VOOR DEN PUZZELAAR CHRONISCHE VERSTOPPING DE TELEFOON G. BLOM KUNST EN LETTEREN GEMENGD NIEUWS Os HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 7 OCTOBER 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 3 AVONDCONCERT RESIDENTIETOONEEL HAAGSCHE OPERETTE SLACHTOFFERS VAN DE DUISTERNIS VIERDE MATINEE BEETHOVENCYCLUS De beste vorm van snelverkeer VEREENIGDE STATEN JAPAN, BELGIS. CHINA. De oplossing van de Zaterdag geplaat ste puzzle luidt L L D F L G L N G S T N V R 0 In den Stadsschouwburg Soliste Jo Vincent, zang Aanrijding met doodelijken afloop te Kaatsheuvel M O E W E E M D U O M O N S T E R A M F E R E S E L A N G A R D E N E E F R I T U s E T U D E E R E N T S E E L' T O R S F A A N Z I N H A M A K O M S L E E D 0 0 R N N L H U M O R K O F E R S T E N F I F E T W I L N A E I R E R E D E L Y K S F E T T E R L Y M B Y L R W E E D E T E R E E’ N I N S J E E M R I F N E O N O T G I E E N Doodelijk verkeersongeval te A reen Verscheid ene verdrinkingsgevallen Terugkeer van krijgsgevangenen Die Fledermaus I N F n n P van GOUD, ZILVER I n RU U r JUWEELEN. Ernstig ongeval te Blaricum Solist: Louis Zimmermann Uit „Muizen en menschen” bij het Residentie Tooneel, Rechts Richard Flink, naast hem Max Croiset. (Polygoon) r RECLAMES. RECLAMES en Oo«r •*n»a>i««raa deze te Bob neger matinee i omvattenden 1 het den m e n- John Residentieorkest onder Frits Schuurman dan mag ensemble operette- het uit, Natuurlijk 1852 Inl.: Marnixstraat 18 Den Haag Telefoon 334010* Drie personen te Utrecht verdronken. Ruim tien wielrijders en wandelaars zijn gisteravond te Utrecht door de duisternis misleid in het water terecht gekomen. Drie personen zijn verdron ken, n.l. de 42-jarige de Ruyter, die bij 'de Vaartscherijnbrug is opgehaald, de 48-jarige van Wijk, die bij de Stee- nenbrug om het leven is gekomen en de 65-jarige van Dijk, die in be- wusteloozen toestand bij de Noorder- brug uit het water is gehaald en in het stads- en academisch ziekenhuis is overleden. Bij alle apotheker* en goede drogisten verkrijgbaar. Na café-bezoek te water geraakt. Gisteravond is de 82-jarige heer W. Krul tengevolge van de duisternis in het water van de Lange Geer te Rotterdam geraakt en verdronken. De man kwam met een vriend uit een café. Hij vergezelde den vriend nog eenige honderden meters naar diens woning en begaf zich toen alleen terug. Hierbij moet hij te water zijn geraakt. Zijn lijk werd vanmorgen door de politie in de Lange Geer aange troffen. Het Residentie-orkest onder leiding van Frits Schuurman TOESPRAAK VAN KNOX Voor leerlingen, die het geen en va- duisternis hun schepen moeilijk vinden. Zij besloten hand aan hand aan boord te gaan. Schipper J L. gaf zijn collega van het motorschip „Rap Terug” uit Amster dam bij het overstappen van zijn boot in de „Rap Terug” een hand. Op een gegeven oogenblik kon L. zijn vriend niet meer houden en viel deze te water. In de duister nis kon geen hulp geboden worden, zoodat de schipper is verdronken. Zaterdagavond omstreeks negen uur is onder de gemeente Arcen de 36-ja- rige M. Nissen, op weg naar zijn werk, door een hem achterop rijdende auto ge grepen. Hij werd tegen den grond ge slingerd en liep hierbij een zware her senschudding op. Geneeskundige- en geéstelijke hulp was spoedig ter plaatse. Gistermorgen is het slachtoffer, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, in zijn woning overleden. N. was gehuwd en va der van drie kinderen. Zevende en door NIEUWE VLOOTBEVELHEBBER Tot bevelhebber van de Japansche vloot in de Noord-Chineesche wateren is vice-admiraal Sjimizoe benoemd, die tot dusver bevelhebber van het oplei- dingeskader was. E OPBOUW VAN DE GROOT. AZIATISCHE RUIMTE De officieele mededeeling te Tokio, dat de speciale afgezant, Matsoemija Vrijdag met een economische missie naar Fransch Indo-China vertrekt, bewijst volgens de „Mijako Sjimboen”, dat de Japansche re- geering wenscht de medewerking van Fransch Indo-China te krijgen aan den opbouw der groot-Oost-Aziatische levens- ruimte. Volgens hetzelfde blad hoopt men ook onderhandelingen te kunnen opnemen met Thailand (Siam), de Philippijnen, Malakka, Burma, Nederlandsch-Indië en Australië over gemeenschappelijke belan gen op politiek, economisch en strategisch gebied. gen oorlogsleening ten bedrage van 8 mil- lioen pond sterling aangekondigd. Dit be drag moet worden bijeengebracht door 15.000 particulieren en 3000 firma’s. DE OORLOGSSCHADE IN WEST* VLAANDEREN De commissaris voor den wederop bouw in de provincie West-Vlaanderen heeft over den wederopbouw in die pro vincie medegedeeld, dat 3000 woonhui zen licht en 12.000 zwaar beschadigd zijn. Bij den wederopbouw zal bijzondere aan dacht besteed worden aan het vraagstuk GROOTHERTOGIN VAN LUXEMBURG TE NEW YORK AANGEKOMEN Groot-hertogin Charlotte van Luxem burg en haar moeder, prinses Marianne, zijn per Clipper te New York aangeko men. Zij werden verwelkomd door prins- gemaal-Felix en de kinderen der groot hertogin. Schipper bij het aan boord gaan verdronken. Twee schippers, die met hun booten gemeerd lagen aan de Hoogekade te Nij megen, konden gisteravond in de diepe Van den stedenbouw. Hierbij zal rekening gehouden moeten worden met de netelige vraag van nijverheidscentra in een streek, waar ook de landbouw een be langrijke rol zal moeten blijven vervul len. Gisteravond omstreeks half tien is op dien provincialen weg in de nabijheid van café „Vugts” te Kaatsheuvel een aanrijding gebeurd, waarbij de 40-ja- rige D. Grootzwager om het leven kwam. G. kwam met zijn vriend Ligtvoet te voet van Loon op Zand in het storm achtige, donkere weer. Een chauffeur van de Tilburgsche stationstax, die van Kaats heuvel naar Tilburg reed, zag plotseling een persoon voor zijn wagen, die op den weg liep. Hij hield meer rechts aan doch reed met tamelijk groote vaart op G. in, terwijl ook L. werd geraakt. Het slechte weer was oorzaak, dat er weinig verkeer was, zoodat het eenigen tijd duurde, eer geestelijke en geneeskundige hulp aanwe zig waren. Een kapelaai diende nog het Héilige Oliesel toe. Twee dokters consta teerden bij G. den dood als gevolg van een schedelbasisfractuur en een inwen dige verbloeding. L. kwam er met een hoofdwonde af. De gemeentepolitie nam de auto en het lijk in beslag. Vermoedelijk treft den chauffeur schuld. Grootzwager was gehuwd der van drie kinderen. KUNSTKRING „NEDERLAND” De groote belangstelling voor de ten toonstelling in ’t Center (Geest 2, al hier) van den kunstkring „Nederland”, noopt het bestuur, den duur van de ten toonstelling te verlengen tot en met Vrij dag 11 October. Inmiddels kunnen we nog melden, dat reeds verkocht zijn, nr. 13 (winterland schap van v. Deventer) en nr. 29 (meis je met rood haar, van Edmond Wingen), terwijl nog onderhandelingen over eeni- ge andere doeken worden gevoerd. (Chineesche Zuidkust) volvoerd. Het is de bedoeling, geheime toevoerwegen naar Tsjoengking af te snijden. Domei meldt nog, dat de verrassende landing zeer geslaagd is, hoewel er een zware storm stond. De Japanners moes ten een hevigen Chineeschen tegen stand overwinnen. Alle installaties voor het vervoer van oorlogsmateriaal naar Tsjoengking zijn vernield. CHARLOTTE KÖHLER Naar wij vernemen zal mevrouw Char lotte Kohier op Woensdag 9 October in den Stadsschouwburg alhier haar seizoen openen met een voordracht van Neder- landsche gedichten. De voordracht draagt tot titel„Het Onvergankelijke”, welke titel ontleend is aan de eigenschap, welke de onderdeden van haar programma ge meen hebben. Deze onderdeden zijnde Schoonheid, de Liefde, de Arbeid, het Ge loof, het Vaderland. Over deze onder werpen heeft mevrouw Kohier de beste gedichten uit de geheele Nederlandsche poëzie uitgezocht, te weten vanHade- wych, Vondel, Bredero, Hooft, Revius, Kloos, Verwey, Werumeus Büning, Mars man, A. Roland Holst e.a. Mevrouw Kohier geeft hiervan een voorstelling des middags om 3 uur en des avonds om 7 uur. De voorstelling 's avonds zal zoo vroeg geëindigd zijn, dat men in de gelegenheid is de laatste tram nog te halen. Einde tien minuten over half negen. Ongeveer 1500 Belgische krijgsgevan genen zijn j.l. Woensdag uit Duitschland te Brussel teruggekeerd. Maandag wa ren zij vertrokken en hadden eenigen tijd in Antwerpen moeten vertoeven, teneinde aan de gebruikelijke formaliteiten te voldoen. Daarna reisden zij door naar Brussel, vanwaar zij naar hun steden en dorpen zullen terugkeeren. De Brussel- sche bevolking onthaalde hen feestelijk «n op elke straathoek zag men soldaten temidden van belangstellende groepjes. Kort daarop is te Antwerpen een tweede trein met Belgische krijgsgevangenen aangekomen, zoodat het gezamenlijke aantal der teruggekeerden thans 3000 be draagt. Dit bevestigt de verwachtingen, aldus Belgapress, dat het grootste deel der krijgsgevangenen vóór den winter Zou zijn teruggekeerd, hetgeen beves tigd werd door de teruggekeerde solda ten, die verklaarden, dat het meerendeel der krijsgevangenen in Duitschland vóór 31 October naar hun haardsteden terug gekeerd zal zijn. Allen bevestigden zij eenstemmig de goede behandeling, die «un in Duitschland te beurt viel. De voe ding was ruim voldoende. De gevangenen hadden gewerkt op boerderijen, in steen groeven en kolenmijnen. Allen toonden zich uiterst tevreden over hun verhou ding tot de bewoners. durige enthousiaste applaus-hulde viel Jo Vincent voor haar prestatie ten deel. Het Residentie-orkest vertolkte op deze matinée de eerste Symphonic in C gr. t. op. 21 en de Vijfde Symphonic in c kl. t. op. 67. Bij den aanhef van de eerste Symphonic was de vertolking nog wat onrustighet klankbeeld maakte gedu rende het geheele Adagio molto, Allegro con brio den indruk van minder gaaf te zijn. Het orkestspel sublimeerde echter voortdurend gedurende het verloop van de matinée, zoodat een waarlijk onverge felijke vertolking van de „Vijfde” werd geschonken. Diep ontroerend was de stemming in het eenigszins melancholieke Andante con moto. Orkest en dirigent hebben welverdiende hulde van het talrijk auditorium mogen ontvangen. Gewone scherpe laxeermiddelen, die in geval van verstopping lijdelijk verlichting brengen, kunnen chronische verstopping nooit geheel opheffen, daar xij de oorzaak van de kwaal - een gestoorde darm functie, - niet opheffen. Een normale darmfunctie is alleen mogelijk, indien voldoeade spijsverterings- resten, de z.g. ballaststoffen, aanwezig zijn om weerstand te kunnen bieden aan de darmspieren, welke door zich samen te trekken de darmbe- weging veroorzaken. De huidige sterk geconcen treerde voedingsmiddelen zijn evenwel arm aan spijsverteringsslakken. Daardoor ontstaat een ge brek aan massa, dus aan weerstand - in d« darmen, roodst de darmspieren gaan verslappen. Voor een succesvolle bestrijding van chronische verstopping is het dus noodzakelijk, in het gebrek aan massa te voorzien. Klormacol doet dat; de zuiver plantaardige korrels zwellen in den darm- inhoud gelstineus op en vormen een sponsachttge massa, die de plaats inneemt der ontbrekende ballaststoffen. De darmspieren kunnen nu weer regelmatig werken en een gezonde stoelgang wordt verkregen. Neem nog heden een proef. Een kleine hoeveelheid Normacol, regelmatig ingeno- men, heft chronische verstop ping volkomen op. ENGELSCHE SABOTAGEPLANNEN? Hooge officieele kringen te Boekarest verklaren aan United Press, dat men talrijke documenten en fotografieën heeft verzameld, die het bewijs zouden leveren, dat 4 Engelsche oliedeskundi- gen in een sabotage-aanslag tegen de petroleumontginningen verwikkeld zijn. Deze stukken bevinden zich op het oo genblik in handen van experts van het ministerie van oorlog. De documenten zouden het bewijs hebben geleverd, dat de Engelschen het plan hadden de Roemeensche olievelden in brand te ste ken en de buisleidingen alsmede spoor wegen en andere vervoermiddelen in de lucht te doen springen of op andere wijze te vernielen. ROOSEVELT’S VERKIEZINGSKANSEN Het jongste onderzoek naar de voor uitzichten voor de presidentsverkiezin gen, dat door het bekende Gallup-insti- tuut werd ingesteld, toont aan, dat de kansen voor Roosevelt verder gestegen zijn, terwijl die van Willkie daardoor iets gedaald zijn. Het onderzoek loopt over de periode van 20 September tot 2 October. Volgens dit onderzoek zou den op Roosevelt 56 pCt. der stemmen worden uitgebracht. Hij zou de meer derheid hebben in 42 staten en de stem men van 99 kiesmannen. Er wordt echter op gewezen, dat de positie, die Roosevelt zich in verschil lende belangrijke staten verworven heeft, nog niet zeer stevig gegrondvest is, zoodat een meeningswijziging het te genwoordige beeld in zeer korten tijd zou kunnen wijzigen. MARINE-RESERVE IN ACTIEVEN DIENST De minister van marine, Knox, heeft de marine-reserve, die ongeveer 28.000 man telt, opgeroepen voor den actieven diepst bij de vloot. Deze maatregel loopt evenwijdig met het oproepen der staats- I militie, waartoe men onlangs is overge gaan, met dit verschil, dat de militie slechts voor een jaar werd opgeroepen, terwijl de marine-reserve voor onbe- paalden tijd in dienst gekomen is. De Amerikaansche vloot heeft thans i een sterkte van 239.000 man, de grootste i sedert den wereldoorlog. Naar officieel wordt medegedeeld, zullen de data voor de oproeping der ongeveer 28.000 reservisten der Ameri kaansche vloot binnen enkele dagen worden bekend gemaakt. De comman danten der 15 vlootdistricten hebb'en Zaterdag reeds bevelen ontvangen. (de antipathieke vrouw), ouden Chris Baay laatste Mexicaansche Men moet in zijn muzikale herinne ringen teruggaan tot den tijd, waarin onze stadsschouwburg bespeeld werd door Fransche opera-ensembles om van ope- retteopvoeringen te kunnen gewagen, waarbij ook aan ’t vocale element over de geheele linie tenvolle gegeven werd wat daaraan van rechtswege toekwam. De zangpartijen werden bij de toen opge voerde, voor ’t meerendeel Fransche ope rettes voornamelijk gezongen door de lyri sche stemmen van de opera, uitnemende vocalisten, tevens vlotte acteurs. Aan dien tijd, dien zich slechts oudere gene raties van belangstellenden in de vocaal- dramatische kunst van het lichtere genre in het geheugen zullen kunnen terugroe pen, moesten wij onwillekeurig terugden ken bij het volgen van deze eerste opvoe ring van „Die Fledermaus" van Johann Strauss, door het nieuwe gezelschap der „Haagsche operette" onder de muzikale leiding van intendant Otto Glastra v. Loon. Ook hier viel aanstonds het prij- zenswaardig streven op, om naast het scenische element aan het muzikale, zoowel instrumentale als vocale, het volle pond te geven. Dat is mogelijk geworden doordat de directie de beschikking heeft weten te krijgen over een aantal stembe- gaafde krachten, ten deele beproefde oudere, ten deele jongere, met veelbe lovend talent. Bezien wij deze opvoering uit een zuiver vocaal oogpunt, getuigd worden, dat hier een is bijeengebracht, dat voor doeleinden wel bij uitstek geschikt is. On der de vertolksters en vertolkers op het tooneel was er geen enkele die vocale te kortkomingen alleen kon goed maken door geroutineerd spel, zooals men dat vroeger bij soortgelijke opvoeringen de goede niet te na gesproken menigmaal heeft kunnen opmerken. Waren alle medewerkenden op het tooneel even voortreffelijke acteurs en actrices geweest als zangers en zangeres sen, men zou welhaast van een modelop- voering hebben kunnen spreken, want ook het orkesttrale gedeelte was uitste kend verzorgd terwijl decors en costumee- ring een aesthetischen indruk maakten. Dat enkele van de jongeren, nog wat vlot ter en levendiger hadden kunnen actee- ren, spreekt welhaast vanzelf. Geroutineerde acteurs stampt men nu eenmaal niet uit den grond, hetgeen ech ter, in zoo korten tijd van scenische voor bereiding nu reeds met de nieuwe krach ten werd bereikt stemt zeer hoopvol voor de toekomst. Van de oudere, geroutineerde krachten was Albert May tevens belast met de regie, in de rol van Gabriel von Eisen stein bij zijn opkomst werd hij met een ovatie uit de zaal begroet facile prin- ceps. Zijn natuurlijk levendig spel, zijn vlotte dialoog, zijn goede zang en zijn rake karakteristiek, gaven het juiste relief aan deze domineerende partij. In Pim Borkent zijn Rosalinde, had hij een tegenspeelster die wat losheid van spel zijn mindere, maar in vocaal opzicht meer dan een ge lijkwaardige „Partnerin’’ was. Haar ge heele, lang niet gemakkelijke partij hééft zij met mooie stem knap en virtuoos ge zongen. Haar kamermeisje Adèle vond een in zang, en spel voortreffelijkste vertolkster in Elisabeth Glastra van Loon wier stem niet groot, maar wel draag krachtig en goed gevormd en wier spel van een levendigheid en innemende gratie is, welke niet zouden doen vermoeden, dat zij als actrice nog weinig is opgetreden. Zeer goed was ook de vocale prestatie van Claire Eiselmeyr die in haar travestirol den jongen, geblaseerden vorst Orlofsky ook scenisch alleraardigst ty* peerde. Sophie Degenhardt, die de kleine rol van Adèle’s zuster Ida voor haar reke ning had, verdient, behalve voor de wijze waarop zij deze vervulde, een bijzonder woord van lof voor de aesthetische ver zorging der costuums. Harry Dresselhuys maakte van den gevangenisdirecteur Frank een prach tig type, zijn samenspel in de laatste acte met Ludwig Degenhardt als cipier Frosch was van een kostelijke humoristi sche uitbundigheid, waarop de toehoor ders levendig reageerden. Noemen wij nog den reeds als zanger bekenden Chris Taverne, die den te nor Alfred knap heeft gezongen en aan nemelijk gespeeld, Anton Eldering als notaris, dr. Falke en Henk Ange- n e n t, die den stotterenden advocaat dr. Blind in spel en zang uitstekend voorstel de, dan hebben wij daarmee alle zingende dramatis personae ten tooneele herdacht. Wim van Santé had ditmaal alleen een zwijgende rol, die van den bediende Ivan te vervullen. Samenspel en samenzang tusschen de solisten en de zeer goed zingende koor- ensembles sloten voortreffelijk, terwijl aan het contact tusschen tooneel en orkest zoo goed als niets haperde. Daarvoor zorgde 'natuurlijk de muzikale leider, die ook met het beschaafd klinkende en rhythmisch slagvaardige orkest knap werk heeft ver richt. Het choreografische element werd geleid door Eri Visser, die in de twee de acte zelf den „Kaiserwalzer” zeer kunstzinnig heeft gedanst en daarmee uit bundig succes oogstte. Dat viel ook aan de geheele opvoering ten deel, waarvan nog eenige herhalingen te wachten zijn, waarmee het stellig nog crescendo zal gaan. Met een rijke bloemenhulde op het too neel werden alle hoofdvertolkers en lei dende figuren bedacht. Van de zijde van het publiek was er veel belangstelling; ook numeriek, voor deze eerste opvoering, die in verband met de tijdsomstandigheden een middagvoorstelling was. JAPANSCHE LANDING OP LEITSJOE Uit Tokio wordt gemeld, dat het Japansche vlooteskader in de Zuid- Ciüneesche wateren in samenwer king met de luchtstrijdkrachten der marine drie landingen aan de Zuid- en Westkust van het schiereiland Leitsjoe VERSPREIDE BERICHTEN De gezondheidstoestand Van den Finschen president Kallio is, naar offi cieel te’Helsinki medegedeeld wordt, ver der verbeterd. Verwacht wordt, dat zijn volledig herstel nog geruimen tijd zal duren. Volgens een officieele mededeeling te Rome zal de zomertijd ook tijdens de wintermaanden in Italië van kracht blij ven. Na een rustpoos van bijna vier we ken hebben gisteren 2 groepen Japan sche vliegtuigen de Chineesche hoofd stad Tsjoengking weer gebombardeerd. Volgens de ,,New York Times” heeft de Nleuw-Zeelandsche minister -van fi nanciën. Nash, een rentelooze en gedwon- Te Leeuwarden zijn 20 per sonen te water geraakt Gisteravond en in den afgeloopen nacht zijn te Leeuwardene op verscheidene plaatsen personen door de duisternis mis leid, te water geraakt. Door de politie, geassisteerd door burgers, werden veer tien personen uit het water gehaald, ter wijl ook andere burgers nog reddingen verrichtten, zoodat het aantal te water geraakten minstens twintig bedraagt. Twee personen zijn verdronken. Uit de Tuinen werd de 54-jarige F Gazzi leven loos uit het water gehaald, terwijl in de Weave een 17-jarige schippersknecht is verdronken. JUWELIER 1404 PLAATS 9 DEN HAAG Telefoon 115221 Zaterdagavond omstreeks tien uur stak de 55-jarige C. C. Fekkes uit Laren, te Blaricum met zijn rijwiel dwars den weg over, terwijl er een autobus van de Gooi- sche tram naderde. Een aanrijding volg de, waarop de man bewusteloos bleef liggen. Met een schedelbasisfractuur is het slachtoffer in hoogst ernstigen toe stand in het St. Jansziekenhuis opge nomen. Wat den solist betreft, had het pro gramma een verandering ondergaan. Carl Flesch, door een kwetsuur aan én zijner handen verhinderd op te treden, was vervangen door Louis Zimmer mann. Hoe hoog wij den Hongaarschen violist ook waardeeren, om zijn Beet hovenvertolking nog eens in het bijzon der, een genoegen deed het ons toch, dat juist de Amsterdamsche oud-con- certmeester in zijn plaats was uitgeko zen. Want ook hij vermag Beethoven zeer schoon voor te dragen en bovendien, bij zijn scheiden van het Concertgebouw na een hoog-artistieken en roemvollen arbeid van dertig jaren aan deze instel ling, valt ons, zooals gewis hem, het scheiden moeilijk en aldus verheugen wij ons wanneer deze ons zoo vertrouwde kunstenaar toch weer eens voor ons ver- schijnt en door zijn persoon en zijn kunst de vele schoone herinneringen verleven digt aan die rijke dertigjarige periode van het Concertgebouworkest, dat als superieur „instrument” door hem als het ware gesymboliseerd werd en tot welks glorie hij zoo heel veel heeft bij gedragen. Het concert begon met de Symphonic, die in A-dur Richard Wagner gekenschetst als „Die Apotheose des Tanzes”. En inderdaad, het rhythme is er naar in deze muziek van gratie, ernst, grilligheid en demo nische vervoering. Het Poco sostenuto leidt wel heel stil- en donker in en sug gestief gaat het in het Vivace naar het licht en de temperamentvolle bewege lijkheid. Het Allegretto blijft echter in dik werk het betooverende wonder. Dit mysterieus strakke rhythme en deze ontroerende, weemoedige innigheid. Alle instrumenten zijn hier heerlijk behan deld, niet het minst de houtblazers. Geen wonder dus, dat het Residentie orkest een weergave van zeldzame klankschoonheid tot stand te brengen wist. Maar ook de snelheid van derde deel kwam er schitterend evenals de stille poëzie der langzamere episodes. Uitmuntend het staccato der houtblazers. De fijnheid der hobo deed het wel bijzonder mooi. En de dionysi- sche Finale ontbrak het aan kleurtegen- stelling en tinteling niet. De vaart werd effectvol opgedreven zoodat de slotwer- king sterk was. Na de pauze Zimmerman, die met warmte verwelkomd werd. En zijn spel was alweer van buitengewone bekoring. In jonge jaren is hij nog leerling van Ysaye geweest. En waarlijk herinnert de toon in zeker opzicht aan dien van den Belgischen meester, al accentueert zijn persoonlijkheid ook een algemeen groot verschil. Maar bij de wijze, waar op de beroemde G-moll passage in het eerste deel klonk en werd opgevat, wel de een herinnering toch in ons op. Zim mermann’s spel was en is nog steeds van groote tooncharme. En daarbij voelt men den geboren musicus in zijn voordracht. Hij speelt zoo zielvol en in nig. Nog steeds is zijn virtuositeit groot zooals de weergave der cadens in I vooral overtuigend bewees. Aandoénlijk was daarna het zangthema en niet min der het Larghetto. Eerst in de „dia loog”, als het ware, met de houtbla zers, daarna in de gedragen melodieën. Met allerfijnste intuitie werd het tempo behandeld en in ontroerende, gelouterde zangerigheid met de subtiele hooge fi guren naar de korte cadens geleid. De Finale was prachtig kernachtig en het in de tegenstellingen een weelde van gevoelsdrang ondervinden. Ook hier was de cadens een karakteristiek inter mezzo, waarna de voortzetting tot het slot een boeiende bekroning vormde. Met geestdrift is de sympathieke kun stenaar gevierd. Ook de dirigent betrok hij in het succes en via den concert meester tevens het orkest, dat zich van zijn begeleidingstaak dan ook voortref felijk heeft gekweten. „Van muizen en s c h e n”, door Steinbeck. Een stuk van sfeer, stemming, toon, méér dan van handeling en kleur. Het is de sfeer van de wijde, stille landschappen van Mexico, de stemming van de eenzame zwervers, die als landarbeiders van de eene ranch naar de andere trekken om er met harden arbeid hun brood te ver dienen, zonder andere levensvreugde dan wat kaartspel in de keet, die hun tijdelijk tot woning strekt, en nu en dan de drank en de vrouwen in de naastbijzijnde stad, een kleurloos en uitzichtloos bestaan. Tusschen die eenzame en zwijgzame trekkers zijn er twee, die trouw samen blijven de kleine, intelligente George en de groote, geweldig sterke maar geestelijk achterlijke Lennie, die zich door George gewillig laat leiden en door zijn onnoozel- heid aan zijn beschermer veel zorg baart.. Zij hebben één ding gemeen de illusie van eenmaal een eigen kleine boerderij te bezitten met wat land, waarop zij als vrije mannen hun brood zullen kunnen verdienen. Dit is de schamele poëzie in hun trieste leven en het is ook de sombere poëzie in het stuk Dit is, naar den in houd, wel sober. Lennie heeft een hartstocht voor zachte dingen, die hij streelen kan, een lap flu weel, een muis, een pasgeboren hondje. Door zijn ongeweten kracht doodt hij de diertjes bij zijn liefkozingen, eigenlijk zonder het te willen. En zoo doodt hij ook de jonge vrouw van den zoon van zijn ranchbaas als deze vrouw, speelziek, hem de zachtheid van haar mooie blonde haren laat voelen. Als de echtgenoot en de arbeiders den dader zoeken om hem dood te schieten of aan de justitie en de gevangenis over te leveren, ontfermt George zich over den armen verdwaasde en maakt door een schot een einde aan het leven van zijn eenigen vriend. Steinbeck’s roman heeft met name in Amerika groot succes gehad, maar een tooneelstuk, dat door het spel tot leven moet worden gewekt, stelt nu eenmaal andere eischen dan een boek, dat moet worden gelezen, en dit wreekt zich, als zoo dikwijls, ook aan dit drama, dat de schrijver zelf uit zijn roman heeft ge maakt. Er is te weinig handeling en vooral te weinig dramatische en psychologische ontwikkeling in het stuk en de dialogen zijn vaak niet voldoende boeiend. Daaren boven is een imbecil, die zijn zeer be perkte en primitieve repertoire voort durend in traag stottertempo herhaalt, nu niet juist een hoofdpersoon, die de aan dacht vasthoudt. Het is jammer, dat onder deze gebreken het stuk, dat toch veel goeds heeft vooral in het weer geven van sfeer en toon vrij aanmerke lijk lijdt. Bets Ranucci-Beckman is er als regis seuse in geslaagd, de vertooning in den juisten toon te stemmen en de aparte sfeer goed te suggereeren, hetgeen een niet geringe verdienste is. Dit en het knappe spel van verschillende artisten maakt de voorstelling ondanks de ge opperde bezwaren tot een te waardeeren artistieke daad van het wakkere Resi dentie Tooneel. Wat Richard Flink maakt van den zieligen imbecil met zijn onbe wuste oerkracht, verdient alle hulde. Hij weet door zijn weloverwogen spel te voorkomen, dat de figuur belachelijk wordt en wekt zelfs een zekere medelij dende belangstelling wrvoor. Goed spel eveneens, menschelij.h-Lewogen, geeft Max Croiset als George, den vriend-beschermer, eveneens een lang niet gemakkelijke rol. Van de anderen dient allereerst genoemd Philippe la Chapelle, die doorvoeld en ge voelig een zielig oud mannetje typeert. Verdienstelijk zijn Mimi Boesnach als de hi boven genoemde vrouw, Theo Fren kel, Maarten Kapteyn jonge echtgenoot van de Oosthoek (die aardig een typeert), Henk van Buuren, en Dirk Verbeek (hoewel te veel heer en te weinig landarbeider is in spel en dictie). Willem Deering heeft voor goede décors gezorgd. Het publiek, dat Zaterdagmiddag onzen Stadsschouwburg bevredigend bezette (het was een voorstelling voor de Volksuniver siteit), toonde zich voldaan en heeft spe lers en regisseuse deze laatste nam de hulde mede persoonlijk in ontvangst t met hartelijk applaus beloond. Verschil lende artisten werden ook met bloemen gehuldigd. Voor leerlingen, die het eindexamen van de politie-academie hebben gedaan, heeft de minister van marine, Knox, gisteren te Washington een toespraak gehouden, waarin hij zeide, dat de drie- mogendhedenovereenkomst van Berlijn tegen de Vereenigde Staten is gericht. Knox bepleitte, vooral voor het geval van een mogelijke nederlaag van Enge land, voorbereiding van alle maatrege len om een eventueelen tegenstander te gelijkertijd op beide Oceanen te kunnen verslaan In verband met de uiteenzettingen van minister Knox,’ schrijft de „Kokoemin sjimboen”: Het Japansche leger is reeds Fransch Indo-China binnengetrokken en zal, ingeval de weg door Burma naar Tsjoengking weer wordt opengesteld, dientengevolge in staat zijn om zonder groote moeilijkheden te reageeren zoo als de omstandigheden zulks vereischen. In dit verband wijst het blad erop, dat prins Konoje duidelijk genoeg heeft ver klaard, dat de Vereenigde Staten de ver antwoording zouden dragen, indien er een ernstig conflict in den Stillen Oceaan tusschen Japan en de Vereenigde Staten zou ohtstaan. Gisteren werd de vierde matinée uit den vijf concerten omvattenden Beet- hoven-cyclus door het Residentie-orkest onder leiding van den dirigent Frits Schuurman in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen onder buitengewoon groote publieke belangstelling gegeven. Het kan vanzelfsprekend genoemd wor den, dat in een serie uitvoeringen, welke aan composities van één toondichter zijn gewijd, en waarmede diens symphonisch werk, klavier- en vioolliteratuur als hoogtepunten en voorbeelden van zijn kunst tot een machtige muzikale eenheid worden samengevoegd, het vocale genre, ook al is de 'schepper daarin niet het grootst geweest, niet mag ontbreken. En nadat Willem Andriessen met het „eerste” Pianoconcert en Louis Zimmermann met het Vioolconcert in D gr. t. op. 61 op vorige concerten om aandacht voor Beet- hoven’s literatuur voor klavier en viool hadden gevraagd, trad Jo Vincent gister middag als soliste en vertolkster van ’s meesters „Klarchenlieder” uit de mu ziek, geschreven bij Goethe’s „Egmont” en de Szene und Arie „Ah Perfido in het Gebouw voor K. en W. ten tooneele. De beroemde Nederlandsche zangeres zag zich hiermede voor een niet geringe mu zikale taak gesteld. Want Beethoven is nimmer liedercomponist bij uitstek of meester in de behandeling der mensche- lijke stem geweest. Het feit, dat Beet hoven zelfs op lateren leeftijd nog les nam van zijn tijdgenoot Salieri, om zich de vocale schrijfwijze eigen te maken, bewijst, dat de Weensche meester met zijn kunnen op dit gebied niet tevreden was. Beethoven dacht dan ook voor alles instrumentaal bij het componeeren in tegenstelling bijvoorbeeld met Schubert, die zelfs in zijn symphonieën eigenlijk vocalen vorm aan zijn gevoelens gaf. Dat de vertolking van Beethoven’s vocale composities den uitvoerenden kunstenaars groote moeilijkheden oplevert spreekt wel haast van zelf. En wij behoeven slechts aan het slotkoor van de „negende” te den ken, om tot de conclusie te komen, dat er kunstgrepen zoo nu en dan moeten wor den toegepast, voor een bevredigende1 uit voering van Beëthoven’s oeuvre. Jo Vin cent bezit echter een zoo volmaakte techniek, zoo’n volmaakte beheersching van ademhaling en stem, dat zij haar kunst boven de technische beperking kan verheffen. Haar zang is vrij van het ma- terieele, is in klank verwezenlijkte muzi kale gedachte geworden. Welk een dictie en expressie vielen in de „Klarchenlieder” „Die Trommel gerühet” en „Freudvoll und leidvoll” te bewonderenIn deze reeds romantisch getinte liederen stond ook de poëtiseerende voordracht op haar hoogste plan. In de Szene und Arie „Ah Perfidohad het dramatische element namelijk nog meer op den voorgrond kunnen treden. Doch haar Beethoven-zang van gouden glans en hoogste klankschoon heid heeft onvergefelijke indrukken bij ons achter gelaten. Op bijna volmaakte wijze werd de zangeres overigens door het Residentie-orkest begeleid, waarmede een bijzondere doorzichtigheid in het klankbeeld werd geschapen Een lang-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3