HAAGSCHE COURANT moet met Stoken kachels van overleg geschieden RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS UIT DE OMSTREKEN Dinsdag 8 October 1940. VIERDE BLAD den Dierentuin De wnd. directeur van Nog heel wat warmte gaat nutteloos verloren Goed materiaal is het halve werk VEREENIGIXGEN „O.D.E.S” OVERBOORD EN VERDRONKEN? ONDERWIJS EN KERK DOODELIJK ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG DOODELIJKE AANRIJDING BIJ DEN PARALLELWEG CLANDESTIENE VERKOOP VAN GOUD HAAGSCH STUDENTEN TOONEEL DOOR HET OOG VAN DE NAALD i J r— Operette”, Arrondissements-rechtbank er meer DELFT (sopraan en (tenor). J. geb. Rave- aanryding de nomen. (Polygoon) geb. Tot waarnemend directeur van den Dierentuin is door den raad van com missarissen benoemd jhr. P. J. A. Just de la Paisieres. Te zijner tijd zal door de vergade ring van aandeelhouders definitief een directeur worden benoemd. De heer Just de la Paisieres heeft zijn functie reeds aanvaard en heden morgen hadden wij in zijn kantoor een gesprek met den wnd. directeur. OPLICHTING EN POGING TOT AFDREIGING No. 17693 Jongeman door trein gegrepen Te Waddenoyen is gisteravond de jarige B. de Bruin, Kantongerecht. NIET VOLDOENDE AFGESCHERMD: EEN WEEK HECHTENIS VOERDE „DREIMaDERL- HAUS” OP operettevereeniging BEVALLEN: C M. Baljeu geb. Kroone, dochter. OVERLEDEN: J. Boekestijn, 5 mnd. P. van Dijk, wed. van J. de Zoete, 82 j. De heer W .de Liefde, strand agent van politie alhier, slaagde te Am- eischt. Men doet er goed aan, de deurert goed gesloten te houden, want van een verwarming van het geheele huls met een kachel komt toch niet veel. Bovendien, de warme lucht trekt naar boven. Het Haagsch Studenten Tooneel geeft op Zaterdagmiddag a.s. in Theater Sein post een opvoering van „Jan Klaaz of de gewaande Dienstmaagt”, door Thomas Asselijn. (Regie J. P. Heyligers). Burgerlijke Stand van Naaldwijk. ONDERTROUWD: C. Poot en J. M. v. Berkel. P. Groeneveld en J. C. van Duijn. J. J. M. Ham en P. E. M. Ver beek. H. A. Rijnbeek en C. A. Batist A. Dekker en A. de Geus. A. Ger- ritse en J. J. v. d. Lugt. BEVALLEN: N. Boskamp geb. v. Sters, z M. H. Schelvis geb v. d. Steen, z. W. Schut geb. Racké, d. M. H. Zwin- kels geb. v. d. Goes, z. A. Mooiman geb Helleman, d. N. Kleer geb. Vos, z. A. G. M. Ballering geb. Zuijderwijk, z. S. Otto geb. v. d. Ende, z. G. G. van Leeuwen geb. van Niekerk, d. J. Th. J. Verbeek geb. van Ruijven, z. M. Camfens geb. Ie Comte, 2d. C. D. Buitelaar geb. van Leeuwen, d. J. Wijnhorst geb. v. d. Boogerd, d. W. E. Valstar geb. v. d. Gaag, d. N. Bouw man geb. Roels, z. C. v. d. Kruk geb. Vroom, z. Burgerlijke Stand van Voorburg ONDERTROUWD: A. Beek en Th. A. H. Bergman. A. Goeman en J. P. van den Berg. F. F. J. M. Delvaen en J. Oost G. J. Haccou en F. A. Blommers. O. O. Greve en L. Schinzel. H. van de Ridder en J. Wijbergen. GETROUWD: K P. Raasvel en W. C. Trijssenaar. F. H. Rietbroek en Ch. C. J. M. van den Heuvel. P. J. van der Klij en P. A. Schalker. C. F. Hanegraaf en A. F. van Haarlem. BEVALLEN: A. M. J. H. Kamieth, geb. Olders, z. S. van der Helm, geb. Ko- nings, d. A. W. van Rooijen, geb. Ouwerling z. M. A. Lagraauw geb. Bis- schops z. A. Huijsmans, geb. Heenk, d. J. Malade geb. Eshuis, d. G. G. C. Bach geb. Menzei, d, F. Julien, geb. Zwang d. OVERLEDEN: C. J. M. Bense, 53 j. echt- gen. van J. P. M. Jacques. G. Mom, 63 j. echtg. van A. van Lien. M. van Decenter 74 j. echtgen. van S. Nielsen, H. van Roon 53 j. ongeh. J. van dar Heide, 66 j. wed. van B. KühaaL TOONEEL- EN CABARETCLUB NEDERLANDSCHE REIS- VEREENTGING De Tooneel- en Cabaretclub der Neder- landsche Reisvereeniging afd. den Haag, houdt Zondag 13 October een tooneel- middag in Excelsior, Zeestraat, alhier. Na afloop der voorstelling is er bal. Aan de gevolgen van overleden De 20-jarige mej. van den B. uit Bilt, die Zaterdagavond op den Soest- dijkschestraatweg nabij den ouden tol te Utrecht, door een auto werd aangereden en met ernstige verwondingen naar het stads- en academisch ziekenhuis werd overgebracht, is gistermiddag aan haar verwondingen bezweken. „Haarlemsche Middenstands alsmede door een jeugdig lid. Onder luid applaus werden tenslotte alle medewerkenden en in het bijzonder de souffleuse juffrouw Baggerman verrast met bloemen en geschenken. Burgerlijke Stand van De Lier. ONDERTROUWD: J. Veenstra en P. van Dekken. K. F. Meijer en W. aan de Wiel. GETROUWD: P. de Jong en A. Dek ker. G. Hoogenboezem en B. v. d. Vliet. BEVALLEN: A. A. Hanemaaijer geb. de Geus, z. M. P. A. Langelaan geb. van Hulst, z. T. van Geest geb. van Loe- nen, z. OVERLEDEN: L. v. d. Band, 72 j. VOORBURG Kolonel F. J. Bijvoet overleden Te Voorburg is, 71 jaar oud, overleden de gep. reserve-kolonel der infanterie F. J. Bijvoet. Hij was officier in de $>rde van Oranje-Nassau. Woensdag a.s. te 2.3U uur zal hij op de Oosterbegraafplaats al hier worden ter aarde besteld. Het O.M. eischte één jaar gevangenisstraf De 51-jarige H. J. P., gewezen inspec- trice van een restaurantbedrijf hier ter stede, thans wonende je Naarden, heeft zich te verantwoorden gehad wegens op lichting en poging tot afdreiging. In Mei 1939 zou zij een haar bekend ingezetene van Wassenaar, door onjuiste voorstellingen van zaken hebben bewogen tot afgifte van /2125. Zij had het doen voorkomen, dat zij als deelgerech- tigde in de nalatenschap van haar moe der aanspraken kon doen gelden op een gedeelte van een in de provincie Gronin gen gelegen boerderij, waarvan de pach ter zijn huur niet kon betalen, terwijl een en ander gebleken was geheel in strijd met de waarheid te zijn. De aldus bena deelde ontkende als getuige, dat hij tevo ren verdachte’s financieele positie had ge kend en dat hij haar hulp zou hebben toegezegd, voqr het geval zij in finan cieele moeilijkheden mocht geraken. Aan een dame uitWassenaar had verdachte in Juni j.l. een brief geschreven, waarin deze werd bedreigd met openbaarmaking van voor haar compromitteerénde feiten, indien zij niet 6000 insloot in een aan Nu de winter met rassche schreden na dert, gaan we weer aan onze kachel den ken. Ongetwijfeld zullen velen, vooral des avonds, reeds de verzuchting hebbenhè, brandde mijn kacheltje toch maar. Zuinigheid is echter geboden en daarom zullen zij het wel bij een verzuch. ting laten. Men weet immers nooit, hoe hard de brandstof van den winter noodig zal zijn. De directeur van het Rijksinstituut voor brandstoffen-economie, F. C. Wirtz Cz., heeft ons het een en ander medegedeeld over het stoken van kachels, en hoe men voorkomen kan, dat er warmte verloren gaat. Het is een niet te betwisten feit, dat er met het zwarte goud „gemorst” werd. De mijnen vormden een hoorn des over- vloeds en men behoefde niet op een enkel schepje kolen te kijken. Goed materiaal is het halve werk, aldus onze zegsman. De meest voorkomende fout is, dat het publiek kachels van te kleine capaciteit bezit. Zoodoende moet men de kachel forceeren op koude dagen, er wordt te veel brandstof in de kachel gegooid en het vuur brandt te fel voor de kachel. Het verdient aanbeveling, vooral bij kachels op leeftijd, door een vakman na te laten zien of de regel-organen goed afsluiten. Is dat niet het geval, dan wordt er, in het bijzonder wanneer men zacht stookt, veel kolen verspilt. Hoewel het niet fraai staat, verdient het aanbeveling de kachel zooveel mogelijk uit de schoor steennis te halen. Op die manier hebben veel meer personen profijt van de warmte. Wanneer men zijn kachel stookt, doet men er goed aan zich op de hoogte te stellen van de temperatuur buitenshuis. Het is een veel voorkomende fout, vooral in kwakkelwinters, dat men de kachels flink laat branden, zonder zich af te vra gen of dit nu wel noodzakelijk is. Op een gegeven moment komt men tot de ont dekking, dat het binnenshuis te warm is en er wordt een raam opengezet om wat ,,frissche lucht te hebben”. Onnoodig te zeggen, dat op deze wijze zeer veel brand stof nutteloos verstookt is. Ook verdient het aanbeveling, de kieren bij deuren en vensters dicht te stoppen. Met krantenpapier bereikt men wat dit betreft reeds veel resultaat Het is aan te bevelen, bij het naar bed gaan de gordijnen niet open te trekken, aangezien door dé ramen vier maal zoo veel warmte naar buiten trekt als door de muren. Vele menschen laten des avonds de kachels uitgaan, waardoor de kamer des nachts natuurlijk sterk afkoelt. Beter en ook zuiniger is de kachel des nachts matig door te laten branden, aangezien het aanmaken en het op temperatuur brengen van de kamer veel meer brandstof ver- 23- jarige B. de Bruin, die op zijn rijwiel den onbewaakten overweg bij wachtpost 38 passeerde, door den trein, die om 8.16 uit Geldermalsen naar Tiel vertrekt, ge grepen. De jongeman was op slag dood. Burgerlijke Stand van Monster. ONDERTROUWD: A. A. Langerak en J. F. E. Klazinga; C. de Jong en A. van Onselen. M. van Oosten en J. G. v. d. Ende. C. Kemmers en M. Oversloot. C. v. d. Akker en B. M. Korporaal. GETROUWD: L. Verkade en J. A. v. d. Berg. BEVALLEN: J. P. v. d. Meer geb. Zwartjes, d. M. J. A. Verbeek geb. Steijn, z. E .J. van Marrewijk geb. Ar- kestijn, z. J. v. d. Beugel geb. Koene, z. A. C. H. Scholten geb. van Veen, d. M. Th. Tarke geb .van Veen, z. K. M. A. v .d. Knaap geb Scholtes, z. M. Schansema geb. Liever, z. J. J. van Bergenhenegouwen geb. van Dijk, z. F. Lange geb. v. d. Sar, d. K. de Kiewiet geb. Kruithof, d. H. Herpers geb. Krettek, z. Vrachtboot dreef stuurloos rond Gistermiddag werd op de Vecht bij Om men een vrachtboot onder stoom opge merkt welke stuurloos ronddreef. Bij on derzoek bleken de beide opvarenden G. Veltaian en zijn zwager H. Korthuis, die in dienst zijn van den vrachtvaarder H. van Elburg, niet meer aan boord te zijn. Het vermoeden bestaat, dat zij door nog niet opgehelderde oorzaak overboord zijn geslagen en verdronken. De politie is ter stond begonnen te dreggen doch is er niet in geslaagd de mannen te vinden. Velt huis was gehuwd en vader van twee kin deren. Korthuis was ongehuwd. Oudheidkundige vondst De gemeenteveldwachter van Bunnik, de heer F. Meens, heeft een belangrijke his torische vondst gedaan. Het betreft een urn uit den Romeinschen tijd, welke ge deeltelijk met asch, gedeeltelijk met nog gaaf gebeente was gevuld. De urn werd gevonden op ruim 2J meter diepte, op een plaats, waar onder leiding van de Neder- landsche Heidemaatschappij, oude fortifi caties worden weggeruimd. Aanvankelijk wilde de heer Meens de urn aan het Rijks- tnuseum van Oudheden te Leiden ten geschenke geven, maar op verzoek van dr. van Hoorn, conservator van het oudheid kundig museum te Utrecht, heeft hij zijn vondst aan het provinciaal Utrechtsch ge nootschap voor Kunsten en Wetenschap pen geschonken. Het O.M. eischt drie maanden hechtenis De 33-jarige chauffeur M. K. uit Am sterdam, had zich te verantwoorden we gens het bij art. 307 Wetb. v. Sr. straf baar gestelde schuldmisdrijf, het door onvoorzichtigheid veroorzaken van eens anders dood. In den vooravond van 12 Juni j.l. was hij met zijn vrachtauto on der het viaduct bij den Parallelweg door gereden en daarna, rechts afslaande, dien weg opgereden. Hij had met geringe snel heid gereden over het middenpad. Rechts daarnaast bewogen zich wielrijders, die de Vaillantlaan wilden oprijden. Verdach te had niet gewacht tot deze uit den weg waren, maar had hen bij het zich naar rechts wenden, gecoupeerd, met ’t nood lottig gevolg, dat hij in botsing was geko men met een jongetje, dat daar naast zijn moeder reed. Het kind was zóó on gelukkig komen te vallen, dat het kort daarna in een ziekenhuis is overleden. Een chauffeur, die zich als voetganger op den Parallelweg bevond toen de aan rijding plaats had, en de moeder van het slachtoffer bevestigden als getuigen de feiten, zooals zij in de dagvaarding wa ren omschreven. Laatstgenoemde had nog tijdig kunnen remmen, maar het kind was doorgereden. Verdachte had zóó niet mogen afzwaaien. Eenige getuigen dé charge, inzittenden van de vrachtauto van verdachte, gaven als hun meening te kennen, dat dezen geen schuld kon tref fen, aangezien hij alle voorzorgsmaatre gelen, als het geven van geluid seinen en het uitsteken van een richtingaanwijzer in acht had genomen en bovendien met zeer matige vaart had gereden. Het O.M., waargenomen door mr. Hoek stra, deelde deze opvatting niet, omdat verdachte in de eerste plaats niet vol doende aandacht had geschonken aan de ter plaatse aanwezige waarschuwings borden, waaruit hij had moeten begrijpen, dat hij, die van plan was naar rechts af te slaan, niét door de middentunnel mocht rijden, en omdat hij de wielrijders die hij aan zijn rechterzijde had, toen hij van richting veranderde, eenvoudig den weg had afgesneden. Dat de getuigen a décharge van meening waren, dat zij in dit geval evenzoo zouden hebben gehan deld als verdachte, kon dezen natuurlijk niet disculpeeren. Spr. wilde in aanmer king nemen, dat verdachte niet met woes te vaart heeft gereden en beperkte zich in zijn vordering daarom tot het vragen van verdachtes veroordeeling tot drie maanden hechtenis, met ontzegging van het recht om een motorrijtuig te bestu ren voor den tijd van één jaar. Uitspraak 22 October. Burgerlijke Stand van ’s-Gravenzande. ONDERTROUWD: P. de Koning en S. S. v. d. Maer. J. Maris en J. C. Troost. Knaapje in een sloot verdronken Gistermiddag is het ruim 2-jarige zoon- i tje van den veehouder J. Rijlaarsdam te Alphen a. d. Rijn in een onbewaakt oogen- j blik in de sloot voor het ouderlijke huis geraakt en verdronken. een opgegeven adres te verzenden brief. De aldus bedreigde had het geld niet afge zonden doch in verband met den inhoud van her ontvangen schrijven een aanklacht ingediend. Verdachte was daarna te Naar den gearresteerd. Zij bekende het laatst genoemde feit, hield echter vol, dat haar indertijd wel degelijk financieele hulp was toegezegd door dengene, die haar geld had ter leen verstrekt. Mr. Hoekstra, het O.M. waarnemend, wees er op, dat verdachte al eens voor waardelijk is veroordeeld* en dat klachten omtrent haar zijn ingekomen. Hiermee rekening houdend bij de beoor- deeling van de thans wettig en overtui gend bewezen, zeer ernstige feiten, eisch te spr. thans één jaar gevangenisstraf. Mr. Hierneiss deed als verdediger een goed woord voor verdachte, die vroeger in goede betrekkingen is geweest, doch langzamerhand in groote financieele moei lijkheden is komen te verkeeren door ziekte en werkloosheid. De dreigbrief is geschreven in een overspannen toestand. Pleiter bracht in herinnering, dat ver dachte reeds vier maanden in voorarrest hééft doorgebracht en drong bij de recht bank op clementie aan. Uitspraak 22 October. Turkenburg, d. geb. Dijkman, z. De vleeschdistributie De distributie van vleesch wordt voor het Westland, behartigd door een com missie, waarvan het bureau te Naald wijk bij den heer S. v. d. Nat, Verburch- laan 2, is gevestigd. De commissie is uit de volgende slagers en grossiers samen gesteld den heer M. J. J. Scholten, voor zitter, en leden de heeren A. H. Groe- newegen, F. de Munck en J. Dijkshoorn. De aanvoer, van vleesch bleef voor onze streek de eerste 14 dagen ver beneden de verwachtng. Oorspronkelijk was 70 pCt. van den normalen omzet toegewe zen, maar momenteel is slechts 50 pCt. ontvangen. Ook ten opzichte van de kwa liteit van het vleesch zijn nog wenschen- wijl voor eenzelfde feit, gepleegd bij V. alhier, werd aangehouden Z. uit Wasse naar. WESTLAND LOONSVERHOOGING IN DEN TUINBOUW In het Westland hebben besprekingen plaats gevonden tusschen de drie werk gevers- en werknemersorganisaties over eventueele verhooging van het arbeids loon in den tuinbouw. De werknemers organisaties wezen op de stijgende kos ten voor het levensonderhoud en de over het algemeen gunstige tuinbouwresulta- ten. Voorgesteld werd het loon van den tuinarbeider in het Westland met 1 te verhoogen, met welk voorstel de drie standorganisaties zich over het alge meen konden vereenigen. Deze verhoo ging zal dan ook gelden voor de zgn. jeugdloonen. Met ingang van Zaterdag zal het lóón van den tuinarbeider in het Westland dus van 18.50 op 19.50 ptr week worden gebracht. Van bevoegde zijde wijst men er ons echter op, dat het hier een voorstel betreft, dat eventueel moreel verplicht, doch niet bindend is. De luchttoevoer De luchttoevoer is steeds een moeilijke factor. Bij veel lucht brandt het vuur hard en bij weinig lucht zachtjes. Het grootste deel van het jaar verdient het dus aan beveling, weinig lucht in de stookinrich ting toe te laten. De lucht wordt via het rooster bij de brandstof gevoegd. Ieder weet, dat op geregelde tijden gepookt moet worden om de asch te verwijderen, welke op het rooster ligt en welke de luchttoevoer dreigt af te sluiten. Goed poken is echter niet ieder gegund. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat door hard poken brandende stukjes kolen door het rooster vallen, hetgeen natuurlijk brand- stofverspilling is. Daarom moet men zeer voorzichtig poken en er voor zorg dragen, dat men den pook niet door de aschlaag heensteekt. Het gebeurt dikwijls, dat zich in de aschlade tusschen de asch nog bruik bare stukjes kolen bevinden Men doet er goed aan, de asch, vóórdat'men ze weg gooit, goed na te kijken of er nog stukjes onverbrande kolen in zitten. De vorming van slakken In den aanvang van ons artikel wezen we er reeds op, dat velen kachels van te kleine capaciteit bezitten, waardoor er te fel gestookt wordt. Dit fel stoken heeft verschillende nadeelen, zooals de vorming van slakken. Een slak is niets anders dan gesmolten asch. De slakken belemmeren in ernstige mate den luchttoevoer. In een kachel met een behoorlijke capaciteit is het gevaar van de slakkenvorming veel minder groot dan in een kleine kachel, omdat men dan niet te fel behoeft te sto ken. In dit verband wees de heer Wirtz ons er op, dat het beter is een suite niet te verwarmen met één kachel. Het beste is de schuifdeuren gesloten te houden. Men mag in geen geval een kachel over haast temperen, aangezien hierdoor ook slakken kunnen ontstaan. Het beste is in huizen met kleine ka mers ingebouwde haarden aan te wenden, terwijl groote vertrekken toestaan, dat de kachels meer in de kamer worden ge plaatst. Bij de eerste opstelling kan het nuttige effect van de haard worden ver hoogd door de z.g. „circulatie” waarbij de warmte, welke anders den schoorsteen uitgaat, nog nuttig wordt gebruikt. Tenslotte nog een enkel woord over de brandstoffen. Cokes kan alleen gebruikt worden, indien de kachel van binnen voor zien is van een voering van vuurvast ma. teriaal, aangezien anders het ijzer aange tast wordt door de felle hitte van de bran dende cokesgassen. Men doet er goed aan, indien men eierbriketten gebruikt, niet zooveel in eens op te gooien, dat het vuur niet meer zichtbaar is, zoodat te veel gas sen verdwijnen zonder dat ze eerst nuttige toepassing hebben gevonden. Voor de Oud Geref. gem. (Cen trum) spreekt ds. E. van Dijk morgenmid- 1 dag om 3 uur in het gebouw Gaslaan 46. In hetzelfde gebouw houdt ds. E. van i "ijk a.s. Donderdagmiddag om 7 uur een Bijbellezing. Geref. Kerken. i Tweetal te Katwijk aan Zee: ds. J. C. Gilhuis, te Mijdrecht en ds. M. de Goede, t* Breukelen. Beroepen te Santpoort dr. W. G. Har- renstein, leger, en vlootpred. in algemee. nen dienst (voorheen te Santpoort). Chr. Geref. Kerk. i Tweetal te ’s.Gravenhage-Oost ds. A. M. yanssen te Biezelinge en ds. J. M. Vis. te Midwolda. Voorts was er een vacature in ver band met het bedanken van den heer C. de Vries, hierin werd gekozen de heer Witzier met op één na algemeene stem men, die zijn benoeming aannam. De voorzitter bracht dank voor het werk door den heer de Vries verricht. In de controlecommissie was afgetreden en niet herkiesbaar de heer Jac. v. Nieuw- kerk, in wiens plaats werd benoemd, de heer G. J. Noordam. Motorrijder door auto aangereden Bij het viaduct op den Rijksstraatweg werd, de motorfiets met zijspan, be stuurd door W., van achteren aangereden door een personenauto, bestuurd door V. De bestuurder van het motorrijwiel sloeg tegen den grond en bekwam een hersen schudding, een verstuikten linker pols en schaafwonden. Nadat dr. Hubbeling hem de eerste hulp had verleend is hij per ziekenauto vervoerd naar het academisch, ziekenhuis te Leiden. WASSENAAR Vereeniging Armenzorg In de Chr. Bewaarschool hield dezer dagen de vereeniging Armenzorg haar Jaarvergadering. Voor den aanvang wer den de collectegelden afgedragen, er bleek te zijn ingezameld een bedrag van 676.60J, hetgeen bijna 100 meer was dan het vorig jaar. Hierna sprak de voorzitter, de heer J. C. Luyendijk, een welkomstwoord, waarbij hij zijn tevre denheid uitte over het resultaat van de collecte en daarvoor dank bracht aan den wijkmeester en andere collectanten. De secretaris, de heer L. A. Ostert, bracht hierna de notulen uit, die onver anderd werden goedgekeurd. Hierna werd het jaarverslag uitgebracht De penningmeester de heer I. Lievense, bracht hierna financieel verslag uit. In kas was op I-I-’39 ƒ113.55, de totaal-ont- vangsten bedroegen met inbegrip van het genoemde kassaldo 1350.87, de uitgaven waren 148.92. Het bezit op 31 December bedroeg 1078.44. In het bestuur waren periodiek aftre dend de heeren J. C. Luyendijk, I. Lie vense, J. C. van Baaien en C. v. d. Wel, die bij acclamatie werden herkozen. sterdam voor het examen politiediploma. Cand. J. H. Velema, zoon van ds. H. Velema, Chr. Geref. pred. alhier, die een beroep aannam naar Steenwijk, zal aldaar door zijn vader worden beves tigd op Zondag 2 November a.s. MONSTER De gemeenteraad is tegen a.s. Woensdag om half zes wederom bij eengeroepen. De agenda luidt: 1. voorstel tot het aangaan van een geldleening; 2. voorstel tot vaststelling begroetingen ge meentebedrijven en gemeentebegrooting voor het dienstjaar 194L NAALDWIJK Waarschuwing aan de Kruisbroek- bewoners De burgemeester van Naaldwijk ves tigt er bij de bewoners van Kruisbroek de aandacht op, dat in dit gedeelte der gemeente de verduisteringsvoorschriften zeer slecht worden nagekomen, in het bijzonder bij de nadering van vliegtui gen en het werken van afweergeschut. De deuren van woningen worden dan ge opend en gordijnen opzij geschoven, ten gevolge waarvan een zeer sterke licht- uitstraling plaats vindt. Voorts komt het voor, dat bij het zich naar bed begeven de ramen te zeer ver licht zijn, vooral de dakramen, zoodat de waarneming uit de lucht wordt ver gemakkelijkt. Deze handelingen en de onachtzaam heid ten aanzien van het nemen van de verduisteringsmaatregelen kunnen onder geen omstandigheid langer worden toe gelaten. Tegen dergelijke gevallen zal door de politie met de grootste gestrengheid worden opgetreden. Burgerlijke Stand van Delft BEVALLEN: M. E. Nitschelm, Hoolhorst, d. C. van Zuijlen, geb. van Leeuwen, d. J. C. Starrenburg, geb. - - C. M. J. de Klerk, Aardappelregeling 1940. Het plaatselijk Verkoopbureau van de V. B. N. A. is van heden af gevestigd: Regulierenstraat 13 te ’s-Gravenzande (in het gebouw „Floralia" achter de Groen tenveiling), telefoon no. 174. De leiders zijn: de heeren Matth. v. d. Hout Jmzn. en G .van Rijn (van de N.V. J. van Rijn Mzn.). Administrateur is de heer W. van Oosten. Het kantoor is geopend van 912 uur v.m. en van 15 uur n.m. In tegenstelling met den onlangs overleden directeur, den heer van Bylandt, die reeds een groot gedeelte van zijn leven met wilde dieren had verkeerd in de groote Amerikaansche circussen eer hij de leiding kreeg van den Dierentuin, is de heer Just de la Paisieres nog een vreemdeling in zijn nieuwe metier, maar hij heeft alle ambitie, om, met de medewerking van den staf van den Dierentuin en in het bijzonder van den chef der dierenaf- deelirg, den heer van Dalen, weldra nader te kunnen treden tot de exoti sche have van den tuin. stein, z. Waaijer, d. OVERLEDEN: F. Poot. 24 j. J. W. Heijnne, geb. Theunissen, 37 j. mede wijze gehuldigd. ’s-GRAVENZANDE Bij het uitbaggeren van de Vaart al hier vonden eenige arbeiders eenige lan ge ijzeren buizen. Zij verkochten dit ver meende „oud roest” voor eenige guldens aan den smid H. Toen deze een der bui zen juist in het vuur wilde leggen, kwam een klant binnen en de smid legde de buis weer even weg om zijn klant eerst te helpen. Dit was echter zijn redding, want een passeerende militair zag de buizen liggen en verklapte den smid, dat zij ge vuld waren metdynamiet! Had smid H. deze buis met zijn ge vaarlijken inhoud werkelijk op het vuur gelegd, dan was waarschijnlijk de smede rij en geheele omgeving in de lucht ge vlogen. Zooals te begrijpen valt, heeft de smid snel van zijn „oud roest” afstand gedaan en is zoowel den klant als den militair ten zeerste dankbaar. In Meiendel viel de 26-jarige S. uit den Haag van zijn paard en bekwam een hersenschudding. Na de eerste hulpver- leening is hij per ziekenauto naar huis vervoerd. Ten nadeele van de L. en ter S. zijn hun fietsen ontvreemd, één o.a. uit een gesloten garage. In een woning aan den Zijde- weg brandde volop licht, terwijl de bewo ner B. niet thuis bleek te zijn. De politie zag zich daarom genoodzaakt een ruit in te slaan, teneinde het licht te kunnen dooven. Op het terrein van v. R. werd een aantal boomen afgezaagd en meege- - De daders, R. en v. L. alhier, werden door de politie aangehouden, ter- Burgerlijke Stand van Leidschendam ONDERTROUWD; G. W. Rutten en C. A. M. van Dijk. GETROUWD: J. L. Hooijmans en S. E. Hendriks. BEVALLEN: A. B. Waaijer, geb. Stijn- man, z. G. J. Boukema, -x-s- w. j M. Scheffers, geb. Gistermiddag stond een 71- larige man op een vluchtheuvel in de Cor nells Krusemanstraat te Amsterdam, toen een tramtrein passeerde. De man lette niet voldoende op en werd door den bij lagen gegrepen. Hij kwam te vallen. Met een volkomen verbrijzeld linker onder been is het slachtoffer in ernstigen toe stand naar het Wilhelminagasthuis over- gebracht Naar verboden zender geluisterd Door de Duitsche autoriteiten is te Bergen, aldus de Schager Crt.., in beslag genomen een radiotoestel, toebehoorende I aan den heer V., wonende aan den Geest- Weg. Deze had geluisterd naar een En- gelschen zender en viel in deze gemeente als eerste slachtoffer van het verbod. „Pro Musica* Zondagmiddag heeft het ensemble „Pro Musica” onder leiding van mevr. Julie Nussy-Dallmer alhier, een concert gegeven in de Chr. Ziekenverpleging „Bethel” te Delft. Medewerkenden wa ren: Julie Nussy-Dallmer piano), Truus van Dijk-de Ridder (alt), H. C. A. van Batenburg Schoustr (le viool). Annie de Bruijn (2e viool), Annie van Dorssen (cello), M. A. Valkenburgh-van Batenburg (piano-bege- leiding). Het programma bevat werken van Scrubert, Brahms, Dvorak, Tosti, Wierts e.a. Blijkens het spontane applaus, dat na elk nummer in alle zalen weerklonk, hadden de medewerkenden een groot suc ces. De Zaterdag te Delft gehou- houden Roode Kruiscollecte heeft een bedrag van 870 opgebracht. In verband met de vermin- derde aanvoeren van de Delftsche Groen tenveiling zullen, evenals de Donderdag- veilingen, ook die op Zaterdag vervallen. De heer L. Ferdinandus her- dacht Zondag den dag, waarop hij 50 jaren geleden in dienst trad bij de Fles- schenfabriek te Delft. In verband daar- werd hij Zaterdag op hartelijke De heer Just de la Paisieres is oud- consul van de Midden-Amerikaansche republieken en heeft zich in zijn werk bovendien vooral met handelszaken bezig gehouden. Als zijn eerste taak beschouwt hij het zoo volledig mogelijk kennis maken met de nieuwe omgeving, welke, be halve de zorg voor den tuin, zoowel dieren als de planten, ook de exploita tie van het hoofdgebouw omvat Vooral onder de huidige omstandigheden is dit laatste een lastige opgave. De wnd. directeur blijkt echter vol goeden moed te zijn en er zijn reeds plannen in zijn brein opgekomen om een stimulans te geven aan de resul taten der exploitatie. Welke deze zijn, is ons, terecht, voor- loopig onbekend gebleven. De heer Just de la Paisieres wil zijn entree niet maken met de introductie van groot- sche denkbeelden. De tijd zal het hem, zoo ongeveer drukte hij zich uit, wellicht mogelijk maken zijn denkbeelden vaster vorm te geven en deze misschien ten uitvoer te legge». doch zulk een vaardigheid de regie voerde. Doch zij, wie het grootste succes toe komt, is mevrouw Betsy de Ridder- Spaan, de algeheele leidster, wier onver moeide repetities, offervaardigheid en toewijding „O.D.E.S.” tot zulke prestaties weet op te stuwen. „O.D.E.S.” dan heeft de operette van Willner en Reichert op de zoetvloeiende muziek van Schubert vlot op de planken gebracht. Er werd los en vlot geacteerd en de zang viel te loven. A. Bogman en Gre Koopman gaven een aardige creatie van hofglasblazer Tschöll en echtge- noote. Han Pleysier was een charmante baron Schober; Jetty Smit een lieftallige Hansje, met als aardige zusjes Zus v. d Brink en Rita v .d. Hert. De vrienden werden verdienstelijk uitgebeeld door H. Monster en W. Wolfswinkel. T. Tie- sens en Cor Craamer wisten te boeien als Vogel en Lucia Grisi. Ook voor de overige bezetting niets dan lof, waarvan Judith van Leeuwen een goed deel toe komt voor de door haar ingestudeerde dansen. Aan het slot van het tweede bedrijf werden mevr, de Ridder en Ely Huy- boom, wiens eerste lustrum het was bij ,,O.D E.S.” door het bestuurslid, den heer Kalff, gehuldigd en in de bloemen gezet. De heer Huyboom werd vervolgens nog toegesproken door bestuursleden en de beschermvrouwe mevr. Bruynis van de De Haagsche kantonrechter heeft een ambtenaar van Maatschappelijk Hulpbe toon, J. G. K., alhier, die een kabinet in zijn woning zoo onvoldoende had afge schermd, dat het electrische licht in de duisternis naar buiten straalde, tot een week hechtenis veroordeeld. Handelaar te Amsterdam aangehouden Voor een waarde van zeker vier- of vijfduizend gulden aan gouden ringen, colliers, oorknoppen en broches, bezet met edelgesteenten, tooverde de politie gisteren uit de zakken van een z.g. goud handelaar, die Zondagmorgen met ’n col lega op de Nieuwe Achtergracht te Am sterdam aan het handelen was zonder dat hij in het bezit was van een wettelijk voorgeschreven in- en verkoopregister. Twee rechercheurs, surveilleerend op de Nieuwe Heerengracht, zagen twee hun bekende mannen, die zeer geheimzinnig met elkander deden. Toen dezen de pc» litiemannen in het oog kregen, deden zij alsof er niets aan de hand was en na men afscheid als goede vrienden. De rechercheurs volgden een van het tweetal, van wien zij vermoedden, dat hij geen register bij zich zou hebben. Zij arresteerden den man in de Weesper- straat, aldus de Crt Op het politiebureau kregen de rechercheurs echter weldra ge- i legenheid zich te verbazen over den in houd der zakken van den arrestant. De mooiste colliers, waaronder er een was. dat zeker wel twaalfhonderd gulden vertegenwoordigde, gouden ringen, oor knoppen alsmee een bedrag van ongeveer duizend gulden, lagen spoedig op de tafel op het politiebureau. Alles werd in be slag genomen. Men weet, waarom de clandestiene handelaren zoo'n afkeet hebben van het in- en verkoopregister. Door niet in het bezit te zijn van een dergelijk register kunnen zij zaken doen, waarvan de poli tie nooit iets ter oore komt. Bovendien hebben zij gelegenheid om de inkomsten belasting te ontduiken en voorts te ver zwijgen, waar het goud, dat zij verhande len, vandaan komt enz. De politie treedt hier de laatste weken scherp tegen op. De operettevereeniging „O.D.E.S.” („Door Eendracht Sterk”) had dit win terseizoen voor uitvoering het oog laten vallen op „Das Dreimaderlhaus”. Zondag middag vond deze uitvoering plaats in het Seinpost Theater, dat nagenoeg tot de laatste plaats bezet was met bewonde raars van de bekende vereeniging, welke door haar voortreffelijke verrichtingen op kunstzinnig gebied zich zulk een uit stekenden naam heeft weten op te bou wen. „O.D.E.S.” Streeft nimmer naar goedkoope successen, doch tracht en slaagt daar gewoonlijk in iets bijzon ders te brengen. Welk een schitterend voorbeeld daar van was de uitvoering van Zondag! Er viel veel moois te genieten en de open doekjes bewezen, dat de bezoekers de vele zorgen en de artistieke bemoeiingen wisten te waardeeren. De uitvoering was tot in alle onderdeelen even keurig ver zorgd. Wat een werk was er gemaakt van de costuums, welke tegen den achter grond van smaakvolle decors zoo harmo nieus aandeden. Hulde komt den heer Ely Huyboom toe, die niet slechts de zware rol van Schubert voornaam ten tooneele bracht, doch bovendien met het mevrouw

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13