteren ver trokken in de richting New York. Bin nenkort wordt te Lissabon het Ameri kaansche verwacht, schip in blijven. HEVIGE ONTPLOFFINGEN CHEMISCHE FABRIEK Te Terre Haute (Indiana) hebben zich in de chemische fabriek van de „Commer cial Solvent Company” 3 hevige explosies voorgedaan, welke in de geheele stad dampen de ziekte Waarschijnlijk zal tegen eenige verantwoordelijk geachte personen een aanklacht wegens nalatig heid worden ingediend. Divisie-generaal Picquendar is, vol gens berichten uit Vichy, met ingang van 21 October benoemd tot chef vau den generalen staf van het Fransche leger. Hij volgt generaal Caillauld op, die de leeftijdsgrens heeft bereikt. De Boelgaarsche minister van land bouw, Bagrjanof, is naar Duitschland vertrokken. In verband met deze reis en zijn aanstaand bezoek aan Italië is hij door koning Boris ontvangen. In de offi cieeie mededeelingen wordt gezegd, dat de minister de landbouwstelsels van Duitschland en Italië wil leeren kennen. Tot nadere aankondiging zal ook in België de zomertijd van kracht blijven. In de stad Hsinking (Mandsjoekwo) is builenpest uitgebroken. De legerma- noeuvres zijn om die reden onverwijld afgebroken. De Spaansche minister van binnen- landsche zaken, Serrano Suner, heeft bij het overschrijden van de rijksgrens aan dtn Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop het volgende te legram gezonden: „Op het oogenblik, dat ik uw land verlaat, betuig ik u, mijnheer de Rijks- ministei, nogmaals mijn persoonlijke sympathie en mijn oprechte wenschen voor het welzijn en den verderen bloei van het Duitsche volk en zijn Führer”. Rijksminister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, heeft als volgt ge- antwooi d „Ik dank u oprecht voor de vriende lijke woorden, welke u bij het over schrijden van de rijksgrens aan mij hebt gericht. Ik verzoek u mijn beste wen schen te willen aanvaarden voor uw per soonlijk welzijn, voor de gelukkige toe komst van het Spaansche volk en voor het welzijn van den Caudillo”. GEEN DUITSCHE TROEPEN OP ROEMEENSCH GEBIED Van officieeie Roemeensche zijde wordt verklaard, dat zich in de omge ving van Galatz geen geregelde Duitsche troepen bevinden, doch alleen leden van de nationaal-socialistische partij, die tot taak hebben, de repatrieering van de Duitschers uit Bessarabië te organisee- ren. Alle andere beweringen zijn van al len grond ontbloot en berusten op kwaad willigheid. Het samenzijn der geheele familie in de huiskamer, doet, nu het buiten vroe ger donkér gaat worden, bij jong en oud de belangstelling groeien voor niet te vermoeiende, maar toch onderhoudende spelletjes of andere gezellige of nut tige middelen tot tijdverdrijf. Op moeders, vaders en verzorgers rust de vaak lastige plicht uiteenloopende ver langens op dit gebied tot elkaar te bren gen en mét de beschikbare ruimte in goede banen te leiden. Er wordt veel van hun vindingrijkheid geëischt, want kinderen, hoezeer ook gehecht aan hun lievelingsspel!etje”, zijn zonder afwis seling en iets nieuws op zijn tijd zelden tevreden. Het is trouwens een bekend feit, dat veel te veel ouders kinderen op dit stuk verwennen en niet voldoende het belang inzien hen te prikkelen tot z.g. zelfwerkzaamheid. Echter staat vast, dat niet iedereen die bepaalde gave bezit zichzelf bezig te houden. Dan ziet men echter het spreekwoord trouw als de nood het hoogst komt redding opdagen en wel in vorm van het „gezelschapsspel”. Het wordt gespeeld om de huiskamer tafel en heeft veelal reeds langen tijd De vroegere onderstaatssecretaris en socialistische afgevaardigde Vienot, als mede de afgevaardigde van het depar tement Moselle, Alexander Wiltzer, zijn, naar uit Vichy wordt gemeld, naar de militaire gevangenis van Clermont-Fer rand overgebracht. Zij moeten zich ver antwoorden wegens desertie. Vienot en Wiltzer waren, evenals de neden tot deportatie veroordeelde vroe gere minister van onderwijs, Zay, op de Massilia naar Marokko gevlucht, der zich volgens voorschrift van troepen te hebben afgemeld. Nieuwere spelletjes Daarnaast is de menigte nieuwere en allernieuwste spellen overweldigend. Wie zich een onderzoekingstocht ge troost door de hoog opgetaste speel- goeduitstallingen der voornaamste ma gazijnen op dit gebied, zal zich daarvan kunnen vergewissen en tevens vernemen, dat pas begin November, als St. Nico- laas in aantocht is, de sorteering com pleet wordt. Iedereen, hoe het ook met zijn beurs gesteld is, moet hierbij wat van zijn gading kunnen vinden! Wij troffen, om bij het grootste te be ginnen, het tafelbiljart aan, een tegen woordig zeer geliefkoosde bezigheid. Een afstammeling van dezen tak is het geheel nieuwe z.g. „ringbiljart”. Men stoot met een queu, naar bepaalde re gels, ringen in plaats van ballen. Aan gezien men hierbij ruimschoots de gele genheid krijgt anderen vliegen af te van gen, indien zij niet zeer op hun hoede zijn, biedt dit spel alle mogelijkheden! Eveneens geheel nieuw was vo.or ons het „kruisvuurspel”, een veelhoekig houten bord met een opstaanden rand; uit de hoeken kan men door middel van een veerend latje, een knikker wegschie ten op een in het midden van het houten bord gelegen doel. Meestal bereikt men dat niet en zorgen de spelregels voor „Oorlog of vrede in den Stillen Oceaan hangen af van de mate, waarin Japan en de Vereenigde Staten in staat zijn hun wederzijdsche belangen in den Oriënt en de Westelijke helft van de wereld onderling in evenwicht te brengen”, zoo verklaarde de premier Konoje volgens Domei in het eerste persgesprek, dat mij na de ondertee- kening vafi het driemogendhedenpact toestond. Japan is niet voornemens dé Ver eenigde Staten zonder reden te tarten, betoogde de premier. Wel echter moet zijn bereidheid toonen om Japan als voorwaarde voor alle samen werking tegemoet te treden met begrip en sympathie voor positie van Japan in het Verre Oosten. Japan, Duitschland en Italië zullen de leidende positie van de Vereenigde Staten op het Amerikaansche continent erkennen, indien Amerika de positie van de verdragspartners in hun levens- ruimten erkent. Japan denkt er op het bogenblik niet aan, het initiatief tot onderhandelingen met de Vereenigde 1 Staten te nemen. Konoje verklaarde verder, dat de onderhandelingen met de Nanking- regeering binnenkort beëindigd zullen j worden, doch dat de oorlog tegen Tsjang-kai-tsjek verder zal worden ge- 1 voerd tot aan diens definitieve neder laag. Teneinde een einde te maken aan het conflict met China, zullen voortaan behalve militaire ook economische maatregelen met betrekking tot de Zuidzeepolitiek in toepassing worden gebracht. Omtrent de betrekkingen met de sovjet-Unie merkte de ministerpresi dent op, dat hij niet geloofde, dat er eenigerlei gegronde redenen voor een conflict tusschen Japan en dit land bestaan.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2