HAAGSCHE COURANT Weensche Kunstweek Nederland in WINTERKLEEDING- HULP Maandag 7 October 1940. UIT DE PERS STADSNIEUWS BINNENLAND en Engelsche bombarde menten eischen weer slachtoffers UITREIKING DISTRIBUTIE KAARTEN VOOR VASTE BRANDSTOFFEN Weensche Staatsopera de Weensche Philharmonic komen! DERDE BLAD op het r MODESHOW IN „DE TWEE STEDEN” OUDERRAAD De omzetbelasting GEZONDIGD TEGEN DE VERBODEN EN VOORSCHRIFTEN LOU BANDY OP HET NACHTFEEST IN METROPOLE PALACE Dr. L J. VAN DER WAALS OVERLEDEN Waar en wanneer men gedragen kleeding kan inleveren Morgen de letters K, M en N Groote gebeurtenissen muziekgebied DRENKELINGEN TENGEVOLGE VAN DE DUISTERNIS in elegante toiletten van de LUK OPGEHAALD Geen toepassing voor boeken, weekbladen enz. BESTRIJDING VAN GESLACHTS ZIEKTEN Landelijke contact-commissie van onderling beheerde ziekenfondsen Bommen op arbeiderswijk en het centrum van Enk- huizen No. 17692 no. tot Twee slachtoffers tijdens bomaanval in het Gooi In den nacht van Zaterdag en Zon dag eischte een Engelsche bomaanval, in duikvlucht ondernomen, twee slacht offers onder de burgerbevolking in het Men dient zich aan te melden in het lokaal, dat het dichtst bij zijn woon plaats is gelegen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bovengenoemde textielgoederen schono moeten zijn en dat het comité kan eischen, dat deze chemisch gerei nigd, ontvlekt en opgeperst zijn. Bo vendien moet men een kleedinghanger medebrengen. Wanneer de goederen, na keuring door het Kleedingcomité, geacht wor den aan de te stellen eischen te vol doen, wordt de bon A van de aange boden textielkaart verwijderd en een vergunning van den betrokkene ver strekt. Deze vergunningen worden, alvorens zjj geldig zijn voor den aankoop van bedoelde winterkleeding, vanwege den Distributiedienst ter plaatse afgestem- peld. Tenslotte zij er nog op gewezen, daft Een keur van van het oude Zuiderzeestadje te hebben aangericht, kwam de Engelsche vlieger vijf minuten later boven de stad zelve, waar hij twee brisanfbommen en een brandbom liet vallen. Een brisantbom veroorzaakte een ware verwoesting in een warmoezerij. Een brandbom viel in de Paktuinen en verwondde daar een man, K. Kruk, die in hopeloozen toe stand naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht. Een tweede brisant bom viel in de naast de Paktuinen loo- pende gracht. Door dit bombardement op Enkhui- zen, waar in de stad noch in den verren omtrek militaire installaties aanwezig zijn, zijn naar schatting honderd huizen min of meer beschadigd. De schade loopt tegen de vijftigduizend gulden. Personeel van de luchtbescherming, de gemeentepolitie en gemeentewerken traden onmiddellijk op om zoo ratio neel mogelijk hulp te verleenen. FEEST OP EEN WIJKPOST VAN DE LUCHTBESCHERMING. Functionnarissen van wijk 2 sector 2B, groep W der Luchtbescherming hadden de aardige gedachte een collega, ter gelegen heid van zijn huwelijk, een feest aan te bieden. Dit vond Zaterdag j.l. in den wijkpost plaats. De leider van deze afdee- ling, de heer J. Koopman, wees in zijn welkomstwoord op het ongewone van deze bijeenkomst, welke echter een goed beeld geeft van den geest van kameraadschap, die onder de functionnarissen heerscht. Van de diverse collega's mocht het bruids paar een geschenk, een prachtige lamp, in ontvangst nemen en voorts werden nog enkele andere cadeaux aangeboden. Een gezellig samenzijn, opgeluisterd met dans muziek, besloot den avond. Muziekuitvoering De stafmuziek van de Ordnungs- polizei hier ter stede zal Woensdag a.s. van 4 tot 5 wederom een concert geven op het parkeerterrein aan den Hofweg. Oude muziektraditie De Weensche Staatsopera en de „Wie ner Philharmoniker” komen voort uit een oude traditie en over hun cultureele daden zouden boekdeelen geschreven kunnen worden. De Geest van de groot meesters der toonkunst, Mozart, Beetho ven en Schubert heeft het Weensche mu ziekleven een bijzondere steer gegeven. In Weenen hebben ook Gluck, Brahms, Richard Strauss en andere groote mees ters onsterfelijke werken geschapen en de lichtere muze van de walskoningen Johann Strauss, van Lanner, Heuberger, Suppé, Millocker, Komzak enz. enz. is in deze stad in een haast klassieke schoon heid opgebloeid. De planken der Staatsopera waren voor de grootsten onder de zangers het doel van hun streven. Hoofd van de vierde afdeeling van departement van Koloniën Zondagochtend is plotseling hier ter in 57-jarigen ouderdom overleden dr. L. J. van der Waals, administrateur, hoofd van de vierde afdeeling van het departement van Koloniën. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal Woensdag a.s. om 2.15 uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen alhier geschieden, nadat om 1 uur een rouwdienst ten sterfhuize zal hebben plaats gehad. Dr. van der Waals is 7 September 1883 te Groningen geboren. Op 1 November 1901 werd hij als schrijver aangesteld bij het departement van Koloniën. In 1904 werd hij klerk, in 1909 adjunct-commies, in 1914 commies en in 1919 hoofdcommies. In 1925 volgde zijn benoeming tot referen daris en in 1930 werd de heer van der Waals administrateur aan het departe ment. Van 19111914 was dr. van der Waals gedetacheerd in Indië bij het de partement van Landbouw. Nijverheid en Handel. In 1938 maakte hij nog een stu diereis naar Indië. De heer van der Waals heeft zich bij zondere bekendheid verworven als secre taris van de commissie der Parijsche ko loniale tentoonstelling in 1931. Tevens was hij permanent vertegenwoordiger van het departement van Koloniën bij Ned. Jaarbeurs. In 1916 promoveerde hij aan de Han- delshoogeschool te Rotterdam tot doctor in de handelswetenschappen op het proef schrift, getiteld „De Indische invoer rechten een fiscaal-economische studie”. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, officier in de orde van Oranje-Nassau, comman deur in de orde van Leopold den Twee den van België en officier in het Legioen van Eer van Frankrijk. Zaterdagmiddag heeft onder arran gement van Dicky Wafelbakker en Corry Geels in hotel „De twee Steden”, voor eeh talrijk en uitgelezen publiek een modeshow plaats gehad, welke ge zien het succes, alleszins geslaagd mag heeten. Als conferencier trad op Peter Siers, bekend van het Piccadilly Cabaret, die de fleurige costuums telkenmale op prettige wijze wist aan te kondigen. Tusschen de verschillende shows in zorgde een Hawaiianband voor de pas sende muziek. Allereerst toonden de mannequins fraaie rijcostuums van het Jagershuis met bijbehoorend schoeisel van de firma Hessels. Wij zagen een ouder- wetsch, een modern en een Zuidhol- landsch rijcostuum. Vlot was ook de sportkleeding, welke het Jagershuis bracht. Het modehuis „Ambassade” uit de Hoogstraat lanceerde een ware keur- collectie van bontwerk, tailleurs, man tels, complets, cocktail-japonnen. Ook de daarbij passende hoeden vroegen zeer de aandacht. De firma Hessels toonde de nieuwste modellen schoentjes, waarover de aanwezige dames zich zeer enthousiast toonden. Zeldenrust jr., de bekende coiffeur- kunstenaar, verzorgde behalve de kap sels, ook de make-up, naar de speciale methode van het huis Sivine. Tevens bracht deze firma enkele chique model- lenhoeden, alsmede byoux- en avond tasschen. Gezien de keur van elegante toilet ten, welke getoond werd, is weer eens gebleken, dat ook den Haag op het gebied der dames-mode, toonaangevend is. De feestlijke muziekweek in Nederland begint hoe kan het anders bij een Weensche Kunstweek! met een Mo- zart-Opera en wel met „Die Hochzeit des Figaro”. Dinsdag 15 October zal in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen deze opera worden gegeven. Vrijdag 18 October komt in Den Haag Rossini’s komische opera „Der Barbier von Sevilla” ter opvoering. Het concert der „Wiener Philharmoniker” zal plaats vinden op Donderdag 17 Oct. in het Gebouw voor K. en W. en op Za terdag 19 October in het Concertgebouw te Amsterdam. De Wiener Avonden zijn vastgesteld op Zondagavond 20 October in Gebouw voor K. en W. Den Haag en Maandagavond 21 October in het Con certgebouw te Amsterdam. De Weensche Kunstweek wordt geor ganiseerd door het Amsterdamsche Con cert- en Theaterbureau Ernst Krauss. Door persoonlijke onderhandelingen met de verschillende instanties te Weenen is het Ernst Krauss gelukt, alle moeilijk heden te overwinnen, om dit groote ap paraat van eenige honderden personen en vijf wagons decors in dezen tijd naar Nederland te krijgen. De politie heeft Zaterdagavond te Lei den uit het water van de Steenschuur het lijk opgehaald van den 31-jarigen ser geant van den Opbouwdienst, D. J. Z., wonende alhier. Z. werd sinds 24 Septem ber j.l. vermist. 2; Openbare Vaillantplein School, van Hoorfnbeekstraat 5; Openbare Lagere School, Nachtegaalplein 19a; Bijzon dere Kweekschool, ParamaribostraaH 21; Opnebare Lagere School, Boyle- straat 20. De lokaliteiten Het innemen der goederen, die in goeden staat moeten verkeeren en niet bijna mogen zijn versleten, zal, met overlegging der persoonlijke textiel kaart, kunnen plaats vinden van Woensdag 9 tot en met Zaterdag 12 October a.s. en van Maandag 14 tot en met Zaterdag 19 October a.s. van 9 uur v.m. tot 4 uur n.m. in de navolgende lokaliteiten: Gem. Hoogere Burgerschool, Arons- kelkweg 1; Openbaar Schoolgebouw, Nieuwe Laantjes 8; Openbare Lagere School, Deventerschestraat 21; Bijzon dere Lagere School, Louise Henriëtte- Hoornbeekstraat 5; Openbare Lagere School, Colensostraat Voorbereidende School, 17; Openbare Lagere gen van één groep van belanghebbenden, n.l. de organisatie der dokters. In een met algemeene stemmen aange nomen resolutie verklaarde de vergade ring ten aanzien van het denkbeeld van concentratie in het ziekenfondswezen, in dien daaronder wordt verstaan samen smelting van alle ziekenfondsen in Neder land tot één ziekenfonds, dat geen ge gronde motieven kunnen worden aange voerd, die een zoodanige concentratie in het belang van een goede voorziening op ziekenfondsgebied gewenscht of noodzake lijk maken. Een zoodanige concentratie zou op onnatuurlijke wijze ook datgene bijeen brengen, wat op grond van prin- cipieele en ideëele verschillen practisch niet te vereenigen is. Volgens de reso lutie zou daarmede de ziekenverzorging derhalve niet gediend, maar veeleer ge schaad worden. Een wettelijke regeling .op ziekenfondsgebied, zooals deze in uit zicht is gesteld, kan, aldus verklaarde de vergadering, aan het tot stand komen van een goede, doeltreffende samenwerking tusschen alle groepeeringen, welke bij het ziekenfondswezen betrokken zijn, ze ker bevorderlijk zijn. Zooals reeds is bekend gemaakt, zon binnenkort de mogelijkheid worden ge opend om tegen inlevering van een gedragen heerencostuum, winterjas of wintermantel of een wollen deken een vergunning te verkrijgen tot aanschaf fing van een winterjas of winterman tel, zonder dat men hiervoor gebruik behoefde te maken van de van 1100 genummerde punten der textielkaart. Te dien einde is te dezer stede een comité gevormd onder voorzitterschap van den wethouder voor Sociale Zaken, in welk comité mede zitting hebben genomen de heeren G. H. J. Bercken- kamp, secretaris van het Haagsch Crisiscomité; G. L. Domhoff sr., ver tegenwoordiger van het kleedingbe- drijf; L. Hoejenbos, directeur van den Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon; mr. H. M. L. H. Sark, secretaris van den Armenraad en P. C. Wesseling, directeur van den Gem. Crisis- en Distributiedienst. Eerste contactvergadering met afge vaardigden van de oudercommissies In de aula van het Gymnasium aan de Laan van Meerdervoort heeft de Ouderraad van ’s Gravenhage Zaterdag middag de eerste contactvergadering ge houden met afgevaardigden van de ou dercommissies. De vergadering werd mede bijgewoond door den wnd. wet houder van Onderwijs, mr. de Vries, den chef van de afdeeling Onderwijs, dr. mr. Buriks, de vertegenwoordigers van de rijks- en gemeente-inspectie, de heeren Pattist en Ringelenstein, en ver tegenwoordigers van verschillende on derwijsorganisaties. Na een openingswoord van den voor zitter, den heer Ni je, werd het woord gevoerd door de heeren mr. de Vries en Pattist, waarna de heer Nije een uiteenzetting gaf van het doel van den Ouderraad en in het kort uiteenzette wat reeds door den raad is gedaan. Spr. kondigde o.a. aan, dat binnenkort districtisvergaderingen zullen worden gehouden met de oudercommissies ten einde de plannen uit te werken voor een ouderblad, dat in een oplaag van 20.000 exemplaren zal verschijnen en dat gra tis aan alle ouders van kinderen op de openbare school zal worden uitgereikt. Na de pauze was er gelegenheid schriftelijk vragen te stellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Te Bruinisse Vrijdag heeft een Engelsch vliegtuig te Bruinisse 4 bommen geworpen, welke achter de woning van den waterbouw kundige Leendertse terecht kwamen. De woning en eenige andere perceelen kregen belangrijke schade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Ook op Stavoren, Texel en nabij Amsterdam Gistermiddag zijn zes bommen ge worpen op Stavoren. De bommen kwa men in een weiland terecht. Een schaap en vier kalveren werden ge dood. Er is veel schade aangericht aan vensters. Er vielen geen dooden. Op Texel zijn gisteren verschillende Engelsche bommen geworpen, waar door een Nederlandsche schepeling werd gedood. De materieele schade is niet groot. Ook bij de Spaarndammerdijk, nabij de hoofdstad, kwam een bom neer, die echter niet ontplofte. Tien neerge worpen brandbommen kwamen op een weiland terecht. Er werd geen noe- menswaardige schade aangericht. De „Wiener Philhamoniker” kunnen reeds op bijna een eeuw van artistiek werken terug zien. Hun eerste dirigent was Otto Nicolai (de componist van de „Lustige Weiber von Windsor”), die in 1842 de Weensche Philhamonie heeft op gericht. Vele der grootste orkestleiders hebben sindsdien dit vermaarde orkest gedirigeerd: Hans Richter, Arthur Ni- kisch, Felix Mottl, Richard Strauss, Schalk, Muck, Weingartner, Clemens Krauss, Mengelberg, Knappertsbusch, Furtwangler, enz. De „Wiener Philharmoniker”, schrijft dr. Erwin Kerber, vormen het meest har monische orkest ter wereld, zij vormen een gesloten éénheid. In dit ensemble komt niet de houtblazer uit Frankrijk, de strijker uit Hongarije en de koperbla zer uit Noord-Duitschland, doch zij stam men allen uit de Ostmark. En zoo ver tolkt dit meester-orkest de stralende be zieling van Mozart, de grootheid van Beethoven, de diepten van een Brahms, de meesleependheid van een Johan Strauss met volkomen homogeniteit. De Weensche Philharmonie heeft onder de leiding van de groote dirigenten, ver bo ven alle vaktechnische meesterschap en souvereine routine uitstijgende, datgene voortgezet, wat velen pretendeeren, maar slechts enkelen bezittentraditie, een traditie, die in dit geval in een eeuw van toegeKvijden arbeid is ontstaan. Mozart het eerst! Zaterdag werd onder voorzitterschap van den heer W. van Herwaarden uit Rotterdam een vergadering gehouden der landelijke contact-commissie van onder ling beheerde ziekenfondsen. Zij was be zocht door bestuursdelegaties van zieken fondsen uit verschillende plaatsen van het land, die gezamenlijk ruim 155.000 leden omvatten. Er kwam o.a. ter sprake, dat de maatschappij voor geneeskunst, alsook enkele medici individueel, de sa-, menvoeging propageeren van alle zieken fondsen tot één ziekenfonds voor het ge- heele land. Deze fusie-propaganda werd gekenschetst als een poging om het zie kenfondswezen geheel in handen te leg- Vergeet uw identiteitsbewijs niet! In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn in totaal 19 personen aan de verschillende sectiebureaux gebracht en vannacht 15, terzake van het zich op straat bevinden, zonder daartoe vergunning te hebben. Tal van malen heeft de politie gedu rende het weekeinde moeten optreden tegen menschen, die geen afdoende af- schermingsmaatregelen tegen uitstra lend licht hadden getroffen. In totaal waren 48 wielrijders in overtreding, terwijl 11 fietsen in beslag werden genomen. Ook gisteren bleken vele menschen bij hun aanhouding niet in het bezit te zijn van hun voorloopig identiteitsbe wijs, met het gevolg, dat zij een proces verbaal kregen. Men zij gewaarschuwd. Morgen vindt, van half 9 v.m. tot half zes nam., de uitreiking plaats, op vertoon van de distributiestamkaart en de toegezonden formulieren, van de brandstoffenkaarten aan hen, wier naam begint met de letters K, M en N. Het hoofd van het departement van Financiën maakt bekend, dat de met ingang van 1 October 1940 in de Om- zetbelastingwet 1933 (Staatsblad aangebrachte order geen In het „Verordeningenblad” nr. 30 komt een verordening (nr. 65) voor in zake de bestrijding van geslachtsziek ten. De secretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken heeft deze verordening noodig geoordeeld in het belang van de openbare gezond heid. De verordening schrijft voor, dat personen, die aan een geslachtsziekte lijden, verplicht zijn, zich te onderwer pen aan een geneeskundige behande ling, totdat het besmettingsgevaar ge weken is. Bovendien zijn verdere voor zorgsmaatregelen getroffen om ver spreiding van geslachtsziekten, welke zooals bekend is, in tijden van oorlog, een bijzonder gevaar oplevert, tegen te gaan. De adviesbureaux op dit terrein, die in Nederland zoowel in de steden als op het platteland bestaan, blijven zooals tot nog toe, gedragen door het vertrouwen tusschen bevolking en arts, voortwerken onder uitbreiding van hun bevoegdheden. De samenwerking tus schen de inspectie der volksgezondheid en de adviesbureaux zal in de toekomst een vruchtdragenden arbeid op het ge bied der volksgezondheid beteekenen. Op deze wijze zullen besmettingshaar den, die zooals bekend, zich in vele gevallen bij a-sociale elementen voor doen, in de toekomst uitgeroeid wor den door een doelmatige, geneeskun dige- en onder bepaalde omstandig heden ook ziekenhuisbehandeling. Het zondigen tegen de in de verordening vastgelegde bepalingen, zal gevangenis straf of geldboete tengevolge hebben. Vervolg van pag. 1. Hier werden aan weerszijden van de straat een aantal woningen zwaar be schadigd. De bewoners werden min of meer ernstig gewpnd en verscheidene van hen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Anderen konden later naar huis vertrekken. Tenslotte is een bom geslagen door het dak van een woning aan den Ma- thenesserdijk, waar een apotheek is ge vestigd. Deze bom is op ongeveer een halve meter achter den gevel inge slagen en heeft den gevel over de ge- heele lengte weggedrukt. Het projec tiel sloeg in den kelder in en is daar niet ontploft. Ook in de Huygensstraat aan de achterzijde is een blindganger in een woning terechtgekomen. In verband hiermede heeft de politie in samenwerking met de Duitsche auto riteiten een groot deel van Spangen laten afzetten, terwijl over groote straatgedeelten de woningen ontruimd moesten worden. Behalve de schade aan de woningen naast de getroffen plaatsen werden ook tot ver in den omtrek de pannen van de daken afgeslagen, ruiten vernield en zelfs raamkozijnen versplinterd. Nadat velen gisteravond hun woning zoo goed mogelijk bewoonbaar tracht ten te maken of bij familie en vrien den onderkomeji vonden, was men gis termorgen in de%estroffen straten druk aan het werk. De ramen werden dicht getimmerd en het puin en glas zooveel mogelijk verwijderd. In de Bilderdijk- straat was reeds een aantal timmer lieden bezig met het herstellen van deuren en ramen. Gooi. De villa van professor dr. R. Weitzen- böck, gelegen Melkweg 13, de grens- laan tusschen Blaricum en Laren, werd door dezen verraderlijken overval, welke door niets kan worden gerecht vaardigd, daar in den geheelen omtrek hoegenaamd geen militaire doelen zijn, in puin gelegd. Van de vier bewoners, welke zich reeds ter ruste hadden begeven, vonden twee den dood, n.l. de echtgenoote en de 25-jarige zoon van den professor. Een wonder mag het worden genoemd, dat prof. Weitzenböck en de dienstbode het leven er afbrachten. De beide slachtoffers, waarvan de zoon geheel verminkt, zijn van onder het puin bevrijd en naar het Sint Jans- ziekenhuis overgebracht, evenals de professor en de dienstbode, die verwon dingen hebben opgeloopen. Hun toe stand is niet levensgevaarlijk. Alle rui ten van de twee aangrenzende percee len zijn vernield, terwijl er veel schade is ontstaan. De Blaricumsche brandweer en de geheele luchtbeschermingsdienst waren in actie. De burgemeester van Blaricum de heer J. J. Klaarenbeek, alsmede de dokters Gribling en de Vries Robbé, welke de eerste hulp verleenden, waren op het terrein van de ramp aanwezig. „Weken der beslissing”. De„NieuweRotterdamsche Courant bevat in haar nummer van Zaterdag j.l. een hoofdartikel, onder het opschrift „Weken der beslissing”, waar aan wij het volgende ontleenen „Toen Het Nationale Dag blad dezer dagen de denkbeelden van dr. Fischböck besprak, constateerde het „Teleurstellend is natuurlijk, dat dit eco nomisch beleid niet door een Nederland sche nationaal-socialistische regeering kon worden aangekondigd. De N.S.B. stond te popelen, om eindelijk aan den slag te gaan en wat zij in theorie verkondigd had, in den daad om te zetten. Wij heb ben echter een goede hoop, dat wij al thans een werkzaam aandeel zullen heb ben in de tenuitvoerlegging van het door d«" heer Fischböck met zooveel duidelijk heid en logica ontwikkelde toekomst plan.” Vraagt men, wat deze uitspraak pre cies te beteekenen heeft, dan zal het ant woord wel moeten zijn, dat, gelijk voor bezet grondgebied ook de normale figuur is, de bezetter de rechtstreeksche macht blijft uitoefenen, maar dat zij daarbij, overeenkomstig de reeds gebleken prac tijk, veelvuldig gebruik zal maken van de hulp van de N.S.B. Dat is dan ook in overeenstemming met het groote vertrou wen, dat, naar ons thans uitdrukkelijk bevestigd is, de hoogste leiding van het Duitsche rijk in de voormannen van de N.S.B. stelt. Het zou waarschijnlijk te optimistisch gedacht zijn, wanneer men uit boven staande regelen uit Het Nationale Dagblad wilde afleiden, dat de N.S.B. thans overtuigd zou zijn, dat zij op samenwerking met andere groepen uit de Nederlandsche bevolking zou zijn aan gewezen. En dan wel in het bijzonder met Nationaal Front en de Nederlandsche Unie. Deze van hun kant hebben uit den loop der gebeurtenissen wel degelijk begrepen, dat zij opnieuw hun standpunt zouden moeten bepalen ten aanzien van samen werking met de N.S.B. Geen van beide zijn daarmee nog ge reed. Daarvoor zijn hun uitspraken nog te tastend, te afwachtend. De uitspraak, dat het zonder de N.S.B. niet gaat, heeft nog geen van beide gedaan. Nationaal Front schijnt innerlijk reeds besloten haar niet te doen de Nederlandsche Unie stelt hare voorwaarden.” Nadat het blad heeft opgemerkt, dat de toenadering, welke tusschen Nationaal Front en de Nederlandsche Unie te zien is geweest, al evenmin bestendigd schijnt te zijn, daar ten minste het driemanschap nit de Nederlandsche Unie zoowel ten aanzien van de N.S.B. als van Nationaal Front ongerustheid toont, dat zij door on juiste middelen invloed zouden trachten uit te oefenen op de politieke wilsvorming van ons volk, schrijft het, dat men nu zou kunnen denken, dat de Unie nu nog eens alle samenwerking met de N.S.B. at- zwoer, waarna het vervolgt „Maar na het getuigenis van den Eijkscommissaris, dat de heeren Mussert, van Geelkerken en Rost van Tonningen als goede mannen voor de zaak van hun land zijn opgekomen bij de hoogste lei ding van het 'Groot-Duitsche rijk,, mag men wel aannemen, dat de Nederlandsche Unie bedoelt: óók met de N.S.B., mits zij Nederlandsche zij, Nederlandsch in het ideaal, Nederlandsch in de daad. En wanneer zij daaromtrent haar voor behoud blijft maken, dan zal het wel zijn uit een zelfde gevoel, dat een der mede werkers van De Waag deze week van de persoon van Mussert zeggen laat: „Er zit in zijn persoonlijkheid ergens een psychologische fout, die hem verhindert een woord te vinden dat tot het hart van het volk gaat, ja, iets, dat er hem tel kens toe brengt woorden te spreken of gebaren te wagen, die het volk ertoe brengen zich steeds meer van hem af te wenden.” Wanneer daartegenover het getuigenis van den Rijkscommissaris omtrent Mus- sert’s goed Nederlandschap staat, dan zal de Nederlandsche Unie op dit oogenblik echter ook de N.S.B. niet meer willen uit sluiten, waar het om de zoozeer vereisch- te samenwerking van alle positieve krach ten in ons volk gaat, aldus gaat de N.R.C. verder. Het blad herinnert er dan verder aan, dat de Unie niet bij voorbaat afwij zend staat tegenover een van verschillen de kanten aanbevolen, door de bezettings- autoriteiten in te stellen college van advies, dat onder leiding van een buiten en boven de partijen staand persoon de beste positieve krachten van de verschil lende groepeeringen zou vereenigen. Dit dan onder absolute voorwaarde, dat in- tusschen de politieke wilsvorming van ons volk zich vrij verder kan ontwikkelen. „De Duitsche overheid is misschien niet geneigd om in de instelling van zulk een adviescollege een definitieve oplossing te zien. Maar zou zij aldus vraagt het blad haar niet kunnen aangrijpen als een middel om dieper nog dan tot dusver, inzicht te gewinnen in de structuur en dat niet juist daar mogelijk zijn, waar de gedachtengangen van ons volk? Zou ernstig willende en zeer van hun verant woordelijkheid bewuste mannen bijeen kwamen om omtrent de hoogste belangen van ons volk van raad te dienen?” Gistermiddag heeft een Engelsch vliegtuig zeven bommen boven Enk- huizen uitgeworpen, met het droevig resultaat, dat een persoon het leven verloor. Twee personen moesten in hopeloozen toestand, vijf anderen min der ernstig gewond in het ziekenhuis worden opgenomen. Twintig lieden kregen onbeteekenende schrammen. De Engelsche vlieger heeft zijn object zorgvuldig uitgezocht. Dit blijkt uit het feit, dat hij op een hoogte van onge veer vijfhonderd meter een verken ningsvlucht maakte, waarbij hij ma- chinegeweervuur gaf. Het vliegtuig dook daarna tusschen de wolken door en liet vier brisantbommen vallen, hetgeen door verscheidene ingezetenen werd waargenomen. Deze bommen brachten in een arbei derswijk groot onheil en aanzienlijke schade teweeg. In de Oostertuinstraat werden twee woningen getroffen, waar van de bewoners niet thuis waren. Deze huizen werden volkomen vernield. Door wegspringende scherven werd de aan de overzijde van de straat wonende 34-jarige timmerman K. Spaan zoo ernstig getroffen, dat hij op slag dood was. Zijn echtgenoote werd zeer zwaar gewond en verkeert in hopeloozen toe stand. In de nabijgelegen Kromhout- straat viel een bom op straat met zulk een geweld, dat een pand zeer ernstig werd gehavend. Andere woningen be kwamen minder schade. Nochtans gin gen alle ruiten en dakpannen aan scherven. Na deze ravage aan de buitenzijde Twee wereldberoemde kunstinstellin gen, de Weensche Staatsopera en de „Wiener Philharmoniker” zullen bin nenkort een aantal uitvoeringen in Ne derland geven. De Staatsopera zal twee buitengewone voorstellingen in het Ge bouw van Kunsten en Wetenschappen al hier en twee in den Stadsschouwburg te Amsterdam ter uitvoering brengen, met solisten, koor, ballet en orkest van ge noemde instellingen en eigen decors en costumes. De „Wiener Philharmoniker” zullen eveneens 2 uitvoeringen hier ter stede en twee te Amsterdam geven. De concerten, waarvan het eerste een klas siek programma der Weensche school, het tweede een „Weensche avond” met composities van Johann Strauss, Josef Lanner enz. zal brengen, worden te Am sterdam in het Concertgebouw en hier ter stede in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gegeven. In de wintermaanden zijn de voorstel lingen der Weensche Staatsopera en de concerten der Wiener Philharmoniker hoogtepunten van het rijke en veelzijdige Weensche kunstleven, in de zomermaan den hebben de genoemde instellingen de modeluitvoeringen en feestelijke concer ten der „Salzburger Festspiele” tot eve nementen weten te maken. Geslaagd festijn Het gebruikelijke Zaterdagsche nacht geest in het „Monte Carlo de Luxe”, inge richt in den foyer van Metropole Palace, had ditmaal een bijzondere aantrekkings. kracht door het optreden van den popu- lairen artist Lou Bandy en de Diesviering van de Haagsche Ballonclub. De belang stelling was zoo groot, dat geen plaatsje meer in den foyer, noch in de beneden hall waar eveneens tal van gezellige zitjes waren ingericht onbezet bleef. Het voortreffelijk spelende orkest, onder leiding van Ferry Marischka, was onver moeid en de vele danslustigen hebben ruimschoots gelegenheid gekregen, tij dens hun „gedwongen” verblijf van 10 tot 4 uur, aan Terpsichore te offeren. Met een daverend applaus begroet, ver scheen rond het middernachtelijk uur Lou Bandy op den dansvloer. Zijn entree bracht reeds direct het noodzakelijke con tact met het publiek. Hij heeft oude en nieuwe liedjes gezangen, o.a. over de distributie, over een ministerieel bezoek, het krachtige „Koppen op” enz. enz. Lou met den traditioneelen stroohoed op, voer de door zijn ongeloofelijk élan de stem ming ten top. Hij was prachtig op dreef en ging grif in op elk verzoek door zijn aandachtig gehoor gedaan. Uit volle borst zong men de vroolijke refreintjes mee. Mien Kors, de charmante tooneelspeel- ster, zorgde er voor, dat de animo tot „community singing” niet verflauwde en zij had succes met haar manmoedige po gingen. Lou Bandy heeft zijn faam met dit optreden weer in alle opzichten beves tigd. Er waren nog tal van attracties, als wedstrijden van uiteenloopenden aard, waarvoor prijzen beschikbaar waren ge steld. Zes uur lang heeft er een stem ming geheerscht, welke alle zorgen deed vergeten en van dit standpunt bezien, heeft ook dit nachtfeest aan de gestelde verwachtingen voldaan. Een bewoner van de Netscherstraat en van de Newtonstraat zijn gisteravond ten gevolge van de duisternis getweeën in het water van de Zuidwal geraakt. Burgers brachten hen door handreiking weer op het droge. Een 53-jarige bewoner van de Charlotte de Bourbonstraat is in den afgeloopen nacht in het water langs de Koekamp ge raakt. Een Duitsch politieman begaf zich gekleed te water. Motoragenten slaagden er met een dreg in, den drenkeling op het droge te brengen. Per Duitsche auto werd hij naar het Militair Hospitaal gebracht en vandaar met een motor van de politie naar huis. Zaterdagavond arriveerde aan het Staatsspoorstation een bewoonster van de Obrechtstraat. Zij zag geen kans meer vóór tien uur thuis te zijn en besloot in het station te overnachten. Gisteroch tend vroeg ging zij loopende naar huis, doch raakte door de duisternis op den Noordwal te water. Burgers brachten haar op den kant en de inmiddels ge waarschuwde politie slaagde erin haar door kunstmatig® ademhaling weer tot be wustzijn te brengen. De geneeskundige dienst vervoerde de onfortuinlijke reizig ster naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar zij ter observatie is opgenomen. Gisteravond is de 54-jarige W. H. M- van de Amsterdamsche Veerkade door de duisternis misleid in het water van de Hooftskade geraakt. Hij werd gered door den 21-jarigen I. Wolf uit de Hobbema- straat, die zich daartoe gekleed te water had begeven, waarna de drenkeling werd overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, alwaar hij ter observatie is op genomen. 546) aangebrachte wijzigingen nader order geen toepassing zullen vinden ten aanzien van boeken, week bladen en alle andere periodiek ver schijnende geschriften. Dit beteekent derhalve, dat boeken, weekbladen en alle andere periodiek verschijnende ge schriften, evenals tot dusverre van om zetbelasting en bijzonder invoerrecht blijven vrijgesteld en dat de met het oog op de naheffing voorgeschreven opgaaf van op 1 October 1940 tot het handelsbedrijf van handelaren behoo- rende boeken achterwege kan blijven.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9