De Weensche Kunst week Engelsche bommen op de hoofdstad elders en land ons in 1940. Dinsdag 8 October. No. 17693. Een vernietigde Britsche tank de Afrikaansche woestijn n,m. van v,m. vele in Een artistiek gebeuren groote beteekenis Engelsche vliegers boven Berlijn Dokterstelef oon Tusschen 10 a. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 VERDUISTEREN van 7,02 uur tot 7,54 uur Een uiteenzetting van prof. Erich von Wymetal Elf dooden en gewonden PRIJS DER ADVERTENTIÊN: PRIJS DEZER COURANT: m Nieuwe represaillemaatregelen Brandbommen Zeepdistributie voor De behandeling der Ryks- duitschers in Nederl.-Indië Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.—, zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.—. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is ƒ7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., ft. p- post 10 ct. zich in Doodental te Rotterdam gestegen De nachtelijke Engelsche bomaanval op Westelijk Rotterdam heeft een zesde slachtoffer geëischt. De 23-jarige me juffrouw F. de Winter, gewoond heb bende in de Nicolaas Beetsstraat, was aan rug en borst verwond en werd in het ziekenhuis aan den Bergweg opge nomen. Daar is zij aan haar verwon dingen overleden. Thans 27 slachtoffers in Haarlem 5 V 5 2 5 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De aanmeldingsplicht vereenigingen Bij het voortrukken aan het Cyrenaika-front ontmoetten de Italiaansche troepen dikwijls sterken tegenstand van afdeelingen Britsche tanks. Op onze foto een der wagens, welke door de Italianen werd vernietigd en in de woestijn achterbleef. tscheri). Verscheidene dooden en gewonden In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen een aanval ge daan op Berlijn en op verschillen de plaatsen explosieve- en brand bommen laten vallen. Getroffen werden onder meer 2 ziekenhuizen verscheidene woonhuizen en verder pakhuizen en spoorwegwerken. Men was de uitgebroken branden spoe dig meester. Er zijn verscheidene dooden en gewonden. Een vliegtuig is door afweergeschut neergehaald. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 -37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Termijn tot 15 October verlengd. De termijn binnen welken niet- commercieele vereenigingen en -stich tingen haar opgaven, welke bij een on langs verschenen verordening zijn ver langd, kunnen indienen, is verlengd tot 15 October. De voor de opgave benoo- digde formulieren moeten terstond worden aangevraagd bij de procureurs generaal of bij de plaatselijke politie chefs, die opdracht hebben ontvangen ook op mondelinge aanvragen de formulieren uit te reiken. Den vereenigingen, waaromtrent twij fel bestaat of aanmelding noodig is, wordt aengeraden m ieder geval de aanmelding te verrichten; indien dit ten onrechte geschied is, zal haar dit door den procureur-generaal worden be- richt* De seeretaris-generaal, waarnemend ^hoofd van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van heden zoowel de wasscherijen als het publiek en instellingen verplicht zijn voor iedere 8 k.g. droog waschgoed, welke gewasschen moet worden, den geldigen zeepbon in ontvangst te nemen c.q. af te geven. Deze maatregel moest genomen worden om aan de ongewenschte con currentie van de wasscherijen onder ling, met betrekking tot het al dan niet in ontvangst nemen van bons van het publiek, een einde te maken. Voorts werd er op gewezen, délt het noodzakelijk is, dat alle wasscherijen bij het rijksbureau voor chemische producten (sectie zeep) Laan Copes van Cattenburch 16 te ’s-Gravenhage worden ingeschreven. Wasscherijen, welke nog niet zijn ingeschreven, dienen zich onverwijld schriftelijk tot het bovengenoemde xijksbureau te wenden, Voor 8 k.g. droog waschgoed moet één bon aan de wastcherjj afgegeven worden talrijke belangstellenden, intensieve reddingswerk van de verschillende diensten gadesloegen, bevond zich de hoofd inspecteur van politie F. E. Bergsma, chef van het bureau Pieter Aertszstraat. Zeer ernstig waren ook de gevolgen van den bominslag in het perceel Lek straat 54. Twee menschen werden daar op slag gedood, terwijl twee andere ernstige verwondingen opliepen. Het huis stortte ineen, evenals het belen dende perceel, in haar val de electri- sche bovenleiding van de tram mee sleurend, waardoor ernstig gevaar ont stond. Ook hier was de schade aan de omliggende huizen zeer aanzienlijk. Het Noordelijk deel van de stad heeft eveneens in de avonduren een waar bombardement te verduren gehad. Her haaldelijk wierpen de Engelsche pilo ten hun explosieve lasten uit, en zij troffen daarbij het perceel Urkstraat 13, hetgeen verschrikkelijke gevolgen had. De bom sloeg door het dak in de huiskamer, waar zich de twee reeds bejaarde bewoners, de heer en me vrouw Kaman, bevonden. Beiden wer- X X X .Door granaatscherven gewond Dat granaatscherven ernstig kunnen aankomen, is weer bewezen, toen in West twee personen werden getroffen. Het is dus voor iedereen zaak, om, wanneer de luchtdoelartillerie vuurt, dekking te zoeken. In de Kostverlorenstraat liep een 24-jarige man door een granaatscherf een groote hoofdwonde op, terwijl in de Gillis van Ledenberchstraat een 22-jarige man door een stuk projec tiel in de borst werd getroffen. In ernstigen toestand heeft de geneesk. dienst hem naar een der ziekenhuizen vervoerd. Bommen elders in ons land eischen drie dooden Behalve de acht slachtoffers van het bombardement op Amsterdam zijn ten gevolge van luchtaanvallen elders in het land nog drie dooden en eenige zwaargewonden te betreuren, zoodat de balans van den afgeloopen nacht in totaal elf dooden aanwijst. Bij een aanval op Dinteloord (N.Br.) is een arbeider gedood, in Fijnaart werd een persoon doodelijk getroffen en een ander zwaar gewond. Te Aals meer werd een huis vernield, waarbij één persoon werd gedood en vijf an dere min of meer zwaar werden ge wond. Brandbommen nabij Abcoude brachten aan zeven personen lichte verwondingen toe. Ook Stellendam maakte een angstigcn nacht mee bij een poging om de plaats te bombar- deeren, vielen bommen, waaronder ook kettingbommen op bouwland. Tijdens het bombardement werd met mitrail leurs naar beneden gevuurd, waardoor verschillende huizen zijn beschadigd. Nabij Broek-in-Water] and is een boer derij geheel afgebrand. Reeds ruim vier maanden werden van Duitsche zijde verschillende stap pen gedaan bij de Ned.-Indische re- geering om verandering te brengen in het lot van de in Indië geïnterneerde Duitsche onderdanen. Men zal zich her inneren, dat wij enkele weken geleden mededeeling hebben gedaan van een telegrafisch appèl aan den gouvemeur- generaal, onderteekend door jhr. Six en jhr. Snouek Hurgronje. Ook hierop werd geen antwoord ontvangen. Het is den Duitschen instanties, ondanks alle pogingen daartoe aangewend, niet mo gelijk gebleken contact te krijgen met den Landvoogd. Twijfel of de uitgezon den berichten hem hebben bereikt, is uitgesloten. Waar de gouverneur-gene raal dus blijft zwijgen en systematisch elke verbinding met de Duitsche auto riteiten hier te lande afwijst, hebben deze thans opnieuw moeten besluiten tot het treffen van represaille-maat- regelen. Het is bekend geworden, aldus werd ons van bevoegde Duitsche zijde mede gedeeld, dat in de behandeling der Duit- schers in Indië nog geenerlei verbete ring is gekomen. De interneering van een aantal personen in Holland, die op grond van hun positie of van hun rela ties met Ned.-Indië geacht kunnen wor den voor Indië een begrip te vertegen woordigen, welke enkele maanden gele den heeft plaats gehad, heeft niet de minste reactie op de houding der Indi sche autoriteiten gehad. De Duitsche autoriteiten zijn er thans toe overgegaan een nieuwen tegenmaat regel te treffen. Gisteren en heden wer den in ons land een honderdtal perso nen gearresteerd, die naar Duitschland zullen worden overgebracht Onder hen bevinden zich geen dames, ofschoon in Indië wèl Duitsche vrouwen en zelfs kinderen zijn geïnterneerd. Het is de Duitsche autoriteiten bekend, aldus werd ons verzekerd, dat hier te lande de dochter vertoeft van jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, den gouver neur-generaal van Ned.-Indië. Wellicht zou de Landvoogd tot andere gedachten zijn te brengen, wanneer men ook freule van Starkenborgh had geïnterneerd. Men heeft dit met opzet niet willen doen. Vrouwen zijn niet naar Duitsch land overgebracht, zooals reeds werd opgemerkt. Men heeft gezegd: de gouvemeur- generaal kan niets beslissen; hij heeft zijn instructies van de regeering in Londen af te wachten. Dit is echter voor de Duitsche autoriteiten van geen belang. Het Duitsche principe is, dat zoolang de behandeling van Duitsche onderdanen in Ned.-Indië te wenschen laat, door arrestatie van Nederland- sche onderdanen getracht moet worden den Indischen autoriteiten duidelijk te maken, dat aan den onhoudbaren toe stand aldaar een einde gemaakt dient te worden. Wanneer de thans getroffen maat regel geen effect heeft, zal worden overgegaan tot de aanhouding van een nog grooter aantal personen. Het bombardement van Hiarlem in den nacht van 2 op 3 October heeft thans nog een slachtoffer geëischt. Op denzelfden dag, dat zijn moeder en twee broers begraven werden, is in het Sint Elisabethgasthuis de 15-jarige G. Makkelie overleden, die bij den bominslag in de Camphuysstraat ern stig werd gewond. Zijn vader en zijn 17-jarige broer worden nog in het zie kenhuis verpleegd. Het totaal aantal slachtoffers in Haarlem is thans tot 27 gestegen. den op slag gedood. Een drietal ken nissen, dat bij hen op bezoek was, ont snapte het gevaar wonder boven won der. Wel werden zij allen dusdanig ge woond, dat zij resp. naar het Wilhelmina- en het Binnengasthuis moesten worden overgebracht. Het stoffelijk overschot van den heer Kaman had men van ochtend vroeg nog niet kunnen berei ken. De aangrenzende perceelen, waarin eveneens ouden van dagen wo nen, werden gelukkig voor verwoesting gespaard. Bovendien werden verschillende bom men in het water van het Buiten-IJ geworpen, uiteraard zonder schade aan te richten, terwijl op den weg tusschen Schellingwoude en Durgerdam ver scheiden bommen in een weiland vie len. Een bom werd geworpen nabij het perceel Buikslotermeerdijk 134. De hevige luchtdruk verwoestte het huisje grootendeels, doch de vier bewoners kwamen er zonder noemenswaardige verwondingen af. Ook aangrenzende perceelen kregen belangrijke schade. Gisteren hebben wij reeds het een en ander gemeld omtrent het aanstaande bezoek aan ons land van de twee we reldberoemde Weensche kunstinstel lingen, de Weensche Staatsopera en de „Wiener Philharmoniker”. Omtrent de juiste data van dit bezoek hebben wij eveneens gisteren reeds mededeeling gedaan. Op de heden gehouden persconferen tie heeft prof. Erich von Wymetal, re gisseur van de Wiener Staatsoper, ons eenige bijzonderheden medegedeeld over de aanstaande tournée, waaraan, zooals vanzelf spreekt, onder de hui dige omstandigheden tal van moeilijk heden verbonden zijn. De heer von Wymetal herinnerde aan den nieuwen band, welke tusschen ons land en de Oostmark gelegd was door het verblijf der Nederlandsche kinderen aldaar en verheugde zich erover, dat thans de wederzijdsche belangstelling op een cultureel plan werd gebracht. Ook Ne derlandsche artisten vinden den weg naar het groot-Duitsche Rijk. Er zijn voor hen vele mogelijkheden. Een zeer gewaardeerde kracht van de Weensche opera is bijvoorbeeld mej. E. Rutgers, Nederlandsche van geboor te, die in Weenen zeer geliefd is. Zooals gezegd, het is niet gemakke lijk in oorlogstijd gastvoorstellingen te geven, vooral wanneer men in aanmer king neemt, dat ook in Boekarest, Athene en Parijs door ensembles van de Weensche opera uitvoeringen worden gegeven, terwijl de opera in Weenen moet blijven doorspelen. Wanneer men bedenkt, dat bij voorstellingen als die van „Der Meistersinger” alleen reeds 400 menschen op het tooneel komen, dan kan men zich eenigszins een voor stelling maken van de moeilijkheden aan de organisatie verbonden. Dat toch gastvoorstellingen kunnen worden ge geven, komt doordat voor elke rol de vier- en vijfvoudige bezetting voorhan den is. Behalve explosieve bommen gooiden de Britsche vliegtuigen groote hoeveel heden brandbommen uit. De omgeving van de P.O. Hooftstraat en de Alexan der Boersstraat had hiervan het erg ste te lijden. In het perceel P.C. Hooft straat 158 brak een middelbrand uit, welke echter door de gemeentelijke brandweer, daarin bijgestaan door de brandweer van den luchtbeschermings dienst, o.l. van den plaatsvervangend commandant der brandweer, J. B. Schuitemaker en hoofdbrandmeester W. de Boer, spoedig werd beheerscht. De derde étage en een vertrek op de tweede verdieping brandden echter ge heel uit. De bewoners, die zich te bed bevonden, hadden wonder boven won der geen letsel bekomen, al kan men zeggen, dat het een haartje heeft ge scheeld. Ook de perceelen P.C. Hooft straat 161, Alexander Boerssaraat 43 en 39 werden rechtstreeks door brand bommen getroffen. Het perceel in de P.C. Hooftstraat was door een bom getroffen, welke dwars door het huis heengeslagen en via de serre in den tuin terechtgekomen is. Daar kwam zij tot ontbranding zonder schade aan te richten. In het perceel Alexander Boersstraat 43 had een bewoonster van de derde verdieping de bom in den luchtkoker hooren vallen. Zij wist zich nog juist bijtijds in veiligheid te stel len. Enkele oogenblikken later brandde haar slaapkamer heftig. Voorts trof een brandbom een houten bijgebouw van het paedologisch instituut der Vrije Universiteit in de Vossiusstraat. Met behulp van een snelbluschappa- raat en zand werd de bom spoedig Het ergst was wel de toestand in de omgeving van de Vechtstraat. Het per ceel Vechtstraat 135 was door een vol treffer aan de achterzijde geraakt, waardoor het pand vrijwel geheel ver nield werd, en ook de perceelen 131 en 133 dusdanige schade hadden opge- loopen, dat zij grootendeels waren in gestort. Vier dooden vallen in het eerste pand te betreuren, terwijl het rondvliegende püin, de bomscherven en het glas talrijke gewonden veroor zaakten. Twee der lijken, die van een onbekende vrouw en een onbekenden jongen, waren in den loop van den nacht geborgen en naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht. De beide andere slachtoffers bevonden zich toen nog in de huizen en zijn bij daglicht geborgen. Enkele der gewonden verkee- ren in levensgevaar. De achter het ge troffen pand liggende huizen in de Eemsstraat ondervonden eveneens groote materieele schade. De kracht van de explosie was zoo hevig, dat het puin van de perceelen in de Vechtstraat over een breedte van 25 meter werd weggeslagen. In de tuinen van de perceelen in de Eemsstraat trof men, tegen de huizen aan, stukken aan van een veranda, ja zelfs een trapleer en een deur. Een vijftal woningen in deze straat achterzijde geworden. Onder de die het waren hierdoor aan de volkomen onbewoonbaar Gisteravond en in den loop van den nacht hebben Engelsche vliegers weder om de hoofdstad als doelwit van hun „heldendaden” gekozen. Reeds om 9 uur naderden de eerste toestellen en kwam het luchtafweergeschut in actie. Korten tijd later stegen ook Duitsche vliegtuigen op, die verschillende malen m heftigen strijd met de aanvallers gewikkeld waren. In de stad hoorde men duidelijk het mitrailleurvuur. Op zeer krachtige wijze werden de Engel sche vliegtuigen beschoten en de bur gerbevolking, opgeschrikt door de zware knallen, samengedrongen in de huis kamers, vroeg zich met verbijstering af, of dit het voorspel zou zijn van een aanval, gelijk aan dien van de vorige week. Zij, die zoo dachten, ble ken helaas den misdadigen opzet der Engelsche luchthelden goed geraden te hebben. Ondanks het feit, dat de vlie gers der „Koninklijke” luchtmacht on telbare hoeveelheden lichtfakkels uit wierpen, waardoor de stad bijwijlen als bij daglicht onder hen lag en dus militaire en niet-militaire doelen duide lijk te onderscheiden waren, lieten zij niet na hun bommen op de woningen van weerlooze burgers te werpen. Niet minder dan acht personen vonden hier door een verschrikkelijken dood in de instortende huizen, terwijl talrijke min of meer ernstig gewonden naar de verschillende ziekenhuizen moésten worden vervoerd. Dat het aantal slachtoffers in verhouding tot de groote schade en het aantal neergeworpen projectielen nog betrekkelijk gering is, vindt zijn oorzaak in het feit, dat spoedig luchtalarm was gegegven. Het duurde tot bijna vier uur in den ochtend, alvorens de aanvallers definitief terugtrokken, nadat zij de laatste uren tevergeefs getracht hadden door het vuur van het afweer geschut heen te breken. Explosieve bommen onschadelijk gemaakt. Een drietal brandbommen viel bovendien nog in het Vondelpark, waarbij een gasbuis is vernield. Op het Muiderpoort- station werd eveneens een aanval ondernomen. De brandbommen misten echter hun doel en konden door het spoorwegpersoneel onschadelijk ge maakt worden. Een brandbom, welke in de Wagenaarstraat viel, werd tenslotte door de wijkbrandweer gebluscht. Zooals men misschien weet, aldus prof, von Wymetal, heeft de Weensche Opera zich ongeveer 300 a 350 jaar geleden uit de Fransche Com media dell’arte ontwikkeld. Doch eerst toen de opera’s van Weber, Glück en Mozart werden uitgevoerd, kwam de Wiener Oper in zijn groote bloei-perio- de. Tijdens de regeering van Maria Theresia speelde de Staatsoper in het „Freihaus” te Weenen en hier was het ook, dat de eerste voorstelling van Mo- zart’s „Die Zauberflöte” werd gegeven. Uit dit „Freihaus” zijn ook de eerste groote Weensche dirigenten voortgeko men. Eerst in 1848 werd de Hofoper gebouwd, waar thans nog steeds de voorstellingen worden gegeven. Om een indruk te geven van de grootte van dit operagebouw diene dat het 3000 perso nen kan bevatten. De diepte van het tooneel is 52 meter, terwijl de hoogte 33 a 35 meter bedraagt. De algemeene leider van de Wiener Staatsoper is prof. Strohm. De dirigent Hans Knappertsbusch behoort tot de grootste dirigenten en is ook hier in Nederland goed bekend. Ook dr. Lud wig is een zeer bekende dirigent. Over de Philharmoniker behoeft wel niets gezegd te worden. Deze Philharmoni ker zijn in het bijzonder daarom inte ressant omdat het geheele ensemble uit menschen uit de Oostmark bestaat en dus representatief is voor de Oost- marksche muziek. De personen, die hier in Nederland het Weensche muziekleven komen ver tegenwoordigen, behooren tot de beste krachten. Wij noemen de Kammersange- rin Maria Reining, den Kammersanger Jerger, de gevierde „Finsche Nachte gaal” de coloratuurzangeres mej. Pikti, den Kammersanger Schöffler en frl. Komarek, voorts de reeds genoemde Nederlandsche mej. E. Rutgers en de Yoegoslaviërs Jankowitsj (bariton) en Russ (bas), die gastrollen vervul len. Voorts zal men het beroemde Wie ner Chor, uit 140 personen bestaande, kunnen hooren, terwijl een groot ballet (Balletmeisterin is Frau Svetlund) medewerking zal verleenen. Het Weensche ballet bestaat uit 50 dansers en danseressen, terwijl er nog 25 danssolisten aan mede werken. Prof, von Wymetal besloot zijn over zicht met de mededeeling, dat de Ween sche Staatsopera in totaal niet minder dan 550 tot 600 personen in haar dienst heeft, inclusief het orkest. Op dezelfde persconferentie deed de bekende impresario Ernst Krauss nog enkele mededeelingen betreffende de data. Het concert hier ter stede heeft plaats op Donderdag 17 dezer in het Gebouw voor K. en W. Het programma, van de Philharmoniker bevat de Ouver ture Oberon, van Weber, Kleine Nacht- musik van Mozart, de 7de Symphonic van Beethoven en de Unvollendete van Schubert. Hans Knappertsbusch is dirigent, even als op den „Wienerabend”, welke Zon dagavond 20 dezer in ’t Gebouw plaats heeft en waarop o.m. ten gehoore zul len worden gebracht van Joh. Stnauss „Geschichte aus dem Wiener Wald”, „Dorfschwalben aus österreich”, Opernballouverture van Heuberger en de ouverture „Schóne Galathée” van Franz von Suppé. Een zeer bijzonder kunstgenot staat den Hagenaars bij het a.s. bezoek van de beide beroemde Weensche kunst instellingen te wachten. i' I ”7? ^1 COURANT HAAGSCHE V V 5 V V V V V Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B, v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 A s A X A A A X A A X A A A X A X A V z

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1