BAAGSCHE COURANT van m Op petroleum moet men niet meer rekenen Geen benoeming of bevordering Joden in openbaren dienst Maandag 7 October 1940. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Geen plaatsing meer in ambtelijken werkkring of bij het onderwijs VADER EN ZOON VERDRONKEN VIERDE BLAD Geen noemenswaardige aanvoer Bindtouw voor tomaten en boonen NOODLOTTIGE STOEIPARTIJ Vijandelijk vermogen INBRAKEN TE BUNNIK Reorganisatie inspectie lucht bescherming op! Hulp voor de oorlogsslachtoffers onder het spoorwegpersoneel Sla geen zuurkool Georganiseerden bij de Nederl. Pluimveecentraie Verkoop van appelen Bijzondere toewijzing van varkens Zeilboot sloeg om op de Loos- drechtsche plassen Voorhanden hebben en huis- slachtingen van varkens I) No. 17692 in te gulden, totaal en van Wie als Joodsch wordt beschouwd Opgave van Joodsche ambtenaren enz. den een waaruit By niet minder dan tien inwoners op één nacht Vrij van pijn door FYRACYU b«p'o*»d* «n woo'd»«oU« m.dd«4 b-. hoo«dp4% k««ip<in. <«nuwpi|n»n. rh«umob«li onder* pi|R«* Onuhod«li|h voor hort «n moog Ook U h*lpi h*t Goot '•rttond noor d«n Apothokar of OogrtM 3 poodof* 15 et - 3 »obl«H»n 13 ei. - 20 tobloHo» 45 c». Altoo» do bokondo lüo dooa te het en Kans op bederf De vereenigde zuurkoolfabrieken Nederland geven het publiek in over weging geen zuurkool in voorraad op te slaan, aangezien dit artikel zich niet voor opslag leent en bij verpakking in klein-fust zeer veel kans bestaat voor een spoedig bederf. Uiterste zuinigheid in het gebruik geboden. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt het volgende bekend: Het volkomen ontbreken van den aan voer der gewone grondstoffen, waaruit z.g. tomatentouw (d i. bindtouw, dat in den tuinbouw gebruikt wordt voor het aanbinden van tomaten en ook wel van boonen) wordt gemaakt, is oorzaak, dat de uiterste zuinigheid in het gebruik van dit bindmiddel door de tuinders geboden is. Om deze reden wordt den tuinders dringend aangeraden, dit, na het oogsten van h.un producten, vrijkomende bindtouw n i e t te laten verloren gaan, doch zorg vuldig in te zamelen en te bewaren. T.z.t. zal nader aangegeven worden, wat met dit gebruikte bindtouw moet gebeuren, doch er kan reeds op gerekend worden, dat de hoeveelheid gebruikt tomatentouw mede als maatstaf zal dienen voor het verkrij gen van nieuw tomatentouw in het komen de seizoen. Het ligt in de bedoeling voor het inge zamelde touw een redelijke vergoeding te geven. Ook hieromtrent zullen later nadere mededeelingen volgen. De secretaris-generaal van het depar tement van Binnenlandsche Zaken heeft d.d. 30 September in opdracht van den commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie aan de colleges van Gedeputeerde Staten der onderschei dene provincies gezonden Maximum telersprijzen aardappelen Het Rijksbureau voor de Voedselvoor. ziening in oorlogstijd wijst er in aanslui. ting op de publicatie van 30 September j.l. betreffende aardappelprijzen met den meesten nadruk op, dat de daarin gepubli ceerde maximum telersprijzen gelden per 100 k.g. en niet per hectoliter. Diefstallen te IJmuiden Ongenoode gasten hebben van een in de Haringhaven liggenden stoomtrawler te IJmuiden verschillende goederen ont vreemd beboerende tot de uitrusting van het schip Ten nadeele van een Amster- damschen koopman werd in een pakhuis te IJmuiden een partij manufacturen ont vreemd De politie te IJmuiden heeft een 26-jarigen persoon, P. genaamd, aange houden wegens rijwieldiefstal. rituslamp. Kolen, turf en als aanvulling spiritus zullen voor verwarming en voor kook- doeleinden moeten dienen. Indien men geen kachel heeft, schafte men zich er zoo spoedig mogelijk een aan. Bij voor keur een, waarin men alle soorten brand- I stof kan stoken en waarop tevens kan Worden gekookt. Nog eens. op petroleum moet men niet meer rekenen. In het eigen belang wordt I aangeraden zoo spoedig mogelijk te han delen. De economische voorlichtings dienst. Rijnstraat 24, den Haag, is bereid verdere inlichtingen te verstrekken. Voor hen, die over voldoende ruw voer of afval beschikken. Binnen zeer korten tijd zullen nieuwe toewijzingen voor het houden van varkens worden vastgesteld. De huidige omstan digheden maken het noodzakelijk, dat deze nieuwe toewijzingen in het algemeen lager zullen zijn dan de thans geldende. Even wel zal voor personen, die aan bepaalde eischen voldoen, de mogelijkheid worden geopend bijzondere toewijzingen te ont vangen Deze bijzondere toewijzingen zul len worden verleend teneinde tot een zoo volledig mogelijke benutting van het be schikbare ruw voeder en de te verzame len afvallen van levensmiddelen te gera ken. In verband hiermede zijn de eischen, welke voor het ontvangen van een bijzon dere toewijzing voor het houden van var kens zullen worden gesteld in hoofdzaak deze, dat de houder aantoont zich regel matig de beschikking te kunnen verwer ven over zoodanige hoeveelheden ruw voe der of voor de voedering geschikte afval len van levensmiddelen, dat hij in staat is de op die toewijzing te houden varkens zonder eenige toewijzing van krachtvoe- der tot slachtrijpheid te mesten. Onder afvallen van levensmiddelen worden hier verstaan aardappelschillen, groente- fruitafvallen, geen afvallen afkomstig het slagersbedrijf of van poeliers. Dergelijke afvallen zullen dus niet wor den meegerekend. Voor een dergelijke bijzondere toewij zing zullen reeds thans in het algemeen alleen in aanmerking komen landbouwers of landarbeiders, die niet in het bezit zijn van een gewone varkenstoewijzing en vol doen aan het hierboven omschreven ver- eischte. Houders van gewone toewijzingen zullen als regel eerst voor een bijzondere toewijzing in aanmerking komen, nadat de gewone toewijzingen (zooals in het voor nemen ligt) meer in overeenstemming met de krachtvoedertoewijzing zullen zijn gebracht. Dit sluit evenwel niet uit, dat personen, die over zoodanige hoeveelhe den ruw voeder of afvallen beschikken of zich de beschikking verwerven kunnen dat zij ondanks de geringe krachtvoeder- toewijzingen reeds .thans aan het boven omschreven vereischte voldoen, eveneens voor een bijzondere toewijzing in aanmer king komen. Steeds zal echter als voor waarde voor het ontvangen van een bij zondere toewijzing worden gesteld, dat in dien de houder tarwe, rogge of groene erwten verbouwt, deze gewassen eerst vol ledig door hem zullen moeten zijn afge- dorscht en ter inlevering zijn aangeboden. De beoordeeling of door den georgani seerde1 aan de te stellen vereischten is voldaan, berust uiteraard bij de provin ciale landbouw-crisis-organisatie (behou dens de mogelijkheid van beroep volgens Crematie A. H. Rusman Te Hilversum is op 77-jarigen leeftijd overleden de heer A. H. Rusman, oud- gouvernementssecretaris in Ned. Indië. Be crematie van het stoffelijk overschot beeft Zaterdagmiddag in allen eenvoud in bet crematorium te Velsen plaats gehad. Bp verzoek van den overledene werd niet gesproken. Ds. A. C. Diederiks, Ned. uerv. predikant, te Hilversum las een ge deelte uit de H. Schrift, sprak de begra- ^misliturgie en het Onze Vader uit. Een dankte voor de belangstelling. Richtlijnen voor gewenschte en onge- wenschte lectuur in openbare leeszalen De centrale vereeniging voor open bare leeszalen en bibliotheken heeft Zaterdagmiddag 5 dezer in Utrecht '-en bijeenkomst belegd van bestuursleden en directies der openbare leeszalen, in welke druk bezochte bijeenkomst dr. Plutzar, verbonden aan het General- kommissariat für Verwaltung und Justiz, een toelichtende uiteenzetting heeft gegeven van de „richtlijnen”, welke de Duitsche autoriteiten voor het bepalen van gewenschte en onge- wenschte lectuur door openbare lees zalen hebben vastgesteld. Zooals wij eenigen tijd geleden hebben gemeld, is er door de directie van de Ned. Spoorwegen, vrij spoedig na het be ëindigen van den oorlog, een commissie in het leven geroepen, welke een plan zou uitwerken, dat hierop neerkwam, dat alle oorlogsslachtoffers van de Ne- derlandsche Spoorwegen met eigen mid delen geholpen zouden worden, n.l. doordat het geheele spoorwegpersoneel voor dit doel 1 pCt. van zijn salaris zou afstaan. Het toen in het leven geroepen „Steun comité N.S 1940” is direct na de instal latie begonnen met het werk, dat haar was opgedragen en reeds over eenige maanden beschikte het comité over zoo veel geldelijke middelen, dat daaruit een groot gedeelte van het getroffen perso neel voldoende kon worden geholpen. Uit het laatste verslag van het comité blijkt, dat de inkomsten voor het goede doel nog steeds stijgende zijn In Augustus bracht het actief dienende personeel in totaal een bedrag van 28.889.30 gld. bijeen, zoodat gerekend vanaf het begin van de actie door het comité was ontvangen een bedrag van bijna honderdduizend gulden, n.l. 96.739.02 gld. Uiteraard waren de binnengekomen gelden voor de slachtoffers onder de ge- pensionneerden aanzienlijk minder, hier werd tot en met 11 September ontvan gen een bedrag van 15.620 gld. Hieruit komt vast te staan, dat er in totaal 115.000 gld bijeen is gebracht. Uitgegeven werd 119.198.46 gld., welk bedrag over ongeveer 500 personen werd verdeeld. Het ligt verder in de bedoeling van het comité voor de winter intreedt, de uitkeeringen te verhoogen Dat de steun van alle leden van het personeel nog zeer van noode is, laat zich gemak kelijk begrijpen, als men weet, dat er onder het dienstdoend- en gepensionneerd personeel zeer velen waren, die in meer dere of mindere mate waren getroffen door de oorlogsomstandigheden en waar van een groot gedeelte nog lang niet ge holpen is, zooals het comité zich voorstelt ieder van hen te helpen. Rijwieldief en heler gearresteerd De Mijdrechtsche politie heeft Zaterdag een goede vangst gedaan. Het was den veldwachter opgevallen, dat een 27-ja- rige Amsterdammer, bloemenbinder van beroep, veel gebruikte fietsen te koop aanbood. Hij had er reeds een tiental bij diverse personen geplaatst. De veld wachter hield den bloemenbinder aan en stelde zich vervolgens in verbinding met de centrale recherche in de hoofdstad, die den fietsenverkooper naar Amsterdam overbracht. Bij het verhoor, waaraan de man werd onderworpen, bleek het, dat hij tal van fietsen had geheeld en in ver band hiermede wist de recherche een 15-jarigen knaap te arresteeren, die de rijwielen stal en aan den bloemenbinder overgaf. Het tweetal is in bewaring ge steld. Een jongen gedood en een ernstig gewond Gisteravond omstreeks vijf uur wa ren op de tweede étage van een wo ning aan het Koningin Emmaplein te Rotterdam twee jongens bij het ge opende raam aan het stoeien. Plotse ling verloren beiden het evenwicht en stortten uit het venster omlaag. Het bleek, dat de oudste, de zestienjarige J. Mensink, woonachtig in de Hout- laan, op slag dood was, terwijl zijn vriend, de veertienjarigen P. van der Swan een zware schedelbasisfractuur en ernstige inwendige kneuzingen had opgeloopen. Deze knaap werd door den geneesk. dienst naar het St. Francis- cus-gasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Zijn toe stand is zorgelijk. A ulo in de flank gereden en enkele malen over den kop geslagen Zaterdagmiddag om vijf uur probeerde te Soesterberg de bestuurder van een luxe auto nog vóór een vrachtauto, die uit de richting Amersfoort kwam, om een bocht te nemen. De personenauto werd echter in de flank gegrepen, waar door de wagen enkele keeren over den kop sloeg en vervolgens tegen een boom, totaal verwoest, tot stilstand kwam. Men slaagde er spoedig in, den bestuurder van de personenauto, die ernstig aan het ge laat was gewond, te bevrijden. Hij is naar het ziekenhuis de Lichtenberg te Amersfoort overgebracht. De vrachtauto werd slechts licht beschadigd. De politie stelt een onderzoek naar de toedracht van het ongeval in. Met twee turven naar den cursus Van den winter les te moeten krijgen in een niet-verwarmd lokaal, is hoogst onaangenaam. Met het brandstoffenvraag stuk hielden zich dan ook reeds bezig de leerlingen van den landbouwwintercursus te Daarle, gemeente Hellendoorn in Twen te, die in de Gereformeerde school aldaar bijeenkwamen. De voorzitter stelde, zoo meldt de Tel., de vraag aan de orde Op welke tijden zullen wij in den komenden winter onze cursussen houden De voornaamste kwes tie daarbij betrof de verwarming. Men vond daarvoor een even eenvoudige als resolute oplossing laat ieder zijn eigen brandstof meebrengen, zoo werd gezegd. Dit vond algemeene instemming, zoodat eenparig besloten werd, dat iedere leer ling verplicht is voor elke bijeenkomst twee turven mee te brengen. Zoo zal het dan in den jare 1940 geschieden, dat de leerlingen van den ïandbouwcursus te Daarle gewapend met twee turven, aan welk product in deze veenrijke omgeving geen gebrek is, ter cursus zullen tijgen. 1. De commissaris-generaal vooi Bestuur en Justitie heeft mij opgedra- Het ligt in de bedoeling, binnenkort een regeling vast te stellen, welke inhoudt, dat het opkoopen en inzamelen van eieren, alsmede het in het groot verhandelen of opslaan in koelhuizen en kalkputten en het verhandelen aan detaillisten of het afleveren voor industrieele doeleinden slechts zal zijn toegestaan aan degenen, die georganiseerd zijn bij de Nedertend- sche Centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. Genoemde centrale zal de bij haar georganiseerden indeelen bij de hieronder aangegeven groepen. Om tot de desbetreffende groepen te worden toege. laten, moeten zij aan de volgende voor waarden voldoen. Tot de groep „verzamelaars” kunnen slechts die verzamelaars worden toegela ten, welke het opkoopen en/of verzamelen van eieren rechtstreeks bij producenten van 9 Mei 1939 tot 9 Mei 1940 als bedrijf hebben uitgeoefend. Evenzoo kunnen tot de groep „handelaren” slechts worden toegelaten zij, die in bovengenoemd tijd vak eieren van verzamelaars hebben be trokken ten einde die, hetzij aan gros siers te verhandelen, hetzij in koelhuizen of kalkputten op te slaan of voor uit- vóer gereed te maken. Bovendien is aan toelating tot de groep handelaren” nog deze voor waarde verbonden, dat de ge gadigden beschikken over een pakhuis, hetwelk is ingericht voor het schouwen, sorteeren en verpakken van eieren. Tot de groep „grossiers” kunnen slechts zij worden toegelaten, die minsten 20 pCt. van de door hen van grossiers betrokken eieren aan detaillisten hebben verhan deld, of voor industrieele doeleinden heb ben afgeleverd, een en ander eveneens gedurende genoemd tijdvak. Allen, die tot de centrale wenschen te worden toegelaten en ingedeeld in een der hierboven aangegeven groepen, kun nen zich, voor zoover zij aan de vereisch ten tot toelating meenen te voldoen, bin nen een week met een daartoe strekkend verzoek tot de centrale te Beekbergen wenden. 4. Ter beoordeeling van de vraag of een bepaald persoon al of niet van Joodschen bloede is, dient als leidende gedragslijn te worden aanvaard, dat niet als te zijn van Joodschen bloede behoort te worden beschouwd hij, van wien geen zijner vier grootouders naar zijn weten lid of tijdelijk lid is geweest van de Joodsche gemeente. 5. Ter aanvulling hiervan heeft de commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie voorts nog medegedeeld, dat van benoeming, aanstelling, werkzaam- stelling of bevordering als vorenbe doeld, eveneens behooren te worden uitgesloten, alle personen, wier echt- genooten geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede zijn, en dat ambte naren en arbeidscontractanten, die met een persoon die geheel of gedeelte lijk van Joodschen bloede is, in het huwelijk treden, terstond van hun ambt of dienstbetrekking zullen wor den ontheven. 6. Ik heb de eer, Uw college te ver zoeken, het vorenstaande terstond ter kennis te brengen van de besturen der waterschappen, veenschappen en veenpolders in uw gewest, zoomede van de besturen der daarvoor in aan merking komende privaatrechtelijke lichamen, inrichtingen en stichtingen. Ik verzoek u voorts daarmede reke ning te houden en te doen houden. Het zal aanbeveling verdienen, door be langhebbenden een verklaring te doen afgeven, waaruit blijkt of zij, be nevens hun echtgenooten, al of niet van Joodschen bloede zijn in den zin van het vermelde in lid 4. 7. De gemeentebesturen zijn recht streeks door mij ingelicht. Vijf territoriale inspecteurs De secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken heeft, in verband met de reorganisatie van de Rijksinspectie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, aan de burgemeesters medegedeeld, dat in overeenstemming met de Duitsche lucht- beschermingsautoriteit thans aan genoem de inspectie vijf territoriale inspecteurs zijn toegevoegd. Als zoodanig zijn thans in functie: In ressort 1 (Zuid-Holland en Zeeland): J. J. M. Wiegman, Waldeck Pyrmont- laan 1 te Wassenaar (tel. 9805). In ressort 2 (Noord-Holland en Utrecht) K. Rijpma. Heussensstraat 22 te Haarlem, de geldende regelen). Er is zorg voor ge dragen, dat de aanvragen nauwkeurig zul len worden onderzocht. Zij, die meenen voor een bijzondere toe wijzing voor het houden van varkens in aanmerking te komen, worden verzocht zich ten spoedigste schriftelijk tot de pro vinciale landbouw-crisis-organisatie wenden. Complex werkplaatsen in Rotterdam in aanbouw Rotterdam heeft in de oorlogsdagen vele Kleine bedrijven verloren. Met het oog aarop heeft de industriecommissie van ae stichting Havenbelangen, die reeds voor LaTp de oprichting van een complex werkplaatsen overwoog, dit initiatief weer PRenomen en aan den rand van de stad en terrein van de gemeente gehuurd. Op zfin tu”’ gelegen aan den Sluisjesdijk, r hoogte van het vliegveld reeds een acnttal werkplaatsen gebouwd. In het be- Augustus heeft de commissie op- v»„ m gegeven aan het aannemingsbedrijf ak voor den bouw van nog 20 werk- rii„ttSen aart den Sluisjesdijk. Ónder lei- va? den architect J ,C. Henry van Th,? -ls het werk ter hand genomen h”.ans ls~een dubbele werkplaats gereed, etgeen Zaterdagmorgen in gezelschap van directeur van het gemeentelijk haven- ednjf ir. N Th. Koomans en den direc- ïeur van het gemeentelijk electriciteits- oeurijf en eenige leden van de commissie nebben kunnen constateeren. Binnen en- Kele maanden zullen deze twintig fabriek jes geheel klaar zijn. De oppervlakte van de werkplaatsen is 150 vierk. m., met een open plaats van 40 vierk. m. Langs de werkplaatsen loopt een 8 m. breede straat. Een breede strook grond, in de nabijheid gelegen, is bestemd voor industrieterrein. 2. Met de openbare publiekrechte lijke lichamen worden gelijkgesteld alle privaatrechtelijke lichamen, inrich tingen, stichtingen, waaraan de staat, een provincie, een gemeente of eenig ander openbaar lichaam deelneemt. 3. Hij die geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede is, mag voortaan niet meer in eenigen ambtelijken werk kring, van welken aard ook, eere- ambten daaronder begrepen, worden geplaatst, ook zal hij niet meer bij het openbaar of bijzonder onderwijs mo gen worden werkzaam gesteld, behou dens wanneer de betreffende school uitsluitend door Joodsche scholieren wordt bezocht. Met plaatsing wordt herbenoeming gelijkgesteld. Verboden bladen De uitgever van het Kerkblad, het offi- cieele weekblad voor de Gereformeerde Kerken te Haarlem, deelt mede, dat dit blad op last van de Duitsche autoriteiten voorloopig niet verschijnen mag. Ook het Christelijk vrouwenblad „Vrouwenpost" en het weekblad „De Vrije Fries” mag voorloopig niet uitkomen. Zaterdagnacht is bij niet minder dan tien inwoners van de Utrechtsche rand gemeente Bunnik ingebroken, zonder dat ook maar een gezin daarvan iets heeft gemerkt. Op volkomen gelijke wijze zijn de daders te werk gegaan. De politie ver moedt, dat men hier te doen heeft met dezelfde bedrijvers van de vele inbraken, die in den laatsten tijd in vele andere gemeenten ir de provincie Utrecht heb ben plaats gehad. De inbrekers zijn uit sluitend op geld belust, hetgeen bij de inbraken van Zaterdagnacht ook het ge val was. Kostbaarheden, in welken vorm dan ook, worden niet aangeraakt. De po litie stelt een onderzoek in, een spoor van de daders is niet te vinden Hoeveel geld er Zaterdagnacht in totaal is gesto len, staat nog niet vast. 1. Ter uitvoering van de vierde ver ordening no. 108/40 van den Rijkscom- missaris voor het bezette Nederland- sche gebied, handelende over bijzon dere maatregelen op administratief rechtelijk gebied, dient er voor te wor den gezorgd, dat de Nederlandsche bestuursorganen en de openbare pu bliekrechtelijke lichamen voortaan geen personen, die geheel of gedeel telijk van Joodschen bloede zijn, op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht in diénst nemen, noch bevor deren. Centrale beheerders benoemd. Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de behande ling van vijandelijk vermogen vafi den 24sten Juni 1940 heeft de commissaris- generaal voor Financiën en Economische Zaken centrale beheerders benoemd van alle in het district van de gemeenten Rotterdam, Haarlem, ’s-Gravenhage en Amsterdam liggende onroerende goede ren, zoover deze als vijandelijk vermogen in den zin van artikel 3 van genoemde verordening zijn aan te merken. Dit geldt slechts inzoover het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart het beheer van de onroerende goederen op zich heeft genomen en geen speciale beheerder door den commissaris-generaal is of wordt aangesteld. Het verkoopen en belasten van onroerende goederen behoeft de goedkeuring van den commissaris- generaal. Tot centraal beheerder zijn benoemd voor Rotterdam de heer Hermann A. Dreesen, Benkelsberg 82b te Rotterdam voor Haarlem de heer H. R. C. Frauen dorf, Wagnerkade 49 te Haarlem-Heem- stedevoor ’s-Gravenhage de heer A. Lampe, van der Spiegelstraat 4 te den Haag en voor Amsterdam de heer Carl H. Öldach. Vogelzangschweg 48 te Aer- denhout bij Haarlem. Verboden voor hoeveelheden grooter dan 5 k.g. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij maakt bekend dat het met ingang van Maandag 7 October 1940 verboden is versche appelen van door de Nederlandsche groenten- en fruit- centrale aan te geven soorten en varië teiten te vervoeren, te veilen, te verhan delen of te exporteeren. Tot nader order wordt van dit verbod algemeene ontheffing verleend voor: a. den verkoop en het hiermede in verband staande vervoer van winkeliers en andere kleinhandelaren aan consu menten, voorzoover betreft de in hun be zit zijnde appelen voor ten hoogste 5 k.g. per keer en per afnemer b. voor het vervoer van deze appelen door bij de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale aangesloten teler of pachters van geoogst fruit vanaf den boomgaard naar hun opslagplaatsen c. voor het veilen van kroet van deze appelen. De hierboven bedoelde soorten en va riëteiten zijn vastgesteld door de Ne derlandsche groenten- en fruitcentrale en zijn gepubliceerd in de gelijktijdig met dit bericht in de bladen geplaatste pu blicatie. Tijdelijk sterke beperking Wanneer een vreemdeling cijfers hoort van het verbruik van petroleum in ons land, staat hij steeds weer verbaasd over het groote aantal liters petroleum, dat I jaarlijks verkocht wordt voor kook-, I verwarmings- en verlichtingsdoeleinden. In het buitenland is een dergelijk ver bruik, dat jaarlijks eenige honderden millioenen liters bedraagt, iets geheel on bekends. Hoe en waarom het komt, dat zij in Nederland zoo op petroleum zijn gesteld, is een vraagstuk waarover veel geschreven zou kunnen worden. Het is echter thans niet van belang. Van veel meer belang is, dat al die millioenen li ters petroleum uit het buitenland moeten komen. Zooals men begrijpen zal is dit thans uit en daar zitten wij nu midden ■in de moeilijkheden, De moeilijkheden zijn zoo groot, omdat het verbruik van petroleum zoo enorm is. Elke petroleumverbruiker moet er daar om van doordrongen zijn, dat van een noemenswaafdigen aanvoer in de komen de maanden geen sprake kan zijn. Het Rijksbureau voor aardolieproducten tracht in samenwerking met het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart den aanwezigen voorraad zoo rechtvaar dig mogelijk te verdeelen, bij deze ver- deeling wordt het algemeen belang ge steld. boven het persoonlijke belang. Iedereen zal begrijpen, dat men geen pe troleum krijgt om koffie of thee te zet ten, indien gas of een kolenfornuis aan wezig is. Ei zijn sommige industrieën en bedrijven, zooals b v. de spoorwegen, welke het product eenvoudig niet kunnen missen. Dat aan deze ondernemingen pe troleum toegewezen wordt, is immers in een ieders belang. Daarom wordt den petroleumverbrui- kers op het hart gedrukt te doen, alsof zij niets meer zullen ontvangen. Er komt nog wel wat in de eerstvol gende maanden, in het bijzonder voor verlichting, maar een ieder doet goed naar een product uit te zien, dat de petroleum kan vervangen, hoe eer der, hoe beter. Gas, electnciteit, kolen, turf, carbid en spiritus kunnen petroleum gedeel telijk vervangen. Op de Loosdrechtsche plassen is gistermiddag een tragisch ongeluk ge beurd, dat aan een vader en zijn zoon het leven heeft gekost. De heeren van der Meyden en Kerk hof uit Zuilen hadden het plan opge vat op de Loosdrechtsche plassen te gaan zeilen. Het negenjarig zoontje van den heer Kerkhof was mede van de partij. Men toog met de zeilboot derwaarts en op de plas werd een reef in het zeil gelegd om den storm- achtigen wind de baas te blijven. Niet temin waren de elementen den zeilers te machtig en op een gegeven oogen- blik zat de boot omhoog op een mod- derbank in de plas. Met een haak trachtten de heeren de boot los te wer ken, doch bij deze pogingen sloeg het vaartuig om en geraakte het drietal te water. De heer van der Meyden slaagde er in zwemmende den kant te bereiken, waar hij uitgeput aankwam. De veer tigjarige heer Kerkhof en zijn zoon verdwenen in de diepte. Met de krachten, die hem nog restten, bereikte de heer van der Meyden de Loosdrecht sche politie, die hij van het noodlottig gebeuren in kennis stelde. Deze politie trok er met een dreg op uit, doch oogstte geen resultaat. De heer van der Meyden keerde daarop naar Zuilen terug, waar hij de politie verwittigde, die mevrouw Kerkhof mededeelde, welke slag haar getroffen had. Later is de Loosdrechtsche politie met assis tentie van die van Breukelen-Sint Pie ters nogmaals op de plassen gaan dreggen en tegen den avond heeft zij het lijk van den heer Kerkhof opge haald. De zoon is echter nog niet ge vonden. Vervangingsmiddelen. Voor hen, die in de steden wonen, is het vraagstuk van de vervanging van petroleum niet zoo moeilijk. Lastiger wordt het voor hen, die op het platteland hun woonplaats hebben Hun wordt aan geraden, als het maar even kan, zich voor de veuiichting te laten aansluiten ean een eleatricitei/tsm V Heeft een landbouwer b.v. electrisch licht in het woongedeelte, dan doet hij verstandig het net door te laten trekken naar de stal len. Is aansluiting op een bestaand net niet mogelijk, zoo is het te overwegen, zelf electrisch licht op te wekken door een windkracht-installatie. Het Instituut voor landbouwwerktuigen en gebouwen te Wageningen nam met verschillende modellen molens reeds vele geslaagde proefnemingen. Ook zal de ouderwetsche carbidlamp weer in eere komen. Voor verlichtingsdoeleinden is zij zeer goed te gebruiken. Hetzelfde geldt voor de spi- In de naaste toekomst kan een verbod verwacht worden voor het voorhanden hebben van varkens, die zwaarder zijn dan 110 kg. Een uitzondering zal daarbij al leen worden gemaakt voor wat betreft fokzeugen en voor huisslachting bestem de varkens. Fokzeugen zullen dus door georganiseerden tot een aantal, gelijk <an hun toewijzing, ook indien zij zwaar der zijn dan 110 k.g., voorhanden mogen worden gehouden. Ten aanzien van het voorhanden heb ben van voor huisslachting bestemde var kens, zwaarder dan 110 k.g., is bepaald, dat zulks alleen geoorloofd is indien die varkens als zoodanig vóór 19 October 1940 zijn opgegeven en uiteraard even eens onder voorwaarde, dat het door den georganiseerde voorhanden gehouden aantal het hem toegewezen aantal niet overtreft. De hierboven bedoelde opgave, waarbij door den varkenshouder(s) het (de) num- mer(s) van het (de) varken(s), hetwelk (welke) hij voor huisslachting wenscht aan te houden, dient te worden medege deeld, moet geschieden bij den plaatselij- ken bureauhouder van het district waar het bedrijf van den varkenshouder geves tigd is. De plaatselijke bureauhouder zal den varkenshouder een door hem gewaar merkt bewijs van aanmelding overhandi gen. Andere uitzonderingsbepalingen zullen niet worden gemaakt, zoodat een ieder wordt aangeraden zich door levering aan de Nederlandsche Veehouderijcentrale van zijn varkens, voorzoover die het ge noemde gewicht van 110 k.g. overtreffen of naderen, te ontdoen. Daarnaast kan een regeling worden verwacht, welke het verrichten van huis- slachtingen wederom mogelijk maakt. Voor het verrichten van een huisslach ting zal men in het bezit dienen te zijn van een machtiging, welke door den pro vincialen voedselcommissaris tegen beta ling van 25 cent kan worden uitgereikt Deze machtigingen, welke recht geven op het slachten van één varken, zullen uitsluitend worden uitgereikt aan hoof den van gezinnen en aan instellingen met een liefdadig of ander onbaatzuchtig doel, die georganiseerd zijn bij een land- bouw-crisis-org^nisatie. in het bezit zijn van een varkenstoewijzing en tevens aantoonen, dat zij het betreffende var ken gedurende tenminste vier maanden als eigenaar hebben gemest. De Nederlandsche Journalistenkring. Vanwege het bestuur van den Neder- landschen Journalistenkring verzoekt men ons het volgende te willen meedeelen als aanvulling op het bericht omtrent het re ferendum, dat door den kring is gehouden. Bij de stemming over het bestuursvoor stel tot aanmelding en bloc bij het Ver bond van Ned. journalisten, zijn 479 gel dige stemmen uitgebracht, zijnde nog geen twee derden van het aantal leden, dat gerechtigd was tot stemmen. Van degenen, die stemden, brachten ruim 71 pCt. hun stem uit voor het be stuursvoorstel, dat steunde op sociale overwegingen nadat de strijd voor een principieel andere persorganisatie niet langer kon worden voortgezet. Onder de „aanmelding en bloc” zullen alleen begrépen zijn degenen, die na de nog te houden algemeene vergadering (en) niet uit den Kring zullen zijn getreden. (Tel 24916). In ressort 3 (Gelderland en Overijssel): W A Couzy, Huygenslaan 69, te Arnhem (tel 26890). In ressort 4 (Limburg en Noord-Bra- bant): G. J. C. J. Eissens, Bosscheweg 20 te Vught (tel. 3112 ’s-Hertogenbosch). In ressort 5 (Groningen, Friesland en Drenthe): A. H. J. Visch, Heereweg 22d, te Groningen (tel. 5329). Deze territoriale inspecteurs hebben ieder voor hun ressort eenerzijds tot taak Persoonlijk contact met de burgemeesters te onderhouden en dezen van voorlichting te dienen, terwijl hun anderzijds de con trole op alles, wat de luchtbescherming betreft is opgedragen. 2. In deze opgave moeten eveneens worden vermeld de personen als voren bedoeld, in het bestuur of in dienst van privaatrechtelijke lichamen, inrich tingen en stichtingen, waarbij een pro vincie, een gemeente of een ander publiekrechtelijk lichaam betrokken is; voorts ook het personeel van de open bare onderwijs- en opvoedingsinrich- tingen. 3. De betreffende personen behoo ren te worden gerangschikt in de vol gende groepen le. de ambtenaren in vasten dienst en tijdelijken dienst en de arbeids contractanten met meer dan twee grootouders van Joodschen bloede 2e. de ambtenaren in vasten en tijdelijken dienst en de arbeidscontrac tanten met twee grootouders van Jood schen bloede 3e. de ambtenaren in vasten en tijdelijken dienst en de arbeidscontrac tanten, van wie één der grootouders van Joodschen bloede is 4e. de echtgenooten van de ambte naren in vasten en tijdelijken dienst en van de arbeidscontractanten in de zelfde rangschikking. 4. Voorts moet van alle personen, die* in de opgave voorkomen, worden vermeld de ambts- of dienstfunctie, hun woon- en geboorteplaats, zoomede hun leeftijd en inkomen, het laatste gespecificeerd in het inkomen uit hun ambtelijken of dienstarbeid en uit hun privévermogen. 5. Ik verzoek u, mij de* opgave met spoed uiterlijk op 1 November te willen doen toekomen. Het zal aan beveling verdienen, door belanghebben- verklaring te doen afgeven, blijkt, of zij, benevens hun echtgenooten, al of niet van Joodschen bloede zijn in den zin van het ver melde in lid 4 mijner circulaire d.d. 30 September. Ten vervolge op bovengenoemd schrijven heeft de secretaris-generaal d.d. 3 October nog het volgende ter kennis gebracht van de besturen der provincies gen, hem zoo spoedig mogelijk een opgave te doen toekomen van alle personen in dienst van het Rijk, een provincie, een gemeente of een ander publiekrechtelijk lichaam, die hetzij geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede zijn, dan wel gehuwd zijn met een persoon, die geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede is.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13