De weer I Engelsche bombardementen eischen weer slachtoffers No. 17692. Duitsche nieuwe op krachtige aanvallen on Londen v 1940. Maandag 7 October. n.m. uur v.m. BOMMEN OP NEDERLAND Enkhuizen Vooral Rotterdam en De vijfde week der vergelding ingegaan Generaal Veldmaarschalk von Brauchitsch in Den Haag VERDUISTEREN van 7.05 uur tot 7.52 zwaar getroffen Dokterstelefoon Verscheidene dooden en gewonden i J PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Het Duitsche weermachtbericht Foil en Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco pèr post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct. Rijksminister den generaal Dr. der Het officieele Britsche communiqué door J. Gehoorzaam, brandschade. In een 5 5 5 s 5 5 Van 15 regels ƒ150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. gewond. Dit kan zelfs geen roekeloos heid meer heeten en tegen zulk een wijze van oorlogvoeren, ten koste van de buiten den strijd staande burgerbe volking van het bezette gebied, past ee- hoogst ernstig protest. Alle waarnemers zijn het erover eens, dat zoowel de aanval als de afweer tot de krachtigsten behoó- ren, welke Londen tot dusver heeft meegemaakt. Urenlang kwa men de afweerkanonnen in het ge heel niet tot zwijgen. Spangen zwaar geteisterd. Dezelfde vliegtuigen, welke dit ge- heele Westelijk stadsgedeelte met brandbommen bestookten, deden enkele seconden later een feilen aanval op Spangen, een dichtbevolkte arbeiders wijk, nog verder aan den rand van de stad. Minstens vijf bommen werden hier neergeworpen, eveneens in verschillen de straten, welke honderden meters van elkaar verwijderd liggen. Boven dien bestookten de vliegtuigen de vluch tende burgers met machinegeweren, waardoor een man werd gedood en ver scheidene personen werden gewond. In totaal werden hier vijf personen gedood, negen menschen werden zwaar gewond en een zeer groot aantal werd licht gewond. Een woning werd totaal vernield, tientallen anderen liepen zware schade op, terwijl honderden huizen lichter be schadigd werden. Tientallen gezinnen zijn door het wreede bombardement dakloos geworden, terwijl bij honderden zware schade aan meubilair werd toe gebracht. Een bom, welke in het plavei sel van de Bilderdijkstraat drong en daar ontplofte, doodde 2 personen. Het waren mevr. J. C. PullensVermolen, wier lijk achter de deur van haar wo ning werd gevonden. Het slachtoffer stond waarschijnlijk op het punt te vluchten, toen zij door een bomscherf werd getroffen. Op straat vond men te vens het lijk van den 46-jarigen melk bezorger F. van Harten, uit de Busken Huetstraat, die daar juist passeerde om zich naar zijn woning te begeven. De 31-jarige S. H. van Unnik, uit Schie dam, die op straat voor de vallende bommen vluchtte, kreeg een schot van een machinegeweer door het hoofd. Hij werd in ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij enkele uren later bezweek. Ook de 58-jarige J. C. van Pelt uit de Alberdink Thym- strat werd gewond en moest in het zie kenhuis worden opgenomen. Ook hij overleed enkele oogenblikken na zijn opneming. Voorts werd een groot aan tal bewoners van panden, welke door zeefd werden door bomsplinters, ernstig getroffen. De 23-jarige mej. F. de Win ter, die in de Nic. Beetsstraat woont, doch zich in de Bilderdijkstraat bevond, werd ernstig aan rug en schouder ge wond. De bewoners van een ander in die straat bevindend pand, de heer H. Rui tenberg, zijn echtgenoote H. Ruiten bergvan der Zanden en de 19-jarige zoon J. Ruitenberg, werden allen aan hoofd en beenen gejond. Voorts werden een zeer groot aantal bewoners der Bil derdijkstraat lichter gewond, doch toch nog zoo ernstig, dat zij in het zieken- huis behandeld moesten worden. In de Huygensstraat sloeg e.en bom in het voortuintje van ’n pand, bewoond door de gezinnen Doorten en Tuk. Bij de explosie werd de voorgevel totaal vernield en stortte daarbij in el kaar, de vloeren van de twee étages met zich meesleepend. In het pand be vonden zich verschillende personen, die allen met de brokstukken van het huis omlaag stortten. Wonder boven wonder werd hier niemand gedood, hoewel ver schillende personen ernstig werden ge wond. De 18-jarige zoon van den bewo ner, M. M. Doorten, liep een hersen schudding, ’n gebroken been op toen hïj omlaag stortte en in den tuin viel. De 46-jarige A. Tuk kreeg inwendige kneu zingen, terwijl het negenjarig ventje F. W. Werson een hoofdwond en een hersenschudding opliep. De 48-jarige mevr. A. TukWoudstra kreeg ver wondingen aan beenen en heup. In de Bellamystraat werd een zware brisant bom midden op straat geworpen. (Zie verder 3e blad, pag. IJi Bombardementen duren voort Sedert den vroegen morgen van gis teren is weer een groot aantal ge- vechts- en verkenningsvliegtuigen naar het Britsche eiland gestart. Dit op treden geschiedde in aansluiting op de omvangrijke nachtelijke aanvallen en werd zonder pauze ondernomen. Het voornaamste doel was wederom Lon den, maar ook verder verwijderde deelen van het eiland en scheepvaart wegen in het Noordwesten en Oosten werden gecontroleerd en aangevallen. Bijzonderheden omtrent luchtgevech ten en aanvalshandelingen zijn nog niet ontvangen. (Zie verder le blad, pag. 2.) Het oppercommando der weermacht maakte gisteren bekend: Sterke afdeelingen van het lucht wapen hebben bij dag en nacht haven- en ravitailleeringsinstalla- ties, benevens bewapeningsbedrij- ven en andere militaire doelen in de Britsche hoofdstad effectief met bommen bestookt, de olie- en gas houders van Tilbury kregen ver scheidene voltreffers. Verdere aanvallen waren gericht op ha vens, vliegvelden, spoorweginstal- laties, troepenkampen en bewape- ningsfabrieken in het Zuiden van het eiland en aan de Westkust. Talrijke branden toonden op groo- ten afstand de uitwerking, vooral van de nachtelijke aanvallen.Voor de Oostkust joeg de aanval met bommen van zwaar kaliber 3 con- vooien uiteen. Twee groote koop vaardijschepen werden getroffen. Het leggen van mijnen voor Brit sche havens werd voortgezet. Op verscheidene plaatsen kwam het tot luchtgevechten, die voor de Duitsche jagers succesvol verlie pen. De pogingen van den vijand om in den nacht van 5 op 6 Octo ber naar Noord-Duitschland te vliegen, werden reeds in ’t grens gebied afgeweerd en de vijande lijke toestellen werden gedwongen terug te keeren. Aan verscheidene neergeworpen bommen op 3 Duit sche plaatsen en een Nederland- sche stad viel een reeks burgers ten offer. Bij de luchtgevechten boven Engeland verloor de tegen stander 30 vliegtuigen, terwijl 7 Duitsche vliegtuigen niet terug keerden van de vlucht naar den vijand. Kapitein Wieck schoot op één dag 5 jagers in een luchtge vecht neer en bevocht daarmede zijn 41ste luchtoverwinning. Hooge onderscheiding voor vliegerkapitein De Führer heeft kapitein Wieck, commandant van een groep jacht vliegtuigen, naar aanleiding van diens 40ste overwinning in de lucht, het eikenloof tot hei ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend. Kapitein Wieck is de vierde officier van de Duitsche weermacht, wien deze onder scheiding ten deel valt. Bovendien maakt het weermachtbe richt van vandaag melding van het bombardement van verscheidene ha venplaatsen aan de Westkust, die tij dens de afgeloopen week reeds Ver schillende malen de harde slagen van het Duitsche luchtwapen hebben ge voeld. Steeds grooter wordt, volgens de Engelsche bekentenissen, de hinder voor het handelsscheepvaartverkeer, die juist in den afgeloopen tijd aan zienlijk grooter is geworden. Ook op dit gebied kan het weermachtbericht van vandaag mooie successen boeken. Voor de Oostkust zijn 3 convooien uit elkaar geslagen en 2 groote koopvaar dijschepen door bommen van zwaar kaliber getroffer^. Een schip bleef met slagzij liggen terwijl het andere in brand vloog. Beide schepen moeten als verloren worden beschouwd. Hoewel de zwaardere bewolking van invloed was op het zicht verrieden toch de fel oplaaiende branden aan onze piloten op vele plaatsen de be langrijke uitwerking van hun moedige aanvallen. Daarbij werd het met mij nen versperren van Engelsche havens als belangrijke hulpmaatregel van de Duitsche blokkade volgens plan voort gezet. De verliezen van den vijand in de lucht zijn tijdens zeer succes volle luchtgevechten weer tot 30 opge- loopen. Hierbij wordt kapitein Wieck genoemd, die op één dag 5 jagers neerschoot en hierdoor na de majoors Molders en Galland als derde Duit sche gevechtsvlieger het getal van 40 neergeschoten vliegtuigen kon over schrijden. Zaterdag arriveerde in Den Haag Gene raal Veldmaarschalk von Brauchitsch, waar hij o.a. een bezoek bracht aan den Rijkscommissaris Seyss-Inquart en vliegers Fr. Christiansen Boven: Generaal Veldmaarschalk Brauchitsch inspecteert de op het Plein opgestelde eerewacht Rechts: de Generaal Veldmaarschalk (linksneemt afscheid van Rijkscommis saris Rijksminister Dr. Seyss-Inquart. In den laten namiddag vertrok de Generaal Veldmaarschalk naar Utrecht, vanwaar hij des avonds afreisde (Polygoon) De Engelsche bomaanvallen op ons land worden steeds meer een ernstige bezoeking voor de bevolking. Vooral de omvangrijke ramp in Haarlem, met haar vele dooden en gewonden, om van de vernieling van burgerhuizen niet te spreken, heeft eiken Nederlan der diep in het gemoed gegrepen. En wij denken ook aan wat zoo kort gele den nog in Amsterdam geschiedde, aan Rijswijk, den Haag, nu Zaterdag weer in Rotterdam, om slechts een greep uit de schokkende bomaanvallen van den laatsten tijd te doen. Wij zien geenszins over het hoofd, dat wij leven in oorlogstijd en dat ons bezette grondgebied door den tegen stander van den bezietter wordt be schouwd als oorlogsterrein. Dat er bij het bestoken van militaire doelen op Nederlandsch gebied ook onder de bur gerbevolking, helaas, slachtoffers kun nen vallen, is begrijpelijk. Maar wij zouden althans mogen verwachten, dat de Engelsche bommenwerpers de grootst mogelijke voorzorgsmaatregelen zouden nemen om het treffen van on schuldige Nederlandsche burgers hun eigendommen te voorkomen. Uit de feiten blijkt echter wel, dat dit geenszins het geval is en bommen blijkbaar in het nachtelijke duister op roekelooze wijze en min of meer op goed geluk worden uitgeworpen, waar door zoo ernstige rampen voor onze be volking ontstaan als waarvan wij voort durend melding hebben gemaakt. Men moet innig deernis hebben met de land- genooten, die op deze wijze worden ge dood of gewond en met hen, die zoo diep getroffen worden door het geweld dadige verlies van wie hun dierbaar zijn, nog daargelaten de groote materi- eele verliezen. Voor de bevolking van het bezette gebied is dit een toestand, die moet leiden tot ernstig verzet en protest tegen zulk een onverantwoordelijke wijze van oorlogvoeren. Doch dit gevoel verandert in diepe verontwaardiging als men uit-'de ons officieel verstrekte gegevens ziet, dat uit de Engelsche vliegtuigen met' mitrailleurs wordt ge schoten op de Nederlandsche burgers, die hun geheel of ten deele vernielde woningen ontvluchten, zooals nu vol gens deze berichten is geschied te Haarlem, te Rotterdam en te Enkhui zen, in 't bijzonder in Spangen (Rotter dam), waar een man door mitrailleur- vuur werd gedood en verschillende per sonen door mitrailleurkogels werden Dubois, wist het projectiel met eigen middelen te blusschen. Tenslotte sloeg een brandbom door de eerste en tweede étage van een pand aan de Roesener Manzstraat. Het projectiel werd door de brandweer verwijderd. Uit het feit, dat de bommen over een groote opervlakte werden uitgestrooid, blijkt wel heel duidelijk, dat het hier geen militaire objecten gold. Het was een zinloos neerwerpen van dood en verderf zaaiende projectielen, welke slechts ten doel hadden de burgerbevol king te intimideeren. In alle straten werden talrijke personen gewond. Zij konden echter allen door E.H.B.O.-leden worden verbonden. Het frontbericht van het D.N.B. Het frontbericht van het D.N.B. dd. gisteren luidt als volgt: Sedert 3 dagen heerscht boven het Lanaal en boven Engeland een bui tengewoon slecht vliegweer. Deson danks werden de aanvallen, blijkens het Duitsche weermachtbericht van vandaag, ook bij het begin van de vijfde week der vergelding volgens plan voortgezet. De voor den oorlog belangrijke doelen in Midden-, West en Zuid-Engeland, waarbij het zwaar tepunt op Londen viel, zijn gisteren alsook in den nacht van Zaterdag op Zondag met groot succes door onze gevechtseenheden aangevallen. Ter wijl de rijkshoofdstad sedert het mid den der afgeloopen week geen Britsch vliegtuig meer heeft gezien, werd Lon den wederom, overdag zoowel als des nachts, door sterke Duitsche eenheden geteisterd. Het aantal keeren, dat in de Engel sche hoofdstad luchtalarm is gegeven, heeft intusschen het getal 170 over schreden, hetgeen sedert 7 Septem ber, het begin van de Duitsche ver- geldingsvluchten een dagelijksch ge middelde oplevert, dat tusschen de 5 en 6 keer luchtalarm ligt. Op haven- en ravitailleeringsinstal- laties, alsmede op wapenfabrieken en andere militaire objecten, werden tal rijke voltreffers geplaatst. Het weer machtbericht maakt vooral melding van het doeltreffende bombardement op olie- en gashouders in de buurt van de Tilbury docks. Hierdoor zijn deze belangrijke havenwerken, waar van de zeer groote pakhuizen en spoorwegemplacementen gegroepeerd liggen om 4 groote havenbekkens met eigen sluisingangen, sedert 7 Septem ber voor de vijfde maal als aanvals doel van het Duitsche luchtwapen in het weermachtbericht vermeld. Bovendien heeft de bemanning van terugkeerende vliegtuigen een aantal treffers gemeld in de Millwall docks in de bocht van de Theems, die het voornaamste deel van het „Isle of Docks” vormen en voor den Engel- schen invoer en het opslaan van graan van groote beteekenis zijn. Bij het uitgebreid en zeer succesvol optreden tegen havens, vliegvelden, spoorweginstallaties, troepenkampen en wapenfabrieken, in het Zuiden van Engeland, vormden Hastings en het gebied tusschen Hastings en Newha- ven het middelpunt van de Duitsche luchtaanvallen. In Hastings gelukte het voltreffers te plaatsen op ver- keersinstallaties en in het stationsge bouw en daardoor de oorlogswaarde -van deze, door haar haven en scheeps- pjuw bekende stad, te vermm-4-r— Het Britsche communiqué van het ministerie van luchtvaart d.d. giste ren luidt: De vijandelijke luchtaanvallen in den nacht van Zaterdag op Zondag waren hoofdzakelijk op Londen en om geving gericht. Enkele aanvallen richtten zich op andere deelen des lands. Te Londen en in de omgeving werden woonhuizen en industrieele en handelsinrichtingen beschadigd. Er werd een aantal branden veroorzaakt. Verscheidene personen werden ge wond, waarvan eenigen doodelijk. Op verscheidene andere plaatsen in het land werden woonhuizen en andere ge bouwen vernield. Onafgebroken vuurden de afweerkanonnen Nadat eenige dagen lang betrekke lijke rust had geheerscht, zijn de Duitsche luchtaanvallen Zaterdag weer buitengewoon in sterkte toege nomen, aldus meldt United Press. In eskaders van 50 tot eenige honderden vliegtuigen vlogen de Duitschers den geheelen dag de Engelsche Zuidoost kust over en ook in den nacht moesten de Engelsche afweerkanonnen bijna ononderbroken in actie blijven. De bommenwerpers trachtten Lon den van het Zuidoosten te naderen, maar zij stuitten op een ongewoon sterk afweervuur, dat een deel der aanvallers tot den terugtocht dwong. Aan anderen gelukte het de versper ring te doorbreken en bommen te wer pen boven de Londensche binnenstad. Eenmaal werden 3 Duitsche toestellen in de zoeklichten waargenomen. Dade lijk werden zij zwaar onder vuur ge nomen. <r Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 brandbommen in den tuin, waar ze geen schade aanrichtten. Een bom kwam te recht in den schoorsteen van hetzelfde pand, waar brandweerlieden het pro jectiel verwijderden. Vier nuizen ver der belandde een bom in de keuken, na door het dak te zijn geslagen. De keu ken brandde geheel uit, doch de brand weer wist het vuur tot dit vertrek te beperken. Dienstmeisje door brandbom getroffen Op een ander huis in die straat viel een brandbom, welke door de tweede étage heensloeg en in de woning op de eerste étage terechtkwam. De gevolgen waren ontzettend: de dienstbode der familie, de 20-jarige G. A. Groenevelt, werd door het projectiel getroffen en op slag gedood. In deze woning werd geen brand veroorzaakt, doch op de tweede étage brak brand uit, waardoor deze étage, bewoond door de familie A. de Munnik, vrijwel uitbrandde. Intus schen was in de Rosier Faassenstraat een brandbom door alle étages heen geslagen. Het projectiel viel in het be nedenhuis op een bed. De bewoner van dit huis, de heer Hensen, had de tegen woordigheid van geest de bom in de kens te pakken en op straat te werpen, waar de brandweer er wel raad mee wist. In de van Duylstraat kwamen ver schillende bommen neer., Eén ervan ontbrandde op straat en richtte geen schade aan, doordat de brandweer di rect aanwezig was. Op een pand viel een bom tot op de eerste étage. Deze étage, bewoond kreeg ernstige ander huis sloegen bommen door beide étages. De projectielen kwamen echter niet tot ontbranding en richtten alleen schade aan plafonds aan. Op een derde pand viel een bom door het dak, doch ontbrandde evenmin. In de Eerste Gijsingstraat werd de 2e étage van een pand, bewoond door J. Zuylekom, getroffen. De keuken brandde gedeeltelijk uit, doch de brandweer wist overslaan van het vuur te voorkomen. Op een pand aan de overzijde ontplofte een brandbom op de waranda, doch de bewoner, C. Het reeds zwaar geteisterde Rotter dam heeft Zaterdagavond weer een Engelsch bombardement, hetwelk was gericht op de burgerbevolking, te ver duren gehad. Britsche bommenwerpers, welke laag over het Westelijke stads gedeelte vlogen, wierpen een serie brand- en brisantbommen op woon huizen, Een reeks brandbommen kwam te recht op woningen aan den Schiedam- scheweg, Rosenveltstraat, Rosier Faas senstraat, Eerste Gijsingstraat, van Duylstraat, Roesener Manzstraat en G. J. Mulderstraat. Op den Schiedamscheweg sloeg, zoo meldt het A.N.P. verder, een brand bom door het dak, zolder-étage en tweede étage van een pand, waar het projectiel in het sousterrain ontbrand de. Hoewel de Feuerschutzpolizei zeer spoedig ter plaatse was onder leiding van Leutnant Richter, kon niet voor komen worden, dat de étage, welke be woond werd door de familie C. A. Mes, voor een groot deel uitbrandde. Alle brandbommen vielen vrijwel tegelijker tijd neer en stichtten op talrijke plaat sen brand. Feuerschutzpolizei, Rotter- damsche vrijwillige brandweer en blok. diensten traden krachtdadig op en verrichtten prachtig werk. Op andere panden aan den Schiedamscheweg kwa men ook brandbommen neer, welke echter spoedig onschadelijk konden worden gemaakt. Van een pand brand de een deel van het dak aan de achter zijde weg. De belendende perceelen kregen veel waterschade. Aan de over zijde van de straat viel een bom in de woning van J. Seevers. De bewoner wist dit projectiel op straat te werpen. In de Rosenveltstraat sloegen twee I si s 1 1' M w O i JA. COURANT v.m.: A A A A A A A A A A A A A A A A ft A ft A ft A Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. RuiJI, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E, D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 HAAGSCHE I

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1